bakg

  KONST / Oljemålningar / Oljemålning 11176010



*

nr 1117 6010


Lars Norrman

(1915-1979), Sverige


Oljemålning, Lars Norrman (1915-1979), Flicka, 55x46 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm


Lars Norrman, född 1915 i Helsingborg, död 1979, svensk målare och tecknare.

Följerätt

Ja

Utrop:

800 kr

Såld:

26.000 kr

Sista tid för bud online:

måndag 3 juli 2017
kl 20:12:47


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
7/6 16:04:23 1      1.000 kr
15/6 08:58:38 2      1.200 kr
15/6 11:12:09 1      1.500 kr
1/7 16:12:21 3      1.600 kr
2/7 09:28:38 4      6.600 kr
2/7 11:30:51 3      2.000 kr
2/7 11:30:51 4      2.200 kr (Budbetjänt)
2/7 15:00:52 2      3.200 kr
2/7 15:00:52 4      3.400 kr (Budbetjänt)
2/7 15:02:20 2      4.400 kr
2/7 15:02:20 4      4.600 kr (Budbetjänt)
2/7 15:03:00 2      9.200 kr
3/7 12:10:50 4      13.000 kr
3/7 17:59:11 2      15.500 kr
3/7 19:10:24 4      18.000 kr
3/7 19:14:53 2      25.000 kr
3/7 19:17:20 4      23.000 kr
3/7 19:17:20 2      23.500 kr (Budbetjänt)
3/7 19:18:43 4      25.000 kr
3/7 19:18:43 2      25.000 kr (Budbetjänt)
3/7 19:19:53 4      25.500 kr
3/7 20:07:47 5      Vinnande bud


Läs om budbetjänten

  • Tema
  • 3 jul

Lars Norrman

SPECIALAUKTION LARS NORRMAN - PROVENIENS KAPTEN BENGTSSON - GALLERI BENGTSSON, STOCKHOLM



Läs mer om Lars Norrman

  • Konstnär/Designer

Lars Norrman

Lars Norrman, född 1915 i Helsingborg, död 1979, svensk målare och tecknare.

Läs mer om Lars Norrman
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: barnporträtt flicka lars norrman olja oljemålning oljemålningar porträttmåleri svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
  • 6384 Akryl
    Harry Moberg (1927-2018), Sverige. Signerad. Motiv..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    25 november kl 20:58
  • 4371 Oljemålning
    "A game of horse polo". Persien, ej signerad, ram ..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    25 november kl 19:21
  • 4474 Oljemålning
    1800-tal, J H Hilton, "Petergate York". Signerad. ..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    25 november kl 18:36
  • 6309 Oljemålning
    A Lemon, vid taffeln. Signerad, daterad 37. Olja p..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    25 november kl 19:09
  • 6540 Oljemålning
    Adrian van Arkel (1924-2006), Sverige. Fransk by. ..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    25 november kl 20:35
  • 6191 Oljemålning
    Adrian van Arkel (1924-2006), Sverige. Skeppsholms..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    25 november kl 19:44




Ladda ner broschyr