bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Skål 10007145



*

nr 1000 7145


Skål

Silver, C G Hallberg, 1901, diameter: 20 cm, vikt: 370 g


Utrop:

1.000 kr

Såld:

1.400 kr

Sista tid för bud online:

måndag 14 december 2015
kl 18:44:12


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
12/12 10:50:16 1      900 kr
13/12 16:51:47 2      800 kr
13/12 16:51:47 1      900 kr (Budbetjänt)
14/12 10:19:17 3      1.000 kr
14/12 16:29:41 4      1.100 kr
14/12 18:04:58 2      1.200 kr
14/12 18:06:25 2      1.300 kr
14/12 18:37:16 5      1.300 kr
14/12 18:37:16 2      1.300 kr (Budbetjänt)
14/12 18:37:38 5      Vinnande bud


Läs om budbetjänten

  • Tema
  • 14 dec

Silver

På Tema Silver den 14 december har vi samlat svenskt och utländskt, högklassiskt och dekorativt, silver så som bägare, bestick, cigarettskrin, flaskhållare, kaffeskedar, ljusstakar, saltkar, såskannor ...



Läs mer om Silver
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: c g hallberg silver skål ädelmetall
  • 8043 Gräddkanna
    + sockerskål + bricka, 3 delar, silver / kristall,..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    27 april kl 20:49
  • 8039 Kaffekanna
    + Gräddkanna &, Sockerskål, 3 delar, silver. Vikt:..//
    Aktuellt bud: 1.100 kr

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    27 april kl 20:51
  • 5055 Kristall
    3 delar, fat, kanna, skål. Diameter: 35 cm, höjd: ..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    idag
    6 april kl 19:10
  • 5116 Lockskål
    Capodimonte, Italien. Diameter: 22cm
    Aktuellt bud: 400 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    6 april kl 18:46
  • 5110 Saltkar
    + senasskål, nysilver. Längd: 10cm. Höjd: 4,5cm (u..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    idag
    6 april kl 19:29
  • 8047 Såsskål
    silver, 1845, FWZ Stockholm, Invändigt förgylld, D..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    27 april kl 18:07




Ladda ner broschyr