bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 7361025



*
Spegel

nr 736 1025


Johan Åkerblad, Stockholm, tillskriven, gustaviansk. höjd: 145


Utrop:

35.000 kr

Startbud:

30.000 kr

Såld:

37.000 kr

Sista tid för bud online:

måndag 30 januari 2012
kl 16:00:00



  • Klassiska
  • Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk johan åkerblad spegel speglar stockholm
  • 4764 Spegel
    Blyglas, höjd: 143 cm
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    3 juli kl 20:53
  • 4812 Spegel
    Empire, 1800-tal, Bemålad, höjd: 55 cm
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    3 juli kl 20:35
  • 7186 Spegel
    Empire, Bronserad, höjd: 84 cm
    Just nu: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    3 juli kl 20:56