bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 7361025



*
Spegel

nr 736 1025


Johan Åkerblad, Stockholm, tillskriven, gustaviansk. höjd: 145


Utrop:

35.000 kr

Startbud:

30.000 kr

Såld:

37.000 kr

Sista tid för bud online:

måndag 30 januari 2012
kl 16:00:00



  • Klassiska
  • Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk johan åkerblad spegel speglar stockholm
  • 5406 Handspegel
    Tenn, Funkis, Stämplad, diameter: 15 cm
    Just nu: 150 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    18 december kl 20:08
  • 6410 Skåp
    ek, med spegeldörr, jugend, längd: 90 cm, djup: 51..//
    Just nu: 300 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    18 december kl 20:55
  • 6276 Spegel
    Blyinfattat glas, 118x45
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    18 december kl 18:23
  • 6337 Spegel
    Gustaviansk stil, 102x45
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    18 december kl 18:11
  • 6275 Spegel
    Rektangulär, Nutida, 150x58
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    18 december kl 18:22
  • 6229 Spegel
    rokokostil, 80x40
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    18 december kl 20:24