bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 7361025



*
Spegel

nr 736 1025


Johan Åkerblad, Stockholm, tillskriven, gustaviansk. höjd: 145


Utrop:

35.000 kr

Startbud:

30.000 kr

Såld:

37.000 kr

Sista tid för bud online:

måndag 30 januari 2012
kl 16:00:00



  • Klassiska
  • Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk johan åkerblad spegel speglar stockholm
  • 6014 Dosa
    med handspegel, 30-tal, tenn / backelit, diameter:..//
    Just nu: 450 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    20 feb kl 20:57
  • 6132 Golvspegel
    England, höjd: 163 cm
    Just nu: 500 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    20 feb kl 18:03
  • 6660 Handspegel
    Tenn, Just, diameter: 14 cm
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    20 feb kl 19:45
  • 5461 Spegel
    + hallbord, höjd: 42+ 127
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    20 feb kl 20:12
  • 6554 Spegel
    + Konsol, Kineseri, höjd: 93+ 77
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    20 feb kl 20:29
  • 6061 Spegel
    + konsol, Smide, Olsson & Dåm, höjd: 120+ 70
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    20 feb kl 20:37