bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 7361025



*
Spegel

nr 736 1025


Johan Åkerblad, Stockholm, tillskriven, gustaviansk. höjd: 145


Utrop:

35.000 kr

Startbud:

30.000 kr

Såld:

37.000 kr

Sista tid för bud online:

måndag 30 januari 2012
kl 16:00:00


  • Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk johan åkerblad spegel speglar stockholm
  • 8136 Båtventil
    med spegel, diameter: 31 cm
    Just nu: 450 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    4 juli kl 20:57
  • 7026 Skåp
    med spegeldörrar, Indien, längd: 122 cm, djup: 59 ..//
    Just nu: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    4 juli kl 19:49
  • 7392 Spegel
    1800-tal, Karl Johan-stil, 122x47
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    4 juli kl 20:38
  • 8347 Spegel
    förgylld, 105x58
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    4 juli kl 18:41
  • 7310 Spegel
    Nyrokoko, höjd: 245 ca
    Just nu: 1.500 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    4 juli kl 19:44
  • 7491 Spegel
    rokokostil, 1800-tal, 138x54, kompletterad
    Just nu: 4.800 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    4 juli kl 20:00