bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 7361025



*
Spegel

nr 736 1025


Johan Åkerblad, Stockholm, tillskriven, gustaviansk. höjd: 145


Utrop:

35.000 kr

Startbud:

30.000 kr

Såld:

37.000 kr

Sista tid för bud online:

måndag 30 januari 2012
kl 16:00:00


  • Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk johan åkerblad spegel speglar stockholm
  • 3428 Bordsspegel
    Mässing, höjd: 37 cm
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    30 maj kl 20:03
  • 3604 Golvspegel
    nutida tillverkning, höjd: 162 cm
    Just nu: 500 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    30 maj kl 20:00
  • 2458 Handspegel
    + bägare, bland annat Firma Svenskt Tenn, höjd: 19..//
    Just nu: 200 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    30 maj kl 19:08
  • 3302 Rakspegel
    1700-tal, höjd: 57 cm, djup: 27 cm
    Just nu: 500 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    30 maj kl 20:41
  • 3597 Spegel
    + konsolbord, Sent 1800-tal, mahogny, 77 + 170
    Just nu: 1.900 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    30 maj kl 20:44
  • 3166 Spegel
    132x72
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    30 maj kl 20:03