bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 7361025



*
Spegel

nr 736 1025


Johan Åkerblad, Stockholm, tillskriven, gustaviansk. höjd: 145


Utrop:

35.000 kr

Startbud:

30.000 kr

Såld:

37.000 kr

Sista tid för bud online:

måndag 30 januari 2012
kl 16:00:00


  • Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk johan åkerblad spegel speglar stockholm
  • 4114 Spegel
    Nyrokoko, höjd: 145 cm, skadat glas
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    7 sept kl 19:59
  • 3060 Spegel
    Venetiansk, omkring 1900, höjd: 125 cm
    Just nu: 2.400 kr

    Auktionen avslutas
    7 sept kl 19:40

Vad r den vrd?