bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 7361025



*
Spegel

nr 736 1025


Johan Åkerblad, Stockholm, tillskriven, gustaviansk. höjd: 145


Utrop:

35.000 kr

Såld:

37.000 kr

Sista tid för bud online:

måndag 30 januari 2012
kl 16:00:00



  • Klassiska
  • Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk johan åkerblad spegel speglar stockholm
  • 4068 Bordsspegel
    30-tal, Nyare glas. Höjd: 36
    Aktuellt bud: 400 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    28 maj kl 18:22
  • 5526 Kina
    2 delar, Lockurna + spegel, porslin 7 metall. Höjd..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    imorgon
    28 maj kl 19:31
  • 5406 Spegel
    1800-talets början, 65x37
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    imorgon
    28 maj kl 18:10




Ladda ner broschyr