bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 7361025



*
Spegel

nr 736 1025


Johan Åkerblad, Stockholm, tillskriven, gustaviansk. höjd: 145


Utrop:

35.000 kr

Startbud:

30.000 kr

Såld:

37.000 kr

Sista tid för bud online:

måndag 30 januari 2012
kl 16:00:00



  • Klassiska
  • Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk johan åkerblad spegel speglar stockholm
  • 8025 Bardisk
    5 delar, bardisk+ 3 barstolar+ spegel, jakaranda ..//
    Just nu: 4.000 kr

    Auktionen avslutas
    om en månad
    22 maj kl 19:57
  • 1419 Byrå
    + spegel, Louis XV-stil, längd: 67 cm, djup: 34 cm..//
    Just nu: 900 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    1 maj kl 19:05
  • 1186 Sideboard
    + spegel, längd: 85 cm, djup: 32 cm, höjd: 60 cm
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    1 maj kl 19:14