bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 7361025



*
SPEGEL

nr 736 1025


Johan Åkerblad, Stockholm, tillskriven, gustaviansk. höjd: 145


Utrop:

35.000 kr

Startbud:

30.000 kr

Såld:

37.000 kr

Sista tid för bud online:

måndag 30 januari 2012
kl 16:00:00


  • Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg
Liknande föremål: spegel johan åkerblad stockholm gustaviansk

Vad är den värd?

Följ oss på Facebook