bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 7361025



*
Spegel

nr 736 1025


Johan Åkerblad, Stockholm, tillskriven, gustaviansk. höjd: 145


Utrop:

35.000 kr

Startbud:

30.000 kr

Såld:

37.000 kr

Sista tid för bud online:

måndag 30 januari 2012
kl 16:00:00


  • Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk johan åkerblad spegel speglar stockholm
  • 5394 Garderobsskåp
    med spegel, längd: 80 cm, djup: 47 cm, höjd: 194 cm
    Just nu: 500 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    3 oktober kl 18:44
  • 5238 Spegel
    + konsolbord, 1890-tal respektive nyrokoko, höjd: ..//
    Just nu: 1.300 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    3 oktober kl 19:41
  • 5426 Spegel
    134x39
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    3 oktober kl 20:22
  • 5371 Spegel
    20-tal, 88x37
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    3 oktober kl 20:36
  • 5201 Spegel
    50/60-tal, 117x73
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    3 oktober kl 19:14
  • 5617 Spegel
    50/60-tal, 96x46
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    3 oktober kl 20:43