bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 7361025



*
Spegel

nr 736 1025


Johan Åkerblad, Stockholm, tillskriven, gustaviansk. höjd: 145


Utrop:

35.000 kr

Startbud:

30.000 kr

Såld:

37.000 kr

Sista tid för bud online:

måndag 30 januari 2012
kl 16:00:00



  • Klassiska
  • Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk johan åkerblad spegel speglar stockholm
  • 9122 Spegel
    1800-tal, Renoveringsobjekt, höjd: 204 cm
    Just nu: 900 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    23 jan kl 18:27
  • 9215 Spegel
    51x63
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    23 jan kl 20:15
  • 8174 Spegel
    barockstil, 1800-tal, höjd: 92 cm, slitage, skador..//
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    23 jan kl 19:31
  • 9023 Spegel
    empirestil, 52x23
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    23 jan kl 19:26
  • 9132 Spegel
    Förgylld, höjd: 55 cm
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    23 jan kl 20:12
  • 9100 Spegel
    höjd: 87 cm
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    23 jan kl 20:56