bakg

  ÖVRIGT / Diverse / Skål på fot 13746530



*

nr 1374 6530


Skål på fot

1800-tal, nysilver, glas. Höjd: 44cm, diameter: 26cm


Utrop:

1.500 kr

Såld:

2.600 kr

Sista tid för bud online:

måndag 25 januari 2021
kl 18:10:59


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
22/1 01:03:21 1      1.000 kr
24/1 16:58:09 2      1.200 kr
25/1 17:43:12 1      1.400 kr
25/1 17:54:39 3      2.000 kr
25/1 17:55:33 1      1.700 kr
25/1 17:55:33 3      1.800 kr (Budbetjänt)
25/1 17:55:56 1      1.900 kr
25/1 17:55:56 3      2.000 kr (Budbetjänt)
25/1 17:57:23 1      2.200 kr
25/1 18:00:21 4      2.400 kr
25/1 18:05:59 3      Vinnande bud


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Johansfors glasbruk
Johansfors glasbruk är ett glasbruk i Johansfors i Småland där den första hyttan restes 1891. På samma plats som den första uppfördes sedan det nya bruket 1955.
Seltersglas
Seltersglas är ett mindre dricksglas för bland annat minelarvatten, för kallat seltersvatten.
Reijmyre Glasbruk
Reijmyre Glasbruk började tillverka munblåst glas redan 1810 och är Sveriges näst äldsta glasbruk som fortfarande är i drift. Glasbruket är beläget i Finspångs kommun, Östergötland.
Elme glasbruk
Elme glasbruk var ett glasbruk som låg i Älmhults kommun. Glasbruket var verksamt mellan åren 1917 och 1970 och revs tio år senare, 1980. Edvin Ollers är en av de mer kända formgivarna vid Elme Glasbruk.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: glas nysilver pläter skål på fot
  • 4116 Fat på fot
    + skål på fot, 3 st, diameter: 25-32, höjd: 8-17 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 april kl 19:47
  • 3394 Skål på fot
    Tazza, Mässing / brons, Sent 1800-tal. Längd: 20, ..//
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 april kl 18:14




Ladda ner broschyr