bakg

  KONST / Oljemålningar / Oljemålning 11176028



*

nr 1117 6028


Lars Norrman

(1915-1979), Sverige


Oljemålning, Lars Norrman (1915-1979), Kvinnor, 59x87 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm


Lars Norrman, född 1915 i Helsingborg, död 1979, svensk målare och tecknare.

Följerätt

Ja

Utrop:

600 kr

Såld:

33.000 kr

Sista tid för bud online:

måndag 3 juli 2017
kl 20:32:51


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
13/6 19:12:45 1      2.000 kr
26/6 03:42:46 2      400 kr
26/6 03:42:46 1      450 kr (Budbetjänt)
26/6 03:43:09 2      500 kr
26/6 03:43:09 1      600 kr (Budbetjänt)
26/6 03:46:05 2      700 kr
26/6 03:46:05 1      800 kr (Budbetjänt)
26/6 03:46:47 2      900 kr
26/6 03:46:47 1      1.000 kr (Budbetjänt)
26/6 03:47:10 2      1.100 kr
26/6 03:47:10 1      1.200 kr (Budbetjänt)
26/6 03:47:27 2      1.300 kr
26/6 03:47:27 1      1.400 kr (Budbetjänt)
27/6 05:44:34 3      6.200 kr
27/6 05:45:37 3      2.200 kr
27/6 05:47:39 3      6.200 kr
2/7 09:36:22 4      4.600 kr
2/7 09:36:22 3      4.800 kr (Budbetjänt)
2/7 09:36:49 4      6.000 kr
2/7 09:36:49 3      6.200 kr (Budbetjänt)
2/7 09:37:30 4      6.400 kr
2/7 15:47:22 1      10.000 kr
2/7 16:07:22 3      10.000 kr
2/7 16:07:22 1      10.000 kr (Budbetjänt)
2/7 16:25:13 3      13.000 kr
2/7 16:34:46 1      15.000 kr
3/7 05:51:08 3      16.500 kr
3/7 08:03:27 1      18.500 kr
3/7 14:31:59 3      27.000 kr
3/7 18:06:32 1      25.000 kr
3/7 18:06:32 3      25.500 kr (Budbetjänt)
3/7 18:07:05 1      32.000 kr
3/7 20:07:56 3      Vinnande bud


Läs om budbetjänten

  • Tema
  • 3 jul

Lars Norrman

SPECIALAUKTION LARS NORRMAN - PROVENIENS KAPTEN BENGTSSON - GALLERI BENGTSSON, STOCKHOLM



Läs mer om Lars Norrman

  • Konstnär/Designer

Lars Norrman

Lars Norrman, född 1915 i Helsingborg, död 1979, svensk målare och tecknare.

Läs mer om Lars Norrman
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: damporträtt kvinna kvinnor lars norrman olja oljemålning oljemålningar porträttmåleri svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
  • 1204 Akryl
    Oidentifierad konstnär. Gitarr. Signerad, daterad ..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 augusti kl 18:20
  • 4017 Oljemålning
    1600-/1700-tal, Religiöst motiv. Olja på duk, 74x5..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om 8 dagar
    26 augusti kl 18:19
  • 3012 Oljemålning
    A Sund, 1945, Stockholmsmotiv. Olja på pannå, 45x3..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om 8 dagar
    26 augusti kl 18:09
  • 3061 Oljemålning
    Aisa Michaljova, Af Chapman in the night, signerad..//
    Aktuellt bud: 200 kr

    Auktionen avslutas
    om 8 dagar
    26 augusti kl 20:12
  • 9371 Oljemålning
    Anders Finn. Signerad, daterad 44. Olja på pannå, ..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 augusti kl 18:21
  • 2034 Oljemålning
    Anna Jalpachik (1954-2013), Ukraina/Sverige. "Guld..//
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    om 8 dagar
    26 augusti kl 20:05




Ladda ner broschyr