bakg

  ÖVRIGT / Smycken / Ring 12296209



*

nr 1229 6209


Ring

18k med briljanter, 0,3 ct. Vikt: 3,5 g ca, ringmått: 11


Utrop:

1.500 kr

Såld:

1.000 kr

Sista tid för bud online:

måndag 21 januari 2019
kl 20:48:21


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
21/1 19:30:26 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)

bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: ring smycken vintage
  • 7082 Akvarell
    Kersti Strandberg (f. 1945), Sverige. Käringsund, ..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    27 maj kl 18:41
  • 5226 Pipor
    modell äldre, Silvermontering
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    27 maj kl 19:18
  • 5566 Ring
    18 k. Med briljant, ca 2 g, 19 mm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    27 maj kl 19:26
  • 5567 Ring
    18 k. Med pärla och smådiamanter, ca 2 g, 20 mm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    27 maj kl 19:28
  • 5573 Ring
    18 k. Med pärlor och rubin. Vikt: ca 4 g, 20 mm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    27 maj kl 19:33
  • 6057 Serveringsvagn
    1960-tal, NK, Perstorpskiva, två lådor. Längd: 79,..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    27 maj kl 19:18




Ladda ner broschyr