bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Keramik 11698457



*

nr 1169 8457


Wilhelm Kåge

(1889-1960), Sverige


Keramik, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Pyro, Gustavsberg 1929-1955, eldfast gods med brun dekor, 9 del


Wilhelm Kåge, född 1889 i Stockholm, död 1960, svensk keramiker.

Utrop:

800 kr

Såld:

900 kr

Sista tid för bud online:

måndag 19 mars 2018
kl 19:49:32


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
16/3 16:40:25 1      800 kr
18/3 18:01:08 2      350 kr
18/3 18:01:08 1      400 kr (Budbetjänt)
19/3 08:15:34 3      450 kr
19/3 08:15:34 1      500 kr (Budbetjänt)
19/3 19:24:45 4      600 kr
19/3 19:24:46 1      700 kr (Budbetjänt)
19/3 19:25:40 4      800 kr
19/3 19:25:40 1      800 kr (Budbetjänt)
19/3 19:41:25 5      Vinnande bud


Läs om budbetjänten

  • Konstnär/Designer

Wilhelm Kåge

Wilhelm Kåge, född 1889 i Stockholm, död 1960, svensk keramiker.

Läs mer om Wilhelm Kåge
  • Läs mer...
Pyro
Wilhelm Kåge (1889-1960) och Gustavsberg presenterade Gustavsbergs första ugnssäkra servis Pyro på Stockholmsutställningen 1930.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustavsberg keramik pyro svensk keramik svensk keramiker svenska keramiker sverige wilhelm kåge
  • 6461 Barnporslin
    3 delar, Arabia, 1940-tal. Höjd: 3 - 12
    Aktuellt bud: 1.100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    20 jan kl 19:06
  • 9011 Bojan med lock
    1800-tal, Kina. Höjd: 21 cm
    Aktuellt bud: 2.000 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    27 jan kl 19:56
  • 6293 Fat
    + karotter med lock 2 st, Paratiisi, Birger Kaipia..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en månad
    17 feb kl 19:22
  • 6509 Fat
    ett par, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Repti..//
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    20 jan kl 20:50
  • 6182 Ingefärskrus
    Ett par. Kina, Höjd: 16 cm
    Aktuellt bud: 4.000 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    20 jan kl 18:41
  • 4007 Jardiniere
    Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand, Cha..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en månad
    17 feb kl 18:03




Ladda ner broschyr