bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 7484010



*
Spegel

nr 748 4010


Sengustaviansk, höjd: 185, senare spegelglas


Utrop:

7.000 kr

Startbud:

4.000 kr

Såld:

5.600 kr

Sista tid för bud online:

måndag 26 mars 2012
kl 16:00:00


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
3/3 14:04:02 1      4.000 kr
5/3 23:19:42 2      4.100 kr
12/3 15:57:26 3      6.600 kr
12/3 16:12:30 3      4.200 kr
12/3 16:13:02 3      4.200 kr
12/3 17:04:48 4      4.300 kr
13/3 11:28:40 5      5.000 kr
23/3 21:05:31 6      5.200 kr
26/3 11:10:41 5      5.200 kr
26/3 11:11:56 5      5.500 kr
26/3 15:04:33 2      Vinnande bud


  • Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: sengustaviansk spegel speglar
  • 8136 Båtventil
    med spegel, diameter: 31 cm
    Just nu: 450 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    4 juli kl 20:57
  • 7026 Skåp
    med spegeldörrar, Indien, längd: 122 cm, djup: 59 ..//
    Just nu: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    4 juli kl 19:49
  • 7392 Spegel
    1800-tal, Karl Johan-stil, 122x47
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    4 juli kl 20:38
  • 8347 Spegel
    förgylld, 105x58
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    4 juli kl 18:41
  • 7310 Spegel
    Nyrokoko, höjd: 245 ca
    Just nu: 1.500 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    4 juli kl 19:44
  • 7491 Spegel
    rokokostil, 1800-tal, 138x54, kompletterad
    Just nu: 4.800 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    4 juli kl 20:00