bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 7484010



*
Spegel

nr 748 4010


Sengustaviansk, höjd: 185, senare spegelglas


Utrop:

7.000 kr

Startbud:

4.000 kr

Såld:

5.600 kr

Sista tid för bud online:

måndag 26 mars 2012
kl 16:00:00


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
3/3 14:04:02 1      4.000 kr
5/3 23:19:42 2      4.100 kr
12/3 15:57:26 3      6.600 kr
12/3 16:12:30 3      4.200 kr
12/3 16:13:02 3      4.200 kr
12/3 17:04:48 4      4.300 kr
13/3 11:28:40 5      5.000 kr
23/3 21:05:31 6      5.200 kr
26/3 11:10:41 5      5.200 kr
26/3 11:11:56 5      5.500 kr
26/3 15:04:33 2      Vinnande bud


  • Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: sengustaviansk spegel speglar
  • 2259 Rakspegel
    omkring 1900, mahogny, Höj / sänkbar spegel
    Just nu: 800 kr

    Auktionen avslutas
    31 augusti kl 20:59
  • 2412 Skrivbyrå
    med spegel, längd: 110 cm, djup: 53 cm, höjd: 102,..//
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    31 augusti kl 19:16
  • 3026 Spegel
    1800-tal, Etikettmärkt Hermann Tautz Kungl Hof För..//
    Just nu: 4.000 kr

    Auktionen avslutas
    31 augusti kl 19:02

Vad r den vrd?