bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Vas 12894452



*

nr 1289 4452


Vas

majolika, Rörstrand. Höjd: 33


Utrop:

600 kr

Såld:

400 kr

Sista tid för bud online:

måndag 18 november 2019
kl 18:44:06


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
18/11 18:28:44 1      300 kr
18/11 18:38:05 2      350 kr
18/11 18:39:06 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Rörstrand
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: keramik majolika rörstrand skandinavien sverige vas
  • 1155 Bestickuppsätt..
    silver, 94 delar, modell Vasa. Längd: 15-20 cm, br..//
    Aktuellt bud: 9.200 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    9 december kl 20:12
  • 9419 Golvvas
    Höganäs. Höjd: 47 cm
    Aktuellt bud: 800 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    9 december kl 20:12
  • 8710 Golvvas
    Marian Zawadzki (1912-1978), Sverige. Keramik, Til..//
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    9 december kl 19:59
  • 9527 Skål
    + vas, glas, Kosta. Höjd: 5 - 22
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    9 december kl 20:35
  • 9182 Skålar
    + vas, 3 delar, bland annat Nylund. Höjd: 4-15 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    idag
    9 december kl 18:34
  • 9531 Väggvaser
    Ett par, Kina, 1900-tal, Höjd: 16 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    idag
    9 december kl 18:56




Ladda ner broschyr