bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Vas 12894452



*

nr 1289 4452


Vas

majolika, Rörstrand. Höjd: 33


Utrop:

600 kr

Såld:

400 kr

Sista tid för bud online:

måndag 18 november 2019
kl 18:44:06


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
18/11 18:28:44 1      300 kr
18/11 18:38:05 2      350 kr
18/11 18:39:06 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Rörstrand
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: keramik majolika rörstrand skandinavien sverige vas
  • 4275 Fat
    2 st + vas. Diameter: 30-33. Höjd: 30 cm
    Aktuellt bud: 400 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    13 juli kl 18:42
  • 4589 Golvvas
    Tilgman Keramik. Signerad, Marian Z, 1964. Höjd: 58cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    idag
    13 juli kl 19:45
  • 4140 Tallrikar
    2 st, Kina + Vas. Höjd: 23cm
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    13 juli kl 18:12
  • 4672 Vas
    50/60-tal, Italien, reliefdekor. Höjd: 32 cm
    Aktuellt bud: 450 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    13 juli kl 18:13
  • 4100 Vas
    Argenta, modell 978. Höjd: 15 cm
    Aktuellt bud: 450 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    13 juli kl 18:37
  • 4558 Vas
    Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Gustavsbergs ..//
    Aktuellt bud: 2.200 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    13 juli kl 20:51




Ladda ner broschyr