bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Vas 12894452



*

nr 1289 4452


Vas

majolika, Rörstrand. Höjd: 33


Utrop:

600 kr

Såld:

400 kr

Sista tid för bud online:

måndag 18 november 2019
kl 18:44:06


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
18/11 18:28:44 1      300 kr
18/11 18:38:05 2      350 kr
18/11 18:39:06 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Rörstrand
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: keramik majolika rörstrand skandinavien sverige vas
  • 9182 Skålar
    + vas, 3 delar, bland annat Nylund. Höjd: 4-15 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    16 december kl 18:15
  • 9531 Väggvaser
    Ett par, Kina, 1900-tal, Höjd: 16 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    16 december kl 19:59
  • 9335 Vas
    cloissonné. Höjd: 14 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    16 december kl 19:10
  • 3075 Vas
    Figural, Sent 1800-tal, porslin, bemålad, dekor me..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    16 december kl 20:13
  • 3073 Vas
    Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand. Höj..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    16 december kl 20:02
  • 3067 Vas
    Maud Bugge, Hadeland, Norge. Signerad, Höjd: 24,5
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    16 december kl 20:06




Ladda ner broschyr