bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Skålfat 7446515



*
Skålfat

nr 744 6515


Silver, CG Hallberg CGH, 1957, Dia12


Utrop:

700 kr

Startbud:

300 kr

Såld:

850 kr

Sista tid för bud online:

måndag 27 februari 2012
kl 17:46:15


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
24/2 09:26:41 1      Vinnande bud
25/2 10:41:16 2      500 kr
25/2 10:45:39 2      800 kr


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: cg hallberg cgh silver skålfat ädelmetall
  • 6017 Skålfat
    + fat, 4 st, Tenn, 1800-tal, diameter: 17-36
    Just nu: 900 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    20 feb kl 20:01
  • 6296 Skålfat
    Kina, diameter: 24, 1900-tal
    Just nu: 1.900 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    20 feb kl 20:56
  • 5765 Skålfat
    Limoges, handmålat, längd: 30 cm
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    20 feb kl 19:12
  • 7082 Skålfat
    Lisa Larson (f. 1931), ur Harlekin, Gustavsberg 19..//
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    20 feb kl 20:48
  • 7144 Skålfat
    Lisa Larson (f. 1931), ur Harlekin, Gustavsberg 19..//
    Just nu: 300 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    20 feb kl 18:25
  • 7095 Skålfat
    Wilhelm Kåge (1889-1960), Argenta, Gustavsberg, di..//
    Just nu: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    20 feb kl 19:35