bakg

  KONST / Oljemålningar / Oljemålning 6205041



*
Oljemålning

nr 620 5041


Rudolf Julius Carlsen (1812-1892) Folkliv. Sign. 1841. 70x62 Konstnären föddes i Köpenhamn. Mellan 1839 och 1842 var han i Buenos Aires varefter han återvände till Danmark, huvudsakligen som porträttmålare


Utrop:

20.000 kr

Startbud:

15.000 kr

Såld:

78.000 kr

Sista tid för bud online:

måndag 25 januari 2010
kl 16:00:00


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
25/1 14:02:16 1      25.000 kr
25/1 15:36:55 2      25.600 kr
25/1 15:49:08 2      31.600 kr
25/1 15:52:21 3      30.500 kr
25/1 15:56:22 4      33.600 kr
25/1 15:56:31 5      33.400 kr
25/1 15:56:59 5      34.400 kr
25/1 15:58:14 2      36.000 kr
25/1 15:58:37 4      34.600 kr
25/1 15:59:20 4      35.100 kr
25/1 15:59:47 4      35.600 kr
25/1 15:59:53 5      ledande budet*


  • Läs mer...
Signe Persson-Melin (f. 1925)
Keramiker och glaskonstnär. 1978-1985 knuten till Rörstrand. Står bl a bakom serviserna Primeur och À la carte.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: folkliv olja oljemålning oljemålningar rudolf julius carlsen
  • 6014 Akryl
    signerad, skogsmotiv, 55x44
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    29 augusti kl 19:40
  • 6009 Akryl
    signerad. Vadim Markin (f. 1960), modell, 61x50
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    29 augusti kl 19:32
  • 6008 Akryl
    signerad. Vadim Markin (f. 1960), stilleben, 30x40
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    29 augusti kl 19:31
  • 6007 Akryl
    signerad. Vadim Markin (f. 1960), stilleben, 38x46
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    29 augusti kl 19:26
  • 6171 Akrylmålning
    Gunilla Kumlin, signerad, 1990, 66x73
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    29 augusti kl 19:07
  • 5180 Oljemålning
    A Hökenberg, "Fuellgatan", Fjällgatan, Stockholm, ..//
    Just nu: 3.800 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    29 augusti kl 18:30