bakg

  KONST / Oljemålningar / Oljemålning 6205041



*
Oljemålning

nr 620 5041


Rudolf Julius Carlsen (1812-1892) Folkliv. Sign. 1841. 70x62 Konstnären föddes i Köpenhamn. Mellan 1839 och 1842 var han i Buenos Aires varefter han återvände till Danmark, huvudsakligen som porträttmålare


Utrop:

20.000 kr

Startbud:

15.000 kr

Såld:

78.000 kr

Sista tid för bud online:

måndag 25 januari 2010
kl 16:00:00


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
25/1 14:02:16 1      25.000 kr
25/1 15:36:55 2      25.600 kr
25/1 15:49:08 2      31.600 kr
25/1 15:52:21 3      30.500 kr
25/1 15:56:22 4      33.600 kr
25/1 15:56:31 5      33.400 kr
25/1 15:56:59 5      34.400 kr
25/1 15:58:14 2      36.000 kr
25/1 15:58:37 4      34.600 kr
25/1 15:59:20 4      35.100 kr
25/1 15:59:47 4      35.600 kr
25/1 15:59:53 5      ledande budet*


  • Läs mer...
Signe Persson-Melin (f. 1925)
Keramiker och glaskonstnär. 1978-1985 knuten till Rörstrand. Står bl a bakom serviserna Primeur och À la carte.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: folkliv olja oljemålning oljemålningar rudolf julius carlsen
  • 4024 Oljemålning
    Andrei Roiter (f. 1960), signerad a tergo, 2008, '..//
    Just nu: 24.500 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    3 oktober kl 20:03
  • 3396 Oljemålning
    Bertil Widbrandt (1914-1988), Skator, 50x61
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    3 oktober kl 20:24
  • 5045 Oljemålning
    Camilla Lindqvist, Clown, 63x79
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    3 oktober kl 18:26
  • 2601 Oljemålning
    Carl Abraham Rothstén (1826-1877), Monogramsignera..//
    Just nu: 900 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    3 oktober kl 19:46
  • 4238 Oljemålning
    Carl August Johansson (1863-1944), 'Aftonsol, Lidi..//
    Just nu: 11.500 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    3 oktober kl 20:35
  • 4254 Oljemålning
    Castle Keith, trädgårdsland, Signerad Atelier Cast..//
    Just nu: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    3 oktober kl 18:33