bakg

  KONST / Oljemålningar / Oljemålning 6205041



*
Oljemålning

nr 620 5041


Rudolf Julius Carlsen (1812-1892) Folkliv. Sign. 1841. 70x62 Konstnären föddes i Köpenhamn. Mellan 1839 och 1842 var han i Buenos Aires varefter han återvände till Danmark, huvudsakligen som porträttmålare


Utrop:

20.000 kr

Startbud:

15.000 kr

Såld:

78.000 kr

Sista tid för bud online:

måndag 25 januari 2010
kl 16:00:00


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
25/1 14:02:16 1      25.000 kr
25/1 15:36:55 2      25.600 kr
25/1 15:49:08 2      31.600 kr
25/1 15:52:21 3      30.500 kr
25/1 15:56:22 4      33.600 kr
25/1 15:56:31 5      33.400 kr
25/1 15:56:59 5      34.400 kr
25/1 15:58:14 2      36.000 kr
25/1 15:58:37 4      34.600 kr
25/1 15:59:20 4      35.100 kr
25/1 15:59:47 4      35.600 kr
25/1 15:59:53 5      ledande budet*



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Signe Persson-Melin (f. 1925)
Keramiker och glaskonstnär. 1978-1985 knuten till Rörstrand. Står bl a bakom serviserna Primeur och À la carte.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: folkliv olja oljemålning oljemålningar rudolf julius carlsen
  • 9033 Oljemålning
    1800-tal, sign H Smith, Orientalisk kvinna, 50x60
    Just nu: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    6 mars kl 18:31
  • 9027 Oljemålning
    A B Davidsson, 1800-tal, pojke med hund, 36x23
    Just nu: 1.900 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    6 mars kl 19:28
  • 1190 Oljemålning
    Adrian van Arkel (1924-2006), Södermotiv, 65x55
    Just nu: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    6 mars kl 19:33
  • 8089 Oljemålning
    Alfred V Jensen (1898-1960), fiskarbåt, 31x58
    Just nu: 900 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    6 mars kl 20:19
  • 5001 Oljemålning
    Allan Österlind (1855-1938), Spanjorskor, 45x31
    Just nu: 1.900 kr

    Auktionen avslutas
    om en månad
    27 mars kl 18:50
  • 8085 Oljemålning
    Asta Nielsen-Fritsch, Kor, 1927, 31x39
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    6 mars kl 20:14