bakg

  KONST / Oljemålningar / Oljemålning 6205041



*
Oljemålning

nr 620 5041


Rudolf Julius Carlsen (1812-1892) Folkliv. Sign. 1841. 70x62 Konstnären föddes i Köpenhamn. Mellan 1839 och 1842 var han i Buenos Aires varefter han återvände till Danmark, huvudsakligen som porträttmålare


Utrop:

20.000 kr

Startbud:

15.000 kr

Såld:

78.000 kr

Sista tid för bud online:

måndag 25 januari 2010
kl 16:00:00


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
25/1 14:02:16 1      25.000 kr
25/1 15:36:55 2      25.600 kr
25/1 15:49:08 2      31.600 kr
25/1 15:52:21 3      30.500 kr
25/1 15:56:22 4      33.600 kr
25/1 15:56:31 5      33.400 kr
25/1 15:56:59 5      34.400 kr
25/1 15:58:14 2      36.000 kr
25/1 15:58:37 4      34.600 kr
25/1 15:59:20 4      35.100 kr
25/1 15:59:47 4      35.600 kr
25/1 15:59:53 5      ledande budet*



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Signe Persson-Melin (f. 1925)
Keramiker och glaskonstnär. 1978-1985 knuten till Rörstrand. Står bl a bakom serviserna Primeur och À la carte.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: folkliv olja oljemålning oljemålningar rudolf julius carlsen
  • 9199 Oljemålning
    Åke Wickström (f. 1927), Sverige. Brudpar. Olja på..//
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    30 april kl 20:38
  • 9186 Oljemålning
    Åke Wickström (f. 1927), Sverige. Signerad, datera..//
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    30 april kl 20:21
  • 9279 Oljemålning
    Åke Wickströmm, Hus i vinterskrud, signerad. Olja ..//
    Just nu: 500 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    30 april kl 19:27
  • 6080 Oljemålning
    Akke Hugh Malmeström (1894-1968), Sverige. "Pärlfi..//
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    30 april kl 20:59
  • 8024 Oljemålning
    Alfred Bergström (1869-1930), Sverige. 1898, "Grön..//
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    30 april kl 20:41
  • 9275 Oljemålning
    Anders Karlsson, studie. Signerad, daterad 1941. O..//
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    30 april kl 19:22




Ladda ner broschyr