bakg

  KONST / Oljemålningar / Oljemålning 6205041



*
Oljemålning

nr 620 5041


Rudolf Julius Carlsen (1812-1892) Folkliv. Sign. 1841. 70x62 Konstnären föddes i Köpenhamn. Mellan 1839 och 1842 var han i Buenos Aires varefter han återvände till Danmark, huvudsakligen som porträttmålare


Utrop:

20.000 kr

Startbud:

15.000 kr

Såld:

78.000 kr

Sista tid för bud online:

måndag 25 januari 2010
kl 16:00:00


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
25/1 14:02:16 1      25.000 kr
25/1 15:36:55 2      25.600 kr
25/1 15:49:08 2      31.600 kr
25/1 15:52:21 3      30.500 kr
25/1 15:56:22 4      33.600 kr
25/1 15:56:31 5      33.400 kr
25/1 15:56:59 5      34.400 kr
25/1 15:58:14 2      36.000 kr
25/1 15:58:37 4      34.600 kr
25/1 15:59:20 4      35.100 kr
25/1 15:59:47 4      35.600 kr
25/1 15:59:53 5      ledande budet*



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Signe Persson-Melin (f. 1925)
Keramiker och glaskonstnär. 1978-1985 knuten till Rörstrand. Står bl a bakom serviserna Primeur och À la carte.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: folkliv olja oljemålning oljemålningar rudolf julius carlsen
  • 3015 Oljemålning
    1700-/1800-tal, Hundar vid havet, uppfodrad, 37x47
    Just nu: 4.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 jan kl 18:16
  • 2113 Oljemålning
    1800-tal, Sign J Mcalpine, Hamnen i Portsmouth31x61
    Just nu: 1.900 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 jan kl 18:44
  • 3018 Oljemålning
    1800-tal. Kvinna vid spinnrock, signerad, 88x69
    Just nu: 9.800 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 jan kl 20:13
  • 2037 Oljemålning
    A Del Palacio, 1965, Stilleben, 40x80
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 jan kl 20:21
  • 7307 Oljemålning
    Alfred Wahlberg (1834-1906), Månsken i skärgård, 2..//
    Just nu: 2.600 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 jan kl 18:29
  • 3022 Oljemålning
    Axel Nilsson (1889-1981), Landskap, signerad. 45x56
    Just nu: 4.400 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 jan kl 19:53