KONST / Oljemålningar / Oljemålning 6205041

OLJEMÅLNING

nr 620 5041

Rudolf Julius Carlsen (1812-1892) Folkliv. Sign. 1841. 70x62 Konstnären föddes i Köpenhamn. Mellan 1839 och 1842 var han i Buenos Aires varefter han återvände till Danmark, huvudsakligen som porträttmålare

Utrop:

20.000 kr

Startbud:

15.000 kr

Såld:

78.000 kr

måndag 25 januari 2010

Signe Persson-Melin (f. 1925)
Liknande föremål: oljemålning olja rudolf julius carlsen folkliv sign signerad signatur 70x62 konstnären föddes i köpenhamn mellan 1839 och 1842 var han i buenos aires varefter han återvände till danmark huvudsakligen som porträttmålare oljemålningar

Vad är den värd?

Följ oss på Facebook