bakg

  KONST / Oljemålningar / Oljemålning 6205041



*

nr 620 5041


Oljemålning

Rudolf Julius Carlsen (1812-1892) Folkliv. Sign. 1841. 70x62 Konstnären föddes i Köpenhamn. Mellan 1839 och 1842 var han i Buenos Aires varefter han återvände till Danmark, huvudsakligen som porträttmålare


Utrop:

20.000 kr

Såld:

78.000 kr

Sista tid för bud online:

måndag 25 januari 2010
kl 16:00:00


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
25/1 14:02:16 1      25.000 kr
25/1 15:36:55 2      25.600 kr
25/1 15:49:08 2      31.600 kr
25/1 15:52:21 3      30.500 kr
25/1 15:56:22 4      33.600 kr
25/1 15:56:31 5      33.400 kr
25/1 15:56:59 5      34.400 kr
25/1 15:58:14 2      36.000 kr
25/1 15:58:37 4      34.600 kr
25/1 15:59:20 4      35.100 kr
25/1 15:59:47 4      35.600 kr
25/1 15:59:53 5      ledande budet*


  • Läs mer...
Signe Persson-Melin (f. 1925)
Keramiker och glaskonstnär. 1978-1985 knuten till Rörstrand. Står bl a bakom serviserna Primeur och À la carte.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: folkliv olja oljemålning oljemålningar rudolf julius carlsen
  • 2205 Oljemålning
    Åke Plantin, "Tre sorgens strängar har jag. . . ",..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    2 juli kl 19:58
  • 9195 Oljemålning
    Anna Kalinitchenko Jalpachik (1954-2013), Ukraina/..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    2 juli kl 19:08
  • 9251 Oljemålning
    Ante Karlsson-Stig (1885-1967), Sverige. Fjällands..//
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    2 juli kl 19:10
  • 8147 Oljemålning
    Ava de Lagercrantz (1862-1938), Sverige. Hundportr..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    2 juli kl 19:51
  • 2142 Oljemålning
    Bo Cronqvist (f. 1948), Sverige. 1974. Olja på duk..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    2 juli kl 18:10
  • 8245 Oljemålning
    Carl Månsson (1892-1976), Sverige. Skånegård, 67x100
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    2 juli kl 18:16




Ladda ner broschyr