bakg

  KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 7484022



*
Gouache (F)

nr 748 4022


Aly Ben Salem (1910-2001), 102x67


Aly Ben Salem, född 1910 i Tunisien, död 2001, svensk/tunisisk målare.

Följerätt

Ja

Utrop:

30.000 kr

Startbud:

20.000 kr

Såld:

46.000 kr

Sista tid för bud online:

måndag 26 mars 2012
kl 16:00:00


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
9/3 15:55:13 1      25.000 kr
14/3 12:20:48 2      23.000 kr
14/3 12:21:05 2      24.000 kr
16/3 10:11:38 1      28.000 kr
25/3 11:16:38 3      35.000 kr
25/3 22:29:08 4      35.000 kr
25/3 22:30:41 4      36.000 kr
25/3 22:35:52 3      36.500 kr
25/3 23:14:05 4      37.000 kr
26/3 15:36:52 5      ledande budet*
26/3 15:51:05 4      40.000 kr
26/3 15:52:10 4      41.000 kr



  • Konstnär/Designer

Aly Ben Salem

Aly Ben Salem, född 1910 i Tunisien, död 2001, svensk/tunisisk målare.

Läs mer om Aly Ben Salem
  • Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller aly ben salem gouache svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
  • 7450 Akvarell
    Claes E Giertta, Båtar, 23x31
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    9 maj kl 20:11
  • 7747 Akvarell
    Erik Forsman (1916-1976), Sommar, 13x88
    Just nu: 900 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    9 maj kl 18:19
  • 8270 Akvarell
    H Holmberg, Katarina kyrka, signerad, 44x29
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    9 maj kl 19:54
  • 7431 Akvarell
    Karl-Erik Forsberg (1914-1995), kustremsa, 54x84
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    9 maj kl 19:54
  • 7436 Akvarell
    Karl-Erik Forsberg (1914-1995), signerad. - 72, 73x52
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    9 maj kl 19:57
  • 7872 Akvarell
    Maria Boczewska (f. 1940), Ros, signerad, 28x39
    Just nu: 1.100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    9 maj kl 20:31