bakg

  KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 7484022



*
Gouache (F)

nr 748 4022


Aly Ben Salem (1910-2001), 102x67


Aly Ben Salem, född 1910 i Tunisien, död 2001, svensk/tunisisk målare.

Följerätt

Ja

Utrop:

30.000 kr

Startbud:

20.000 kr

Såld:

46.000 kr

Sista tid för bud online:

måndag 26 mars 2012
kl 16:00:00


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
9/3 15:55:13 1      25.000 kr
14/3 12:20:48 2      23.000 kr
14/3 12:21:05 2      24.000 kr
16/3 10:11:38 1      28.000 kr
25/3 11:16:38 3      35.000 kr
25/3 22:29:08 4      35.000 kr
25/3 22:30:41 4      36.000 kr
25/3 22:35:52 3      36.500 kr
25/3 23:14:05 4      37.000 kr
26/3 15:36:52 5      ledande budet*
26/3 15:51:05 4      40.000 kr
26/3 15:52:10 4      41.000 kr



  • Klassiska

  • Konstnär/Designer

Aly Ben Salem

Aly Ben Salem, född 1910 i Tunisien, död 2001, svensk/tunisisk målare.

Läs mer om Aly Ben Salem
  • Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller aly ben salem gouache svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
  • 9185 Akvarell
    Åke Nothberg (1891-1973), 1931
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    23 oktober kl 20:20
  • 9444 Akvarell
    Axel Sjöberg (1866-1950), fjällsjö, 1919,35x52
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    23 oktober kl 18:33
  • 7393 Akvarell
    Carl Fischer, Flicka i stol, bladets mått: 35x28
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    23 oktober kl 19:53
  • 7443 Akvarell
    Einar Forseth (1892-1988), Hamnen Rochester Chatha..//
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    23 oktober kl 19:56
  • 9250 Akvarell
    Erland Heurlin (1865-1947), Solna kyrka, signerad,..//
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    23 oktober kl 19:34
  • 9018 Akvarell
    Georges Laporte (1926-2000), komposition, bildmått..//
    Just nu: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    23 oktober kl 19:47