bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Skedar 10007136



*

nr 1000 7136


Skedar

5 st, Silver, F Holm, 1865, vikt: 260 g, längd: 21, 5cm


Konditionsrapport: monogram

Utrop:

800 kr

Såld:

400 kr

Sista tid för bud online:

måndag 14 december 2015
kl 20:36:14


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
12/12 10:54:34 1      Vinnande bud



  • Tema
  • 14 dec

Silver

På Tema Silver den 14 december har vi samlat svenskt och utländskt, högklassiskt och dekorativt, silver så som bägare, bestick, cigarettskrin, flaskhållare, kaffeskedar, ljusstakar, saltkar, såskannor ...



Läs mer om Silver
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: f holm silver skedar ädelmetall
  • 5071 Kaffeskedar
    12 st, silver, 1950. Längd: 11,5 cm, monogram. Vik..//
    Aktuellt bud: 400 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    6 april kl 18:05
  • 5070 Kaffeskedar
    6 st, silver. Längd: 11,5 cm, i etui. Vikt: 80g ca
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    idag
    6 april kl 19:58
  • 5276 Kaffeskedar
    silver, 12+ 9+ 1. Längd: 10-12 cm, Vikt: 330g ca
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    6 april kl 18:14
  • 8010 Matskedar
    6 st, silver, 1821. Längd: 21 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    27 april kl 18:53
  • 5091 Silverskedar
    3 st, Sameskedar. Längd: 16-23cm, silver. Vikt: ca..//
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    6 april kl 18:22
  • 5424 Skedar
    12st, förgyllda. Längd: 17cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    6 april kl 19:41




Ladda ner broschyr