bakg

  MÖBLER / Stolar & Fåtöljer / Snurrfåtölj 11587613



*

nr 1158 7613


Bruno Mathsson

(1907-1988), Sverige


Snurrfåtölj, Jetson, Dux, stomme av kromad metall, sits av kanvas med läderskoning


Konditionsrapport: slitage, skadat tyg

Bruno Mathsson, född 1907 i Värnamo, död 1988 i Värnamo, svensk möbelformgivare och arkitekt.

Utrop:

2.000 kr

Såld:

5.400 kr

Sista tid för bud online:

måndag 29 januari 2018
kl 20:24:54


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
27/1 11:57:59 1      1.500 kr
27/1 12:33:45 2      3.200 kr
27/1 17:42:16 3      2.800 kr
27/1 17:42:16 2      3.000 kr (Budbetjänt)
28/1 15:22:56 1      3.200 kr
28/1 15:22:56 2      3.200 kr (Budbetjänt)
28/1 15:23:06 1      3.400 kr
28/1 16:44:03 2      4.200 kr
29/1 00:48:48 4      5.200 kr
29/1 10:15:19 1      4.600 kr
29/1 10:15:19 4      4.800 kr (Budbetjänt)
29/1 10:15:29 1      5.000 kr
29/1 10:15:29 4      5.200 kr (Budbetjänt)
29/1 10:15:37 1      Vinnande bud


Läs om budbetjänten

  • Konstnär/Designer

Bruno Mathsson

Bruno Mathsson, född 1907 i Värnamo, död 1988 i Värnamo, svensk möbelformgivare och arkitekt.

Läs mer om Bruno Mathsson
  • Läs mer...
Jetson av Bruno Mathsson
Stolen Jetson, formgiven av Bruno Mathsson är en klassiker inom svensk möbeldesign.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bruno mathson bruno mathsson bruno matsson dux jetson jetson-fåtölj jetsonfåtölj karmstol karmstolar snurrfåtölj stol stolar svensk design sverige
  • 6383 Karmstol
    ”Mina”, Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Bruno..//
    Aktuellt bud: 2.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    31 jan kl 20:28




Ladda ner broschyr