bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Bägare 7561182



*
Bägare

nr 756 1182


Silver, W A Bolin, 1957, höjd: 10, ca 160 gr


Utrop:

1.500 kr

Startbud:

1.000 kr

Såld:

1.000 kr

Sista tid för bud online:

måndag 30 april 2012
kl 19:14:39


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
30/4 11:22:58 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bägare silver w a bolin ädelmetall
  • 3160 Bägare
    2 st, silver, Graverade, 1900-talets första hälft,..//
    Just nu: 800 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    24 april kl 20:31
  • 3078 Bägare
    ett par, silver, CG Hallberg, 1949, höjd: 12, 396 gr
    Just nu: 1.700 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    24 april kl 18:44
  • 3019 Bägare
    GAB Guldsmedsaktiebolaget, silver, 1934, höjd: 17 cm
    Just nu: 500 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    24 april kl 18:57
  • 3159 Bägare
    silver, 2 st, silver, England, höjd: 16-17, ca 280 gr
    Just nu: 1.100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    24 april kl 20:26
  • 3020 Bägare
    silver, CG Hallberg CGH, 1960, höjd: 17 cm
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    24 april kl 18:59
  • 3175 Bägare
    silver, CG Hallberg, 1916, höjd: 11 cm
    Just nu: 500 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    24 april kl 20:17