bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Ljusstake 12343119



*

nr 1234 3119


Ljusstake

Empirestil, silver, 1975, Ceson. Höjd: 15, bruttovikt: 195 g


Utrop:

800 kr

Såld:

500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 11 februari 2019
kl 18:30:15


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
11/2 16:42:41 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: ceson empire empirestil karl johan karl johan-stil ljusstake silver ädelmetall
  • 2334 Kandelabrar
    Ett par, pläterade, delbara. Höjd: 40 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om 8 dagar
    13 juli kl 18:18
  • 4030 Ljusstakar
    3 st, mässing, 1900-tal. Höjd: 11-14 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    om 8 dagar
    13 juli kl 20:17
  • 2307 Ljusstakar
    ett par, 2-armade, Gustaviansk stil. Höjd: 29 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om 8 dagar
    13 juli kl 20:51
  • 4028 Ljusstakar
    Ett par, mässing, Västerås. Höjd: 21 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    om 8 dagar
    13 juli kl 19:29
  • 4370 Ljusstakar
    Ett par, Sterlingsilver, Heinz Decker för CG Hallb..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om 8 dagar
    13 juli kl 18:34
  • 2190 Ljusstake
    3-armad, nysilver. Höjd: 40 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om 8 dagar
    13 juli kl 18:59




Ladda ner broschyr