bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Soppslev 12531060



*

nr 1253 1060


Soppslev

silver, GHÅ Georg Henrik Åkerberg, Växjö, 1821, trähandtag. Längd: 43cm. Bruttovikt: ca 149g


Konditionsrapport: slitage

Utrop:

500 kr

Såld:

200 kr

Sista tid för bud online:

måndag 6 maj 2019
kl 19:15:11


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
2/5 10:46:59 1      100 kr
3/5 14:13:59 2      150 kr
6/5 18:19:29 3      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: silver soppslev trähandtag växjö ädelmetall
  • 4047 Dosa
    silver. Längd: 8 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    1 juli kl 18:57
  • 4032 Oljelampa
    + vas+ bricka, silver. Höjd: 2-14 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    1 juli kl 18:08




Ladda ner broschyr