bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Äggsax 12769315



*

nr 1276 9315


Äggsax

nysilver. Längd: 14,5 cm


Utrop:

500 kr

Såld:

200 kr

Sista tid för bud online:

måndag 23 september 2019
kl 20:20:53


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
18/9 22:08:57 1      150 kr
22/9 22:23:11 2      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: nysilver pläter silver ädelmetall äggsax
  • 5087 Fat
    Nysilver. Diameter: 33cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    6 april kl 19:57
  • 3373 Jardiniere
    nysilver och glas, 1914. Längd: 34 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    6 april kl 20:30
  • 5071 Kaffeskedar
    12 st, silver, 1950. Längd: 11,5 cm, monogram
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    6 april kl 18:05
  • 5070 Kaffeskedar
    6 st, silver. Längd: 11,5 cm, i etui
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    6 april kl 19:58
  • 3374 Karott
    med lock, nysilver, Danmark, 1930-tal. Längd: 26,5..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    6 april kl 20:31
  • 5110 Saltkar
    Ett par, nysilver
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    6 april kl 19:29




Ladda ner broschyr