bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Vas 12511078



*

nr 1251 1078


Vas

silver, Råström. Höjd: 16. Vikt: 360g


Konditionsrapport: buckla

Utrop:

1.500 kr

Såld:

1.400 kr

Sista tid för bud online:

måndag 29 april 2019
kl 19:16:46


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
23/4 22:31:24 1      1.100 kr
27/4 10:13:50 2      1.300 kr
28/4 06:59:06 1      Vinnande bud



  • Tema
  • 29 apr

Silver

På Tema Silver finner du smycken, bestickuppsättningar, bordslampfötter, brickor, coasters, dosor och etuier, druvsaxar, kaffekannor, kaffeservis, kalkar, ljusstakar och kandelabrar, karaffer, sockers ...



Läs mer om Silver
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: råström silver vas ädelmetall
  • 4142 Fat
    + vas, 5+ 1, Tenn, 1800-tal. Diameter: 18-36 cm, h..//
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    1 juli kl 18:41
  • 4100 Fat
    + vas, Björn Wiinblad (1918-2006), Danmark. Rosent..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    1 juli kl 20:29
  • 4101 Ljusstakar
    + vas+ fat, 5 delar, bland annat Björn Wiinblad, R..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    1 juli kl 20:32
  • 4032 Oljelampa
    + vas+ bricka, silver. Höjd: 2-14 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    1 juli kl 18:08
  • 2393 Penselvas
    Kina. Höjd: 28 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    1 juli kl 18:24
  • 8021 Praktvas
    iriserande glas i metallinfattning, 1800-talets sl..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en månad
    15 juli kl 19:29




Ladda ner broschyr