Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

bakg

  ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 16165293



*

nr 1616 5293


Folke Wilhelmson Berg

(1896-1974), Sverige


Folke Wilhelmson Berg (1896-1974), Sweden. Signed, Grisslehamn. Image dimensions: 24x34 cm, outer dimensions including frame: 41x50 cm,


GOUACHE, Signerad, Grisslehamn. Bildmått: 24x34 cm, yttermått inklusive ram: 41x50 cm


Folke Wilhelmson Berg, born 1896, dead 1974, Swedish painter.

Droit De Suite

Yes

Estimate:

500

Sold:

SEK 100

Auction date:

Monday April 29 2024
at 19:49:09


  • Bid history
Time Bidder Bid
29/4 19:43:09 1      Vinnande bud



  • Artist/Designer

Folke Wilhelmson Berg

Folke Wilhelmson Berg, born 1896, dead 1974, Swedish painter.

Read more about Folke Wilhelmson Berg
  • Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller folke wilhelmson berg gouache grisslehamn norrtälje roslagen skärgårdsmotiv stockholms skärgård svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
  • 9221 WATERCOLOUR
    Lras Norrman. Signed, Tahiti. Watercolour, Image d..//
    Present: SEK 1000

    Auction ends
    this Monday
    27 maj at 19:07




Ladda ner broschyr