Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 30 januari 2023 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1519 1003  Akvarell Bengt Landin (f. 1933), Sverige. "Kakelugn med vette", Utställd på Kavaletten Uppsala 1985. Signerad, akvarell, bladets mått: 77x55 cm, yttermått inklusive ram: 94x71 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:48)

1519 1035  Akvarell Virginia Larson (1844-1893), Sverige. "Palazzo Colonna, Roma", 45x35 cm, yttermått inklusive ram: 52x43, akvarell. Signerad

S�ldes f�r 8.400 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:52)

1519 1033  Armlänk med berlocker, 18k guld. Längd: 18cm. Vikt: 24g.

S�ldes f�r 9.400 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:36)

1519 1026  Bägare silver, 1793. Otydliga stämplar. Höjd: 8 cm. Vikt: 41g

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:58)

1519 1025  Bägare silver, Lars Eriksson Stabeus (verksam: 1745-1778), Stockholm, 1763. Höjd: 19 cm. Vikt: 405g

S�ldes f�r 7.400 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:32)

1519 1042  Bordsgarnityr 1800-tal 3 delar. Höjd: 26-38 cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:43)

1519 1032  Färglitografi Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Signerad, numrerad 32/160, daterad 1981, "Svenska krusbär". Färglitografi, bildmått: 71x87 cm, yttermått inklusive ram: 86x100 cm

S�ldes f�r 11.500 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:35)

1519 1031  Grafiskt blad Karin Broos (f. 1950), Sverige. "Nostalgia 2". Signerad, numrerad 5/90. Gicléetryck. Bildmått: 56x36 cm, yttermått inklusive ram: 75x54 cm

S�ldes f�r 8.600 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:31)

1519 1028  Ljuskrona Oscariansk. Höjd: ca 110 cm. Diameter: ca 72 cm

S�ldes f�r 10.500 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:30)

1519 1012  Matta Old, Ghom, Orientalisk, 135x221 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:01)

1519 1011  Matta Semiantik, Meshed, 137x280 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:02)

1519 1010  Mattor Ett par, Semiantika, Orientaliska, floral dekor, 149x185 cm och 134x170 cm

S�ldes f�r 10.500 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:25)

1519 1040  Oljemålning 1700-tal, Porträtt av adelsman, ej signerad. Olja på duk, 80x65 cm, yttermått inklusive ram: 93x77 cm

S�ldes f�r 21.000 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:36)

1519 1013  Oljemålning Anna Snellman (1884-1962), Finland. Parkmotiv. Signerad Anna Snellman-Nystén, daterad 1913. Bär salongsetikett. Olja på duk, 50x48 cm, yttermått inklusive ram: 67x64 cm

S�ldes f�r 20.500 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:05)

1519 1029  Oljemålning Birgitta Liljebladh (f. 1924), Sverige. Signerad, daterad 1954, landskap. Olja på duk, 67x86 cm, yttermått inklusive ram: 75x84 cm

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:11)

1519 1045  Oljemålning Edward Hald (1883-1980), Sverige. Baderska. Signerad, daterad 1913. Olja på pannå, 45x41 cm, yttermått inklusive ram: 53x49 cm

S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:08)

1519 1039  Oljemålning Gerda Wallander (1860-1926), Flicka i folkdräkt, Signerad. Olja på duk, 70x50 cm, yttermått inklusive ram: 82x61 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:31)

1519 1024  Oljemålning Johan Ericson (1849-1925), Sverige. Brygga västkusten. Signerad, daterad 1889. Olja på pannå, 40x32 cm, yttermått inklusive ram: 62x54 cm

S�ldes f�r 25.000 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:35)

1519 1038  Oljemålning Kristjàn H Magnùsson (1903-1937), Island. Stilleben. Signerad. Olja på pannå, 65x65 cm, yttermått inklusive ram: 75x75 cm

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:47)

1519 1036  Oljemålning Märta Rudbeck (1882-1933), Sverige. "Anemoner". Signerad. Olja på duk, 34x26 cm, yttermått inklusive ram: 43x35 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:26)

1519 1037  Oljemålning Märta Rudbeck (1882-1933), Sverige. Stilleben med rosor. Signerad. Olja på duk, 53x44 cm, yttermått inklusive ram: 62x53 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:15)

1519 1027  Oljemålning Stellan Mörner (1896-1979), Sverige. "Interiör med gul stol". Signerad. Olja på duk, 26x40 cm, yttermått inklusive ram: 36x50 cm

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:58)

1519 1048  Potpurriurna med lock, Marieberg, fajans. Signerad 1770. Polykromt bemålad, skulpterad dekor i form av grenar med bladverk och blommor i relief. Lockknopp i form av fågel. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:55)

1519 1047  Potpurriurna med lock, Marieberg, fajans. Signerad, 1770-tal. Polykromt bemålad, skulpterad dekor i form av grenar med bladverk och blommor i relief. Lockknopp i form av fågel. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:02)

1519 1044  Servisdelar 23 delar, Musselmalet, Royal Copenhagen, delvis helblonda delar

S�ldes f�r 13.000 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:52)

1519 1023  Skrivställ 4 delar, empire, brännförgyllt. Längd: 18 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:14)

1519 1050  Skulptur Oidentifierad Konstnär, 1800-tal, Liggande kvinna med druvor. Marmor, Längd: 39 cm. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 11.000 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:24)

1519 1022  Skulptur Tyra Lundgren (1897-1979), Sverige. Fisk, stengods. Signerad. Längd: 23 cm. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:32)

1519 1016  Spegel Empire. Längd: 72 cm, höjd: 165 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:28)

1519 1017  Stol Niels Hvass (1958), "Flight", 1995, Aluminium. Etikettmärkt Källemo

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:46)

1519 1004  Stop silver, Gustaf Möllenborg, Stockholm, 1841. Höjd: 20,5 cm, vikt: 1020 gr

S�ldes f�r 20.000 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:34)

1519 6114  Teckningar 3 st, Siri Derkert (1888-1973), Sverige. Varav 1 signerad, yttermått inklusive ram: 34x19-42x32 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:12)

1519 1008  Teservis silver, Kina, drakmotiv. Höjd: 8 - 12 cm. Vikt: 590g

S�ldes f�r 9.400 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:14)

1519 1005  Väggskulptur Hertha Hillfon (1921-2013), Sverige. Terrakotta. Signerad. 32x27 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:54)

1519 1049  Vas Ingrid & Erich Triller, Äggformad. Signerad Tobo Triller. Glaserad stengodslera. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:09)

1519 1002  Vas Jugend, Astrid Ewerlöf, Ruben Rising, Rörstrand, genombruten dekor. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:32)