1519 1003 Akvarell Bengt Landin (f. 1933), Sverige. "Kakelugn med vette", Utställd på Kavaletten Uppsala 1985. Signerad, akvarell, bladets mått: 77x55 cm, yttermått inklusive ram: 94x71 cm
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:48)
1519 1035 Akvarell Virginia Larson (1844-1893), Sverige. "Palazzo Colonna, Roma", 45x35 cm, yttermått inklusive ram: 52x43, akvarell. Signerad
S�ldes f�r 8.400 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:52)
1519 1033 Armlänk med berlocker, 18k guld. Längd: 18cm. Vikt: 24g.
S�ldes f�r 9.400 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:36)
1519 1026 Bägare silver, 1793. Otydliga stämplar. Höjd: 8 cm. Vikt: 41g
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:58)
1519 1025 Bägare silver, Lars Eriksson Stabeus (verksam: 1745-1778), Stockholm, 1763. Höjd: 19 cm. Vikt: 405g
S�ldes f�r 7.400 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:32)
1519 1042 Bordsgarnityr 1800-tal 3 delar. Höjd: 26-38 cm
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:43)
1519 1032 Färglitografi Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Signerad, numrerad 32/160, daterad 1981, "Svenska krusbär". Färglitografi, bildmått: 71x87 cm, yttermått inklusive ram: 86x100 cm
S�ldes f�r 11.500 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:35)
1519 1031 Grafiskt blad Karin Broos (f. 1950), Sverige. "Nostalgia 2". Signerad, numrerad 5/90. Gicléetryck. Bildmått: 56x36 cm, yttermått inklusive ram: 75x54 cm
S�ldes f�r 8.600 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:31)
1519 1028 Ljuskrona Oscariansk. Höjd: ca 110 cm. Diameter: ca 72 cm
S�ldes f�r 10.500 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:30)
1519 1012 Matta Old, Ghom, Orientalisk, 135x221 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:01)
1519 1011 Matta Semiantik, Meshed, 137x280 cm
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:02)
1519 1010 Mattor Ett par, Semiantika, Orientaliska, floral dekor, 149x185 cm och 134x170 cm
S�ldes f�r 10.500 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:25)
1519 1040 Oljemålning 1700-tal, Porträtt av adelsman, ej signerad. Olja på duk, 80x65 cm, yttermått inklusive ram: 93x77 cm
S�ldes f�r 21.000 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:36)
1519 1013 Oljemålning Anna Snellman (1884-1962), Finland. Parkmotiv. Signerad Anna Snellman-Nystén, daterad 1913. Bär salongsetikett. Olja på duk, 50x48 cm, yttermått inklusive ram: 67x64 cm
S�ldes f�r 20.500 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:05)
1519 1029 Oljemålning Birgitta Liljebladh (f. 1924), Sverige. Signerad, daterad 1954, landskap. Olja på duk, 67x86 cm, yttermått inklusive ram: 75x84 cm
S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:11)
1519 1045 Oljemålning Edward Hald (1883-1980), Sverige. Baderska. Signerad, daterad 1913. Olja på pannå, 45x41 cm, yttermått inklusive ram: 53x49 cm
S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:08)
1519 1039 Oljemålning Gerda Wallander (1860-1926), Flicka i folkdräkt, Signerad. Olja på duk, 70x50 cm, yttermått inklusive ram: 82x61 cm
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:31)
1519 1024 Oljemålning Johan Ericson (1849-1925), Sverige. Brygga västkusten. Signerad, daterad 1889. Olja på pannå, 40x32 cm, yttermått inklusive ram: 62x54 cm
S�ldes f�r 25.000 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:35)
1519 1038 Oljemålning Kristjàn H Magnùsson (1903-1937), Island. Stilleben. Signerad. Olja på pannå, 65x65 cm, yttermått inklusive ram: 75x75 cm
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:47)
1519 1036 Oljemålning Märta Rudbeck (1882-1933), Sverige. "Anemoner". Signerad. Olja på duk, 34x26 cm, yttermått inklusive ram: 43x35 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:26)
1519 1037 Oljemålning Märta Rudbeck (1882-1933), Sverige. Stilleben med rosor. Signerad. Olja på duk, 53x44 cm, yttermått inklusive ram: 62x53 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:15)
1519 1027 Oljemålning Stellan Mörner (1896-1979), Sverige. "Interiör med gul stol". Signerad. Olja på duk, 26x40 cm, yttermått inklusive ram: 36x50 cm
S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:58)
1519 1048 Potpurriurna med lock, Marieberg, fajans. Signerad 1770. Polykromt bemålad, skulpterad dekor i form av grenar med bladverk och blommor i relief. Lockknopp i form av fågel. Höjd: 34 cm
S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:55)
1519 1047 Potpurriurna med lock, Marieberg, fajans. Signerad, 1770-tal. Polykromt bemålad, skulpterad dekor i form av grenar med bladverk och blommor i relief. Lockknopp i form av fågel. Höjd: 35 cm
S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:02)
1519 1044 Servisdelar 23 delar, Musselmalet, Royal Copenhagen, delvis helblonda delar
S�ldes f�r 13.000 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:52)
1519 1023 Skrivställ 4 delar, empire, brännförgyllt. Längd: 18 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:14)
1519 1050 Skulptur Oidentifierad Konstnär, 1800-tal, Liggande kvinna med druvor. Marmor, Längd: 39 cm. Höjd: 25 cm
S�ldes f�r 11.000 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:24)
1519 1022 Skulptur Tyra Lundgren (1897-1979), Sverige. Fisk, stengods. Signerad. Längd: 23 cm. Höjd: 18 cm
S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:32)
1519 1016 Spegel Empire. Längd: 72 cm, höjd: 165 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:28)
1519 1017 Stol Niels Hvass (1958), "Flight", 1995, Aluminium. Etikettmärkt Källemo
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:46)
1519 1004 Stop silver, Gustaf Möllenborg, Stockholm, 1841. Höjd: 20,5 cm, vikt: 1020 gr
S�ldes f�r 20.000 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:34)
1519 6114 Teckningar 3 st, Siri Derkert (1888-1973), Sverige. Varav 1 signerad, yttermått inklusive ram: 34x19-42x32 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:12)
1519 1008 Teservis silver, Kina, drakmotiv. Höjd: 8 - 12 cm. Vikt: 590g
S�ldes f�r 9.400 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:14)
1519 1005 Väggskulptur Hertha Hillfon (1921-2013), Sverige. Terrakotta. Signerad. 32x27 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:54)
1519 1049 Vas Ingrid & Erich Triller, Äggformad. Signerad Tobo Triller. Glaserad stengodslera. Höjd: 16 cm
S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:09)
1519 1002 Vas Jugend, Astrid Ewerlöf, Ruben Rising, Rörstrand, genombruten dekor. Höjd: 23 cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:32)