Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 9 september 2019 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1274 6020  Affisch Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad, "Händer", 99x69 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:52)

1274 6015  Akvarell Annika Stensson. Signerad, daterad 1979, bladets mått: ca 22x27 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:33)

1274 6271  Akvarell E Winberg, 1843,22x18 cm. Signerad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:25)

1274 6499  Akvarell Herman Müller (1840-1919), Sverige. Sjö med båtar. Signerad, daterad 1896, ca 33x47 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:14)

1274 6259  Akvarell Laris Strunke (f. 1931), Sverige. "Kustväg I", Signerad, bladets mått: 55x76 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:01)

1274 6258  Akvarell Laris Strunke (f. 1931), Sverige. "Kustväg III", signerad, bladets mått: 55x76 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:59)

1274 6397  Akvarell Oidentifierad konstnär. Gamla Stan, Stockholm. Signerad AM Boberg. Motivet: 53x40 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:24)

1274 6328  Akvarell Oidentifierad konstnär. Papegoja. Signerad, daterad -77, ca 91x53 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:31)

1274 6184  Akvarell Oidentifierad konstnär. Präst, 15x12 cm. Signerad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:55)

1274 6363  Akvarell Stanislaw Zoladz (f. 1952), Sverige. Fartyg vid Riddarholmskajen, Stockholm. Signerad, daterad -99. Bladets mått: 56x72 cm

S�ldes f�r 28.500 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 21:07)

1274 6361  Akvarell Stanislaw Zoladz (f. 1952), Sverige. Kustklippor. Signerad, daterad -96. Bladets mått: 62x103 cm

S�ldes f�r 21.000 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 21:00)

1274 6389  Akvarell Stanislaw Zoladz (f. 1952), Sverige. Signerad, daterad -99, Fyr. Motivet: 27x49 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:03)

1274 6353  Akvarell Sten Etling (f. 1947), Sverige. Tält, signerad, bladets mått: 77x55 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:38)

1274 6047  Akvarell Yngve Berg (1887-1963), Sverige. Modell, tillskriven, bladets mått: 15x11 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:21)

1274 6454  Altarbord Kina, 1900-tal, trä. Bredd: 38, djup: 30 cm, höjd: 34 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:21)

1274 6504  Arkivskåp Ek. Bredd: 50, djup: 31 cm, höjd: 140 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:39)

1274 6348  Armband 18k guld, X-länk. Mikkov Handelsfirma, Stockholm 1962. Längd: 19cm. Bredd: 1,2cm

S�ldes f�r 9.000 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:29)

1274 6343  Armband 18k guld. Vikt: 28,6g. X-länk med 5 st berlocker. Mks guldsmedatelier AB, Stockholm 1959. Längd: 19 cm

S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:14)

1274 6354  Armband 18k guld. Vikt: 44g, X-länk. Alliansguld Bäckman & Co, Stockholm. Längd: ca 19 cm. Bredd: 1,5cm

S�ldes f�r 12.500 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:25)

1274 6111  Armband 2 st, Ryssland/Turkiet. Längd: 20-22 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:41)

1274 6457  Armbandsur Herrur, Certina DS Podium, titan. Diameter: 42mm, datum, refnummer: 260. 7129. 12. 66, safirglas, med box & manual, batteribyte krävs

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:23)

1274 6044  Askkopp Gucci, Italien. Märkt, metall, lösa fat. Diameter: 14 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:19)

1274 6158  Bänk Furu. Längd: 185. Djup: 40 cm. Höjd: 56 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 21:02)

1274 6030  Bänk Gustaviansk stil. Längd: 120 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:31)

1274 6057  Bänk längd: 140 cm, djup: 38 cm, höjd: 44 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:55)

1274 6247  Bänk Yngvar Sandström, "Tokyo", Triva-serien för NK Nordiska Kompaniet. Ribbor, kopplade ben. Brickmärkt. Längd: 112 cm. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:30)

1274 6248  Bänk Yngvar Sandström, "Tokyo", Triva-serien för NK Nordiska Kompaniet. Ribbor, kopplade ben. Brickmärkt. Längd: 112 cm. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:32)

1274 6221  Barstol Lindau & Lindekrantz. Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:33)

1274 6487  Båtratt nutida. Diameter: 107 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:34)

1274 6578  Bestick diverse, mestadels knivar

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:25)

1274 6099  Bestick silver, 9 st, udda. Längd: 14-26 cm, vikt: Ca 400g

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:36)

1274 6246  Bestickuppsättning 69 delar, silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget. Bruttovikt: 2600g

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:22)

1274 6078  Bestickuppsättning nysilver, Svensk Spets

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:44)

1274 1397  Blandteknik Claude Georges, Abstrakt Landskap, utställd FFBK. Signerad, daterad -57, ca 64x49 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:51)

1274 6046  Blandteknik Einar Forseth (1892-1988), Sverige. Tylösand. Signerad, bör dedikation. Motivet: 15x21 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:19)

1274 6049  Blandteknik Roland Svensson (1910-2003), Sverige. (tillskriven), Skärgård. Motivet: 6x38 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:24)

1274 6376  Blandteknik Tillskriven Olle Nordberg, Fäbodar, pannå, 38x69 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:41)

1274 6482  Blandteknik Uno Vallman (1913-2004), Sverige. Båtar, signerad. 1970, pannå, 32x49 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:55)

1274 6310  Blyerts K A Rydberg, Nakenmodeller, signerad. 32x46 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:16)

1274 6238  Bokhylla England, idegran. Bredd: 78 cm. Djup: 30 cm, höjd: 181 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:11)

1274 6234  Bokskåp Sekelskifte 1900 tal. Bredd: 122, djup: 33 cm, h112 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:07)

1274 6038  Bondgård med djur Elastolin, modell äldre, 41x28 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:28)

1274 5005  Bord mahogny. Diameter: 110, höjd: ca 75 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:19)

1274 6443  Bord med låda Björk. Bredd: 65 cm. Djup: 39 cm. Höjd: 54 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:34)

1274 6566  Bordsfotogenlampa glas och mässing. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:52)

1274 6186  Bordsfotogenlampa metall, sent 1800-tal. Höjd: 58 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:00)

1274 5436  Bordslampa "Knubbling", Ateljé Lyktan, Åhus. Anders Pehrson. Höjd: 57 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:49)

1274 5382  Bordslampa Alabaster. Höjd: 65 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:21)

1274 6592  Bordslampa Kosmos Brenner, 70-tals, mässing. Höjd: 43cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:49)

1274 5305  Bordslampa Krom. Höjd: 62 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:50)

1274 6474  Bordslampa mässing och trä. Höjd: 48 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:42)

1274 6298  Bordslampfot 1800-tal. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:04)

1274 6295  Bordslampfot omkring sekelskiftet 1900, metall. Höjd: ca 35 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:03)

1274 6368  Bordslampor ett par, Bergbom. Höjd: 64 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:17)

1274 5254  Bordsur 4 st, nutida. Höjd: 6-17 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:20)

1274 6026  Brickbord mässing / spegelglas, nutida. Bredd: 46, djup: 34 cm, höjd: 55 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:09)

1274 6083  Brickor 2 st. Nysilver, Råström, Stockholm. Diameter: 36 + längd: 47 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:12)

1274 6423  Buljongkoppar 6 delar, Rosenthal

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:17)

1274 5415  Byrå bemålad. Bredd: 112 cm. Djup: 49 cm, höjd: 80cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:51)

1274 6207  Byrå björk, 1800-tal, Bredd: 100cm. Djup: 47 cm, höjd: 104 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:18)

1274 6140  Byrå Gustaviansk stil, 1920-tal. Bredd: 90, djup: 50 cm, höjd: 81 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:35)

1274 6254  Byrå med stenskiva. Bredd: 45, djup: 34 cm, höjd: 67 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:50)

1274 6255  Byrå med stenskiva. Bredd: 62, djup: 35 cm, höjd: 68 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:50)

1274 6193  Byrå Med stenskiva. Bredd: 73. Djup: 36 cm, h67 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:05)

1274 6084  Champagneglas 10 st. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:18)

1274 6102  Champagneglas 4 st, Lasse Åberg (f. 1940), Sverige. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:48)

1274 4020  Cigarettetui silver. Med signaturer, bland annat Albert Engström, Ludvig Lubbe Nordström; Alessandro Moretti mfl. Birmingham. 7x8, Vikt: 85 g

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:15)

1274 6344  Collier 18k guld. Vikt: 63,4g. X-länk, 1975. Lindgren Birger, Stockholm. Längd: 45 cm inkl spänne. Bredd: 1,5cm

S�ldes f�r 19.000 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:21)

1274 6126  Djupa tallrikar 8 st, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. ”Brun Linje”, Gustavsberg. Benporslin. Diameter: 23 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:07)

1274 6198  Dragspel i väska, Paulo Soprani

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:12)

1274 6098  Efterrättsbestick silver. 6+ 6 delar, bland annat Rosenholm. Skedar+ gafflar. Längd: 14 cm. Vikt: 260g

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:37)

1274 6593  Eldset Järn och mässing, 3 delar. Höjd: 64cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:51)

1274 6027  Emmafåtölj nutida

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:11)

1274 6191  Étagère längd: 54 cm, djup, 29, höjd: 138 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:02)

1274 6223  Etsning Axel Herman Hägg (1835-1921), Sverige. Upsala, signerad. Motivet: 60x38 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:35)

1274 6012  Etsning Axel Östberg (1894-1980), Sverige. Björn. Signerad. Motivet: 16,5x11,5 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:46)

1274 6021  Etsning Bertram Schmiterlöw (1920-2002). Signerad, daterad -44. Motivet: 23x24, löst blad

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:56)

1274 6167  Etsning Ernst Hällgren (1889-1944), Sverige. Läckö slott. Motivet: 31x38 cm. Signerad

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:18)

1274 6180  Etsning Mia Jarnsjö (f. 1947), Sverige. Signerad, daterad 84, "mormor", 17/50. Motivet: 19x15,5 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:49)

1274 6090  Etsning Oidentifierad konstnär. Signerad Paris 1919. Motivet: 19x14 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:36)

1274 6243  Etsning Oskar Bergman (1879-1963), Sverige. Motiv från djurön, signerad. Motivet: 23x29 cm

1274 6048  Etsning Ragnar Hedberg (1899-1989), Sverige. Strandmotiv. Signerad, numrerad 3/30, daterad 1954. Motivet: 13x17 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:22)

1274 5230  Etsningar 3 st, Efter J F Martin/Elias Martin. Motivet: 30x40 ca

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:38)

1274 6190  Fällbord mahogny. Diameter: 62, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:01)

1274 6468  Färgetsning 1700-tal, Stockholm, Handkolorerad. Ej signerad. Motivet: 21x28 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:29)

1274 5103  Färglitografi 2 st, Gunnar Brusewitz (1924-2004), Sverige. 350 upplaga, signerad, 40x54 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:32)

1274 6217  Färglitografi 3 st. Margareta Carlstedt (f. 1934), Sverige. Signerade och numrerade. Motivet: 17x25 - 27x32 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:29)

1274 6265  Färglitografi Albin Amelin (1902-1975), Sverige. Fiskearbetare i hamn, Signerad, 58x74 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:09)

1274 6349  Färglitografi Albin Amelin (1902-1975), Sverige. Fiskebåtar. Signerad, numrerad 41/310. Motivet: 57x74 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:35)

1274 6364  Färglitografi Ann Makander (f. 1954), Sverige. Signerad, numrerad 90/160,1985, "Spegling". Motivet: 54x53 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:04)

1274 6390  Färglitografi Ann Makander (f. 1954), Sverige. Spegling. Signerad, daterad -85,96/160. Motivet: 54x54 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:06)

1274 6399  Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. "Gröna Lund". Signerad, numrerad 302/360. Signerad, daterad 2000. Motivet: 46x38 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:21)

1274 6463  Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. Signerad, numrerad 190/290,38x45 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:40)

1274 6471  Färglitografi Claude Weisbuch (f. 1927), Don Quijote. Signerad, numrerad 145/250. Motivet: 45x54 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:38)

1274 6387  Färglitografi Curt Hillfon (f. 1943), Sverige. Gitarren. Signerad, numrerad 61/99. Bladets mått: 62x49 cm. Signerad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:56)

1274 6289  Färglitografi Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. Kungliga borgen, Ladugårdsgärdet, Stockholm. Signerad, numrerad 188/300. Motivet: 35x40 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:57)

1274 6527  Färglitografi Else Hagen (1914-2010), Norge. Kavalkad. Signerad, numrerad 193/250. Motivet: 28x48 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:47)

1274 5064  Färglitografi Erland Cullberg (1931-2012), Sverige. Signerad, numrerad EA 8/14. Motivet: 79x57 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:19)

1274 6530  Färglitografi Eva Zettervall (f. 1941), Sverige. Kvinna. Signerad, numrerad 1/85. Motivet: 53x55 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:46)

1274 6077  Färglitografi Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Fiskare. Signerad, numrerad 226/250. Motivet: 45x30 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:36)

1274 6076  Färglitografi Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, numrerad 257/260, daterad -72. Motivet: 47x39 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:34)

1274 6075  Färglitografi Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, numrerad 44/75, daterad -77. Motivet: 37x47 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:32)

1274 6521  Färglitografi Gustav Rudberg (1915-2001), Sverige. PT, Signerad, Båt i hamn. Motivet: 49x36 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:33)

1274 6257  Färglitografi Harald Lindberg (1901-1976), Sverige. Skärgård. Signerad, numrerad 309/310. Motivet: 50x35 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:54)

1274 6379  Färglitografi Harald Lindberg (1901-1976), Sverige. Skärgård. Signerad, numrerad 91/300. Motivet: 33x99 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:49)

1274 6588  Färglitografi Ian Rusth (f. 1950), Sverige. "Sommarkväll". Signerad, numrerad 54/250. Bladets mått: 58x40 cm, löst blad

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:10)

1274 6251  Färglitografi Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Blasieholmen. Signerad, numrerad 286/290. Motivet: 35x53 ca

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:40)

1274 5066  Färglitografi Lars Jonsson (f. 1952), Sverige. Fåglar. Signerad, numrerad 31/310. Motivet: 35x50 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:25)

1274 6355  Färglitografi Lasse Persson. Signerad, numrerad 53/280, bladets mått: 70x50 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:40)

1274 6306  Färglitografi Lennart Lannfjäll (1933-2005), Sverige. Fågel. Signerad, numrerad 82/360. Motivet: 29x23 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:09)

1274 6388  Färglitografi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Signerad, daterad 1970,23/360. Motivet: 68x51 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:01)

1274 6519  Färglitografi Mona Söderberg (1924-2011), Sverige. Vinterbild. Signerad, numrerad 80/210, daterad -88. Motivet: 76x60 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:28)

1274 6375  Färglitografi Nils Kölare (1930-2007), Sverige. Signerad, numrerad 36/160, bladets mått: 65x50 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:34)

1274 6535  Färglitografi Oidentifierad konstnär. Komposition. Signerad, EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Motivet: 40x55 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:00)

1274 6329  Färglitografi Olle Kåks (1941-2003), Sverige. Signerad, daterad 1982,79/100. Motivet: 24x60 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:32)

1274 6074  Färglitografi Olle Nyman (1909-1999), Sverige. Segelbåtar. Signerad, numrerad 104/240, daterad -92. Motivet: 15x21 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:30)

1274 6291  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Fotogenlampan, PT, signerad. Motivet: 41x30 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:58)

1274 6366  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Gubbar i Trosa. Signerad, numrerad 65/310. Motivet: 32x47 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:08)

1274 6538  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Höstlandskap. Signerad, numrerad 96/250. Motivet: 42x30 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:09)

1274 6386  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Man i Trosa. Signerad, numrerad 23/50. Motivet: 37x27 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:55)

1274 6480  Färglitografi Roland Bierge (1922-1991), Frankrike. "Parkträd". Signerad, numrerad 72/150. Motivet: 45x57 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:48)

1274 6479  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Skärgård. Signerad, numrerad 156/200. Motivet: 37x50 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:49)

1274 6362  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Signerad, numrerad 19/60, Stockholmsmotiv, 1980. Motivet: 55x87 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 21:02)

1274 6236  Färglitografi Sven Lidberg (1929-2009), Sverige. Paris. Signerad, numrerad 105/280. Motivet: 23x11 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:15)

1274 6542  Färglitografi Victor Vasarely (1906-1997), Ungern. Signerad, numrerad 84/175. Motivet: 50x50 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:23)

1274 6340  Färglitografier 2 st, Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Hc & Ea, Blommor. Signerad. Motivet: 35x28 & 30x20 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:51)

1274 6384  Färglitografier 2 st, Nils Kölare (1930-2007), Sverige. Signerad, daterad -87,150-upplaga. Motivet: 43x44 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:51)

1274 6252  Färglitografier 2 st, Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Vintermotiv, HC-upplaga. Signerad. Motivet: 25x35 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:43)

1274 6524  Färglitografier 2 st, Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Visby, Signerade, 350-upplaga, Motivet: 29x39 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:44)

1274 3105  Färglitografier 4 st, Berndt-Rune Jäverbrant (f. 1941), Sverige. Stockholmsmotiv: Nationalmuseum, Skeppsholmen, Mariaberget och Skeppsbron. Signerade. EA-upplaga (Épreuve d’artiste), 225-upplaga och 325-upplaga. Bladets mått: 38x58 - 45x58 - 85x61 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:49)

1274 6345  Färglitografier 4 st, Josef Schibli (f. 1925), Sverige. Kulturfragment, signerade. Motivet: ca 65x50 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:11)

1274 6491  Fat + kanna, 3 delar, Kina. Längd: 28 cm. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:44)

1274 5300  Fat Arabia, Finland. Diameter: 31 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:45)

1274 6371  Fat Arabia, Pro arte. Längd: 35 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:24)

1274 5078  Fat dekor i famille rose, 1800-tal. Diameter: 23 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:18)

1274 6101  Fat Silver (830). Axel Larsson (1898-1975), Sverige. 1920. Reliefdekor. Diameter: 25 cm. Vikt: Ca 295g

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:40)

1274 6561  Fåtölj ”Ingrid", Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Dux. Skinn, stomme i böjträ. Brännmärkt Bruno Mathsson

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:08)

1274 6230  Fåtölj Ett par, skinn/metall, 50-60 tal

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:00)

1274 6024  Fåtölj Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. "Primo", Swedese, märkt, Sadelgjord

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:06)

1274 6025  Fåtölj Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. "Primo", Swedese. Sadelgjord, brännmärkt

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:09)

1274 6440  Fåtöljer Ett par, Sent 1800-tal, kelimtyg

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:33)

1274 5204  Figurin 1800-tal. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:38)

1274 6421  Figurin Dansös, Tyskland. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:15)

1274 6116  Figuriner 3 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Katt, hund och åsna. Höjd: 7-10cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:52)

1274 6081  Figuriner 4 st. Porslin, B&G och Nao, Spanien. Höjd: 19 - 28 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:54)

1274 6146  Fisktallrikar + skål, 7+ 1, Johnson & Bros England. Längd: 13-26 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:37)

1274 6292  Fisktallrikar 8 st, England, Stoke-on-Trent. Längd: 25 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:56)

1274 6009  Fotografier 28 st, Oidentifierad konstnär. Sv/v fotografier, 1970-tal, uppfodrade på kartong, 20x26

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:06)

1274 6282  Glas 6 st, Orrefors. Höjd: 11 cm

1274 5092  Glas 6 st, Orrefors. Höjd: 14 cm

1274 6326  Glas 9 st. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:30)

1274 5080  Glasservis 24 delar, Etsad dekor. Höjd: 9-15 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:29)

1274 5036  Glasservisdelar 22 delar, Ruben, Kosta Boda. Höjd: 8-16 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:35)

1274 6564  Glasskålar 3 st skålar, Målerås/Orrefors. Höjd: 5-10cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:20)

1274 6513  Golvlampa 30-tal, betsad björk, höj- /sänkbar. Höjd: ca 145 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:06)

1274 6514  Golvlampa mässing / intarsia. Höjd: 160 ca

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:08)

1274 6212  Golvlampa mässing och trä. Höjd: 155 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:22)

1274 6516  Golvlampa ÖRSJÖ, 1970-tal, Kjell Blomberg, metall. Höjd: 114 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:16)

1274 6553  Golvlampor Ett par, mässing, Bergboms. Höjd: ca. 140 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:39)

1274 5118  Golvljusstake För värmeljus, Royal Copenhagen, Metall och kristall. Höjd: 118 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:57)

1274 6134  Golvljusstake Smide, Höjd: 90 cm ca

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:25)

1274 6426  Golvvas Kina, omkring 1900. Höjd: 58 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:05)

1274 6427  Golvvas Kina. Höjd: 58 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:01)

1274 6428  Golvvas Kina. Höjd: 59 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:06)

1274 6401  Gouache Wahlberg, kvinnohuvud, signerad, 24x31 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:23)

1274 6045  Grogglas 10 st, etsad dekor. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:17)

1274 6304  Gruvlykta mässing. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:09)

1274 6187  Hallbyrå Bemålad. Bredd: 67, djup: 30 cm, höjd: 30 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:58)

1274 6583  Halsband + broscher+ ring, Kalevala

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:34)

1274 6579  Halsband Italien. Längd: 48cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:32)

1274 6580  Halsband med ametister, 1950-tal. Längd: 60 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:30)

1274 6211  Herrbetjänt Fratelli Reguitti, Italien, märkt FR Brevettato Made in Italy. Höjd: 107

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:21)

1274 6210  Herrbetjänt höjd: 99 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:21)

1274 6357  Herrur Certina DS Podium. Quartz, datum, kronograf, refnummer: RKQ-BC10435, viklås. Diameter: 42mm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:47)

1274 6336  Högtalare QUAD Electroacoustics. Serienr 4055, ca 85x76 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:39)

1274 6188  Hörnskåp Gustaviansk stil. Höjd: 177 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:00)

1274 6245  Ikon nutida, pannå 44x34 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:21)

1274 6591  Ishink höjd: 25cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:44)

1274 5406  Jordglob "Columus-Jordglob", Edwin Hammar Stockholm, 1930-tal, med kompass. Höjd: ca 54

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:09)

1274 6115  Jultallrikar 22 st, Royal Copenhagen, Danmark. Diameter: 18 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:48)

1274 6285  Kaffeservis Rosenthal, 14 del

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:53)

1274 6096  Kaffeservisdelar 10 delar. Meissen, bland annat bricka

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:29)

1274 6108  Kakfat med kupa, glaserad keramik. Diameter: 34 cm. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:46)

1274 6182  Kandelabrar Ett par, 1890-tal, marmor / mässing. Höjd: 59 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:51)

1274 6068  Karaff kristall. Höjd: 31 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:47)

1274 6054  Karmstol Nyrokoko

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:18)

1274 6405  Karmstol rokokostil

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:48)

1274 6416  Karmstolar Ett par, rokokostil

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:06)

1274 6412  Karmstolar Ett par, Rokokostil

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:03)

1274 6119  Karmstolar Ett par, Rokokostil

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:07)

1274 5345  Kartor 3 st, Italien, eftertryck

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:54)

1274 6067  Keramik 8 delar, diverse, bland annat Rörstrand och Uppsala Ekeby. Höjd: 5 - 24 cm

1274 6041  Keramikplattor 4 st, 7,5x15 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:39)

1274 6330  Kittel koppar. Höjd: 33 cm, diameter: 34 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:33)

1274 6594  Klockfodral Stjärnsund, modell 279, Pelare Medaljong, obehandlat. Höjd: 80 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:12)

1274 6458  Kniv Marttiini, Rovaniemi, "Salamuisto 1940". Längd: 46 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:26)

1274 6459  Kniv Mattsson, Mora, horn / metall. Längd: 33 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:37)

1274 6213  Koffert längd: 94 cm, djup: 53 cm, höjd: 62 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:25)

1274 6225  Kohud ca 220x200 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:38)

1274 6224  Kohud ca 235x185 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:35)

1274 6161  Kökspall 1950-tal. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:01)

1274 6497  Kolteckning Siri Derkert (1888-1973), Sverige. Signerad. Motivet: 32x21 cm

S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:28)

1274 6276  Koppar 2 delar. Längd: 50, diameter: 39 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:38)

1274 6461  Lampbord glas och mässing. Bredd: 60, djup: 45 cm, höjd: 52 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:37)

1274 6219  Lampbord mahogny. Bredd: 51, djup: 51 cm, höjd: 65 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:32)

1274 5250  Lampetter Ett par, mässing och glas. Höjd: 40, Frankrike

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:16)

1274 6260  Lampetter Ett par, mässing. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:09)

1274 6173  Litografi Sankt Catharina, ramens innermått: 36x43 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:35)

1274 6505  Ljusbågar 2 st, Advent, 50/60-tal, teak / mässing. Längd: 42-44 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:51)

1274 5449  Ljuskrona Gustaviansk stil. Höjd: 75 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:42)

1274 5014  Ljuskrona Gustaviansk stil. Höjd: ca 70 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:11)

1274 6106  Ljusstakar 3 st, mässing, bland annat Gusum. Höjd: 20-24 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:38)

1274 5150  Ljusstakar 6 st, Festivo, Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Iittala, 1900-talets andra hälft (formgivna 1967), pressglas. Höjd: 12-14 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:03)

1274 6327  Ljusstakar Ett par, kristall. Höjd: 28 cm

1274 5199  Ljusstakar Ett par, nysilver. Höjd: 29 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:31)

1274 6455  Ljusstakar Ett par, Sent 1800-tal, brons. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:22)

1274 6407  Ljusstakar Ett par, Skultuna, no 58. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:53)

1274 6133  Ljusstakar Ett par, smide. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:25)

1274 6526  Ljusstakar Ett par, trä, bemålade. Höjd: 59 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:57)

1274 6069  Ljusstakar Ett par. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:50)

1274 6112  Ljusstake Sterlingsilver. Höjd: 15 cm, vikt: 235g

1274 6162  Lyktor Ett par, England i mässing. Höjd: 36 cm

1274 5229  Malmkrona mässing. Höjd: 53 cm

1274 6185  Månbord Dia 96. Höjd: 77+ 1st ilägg x50 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:56)

1274 5187  Manschettknappar + slipsklämma, silver. Vikt: 25g

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:12)

1274 6581  Manschettknappar 3 par, ett par med malakiter

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:31)

1274 6413  Månskensampel Glaskupa, mässing. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:02)

1274 6269  Mapp gravyrer, ca 30 st

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:24)

1274 6253  Matsalsgrupp 5 delar, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Furu, 4 st stolar + bord med klaffar. Längd: 120 + 2x38 cm, Bredd 90 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:50)

1274 6442  Matservis 80 del ca, Rosenthal

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:34)

1274 6486  Matservis ca50 delar, Gustavsberg Tango, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige.

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:17)

1274 6552  Matservisdelar 12 st. "Kastehelmi", Oiva Toikka (1931-2019), Finland. Iittala. Glas, 4+ 4+ 4 delar. Diameter: 17-31 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:06)

1274 6095  Matservisdelar 16 delar. "Roma", Wedgwood, flytande blått

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:16)

1274 6031  Matservisdelar Arabia, ca 50 del

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:25)

1274 6092  Matta gallerimodell, Kelim. 80x420 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:37)

1274 6434  Matta Guldafghan, 2 st, ca 110x140 respektive 55x72 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:12)

1274 5136  Matta Indo, 300x250 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:22)

1274 6437  Matta Kina, 61x92 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:12)

1274 6104  Matta Kina, 68x127 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:51)

1274 6435  Matta orientalisk, 106x163 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:12)

1274 6138  Matta orientalisk, 148x240 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:27)

1274 6452  Matta orientalisk, 157x250 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:10)

1274 6121  Matta orientalisk, 177x273 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:08)

1274 6141  Matta orientalisk, 2 st, 67x106,65x108 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:30)

1274 6453  Matta Orientalisk, 69x105 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:27)

1274 6142  Matta orientalisk, 80x150 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:31)

1274 6495  Matta Orientalisk, Afshan, 208x155cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:03)

1274 6143  Matta orientalisk, Bocchara, 85x115 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:32)

1274 6324  Matta orientalisk, Kerman, 154x85 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:29)

1274 6438  Matta Orientalisk. 199x156,5cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:17)

1274 6439  Matta Orientalisk. 214x112cm

1274 6511  Matta röllakan, 140x193 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:08)

1274 6406  Matta Röllakan, Signerad GS, 96x170 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:48)

1274 6105  Mattor 2 st, Kina. Ca 91x158 respektive 61x123 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:54)

1274 6512  Mattor 2 st, Röllakan, 84x155 / st

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:04)

1274 6154  Miniatyrer 3 st. Keramik, signerade. Varav 2 st. Är Ulla Winblad, Alingsås, Höjd: 3-11 cm

1274 6460  Möbelbeslag + lås

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:36)

1274 5357  Mockakoppar 24 delar, Royal Tuscan

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:15)

1274 6333  Modellbilar 1 kartong, diverse

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:37)

1274 6334  Modellbilar 2 kartonger, diverse

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:38)

1274 6331  Modellbilar två väskor, diverse

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:36)

1274 6358  Mynt 21,6K. Vikt: 8,5g. 2 st, Ryssland. Diameter: 1,5 cm, år 1898 & 1904, valör: 5 Rubel

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:48)

1274 6147  Nattygsbord Ett par, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. (CM), furu. Bredd: 52, djup: 34 cm, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:44)

1274 6279  Notställ omkring sekelskiftet 1900. Höjd: 110 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:42)

1274 6040  Objekt Marie-Louise Ekman (f. 1944), Sverige. "Sick Baby", 2004, Moderna Museet. Ballong i originalask, 15,5x11,5 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:33)

1274 6179  Oljemålning 3 st, G Stenberg, Kustmotiv. Signerad. Olja på pannå, ca 10x25 cm.

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:47)

1274 6484  Oljemålning Agneta Freccero (f. 1944), Sverige. Husfasader, signerad. Olja på duk, 125x105 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:55)

1274 6122  Oljemålning Alfred Thörne (1850-1916), Sverige. Hus vid sjö. Signerad. Olja på duk, 39x52 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:13)

1274 6373  Oljemålning Anders Adelgren (f. 1953), Sverige. Vy mot Stockholm från Nacka. Signerad, daterad 1989. Olja på duk, 46x40 cm

1274 6342  Oljemålning Anna Svensson, "Kurragömma", Signerad a tergo, 2009. Olja på pannå, 50x130 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:11)

1274 6360  Oljemålning Bengt Elde (1939-2015), Sverige. Sommarmotiv, signerad. Olja på pannå, 38x121 cm

S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:51)

1274 5068  Oljemålning Bengt Larsson. Signerad, daterad -02, träd. Olja på duk, 64x63 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:27)

1274 6369  Oljemålning Berndt Wennström (f. 1945), Sverige. Monogramsignatur. 1992, Strandänger. Olja på duk, 38x46 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:14)

1274 6250  Oljemålning Bernhard Oscarsson (1894-1977), Sverige. Skärhamn, Signerad. Olja på pannå, 34x26 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:38)

1274 6249  Oljemålning Bernhard Oscarsson (1894-1977), Sverige. Stensviks fiskeläge, Strömstad, Signerad. Olja på duk, 29x45 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:36)

1274 6451  Oljemålning Bertil Wahlberg (f. 1923), Sverige. Sydländskt lanskap. Signerad. Olja på pannå, 56x39cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:05)

1274 6394  Oljemålning Björn Hallström (1916-1982), Sverige. Hus i grönska, signerad. Olja på pannå, 27x34 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:09)

1274 6548  Oljemålning Charles Blondin, Paris, signerad. Olja på duk, 28x34 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:31)

1274 3041  Oljemålning Ehrnfried Wahlqvist (1815-1895), Sverige. Stockholm från Mälarhöjden, Signerad, daterad 1881. Olja på duk, 70x100 cm

S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:45)

1274 6478  Oljemålning Ellis Wallin (1888-1972), Sverige. Stockholm, signerad. Olja på duk, 66x53 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:47)

1274 6356  Oljemålning Eric Gnista (1898-1954), Sverige. Fors. Signerad, daterad -37. Olja på duk, 54x84 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:41)

1274 6299  Oljemålning Erik Abrahamson (1871-1907), Sverige. Landskap, signerad. Olja på duk, 52x88 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:06)

1274 6293  Oljemålning Esse Ottosdotter (1900-1962), Sverige. Landskap. Olja på pannå. Signerad, daterad -49, ca 45x55 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:01)

1274 6296  Oljemålning Esse Ottosdotter (1900-1962), Sverige. Tillskriven. Porträtt. Ej signerad. Olja på duk, 66x50 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:03)

1274 6153  Oljemålning Ferdinand Fagerlin (1825-1907), Sverige, tillskriven. Läsande man. Ej signerad. Olja på pannå, 25x25 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:46)

1274 6590  Oljemålning Frans Gard (1892-1978), Sverige. Signerad. Olja på duk, 43x63cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:08)

1274 6557  Oljemålning Frans Gard (1892-1978), Sverige. Skärgårdsmotiv, signerad. Olja på duk, 53x63 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:49)

1274 5378  Oljemålning Frans Lindström (1874-1954), Sverige. Klara sjö, Stockholm. Signerad. Olja på pannå, 30x40 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:17)

1274 2030  Oljemålning Frans Timén (1883-1968), Sverige. Signerad, daterad 1931, Landskap. Olja på duk, 38x47 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:19)

1274 6060  Oljemålning Georg Suttner (1922-2014), Sverige. "Skildring av ljus och vind", signerad. Olja på duk, 52x45 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:04)

1274 6518  Oljemålning Gösta Sundström (1920-2008), Sverige. Båtar i hamn, signerad. Olja på duk, 70x90 ca

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:25)

1274 6383  Oljemålning Gunnar Greiber (f. 1919), Sverige. "Utsikt över Birkastan". Stockholmsmotiv. Signerad. Olja på pannå, 59x59 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:50)

1274 6382  Oljemålning Gunnar Greiber (f. 1919), Sverige. Stockholmsmotiv, "Utsikt över Vasastan". Signerad. Olja på pannå, 59x59 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:48)

1274 6347  Oljemålning Gustaf Magnusson (1890-1957), Sverige. Flicka med blommor. Olja på pannå. Signerad, daterad - 49,60x49 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:27)

1274 6169  Oljemålning Gustav Arne (f. 1925), Sverige. Viken. Olja på duk, signerad, 57x72 cm

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:43)

1274 6589  Oljemålning Gustav Rudberg (1915-2001), Sverige. Segelbåt. Olja på duk, 24x35cm. Signerad

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:21)

1274 6338  Oljemålning Harry Wichmann (1916-1993), Sverige. Stadsmotiv. Signerad, daterad -68. Olja på duk, 64x91 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:46)

1274 6232  Oljemålning Hugo Öfverström (1900-1973), Sverige. Fiskeläge, signerad. Olja på pannå, 51x60 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:02)

1274 6231  Oljemålning Hugo Öfverström (1900-1973), Sverige. Kust med båt, signerad. Olja på pannå, 46x38 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:00)

1274 6061  Oljemålning Jörgen Zetterquist (f. 1928), Sverige. Kvinnor i parkmiljö. Signerad, daterad -86. Olja på duk, 80x99 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:05)

1274 6175  Oljemålning K Bergman, fiskeläge, signerad. Olja på duk, 44x63 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:39)

1274 6170  Oljemålning Katarina Fontaine (1897-1970), Sverige. Skärgårdsmotiv, signerad. Olja på duk, 43x63 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:27)

1274 6177  Oljemålning Knut Valinder (1909-1987), Sverige. Sjöfåglar, signerad. Olja på duk, 45x113 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:41)

1274 6019  Oljemålning Kopia. Landskap med hus. Signerad. Olja på duk, 88x35 cm

1274 6391  Oljemålning Kristina Jöred (1913-2003), Sverige. Regnpromenad. Signerad, daterad 1980. Olja på pannå, 16x20 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:06)

1274 6400  Oljemålning Lars Davidsson, "Spel"". Olja på duk, signerad. 104x115 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:26)

1274 6337  Oljemålning Lars Hofsjö (f. 1931), Sverige. Nature Morte, Signerad. Olja på duk, 75x95 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:43)

1274 6270  Oljemålning Lars Hofsjö (f. 1931), Sverige. Pyramider, Signerad. Olja på duk, 75x95 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:22)

1274 5042  Oljemålning Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Modellstudie. Signerad. Olja på pannå, 64x50 cm

1274 6065  Oljemålning Lars Sjögren (f. 1931), Sverige. Signerad, 59. Olja på duk, 32x34 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:39)

1274 6417  Oljemålning Lasse Johansson, "ALORA". Signerad, daterad 1929, sydländskt landskap med gård, duk på pannå, 38x45 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:12)

1274 6531  Oljemålning Lasse Johnson (1899-1992), Sverige. "Mallorca". Signerad, daterad 1929. Olja på pannå, 45x53 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:47)

1274 5324  Oljemålning Manne Hallengren (1875-1951), Sverige. Vintermotiv, signerad. Olja på duk, 62x90 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:21)

1274 6473  Oljemålning Margareta Gelles (f. 1958), Sverige. Docka. Monogramsignerad. Olja på duk, 71x47 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:47)

1274 6035  Oljemålning Margareta Petré (f. 1943), Sverige. Man, Signerad. Olja på duk, 104x88 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:06)

1274 6392  Oljemålning Mårten Glaumann (f. 1951), Sverige. "Sittande". Monogramsignerad, daterad -81. Olja på duk, 87x66 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:22)

1274 6339  Oljemålning Martin Åberg (1888-1946), Sverige. "Vårdiket, signerad. Olja på duk, 64x81 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:48)

1274 6584  Oljemålning Martin Åberg (1888-1946), Sverige. Hässjor (volm), signerad. Olja på pannå, 32x42 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:41)

1274 6365  Oljemålning Martin Åberg (1888-1946), Sverige. Skördetid. Signerad, daterad -25. Olja på duk, 87x81 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:10)

1274 6055  Oljemålning Mats Hådell (f. 1958), Sverige. Gammal bro, signerad. Olja på duk, 54x64 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:40)

1274 6089  Oljemålning Oidentifierad konstnär, mansporträtt, osignerad. Olja på duk, 33x30 cm

1274 6395  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Hamnmotiv. Sign Waggwers. Olja på duk. 40x80 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:14)

1274 6481  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Komposition, signerad. Olja på duk, 100x100 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:52)

1274 6244  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Matterhorn. Signerad Hybbinette. Olja på pannå, 49x66 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:17)

1274 6194  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Modell. Ej signerad. Olja på duk, 40x66 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:07)

1274 6240  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ryssland. Flicka med cykel. Signerad, daterad 2001. Olja på duk, 29x39 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:18)

1274 6341  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad MN, Kustremsa med livboj. Olja på duk, 80x92 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:16)

1274 6268  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, 1995, Figur & text. Olja på duk, 100x80 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:18)

1274 6273  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, KG, marin. Olja på pannå, 33x18 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:26)

1274 6545  Oljemålning Ragnar Lindén (1919-1989), Sverige. Vinterbild. Signerad, daterad -72. Olja på pannå, 12x16,5 cm

1274 6465  Oljemålning Ragnar Swahn (1882-1964), Sverige. Kalmar slott. Signerad. Olja på pannå, 61x92 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:47)

1274 6477  Oljemålning Roger Fällman (f. 1961), Sverige. Signerad, Landskap med björk. Olja på duk, 54x45 cm

1274 6022  Oljemålning Rudolf Kronbergs (1911-1977), Sverige. Motiv från Paris. Signerad, daterad 53-54. Olja på duk, 98x78 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 21:02)

1274 6178  Oljemålning Ruth Sjögren (1885-1978), Sverige. Signerad, daterad 1947, arbetarmotiv. Olja på pannå, 81x65 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:44)

1274 6367  Oljemålning Staffan Lindh (1931-2017), Sverige. "Man som förbannar vintern och snön". Signerad. Duk på pannå, 36x40 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:11)

1274 6233  Oljemålning Sven Skald (1905-1975), Sverige. "I väntan på bussen, Malaga". Signerad, daterad -55. Olja på duk, 33x65 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:01)

1274 6085  Oljemålning Willem De Geer (1927-1984), Sverige. Landskap, signerad, 1960. Olja på duk, 38x40 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:15)

1274 5426  Oljemålningar 2 st, Anna Jalpachik (1954-2013), Ukraina/Sverige. Signerad. Par, parti schack. Olja på pannå, 27x21,19x24 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:38)

1274 6242  Oljemålningar 2 st, Oidentifierad konstnär. Ryssland, stilleben med böcker. Monogramsignatur & Vadim, daterad 1993. Olja på duk, 35x55 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:20)

1274 6220  Oljemålningar 2 st. Oidentifierad konstnär. Landskap. Signerade. Olja på pannå, 32x22 + 45x37 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:39)

1274 6124  Oljemålningar 4 st, Anna Jalpachik (1954-2013), + bok. Olja på pannå, monogramsignerade. Motivet: 18x24 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:09)

1274 5252  Orientmattor 2 st, Afghan, 55x77 rsp, 188x110 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:17)

1274 6063  Ostkupa med fat, kristall. Längd: 22, höjd: 18 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:15)

1274 6403  Pall fällstol, Sent 1800-tal, textilsits

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:46)

1274 6278  Pall höjd: 74 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:41)

1274 6573  Parti caméer diverse, 1800/1900-tal

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:15)

1274 6305  Parti kristall 4 delar, Swarovski. Höjd: 4-11 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:10)

1274 6574  Parti kuriosa diverse

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:16)

1274 6572  Parti kuriosa diverse, bland annat tändare

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:13)

1274 6476  Pastell Oidentifierad konstnär. "Birger Jarl", monogramsignatur. 56x93 cm

1274 6489  Penselvaser 2 st, Kina. Höjd: 28-28,5 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:36)

1274 6218  Piedestal längd: 30 cm, djup: 30 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:30)

1274 5444  Plåtskylt bemålad, "H. Sackmanns Kontor", Modell äldre, 58x99 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:58)

1274 6560  Pottskåp tidigt 1900-tal, delvis avlutat. Bredd: 50, djup: 36 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:08)

1274 6199  Rakbord med spegel, 1800-tal. Höjd: 160 cm, nyckel

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:12)

1274 6308  Ram ramens innermått: 39x23 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:12)

1274 6228  Rökelsekar Kina, metall. Längd: 24, djup: 19 cm, höjd: 32 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:54)

1274 6414  Rullklaffsekretär Intarsia, Bredd: 90cm. Djup: 48 cm, höjd: 100 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:04)

1274 6415  Salongsgrupp 6 delar, Empirestil, NK, soffa+ 4 stolar+ bord. Diameter: 90. Höjd: 75 cm

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:05)

1274 5463  Salt/pepparkar 4 st, Sovjet. Höjd: 9 cm

1274 6546  Saltkar 4 st. Lars Pirak (f. 1932), Sverige. "Kirun". Tenn. Längd: 3 - 6 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:23)

1274 6321  Scarf 2 st, Dior respektive Hermès, 77x73 cm respektive 85x90 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:26)

1274 6209  Serveringsvagn glas/rotting, Längd: 80 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:20)

1274 5385  Serveringsvagn Teak, Bra Bohag, Julius. Längd: 78 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:52)

1274 6118  Servisdelar 3 delar, Blå Eld, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, flintgods

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:03)

1274 6114  Servisdelar 35 delar, Rosenthal

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:25)

1274 6483  Servisdelar Samarkand, 9 del

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:04)

1274 6064  Sideboard Bertil Fridhagen (1905-1993), Sverige. Bodafors, 1960-tal. Teak. Längd: 210. Djup: 45 cm. Höjd: 80 cm, nyckel

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:24)

1274 5266  Sideboard England, Idegran. Längd: 152. Djup: 53 cm, höjd: 91 cm, nyckel

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:38)

1274 5004  Sideboard Gustaviansk stil, Längd: 174 cm. Djup: 45 cm, höjd: 80 cm, nyckel

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:25)

1274 6206  Sideboard Gustaviansk stil, Längd: 183 cm. Djup: 44cm, höjd: 80 cm

1274 6103  Skål + bojan. 2 delar, Kina. Diameter: 10. Höjd: 10 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:48)

1274 5311  Skål Arabia. Diameter: 20 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:59)

1274 6100  Skål på fötter Silver(830). Rokokostil, importstämplar. Diameter: 25 cm, vikt: 390g

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:37)

1274 6156  Skålar + smörask, 3 delar, Berså, Gustavsberg och Rörstrand

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:55)

1274 5258  Skålar 3 st, Kristall, diameter: 19-28 cm

1274 6157  Skålar Ett par, Alvar Alto, Iittala. Längd: 19 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:58)

1274 6264  Skåp Allmoge. Bredd: 106, djup: 39 cm, höjd: 186 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:09)

1274 6208  Skåp bemålad, Bredd: 140 cm. Djup: 46cm, höjd: 146cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:24)

1274 6079  Skedar 8 st. Silver, bland annat 1800-tal. Längd: 9 - 20 cm, vikt: 240g

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:44)

1274 6314  Skinkfat dekor av grishuvuden, Rörstrand. Längd: 48 cm

1274 6155  Skrin 2 st, 1700/1800 tal. Längd: 44. -47 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:55)

1274 6107  Skulptur Alessandro Moretti (1870-1953), Sverige. Barn. Signerad, daterad 1920. Längd: 7 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:40)

1274 5060  Skulptur Alvar Saari, keramik. Höjd: 59 cm ca

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:11)

1274 6424  Skulptur Bemålad gips. Art Déco. Längd: 80 cm. Höjd: 44 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:24)

1274 6132  Skulptur Efter Juno, Dansande kvinna, brons. Höjd: 42 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:15)

1274 6551  Skulptur Glas, Murano. Höjd: 29cm, nagg i botten.

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:56)

1274 6446  Skulptur gosse, byst i gips. Höjd: 39cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:51)

1274 6110  Skulptur Harald Salomonsson, "Balinesiskan", Rörstrand. Porslin. Höjd: 24 + sockel

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:44)

1274 6016  Skulptur Jerry McMillan (f. 1936), USA. Multipel. Signerad, daterad -71, numrerad 81/100. Bredd: 20,5 cm. Djup: 17 cm, höjd: 34 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:43)

1274 6006  Skulptur Kjell Landfors (f. 1953), Sverige. "Veckodagar". Bokstäver i metalltråd. Signerad Landfors. Ca 60x44 cm

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:44)

1274 6149  Skulptur kristall, etsad dekor. Höjd: 19 cm

1274 6117  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Johanna ur Larsons Ungar, Gustavsberg 1962-1980, målad och delvis glaserad brun stengodslera, höjd: 14 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:02)

1274 6449  Skulptur metall och trä, Sven-Ola Svensson, signerad, 1970. Höjd: 26cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:54)

1274 6070  Skulptur Parian, Gustafsberg, Amor. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:56)

1274 6128  Skulptur Rosenthal, Rokokodam. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:09)

1274 5107  Skulpturer 3 st, Italien, Fåglar. Höjd: 26-37 cm ca

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:23)

1274 6088  Snurrstolar 6 st. "Tina", design: Arik Levy, Softline, plast / krom. Höjd: 78 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:57)

1274 6137  Soffa Gustaviansk stil. Bredd: 160 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:27)

1274 6205  Soffa sengustavianskt provinsarbete. Bredd: 180 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:16)

1274 6554  Soffbord teak. Bredd: 120. Djup: 61 cm, höjd: 51 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:33)

1274 5314  Soppslev silver, 1800-tal, med träskaft. Längd: 43 cm, bruttovikt: 115g

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:05)

1274 6080  Soppslev silver, 1924. Träskaft. Längd: 43 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:52)

1274 6359  Sparbössa metall, "Trick dog". Längd: 20 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:50)

1274 5104  Spegel 95x48 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:37)

1274 2118  Spegel Empire, Kompletterad, 89x38 cm

1274 6283  Spegel Förgylld, 147x62 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:04)

1274 5297  Spegel Karl Johan, mahogny, 114x47 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:42)

1274 6372  Spegel nutida, 103x125 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:27)

1274 6120  Spegel nyrokoko, 54x57 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:07)

1274 6053  Spegel Rokokostil, 70x42 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:16)

1274 6222  Spegel Teak, 128x45 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:35)

1274 6066  Spegel teakram, 43x33 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:43)

1274 6197  Spegelbyrå Björk, Bredd: 130 cm. Djup: 48cm, höjd: 182 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:11)

1274 6402  Spegellampett mässing. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:39)

1274 6490  Spegellampetter Ett par, metall. Nutida, Höjd: 44 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:36)

1274 6464  Staffli omkring sekelskiftet 1900 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:50)

1274 2279  Stigbyglar, träns diverse

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:00)

1274 6058  Stol teak, design: Lennart Bender

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:57)

1274 6203  Stolar 4 st, omkring sekelskiftet 1900, ek

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:15)

1274 6563  Stolar 4st Gustaviansk stil, Carl Fredriksson. Höjd: 88cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:19)

1274 6127  Stolar 6 st, nutida, Leksand modell

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:10)

1274 5018  Stolar ett par, 1800-tal

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:30)

1274 6029  Stolar Ett par, gustaviansk stil

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:30)

1274 6144  Stolar Ett par, ny rokokostil

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:34)

1274 5037  Stolar ett par. Provinsarbeten i Karl Johan

1274 6562  Stolar Werner West (1890-1959), Finland. 6 st, "Leo", 1900-talets mitt. Furu. Spjälor i rygg, kopplade ben. Sitthöjd ca 45 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:12)

1274 6145  Sybord Björk, 1800 tal. Bredd: 66, djup: 37 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:36)

1274 6502  Sybord Karl Johanstil, lyrformad fot. Bredd: 63, djup: 45 cm, höjd: 69 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:23)

1274 6510  Sykorgar Ett par, med lock, rotting. Höjd: 51 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:01)

1274 6418  Syltkrukor 3 st, bland annat Rörstrand. Höjd: 10-14 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:13)

1274 6216  Taburett Gustaviansk stil. Längd: 35 cm. Djup: 35 cm, höjd: 44 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:39)

1274 6215  Taburett Intarsia. Längd: 35 cm. Djup: 35 cm, höjd: 41 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:28)

1274 6087  Takarmatur Josef Frank, Firma Svenskt Tenn. Diameter: 50 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:28)

1274 6410  Takarmatur med prismor, korgmodell, 1920 tal. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:00)

1274 6163  Takarmatur nutida. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:09)

1274 6062  Takarmatur PH-lampa. Diameter: 50 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:08)

1274 5291  Takarmatur Plåt, Danmark. Diameter: 40 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:26)

1274 5288  Takarmatur Plåt/Teak. Diameter: 32 cm

1274 6541  Takarmatur Prismor. Höjd: ca 40 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:19)

1274 6500  Takarmatur Sent 1800-tal, järn, för 4 ljus. Diameter: 43 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:21)

1274 6086  Takarmatur Spotlight AB, Stockholm. 5 ljuspunkter. Diameter: 22. Höjd: 19 cm

1274 6131  Tallrikar 16 st, Gustavsberg, "Svenska måltider", 1970-tal, för Kooperativa Förbundet, diameter: 21 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:16)

1274 6050  Tavla Panamabrev, bladets mått: 38x33 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:26)

1274 6051  Tavlor 2 st, Etsningar, Fundament 6 Les fruits du Menage". Motivet: 15x19 & 33x22 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:27)

1274 6011  Teckning Mats Ergon (1933-2012), Sverige. Signerad, daterad 1962, blyertsteckning, 32x22

1274 6003  Teckningar 4 st. Carl Kylberg (1878-1952), Sverige. Proveniens familjen Kylberg fram till 2019. Ej signerade, lösa blad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:51)

1274 6001  Teckningar 4 st. Carl Kylberg (1878-1952), Sverige. Proveniens familjen Kylberg fram till 2019. Ej signerade. Lösa blad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:19)

1274 6159  Tegods Rörstrand, o1900, 12+ 1 del

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:59)

1274 6576  Tekanna 1950-tal. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:25)

1274 6094  Tekoppar 4 st, Ulla Procopé (1921-1968), Finland. Blå Anemone, Arabia. Finland

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:15)

1274 6286  Tekoppar Rörstrand, med fat, 10 del

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:55)

1274 6565  Textil Josef Frank, mönster Rox & Fix, Firma Svenskt Tenn. Lin, 260x130cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:23)

1274 6374  Textilier 4 st, "Vendelsögruppen", Vinterbjörkar, Hallberg, Holmén, Knutsson, Joslin, 95x30 st

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:35)

1274 6506  Tidningsställ Böjträ. Längd: 46 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:54)

1274 6307  Tillbringare + ostkupa+ kakfat, Glas. Höjd: 17-23 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:14)

1274 6073  Träsnitt Erik Wessel-Fougstedt (1915-1990), Sverige. Riddarholmen, Stockholm. Signerad, numrerad 5/7. Motivet: 11x13 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:28)

1274 6520  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Fiskebodar vinter, 293/310. Signerad, daterad -78. Motivet: 47x51 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:32)

1274 6263  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Stockholms Centralstation. Signerad, numrerad 331/360, daterad -73. Motivet: 50x80 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:07)

1274 6529  Träsnitt Vide Janson (1924-2007), Sverige. Figurer, 1/200, Signerad. Motivet: 40x50 ca

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:13)

1274 6043  Tv B&O Bang & Olufsen, 42 tum. Längd: 107cm. Djup: 19 cm. Höjd: 114cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:46)

1274 6183  Uniformstavlor 2 st. Motivet: 14x11 respektive 21x25 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:53)

1274 6059  Vägghyllor Ett par, med låda, teak. Bredd: 30. Djup: 26 cm. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:59)

1274 6550  Väggplatta Margareta Hennix (f. 1941), Sverige. Katt på stol, Gustavsberg, 43x25 cm

1274 6485  Väggrelief 6 st, Oidentifierad konstnär. Höjd: ca 35 cm

1274 6493  Väggskulptur Lladro, Balettdansös, ramens innermått: 58x37

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:47)

1274 6492  Väggskulptur Lladro, Spelande man, ej märkt, ramens innermått: 58x37 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:46)

1274 6148  Väggtextil Orientalisk, 34x63 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:39)

1274 6200  Väggvitrinskåp Ek, Bredd: 58 cm. Djup: 19 cm, höjd: 52 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:13)

1274 5443  Vas + jardiniere, Rörstrand. Höjd: 14 - 32 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:28)

1274 6109  Vas + skål. Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Rörstrand. Höjd: 5-10 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:43)

1274 6549  Vas Arabia. Höjd: 19 + skål, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand, höjd: 6 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:35)

1274 5407  Vas Gustavsberg, Östman. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:48)

1274 6488  Vas Kina. Höjd: 19 cm ca

1274 5400  Vas Kosta, Mona Morales-Schildt (1908-1999), Sverige. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:25)

1274 6150  Vas Rörstrand Primavera, Gertrud Lönegren (1905-1970), Sverige. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:43)

1274 6320  Vas Rörstrand. Höjd: 46 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:25)

1274 5308  Vas Rosenthal. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:55)

1274 5220  Vaser 2 st, + fat, Kosta Boda, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Höjd: 7-19 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:17)

1274 6130  Vaser 2 st, Meissen. I och II-sortering. Höjd: 12-24,5 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:13)

1274 6125  Vaser 5 st, Flussglas, omkring 1900. Höjd: 19-22 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:06)

1274 6332  Vaser Ett par, Kina, omkring 1900. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 19:35)

1274 6287  Ventil med spegel. Diameter: 26 cm

1274 6280  Vinglas 12 st. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:43)

1274 5370  Vitrinskåp England, Idegran, Bredd: 145 cm. Djup: 31cm, höjd: 195 cm, nyckel

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:13)

1274 6411  Vitrinskåp skulpterat, Bredd: 130 cm. Djup: 55 cm ca, höjd: 216 cm, nyckel

S�ldes f�r 14.500 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:15)

1274 6585  Ytterfoder Alabaster. Höjd: 33 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:50)

1274 6277  Ytterfoder Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio). Ansikte. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 18:38)

1274 6408  Ytterfoder Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg. Vitglaserat stengods. Diameter: 25 cm (storlek 3)

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 9 september 2019 20:54)