Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 11 maj 2015 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

961 4001  Armbandsur Examatic, automatic, 22 jewels, 1950-tal

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 18:38)

961 4076  Bardisk + stolar 3 delar, Johannes Andersen, Danmark, Modell Sk 661, Teak, intarsia, längd: 115 cm, djup: 39 cm, höjd: 112 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 19:11)

961 4089  Barskåp Fd TV-skåp, Teak, längd: 88 cm, djup: 42 cm, höjd: 90 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 18:07)

961 4003  Bok Unger Twins, "Bland Hollywoods toppar", 1958, bland annat Anita Ekberg

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 20:16)

961 4032  Bokhylleskåp 50-tal, Teak, längd: 80 cm, djup: 40 cm, höjd: 170 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 18:15)

961 4033  Bokstäver diverse, Emalj

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 18:18)

961 4052  Bord Design Yngvar Sandström, längd: 63 D, 46, höjd: 52 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 20:24)

961 4061  Bordslampa 60-tal, "Borens", Borås, mässing / trä

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 19:46)

961 4017  Bordslampfot Tilgman Keramik, Signerad, "Idyll" 1957

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 19:58)

961 4038  Bordstelefoner 2 st, Ericofon/Cobra, Hugo Blomberg, Ralph Lysell och Gösta Thames för LM Ericson, Sverige, röd respektive vit

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 19:21)

961 4021  Brickbord Teak, Fritz Hansen, diameter: 60 cm, höjd: 42 cm

S�ldes f�r 6.800 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 21:00)

961 4004  Brödrost 1950-tals-stil, Disney, Ariete

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 20:19)

961 4051  Byrå 3-lådig, 1960-tal, längd: 76 cm, djup: 38 cm, höjd: 86 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 20:18)

961 4091  Campingset bord + 4 pallar, 50/60-tal

961 4005  Etsning Karl Gustaf Nilsson, landskap från Dalarna, 4/50, signerad, 1962, motivet: 23x29

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 18:49)

961 9598  Fat 2 st, Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsberg, diameter: 17 cm, längd: 19 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 18:08)

961 2443  Fat Gustavsberg, Reptil, Design Stig Lindberg, längd: 17 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 18:48)

961 9599  Fat Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsberg, diameter: 31 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 18:02)

961 4049  Fåtölj 1960-tal

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 19:04)

961 4085  Fåtölj Lamino, Yngve Ekström (1913-1988), Fårskinn, Bok

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 20:27)

961 4084  Fåtölj Lamino, Yngve Ekström (1913-1988), Fårskinn, ek

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 20:24)

961 4095  Fåtöljer Ett par, 60-tal, ASKO, svart skinn

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 20:53)

961 7317  Fisktallrikar 13 + 1 del, Johnson & Brothers

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 19:48)

961 2322  Fisktallrikar 8 st, UE Upsala-Ekeby

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 19:35)

961 4010  Glas 6 + 6 st, "Ruben" Kosta Boda, Signe Persson-Melin (f. 1925), Ölglas + snapsglas

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 18:55)

961 4059  Golvlampa 1950-tal

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 18:19)

961 4058  Golvlampa 2-armad, 1950-tal

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 18:19)

961 4027  Golvlampfot 50-tal

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 19:11)

961 4048  Hallbyrå 1950-tal, längd: 55 cm, djup: 28 cm, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 19:56)

961 4046  Hallbyrå 1950-tal, Teak, längd: 70 cm, djup: 32 cm, höjd: 51 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 19:27)

961 4063  Hallbyrå 60-tal, Teak, längd: 82 cm, djup: 32 cm, höjd: 57 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 19:54)

961 4031  Halsband 1950-tal

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 18:25)

961 4062  Hatthylla 60-tal, "HAFA", teak / aluminium, längd: 101 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 19:50)

961 4025  Hörnbord Teak/Rotting, France & Son längd: 77 cm, djup: 77 cm, höjd: 65 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 18:24)

961 4006  Kaffekoppar 12 delar, Karlskrona / Uppsala Ekeby

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 19:21)

961 4034  Kaffekoppar 4+ 1 assiett, Stig Lindberg (1916-1982), 'Blå aster', Gustavsberg

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 19:14)

961 4036  Kaffeservis 3 delar, Made in Italy, Rostfritt

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 20:07)

961 9055  Kaffeservis 36 del, Marianne Westman (f. 1928), Mon Amie, Rörstrand

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 18:55)

961 4002  Kalender Esquire girl, 1952, i originalomslag

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 20:13)

961 4069  Karmstolar 1 par, Design Hans J Wegner, Getama, Modell GE-240 Cigarren

S�ldes f�r 11.000 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 20:49)

961 4008  Karmstolar 1 par, Nico Kralj, "Rex", Formgivna 1951

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 20:36)

961 4088  Klaffbord Teak, 1950-tal, längd: 130+ 2x50, djup: 80 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 18:05)

961 3195  Kuverttallrikar 4 + 9 st. teak, 4 st. brännstämplade, Danmark, 50/60-tal, dia 28

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 20:22)

961 4047  Lampbord 1 par, Teak, Design Yngvar Sandström, längd: 58 cm, djup: 58 cm, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 19:59)

961 4057  Lampbord Mässing/Mosaik, längd: 69 cm, djup: 35 cm, höjd: 30 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 18:18)

961 7129  Ljusstakar 2 st, Björn Wiinblad (1918-2006), 1963, höjd: 30-38

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 18:10)

961 4014  Marmeladburk porslin, Arabia, höjd: 9 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 18:56)

961 4019  Matsalsgrupp Teak, Inköpt 1956, Bord + 12 stolar, + 3 ilägg

S�ldes f�r 12.500 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 20:44)

961 4066  Matservisdelar 14 del, blå Eld, Rörstrand, Hertha Bengtson (1917-1993)

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 20:18)

961 2339  Mörksuggor 3 st, Birger Eriksson, Designad 1956, trä / metall, höjd: 14-38

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 20:11)

961 4013  Oljemålning C Sundquist, Stockholmsmotiv, signerad, 1952, 45x37

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 20:12)

961 4078  Oljemålning Helge Eskild, 1951, "Kvasthusbroen aften", 43 x 59

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 19:25)

961 4079  Oljemålning Helge Eskild, 1953, Köpenhamnsmotiv, 50 x 70, verso a verso, pannå

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 19:27)

961 4050  Pall 1960-tal

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 19:07)

961 4064  Papperskorg 1950-tal, höjd: 39 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 20:17)

961 4092  Porslin 3 delar. Husar / Pynta, Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsberg

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 20:15)

961 4093  Porslin 5 delar. Rörstrand / Gantofta

961 4043  Röllakan signerad, 200x140

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 18:02)

961 4020  Satsbord 3 delar, Teak

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 20:40)

961 4054  Satsbord 3 delar, Teak, Jason Danmark

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 18:17)

961 4072  Serveringsvagn 1950-tal, längd: 74 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 20:46)

961 4077  Serveringsvagn Illums Boligshus, Köpenhamn, Danmark, teak, längd: 77 cm, djup: 52 cm, höjd: 65 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 19:21)

961 3206  Serveringsvagn med låda och klaff, teak, Tibro, 1950-tal, längd: 86 cm, djup: 51 cm, höjd: 71 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 20:45)

961 3077  Servisdelar 7 del, Blå Eld, Hertha Bengtson (1917-1993), Rörstrand

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 19:19)

961 4023  Servisdelar ca. 20 delar. "Grå Ränder", Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsberg

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 19:26)

961 4053  Sideboard Teak, "Corona", Design Lennart Bender, Ulferts, Tibro, 1960-tal, längd: 163 cm, djup: 45 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 20:34)

961 4044  Sideboard Teak, Märkt AJFA-Tibro, 1960-tal, längd: 190 cm, djup: 42 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 20:17)

961 4045  Sideboard Triva-serien för NK Nordiska Kompaniet. Längd: 123 cm, djup: 49 cm, höjd: 83 cm, hylla borttagen

S�ldes f�r 6.800 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 19:25)

961 4029  Skålar 1 par, Eldorado, Pastell, Gustavsberg, längd: 20 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 19:03)

961 2222  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Pelle, Gustavsberg, höjd: 20 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 20:06)

961 4070  Soffa Design Hans J Wegner, Modell GE 236, längd: 205 cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 20:50)

961 4071  Soffbord Danmark, längd: 160 cm, djup: 60 cm, höjd: 54 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 20:44)

961 4028  Soffbord France & Davekosen, Danmark, längd: 120 cm, djup: 52 cm, höjd: 45 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 19:13)

961 4022  Soffbord Teak, längd: 126 cm, djup: 57 cm, höjd: 53 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 18:11)

961 4055  Spegel 1960-tal, Teak, höjd: 129 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 18:13)

961 2080  Stol design: Børge Mogensen (1914-1972), Karl Andersson & Söner

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 19:56)

961 2387  Stolar 3 st, design: Ilmari Tapiovaara (1914-1999), Edsbynverken, 1950-tal

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 18:07)

961 4030  Stolar 6 st. 'Metropolitan chair', Aksel Bender-Madsen och Ejnar Larsen, monogrammärkta FH

S�ldes f�r 107.000 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 21:10)

961 4060  Stolar Ett par, "Lilla Carmen", klädda, Design Jack Ränge 1956, Gemla

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 19:39)

961 4026  Stringhylla 2+ 2 gavlar, 5 hyllplan

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 18:39)

961 4068  Stringhylla 6 hyllplan

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 20:39)

961 4087  Stringhylla Fristående, längd: 165 cm, djup: 28 cm, höjd: 112 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 18:36)

961 4086  Stringhylla Fristående, längd: 82 cm, djup: 28 cm, höjd: 112 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 18:33)

961 4056  Takarmatur Mässing/glas, 1960-tal, höjd: ca 150

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 18:19)

961 4094  Te / kaffekoppar 4 + 7 + 3 delar, "Koka", Hertha Bengtson (1917-1993)

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 18:28)

961 7315  Tekoppar 7 st, Stig Lindberg, Adam, Gustavsberg 1959-1974, benporslin, blåprickig dekor mot vit botten

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 19:47)

961 4037  Termos+flaska + kakfat, 50-tal

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 18:04)

961 4065  Teservis 12 + 12 + 1 del, Blå Eld, Rörstrand, Hertha Bengtson (1917-1993)

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 20:10)

961 2168  Teservisdelar 6 del. 'Kobolt', Karin Björquist (f. 1927), Gustavsberg 1958-1972

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 19:41)

961 4024  Tidningsställ 2 st. betsad furu, 1950/60-tal

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 20:09)

961 3205  Tidningsställ med hylla, metall, 1950-tal, höjd: 49 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 20:36)

961 4067  Trampbil 1950-tal, längd: 115 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 20:37)

961 4040  Tunika Marimekko, 60-tal, Stl 38 ca

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 20:41)

961 4012  Uppläggningsfat glas, korghandtag, 1950-tal, längd: 33 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 19:49)

961 4009  Vägglampor 1 par, 50/60-tal, höjd: 39 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 19:08)

961 4090  Väggrelief Lisa Larson (f. 1931), "Gamla Stan", 28 x 28, Gustavsberg

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 19:12)

961 4083  Väggur 50-tal, Junghans, diameter: 22

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 20:22)

961 4082  Väggur 50-tal, LM Ericsson, diameter: 30, metall / plast

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 20:22)

961 4081  Väggur 60-tal, "JAZ" frankrike, längd: 28 cm, höjd: 19 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 20:19)

961 4080  Väggur 60-tal, trä / mässing, diameter: 25

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 20:16)

961 4074  Vas Flygsfors, Paul Kedelv (1917-1990), 1955, höjd: 18 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 20:50)

961 4075  Vas Gustavsbergs Studio, Design Stig Lindberg, Karneval, höjd: 32 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 20:52)

961 4073  Vas Gustavsbergs Studio, Karin Björquist (f. 1927), höjd: 18 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 20:48)

961 4097  Vas Stengods, Rörstrand, Gunnar Nylund (1904-1997), höjd: 24 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 20:22)

961 4035  Ytterfoder 7 st, UE Upsala-Ekeby, diameter: 10-13

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 19:12)