Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 6 november 2023 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1576 3436  Aftonväskor 2 st. Längd: 14-17 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:22)

1576 3458  Aftonväskor 7 st, broderade, metall

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:47)

1576 3453  Äggställ Nysilver, med skedar och stenägg. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:53)

1576 3569  Akvarell Andrea Cherubini (1833-1905), "Capri". Signerad. Akvarell, bildmått: 28x20 cm, yttermått inklusive ram: 44x35 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:22)

1576 3552  Akvarell Carl Gusaf Hellqvist. Signerad och daterad 1877. Bladets mått 34x24 cm, akvarell, yttermått inklusive ram: 53x43 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:40)

1576 3491  Akvarell Carlos Riefel(1903-1993), Lilja & Tulpan. Signerad, daterad -47. Akvarell, bildmått: 18x28 cm, yttermått inklusive ram: 31x40 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:40)

1576 9041  Akvarell Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. Kustlandskap. Signerad, daterad 1947. Akvarell. Bladets mått: 29x39 cm, yttermått inklusive ram: 52x57 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:29)

1576 3031  Akvarell Erik Ekroth (1883-1954), Sverige. Landskap med figurer. Signerad. Akvarell, bildmått: 9x14 cm, yttermått inklusive ram: 23x25 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:57)

1576 3225  Akvarell Fritz von Dardel (1817-1901), Sverige. "Öl och Sockerdricka". Signerad. Akvarell, bildmått: 14x22,5, yttermått inklusive ram: 36x43 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:52)

1576 3509  Akvarell Ingegerd Möller-Nygren (f. 1928), Sverige. Signerad, akvarell, bladets mått: 14x21 cm, yttermått inklusive ram: 51x40 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:01)

1576 3398  Akvarell Kina. Signerad, Landskap. Akvarell, bildmått: 68x68 cm, yttermått inklusive ram: 83x78 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:04)

1576 3118  Akvarell Rune Rockström (1898-1983), Sverige. Blomsterstilleben. Signerad, daterad 1960. Akvarell, bildmått: 36x26 cm, yttermått inklusive ram: 52x42 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:20)

1576 3497  Akvareller 3 st, Frans Lindström (1874-1954), Sverige. Stockholmsmotiv. Akvarell, bildmått: 15x23 cm, yttermått inklusive ram: 25x32 cm. Signerad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:23)

1576 9015  Armband + armring, 2 delar, Finland & Sverige, bland annat CGH. Diameter: 6-12 cm (innermått)

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:22)

1576 3150  Armband 18k guld, JSG, 1959. Längd: 19 cm, vikt: 18g ca

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:40)

1576 3151  Armband 18k guld, pärlor. Längd: 18,5 cm, vikt: 5g brutto

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:17)

1576 3513  Assietter 6 st, Harald Wiberg (1908-1986), Sverige. Bing & Grøndahl, "Tomten". Diameter: 17,5 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:50)

1576 3139  Bägare + soppslev + sockersked, 3 delar, silver / träskaft, bland annat Råström. Längd: 18-24, höjd: 6 cm, vikt: 190g brutto

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:04)

1576 3338  Bänk Roland Wilhelmsson. Signerad, daterad 1970, Furu. Längd: 112 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:43)

1576 3301  Barskåp diameter, 45, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:15)

1576 3180  Berlocker 4 st, 18k guld. Höjd: 1,5-2 ca, vikt: 4,5g

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:13)

1576 3410  Bestick 14 delar, NOBEL, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige.

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:12)

1576 3555  Bestick 39 delar, silver, Rosenholm. Längd: 11-19, vikt: 1600g ca

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:02)

1576 3411  Bestick 53 delar, silver, Olga. Längd: 11-24 cm. Vikt: 2095g brutto

S�ldes f�r 8.600 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:39)

1576 3557  Bestick 7del, silver. Längd: 10-18, vikt: 105g ca

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:29)

1576 3220  Bestickschatull 1800-tal, mahogny, Med reliefmonogram, Proveniens: fam Bolinder. Längd: 56 cm, djup: 50 cm, höjd: 40 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:18)

1576 3512  Bestickschatull på benställning, intarsia, beslag i mässing, fyra lådor. Längd: 50 cm. Djup: 35 c, 72 cm, nyckel

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:04)

1576 3519  Bestickuppsättning ca 130 delar, Nysilver. Längd: 13-22 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:40)

1576 3125  Bildrulle Bambu, Kina, 90x25 cm. Signerad, oramad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:05)

1576 3063  Bilkoffert Skinn, Längd: 70cm. Djup: 30cm

1576 8379  Blandteknik Lambert Werner (1900-1983), Sverige. Abstrakt motiv. Signerad, blandteknik. Bladets mått: 61x54 cm, yttermått inklusive ram: 78x71 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:14)

1576 3222  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Bondgård. Signerad a tergo. Blandteknik på pannå, 60x74 cm, yttermått inklusive ram: 68x84 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:41)

1576 3514  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Signerad Löfgren. Signerad, daterad 1991, Sagomotiv, med dedikation. Blandteknik, bildmått: 20x29 cm, yttermått inklusive ram: 35x42 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:26)

1576 3036  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Signerad, blandteknik, "inköpet", 1978,14x32 cm, yttermått inklusive ram: 38x55 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:40)

1576 3383  Blandteknik Per Adalbert von Rosen (f. 1953), Sverige. Komposition. Signerad, blandteknik, bladets mått: 62x43 cm, yttermått inklusive ram: 73x53 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:10)

1576 3256  Blandteknik/collage Thomas Prytz (1944-2020), Sverige. "Att komma till skott". Signerad. Blandteknik på pannå, yttermått inklusive ram: 47x71 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:14)

1576 3488  Block / takarmatur ombyggd. Höjd: 75 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:41)

1576 3124  Blyerts 2 st, Hilding Linnqvist (1891-1984), Sverige. Monogramsignerade, daterade -41, Stigbergsgatan ¤ Kvinna med hund. Bildmått: 26x18 cm, yttermått inklusive ram: 35x27 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:36)

1576 3568  Blyerts Jacob Hägg (1839-1931), Sverige. Fiskebåtar. Signerad. Bildmått: 13x20 cm, yttermått inklusive ram: 32x39 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:08)

1576 3228  Blyertsteckning Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Modell. Signerad. Bildmått: 12x20 cm, yttermått inklusive ram. 57x47 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:20)

1576 3432  Bokhylleskåp 1910/20-tal. Bredd: 170 cm, djup: 30 cm, höjd: 160 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:58)

1576 3502  Bokhyllor Bertil Fridhagen (1905-1993), Sverige. Bodafors. 4 st sektioner, ek. Bredd: 100 cm. Djup: 45 cm. Höjd: 190 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:39)

1576 3059  Bokskåp bemålat. Bredd: 145 cm, djup: 32 cm, höjd: 142 cm, nyckel

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:33)

1576 3438  Bokverk Suecia Antiqua et Hodierna

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:11)

1576 3255  Bordsfotogenlampa 1900-tal, alabaster. Höjd: 47-73 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:23)

1576 3080  Bordskanon Delaware, MF 60, USA, 1/35. Längd: 30 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:52)

1576 3260  Bordslampa Ateljé Lyktan. Höjd: 57 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:21)

1576 3145  Bordslampa fd fotogen. Höjd: 51 ca

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:47)

1576 3041  Bordslampa Glaserat lergods. Höjd: 73 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:54)

1576 3001  Bordslampa Gubi, Gräshoppa. Höjd: 41 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:40)

1576 9231  Bordslampa mässing. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:23)

1576 3336  Bordslampa mässing. Längd: 70 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:25)

1576 3378  Bordslampa Tiffanystil, nutida, metall / glas. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:21)

1576 3069  Bordslampfot modifierad vas, Korea, 1950-tal, Lee Hyon-Gyueng. Signerad, reliefdekor med blommor. Höjd: 28 cm, Proveniens: Professor emeritus Seung-bog Cho

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:27)

1576 3211  Bordslampfot Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor, modifierad vas. Höjd: 36 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:09)

1576 3394  Bordslampfötter Ett par, glas och mässing, ANF. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:50)

1576 3250  Bordslampor Ett par, dekor i form av ananas, Märkt RAF. Höjd: 72 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:52)

1576 3408  Bordslampor Ett par, keramik, blåmarmorerade. Höjd: 75 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:56)

1576 3244  Bordslampor Ett par, keramik. Höjd: 75 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:17)

1576 3305  Bordslampor ett par. Höjd: 70 cm, nutida

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:13)

1576 3567  Bordsmonter 1800-tal, nyare glas, 61, djup: 46 cm, höjd: 18-20 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 21:04)

1576 3452  Bordssurtout Nysilver, 6 st glasflaskor. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:09)

1576 3400  Bordstabletter + glasunderlagg, 4+ 6, Firma Svenskt Tenn, Josef Frank (1885-1967), Österrike. Världskartan + Tulpaner, 30x40. Diameter: 10,5 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:06)

1576 9340  Bordsur mässing, Kundo, Tyskland. Bredd: 19 cm, djup: 12 c cm, höjd: 21 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:39)

1576 3472  Brickor 3 st, Ns & trä. Längd: 57-77 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:16)

1576 9488  Brosch silver, Paste, Art Déco. Längd: 5,5 cm. Vikt: 4,95g

1576 3264  Broscher 6 st. Diameter: 4,5-6 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:06)

1576 3474  Buketthållare mässing, modell äldre. Längd: 5 cm, djup: 5 cm, höjd: 13 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:51)

1576 3322  Burk med lock Möjligen silver, otydliga stämplar. Längd: 8,5 cm. Djup: 8,5 cm. Höjd: 5,5 cm, Vikt: 235 g ca

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:20)

1576 9387  Byrå England. Bredd: 44 cm, djup: 31 cm, höjd: 45 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:12)

1576 9306  Byrå med stenskiva, intarsia. Bredd: 73 cm, djup: 37 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:43)

1576 9363  Byrå rokokostil, Bemålad, stenskiva. Bredd: 75 cm. Djup: 46 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:36)

1576 3055  Byrå Rokokostil, med stenskiva. Bredd: 72 cm, djup: 40 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:25)

1576 3281  Byrå Rokokostil, med stenskiva. Bredd: 75 cm, djup: 42 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:49)

1576 3182  Byrå sengustaviansk stil, mahogny, Stenskiva. Bredd: 84 cm. Djup: 45 cm, höjd: 70 cm, nyckel

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:44)

1576 3067  Champagnekylare Italien. Höjd: 22 cm, diameter: 21 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:55)

1576 3066  Champagnekylare Tyskland. Höjd: 21 cm, diameter: 21 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:20)

1576 3407  Chokladkoppar 6 st, 1800-tal, porslin. Höjd: 3-8 cm, diameter: 11-16 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:09)

1576 3476  Cigarettetui silver, Ryssland, nielloarbete. Längd: 8,5 cm, vikt: 110g ca

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:06)

1576 3140  Cigarettskrin + bägare + fat, 4 delar, silver, Egypten, diameter: 5-11. Längd: 13 cm, vikt: 440g brutto

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:43)

1576 9277  Collier + ring, collier me. Längd: 50 cm, ring storlek: 15,5 ca, jadesten

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:44)

1576 9374  Dalahäst 18-1900-tal. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:46)

1576 9096  Dalahästar 6 st, varav tre Nils Olsson Nusnäs. Längd: 6-12 cm. Höjd: 7-14 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:47)

1576 3148  Damarmbandsur Rado DiaStar, no 05331105, + fodral, bottens, diameter: 1,5 cm, total längd med armband: 19 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:19)

1576 3536  Damskrivbord England, läderskiva, 92, djup: 46 cm, höjd: 76-92 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:46)

1576 3373  Dekorelement i trä, Japan. Höjd: 26 cm, bredd: 21 cm, oramad

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:50)

1576 3138  Dessertgafflar 9 st, silver, CG Hallberg, 1939. Längd: 14,5 cm, Vikt: 220 g ca.

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:55)

1576 3460  Dolk i etui, med reliefdekor. Längd: 32 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:39)

1576 3372  Dörröverstycke 1800-tal, med skuren dekor. Höjd: 67 cm, bredd: 68 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:29)

1576 3489  Dosor + tratt, 3 delar, silver, 1800-tal. Längd: 4-9,5. Vikt: 140g ca

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:43)

1576 3431  Ekiperingsskåp Tidigt 1900-tal, ek. Bredd: 85 cm. Djup: 35 cm, höjd: 205 cm 5 sektioner

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:33)

1576 3386  Emmafåtölj nyrokokostil

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:40)

1576 3204  Etsning Hasse Lindroth (f. 1938), Sverige. "Gamla Brogatan, gården", Torrnål. Signerad. Bildmått: 24x26 cm, yttermått inklusive ram: 43x43 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:41)

1576 3202  Etsning Niklas Göran (1913-2000), Sverige. "Han som gjorde duvor". Signerad, numrerad 25/300, daterad -52. Bildmått: 24x17 cm, yttermått inklusive ram: 43x36 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:28)

1576 3209  Etsning Torsten Renqvist (1924-2007), Sverige. Interiör. Signerad, numrerad 69/115. Bildmått: 31x25 cm, yttermått inklusive ram: 57x44 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:17)

1576 3299  Etsningar 4 st, bland annat Ragnar Nyberg, yttermått inklusive ram: 30x25 ca

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:54)

1576 3008  Färgetsning Signerad, numrerad 10/195. Bildmått: 49x39 cm, yttermått inklusive ram: 70x54 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:08)

1576 3293  Färgetsning Stockholmsmotiv, (eftertryck), yttermått inklusive ram: 51x72 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:23)

1576 3012  Färglitografi Antoni Clavé (1913-2005), Signerad, numrerad 96/99. Färglitografi, bildmått: 71x50 cm, yttermått inklusive ram: 89x66 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:04)

1576 3052  Färglitografi Berndt Wennström (f. 1945), Sverige. Signerad, numrerad 114/310. Färglitografi, bildmått: 26x32 cm, yttermått inklusive ram: 43x48 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:47)

1576 3006  Färglitografi Björn Lindroth (1931-1999), Sverige. Signerad, numrerad 19/175. Färglitografi, bildmått: 31x43 cm, yttermått inklusive ram: 42x55 cm

1576 9161  Färglitografi Georges Laporte (1926-2000), Frankrike. Signerad, numrerad 157/175. Färglitografi, bildmått: 53x41 cm, yttermått inklusive ram: 68x53 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:15)

1576 3037  Färglitografi Harald Wiberg (1908-1986), Sverige. Signerad, numrerad 55/100, daterad 1975, "Vinö, Loftahammar", mm;29x40 cm, yttermått inklusive ram: 43x53 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:17)

1576 3583  Färglitografi Igge Karlsson (1932-2009), Sverige. Signerad, numrerad 24/100, daterad -67 cm, yttermått inklusive ram: 42x54 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:18)

1576 3556  Färglitografi Jean-Louis Forain (1852-1931), Frankrike. "Etude de nos, de dos". Mongramsignerad i tryck. Färglitografi. Bladets mått: 18x28, yttermått inklusive ram: 37x52 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:30)

1576 3401  Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. Signerad, numrerad 269/385, daterad - 87. Färglitografi, oramat löst blad, 31x40 cm, passepartoutmått: 50x60 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:57)

1576 3379  Färglitografi Margareta Carlstedt (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 281/310, daterad -72, Färglitografi, bildmått: 56x42 cm, yttermått inklusive ram: 59x73 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:26)

1576 9425  Färglitografi Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Signerad, numrerad 67/360. Färglitografi, bildmått: 40x50 cm, yttermått inklusive ram: 52x62 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:02)

1576 3210  Färglitografi Ulf Trotzig (1925-2013), Sverige. Figurer. Signerad, numrerad 126/150 cm, yttermått inklusive ram: 58x41 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:39)

1576 3018  Färglitografier 3 st, Christer Boberg. Signerad, numrerad 74/160 & 5/70. Färglitografi, bildmått: 50x41 cm, yttermått inklusive ram: 64x48 ca

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:52)

1576 3251  Fat + Skål, 2 delar, Mats Jonasson + Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. 31- 32,5 cm. Höjd: 8 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:25)

1576 3527  Fåtölj + fotpall, Fårskinn, Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. Lamino, Swedese. Skiktlimmat och formpressat trä, brännstämplad Swedese

S�ldes f�r 11.000 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:10)

1576 3515  Fåtölj 1940- tal, Laura Ashley-klädsel

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:14)

1576 3430  Fåtölj Dunplymåer. Bredd: 90 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:51)

1576 3217  Fåtölj nutida

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:52)

1576 3268  Fåtöljer ett par, Rokokostil

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:18)

1576 3553  Figurer 18 st, Elastolin / lineol, Germany. Höjd: 2-8 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:21)

1576 3382  Filmaffischer 2 st, "Ådalens Poesi & Mina drömmars stad", yttermått inklusive ram: 103x73 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:26)

1576 3265  Flakong Lalique. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:36)

1576 3428  Fotpall England. Längd: 70 cm, djup: 37 cm, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:52)

1576 3156  Frukttallrikar 12 st, Rosenthal, diameter: 22 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:46)

1576 3243  Gardinkappa Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn, "Svenska vårblommor", 55x222 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:40)

1576 3354  Gardinkappa Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn, "Tulpan". Längd: 360 cm. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:14)

1576 3247  Gitarrcase längd: 106x41 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:11)

1576 3064  Glas 11+ 10 st, kristall. Höjd: 15-19 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:32)

1576 3307  Glas 5+ 2+ 1+ 1 st, Nobel, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Orrefors. Höjd: 12-19,5

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:47)

1576 9211  Glasmålning Fartygsporträtt, SS Ovidia Stockholm, yttermått inklusive ram: 35x30 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:37)

1576 9107  Glasservisdelar 70 delar, Sigvard Bernadotte (1907-2002), Sverige. Millennium-line Marianne, Christineholm, 11 rödvinsglas, 12 vitvinsglas, 10 champagneglas, 12 starkvinsglas, 12 konjaksglas, 12 tumlare, 1 karaff. Höjd: 8,5 - 22 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:04)

1576 3107  Glasskulpturer 20 delar, Igelkottar, bland annat För WWF. Längd: 3-13 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:38)

1576 3290  Golvlampa bemålat trä, fem ljuspunkter. Höjd: 158 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:50)

1576 3084  Golvlampa Hemi Klot I. Höjd: 129 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:28)

1576 3423  Golvlampa mässing, omkring 1900, Höjd: 146 cm

1576 3004  Golvlampa mässing. Höjd: 158 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:14)

1576 3424  Golvljusstake Skultuna, No 111, mässing, löstagbar manschett, omkring 1900. Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:32)

1576 3529  Golvskulptur Hund, Afghan. Höjd: 84 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:17)

1576 9309  Golvur England. Höjd: 195 cm ca

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:55)

1576 3444  Golvvas Rörstrand, omkring 1900. Höjd: 43 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:50)

1576 3496  Grafiska blad 6 st, ramade, Stadsmotiv mm, modell äldre, yttermått inklusive ram: 20x29 - 26-32 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:55)

1576 3062  Gryta med lock Finland + kaffekanna Sigvard Bernadotte. Höjd: 17-22 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:25)

1576 3279  Halsband Bärnsten, vintage. Längd: 90 ca

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:11)

1576 3179  Halsband med hänge 18k guld, hänge med sten, halsband. Längd: 44 cm, hänge höjd 3,5 cm. Bruttovikt: 6g

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:11)

1576 9186  Halsband med hänge 2 delar, Kedja silver. Diameter: 3,5 cm. Vikt: 25 g

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:58)

1576 3523  Hänge med camé. 18 guld, kedja i gul. Vikt: 5,99 g, cam. Vikt: 3,49 g, Bruttovikt: 9,48 g, 2,5x2 cm. Längd: 44 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:43)

1576 3174  Hänge med pärla 23k, omarbetad vigselring. Vikt: 7,5g brutto, 2x2 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:31)

1576 3019  Hängskåp Allmoge, "1985", Målad av LT Olsson Delsbo. Bredd: 51 cm, djup: 25 cm, höjd: 66 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:33)

1576 9500  Herrbetjänt Fratelli Reguitti, Italien, märkt FR Brevettato Made in Italy, Höjd: 105 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:27)

1576 8490  Hologram Lee Yanor (f 1963), "Bali", 90x90 cm, oramad

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:14)

1576 3546  Hörnskåp Gustaviansk stil. Höjd: 190 cm, nyckel

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 07:05)

1576 3470  Humidor Valnöt. Längd: 38 cm, djup: 23 cm, höjd: 16 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:34)

1576 3337  Humidorer 2 st. Längd: 27 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:07)

1576 3448  Husapotek i schatull, 1800-tal. Längd: 30 cm. Djup: 18cm, höjd: 26 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:36)

1576 3158  Kaffe / te / mockaservisdelar 38 delar, Musselmalet, Royal Copenhagen, + extra fat

S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:54)

1576 3351  Kaffegods 7 koppar + 8 fat, Rörstrand, Jugend

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:14)

1576 3112  Kaffekoppar 7 delar, Arabia, "Louhi"

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:55)

1576 3547  Kaffeservis 18 delar, delar, Musselmalet, Royal Copenhagen

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:46)

1576 3154  Kaffeservis 24 delar, Blå Blom, Gustavsberg

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:07)

1576 9392  Kaffeservis 26 delar, Rosenthal, Classic rose

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:22)

1576 9197  Kaffeservis 3 del + bricka, nysilver, AG Dufva. Jugend. Längd: 50 cm

1576 9427  Kaffeservis 30 delar, Rörstrand, Ostindia. Diameter: 8-18,5 c

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:12)

1576 3558  Kaffeservisdelar 16 delar, Blå Blomst, Royal Copenhagen

1576 3440  Kaffeservisdelar koppar med fat, 9 delar, Stockholmsmotiv, Gustavsberg

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:28)

1576 3144  Kaffeskedar 16 delar, silver, Rosenholm. Längd: 12 cm, vikt: 250g ca

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:13)

1576 3086  Kalligrafier 4 st, rullmålningar, Tidigt 1900-tal, 135x34 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:18)

1576 3231  Kalligrafiset Kina, Penslar, Tusch, bläckstenar mm. Längd: 9-39 cm, djup: 2-10 cm, höjd: 1-4 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:57)

1576 3574  Kandelaber 1960/70-tal, mässing. Höjd: 49 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:17)

1576 3585  Kandelaber Oscariansk, prismor. Höjd: 43 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:14)

1576 3530  Kanna Kina. Höjd: 9 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:32)

1576 3473  Kanna Nysilver, Asien. Höjd: 20 cm, längd: 20 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:41)

1576 9115  Karmstol tidigt 1900-tal

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:25)

1576 3342  Karotter 4 st, nysilver. Längd: 22-31 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:53)

1576 3597  Kolteckning Karin Levander, Originalteckning till fadern Hans Levanders bok "Thoman Mann". Signerad, daterad -64. Bildmått: 40x34 cm, yttermått inklusive ram: 57x51 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:54)

1576 3106  Konstglas 6 dela, Kosta Boda, bland annat Bertil Vallien & Kjell Engman. Höjd: 4-10 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:05)

1576 3396  Konstglas 6 delar, Murano. Längd: 8-12 cm, höjd: 21-22 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:13)

1576 3248  Koppar med fat Jena, Glas. Diameter: 11-16 cm, höjd: 1-5 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:20)

1576 3584  Krus Upsala-Ekeby, gulglaserat lergods. Höjd: 33 cm

1576 3082  Kuriosa 3 delar, Väggklocka + dolk + bordsglob. Höjd: 20-42, längd: 34 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:50)

1576 3554  Kuverttallrikar 8 st, plåt, diameter: 29 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:45)

1576 3234  Lampbord 1970-tal, Furu. Bredd: 5 cm, djup: 43 cm, höjd: 47 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:35)

1576 3418  Lampbord Ett par, mahogny. Bredd: 60 cm, djup: 38 cm, höjd: 49 cm

1576 3003  Lampbord Swedese, design: Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. Diameter: 46 cm, höjd: 49 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:55)

1576 3246  Lampett mässing, akrylplast. Höjd: 25 cm

1576 3097  Lerfigurer 3 st, Kina, Från Tianjin Ni Zhang, bemålade. Höjd: 8-10 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:40)

1576 3157  Likörglas på fot 11 st, färgade. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:43)

1576 9354  Linnedukar damast, 5 st. 150x90 cm, 210x149 cm, 140x120 cm, 125x125 cm och, 150x160 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:02)

1576 9320  Linneservetter damast, 14 st. Längd: 52-56cm, höjd: 52-59cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:06)

1576 9183  Litografi Albert Engström (1869-1940), Sverige. "Xylografen Andersson, oramat löst blad. Signerad, bladets mått: 44x59 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:46)

1576 3495  Litografier 3 st, kolorerade, Sjöslag & Vinter, 1800-tal, yttermått inklusive ram: 25x44 - 54x43 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:22)

1576 3596  Litografiska tavlor 2 st, modell äldre, Julmotiv, yttermått inklusive ram: 67x50 & 50x67 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:18)

1576 3314  Ljuskrona empirestil, prismor. Höjd: 75 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:09)

1576 3534  Ljuskrona empirestil. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:37)

1576 9314  Ljuskrona Gustaviansk stil. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:57)

1576 9196  Ljuskrona Rokokostil. Höjd: 65 ca

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:35)

1576 3363  Ljuskrona Rokokostil. Höjd: 75 ca

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:04)

1576 3245  Ljusstakar Ett par, akrylplast. Höjd: 23 cm

1576 3457  Ljusstakar Ett par, mässing, kobra. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:06)

1576 8244  Ljusstakar ett par, pläter. Höjd: 29 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:11)

1576 3465  Ljusstakar Ett par, silver, London England, fylld fot. Höjd: 19 cm, Bruttovikt: 1000 g

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:20)

1576 3456  Ljusstakar Ett par, silver, nyrokokostil, 1940, fylld fot. Höjd: 16,5 cm, Bruttovikt: 590g

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:46)

1576 3163  Ljusstakar Ett par, skultuna, mässing och porslin. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:25)

1576 3025  Ljusstakar Ett par, Tenn, Just Andersen, 1929. Höjd: 22,5 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:07)

1576 3042  Ljusstakar ett par, Thomas Sandell (f. 1959), Sverige. "Lucia", nysilver. Höjd: 29 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:49)

1576 9433  Ljusstakar silver 1 par + 1. Höjd: 6,5-7 cm, Bruttovikt: 220 g ca

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:19)

1576 3333  Ljusstake "Vänskapsknuten", Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn. Mässing. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:45)

1576 3334  Ljusstake "Vänskapsknuten", Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn. Mässing. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:41)

1576 3240  Ljusstake Boda Smide. Längd: 30 cm, höjd: 23 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:07)

1576 3340  Ljusstake Diö Slöjd. Längd: 50 cm, höjd: 17 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:08)

1576 3285  Ljusstake Gjutjärn. Höjd: 41 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:09)

1576 3241  Ljusstake gris, smide. Längd: 31 cm. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:16)

1576 3327  Ljusstake Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg, Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio). Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:24)

1576 3331  Lockpokal Royal Copenhagen. Höjd: 29 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:43)

1576 3332  Lockurnor Thomas, Bavaria. Höjd: 33 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:24)

1576 3346  Lykta 1800-tal. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:33)

1576 3479  Manschettknappar 4 par, silver. Vikt: 45g

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:36)

1576 3017  Märkduk inramad, textil, reproduktion, yttermått inklusive ram: 66x61 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:25)

1576 3415  Martiniglas 2 st, Anne Nilsson (f. 1953), Sverige. "Clown", Orrefors, målad polykrom dekor. Diameter: 13,5 cm. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:27)

1576 3142  Matbestick 26 delar, Sterlingsilver, Flavia. (8+ 8+ 8+ 2), Höjd: 9 cm. Längd: 13-22. Vikt: 1450g brutto

S�ldes f�r 8.400 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:52)

1576 3257  Matbord design: Anika Reuterswärd, "Gustaf" Fogia, 1991. Bredd: 16 cm, djup: 90 cm, höjd: 73 + 1 ilägg52 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:56)

1576 3357  Matburk Tre stapelbara delar, Kina. Höjd: 9 cm. Diameter: 9,5 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:22)

1576 3538  Matsalsgrupp 7 delar, Gustaviansk stil, en iläggsskiva. Längd: 140 cm, djup: 99 cm, höjd: 74 cm, + 46

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:35)

1576 3065  Matservis Rosenthal, Studio line, Berlin, 52 del

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:33)

1576 3311  Matservisdelar 16 delar, "Spalje". Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Gustavsberg

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:16)

1576 3308  Matservisdelar 17 delar, Koka Blå, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, porslin, dekor med blå rand på vit botten

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:04)

1576 3159  Matservisdelar 42 delar, Ostindia, Rörstrand. Blå dekor på ljusblå botten. Servisen formgiven 1932

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:27)

1576 3516  Matservisdelar ca 50 delar, "Helena", Rosenthal, guldmönstrad dekor. Diameter: 17-24,5. Längd: 23,5 - 38,5

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:09)

1576 3137  Matskedar 8 st, silver, Franska Liljan, 1800-tal. Längd: 20,5-22, vikt: 425g ca

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:17)

1576 3480  Matskedar mm silver. Längd: 14-19. Vikt: 230g ca

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:46)

1576 3130  Matta Bochara, Galleri. Signerad, 90x283 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:48)

1576 3579  Matta Gallerimodell. Orientalisk, Kayseri. Bredd: 65 cm. Längd: 195 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:16)

1576 3524  Matta Orientalisk, 116x150 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:06)

1576 3087  Matta orientalisk, 122x202 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:53)

1576 3047  Matta orientalisk, 127x197 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:01)

1576 9099  Matta Orientalisk, 128x232 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:24)

1576 3089  Matta orientalisk, 138x210 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:46)

1576 3048  Matta orientalisk, 143x205 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:22)

1576 3578  Matta Orientalisk, 145x197 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:06)

1576 3131  Matta Orientalisk, 150x250 ca

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:36)

1576 3132  Matta orientalisk, 157x240 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:28)

1576 3278  Matta orientalisk, 159x239 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:00)

1576 3559  Matta orientalisk, 184x272 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:59)

1576 3049  Matta orientalisk, Galleri, 90x280 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:29)

1576 3310  Mattallrikar 6 st, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. "Cordon bleu", Gustavsberg. Diameter: 27,5 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:09)

1576 9058  Mikroskop Cook Througton and Sings, England, mikroskåpets höjd 35 cm trähölje. Höjd: 40 c m

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:18)

1576 3525  Mikroskop Olympus, Modell: CX41RF, med tillbehör

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:03)

1576 3526  Mikroskop Zeiss, Germany, + Linser. Längd: 25 cm, djup: 20 cm, höjd: 36 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:12)

1576 9133  Miniatyrbok "Världens minsta bok", 1900-talets andra hälft. Ca 6x7 mm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:13)

1576 3284  Nattygsbord ett par, med stenskivor, omkring 1900. Bredd: 42 cm, djup: 37 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:34)

1576 3302  Nattygsbord Rokokostil. Bredd: 33 cm, djup: 33 cm, höjd: 69 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:38)

1576 3376  Oljemålning Adolf Säfve (1860-1922), Sverige. Kustlandskap. Signerad. Olja på duk, bildmått: 70x50 cm, yttermått inklusive ram: 83x63 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:55)

1576 3023  Oljemålning Alexander Kunicki (f. 1938), Sverige. Sydländskt motiv. Signerad. Olja på duk, 35x74 cm, yttermått inklusive ram: 38x78 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:30)

1576 3296  Oljemålning Bertil Widbrandt (1914-1988), Sverige. Fåglar. Signerad. Olja på duk, 37x45 cm, yttermått inklusive ram: 50x58 cm

1576 3571  Oljemålning Birger Birger-Ericson (1904-1994), Sverige. "Susanna i badet". Signerad oramad. Olja på pannå, 24x35 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:32)

1576 3593  Oljemålning Bo Larsson (1945), originalet Till Sven Delblancs bok "Kära Farmor", 1979, monogramsignerad. Olja på pannå, 32x25 cm, yttermått inklusive ram: 37x30 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:05)

1576 3380  Oljemålning Bruno Karlsson (1927-2020), Sverige. "Sommarlandskap med fors". Signerad. Olja på duk, 53x64 cm, yttermått inklusive ram: 67x78 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:29)

1576 3263  Oljemålning Bruno Karlsson (1927-2020), Sverige. Insjölandskap. Signerad. Olja på duk, 73x54 cm, yttermått inklusive ram: 85x65 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:33)

1576 3230  Oljemålning Charles Roka (1912-1999), Ungern. Modell. Signerad. Olja på duk, 83x65 cm, yttermått inklusive ram: 102x84 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:12)

1576 3565  Oljemålning Einar Forseth "Stadsmotiv". Signerad. Olja på duk. Bildmått: 47x27 cm, yttermått inklusive ram: 60x52 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:54)

1576 9198  Oljemålning Emil Ekman (1880-1951), Fiskebåtar. Signerad. Olja på duk, 81x132 cm, yttermått inklusive ram: 96x147 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:56)

1576 3091  Oljemålning Gustav Fogelberg, Stilleben. Signerad, daterad 1975. Olja på duk, 66x39 cm, yttermått inklusive ram: 76x50 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:12)

1576 9039  Oljemålning Gustav Peirre, Stockholmsmotiv. Signerad. Signerad. Olja på duk, bildmått: 59x72 cm, yttermått inklusive ram: 73x87 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:34)

1576 3186  Oljemålning Hans-Erik Eriksson (1921-1997), Sverige. "Bergsbyn Pollop Spanien". Signerad, daterad 1964. Olja på pannå, 44x33 cm, yttermått inklusive ram: 54x44 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:38)

1576 9385  Oljemålning Hans-Erik Eriksson (1921-1997), Sverige. "Sommarinteriör". Signerad. Olja på duk, 44x60 cm, yttermått inklusive ram: 55x70 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:09)

1576 3215  Oljemålning Harald Norrby (f. 1928), Sverige. "Sommar vid ån". Signerad. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 46x40 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:11)

1576 1014  Oljemålning Helmut Mantel (1925-1979), Sverige. Figurer. Signerad. Olja på duk, 98x125 cm, yttermått inklusive ram: 101x128 cm

S�ldes f�r 15.500 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:58)

1576 9471  Oljemålning Henning Hougaard (1922-1995), Älgar. Signerad. Olja på duk, 50x74 cm, yttermått inklusive ram: 56x81 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:39)

1576 9472  Oljemålning Henning Hougaard (1922-1995), vintermotiv med Orrar. Signerad. Olja på duk, 49x75 cm, yttermått inklusive ram: 68x93 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:45)

1576 9091  Oljemålning Hugo Öfverström (1900-1973), Sverige. Båthus. Signerad. Olja på pannå, 45x54 cm, yttermått inklusive ram: 52x61 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:02)

1576 3507  Oljemålning Ivan Roos, Vinter Lidingö. Signerad. Olja på pannå, 13x20 cm, yttermått inklusive ram: 17x25 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:44)

1576 3197  Oljemålning Lars Vidlund (f. 1920), Sverige. "Husgavlar". Signerad. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 41x49 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:31)

1576 3045  Oljemålning Mårten Garbring (f. 1918), Sverige. Signerad, daterad 84, Fiskeläge. Olja på duk, 50x74 cm, yttermått inklusive ram: 60x84 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:49)

1576 3490  Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal, landskap med hamnstad. Olja på pannå, ej signerad, 18x23 cm, yttermått inklusive ram: 29x35 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 21:10)

1576 3188  Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal, Landskap med par. Ej signerad. Olja på duk, 54x74 cm, yttermått inklusive ram: 68x88 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:40)

1576 3116  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Bangladesh, figurer i båt. Ej signerad. Olja på duk, 40x30 cm, yttermått inklusive ram: 45x34 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:34)

1576 3287  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Båtar. Monogramsignerad. Olja på duk, 24x34 cm, yttermått inklusive ram: 40x51 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:38)

1576 3298  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, Gibraltar, 22x30 cm, yttermått inklusive ram: 37x45 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:23)

1576 3275  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Omkring 1900, Signerad Delany, dam på brygga. Olja på pannå, 14x9, yttermått inklusive ram: 27x23 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:21)

1576 3033  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad H Andersson, Daterad, 1932, "Primadonna", duk på pannå, 27x19 cm, yttermått inklusive ram: 38x29 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:45)

1576 3297  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Malmqvist, -53. Olja på duk, 22x27 cm, yttermått inklusive ram: 38x43 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:04)

1576 3090  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, fiskare. Olja på duk, 68x96 cm, yttermått inklusive ram: 80x110 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:45)

1576 3270  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Kyrka. Olja på duk, 62x52 cm, yttermått inklusive ram: 78x70 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:05)

1576 3493  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Pierrot. Olja på pannå, 32x21 cm, yttermått inklusive ram: 43x33 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:50)

1576 3020  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, sydländskt landskap, pannå. 45x60 cm, yttermått inklusive ram: 59x75 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:42)

1576 9128  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på duk, 50x150, oramad

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:10)

1576 9018  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Stockholmsmotiv, Strömgatan mot Stadshuset, daterad 2001. Signerad Uvarov, bär påskrift a tergo. Olja på duk, 47x57 cm, yttermått inklusive ram: 54x64 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:44)

1576 3010  Oljemålning Serge de Turville, Signerad, "Brehat". Olja på duk, 100x72 cm, yttermått inklusive ram: 103x75 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:07)

1576 8493  Oljemålning Signerad Colanzi, 2002. Olja på duk, 69x99 cm, yttermått inklusive ram: 77x106 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:17)

1576 3492  Oljemålning Stig Månsson (1912-1962). Signerad a tergo, "Kerstin", duk på pannå, 32x23 cm, yttermått inklusive ram: 38x29 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:18)

1576 9383  Oljemålning Uno Vallman (1913-2004), Sverige. Landskap. Signerad, daterad -45. Olja på pannå, 49x59 cm, yttermått inklusive ram: 65x76 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:11)

1576 9458  Oljemålning Uno Vallman (1913-2004), Sverige. Landskap. Signerad, daterad 1973. Olja på duk, 53x64 cm, yttermått inklusive ram: 70x81 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:06)

1576 3510  Oljemålning Verner Molin (1907-1980), Sverige. Hantverkargatan. Signerad, daterad -34. Olja på pannå, 33x23 cm, yttermått inklusive ram: 43x34 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:25)

1576 9153  Oljemålning W. Richards, kor på höglandet. Signerad. Olja på duk, oramad. Bildmått: 40,5x60,5, oramad

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:12)

1576 3537  Oljemålning William Nording (1884-1956), Sverige. Vy över Stockholm. Signerad, daterad -45. Olja på pannå. 51x33 cm, yttermått inklusive ram: 56x39 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:12)

1576 3166  Oljemålningar 2 st, Irma Vikström. Signerad, daterad 1910, Stilleben. Olja på duk, 28x39 cm, yttermått inklusive ram: 41x52 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:44)

1576 9295  Örhängen 6 st par med stenar, silver, Bröderna Hedens guldsmed, vintage, rubiner, safirer, röktopas. Vikt: 30g

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:11)

1576 3419  Papperskorg mahogny. Diameter: 32 cm, höjd: 40 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:05)

1576 3134  Paradvärja + skärp, 3 delar, Militaria, "Konungen och Fosterlandet", Carl Eickhorn, Solingen, Balja & Portepé. Längd: 96 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:29)

1576 3487  Parti linne 4 dukar, 20 handdukar/bordstabletter samt 2 längder

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:56)

1576 3446  Parti linne Dukar + servetter

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:24)

1576 3483  Parti linne oklippt, Holmia, Almedals, Oskarströms & Häggådalen

1576 3563  Pastell Bengt Carlberg (1897-1967), Sverige. "Hamnen i Sitges". Signerad. Bladets mått: 43x34 cm, yttermått inklusive ram: 60x50 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:51)

1576 3544  Pastell Hjlamar Grahn. Signerad, daterad 1917. Bildmått: 31x23 cm, yttermått inklusive ram: 42x34 cm

1576 9365  Pastell Louis Bastin (1912-1979), Sverige. Barn, Signerad. Bildmått: 60x45 cm, yttermått inklusive ram: 84x67 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:29)

1576 3034  Pastell Oidentifierad konstnär. 1800-tal, Landskap, ej signerad. Bildmått: 21x26 cm, yttermått inklusive ram: 35x40 cm

1576 3117  Pastell Olivier Herdies (1906-1993), komposition. Signerad, 48x65 cm, yttermått inklusive ram: 52x69 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:48)

1576 9160  Perkulator Hellem, Frankrike. Höjd: 37 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:59)

1576 3540  Piedestal med marmorskivor. Längd: 26 cm, djup: 26 cm, höjd: 62 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:50)

1576 3352  Plafond diameter: 30 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:24)

1576 3504  Plunta glasfisk. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:42)

1576 3463  Pokalglas 2 st, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:06)

1576 9371  Pottskåp mahogny, 1800-tal. Bredd: 41 cm, djup: 29 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:45)

1576 3587  Prydnadskannor Ett par, sent 1800-tal, metall. Höjd: 42 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:12)

1576 3136  Punschkoppar 9 st, silver, K&EC, 1957. Höjd: 5,5 cm, vikt: 275g ca

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:08)

1576 3294  Punschkoppar 9 st, silver, K&EC, 1961. GAB 1961, Höjd: 5,5 cm. Vikt: 275g ca

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:47)

1576 3434  Reliefer 20 st. Kungaporträtt. Diameter: 10 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:26)

1576 3172  Ring 14k vitguld, med briljant. Vikt: 1,5g, ringmått: 17,75

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:11)

1576 3175  Ring 18k guld, Vitguld, briljanter 0,36 ct, 1968. Vikt: 3,5g, ringmått: 17,5

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:29)

1576 3173  Ring 18k guld, vitguld, med briljant 0,31ct, Sprctra. Vikt: 2,8g, ringmått: 17,5

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:29)

1576 3178  Ring med pärla 18k guld, omarbetad. Vikt: 5,2g ca, ringmått: 16,75

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:51)

1576 3177  Ring med pärla 18k guld. Vikt: 3g ca, ringmått: 16,75

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:42)

1576 3499  Rullmålning Kina, Fåglar. Bildmått: 66x28,145x41 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:16)

1576 3467  Salladsbestick Ett par, Orrefors järnverk. Längd: 29 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:49)

1576 3471  Såskanna Porslin, Kina. Höjd: 11 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:48)

1576 3021  Sättugnsplatta Tre Kronors brand, "1697", Järn, 40x30 cm. Vikt: ca 9kg

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:48)

1576 8510  Serigrafi efter Kjartan Slettemark, Nixon, "Gevalia dicks mest", 75x52 cm, yttermått inklusive ram: 95x65 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:52)

1576 3531  Serveringsvagn mässing / glasskivor. Längd: 68 cm. Djup: 42 cm. Höjd: 60-70 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:32)

1576 3161  Servisdelar 30 delar, Mat- och kaffeservis, "A La Carte", Rörstrand

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:55)

1576 3324  Servisdelar 39 delar, Arabia, Paratiisi, Birger Kaipiainen (1915-1988), Finland.

S�ldes f�r 11.000 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:54)

1576 9468  Shaker + likörglas, 5 delar, nysilver. Höjd: 4-22 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:37)

1576 3545  Sideboard Gustaviansk stil. Längd: 190 cm, djup: 45 cm, höjd: 90 cm, nyckel

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:17)

1576 3147  Silversmycken + pärlcollier, diverse

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:30)

1576 3171  Skål + bägare, 2 delar, silver, bland annat Ray Urban. Diameter: 7-12. Höjd: 6-8,5. Vikt: 390g

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:23)

1576 3105  Skål Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Gustavsberg, Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden, -96, diameter: 9. Höjd: 4,5 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:56)

1576 3259  Skål blått glas. Längd: 39 cm. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:20)

1576 3454  Skål Christian von Sydow (f. 1950), Sverige. Kosta Boda, glas. Längd: 19,5 cm d, 15,5, höjd: 13 c

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:17)

1576 9377  Skål Porslin, Kina. Diameter: 20. Höjd: 9,5 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:48)

1576 3598  Skål Sven Wejsfelt (1930-2009), Sverige. Gustavsbergs Studio. Signerad med Studiohanden. Diameter: 20 cm. Höjd: 6,5 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:15)

1576 3501  Skål med hänklar 1700-tal, Stoke on Trent, Staffordshire. Längd: 31 cm

1576 3505  Skålar + bojan, 3 delar, Kina. Diameter: 13-17. Höjd: 5-12 cm

S�ldes f�r 25.000 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:53)

1576 3321  Skålar + fat, 3 delar, Kina, porslin. Diameter: 10,5-16,5

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:44)

1576 3406  Skålar + vas och kanna 4 delar, Kina, porslin. Diameter: 10- 13,5, höjd: 4-16 cm

S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:35)

1576 3160  Skålar 2 st, Duckert & Sinnemark, diameter: 12-15 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:56)

1576 3503  Skålar 2 st, Kina / Japan, modell äldre, diameter: 10-15 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:44)

1576 3374  Skålfat Ett par, grönmålade, plåt. Längd: 26 cm, bredd: 19 cm, höjd: 7 c cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:43)

1576 3181  Skänk nutida. Bredd: 70 cm, djup: 37 cm, höjd: 108 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 21:05)

1576 9308  Skåp Allmoge senare Bemålat. Bredd: 150 cm, djup: 50 cm, höjd: 186 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:51)

1576 3433  Skåp Barockstil. Bredd: 147 cm, djup: 67 cm, höjd: 213 cm, nyckel

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 november 2023 06:05)

1576 7124  Skåp Selva, Italien. Bredd: 120 cm. Djup: 54 cm, höjd: 92 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:01)

1576 9257  Skeppsklocka + barometer, Pilot Marine. Diameter: 15 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:35)

1576 3329  Sköld brons. Diameter: 50 cm

1576 3153  Sköljkoppar + fat, 6 delar, glas. Diameter: 13-16 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:53)

1576 8315  Skrattstolar 10 st, Tidigt 1900-tal

1576 3002  Skrivbordslampa Anglepoise, Modell 1227, design: George Carwardine, Retro-stil, total, höjd: 88 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:25)

1576 3077  Skrivbordsstol modell äldre, ställbar

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:47)

1576 3093  Skuggdockor Kina, med handtag. Höjd: 17-32 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:58)

1576 3326  Skulptur + Ljusstake, Lisa Larson Gustavsberg/Rörstrand. Höjd: 12-16 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:55)

1576 3335  Skulptur Blästrat glas, Björn Ekegren (f. 1955), Sverige. 134/200. Höjd: 12,5 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:45)

1576 3103  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Igelkott ur Utrotningshotade djur, NK och Gustavsberg för WWF 1979. Målat och glaserat stengods. Höjd: 11 cm. Längd: 16 cm

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:14)

1576 3319  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Räv, ej signerad. Längd: 13 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:59)

1576 3185  Skulptur Michael Garman Prods, Colorado, Brandman, konstmaterial. Höjd: 34 cm

1576 3313  Skulptur Oidentifierad konstnär. Sittande kvinna. Daterad 1944, otydlig signatur. Gips, Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:28)

1576 3455  Skulptur Porslin, Kina. Höjd: 42 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:26)

1576 3575  Skulptur Vicke Lindstrand (1904-1983), Kosta, Sverige. Signerad, Glas, slipad dekor med träd och hjortar. Höjd: 17,5 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:35)

1576 3104  Skulpturer 17 st, Igelkottar, diverse. Längd: 1,5-17 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:22)

1576 3164  Skulpturer 2 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Katter, Studiohanden & K-studion. Höjd: 15-21 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:40)

1576 3016  Skulpturer 5 st, lergods. Höjd: 13-15 cm

1576 3478  Skulpturer 7 st, Japanska gudar, i trälåda. Höjd: 7 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:38)

1576 8382  Slagbord 1800-tal, senare bemålat. Bredd: 44 cmxtvå slag om 67 cm. Djup: 110 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:19)

1576 3435  Slagbord 1800-tal. Bredd: 43, 5 cm + 2 slag om vardera 65 cm, djup: 103 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:40)

1576 3076  Slagbord omkring 1900. Bredd: 25 + 2x63. Djup: 68 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:22)

1576 3143  Smörgåsbestick 8 + 8 delar, Sterlingsilver, Borgila. Längd: 15-16, vikt: 500g brutto

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:12)

1576 3306  Snapsglas 3 st, Nobel, jubilee 1901-1991, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige, Orrefors, "Djävul". Höjd: 17,5 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:34)

1576 3267  Soffa Rokokostil. Längd: 160 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:47)

1576 3219  Soffbord 1950-tal, France & son, med hylla, Teak. Bredd: 147 cm, djup: 54 cm, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:48)

1576 9230  Soffbord Karl Andersson & söner, Trippo. Diameter: 85. Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:21)

1576 3236  Soffbord längd: 115 cm, djup: 56 cm, höjd: 51 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:30)

1576 3286  Soffbord med stenskiva, Rokokostil. Diameter: 94 cm. Höjd: 64 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:21)

1576 3366  Spegel 95x126, nutida

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:31)

1576 3371  Spegel Ram i skuren dekor. Höjd: 110 cm, bredd: 53 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:57)

1576 3238  Spegel Ram i trä, skuren dekor, 43,5x68 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:47)

1576 3276  Spegel Rektangulär, 58x47 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:06)

1576 3535  Spegel rokokostil, nutida, Slipat glas, 150x90 cm

1576 3330  Spegelteleskop Vixen. Bredd: 80 cm, höjd: 115 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:32)

1576 3300  Spelbord Ek. Bredd: 87 cm, djup: 2x44 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:43)

1576 3235  Stol Børge Mogensen (1914-1972), Danmark.

1576 9025  Stolar 3 st, 1800-tal

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:14)

1576 3303  Stolar 6 st, "Timeless", Haslev Danmark, skinn, krom

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:51)

1576 3426  Stolar 6 st, barockstil, snidad dekor

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:31)

1576 3385  Stolar ett par, "Fresta", Gustaviansk stil, IKEA: s 1700-tals-serie

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:49)

1576 9178  Stolar ett par, 1950-tal

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:27)

1576 9024  Stolar ett par, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige, "Von Essen", modellen förmgiven 1939

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:13)

1576 3073  Stolar Ett par, Gustaviansk stil

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:44)

1576 3466  Stop silver, graverat. 1908. Höjd: 15 cm, Vikt: ca 450 g

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:17)

1576 3323  Takarmatur DAY Home. Diameter: 70 cm, höjd: 102 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:51)

1576 9318  Takarmatur Fagerhult, plåt. Diameter: 52 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:04)

1576 3057  Takarmatur mässing, med glaskupor, omkring 1900. Höjd: 85 ca

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:58)

1576 3445  Takarmatur mässing, med prismor. Diameter: 36 cm. Höjd: 36 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:32)

1576 9417  Takarmatur mässing, Skultuna, 6 ljusarmar, brickmärkt. Höjd: 70 cm

1576 3152  Takarmatur med prismor, Dia 53, höjd: 45 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:58)

1576 3074  Takarmatur med prismor, diameter: 45 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:19)

1576 9408  Takarmatur med prismor. Diameter: 36 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:42)

1576 3126  Takarmatur Med prismor. Höjd: 50 ca

1576 3183  Takarmatur Nysilver, modell äldre. Höjd: 30 ca

1576 8281  Takarmaturer Ett par, Erik Möllers, "Pakhus" för Louis Poulsen. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:32)

1576 3079  Tallrikar 10 st, Diné, Gustavsberg, diameter: 28 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:53)

1576 3339  Tallrikar 2 st, Kina, Famille Rose. Diameter: 23 cm

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:37)

1576 3413  Tamburmajor "Bill Floor, metall / trä. Höjd: 188 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:23)

1576 3237  Tavelramar 2 st, innermått: 36x48,5 och 52x45 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:25)

1576 3347  Tavlor 2 st England, bemålade, yttermått inklusive ram: 21x26 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:22)

1576 9014  Teaterkikare + Lornjett, Pärlemo. Längd: 10-12 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:19)

1576 3595  Teckning Bertil Lybeck (1887-1945), "Martellino förhörs utav domaren", Illustration till Boccacios "Cameron" 1918-1922. Bildmått: 21x26 cm, yttermått inklusive ram: 36x44 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 november 2023 09:34)

1576 3155  Tedosa + kopp, 2 delar, Kina. Höjd: 5-13 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:46)

1576 3249  Tekanna + fruktskål & pappersställ, 3 delar, WMF & Zack. Höjd: 15-29 cm

1576 3348  Tekanna Sovjet. Höjd: 9 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:12)

1576 3096  Tekoppar 2 st, Fukagawa-Seiji Arita. Signerade, djuvmönster. Höjd: 7,5-8 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:55)

1576 3316  Tekoppar mm 14 delar, 12 koppar (10 fat), Rosenthal, Sanssouci

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:08)

1576 3218  Terrin + flaskhållare, 3 delar, Nysilver / pläterat, Braese Stockholm & England. Längd: 27-35 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:59)

1576 3589  Terrin omkring 1800, Blåvitt Kompaniporslin. Längd: 33 cm, höjd: 21 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:49)

1576 9092  Teservis 12 delar, handmålade signerad med I. Andersson 1957/58 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:08)

1576 3099  Teservisdelar 6 + 6 delar, Royal Albert, "Trillium"

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:30)

1576 3304  Tidningsställ längd: 33 cm, djup: 18 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:26)

1576 3387  Tidningsställ Med låda, mahogny. Längd: 51 cm, djup: 33 cm, höjd: 54 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:18)

1576 3439  Tidningsställ Plexiglas. Längd: 34 cm, höjd: 21 cm

1576 3170  Toiletteset 4 delar, Silverlock / kristall, GM, 1921. Diameter: 8,5. Längd: 10,5-23, lock: 270g

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:56)

1576 3462  Tomte + skål med tomte, 2 st, varav en Rörstrand. Längd: 23 cm. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:29)

1576 3511  Torrnål Gunnar Norrman (f. 1912), Sverige. "Pilgren". Signerad, numrerad 15/25, daterad 1982. Bildmått: 18x24 cm, yttermått inklusive ram: 50x40 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:36)

1576 3581  Trädgårdsstol Gavlar i gjutjärn. Längd: 64 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:46)

1576 3464  Traktörpannor 5 st, koppar, mässing. Längd: 19-40 cm, djup: 10-21 cm, höjd: 5-11 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:37)

1576 3477  Träskulpturer + fat mm, 5 delar, Asien. Längd: 8-19 cm. Höjd: 4-15 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:10)

1576 3085  Träsnitt 3 st, Hang, Korea. Signerad, daterad -69, efter folklivsmotiv old Joseon, oramade lösa blad, 29x35 - 29x38 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:55)

1576 3591  Träsnitt Japan. Blandteknik, bildmått: 34x22 cm, yttermått inklusive ram: 39x27 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:42)

1576 3206  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Norra Bantorget. Signerad, numrerad 28/100, daterad -63. Bildmått: 15x20 cm, yttermått inklusive ram: 30x35 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:20)

1576 3328  Tubkikare på stativ, höj- och sänkbar. Längd: 75 cm, djup stativ: 30 cm. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:17)

1576 3570  Tusch Fredrik Westin (1782-1862), "Mare Septent. Signerad, daterad 1816, bladets mått: 29x35 cm, yttermått inklusive ram: 36x40 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:38)

1576 3572  Tuschteckning Paul Gavarni (1804-1866), Man i kostym, Monogramsignerad. Bildmått: 26x16 cm, yttermått inklusive ram: 40x30

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:27)

1576 3349  Väggarmaturer ett par, mässing, Danmark. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:23)

1576 3291  Väggbonad 136x230 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:59)

1576 3368  Väggbord nyrenässans. Bredd: 83 cm. Djup: 38 cm. Höjd: 47 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:11)

1576 9328  Väggrelief keramik, 38x58 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:16)

1576 3184  Väggrelief Oidentifierad konstnär. Brons, ej signerad. Diameter: 25 cm

1576 9065  Värmeplatta England. Längd: 67 cm, diameter: 38 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:56)

1576 3212  Vas Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Boda. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:30)

1576 3213  Vas Kina, 1900-tal. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:07)

1576 3528  Vas Kina. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:32)

1576 3043  Vas Orrefors, Sven Palmqvist (1906-1984), Sverige. Höjd: 23 cm

1576 3135  Vas Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta Boda, Artist Coll. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:49)

1576 3395  Vaser + skål, 3 delar, bland annat Hjortronskålen, Monica Bratt (1913-1961), Sverige. Rött glas. Höjd: 12-25,5

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:42)

1576 9070  Vaser 2 st, Kina. Höjd: 22-26 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:11)

1576 3551  Vaser Ett par, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Boda. Höjd: 11 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:50)

1576 3548  Vaser Ett par, Kina, 1900-tal. Höjd: 26 cm

1576 3081  Vattenkokare Alessi, Inox, Italy, metall / plast. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:20)

1576 3015  Viktsatser 3 set. Längd: 2-10 cm, djup: 2-10 cm, höjd: 4-19 cm

1576 3412  Vinkanna Nysilver / kristall. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:32)

1576 3364  Vitrinskåp med skjutdörrar, Indien. Bredd: 127 cm, djup: 35 cm, höjd: 243 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:53)

1576 3146  Ytterfoder 3 st, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Diameter: 14-25 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:06)

1576 3441  Ytterfoder 4+ 1, Waldemarsudde + Empire. Diameter: 14-17 cm. Höjd: 12- 15 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:03)