1576 3436 Aftonväskor 2 st. Längd: 14-17 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:22)
1576 3458 Aftonväskor 7 st, broderade, metall
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:47)
1576 3453 Äggställ Nysilver, med skedar och stenägg. Höjd: 27 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:53)
1576 3569 Akvarell Andrea Cherubini (1833-1905), "Capri". Signerad. Akvarell, bildmått: 28x20 cm, yttermått inklusive ram: 44x35 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:22)
1576 3552 Akvarell Carl Gusaf Hellqvist. Signerad och daterad 1877. Bladets mått 34x24 cm, akvarell, yttermått inklusive ram: 53x43 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:40)
1576 3491 Akvarell Carlos Riefel(1903-1993), Lilja & Tulpan. Signerad, daterad -47. Akvarell, bildmått: 18x28 cm, yttermått inklusive ram: 31x40 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:40)
1576 9041 Akvarell Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. Kustlandskap. Signerad, daterad 1947. Akvarell. Bladets mått: 29x39 cm, yttermått inklusive ram: 52x57 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:29)
1576 3031 Akvarell Erik Ekroth (1883-1954), Sverige. Landskap med figurer. Signerad. Akvarell, bildmått: 9x14 cm, yttermått inklusive ram: 23x25 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:57)
1576 3225 Akvarell Fritz von Dardel (1817-1901), Sverige. "Öl och Sockerdricka". Signerad. Akvarell, bildmått: 14x22,5, yttermått inklusive ram: 36x43 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:52)
1576 3509 Akvarell Ingegerd Möller-Nygren (f. 1928), Sverige. Signerad, akvarell, bladets mått: 14x21 cm, yttermått inklusive ram: 51x40 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:01)
1576 3398 Akvarell Kina. Signerad, Landskap. Akvarell, bildmått: 68x68 cm, yttermått inklusive ram: 83x78 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:04)
1576 3118 Akvarell Rune Rockström (1898-1983), Sverige. Blomsterstilleben. Signerad, daterad 1960. Akvarell, bildmått: 36x26 cm, yttermått inklusive ram: 52x42 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:20)
1576 3497 Akvareller 3 st, Frans Lindström (1874-1954), Sverige. Stockholmsmotiv. Akvarell, bildmått: 15x23 cm, yttermått inklusive ram: 25x32 cm. Signerad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:23)
1576 9015 Armband + armring, 2 delar, Finland & Sverige, bland annat CGH. Diameter: 6-12 cm (innermått)
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:22)
1576 3150 Armband 18k guld, JSG, 1959. Längd: 19 cm, vikt: 18g ca
S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:40)
1576 3151 Armband 18k guld, pärlor. Längd: 18,5 cm, vikt: 5g brutto
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:17)
1576 3513 Assietter 6 st, Harald Wiberg (1908-1986), Sverige. Bing & Grøndahl, "Tomten". Diameter: 17,5 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:50)
1576 3139 Bägare + soppslev + sockersked, 3 delar, silver / träskaft, bland annat Råström. Längd: 18-24, höjd: 6 cm, vikt: 190g brutto
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:04)
1576 3338 Bänk Roland Wilhelmsson. Signerad, daterad 1970, Furu. Längd: 112 cm
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:43)
1576 3301 Barskåp diameter, 45, höjd: 70 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:15)
1576 3180 Berlocker 4 st, 18k guld. Höjd: 1,5-2 ca, vikt: 4,5g
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:13)
1576 3410 Bestick 14 delar, NOBEL, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige.
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:12)
1576 3555 Bestick 39 delar, silver, Rosenholm. Längd: 11-19, vikt: 1600g ca
S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:02)
1576 3411 Bestick 53 delar, silver, Olga. Längd: 11-24 cm. Vikt: 2095g brutto
S�ldes f�r 8.600 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:39)
1576 3557 Bestick 7del, silver. Längd: 10-18, vikt: 105g ca
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:29)
1576 3220 Bestickschatull 1800-tal, mahogny, Med reliefmonogram, Proveniens: fam Bolinder. Längd: 56 cm, djup: 50 cm, höjd: 40 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:18)
1576 3512 Bestickschatull på benställning, intarsia, beslag i mässing, fyra lådor. Längd: 50 cm. Djup: 35 c, 72 cm, nyckel
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:04)
1576 3519 Bestickuppsättning ca 130 delar, Nysilver. Längd: 13-22 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:40)
1576 3125 Bildrulle Bambu, Kina, 90x25 cm. Signerad, oramad
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:05)
1576 3063 Bilkoffert Skinn, Längd: 70cm. Djup: 30cm
1576 8379 Blandteknik Lambert Werner (1900-1983), Sverige. Abstrakt motiv. Signerad, blandteknik. Bladets mått: 61x54 cm, yttermått inklusive ram: 78x71 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:14)
1576 3222 Blandteknik Oidentifierad konstnär. Bondgård. Signerad a tergo. Blandteknik på pannå, 60x74 cm, yttermått inklusive ram: 68x84 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:41)
1576 3514 Blandteknik Oidentifierad konstnär. Signerad Löfgren. Signerad, daterad 1991, Sagomotiv, med dedikation. Blandteknik, bildmått: 20x29 cm, yttermått inklusive ram: 35x42 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:26)
1576 3036 Blandteknik Oidentifierad konstnär. Signerad, blandteknik, "inköpet", 1978,14x32 cm, yttermått inklusive ram: 38x55 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:40)
1576 3383 Blandteknik Per Adalbert von Rosen (f. 1953), Sverige. Komposition. Signerad, blandteknik, bladets mått: 62x43 cm, yttermått inklusive ram: 73x53 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:10)
1576 3256 Blandteknik/collage Thomas Prytz (1944-2020), Sverige. "Att komma till skott". Signerad. Blandteknik på pannå, yttermått inklusive ram: 47x71 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:14)
1576 3488 Block / takarmatur ombyggd. Höjd: 75 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:41)
1576 3124 Blyerts 2 st, Hilding Linnqvist (1891-1984), Sverige. Monogramsignerade, daterade -41, Stigbergsgatan ¤ Kvinna med hund. Bildmått: 26x18 cm, yttermått inklusive ram: 35x27 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:36)
1576 3568 Blyerts Jacob Hägg (1839-1931), Sverige. Fiskebåtar. Signerad. Bildmått: 13x20 cm, yttermått inklusive ram: 32x39 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:08)
1576 3228 Blyertsteckning Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Modell. Signerad. Bildmått: 12x20 cm, yttermått inklusive ram. 57x47 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:20)
1576 3432 Bokhylleskåp 1910/20-tal. Bredd: 170 cm, djup: 30 cm, höjd: 160 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:58)
1576 3502 Bokhyllor Bertil Fridhagen (1905-1993), Sverige. Bodafors. 4 st sektioner, ek. Bredd: 100 cm. Djup: 45 cm. Höjd: 190 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:39)
1576 3059 Bokskåp bemålat. Bredd: 145 cm, djup: 32 cm, höjd: 142 cm, nyckel
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:33)
1576 3438 Bokverk Suecia Antiqua et Hodierna
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:11)
1576 3255 Bordsfotogenlampa 1900-tal, alabaster. Höjd: 47-73 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:23)
1576 3080 Bordskanon Delaware, MF 60, USA, 1/35. Längd: 30 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:52)
1576 3260 Bordslampa Ateljé Lyktan. Höjd: 57 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:21)
1576 3145 Bordslampa fd fotogen. Höjd: 51 ca
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:47)
1576 3041 Bordslampa Glaserat lergods. Höjd: 73 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:54)
1576 3001 Bordslampa Gubi, Gräshoppa. Höjd: 41 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:40)
1576 9231 Bordslampa mässing. Höjd: 60 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:23)
1576 3336 Bordslampa mässing. Längd: 70 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:25)
1576 3378 Bordslampa Tiffanystil, nutida, metall / glas. Höjd: 38 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:21)
1576 3069 Bordslampfot modifierad vas, Korea, 1950-tal, Lee Hyon-Gyueng. Signerad, reliefdekor med blommor. Höjd: 28 cm, Proveniens: Professor emeritus Seung-bog Cho
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:27)
1576 3211 Bordslampfot Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor, modifierad vas. Höjd: 36 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:09)
1576 3394 Bordslampfötter Ett par, glas och mässing, ANF. Höjd: 35 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:50)
1576 3250 Bordslampor Ett par, dekor i form av ananas, Märkt RAF. Höjd: 72 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:52)
1576 3408 Bordslampor Ett par, keramik, blåmarmorerade. Höjd: 75 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:56)
1576 3244 Bordslampor Ett par, keramik. Höjd: 75 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:17)
1576 3305 Bordslampor ett par. Höjd: 70 cm, nutida
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:13)
1576 3567 Bordsmonter 1800-tal, nyare glas, 61, djup: 46 cm, höjd: 18-20 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 21:04)
1576 3452 Bordssurtout Nysilver, 6 st glasflaskor. Höjd: 25 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:09)
1576 3400 Bordstabletter + glasunderlagg, 4+ 6, Firma Svenskt Tenn, Josef Frank (1885-1967), Österrike. Världskartan + Tulpaner, 30x40. Diameter: 10,5 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:06)
1576 9340 Bordsur mässing, Kundo, Tyskland. Bredd: 19 cm, djup: 12 c cm, höjd: 21 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:39)
1576 3472 Brickor 3 st, Ns & trä. Längd: 57-77 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:16)
1576 9488 Brosch silver, Paste, Art Déco. Längd: 5,5 cm. Vikt: 4,95g
1576 3264 Broscher 6 st. Diameter: 4,5-6 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:06)
1576 3474 Buketthållare mässing, modell äldre. Längd: 5 cm, djup: 5 cm, höjd: 13 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:51)
1576 3322 Burk med lock Möjligen silver, otydliga stämplar. Längd: 8,5 cm. Djup: 8,5 cm. Höjd: 5,5 cm, Vikt: 235 g ca
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:20)
1576 9387 Byrå England. Bredd: 44 cm, djup: 31 cm, höjd: 45 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:12)
1576 9306 Byrå med stenskiva, intarsia. Bredd: 73 cm, djup: 37 cm, höjd: 76 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:43)
1576 9363 Byrå rokokostil, Bemålad, stenskiva. Bredd: 75 cm. Djup: 46 cm, höjd: 77 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:36)
1576 3055 Byrå Rokokostil, med stenskiva. Bredd: 72 cm, djup: 40 cm, höjd: 78 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:25)
1576 3281 Byrå Rokokostil, med stenskiva. Bredd: 75 cm, djup: 42 cm, höjd: 77 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:49)
1576 3182 Byrå sengustaviansk stil, mahogny, Stenskiva. Bredd: 84 cm. Djup: 45 cm, höjd: 70 cm, nyckel
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:44)
1576 3067 Champagnekylare Italien. Höjd: 22 cm, diameter: 21 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:55)
1576 3066 Champagnekylare Tyskland. Höjd: 21 cm, diameter: 21 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:20)
1576 3407 Chokladkoppar 6 st, 1800-tal, porslin. Höjd: 3-8 cm, diameter: 11-16 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:09)
1576 3476 Cigarettetui silver, Ryssland, nielloarbete. Längd: 8,5 cm, vikt: 110g ca
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:06)
1576 3140 Cigarettskrin + bägare + fat, 4 delar, silver, Egypten, diameter: 5-11. Längd: 13 cm, vikt: 440g brutto
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:43)
1576 9277 Collier + ring, collier me. Längd: 50 cm, ring storlek: 15,5 ca, jadesten
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:44)
1576 9374 Dalahäst 18-1900-tal. Höjd: 19 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:46)
1576 9096 Dalahästar 6 st, varav tre Nils Olsson Nusnäs. Längd: 6-12 cm. Höjd: 7-14 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:47)
1576 3148 Damarmbandsur Rado DiaStar, no 05331105, + fodral, bottens, diameter: 1,5 cm, total längd med armband: 19 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:19)
1576 3536 Damskrivbord England, läderskiva, 92, djup: 46 cm, höjd: 76-92 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:46)
1576 3373 Dekorelement i trä, Japan. Höjd: 26 cm, bredd: 21 cm, oramad
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:50)
1576 3138 Dessertgafflar 9 st, silver, CG Hallberg, 1939. Längd: 14,5 cm, Vikt: 220 g ca.
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:55)
1576 3460 Dolk i etui, med reliefdekor. Längd: 32 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:39)
1576 3372 Dörröverstycke 1800-tal, med skuren dekor. Höjd: 67 cm, bredd: 68 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:29)
1576 3489 Dosor + tratt, 3 delar, silver, 1800-tal. Längd: 4-9,5. Vikt: 140g ca
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:43)
1576 3431 Ekiperingsskåp Tidigt 1900-tal, ek. Bredd: 85 cm. Djup: 35 cm, höjd: 205 cm 5 sektioner
S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:33)
1576 3386 Emmafåtölj nyrokokostil
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:40)
1576 3204 Etsning Hasse Lindroth (f. 1938), Sverige. "Gamla Brogatan, gården", Torrnål. Signerad. Bildmått: 24x26 cm, yttermått inklusive ram: 43x43 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:41)
1576 3202 Etsning Niklas Göran (1913-2000), Sverige. "Han som gjorde duvor". Signerad, numrerad 25/300, daterad -52. Bildmått: 24x17 cm, yttermått inklusive ram: 43x36 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:28)
1576 3209 Etsning Torsten Renqvist (1924-2007), Sverige. Interiör. Signerad, numrerad 69/115. Bildmått: 31x25 cm, yttermått inklusive ram: 57x44 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:17)
1576 3299 Etsningar 4 st, bland annat Ragnar Nyberg, yttermått inklusive ram: 30x25 ca
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:54)
1576 3008 Färgetsning Signerad, numrerad 10/195. Bildmått: 49x39 cm, yttermått inklusive ram: 70x54 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:08)
1576 3293 Färgetsning Stockholmsmotiv, (eftertryck), yttermått inklusive ram: 51x72 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:23)
1576 3012 Färglitografi Antoni Clavé (1913-2005), Signerad, numrerad 96/99. Färglitografi, bildmått: 71x50 cm, yttermått inklusive ram: 89x66 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:04)
1576 3052 Färglitografi Berndt Wennström (f. 1945), Sverige. Signerad, numrerad 114/310. Färglitografi, bildmått: 26x32 cm, yttermått inklusive ram: 43x48 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:47)
1576 3006 Färglitografi Björn Lindroth (1931-1999), Sverige. Signerad, numrerad 19/175. Färglitografi, bildmått: 31x43 cm, yttermått inklusive ram: 42x55 cm
1576 9161 Färglitografi Georges Laporte (1926-2000), Frankrike. Signerad, numrerad 157/175. Färglitografi, bildmått: 53x41 cm, yttermått inklusive ram: 68x53 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:15)
1576 3037 Färglitografi Harald Wiberg (1908-1986), Sverige. Signerad, numrerad 55/100, daterad 1975, "Vinö, Loftahammar", mm;29x40 cm, yttermått inklusive ram: 43x53 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:17)
1576 3583 Färglitografi Igge Karlsson (1932-2009), Sverige. Signerad, numrerad 24/100, daterad -67 cm, yttermått inklusive ram: 42x54 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:18)
1576 3556 Färglitografi Jean-Louis Forain (1852-1931), Frankrike. "Etude de nos, de dos". Mongramsignerad i tryck. Färglitografi. Bladets mått: 18x28, yttermått inklusive ram: 37x52 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:30)
1576 3401 Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. Signerad, numrerad 269/385, daterad - 87. Färglitografi, oramat löst blad, 31x40 cm, passepartoutmått: 50x60 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:57)
1576 3379 Färglitografi Margareta Carlstedt (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 281/310, daterad -72, Färglitografi, bildmått: 56x42 cm, yttermått inklusive ram: 59x73 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:26)
1576 9425 Färglitografi Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Signerad, numrerad 67/360. Färglitografi, bildmått: 40x50 cm, yttermått inklusive ram: 52x62 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:02)
1576 3210 Färglitografi Ulf Trotzig (1925-2013), Sverige. Figurer. Signerad, numrerad 126/150 cm, yttermått inklusive ram: 58x41 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:39)
1576 3018 Färglitografier 3 st, Christer Boberg. Signerad, numrerad 74/160 & 5/70. Färglitografi, bildmått: 50x41 cm, yttermått inklusive ram: 64x48 ca
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:52)
1576 3251 Fat + Skål, 2 delar, Mats Jonasson + Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. 31- 32,5 cm. Höjd: 8 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:25)
1576 3527 Fåtölj + fotpall, Fårskinn, Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. Lamino, Swedese. Skiktlimmat och formpressat trä, brännstämplad Swedese
S�ldes f�r 11.000 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:10)
1576 3515 Fåtölj 1940- tal, Laura Ashley-klädsel
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:14)
1576 3430 Fåtölj Dunplymåer. Bredd: 90 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:51)
1576 3217 Fåtölj nutida
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:52)
1576 3268 Fåtöljer ett par, Rokokostil
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:18)
1576 3553 Figurer 18 st, Elastolin / lineol, Germany. Höjd: 2-8 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:21)
1576 3382 Filmaffischer 2 st, "Ådalens Poesi & Mina drömmars stad", yttermått inklusive ram: 103x73 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:26)
1576 3265 Flakong Lalique. Höjd: 15 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:36)
1576 3428 Fotpall England. Längd: 70 cm, djup: 37 cm, höjd: 50 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:52)
1576 3156 Frukttallrikar 12 st, Rosenthal, diameter: 22 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:46)
1576 3243 Gardinkappa Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn, "Svenska vårblommor", 55x222 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:40)
1576 3354 Gardinkappa Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn, "Tulpan". Längd: 360 cm. Höjd: 45 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:14)
1576 3247 Gitarrcase längd: 106x41 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:11)
1576 3064 Glas 11+ 10 st, kristall. Höjd: 15-19 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:32)
1576 3307 Glas 5+ 2+ 1+ 1 st, Nobel, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Orrefors. Höjd: 12-19,5
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:47)
1576 9211 Glasmålning Fartygsporträtt, SS Ovidia Stockholm, yttermått inklusive ram: 35x30 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:37)
1576 9107 Glasservisdelar 70 delar, Sigvard Bernadotte (1907-2002), Sverige. Millennium-line Marianne, Christineholm, 11 rödvinsglas, 12 vitvinsglas, 10 champagneglas, 12 starkvinsglas, 12 konjaksglas, 12 tumlare, 1 karaff. Höjd: 8,5 - 22 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:04)
1576 3107 Glasskulpturer 20 delar, Igelkottar, bland annat För WWF. Längd: 3-13 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:38)
1576 3290 Golvlampa bemålat trä, fem ljuspunkter. Höjd: 158 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:50)
1576 3084 Golvlampa Hemi Klot I. Höjd: 129 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:28)
1576 3423 Golvlampa mässing, omkring 1900, Höjd: 146 cm
1576 3004 Golvlampa mässing. Höjd: 158 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:14)
1576 3424 Golvljusstake Skultuna, No 111, mässing, löstagbar manschett, omkring 1900. Höjd: 70 cm
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:32)
1576 3529 Golvskulptur Hund, Afghan. Höjd: 84 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:17)
1576 9309 Golvur England. Höjd: 195 cm ca
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:55)
1576 3444 Golvvas Rörstrand, omkring 1900. Höjd: 43 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:50)
1576 3496 Grafiska blad 6 st, ramade, Stadsmotiv mm, modell äldre, yttermått inklusive ram: 20x29 - 26-32 cm. Ej signerad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:55)
1576 3062 Gryta med lock Finland + kaffekanna Sigvard Bernadotte. Höjd: 17-22 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:25)
1576 3279 Halsband Bärnsten, vintage. Längd: 90 ca
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:11)
1576 3179 Halsband med hänge 18k guld, hänge med sten, halsband. Längd: 44 cm, hänge höjd 3,5 cm. Bruttovikt: 6g
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:11)
1576 9186 Halsband med hänge 2 delar, Kedja silver. Diameter: 3,5 cm. Vikt: 25 g
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:58)
1576 3523 Hänge med camé. 18 guld, kedja i gul. Vikt: 5,99 g, cam. Vikt: 3,49 g, Bruttovikt: 9,48 g, 2,5x2 cm. Längd: 44 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:43)
1576 3174 Hänge med pärla 23k, omarbetad vigselring. Vikt: 7,5g brutto, 2x2 cm
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:31)
1576 3019 Hängskåp Allmoge, "1985", Målad av LT Olsson Delsbo. Bredd: 51 cm, djup: 25 cm, höjd: 66 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:33)
1576 9500 Herrbetjänt Fratelli Reguitti, Italien, märkt FR Brevettato Made in Italy, Höjd: 105 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:27)
1576 8490 Hologram Lee Yanor (f 1963), "Bali", 90x90 cm, oramad
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:14)
1576 3546 Hörnskåp Gustaviansk stil. Höjd: 190 cm, nyckel
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 07:05)
1576 3470 Humidor Valnöt. Längd: 38 cm, djup: 23 cm, höjd: 16 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:34)
1576 3337 Humidorer 2 st. Längd: 27 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:07)
1576 3448 Husapotek i schatull, 1800-tal. Längd: 30 cm. Djup: 18cm, höjd: 26 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:36)
1576 3158 Kaffe / te / mockaservisdelar 38 delar, Musselmalet, Royal Copenhagen, + extra fat
S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:54)
1576 3351 Kaffegods 7 koppar + 8 fat, Rörstrand, Jugend
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:14)
1576 3112 Kaffekoppar 7 delar, Arabia, "Louhi"
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:55)
1576 3547 Kaffeservis 18 delar, delar, Musselmalet, Royal Copenhagen
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:46)
1576 3154 Kaffeservis 24 delar, Blå Blom, Gustavsberg
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:07)
1576 9392 Kaffeservis 26 delar, Rosenthal, Classic rose
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:22)
1576 9197 Kaffeservis 3 del + bricka, nysilver, AG Dufva. Jugend. Längd: 50 cm
1576 9427 Kaffeservis 30 delar, Rörstrand, Ostindia. Diameter: 8-18,5 c
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:12)
1576 3558 Kaffeservisdelar 16 delar, Blå Blomst, Royal Copenhagen
1576 3440 Kaffeservisdelar koppar med fat, 9 delar, Stockholmsmotiv, Gustavsberg
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:28)
1576 3144 Kaffeskedar 16 delar, silver, Rosenholm. Längd: 12 cm, vikt: 250g ca
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:13)
1576 3086 Kalligrafier 4 st, rullmålningar, Tidigt 1900-tal, 135x34 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:18)
1576 3231 Kalligrafiset Kina, Penslar, Tusch, bläckstenar mm. Längd: 9-39 cm, djup: 2-10 cm, höjd: 1-4 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:57)
1576 3574 Kandelaber 1960/70-tal, mässing. Höjd: 49 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:17)
1576 3585 Kandelaber Oscariansk, prismor. Höjd: 43 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:14)
1576 3530 Kanna Kina. Höjd: 9 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:32)
1576 3473 Kanna Nysilver, Asien. Höjd: 20 cm, längd: 20 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:41)
1576 9115 Karmstol tidigt 1900-tal
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:25)
1576 3342 Karotter 4 st, nysilver. Längd: 22-31 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:53)
1576 3597 Kolteckning Karin Levander, Originalteckning till fadern Hans Levanders bok "Thoman Mann". Signerad, daterad -64. Bildmått: 40x34 cm, yttermått inklusive ram: 57x51 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:54)
1576 3106 Konstglas 6 dela, Kosta Boda, bland annat Bertil Vallien & Kjell Engman. Höjd: 4-10 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:05)
1576 3396 Konstglas 6 delar, Murano. Längd: 8-12 cm, höjd: 21-22 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:13)
1576 3248 Koppar med fat Jena, Glas. Diameter: 11-16 cm, höjd: 1-5 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:20)
1576 3584 Krus Upsala-Ekeby, gulglaserat lergods. Höjd: 33 cm
1576 3082 Kuriosa 3 delar, Väggklocka + dolk + bordsglob. Höjd: 20-42, längd: 34 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:50)
1576 3554 Kuverttallrikar 8 st, plåt, diameter: 29 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:45)
1576 3234 Lampbord 1970-tal, Furu. Bredd: 5 cm, djup: 43 cm, höjd: 47 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:35)
1576 3418 Lampbord Ett par, mahogny. Bredd: 60 cm, djup: 38 cm, höjd: 49 cm
1576 3003 Lampbord Swedese, design: Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. Diameter: 46 cm, höjd: 49 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:55)
1576 3246 Lampett mässing, akrylplast. Höjd: 25 cm
1576 3097 Lerfigurer 3 st, Kina, Från Tianjin Ni Zhang, bemålade. Höjd: 8-10 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:40)
1576 3157 Likörglas på fot 11 st, färgade. Höjd: 15 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:43)
1576 9354 Linnedukar damast, 5 st. 150x90 cm, 210x149 cm, 140x120 cm, 125x125 cm och, 150x160 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:02)
1576 9320 Linneservetter damast, 14 st. Längd: 52-56cm, höjd: 52-59cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:06)
1576 9183 Litografi Albert Engström (1869-1940), Sverige. "Xylografen Andersson, oramat löst blad. Signerad, bladets mått: 44x59 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:46)
1576 3495 Litografier 3 st, kolorerade, Sjöslag & Vinter, 1800-tal, yttermått inklusive ram: 25x44 - 54x43 cm. Ej signerad
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:22)
1576 3596 Litografiska tavlor 2 st, modell äldre, Julmotiv, yttermått inklusive ram: 67x50 & 50x67 cm. Ej signerad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:18)
1576 3314 Ljuskrona empirestil, prismor. Höjd: 75 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:09)
1576 3534 Ljuskrona empirestil. Höjd: 50 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:37)
1576 9314 Ljuskrona Gustaviansk stil. Höjd: 60 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:57)
1576 9196 Ljuskrona Rokokostil. Höjd: 65 ca
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:35)
1576 3363 Ljuskrona Rokokostil. Höjd: 75 ca
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:04)
1576 3245 Ljusstakar Ett par, akrylplast. Höjd: 23 cm
1576 3457 Ljusstakar Ett par, mässing, kobra. Höjd: 15 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:06)
1576 8244 Ljusstakar ett par, pläter. Höjd: 29 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:11)
1576 3465 Ljusstakar Ett par, silver, London England, fylld fot. Höjd: 19 cm, Bruttovikt: 1000 g
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:20)
1576 3456 Ljusstakar Ett par, silver, nyrokokostil, 1940, fylld fot. Höjd: 16,5 cm, Bruttovikt: 590g
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:46)
1576 3163 Ljusstakar Ett par, skultuna, mässing och porslin. Höjd: 20 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:25)
1576 3025 Ljusstakar Ett par, Tenn, Just Andersen, 1929. Höjd: 22,5 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:07)
1576 3042 Ljusstakar ett par, Thomas Sandell (f. 1959), Sverige. "Lucia", nysilver. Höjd: 29 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:49)
1576 9433 Ljusstakar silver 1 par + 1. Höjd: 6,5-7 cm, Bruttovikt: 220 g ca
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:19)
1576 3333 Ljusstake "Vänskapsknuten", Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn. Mässing. Höjd: 15 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:45)
1576 3334 Ljusstake "Vänskapsknuten", Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn. Mässing. Höjd: 15 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:41)
1576 3240 Ljusstake Boda Smide. Längd: 30 cm, höjd: 23 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:07)
1576 3340 Ljusstake Diö Slöjd. Längd: 50 cm, höjd: 17 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:08)
1576 3285 Ljusstake Gjutjärn. Höjd: 41 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:09)
1576 3241 Ljusstake gris, smide. Längd: 31 cm. Höjd: 17 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:16)
1576 3327 Ljusstake Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg, Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio). Höjd: 24 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:24)
1576 3331 Lockpokal Royal Copenhagen. Höjd: 29 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:43)
1576 3332 Lockurnor Thomas, Bavaria. Höjd: 33 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:24)
1576 3346 Lykta 1800-tal. Höjd: 35 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:33)
1576 3479 Manschettknappar 4 par, silver. Vikt: 45g
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:36)
1576 3017 Märkduk inramad, textil, reproduktion, yttermått inklusive ram: 66x61 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:25)
1576 3415 Martiniglas 2 st, Anne Nilsson (f. 1953), Sverige. "Clown", Orrefors, målad polykrom dekor. Diameter: 13,5 cm. Höjd: 16 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:27)
1576 3142 Matbestick 26 delar, Sterlingsilver, Flavia. (8+ 8+ 8+ 2), Höjd: 9 cm. Längd: 13-22. Vikt: 1450g brutto
S�ldes f�r 8.400 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:52)
1576 3257 Matbord design: Anika Reuterswärd, "Gustaf" Fogia, 1991. Bredd: 16 cm, djup: 90 cm, höjd: 73 + 1 ilägg52 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:56)
1576 3357 Matburk Tre stapelbara delar, Kina. Höjd: 9 cm. Diameter: 9,5 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:22)
1576 3538 Matsalsgrupp 7 delar, Gustaviansk stil, en iläggsskiva. Längd: 140 cm, djup: 99 cm, höjd: 74 cm, + 46
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:35)
1576 3065 Matservis Rosenthal, Studio line, Berlin, 52 del
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:33)
1576 3311 Matservisdelar 16 delar, "Spalje". Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Gustavsberg
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:16)
1576 3308 Matservisdelar 17 delar, Koka Blå, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, porslin, dekor med blå rand på vit botten
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:04)
1576 3159 Matservisdelar 42 delar, Ostindia, Rörstrand. Blå dekor på ljusblå botten. Servisen formgiven 1932
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:27)
1576 3516 Matservisdelar ca 50 delar, "Helena", Rosenthal, guldmönstrad dekor. Diameter: 17-24,5. Längd: 23,5 - 38,5
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:09)
1576 3137 Matskedar 8 st, silver, Franska Liljan, 1800-tal. Längd: 20,5-22, vikt: 425g ca
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:17)
1576 3480 Matskedar mm silver. Längd: 14-19. Vikt: 230g ca
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:46)
1576 3130 Matta Bochara, Galleri. Signerad, 90x283 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:48)
1576 3579 Matta Gallerimodell. Orientalisk, Kayseri. Bredd: 65 cm. Längd: 195 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:16)
1576 3524 Matta Orientalisk, 116x150 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:06)
1576 3087 Matta orientalisk, 122x202 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:53)
1576 3047 Matta orientalisk, 127x197 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:01)
1576 9099 Matta Orientalisk, 128x232 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:24)
1576 3089 Matta orientalisk, 138x210 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:46)
1576 3048 Matta orientalisk, 143x205 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:22)
1576 3578 Matta Orientalisk, 145x197 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:06)
1576 3131 Matta Orientalisk, 150x250 ca
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:36)
1576 3132 Matta orientalisk, 157x240 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:28)
1576 3278 Matta orientalisk, 159x239 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:00)
1576 3559 Matta orientalisk, 184x272 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:59)
1576 3049 Matta orientalisk, Galleri, 90x280 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:29)
1576 3310 Mattallrikar 6 st, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. "Cordon bleu", Gustavsberg. Diameter: 27,5 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:09)
1576 9058 Mikroskop Cook Througton and Sings, England, mikroskåpets höjd 35 cm trähölje. Höjd: 40 c m
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:18)
1576 3525 Mikroskop Olympus, Modell: CX41RF, med tillbehör
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:03)
1576 3526 Mikroskop Zeiss, Germany, + Linser. Längd: 25 cm, djup: 20 cm, höjd: 36 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:12)
1576 9133 Miniatyrbok "Världens minsta bok", 1900-talets andra hälft. Ca 6x7 mm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:13)
1576 3284 Nattygsbord ett par, med stenskivor, omkring 1900. Bredd: 42 cm, djup: 37 cm, höjd: 73 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:34)
1576 3302 Nattygsbord Rokokostil. Bredd: 33 cm, djup: 33 cm, höjd: 69 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:38)
1576 3376 Oljemålning Adolf Säfve (1860-1922), Sverige. Kustlandskap. Signerad. Olja på duk, bildmått: 70x50 cm, yttermått inklusive ram: 83x63 cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:55)
1576 3023 Oljemålning Alexander Kunicki (f. 1938), Sverige. Sydländskt motiv. Signerad. Olja på duk, 35x74 cm, yttermått inklusive ram: 38x78 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:30)
1576 3296 Oljemålning Bertil Widbrandt (1914-1988), Sverige. Fåglar. Signerad. Olja på duk, 37x45 cm, yttermått inklusive ram: 50x58 cm
1576 3571 Oljemålning Birger Birger-Ericson (1904-1994), Sverige. "Susanna i badet". Signerad oramad. Olja på pannå, 24x35 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:32)
1576 3593 Oljemålning Bo Larsson (1945), originalet Till Sven Delblancs bok "Kära Farmor", 1979, monogramsignerad. Olja på pannå, 32x25 cm, yttermått inklusive ram: 37x30 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:05)
1576 3380 Oljemålning Bruno Karlsson (1927-2020), Sverige. "Sommarlandskap med fors". Signerad. Olja på duk, 53x64 cm, yttermått inklusive ram: 67x78 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:29)
1576 3263 Oljemålning Bruno Karlsson (1927-2020), Sverige. Insjölandskap. Signerad. Olja på duk, 73x54 cm, yttermått inklusive ram: 85x65 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:33)
1576 3230 Oljemålning Charles Roka (1912-1999), Ungern. Modell. Signerad. Olja på duk, 83x65 cm, yttermått inklusive ram: 102x84 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:12)
1576 3565 Oljemålning Einar Forseth "Stadsmotiv". Signerad. Olja på duk. Bildmått: 47x27 cm, yttermått inklusive ram: 60x52 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:54)
1576 9198 Oljemålning Emil Ekman (1880-1951), Fiskebåtar. Signerad. Olja på duk, 81x132 cm, yttermått inklusive ram: 96x147 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:56)
1576 3091 Oljemålning Gustav Fogelberg, Stilleben. Signerad, daterad 1975. Olja på duk, 66x39 cm, yttermått inklusive ram: 76x50 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:12)
1576 9039 Oljemålning Gustav Peirre, Stockholmsmotiv. Signerad. Signerad. Olja på duk, bildmått: 59x72 cm, yttermått inklusive ram: 73x87 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:34)
1576 3186 Oljemålning Hans-Erik Eriksson (1921-1997), Sverige. "Bergsbyn Pollop Spanien". Signerad, daterad 1964. Olja på pannå, 44x33 cm, yttermått inklusive ram: 54x44 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:38)
1576 9385 Oljemålning Hans-Erik Eriksson (1921-1997), Sverige. "Sommarinteriör". Signerad. Olja på duk, 44x60 cm, yttermått inklusive ram: 55x70 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:09)
1576 3215 Oljemålning Harald Norrby (f. 1928), Sverige. "Sommar vid ån". Signerad. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 46x40 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:11)
1576 1014 Oljemålning Helmut Mantel (1925-1979), Sverige. Figurer. Signerad. Olja på duk, 98x125 cm, yttermått inklusive ram: 101x128 cm
S�ldes f�r 15.500 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:58)
1576 9471 Oljemålning Henning Hougaard (1922-1995), Älgar. Signerad. Olja på duk, 50x74 cm, yttermått inklusive ram: 56x81 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:39)
1576 9472 Oljemålning Henning Hougaard (1922-1995), vintermotiv med Orrar. Signerad. Olja på duk, 49x75 cm, yttermått inklusive ram: 68x93 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:45)
1576 9091 Oljemålning Hugo Öfverström (1900-1973), Sverige. Båthus. Signerad. Olja på pannå, 45x54 cm, yttermått inklusive ram: 52x61 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:02)
1576 3507 Oljemålning Ivan Roos, Vinter Lidingö. Signerad. Olja på pannå, 13x20 cm, yttermått inklusive ram: 17x25 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:44)
1576 3197 Oljemålning Lars Vidlund (f. 1920), Sverige. "Husgavlar". Signerad. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 41x49 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:31)
1576 3045 Oljemålning Mårten Garbring (f. 1918), Sverige. Signerad, daterad 84, Fiskeläge. Olja på duk, 50x74 cm, yttermått inklusive ram: 60x84 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:49)
1576 3490 Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal, landskap med hamnstad. Olja på pannå, ej signerad, 18x23 cm, yttermått inklusive ram: 29x35 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 21:10)
1576 3188 Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal, Landskap med par. Ej signerad. Olja på duk, 54x74 cm, yttermått inklusive ram: 68x88 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:40)
1576 3116 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Bangladesh, figurer i båt. Ej signerad. Olja på duk, 40x30 cm, yttermått inklusive ram: 45x34 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:34)
1576 3287 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Båtar. Monogramsignerad. Olja på duk, 24x34 cm, yttermått inklusive ram: 40x51 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:38)
1576 3298 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, Gibraltar, 22x30 cm, yttermått inklusive ram: 37x45 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:23)
1576 3275 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Omkring 1900, Signerad Delany, dam på brygga. Olja på pannå, 14x9, yttermått inklusive ram: 27x23 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:21)
1576 3033 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad H Andersson, Daterad, 1932, "Primadonna", duk på pannå, 27x19 cm, yttermått inklusive ram: 38x29 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:45)
1576 3297 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Malmqvist, -53. Olja på duk, 22x27 cm, yttermått inklusive ram: 38x43 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:04)
1576 3090 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, fiskare. Olja på duk, 68x96 cm, yttermått inklusive ram: 80x110 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:45)
1576 3270 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Kyrka. Olja på duk, 62x52 cm, yttermått inklusive ram: 78x70 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:05)
1576 3493 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Pierrot. Olja på pannå, 32x21 cm, yttermått inklusive ram: 43x33 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:50)
1576 3020 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, sydländskt landskap, pannå. 45x60 cm, yttermått inklusive ram: 59x75 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:42)
1576 9128 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på duk, 50x150, oramad
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:10)
1576 9018 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Stockholmsmotiv, Strömgatan mot Stadshuset, daterad 2001. Signerad Uvarov, bär påskrift a tergo. Olja på duk, 47x57 cm, yttermått inklusive ram: 54x64 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:44)
1576 3010 Oljemålning Serge de Turville, Signerad, "Brehat". Olja på duk, 100x72 cm, yttermått inklusive ram: 103x75 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:07)
1576 8493 Oljemålning Signerad Colanzi, 2002. Olja på duk, 69x99 cm, yttermått inklusive ram: 77x106 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:17)
1576 3492 Oljemålning Stig Månsson (1912-1962). Signerad a tergo, "Kerstin", duk på pannå, 32x23 cm, yttermått inklusive ram: 38x29 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:18)
1576 9383 Oljemålning Uno Vallman (1913-2004), Sverige. Landskap. Signerad, daterad -45. Olja på pannå, 49x59 cm, yttermått inklusive ram: 65x76 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:11)
1576 9458 Oljemålning Uno Vallman (1913-2004), Sverige. Landskap. Signerad, daterad 1973. Olja på duk, 53x64 cm, yttermått inklusive ram: 70x81 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:06)
1576 3510 Oljemålning Verner Molin (1907-1980), Sverige. Hantverkargatan. Signerad, daterad -34. Olja på pannå, 33x23 cm, yttermått inklusive ram: 43x34 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:25)
1576 9153 Oljemålning W. Richards, kor på höglandet. Signerad. Olja på duk, oramad. Bildmått: 40,5x60,5, oramad
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:12)
1576 3537 Oljemålning William Nording (1884-1956), Sverige. Vy över Stockholm. Signerad, daterad -45. Olja på pannå. 51x33 cm, yttermått inklusive ram: 56x39 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:12)
1576 3166 Oljemålningar 2 st, Irma Vikström. Signerad, daterad 1910, Stilleben. Olja på duk, 28x39 cm, yttermått inklusive ram: 41x52 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:44)
1576 9295 Örhängen 6 st par med stenar, silver, Bröderna Hedens guldsmed, vintage, rubiner, safirer, röktopas. Vikt: 30g
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:11)
1576 3419 Papperskorg mahogny. Diameter: 32 cm, höjd: 40 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:05)
1576 3134 Paradvärja + skärp, 3 delar, Militaria, "Konungen och Fosterlandet", Carl Eickhorn, Solingen, Balja & Portepé. Längd: 96 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:29)
1576 3487 Parti linne 4 dukar, 20 handdukar/bordstabletter samt 2 längder
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:56)
1576 3446 Parti linne Dukar + servetter
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:24)
1576 3483 Parti linne oklippt, Holmia, Almedals, Oskarströms & Häggådalen
1576 3563 Pastell Bengt Carlberg (1897-1967), Sverige. "Hamnen i Sitges". Signerad. Bladets mått: 43x34 cm, yttermått inklusive ram: 60x50 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:51)
1576 3544 Pastell Hjlamar Grahn. Signerad, daterad 1917. Bildmått: 31x23 cm, yttermått inklusive ram: 42x34 cm
1576 9365 Pastell Louis Bastin (1912-1979), Sverige. Barn, Signerad. Bildmått: 60x45 cm, yttermått inklusive ram: 84x67 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:29)
1576 3034 Pastell Oidentifierad konstnär. 1800-tal, Landskap, ej signerad. Bildmått: 21x26 cm, yttermått inklusive ram: 35x40 cm
1576 3117 Pastell Olivier Herdies (1906-1993), komposition. Signerad, 48x65 cm, yttermått inklusive ram: 52x69 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:48)
1576 9160 Perkulator Hellem, Frankrike. Höjd: 37 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:59)
1576 3540 Piedestal med marmorskivor. Längd: 26 cm, djup: 26 cm, höjd: 62 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:50)
1576 3352 Plafond diameter: 30 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:24)
1576 3504 Plunta glasfisk. Höjd: 22 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:42)
1576 3463 Pokalglas 2 st, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Höjd: 24 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:06)
1576 9371 Pottskåp mahogny, 1800-tal. Bredd: 41 cm, djup: 29 cm, höjd: 72 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:45)
1576 3587 Prydnadskannor Ett par, sent 1800-tal, metall. Höjd: 42 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:12)
1576 3136 Punschkoppar 9 st, silver, K&EC, 1957. Höjd: 5,5 cm, vikt: 275g ca
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:08)
1576 3294 Punschkoppar 9 st, silver, K&EC, 1961. GAB 1961, Höjd: 5,5 cm. Vikt: 275g ca
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:47)
1576 3434 Reliefer 20 st. Kungaporträtt. Diameter: 10 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:26)
1576 3172 Ring 14k vitguld, med briljant. Vikt: 1,5g, ringmått: 17,75
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:11)
1576 3175 Ring 18k guld, Vitguld, briljanter 0,36 ct, 1968. Vikt: 3,5g, ringmått: 17,5
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:29)
1576 3173 Ring 18k guld, vitguld, med briljant 0,31ct, Sprctra. Vikt: 2,8g, ringmått: 17,5
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:29)
1576 3178 Ring med pärla 18k guld, omarbetad. Vikt: 5,2g ca, ringmått: 16,75
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:51)
1576 3177 Ring med pärla 18k guld. Vikt: 3g ca, ringmått: 16,75
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:42)
1576 3499 Rullmålning Kina, Fåglar. Bildmått: 66x28,145x41 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:16)
1576 3467 Salladsbestick Ett par, Orrefors järnverk. Längd: 29 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:49)
1576 3471 Såskanna Porslin, Kina. Höjd: 11 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:48)
1576 3021 Sättugnsplatta Tre Kronors brand, "1697", Järn, 40x30 cm. Vikt: ca 9kg
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:48)
1576 8510 Serigrafi efter Kjartan Slettemark, Nixon, "Gevalia dicks mest", 75x52 cm, yttermått inklusive ram: 95x65 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:52)
1576 3531 Serveringsvagn mässing / glasskivor. Längd: 68 cm. Djup: 42 cm. Höjd: 60-70 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:32)
1576 3161 Servisdelar 30 delar, Mat- och kaffeservis, "A La Carte", Rörstrand
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:55)
1576 3324 Servisdelar 39 delar, Arabia, Paratiisi, Birger Kaipiainen (1915-1988), Finland.
S�ldes f�r 11.000 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:54)
1576 9468 Shaker + likörglas, 5 delar, nysilver. Höjd: 4-22 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:37)
1576 3545 Sideboard Gustaviansk stil. Längd: 190 cm, djup: 45 cm, höjd: 90 cm, nyckel
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:17)
1576 3147 Silversmycken + pärlcollier, diverse
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:30)
1576 3171 Skål + bägare, 2 delar, silver, bland annat Ray Urban. Diameter: 7-12. Höjd: 6-8,5. Vikt: 390g
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:23)
1576 3105 Skål Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Gustavsberg, Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden, -96, diameter: 9. Höjd: 4,5 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:56)
1576 3259 Skål blått glas. Längd: 39 cm. Höjd: 14 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:20)
1576 3454 Skål Christian von Sydow (f. 1950), Sverige. Kosta Boda, glas. Längd: 19,5 cm d, 15,5, höjd: 13 c
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:17)
1576 9377 Skål Porslin, Kina. Diameter: 20. Höjd: 9,5 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:48)
1576 3598 Skål Sven Wejsfelt (1930-2009), Sverige. Gustavsbergs Studio. Signerad med Studiohanden. Diameter: 20 cm. Höjd: 6,5 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:15)
1576 3501 Skål med hänklar 1700-tal, Stoke on Trent, Staffordshire. Längd: 31 cm
1576 3505 Skålar + bojan, 3 delar, Kina. Diameter: 13-17. Höjd: 5-12 cm
S�ldes f�r 25.000 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:53)
1576 3321 Skålar + fat, 3 delar, Kina, porslin. Diameter: 10,5-16,5
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:44)
1576 3406 Skålar + vas och kanna 4 delar, Kina, porslin. Diameter: 10- 13,5, höjd: 4-16 cm
S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:35)
1576 3160 Skålar 2 st, Duckert & Sinnemark, diameter: 12-15 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:56)
1576 3503 Skålar 2 st, Kina / Japan, modell äldre, diameter: 10-15 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:44)
1576 3374 Skålfat Ett par, grönmålade, plåt. Längd: 26 cm, bredd: 19 cm, höjd: 7 c cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:43)
1576 3181 Skänk nutida. Bredd: 70 cm, djup: 37 cm, höjd: 108 cm
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 21:05)
1576 9308 Skåp Allmoge senare Bemålat. Bredd: 150 cm, djup: 50 cm, höjd: 186 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:51)
1576 3433 Skåp Barockstil. Bredd: 147 cm, djup: 67 cm, höjd: 213 cm, nyckel
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 november 2023 06:05)
1576 7124 Skåp Selva, Italien. Bredd: 120 cm. Djup: 54 cm, höjd: 92 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:01)
1576 9257 Skeppsklocka + barometer, Pilot Marine. Diameter: 15 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:35)
1576 3329 Sköld brons. Diameter: 50 cm
1576 3153 Sköljkoppar + fat, 6 delar, glas. Diameter: 13-16 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:53)
1576 8315 Skrattstolar 10 st, Tidigt 1900-tal
1576 3002 Skrivbordslampa Anglepoise, Modell 1227, design: George Carwardine, Retro-stil, total, höjd: 88 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:25)
1576 3077 Skrivbordsstol modell äldre, ställbar
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:47)
1576 3093 Skuggdockor Kina, med handtag. Höjd: 17-32 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:58)
1576 3326 Skulptur + Ljusstake, Lisa Larson Gustavsberg/Rörstrand. Höjd: 12-16 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:55)
1576 3335 Skulptur Blästrat glas, Björn Ekegren (f. 1955), Sverige. 134/200. Höjd: 12,5 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:45)
1576 3103 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Igelkott ur Utrotningshotade djur, NK och Gustavsberg för WWF 1979. Målat och glaserat stengods. Höjd: 11 cm. Längd: 16 cm
S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:14)
1576 3319 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Räv, ej signerad. Längd: 13 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:59)
1576 3185 Skulptur Michael Garman Prods, Colorado, Brandman, konstmaterial. Höjd: 34 cm
1576 3313 Skulptur Oidentifierad konstnär. Sittande kvinna. Daterad 1944, otydlig signatur. Gips, Höjd: 27 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:28)
1576 3455 Skulptur Porslin, Kina. Höjd: 42 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:26)
1576 3575 Skulptur Vicke Lindstrand (1904-1983), Kosta, Sverige. Signerad, Glas, slipad dekor med träd och hjortar. Höjd: 17,5 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:35)
1576 3104 Skulpturer 17 st, Igelkottar, diverse. Längd: 1,5-17 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:22)
1576 3164 Skulpturer 2 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Katter, Studiohanden & K-studion. Höjd: 15-21 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:40)
1576 3016 Skulpturer 5 st, lergods. Höjd: 13-15 cm
1576 3478 Skulpturer 7 st, Japanska gudar, i trälåda. Höjd: 7 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:38)
1576 8382 Slagbord 1800-tal, senare bemålat. Bredd: 44 cmxtvå slag om 67 cm. Djup: 110 cm, höjd: 76 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:19)
1576 3435 Slagbord 1800-tal. Bredd: 43, 5 cm + 2 slag om vardera 65 cm, djup: 103 cm, höjd: 74 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:40)
1576 3076 Slagbord omkring 1900. Bredd: 25 + 2x63. Djup: 68 cm, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:22)
1576 3143 Smörgåsbestick 8 + 8 delar, Sterlingsilver, Borgila. Längd: 15-16, vikt: 500g brutto
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:12)
1576 3306 Snapsglas 3 st, Nobel, jubilee 1901-1991, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige, Orrefors, "Djävul". Höjd: 17,5 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:34)
1576 3267 Soffa Rokokostil. Längd: 160 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:47)
1576 3219 Soffbord 1950-tal, France & son, med hylla, Teak. Bredd: 147 cm, djup: 54 cm, höjd: 50 cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:48)
1576 9230 Soffbord Karl Andersson & söner, Trippo. Diameter: 85. Höjd: 55 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:21)
1576 3236 Soffbord längd: 115 cm, djup: 56 cm, höjd: 51 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:30)
1576 3286 Soffbord med stenskiva, Rokokostil. Diameter: 94 cm. Höjd: 64 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:21)
1576 3366 Spegel 95x126, nutida
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:31)
1576 3371 Spegel Ram i skuren dekor. Höjd: 110 cm, bredd: 53 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:57)
1576 3238 Spegel Ram i trä, skuren dekor, 43,5x68 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:47)
1576 3276 Spegel Rektangulär, 58x47 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:06)
1576 3535 Spegel rokokostil, nutida, Slipat glas, 150x90 cm
1576 3330 Spegelteleskop Vixen. Bredd: 80 cm, höjd: 115 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:32)
1576 3300 Spelbord Ek. Bredd: 87 cm, djup: 2x44 cm, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:43)
1576 3235 Stol Børge Mogensen (1914-1972), Danmark.
1576 9025 Stolar 3 st, 1800-tal
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:14)
1576 3303 Stolar 6 st, "Timeless", Haslev Danmark, skinn, krom
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:51)
1576 3426 Stolar 6 st, barockstil, snidad dekor
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:31)
1576 3385 Stolar ett par, "Fresta", Gustaviansk stil, IKEA: s 1700-tals-serie
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:49)
1576 9178 Stolar ett par, 1950-tal
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:27)
1576 9024 Stolar ett par, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige, "Von Essen", modellen förmgiven 1939
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:13)
1576 3073 Stolar Ett par, Gustaviansk stil
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:44)
1576 3466 Stop silver, graverat. 1908. Höjd: 15 cm, Vikt: ca 450 g
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:17)
1576 3323 Takarmatur DAY Home. Diameter: 70 cm, höjd: 102 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:51)
1576 9318 Takarmatur Fagerhult, plåt. Diameter: 52 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:04)
1576 3057 Takarmatur mässing, med glaskupor, omkring 1900. Höjd: 85 ca
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:58)
1576 3445 Takarmatur mässing, med prismor. Diameter: 36 cm. Höjd: 36 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:32)
1576 9417 Takarmatur mässing, Skultuna, 6 ljusarmar, brickmärkt. Höjd: 70 cm
1576 3152 Takarmatur med prismor, Dia 53, höjd: 45 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:58)
1576 3074 Takarmatur med prismor, diameter: 45 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:19)
1576 9408 Takarmatur med prismor. Diameter: 36 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:42)
1576 3126 Takarmatur Med prismor. Höjd: 50 ca
1576 3183 Takarmatur Nysilver, modell äldre. Höjd: 30 ca
1576 8281 Takarmaturer Ett par, Erik Möllers, "Pakhus" för Louis Poulsen. Höjd: 18 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:32)
1576 3079 Tallrikar 10 st, Diné, Gustavsberg, diameter: 28 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:53)
1576 3339 Tallrikar 2 st, Kina, Famille Rose. Diameter: 23 cm
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:37)
1576 3413 Tamburmajor "Bill Floor, metall / trä. Höjd: 188 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:23)
1576 3237 Tavelramar 2 st, innermått: 36x48,5 och 52x45 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:25)
1576 3347 Tavlor 2 st England, bemålade, yttermått inklusive ram: 21x26 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:22)
1576 9014 Teaterkikare + Lornjett, Pärlemo. Längd: 10-12 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:19)
1576 3595 Teckning Bertil Lybeck (1887-1945), "Martellino förhörs utav domaren", Illustration till Boccacios "Cameron" 1918-1922. Bildmått: 21x26 cm, yttermått inklusive ram: 36x44 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 november 2023 09:34)
1576 3155 Tedosa + kopp, 2 delar, Kina. Höjd: 5-13 cm
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:46)
1576 3249 Tekanna + fruktskål & pappersställ, 3 delar, WMF & Zack. Höjd: 15-29 cm
1576 3348 Tekanna Sovjet. Höjd: 9 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:12)
1576 3096 Tekoppar 2 st, Fukagawa-Seiji Arita. Signerade, djuvmönster. Höjd: 7,5-8 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:55)
1576 3316 Tekoppar mm 14 delar, 12 koppar (10 fat), Rosenthal, Sanssouci
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:08)
1576 3218 Terrin + flaskhållare, 3 delar, Nysilver / pläterat, Braese Stockholm & England. Längd: 27-35 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:59)
1576 3589 Terrin omkring 1800, Blåvitt Kompaniporslin. Längd: 33 cm, höjd: 21 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:49)
1576 9092 Teservis 12 delar, handmålade signerad med I. Andersson 1957/58 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:08)
1576 3099 Teservisdelar 6 + 6 delar, Royal Albert, "Trillium"
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:30)
1576 3304 Tidningsställ längd: 33 cm, djup: 18 cm, höjd: 70 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:26)
1576 3387 Tidningsställ Med låda, mahogny. Längd: 51 cm, djup: 33 cm, höjd: 54 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:18)
1576 3439 Tidningsställ Plexiglas. Längd: 34 cm, höjd: 21 cm
1576 3170 Toiletteset 4 delar, Silverlock / kristall, GM, 1921. Diameter: 8,5. Längd: 10,5-23, lock: 270g
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:56)
1576 3462 Tomte + skål med tomte, 2 st, varav en Rörstrand. Längd: 23 cm. Höjd: 17 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:29)
1576 3511 Torrnål Gunnar Norrman (f. 1912), Sverige. "Pilgren". Signerad, numrerad 15/25, daterad 1982. Bildmått: 18x24 cm, yttermått inklusive ram: 50x40 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:36)
1576 3581 Trädgårdsstol Gavlar i gjutjärn. Längd: 64 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:46)
1576 3464 Traktörpannor 5 st, koppar, mässing. Längd: 19-40 cm, djup: 10-21 cm, höjd: 5-11 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:37)
1576 3477 Träskulpturer + fat mm, 5 delar, Asien. Längd: 8-19 cm. Höjd: 4-15 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:10)
1576 3085 Träsnitt 3 st, Hang, Korea. Signerad, daterad -69, efter folklivsmotiv old Joseon, oramade lösa blad, 29x35 - 29x38 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:55)
1576 3591 Träsnitt Japan. Blandteknik, bildmått: 34x22 cm, yttermått inklusive ram: 39x27 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:42)
1576 3206 Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Norra Bantorget. Signerad, numrerad 28/100, daterad -63. Bildmått: 15x20 cm, yttermått inklusive ram: 30x35 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:20)
1576 3328 Tubkikare på stativ, höj- och sänkbar. Längd: 75 cm, djup stativ: 30 cm. Höjd: 60 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:17)
1576 3570 Tusch Fredrik Westin (1782-1862), "Mare Septent. Signerad, daterad 1816, bladets mått: 29x35 cm, yttermått inklusive ram: 36x40 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:38)
1576 3572 Tuschteckning Paul Gavarni (1804-1866), Man i kostym, Monogramsignerad. Bildmått: 26x16 cm, yttermått inklusive ram: 40x30
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:27)
1576 3349 Väggarmaturer ett par, mässing, Danmark. Höjd: 35 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:23)
1576 3291 Väggbonad 136x230 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:59)
1576 3368 Väggbord nyrenässans. Bredd: 83 cm. Djup: 38 cm. Höjd: 47 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:11)
1576 9328 Väggrelief keramik, 38x58 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:16)
1576 3184 Väggrelief Oidentifierad konstnär. Brons, ej signerad. Diameter: 25 cm
1576 9065 Värmeplatta England. Längd: 67 cm, diameter: 38 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:56)
1576 3212 Vas Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Boda. Höjd: 20 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:30)
1576 3213 Vas Kina, 1900-tal. Höjd: 45 cm
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:07)
1576 3528 Vas Kina. Höjd: 21 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:32)
1576 3043 Vas Orrefors, Sven Palmqvist (1906-1984), Sverige. Höjd: 23 cm
1576 3135 Vas Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta Boda, Artist Coll. Höjd: 19 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:49)
1576 3395 Vaser + skål, 3 delar, bland annat Hjortronskålen, Monica Bratt (1913-1961), Sverige. Rött glas. Höjd: 12-25,5
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:42)
1576 9070 Vaser 2 st, Kina. Höjd: 22-26 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:11)
1576 3551 Vaser Ett par, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Boda. Höjd: 11 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:50)
1576 3548 Vaser Ett par, Kina, 1900-tal. Höjd: 26 cm
1576 3081 Vattenkokare Alessi, Inox, Italy, metall / plast. Höjd: 23 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:20)
1576 3015 Viktsatser 3 set. Längd: 2-10 cm, djup: 2-10 cm, höjd: 4-19 cm
1576 3412 Vinkanna Nysilver / kristall. Höjd: 22 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:32)
1576 3364 Vitrinskåp med skjutdörrar, Indien. Bredd: 127 cm, djup: 35 cm, höjd: 243 cm
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 18:53)
1576 3146 Ytterfoder 3 st, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Diameter: 14-25 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 19:06)
1576 3441 Ytterfoder 4+ 1, Waldemarsudde + Empire. Diameter: 14-17 cm. Höjd: 12- 15 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 6 november 2023 20:03)