Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 27 augusti 2018 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1199 1056  Bestick 73 delar, silver, bruttovikt: 3100g (varav knivar 1000g)

S�ldes f�r 9.600 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2018 19:51)

1199 1005  Bestickuppsättning 224 delar, silver, Sachsisk modell, bruttovikt: 9000g (varav knivar 2400g)

S�ldes f�r 40.000 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2018 19:03)

1199 9012  Bestickuppsättning 50 delar, silver (830), "Sachsisk", Cohr, 13+ 13+ 12+ 2+ 2+ 3+ 3+ 2+ 1+ 1 st, bruttovikt: 2400g (varav knivar 900g)

S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2018 19:12)

1199 1041  Bestickuppsättning 74 delar, silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, Modell Olga, 12+ 12+ 12+ 12+ 12 + 12 + 2. Bruttovikt: 3700 g (varav knivar 1600 g brutto)

S�ldes f�r 10.500 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2018 19:27)

1199 1010  Biblioteksbord Firma Svenskt Tenn, design: Josef Frank, Modell 648, Brännmärkt, mahogny. Längd: 200. Djup: 48 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 16.500 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2018 19:39)

1199 1048  Bordslampfot Firma Svenskt Tenn, 1930. Tenn / trä, Höjd: 39

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2018 18:23)

1199 1006  Byrå Carl Bergsten. Stämplad Stockholms stads Hantverksförening. Jakaranda (CITES-intyg medföljer). Längd: 70. Djup: 35 cm. Höjd: 90 cm

S�ldes f�r 81.000 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2018 19:54)

1199 1042  Ceremoniåror ett par, Africana. Proveniens Harry Schein, inköpta på Stockholms Stads Auktionsverks auktion efter Direktör Fritiof Malmsten 1955. Längd: 140 cm, bredd: 14 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2018 19:40)

1199 1012  Garnityr Argos, halsband, total längd ca 50 cm. (22/23 cm x2 + 5 cm) + armban. Längd: med lås ca 19 cm + ring m/m 17. 5 + ett par örhängen, 14k. Sultanit och briljanter, längd: 3 cm

S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2018 18:47)

1199 1028  Hängskåp Rokoko. Längd: 60 cm. Djup: 20 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2018 20:32)

1199 1043  Hjälm med nässkydd och nackbrynja, Persien. Proveniens Harry Schein, inköpta på Stockholms Stads Auktionsverks auktion efter Direktör Fritiof Malmsten 1955. Längd: 20 cm, djup: 11 cm, höjd: 30 cm

S�ldes f�r 13.500 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2018 20:07)

1199 1034  Jardiniere Josef Frank, "Hortus", Firma Svenskt Tenn. Röd glasmassa med reliefdekor. Tillverkad vid Gullaskrufs glasbruk. Längd: 20 cm, djup: 27 cm, höjd: 7 cm

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2018 19:48)

1199 1020  Kandelabrar Ett par, Gusum, No3. Höjd: 47

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2018 20:20)

1199 1058  Karmstolar Ett par, Bruno Mathsson, Värnamo, 1981, Sadelgjord

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2018 20:59)

1199 1013  Karmstolar ett par, Firma Svenskt Tenn, design: Josef Frank

S�ldes f�r 11.000 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2018 18:31)

1199 1007  Karmstolar ett par, Ole Wanscher (1903-1985), Danmark. Colonial Chair, trä, (CITES-intyg medföljer)

S�ldes f�r 43.000 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2018 19:55)

1199 1009  Klaffbord Firma Svenskt Tenn, design: Josef Frank, Modell 1133, mahogny, Brännmärkt. Längd: 80+ 2x30, djup: 40 cm, höjd: 55 cm

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2018 19:41)

1199 1052  Kontorsstol T-stolen, Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark. Fritz Hansen, Danmark. På hjul

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2018 20:32)

1199 1023  Läsljusstake 1800-tal, plåtskärm, Elektrifierad. Höjd: 33

S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2018 19:43)

1199 1040  Matsalsgrupp 9 delar, 1950-tal, Jakaranda (CITES-intyg medföljer) bord. Längd: 210 cm, djup: 110 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2018 19:36)

1199 3342  Nakterhus mässing och trä, med kompass, England. Höjd: 128 cm

S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2018 18:26)

1199 1044  Näsduk Andrées polarexpedition 1896. "Lycklig resa, välkomna åter". Inramad, 35x36 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2018 18:18)

1199 1003  Oljemålning efter Murillo, St Fransisco de Assis. Olja på duk, 35x23 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2018 18:14)

1199 1002  Oljemålning Georg Arsenius (1855-1908), Sverige. (tillskriven). 1800-tal, Hundporträtt. "Min farfars hundar Lasse & Lusse". Olja på pannå, 20x25 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2018 18:00)

1199 1037  Oljemålning Johan Laurentz Jensen (1800-1856), Danmark. Stilleben med rosor, signerad. Olja på pannå, 23x32

S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2018 20:39)

1199 1015  Oljemålning Kent Iwemyr (f. 1944), Sverige. Signerad, daterad 1994. Olja på duk, 55x46 cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2018 19:20)

1199 1016  Oljemålning Kristina Assarsson (f. 1957), Sverige. "Klängrosen / Glödande kärlek", signerad. Olja på duk, 41x32 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2018 19:35)

1199 1004  Oljemålning Pelle Åberg (1909-1964), Sverige. Clown. Olja på pannå, 33x25

S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2018 18:03)

1199 9398  Pottskåp Sengustaviansk, stenskiva, Längd: 49 cm. Djup: 33 cm. Höjd: 82 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2018 18:27)

1199 1054  Segelbåt modell, "Optimist". Höjd: 16. Längd: 100,1967, Vinnare i Admirals cup

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2018 18:32)

1199 1018  Skåp 1700-tal, Intarsia, obruten proveniens fam Gyllensvärd. Längd: 118, djup: 46 cm, höjd: 193 cm

S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2018 20:32)

1199 1039  Skrivbord 50-tal med bokhylledel, trä. Längd: 136. Djup: 80 cm. Höjd: 72 cm (CITES-intyg medföljer)

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2018 18:11)

1199 1062  Skulptur efter Carl Milles, Fisk, brons, Förstudie till en fontän på 1920-talet, "Specialupplaga för IF". Längd: 15,5, höjd: 15,5 cm

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2018 19:44)

1199 1014  Soffa Firma Svenskt Tenn, design: Josef Frank. Längd: 170

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2018 18:32)

1199 9235  Spegel rokoko, förgylld, senare facettslipat glas, 107x50 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2018 19:42)

1199 1061  Stolar 4 st. Nihau, Vico Magistretti, för Kartell

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2018 20:28)

1199 1059  Stolar Ett par, Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Värnamo, 1965, sadelgjord

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2018 20:57)

1199 1025  Takarmatur Bruno Munari for Danese Milano - Falkland, 1964. Diameter: 40 cm, höjd: 130 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2018 19:58)

1199 1057  Taklampa Hans-Agne Jakobsson (1919-2009), Sverige. Mässing behängd med fransar. Diameter: 29

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2018 20:37)

1199 1017  Tevagn Josef frank, modell 470, Firma Svenskt Tenn, Brännmärkt, rektangulär med två olika stora hyllplan. Längd: 80 cm. Bredd: 44 cm, höjd: 61,5 cm