1521 8039 Akvarell Bogna Kaminska. Signerad. Akvarell, bildmått: 14x20cm, yttermått inklusive ram: 27x32cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:14)
1521 8223 Akvarell Gustaf Magnusson (1890-1957), Gatuscen. Signerad, numrerad 1923. Akvarell, bildmått: 25x21 cm, yttermått inklusive ram: 49x42 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:41)
1521 6116 Akvarell Gustav Hessing (1909-1981), Österrike. Fjällandskap. Signerad. Akvarell, 36x53 cm, yttermått inklusive ram: 53x69 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:17)
1521 7248 Akvarell Kina, Gräsmotiv, bildmått: 87x32 cm, yttermått inklusive ram: 14x48, akvarell
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:51)
1521 1014 Akvarell Lennart Segerstråle (1892-1975), Finland. Måsar i skärgård. Signerad, daterad 1933,34x49 cm, yttermått inklusive ram: 58x73, akvarell
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:53)
1521 7002 Akvarell Maja Braun (f. 1953), Sverige. "Kungen", lejon. Signerad. Akvarell, 55x49 cm, yttermått inklusive ram: 65x60 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:05)
1521 8061 Akvarell Ruben Lindberg, Port. Signerad, daterad 1997. Akvarell, bildmått: 19x27 cm, yttermått inklusive ram: 32x42 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:52)
1521 8127 Akvarell Tore Wideryd (1908-1992), Sverige. Hus vid kust. Signerad, daterad -57. Akvarell, bildmått: 19x22 cm, yttermått inklusive ram: 35x38 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:11)
1521 8008 Altarljusstake Tenn. Höjd: 43 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:13)
1521 8136 Appliquer ett par, Rokokostil. Höjd: 43 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:31)
1521 8053 Armband 18k guld, med ametister och pärlor. Längd: 19cm. Vikt: 3,6g
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:16)
1521 8052 Armband 2 st, 18k guld, med barocka pärlor. Längd: 18-19cm, vikt: 4,4g.
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:22)
1521 8334 Armband förgyllt, Minnesgåva 1879. Diameter: ca 6 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:49)
1521 8198 Armband Vintage
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:22)
1521 8077 Armbandsur + fickur & hängur, 5 delar, fickur silver armbandsur bland annat Tissot & GUL, bruttovikt: 270 g
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:41)
1521 8202 Armbandsur 3 st
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:06)
1521 8036 Armbandsur Seiko, Velatura, kronograf, ref: 7T92, serienr: 960907, stål, quartz, med diamanter, pärlemor urtavla. Diameter: 4 cm, längd: 12,5 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:04)
1521 8044 Assietter 11st, Berit Ternell (f. 1929), Sverige. "Kosmos", Gefle, 1960/70-tal. Blank glasyr i blått och brunt. Diameter: 23 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:28)
1521 7112 Assietter 15 st, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Prunus, Gustavsberg 1962-1974, kromotryckt dekor med plommon i blått, grönt och svart, diameter: 17 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:18)
1521 8065 Bajonett Weyersberg Kirschebaum& co, Solingen. Längd: 54 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:08)
1521 8278 Bestick Bakelit/trä, diverse
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:22)
1521 8251 Bestickschatull (ej bestick), trä, Hallberg. Längd: 55 cm, djup: 45 cm, höjd: 18 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:27)
1521 8068 Bestickuppsättning nysilver, ca 90 del
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:04)
1521 8091 Blandteknik Jan Naliwajko (f. 1938), Sverige. Signerad, daterad 1998, modell, 80x64 cm, yttermått inklusive ram: 101x85 cm
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:15)
1521 8327 Blandteknik Richard Ryan (f. 1974), Sverige. Signerad, blandteknik. Bladets mått: 44x35, oramat löst blad
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:41)
1521 8062 Blyerts 2 st, 1800-tal, Landskap, ej signerade, 18x23 cm, yttermått inklusive ram: 29x34 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:16)
1521 8166 Bojan Japan. Höjd: 24 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:46)
1521 8101 Bordsdekoration porslin, rund med dekor av fjärilar och blad, Italien. Höjd: 31 cm. Diameter: 30 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:25)
1521 7189 Bordsdekorationer 5 st, Fåglar, Metall. Längd: 11-35 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:08)
1521 8212 Bordsfotogenlampa omkring 1900, Kristallfot, kupa av glas. Höjd: 68 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:28)
1521 8325 Bordslampa 1930-/40-tal, Björk. Höjd: 45 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:16)
1521 8321 Bordslampa 1950-tal, mässing / plåtskärm. Höjd: 25 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:13)
1521 8222 Bordslampa 1960-tal, trä. Höjd: 55 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:44)
1521 8230 Bordslampa Bergboms, B-022. Höjd: ca 80 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:21)
1521 8004 Bordslampa Stjärnmetall. Höjd: 24 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:23)
1521 8133 Bordslampor ett par, lila glas. Höjd: 56 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 21:06)
1521 8134 Bordslampor ett par, Lila glas. Höjd: 65 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 21:02)
1521 8047 Brevpress Orrefors, glas. Höjd: 10cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:49)
1521 8199 Broscher 2 st, agater + 4 smyckedelar. Diameter: 1-2,5 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:54)
1521 8048 Burkar 2 st, Efter Andy Warhol, Campbells Tomato Soup. Höjd: 10cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:53)
1521 8085 Byrå Fd skåpunderdel, Rokoko, bemålad. Bredd: 157 cm, djup: 52 cm, höjd: 82 cm
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:48)
1521 8103 Byrå idegran, England. Bredd: 38 cm, bredd: 28, höjd: 78 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:57)
1521 8017 Byrå Lackarbete, Kina. Bredd: 57 cm, djup: 34 cm, höjd: 95 cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:05)
1521 8122 Byrå nyrenässans, rotfanér. Bredd: 103 cm. Djup: 55 cm, höjd: 80 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:32)
1521 8086 Byrå rokokostil, Bemålad. Bredd: 125 cm, djup: 54 cm, höjd: 87 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:26)
1521 7109 Byrå rokokostil. Bredd: 76 cm, djup: 37 cm, höjd: 69 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:59)
1521 8123 Byråar Ett par, Rokokostil, intarsia, Stenskiva. Längd: 45 cm, djup: 32 cm, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:06)
1521 8206 Cikadabur Kina, modell äldre, metall / Cloisonné, Dekor med drakar. Längd: 12 cm, djup: 9 cm, höjd: 18 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:18)
1521 7170 Cocktailglas 2 st, tenn och mässing, Signerade Micke Bagge, 1998. Höjd: 14,5 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:39)
1521 8227 Coupeglas 8 st. Höjd: ca 15 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:52)
1521 8328 Dockskåpskök "Fuchs", Western Germany, plåt. Längd: 51 cm, djup: 11 cm, höjd: 29,5 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:32)
1521 8201 Dosor 2 st, 1700-/1800-tal, varav en emaljerad. Längd: 7-10 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:09)
1521 8078 Dräktbrosch + armband, 2 delar, silver, bland annat Emalj, 2,20. Höjd: 6 cm, bruttovikt: 40 g
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:54)
1521 8341 Etsning Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 64/95. Bildmått: 77x57 cm, yttermått inklusive ram: 98x77 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:48)
1521 7376 Etsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Signerad, numrerad 23/26. Bildmått: 11,5x15 cm, yttermått inklusive ram: 42x32 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:22)
1521 7369 Färgetsning Hans Wigert (1932-2015), Sverige. Signerad, numrerad 63/80. Bildmått: 39x50 cm, yttermått inklusive ram: 66x72 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:07)
1521 8302 Färgetsning Roberto Matta (1911-2002), Frankrike. Signerad, numrerad 15/90. Bildmått: 47x61 cm, yttermått inklusive ram: 61x81 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:06)
1521 8329 Färglitografi 2 st, Anders Dahl. Signerade, EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Färglitografi. Bladets mått: 23x31,5 cm, oramade lösa blad
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:39)
1521 8171 Färglitografi 2 st, Eva Zettervall (f. 1941), Sverige. Färglitografi. Signerad. Bladets mått: 57x38-76x55, oramade lösa blad
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:23)
1521 8130 Färglitografi Anders Samuelsson (f. 1943), Sverige. Kvinna. Signerad, numrerad 186/250, oramat löst blad. Färglitografi. Bladets mått: 63x47 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:02)
1521 8318 Färglitografi Cecilia Haupt (f. 1972), Sverige. Signerad, numrerad Pt. Färglitografi. Bladets mått: 26x20, oramat löst blad
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:17)
1521 7379 Färglitografi Gunnar Larson (f. 1925), Sverige. Landningsbana. Signerad, numrerad 82/95. Färglitografi, bildmått: 35x45 cm, yttermått inklusive ram: 53x72 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:56)
1521 7097 Färglitografi Hans Viksten (1926-1987), Sverige. Signerad, numrerad 93/260, daterad -69. Färglitografi, bildmått: 48x38 cm, yttermått inklusive ram: 50x41 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:00)
1521 8322 Färglitografi Ira Batalow (f. 1956), Sverige. Signerad, EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Färglitografi. Bladets mått: 44,5x31, oramat löst blad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:04)
1521 8170 Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. Signerad, numrerad 13/140, daterad 76. Färglitografi, bildmått: 21x29 cm, yttermått inklusive ram: 35x44 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:56)
1521 7386 Färglitografi Lasse Åberg (f. 1940), Sverige. Signerad, numrerad 18/175. Färglitografi, bildmått: 42x58 cm, yttermått inklusive ram: 66x79 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:36)
1521 8343 Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Hund. Signerad, numrerad 12/70. Färglitografi, bildmått: 33x41 cm, yttermått inklusive ram: 50x61 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:16)
1521 8324 Färglitografi Maria Larkman (f. 1964), Signerad, numrerad 64/240. Färglitografi. Bladets mått: 42x29, oramat löst blad
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:53)
1521 8326 Färglitografi Petter Thoen (f. 1943), Norge. Signerad, numrerad 344/350. Färglitografi. Bladets mått: 32x46, oramat löst blad
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:27)
1521 8167 Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerad, numrerad HC 11/30. Färglitografi, bildmått: 35x44 cm, yttermått inklusive ram: 55x65 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:57)
1521 7335 Färglitografi Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Tryckt signatur, färglitografi, daterad -76 cm, yttermått inklusive ram: 43x33,5 cm, saknar glas
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:58)
1521 7075 Färglitografi Sven Lidberg (1929-2009), Sverige. "Lidberg Restaurang anno 1929". Signerad, numrerad 71/290. Färglitografi, bildmått: 27x14 cm, yttermått inklusive ram: 43x30 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:09)
1521 8132 Färglitografi Ulf Greder (f. 1949), Sverige. Cafébord, "Capri". Signerad, numrerad 323/360, oramat löst blad. Färglitografi. Bladets mått: 55x46 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:29)
1521 8261 Färglitografier 2 st, fåglar, modell äldre, "Dipper & Kingfischer". Diameter: 16 cm, färglitografi, yttermått inklusive ram: 29x23 cm. Ej signerad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:22)
1521 8135 Färglitografier 2 st, Hultman, oramade lösa blad. Signerad, numrerad 250-upplaga, blomsterstilleben. Färglitografi. Bladets mått: 70x52 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:11)
1521 8128 Färglitografier 4 st, Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Stockholmsmotiv, oramade lösa blad. Signerade, numrerade. Färglitografi. Bladets mått: 44x64 - 48x63 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:14)
1521 7401 Fästmanssoffa Louis XV-stil. Längd: 115 cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:01)
1521 8282 Fat Kina, 1700-/1800-tal. Diameter: 22 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:10)
1521 8207 Fat Pekingglas, 1900-tal, diameter: 20,5
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:04)
1521 8156 Fat Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Diameter: 26 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:26)
1521 7088 Fåtölj + fotpall, 2 delar, nutida, Tygklädda
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 21:03)
1521 8028 Fåtölj Hjort Knutsen, Danmark
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:21)
1521 7180 Fåtölj krom svart skinn
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:25)
1521 8117 Fickur 11 st, diameter ca 5 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:46)
1521 8220 Figurin Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Liten katt, Gustavsberg. Målad och delvis glaserad vit stengodslera. Höjd: 9,5 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:18)
1521 8144 Fiskfat + såssnipa med fat, Göteborg. Längd: 21-44 cm
1521 8148 Fiskgryta Koppar. Längd: 47 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:27)
1521 8319 Fotografi Richard Ryan (f. 1974), Sverige. Signerad. Bildmått: 34x23, oramat löst blad
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:57)
1521 8003 Fotokonst Sven Gillsäter. Signerad, daterad -61, "sälunge-Berings hav". Bildmått: 38x60 cm, yttermått inklusive ram: 54x74 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:14)
1521 8306 Gallerskålar ett par. Längd: 28 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:12)
1521 8274 Glas diverse, 10 delar. Höjd: 8-15,5
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:23)
1521 8275 Glas Iittala, 12 delar, tallrikar, diameter: 19-25 cm, glas, höjd: 7 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:16)
1521 8276 Glas på fot 2 st, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 17,5 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:19)
1521 8299 Glasservis 50 delar ca, fyrkantig fot, slipad dekor, Höjd: 8,5-14 cm
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:22)
1521 8259 Glasservisdelar 40 del ca, Slipad dekor. Höjd: 8-16 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:06)
1521 7044 Glasservisdelar ca 50 delar. Höjd: 9-15 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:54)
1521 7475 Golvlampa Industridesign, omarbetad. Höjd: 155 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:18)
1521 7400 Golvlampa Trä. Höjd: 175 cm
1521 8095 Golvur Bemålat, 1800-tal. Höjd: 198 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:26)
1521 8076 Golvvas Kina, nutida. Höjd: 59 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:52)
1521 8271 Golvvas Tyskland. Höjd: 44 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:43)
1521 8257 Grogglas 12 st, Iittala. Höjd: 14 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:36)
1521 7377 Hallampa Glaspärlor. Höjd: 25 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:23)
1521 7030 Halsband + örhängen, 3 delar, Sterlingsilver, OPI, Dia 3,5-4. Längd: 38 cm Vikt: 47g ca
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:03)
1521 8336 Halsband silver, med stenar Och flodpärlor. Längd: 42 cm. Vikt: ca 8 g
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:35)
1521 7028 Halsband med hänge silver, Alton, 1971. Längd: 68 cm, diameter: 4,5 cm, vikt: 40g ca
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:54)
1521 7027 Halskedja med hänge Kalevala Koru, Finland, Finland. Längd: 48 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:48)
1521 7021 Halsring + armring, 2 delar, silver. Vikt: 50g ca. Längd: 14-34 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:29)
1521 7029 Halsring + armring, 2 delar, Sterlingsilver / Lapis lazuli. Diameter: 7,5-13,5, vikt: 100g brutto
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:58)
1521 8041 Handdukshängare Ett par, mässing. Längd: 30cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:04)
1521 7023 Hänge Sterlingsilver, "SMD". Vikt: 10g, 3x3 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:36)
1521 7190 Hörnskåp 1800-tal. Höjd: 157 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:17)
1521 8312 Kaffegods 12 delar, Gustavsberg, Emma
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:07)
1521 8273 Kaffegods 22 delar, Gustavsberg, Blå Blom
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:24)
1521 8226 Kaffeservis Hutschenreuther, 14 del
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:32)
1521 8067 Kaffeskedar 12 st, silver. Längd: 10,5 cm, vikt: 130 g
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:38)
1521 8277 Kakfat + skål på fot, Iittala/Marimekko. Höjd: 15-26 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:01)
1521 8310 Kandelaber Vitmetall, England. Höjd: 27 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:10)
1521 7160 Kandelabrar ett par, 1800-tal, med prismor. Höjd: 54 cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:33)
1521 8307 Kanna Alessi. Höjd: 23 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:49)
1521 8080 Kanna Konstglas, Kosta Boda, Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Höjd: 30 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:42)
1521 8046 Kapsylöppnare 2 st. Höjd: 7-8cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:04)
1521 8221 Karmstol 1940-tal, Kretong
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:39)
1521 8303 Karmstol rokokostil, nutida
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:07)
1521 7124 Karmstol stålrör/läder, IRE Möbler Skillingaryd
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:52)
1521 8071 Karmstolar ett par, Bruno Mathsson (1907-1988), "Mina" Sverige
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:03)
1521 8069 Karmstolar ett par, Bruno Mathsson (1907-1988), "Mina", Sverige
1521 7158 Kista dekormålad Bredd: 86 cm. Djup: 56 cm, höjd: 62 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:07)
1521 7157 Kista dekormålad, smidesbeslag. Bredd: 86 cm, djup: 46 cm, höjd: 43 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:01)
1521 8280 Klaffbord furu, 1900-tal, med svarvade ben. Bredd: 117 cm. Djup: 60 cm, + två uppfällbara klaffar om 26 cm. Höjd: 74 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:39)
1521 8335 Kökspall trä. Höjd: 62 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:28)
1521 8082 Konsol rokokostil, Italien, 1900-tal. Längd: 63 cm, djup: 30 cm, höjd: 56 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:04)
1521 8013 Konstglas 4 delar, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Anne Nilsson & Ulrica Hydman Vallien. Höjd: 7,5-20,5
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:20)
1521 8100 Konstglas 5 delar, bland annat Ruda Glasbruk, Göte Augustsson (f. 1917), Sverige. Höjd: 4-23 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:33)
1521 8089 Lampbord 3 st, metall / glasskiva. Höjd: 41-70 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:12)
1521 8295 Lampetter Ett par, "Stjärnmetall". Höjd: 30 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:40)
1521 8197 Lås Antikt. Längd: 21 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:29)
1521 6157 Ljuskrona Empirestil. Höjd: 52 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:21)
1521 7408 Ljuskrona Oscariansk, för 8 ljus. Höjd: ca 110
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:05)
1521 8022 Ljuskrona prismor. Diameter: 35 ca
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:46)
1521 8007 Ljusstakar ett par, patinerad metall. Höjd: 11,5 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:22)
1521 8149 Ljusstakar ett par, silver, CG Hallberg, 1955. Höjd: 20 cm, bruttovikt: 740 g
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:24)
1521 8146 Ljusstakar ett par, silver, K Anderson, 1913. Höjd: 21,5 cm. Vikt: 375 g
S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:22)
1521 8141 Ljusstakar ett par, silver, MGAB, Löfman, 1979. Höjd: 16,5 cm, bruttovikt: 395 g
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:11)
1521 8244 Ljusstakar Ett par, Tenn, Askvoll Brug a/s, Norge. Höjd: 26 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:37)
1521 8118 Ljusstakar två par, nysilver, CAK. Höjd: 15-24 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:58)
1521 8219 Ljusstake Anne Nilsson (f. 1953), Sverige. "Celeste". Höjd: 41 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:15)
1521 8308 Ljusstake Orrefors, Celeste. Höjd: 33 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:48)
1521 8005 Ljusstake Orrefors, Sven Palmqvist (1906-1984), Sverige. Expo. Höjd: 19 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:12)
1521 8272 Ljusstake Orrefors. Höjd: 21 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:36)
1521 7357 Luktflaskor 3 st. Orientaliska. Höjd: 5-7 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:11)
1521 8301 Malmkrona höjd: 50 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:51)
1521 8145 Månadsfat 12 st, Nymölle, Björn Wiinblad (1918-2006), Danmark. Diameter: 15 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:32)
1521 7025 Manschettknappar 5 par, silver, bland annat emalj. Vikt: 65g ca
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:47)
1521 8050 Månskensampel glas. Höjd: 45cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:49)
1521 8150 Mat- /kaffegods Rosenthal, ca 30 delar. Diameter: 5-29 cm, höjd: 2-23 cm
1521 8114 Matbord + 3 iläggsskivor, på pelare och tredelade ben på trissor. Bredd: 180 cm. Bredd: 112 cm. Höjd: 75,5 cm England
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:40)
1521 8287 Matbord Bruno Mathsson/Piet Hein, "Supercirkeln", etikettmärkt 1978. Bredd: 146 cm. Djup: 146 cm, höjd: 68 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:12)
1521 8279 Matbord mahogny, Gus stil. Diameter: 110 cm. Höjd: 72 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:27)
1521 8081 Matbord Sent 1800-tal, bemålat. Bredd: 140 cm. Djup: 90 cm, höjd: 74 cm
S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:24)
1521 7318 Matbord Sven Larsson, Möbel-Shop, träskiva / metallunderrede. Bredd: 200 cm, djup: 90 cm, höjd: 73 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:33)
1521 7204 Matsalsalsskåp med vitrin, Gustaviansk stil. Bredd: 100 cm, djup: 44 cm, höjd: 174 cm, nyckel
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:11)
1521 8266 Matsalsgrupp Gustaviansk stil, 7 delar. Diameter: 114 cm, höjd: 73 + 2 iläggx48 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:11)
1521 8216 Matservis 56 delar, "Mintons", England
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:57)
1521 8192 Matservis ca 60 delar, Royal Ivory KPM, Tyskland
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:55)
1521 7442 Matservis England, Grindly, ca 30 del
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:43)
1521 8262 Matservis Maria, Rosenthal, ca 55 del
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:21)
1521 8265 Matservisdelar Rörstrand, "Elisabeth", Marianne Westman (1928-2017), Sverige. 36 delar
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:48)
1521 8113 Matta Gabbeh, 225x258 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:13)
1521 8110 Matta Isfahan, 170x240 cm
S�ldes f�r 9.000 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:23)
1521 8112 Matta Keshan, 132x205 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:39)
1521 8094 Matta orientalisk, (livets träd), 118x190 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:54)
1521 8026 Matta orientalisk, 104x155cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:26)
1521 8181 Matta orientalisk, 110x200 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:07)
1521 8093 Matta orientalisk, 124x178 cm
1521 8096 Matta orientalisk, 128x185 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:13)
1521 8025 Matta Orientalisk, 150x100cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:35)
1521 8175 Matta orientalisk, 260x350 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:25)
1521 8180 Matta orientalisk, 80x170 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:04)
1521 8111 Matta orientalisk, Nain, 147x221
1521 8098 Matta orientalisk, Pakistan, 124x185 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:45)
1521 1019 Matta Orientalisk, Semiantik, silkeinslag, reliefdekor, med öglor för upphängning, 130x208 cm
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:32)
1521 8014 Minkpäls storlek: 40-42 ca
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:04)
1521 8195 Minkpäls storlek: ca 40-42 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:39)
1521 7068 Mjukdjur Lejon, Steiff (märkning saknas), modell äldre. Längd: 34-64 ca
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:48)
1521 8029 Mockaskedar silver, 12st, med etui. Vikt: 131g
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:32)
1521 7346 Modellbilbana 2 kartonger, + bilbanedelar, "Scalextric James Bond Set - Spectre" och "American GT"
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:32)
1521 8243 Oljemålning 1700-tal, Gosse med pilbåge & hund, ej signerad. Olja på duk, 34x29 cm, yttermått inklusive ram: 46x40 cm
S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:07)
1521 7350 Oljemålning Åke Löf. Signerad och daterad -53. Olja på duk, motivets mått: 40x72 cm, yttermått inklusive ram: 57x89 cm
1521 6185 Oljemålning Alfred Danielson. Signerad, daterad 27, stilleben. Olja på pannå, 45x26 cm, yttermått inklusive ram: 59x40 cm
1521 1008 Oljemålning Anders Andersen-Lundby (1841-1923), Danmark. Signerad, daterad 1875. Olja på duk, 25x38cm, yttermått inklusive ram: 35x49cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:55)
1521 8344 Oljemålning Anshelm Dahl (1897-1964), Sverige. Väg. Signerad, daterad 1917. Olja på duk, 90x60 cm, yttermått inklusive ram: 104x74 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:42)
1521 8040 Oljemålning Carl Månsson (1892-1976), Sverige. Signerad, landskap. Olja på duk, 50x70cm, oramad
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:43)
1521 8168 Oljemålning Ejnar Kohlmann (1888-1968), Finland. Signerad, orrar. Olja på duk, 48x60 cm, yttermått inklusive ram: 66x78 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:15)
1521 8269 Oljemålning Helmut Mantel (1925-1979), Sverige. Segelbåtar. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 68x100 cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:04)
1521 7419 Oljemålning Herman Österlund (1873-1964), Sverige. Vinter. Signerad. Olja på duk, 42x35 cm, yttermått inklusive ram: 55x48 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:23)
1521 8270 Oljemålning Juan Arroyo. Signerad, daterad 67, Åsna. Olja på duk, 59x73 cm, yttermått inklusive ram: 70x82 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:48)
1521 7258 Oljemålning LINE BERGSETH (Norge, född 1965) "Amaryllis" signerad a tergo. Olja på duk, bildmått: 33x30, oramad
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:06)
1521 8072 Oljemålning Maks Belinsky (f. 1985), Ukraina. "Ukraina 2022. Sommarlov". Signerad. Olja på duk, 40x70 cm, oramad.
Den Ukrainska konstnären Maks Belinsky har på nytt donerat ett verk för välgörenhetsauktion och inlämnaren berättar att intäkterna från försäljningen går till välgörenhetsstiftelsen ”The World of love” för att inskaffa hygienartiklar, läkemedel, mat och andra nödvändiga varor till föräldralösa barn och barn med autism i Ukraina.
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:55)
1521 8174 Oljemålning Mart Org (f. 1935), Sverige. Signerad, daterad 1964, "Rälsbussresan". Olja på duk, 60x73 cm, yttermått inklusive ram: 70x85 cm
S�ldes f�r 9.000 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:29)
1521 8160 Oljemålning Martti J Metso. Signerad, daterad 1974, stilleben. Olja på duk, 36x26 cm, yttermått inklusive ram: 45x37 cm
1521 8298 Oljemålning Michael Schrammel, Katt. Signerad, daterad 1970. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 48x65 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:03)
1521 7257 Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal, ej signerad, skördetid. Olja på duk, 39x63 cm, yttermått inklusive ram: 60x85 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:06)
1521 7412 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Fiskeläge. Ej signerad. Olja på pannå, 22x40 cm, yttermått inklusive ram: 34x52 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:12)
1521 8125 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Bernhard, Badande kvinnor. Signerad. Olja på duk, 58x31 cm, yttermått inklusive ram: 62x36 cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:36)
1521 8183 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Castro, interiör. Olja på duk, 80x60 cm, yttermått inklusive ram: 101x81 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:33)
1521 8165 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Borch, interiör. Olja på duk, 62x50 cm, yttermått inklusive ram: 78x67 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:02)
1521 8317 Oljemålning Otto Klank (f. 1915). Signerad, daterad -47, Vinterlandskap. Olja på pannå, 60x50 cm, yttermått inklusive ram: 77x66
1521 7103 Oljemålning Slava Kliuchnikov (f. 1956), Ballerina. Signerad. Olja på duk, oramad, 70x50 cm
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:33)
1521 7104 Oljemålning Slava Kliuchnikov (f. 1956), Stilleben med liljekonvaljer. Signerad. Olja på duk, oramad, 39x44 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:34)
1521 8241 Oljemålning Sven Sinde. Signerad, motiv från Rue de la Bonne Montmartre. Olja på duk, bladets mått: 37x60 cm, yttermått inklusive ram: 49x72 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:06)
1521 8063 Oljemålning Ulf Hårdner (f. 1942), Sverige. Hamnmotiv. Signerad. Olja på duk, 45x37 cm, yttermått inklusive ram: 49x41 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:06)
1521 7078 Oljemålning Vilhelm Valdmanis (1906-1980), Sverige. Kust. Signerad. Olja på pannå, 49x59 cm, yttermått inklusive ram: 57x68 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:26)
1521 8131 Oljemålning Willi Burkhalter, "Fort de Vanjours". Signerad. Olja på duk, 45x55 cm, yttermått inklusive ram: 61x70 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:18)
1521 8023 Oljemålning Wivi Bark (f. 1933), Sverige. Signerad, komposition. Olja på duk, 60x78cm, yttermått inklusive ram: 63x81cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:52)
1521 7458 Örhängen GEORG JENSEN, ett par, sterlingsilver, clips, originalkartong medföljer. Vikt: 8 g
1521 6446 Pallar 2 st, Karl Andersson & Söner, "Shell", NOTE Design. Höjd: 65 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:59)
1521 8010 Pälskappa Mink, Bruno, Tranås, storlek: 42 ca
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:31)
1521 8333 Parti kuriosa bland annat ädelstensprovkarta+ sten föremål, 8 del
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:56)
1521 8163 Parti pins Diverse
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:39)
1521 8193 Pluntor 3 st, 1 st graverad 1800. Höjd: 20-25 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:33)
1521 8213 Pokalglas Böhmen, omkring 1900, diameter: 10, höjd: 18 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:03)
1521 8330 Ramar 2 st, modell äldre, yttermått inklusive ram: 91x65 - 135x96 cm
1521 7026 Ring + örhängen, 3 delar, Pentti Sarpaneva (1925-1978), Finland. Brons, ringmått ca 15
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:45)
1521 8056 Sablar 3 st. Längd: 95-111cm
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:12)
1521 8263 Salutkanon på lavett, Stafsjö bruk. Längd: ca 55 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:30)
1521 8120 Såsskålar ett par, silver, Carlman, 1960. Längd: 17 cm. Vikt: 890 g
S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:43)
1521 7054 Schackbräde med schackpjäser, Asien, konstmassa. Längd: 55 cm, djup: 55 cm, höjd: 6 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:25)
1521 8083 Schäslong nutida. Längd: 125 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:27)
1521 7314 Schatullskåp England, mahogny. Bredd: 63 cm. Djup: 51 cm. Höjd: 75 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:21)
1521 8258 Seltersglas 9 st, dekor med S: t Erik. Höjd: 7,5 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:06)
1521 8126 Serigrafi Sture Johannesson (1935-2018), Sverige. "När ses vi?". Signerad, numrerad 78/150, daterad 1985. Bildmått: 24x35 cm, yttermått inklusive ram: 35x45 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:22)
1521 7120 Servisdelar Måsen, Bing & Grøndahl, skapad 1895 av Fanny Garde (1855-1928), 16 del
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:47)
1521 8124 Sideboard England. Längd: 89 cm, djup: 31 cm, höjd: 76 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:37)
1521 8237 Sideboard Rokokostil, bemålat. Längd: 175 cm. Djup: 63 cm. Höjd: 127 cm, nyckel
1521 8090 Sideboard rokokostil, nutida. Längd: 103 cm, djup: 40 cm, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:08)
1521 8196 Sidenrock för barn. Längd: 45 cm, bredd: 84 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:25)
1521 7374 Skål + fat, Eva Englund (1937-1998), Sverige. Målerås. Diameter: 23-34, höjd: 18 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:17)
1521 8236 Skål Glas, Göte Augustsson (f. 1917), Sverige. Ruda Glasbruk. Diameter: 22 cm, höjd: 13 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:16)
1521 7171 Skål Konstglas, Italien. Diameter: 20 cm, höjd: 9,5 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:41)
1521 7473 Skål Kosta Boda, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Diameter: 12 cm, höjd: 9 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:25)
1521 8190 Skål Kosta, Göran Wärff (1933-2022), Sverige. Längd: 24 cm, höjd: 15 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:31)
1521 8191 Skål Kosta. Diameter: 19 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:20)
1521 8252 Skålar 3 st, Kina, diameter: 8-8,5. Höjd: 4,5-5 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:46)
1521 8229 Skålar 3 st, slipad kristall. Längd: 24-32. Diameter: 20 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:38)
1521 7094 Skålar & vaser 9 delar, Kristall, bland annat Orrefors. Höjd: 8-15 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:43)
1521 8084 Skänk 1890-tal, Bemålad. Bredd: 97 cm, djup: 50 cm, höjd: 113 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:21)
1521 8016 Skåp Lackarbete, Kina. Bredd: 61 cm, djup: 35 cm, höjd: 91 cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 21:00)
1521 7405 Skåp nyrenässans, mahogny/valnöt. Bredd: 65 cm. Djup: 45 cm, höjd: 135 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:02)
1521 1041 Sked silver, Ivan Yefimovich Konstantinov, Moskva, Ryssland, 1877. Längd: 18 cm. Vikt: 50g ca
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:29)
1521 8203 Skedar 6 st, silver, "Kungaskeden", 1986. Längd: 11,5 cm. Vikt: 110 gr ca
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:18)
1521 8185 Skedar silver, 1+ 4+ 4 st. Längd: 12-17, vikt: 170 g
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:40)
1521 8066 Skedar silver, 6 delar, udda, 1800-tal. Längd: ca 21, vikt: 340 gr
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:01)
1521 7188 Skrivbord Jugend, mahogny. Bredd: 147 cm, djup: 80 cm, höjd: 77 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:30)
1521 8248 Skulptur 1700-/1800-tal, kvinna & hund. Höjd: 18 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:29)
1521 7355 Skulptur Amie Stålkrantz (f. 1930), Sverige. Fisk. Signerad, glaserat lergods. Längd: 31 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:09)
1521 7302 Skulptur Buddha, Sten, på träsockel. Längd: 15 cm, höjd: 13 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:02)
1521 8043 Skulptur Elefant i patinerat järn på stensockel. Höjd: 22cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:12)
1521 8006 Skulptur Erling Valldeby (1899-1973), Sverige. Sjöjungfru. Sandsten. Signerad EV 1941. Höjd: 26 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:40)
1521 7356 Skulptur Gunilla Sundström (f. 1956), Sverige. Abborre. Glaserat lergods. Signerad. Längd: 43 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:10)
1521 8235 Skulptur Gustavsberg, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Uggla, 28/50. Höjd: 14 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:19)
1521 8249 Skulptur Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Fågel, "8 Kenat", Kosta Boda. Höjd: 17,5 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:06)
1521 8234 Skulptur Kosta Boda, Åsa Jungnelius (f. 1975), Sverige. "Make up", sko. Höjd: 12 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:21)
1521 8037 Skulptur Längd: 12cm. Höjd: 10cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:34)
1521 8032 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Katt, Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio), Gustavsberg, 1996. Längd: 32cm
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:30)
1521 8033 Skulptur Med stensockel. Höjd: 15cm
S�ldes f�r 6.800 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:37)
1521 7339 Skulptur mus, keramik. Höjd: 70 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:22)
1521 8012 Skulptur Oiva Toikka (1931-2019), Finland. Glasfrukt, Nuutajärvi. Signerad, numrerad 145/1000. Längd: 17 cm, höjd: 10 ca
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:19)
1521 8155 Skulptur Parian. Höjd: 25 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:15)
1521 8311 Skulptur Portugal. Längd: 40 cm. Höjd: 32 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:59)
1521 8031 Skulptur trä. Hundar, Längd: 10cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:28)
1521 7371 Skulptur Ulla Leijonhufvud. Signerad, daterad 1983, "stående med stenhuvud", 31x20 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:11)
1521 8060 Skulpturer 2 st, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Huvud i blått glas samt trappa "Entrance", poykormt glas. Kosta Boda. Längd: 5-8cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:29)
1521 8019 Skulpturer 3 st, Fåglar, Gullaskrufs glasbruk, bemålat glas. Med ögla för upphängning. Längd: 13 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:44)
1521 8340 Skulpturer 3 st, Porslin, Kina, Erotiska. Längd: ca 7 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:26)
1521 8250 Skulpturer 4 st, glas / sten. Frukter, Längd: 9-20 cm. Höjd: 9-13,5
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:59)
1521 8108 Soffbord Glasskiva med underrede i mässing och kromad metall, NK Nordiska Kompaniet, 1990-tal, 105x105 cm. Höjd: 44 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:16)
1521 8231 Soffbord Kerstin Hörlin-Holmquist (1925-1997), Sverige. Triva-serien för NK Nordiska Kompaniet. Bredd: 126 cm. Djup: 74 cm. Höjd: 58 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:26)
1521 8073 Spegel 1950/60-tal, Danmark. Rektangulär form, teak, 118x43 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:48)
1521 8178 Spegel nutida, 140x48 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:35)
1521 8087 Spegel nutida, bemålad, 82x62 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:37)
1521 8020 Spegel Rektangulär, 1900-talets första hälft. Höjd: 97 cm, bredd: 47 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:36)
1521 8088 Spegel Rektangulär, nutida, 162x72 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:30)
1521 8159 Spegellampett mässing. Höjd: 27 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:28)
1521 8253 Spegellampetter Ett par, Gustaviansk stil, Sent 1900-tal, 39x19 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:55)
1521 8177 Spelbord Nyrokoko. Bredd: 85 cm, djup: 42x2 cm, höjd: 77 cm
1521 7399 Spelbord Rokokostil, mahogny. Bredd: 89 cm, djup: 2x44 cm, höjd: 78 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:55)
1521 8045 Spiselhundar Ett par. Höjd: 30cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:12)
1521 8104 Stolar + KARMSTOLAR, 2 + 8 st, England. Höjd: 86 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:24)
1521 8239 Stolar 4 st, nyrenässans, ek, svarvad dekor av bl a lejonhuvuden på ryggstöd, benkryss, sits i läder
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 21:23)
1521 8011 Stolar 6 st, Nyrokoko
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:30)
1521 8119 Stolar 8 st, mahogny
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:54)
1521 8339 Stop + kanna, bland annat Oscar & Clothilde, nysilver / vitmetall. Höjd: 15 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:18)
1521 8142 Sybord 1940-tal, Alm. Bredd: 68 cm. Djup: 40 cm, höjd: 67 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:52)
1521 7489 Takarmatur 1960/70-tal, plåt / plast. Diameter: 50 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:10)
1521 8079 Takarmatur Hans-Agne Jakobsson (1919-2009), Sverige. Med glaskupor. Höjd: 40 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:11)
1521 8254 Takarmatur jugend, kupa av glas. Längd: 50 cm, diameter 30 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:28)
1521 8204 Takarmatur lövformade prismor. Höjd: 60 ca
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:31)
1521 7396 Takarmatur med glaskupa. Höjd: ca 65 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:48)
1521 7102 Takarmatur med prismor, diameter: ca 35 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:26)
1521 8286 Takarmatur tre ljusarmar, bronserat gjutjärn, 1800-talets slut. Höjd: 50 cm ca
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:23)
1521 8189 Takarmatur Venetiansk. Höjd: 30 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:10)
1521 8256 Tallrikar Ett par, dekor i Famille Rose, Kina. Diameter: 23 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:51)
1521 8188 Tårtspade + 2 efterrättsskedar, silver. Längd: 13-20. Vikt: 75 gr ca
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:05)
1521 8018 Tavla Kina, Lackarbete, stenrelief, 122x40 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:38)
1521 8140 Terrin med lock, Rörstrand, Ostindia. Längd: 30 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:13)
1521 8143 Teservis Ulla Procopé (1921-1968), Finland. "Ruija", Arabia, Finland. 19 delar
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:35)
1521 8102 Tidningsställ England. Längd: 48 cm, bredd, 35 cm, höjd: 48 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:28)
1521 8228 Tillbringare + vas. Glas. Höjd: 19-20 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:27)
1521 8315 Tomte "Pucki", Steiff. Klädd i kläder av filt. Höjd: ca 63 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:59)
1521 8200 Träskrin Valnötsrot med mässingsbeslag. Längd: 24 cm. Djup: 17 cm, cm, höjd: 5 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:33)
1521 8115 Träskulpturer Ett par, Afrikana. Längd: 27 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:44)
1521 8116 Träskulpturer ett par, elefanter. Höjd: 39 cm. Bredd: 30 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:25)
1521 8331 Träsnitt Maja Fjaestad (1873-1961), Sverige. Blomster. Handkolorerad. Signerad. Bladets mått: 14x7 cm, yttermått inklusive ram: 23x18 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:06)
1521 8051 Väggbonad Kina. Längd: 169 cm, höjd: 95 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:20)
1521 8260 Väggsköldar 2 st, Landskapsvapen, metall, "Småland & Östergötland", 27x17 ca
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:10)
1521 8042 Väggtelefon "Rikstelefon". Höjd: 26 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:11)
1521 8218 Vas + fat, 2 delar, Rörstrand, Sydländska motiv. Längd: 23 cm, höjd: 22 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:48)
1521 8242 Vas Berit Ternell (f. 1929), Upsala Ekeby, Sverige. Höjd: 23 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:19)
1521 8152 Vas Flygsfors, Paul Kedelv (1917-1990), Sverige. Höjd: 46 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:12)
1521 8055 Vas glas. Höjd: 79cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:24)
1521 8305 Vas Göran Wärff (1933-2022), Sverige. Vas, Kosta Boda, Royal Art Collection. Signerad. Höjd: 14 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:21)
1521 7217 Vas Guido Andlovitz, för Lavenia, Italien. Höjd: 42 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:26)
1521 8182 Vas Italien. Höjd: 20 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:22)
1521 8151 Vas Keramik. Höjd: 18 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:59)
1521 8245 Vas Kina. Höjd: 23 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:21)
1521 8309 Vas Kosta Boda, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Caramba. Höjd: 33 cm
1521 7073 Vas Sven Palmqvist (1906-1984), Sverige. "Kraka”, Orrefors, 1987. Höjd: 32,5 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:05)
1521 7219 Vaser 2 st, Erkki Vesanto, Signerade. Höjd: 20-20,5
1521 8337 Vaser ett par, Kina, nutida. Höjd: 32 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:55)
1521 8205 Vikskärm omkring 1900, bemålad, Tyg med asiatiskt motiv. Längd: 3x43 cm, höjd: 112 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:04)
1521 7363 Vinglas 15 st, glaserad keramik, olika modeller. Höjd: 18-23,5 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:27)
1521 8288 Vitrinskåp 1920-tal, på hjultrissor, Bredd: 135 cm. Djup: 43 cm. Höjd: 172 cm, nyckel
1521 8109 Vitrinskåp England, delbart, Bredd: 203 cm d, 37 cm. Höjd: 213 cm, nyckel
S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:23)
1521 8255 Ytterfoder 2 st, nutida. Längd: 27-28, h-13-14 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:39)
1521 8194 Ytterfoder brons, John Johan Börjeson. Signerad J L H. Diameter: 26 cm, höjd: 12 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:54)
1521 8233 Ytterfoder ett par, Gustavsberg, Liljekonvalj. Höjd: 16,5 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:18)