Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 13 februari 2023 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1521 8039  Akvarell Bogna Kaminska. Signerad. Akvarell, bildmått: 14x20cm, yttermått inklusive ram: 27x32cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:14)

1521 8223  Akvarell Gustaf Magnusson (1890-1957), Gatuscen. Signerad, numrerad 1923. Akvarell, bildmått: 25x21 cm, yttermått inklusive ram: 49x42 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:41)

1521 6116  Akvarell Gustav Hessing (1909-1981), Österrike. Fjällandskap. Signerad. Akvarell, 36x53 cm, yttermått inklusive ram: 53x69 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:17)

1521 7248  Akvarell Kina, Gräsmotiv, bildmått: 87x32 cm, yttermått inklusive ram: 14x48, akvarell

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:51)

1521 1014  Akvarell Lennart Segerstråle (1892-1975), Finland. Måsar i skärgård. Signerad, daterad 1933,34x49 cm, yttermått inklusive ram: 58x73, akvarell

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:53)

1521 7002  Akvarell Maja Braun (f. 1953), Sverige. "Kungen", lejon. Signerad. Akvarell, 55x49 cm, yttermått inklusive ram: 65x60 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:05)

1521 8061  Akvarell Ruben Lindberg, Port. Signerad, daterad 1997. Akvarell, bildmått: 19x27 cm, yttermått inklusive ram: 32x42 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:52)

1521 8127  Akvarell Tore Wideryd (1908-1992), Sverige. Hus vid kust. Signerad, daterad -57. Akvarell, bildmått: 19x22 cm, yttermått inklusive ram: 35x38 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:11)

1521 8008  Altarljusstake Tenn. Höjd: 43 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:13)

1521 8136  Appliquer ett par, Rokokostil. Höjd: 43 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:31)

1521 8053  Armband 18k guld, med ametister och pärlor. Längd: 19cm. Vikt: 3,6g

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:16)

1521 8052  Armband 2 st, 18k guld, med barocka pärlor. Längd: 18-19cm, vikt: 4,4g.

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:22)

1521 8334  Armband förgyllt, Minnesgåva 1879. Diameter: ca 6 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:49)

1521 8198  Armband Vintage

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:22)

1521 8077  Armbandsur + fickur & hängur, 5 delar, fickur silver armbandsur bland annat Tissot & GUL, bruttovikt: 270 g

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:41)

1521 8202  Armbandsur 3 st

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:06)

1521 8036  Armbandsur Seiko, Velatura, kronograf, ref: 7T92, serienr: 960907, stål, quartz, med diamanter, pärlemor urtavla. Diameter: 4 cm, längd: 12,5 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:04)

1521 8044  Assietter 11st, Berit Ternell (f. 1929), Sverige. "Kosmos", Gefle, 1960/70-tal. Blank glasyr i blått och brunt. Diameter: 23 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:28)

1521 7112  Assietter 15 st, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Prunus, Gustavsberg 1962-1974, kromotryckt dekor med plommon i blått, grönt och svart, diameter: 17 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:18)

1521 8065  Bajonett Weyersberg Kirschebaum& co, Solingen. Längd: 54 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:08)

1521 8278  Bestick Bakelit/trä, diverse

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:22)

1521 8251  Bestickschatull (ej bestick), trä, Hallberg. Längd: 55 cm, djup: 45 cm, höjd: 18 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:27)

1521 8068  Bestickuppsättning nysilver, ca 90 del

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:04)

1521 8091  Blandteknik Jan Naliwajko (f. 1938), Sverige. Signerad, daterad 1998, modell, 80x64 cm, yttermått inklusive ram: 101x85 cm

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:15)

1521 8327  Blandteknik Richard Ryan (f. 1974), Sverige. Signerad, blandteknik. Bladets mått: 44x35, oramat löst blad

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:41)

1521 8062  Blyerts 2 st, 1800-tal, Landskap, ej signerade, 18x23 cm, yttermått inklusive ram: 29x34 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:16)

1521 8166  Bojan Japan. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:46)

1521 8101  Bordsdekoration porslin, rund med dekor av fjärilar och blad, Italien. Höjd: 31 cm. Diameter: 30 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:25)

1521 7189  Bordsdekorationer 5 st, Fåglar, Metall. Längd: 11-35 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:08)

1521 8212  Bordsfotogenlampa omkring 1900, Kristallfot, kupa av glas. Höjd: 68 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:28)

1521 8325  Bordslampa 1930-/40-tal, Björk. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:16)

1521 8321  Bordslampa 1950-tal, mässing / plåtskärm. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:13)

1521 8222  Bordslampa 1960-tal, trä. Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:44)

1521 8230  Bordslampa Bergboms, B-022. Höjd: ca 80 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:21)

1521 8004  Bordslampa Stjärnmetall. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:23)

1521 8133  Bordslampor ett par, lila glas. Höjd: 56 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 21:06)

1521 8134  Bordslampor ett par, Lila glas. Höjd: 65 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 21:02)

1521 8047  Brevpress Orrefors, glas. Höjd: 10cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:49)

1521 8199  Broscher 2 st, agater + 4 smyckedelar. Diameter: 1-2,5 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:54)

1521 8048  Burkar 2 st, Efter Andy Warhol, Campbells Tomato Soup. Höjd: 10cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:53)

1521 8085  Byrå Fd skåpunderdel, Rokoko, bemålad. Bredd: 157 cm, djup: 52 cm, höjd: 82 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:48)

1521 8103  Byrå idegran, England. Bredd: 38 cm, bredd: 28, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:57)

1521 8017  Byrå Lackarbete, Kina. Bredd: 57 cm, djup: 34 cm, höjd: 95 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:05)

1521 8122  Byrå nyrenässans, rotfanér. Bredd: 103 cm. Djup: 55 cm, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:32)

1521 8086  Byrå rokokostil, Bemålad. Bredd: 125 cm, djup: 54 cm, höjd: 87 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:26)

1521 7109  Byrå rokokostil. Bredd: 76 cm, djup: 37 cm, höjd: 69 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:59)

1521 8123  Byråar Ett par, Rokokostil, intarsia, Stenskiva. Längd: 45 cm, djup: 32 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:06)

1521 8206  Cikadabur Kina, modell äldre, metall / Cloisonné, Dekor med drakar. Längd: 12 cm, djup: 9 cm, höjd: 18 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:18)

1521 7170  Cocktailglas 2 st, tenn och mässing, Signerade Micke Bagge, 1998. Höjd: 14,5 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:39)

1521 8227  Coupeglas 8 st. Höjd: ca 15 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:52)

1521 8328  Dockskåpskök "Fuchs", Western Germany, plåt. Längd: 51 cm, djup: 11 cm, höjd: 29,5 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:32)

1521 8201  Dosor 2 st, 1700-/1800-tal, varav en emaljerad. Längd: 7-10 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:09)

1521 8078  Dräktbrosch + armband, 2 delar, silver, bland annat Emalj, 2,20. Höjd: 6 cm, bruttovikt: 40 g

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:54)

1521 8341  Etsning Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 64/95. Bildmått: 77x57 cm, yttermått inklusive ram: 98x77 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:48)

1521 7376  Etsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Signerad, numrerad 23/26. Bildmått: 11,5x15 cm, yttermått inklusive ram: 42x32 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:22)

1521 7369  Färgetsning Hans Wigert (1932-2015), Sverige. Signerad, numrerad 63/80. Bildmått: 39x50 cm, yttermått inklusive ram: 66x72 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:07)

1521 8302  Färgetsning Roberto Matta (1911-2002), Frankrike. Signerad, numrerad 15/90. Bildmått: 47x61 cm, yttermått inklusive ram: 61x81 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:06)

1521 8329  Färglitografi 2 st, Anders Dahl. Signerade, EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Färglitografi. Bladets mått: 23x31,5 cm, oramade lösa blad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:39)

1521 8171  Färglitografi 2 st, Eva Zettervall (f. 1941), Sverige. Färglitografi. Signerad. Bladets mått: 57x38-76x55, oramade lösa blad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:23)

1521 8130  Färglitografi Anders Samuelsson (f. 1943), Sverige. Kvinna. Signerad, numrerad 186/250, oramat löst blad. Färglitografi. Bladets mått: 63x47 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:02)

1521 8318  Färglitografi Cecilia Haupt (f. 1972), Sverige. Signerad, numrerad Pt. Färglitografi. Bladets mått: 26x20, oramat löst blad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:17)

1521 7379  Färglitografi Gunnar Larson (f. 1925), Sverige. Landningsbana. Signerad, numrerad 82/95. Färglitografi, bildmått: 35x45 cm, yttermått inklusive ram: 53x72 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:56)

1521 7097  Färglitografi Hans Viksten (1926-1987), Sverige. Signerad, numrerad 93/260, daterad -69. Färglitografi, bildmått: 48x38 cm, yttermått inklusive ram: 50x41 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:00)

1521 8322  Färglitografi Ira Batalow (f. 1956), Sverige. Signerad, EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Färglitografi. Bladets mått: 44,5x31, oramat löst blad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:04)

1521 8170  Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. Signerad, numrerad 13/140, daterad 76. Färglitografi, bildmått: 21x29 cm, yttermått inklusive ram: 35x44 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:56)

1521 7386  Färglitografi Lasse Åberg (f. 1940), Sverige. Signerad, numrerad 18/175. Färglitografi, bildmått: 42x58 cm, yttermått inklusive ram: 66x79 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:36)

1521 8343  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Hund. Signerad, numrerad 12/70. Färglitografi, bildmått: 33x41 cm, yttermått inklusive ram: 50x61 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:16)

1521 8324  Färglitografi Maria Larkman (f. 1964), Signerad, numrerad 64/240. Färglitografi. Bladets mått: 42x29, oramat löst blad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:53)

1521 8326  Färglitografi Petter Thoen (f. 1943), Norge. Signerad, numrerad 344/350. Färglitografi. Bladets mått: 32x46, oramat löst blad

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:27)

1521 8167  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerad, numrerad HC 11/30. Färglitografi, bildmått: 35x44 cm, yttermått inklusive ram: 55x65 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:57)

1521 7335  Färglitografi Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Tryckt signatur, färglitografi, daterad -76 cm, yttermått inklusive ram: 43x33,5 cm, saknar glas

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:58)

1521 7075  Färglitografi Sven Lidberg (1929-2009), Sverige. "Lidberg Restaurang anno 1929". Signerad, numrerad 71/290. Färglitografi, bildmått: 27x14 cm, yttermått inklusive ram: 43x30 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:09)

1521 8132  Färglitografi Ulf Greder (f. 1949), Sverige. Cafébord, "Capri". Signerad, numrerad 323/360, oramat löst blad. Färglitografi. Bladets mått: 55x46 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:29)

1521 8261  Färglitografier 2 st, fåglar, modell äldre, "Dipper & Kingfischer". Diameter: 16 cm, färglitografi, yttermått inklusive ram: 29x23 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:22)

1521 8135  Färglitografier 2 st, Hultman, oramade lösa blad. Signerad, numrerad 250-upplaga, blomsterstilleben. Färglitografi. Bladets mått: 70x52 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:11)

1521 8128  Färglitografier 4 st, Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Stockholmsmotiv, oramade lösa blad. Signerade, numrerade. Färglitografi. Bladets mått: 44x64 - 48x63 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:14)

1521 7401  Fästmanssoffa Louis XV-stil. Längd: 115 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:01)

1521 8282  Fat Kina, 1700-/1800-tal. Diameter: 22 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:10)

1521 8207  Fat Pekingglas, 1900-tal, diameter: 20,5

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:04)

1521 8156  Fat Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Diameter: 26 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:26)

1521 7088  Fåtölj + fotpall, 2 delar, nutida, Tygklädda

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 21:03)

1521 8028  Fåtölj Hjort Knutsen, Danmark

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:21)

1521 7180  Fåtölj krom svart skinn

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:25)

1521 8117  Fickur 11 st, diameter ca 5 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:46)

1521 8220  Figurin Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Liten katt, Gustavsberg. Målad och delvis glaserad vit stengodslera. Höjd: 9,5 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:18)

1521 8144  Fiskfat + såssnipa med fat, Göteborg. Längd: 21-44 cm

1521 8148  Fiskgryta Koppar. Längd: 47 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:27)

1521 8319  Fotografi Richard Ryan (f. 1974), Sverige. Signerad. Bildmått: 34x23, oramat löst blad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:57)

1521 8003  Fotokonst Sven Gillsäter. Signerad, daterad -61, "sälunge-Berings hav". Bildmått: 38x60 cm, yttermått inklusive ram: 54x74 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:14)

1521 8306  Gallerskålar ett par. Längd: 28 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:12)

1521 8274  Glas diverse, 10 delar. Höjd: 8-15,5

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:23)

1521 8275  Glas Iittala, 12 delar, tallrikar, diameter: 19-25 cm, glas, höjd: 7 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:16)

1521 8276  Glas på fot 2 st, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 17,5 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:19)

1521 8299  Glasservis 50 delar ca, fyrkantig fot, slipad dekor, Höjd: 8,5-14 cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:22)

1521 8259  Glasservisdelar 40 del ca, Slipad dekor. Höjd: 8-16 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:06)

1521 7044  Glasservisdelar ca 50 delar. Höjd: 9-15 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:54)

1521 7475  Golvlampa Industridesign, omarbetad. Höjd: 155 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:18)

1521 7400  Golvlampa Trä. Höjd: 175 cm

1521 8095  Golvur Bemålat, 1800-tal. Höjd: 198 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:26)

1521 8076  Golvvas Kina, nutida. Höjd: 59 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:52)

1521 8271  Golvvas Tyskland. Höjd: 44 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:43)

1521 8257  Grogglas 12 st, Iittala. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:36)

1521 7377  Hallampa Glaspärlor. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:23)

1521 7030  Halsband + örhängen, 3 delar, Sterlingsilver, OPI, Dia 3,5-4. Längd: 38 cm Vikt: 47g ca

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:03)

1521 8336  Halsband silver, med stenar Och flodpärlor. Längd: 42 cm. Vikt: ca 8 g

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:35)

1521 7028  Halsband med hänge silver, Alton, 1971. Längd: 68 cm, diameter: 4,5 cm, vikt: 40g ca

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:54)

1521 7027  Halskedja med hänge Kalevala Koru, Finland, Finland. Längd: 48 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:48)

1521 7021  Halsring + armring, 2 delar, silver. Vikt: 50g ca. Längd: 14-34 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:29)

1521 7029  Halsring + armring, 2 delar, Sterlingsilver / Lapis lazuli. Diameter: 7,5-13,5, vikt: 100g brutto

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:58)

1521 8041  Handdukshängare Ett par, mässing. Längd: 30cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:04)

1521 7023  Hänge Sterlingsilver, "SMD". Vikt: 10g, 3x3 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:36)

1521 7190  Hörnskåp 1800-tal. Höjd: 157 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:17)

1521 8312  Kaffegods 12 delar, Gustavsberg, Emma

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:07)

1521 8273  Kaffegods 22 delar, Gustavsberg, Blå Blom

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:24)

1521 8226  Kaffeservis Hutschenreuther, 14 del

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:32)

1521 8067  Kaffeskedar 12 st, silver. Längd: 10,5 cm, vikt: 130 g

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:38)

1521 8277  Kakfat + skål på fot, Iittala/Marimekko. Höjd: 15-26 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:01)

1521 8310  Kandelaber Vitmetall, England. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:10)

1521 7160  Kandelabrar ett par, 1800-tal, med prismor. Höjd: 54 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:33)

1521 8307  Kanna Alessi. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:49)

1521 8080  Kanna Konstglas, Kosta Boda, Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:42)

1521 8046  Kapsylöppnare 2 st. Höjd: 7-8cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:04)

1521 8221  Karmstol 1940-tal, Kretong

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:39)

1521 8303  Karmstol rokokostil, nutida

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:07)

1521 7124  Karmstol stålrör/läder, IRE Möbler Skillingaryd

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:52)

1521 8071  Karmstolar ett par, Bruno Mathsson (1907-1988), "Mina" Sverige

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:03)

1521 8069  Karmstolar ett par, Bruno Mathsson (1907-1988), "Mina", Sverige

1521 7158  Kista dekormålad Bredd: 86 cm. Djup: 56 cm, höjd: 62 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:07)

1521 7157  Kista dekormålad, smidesbeslag. Bredd: 86 cm, djup: 46 cm, höjd: 43 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:01)

1521 8280  Klaffbord furu, 1900-tal, med svarvade ben. Bredd: 117 cm. Djup: 60 cm, + två uppfällbara klaffar om 26 cm. Höjd: 74 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:39)

1521 8335  Kökspall trä. Höjd: 62 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:28)

1521 8082  Konsol rokokostil, Italien, 1900-tal. Längd: 63 cm, djup: 30 cm, höjd: 56 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:04)

1521 8013  Konstglas 4 delar, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Anne Nilsson & Ulrica Hydman Vallien. Höjd: 7,5-20,5

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:20)

1521 8100  Konstglas 5 delar, bland annat Ruda Glasbruk, Göte Augustsson (f. 1917), Sverige. Höjd: 4-23 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:33)

1521 8089  Lampbord 3 st, metall / glasskiva. Höjd: 41-70 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:12)

1521 8295  Lampetter Ett par, "Stjärnmetall". Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:40)

1521 8197  Lås Antikt. Längd: 21 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:29)

1521 6157  Ljuskrona Empirestil. Höjd: 52 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:21)

1521 7408  Ljuskrona Oscariansk, för 8 ljus. Höjd: ca 110

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:05)

1521 8022  Ljuskrona prismor. Diameter: 35 ca

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:46)

1521 8007  Ljusstakar ett par, patinerad metall. Höjd: 11,5 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:22)

1521 8149  Ljusstakar ett par, silver, CG Hallberg, 1955. Höjd: 20 cm, bruttovikt: 740 g

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:24)

1521 8146  Ljusstakar ett par, silver, K Anderson, 1913. Höjd: 21,5 cm. Vikt: 375 g

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:22)

1521 8141  Ljusstakar ett par, silver, MGAB, Löfman, 1979. Höjd: 16,5 cm, bruttovikt: 395 g

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:11)

1521 8244  Ljusstakar Ett par, Tenn, Askvoll Brug a/s, Norge. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:37)

1521 8118  Ljusstakar två par, nysilver, CAK. Höjd: 15-24 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:58)

1521 8219  Ljusstake Anne Nilsson (f. 1953), Sverige. "Celeste". Höjd: 41 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:15)

1521 8308  Ljusstake Orrefors, Celeste. Höjd: 33 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:48)

1521 8005  Ljusstake Orrefors, Sven Palmqvist (1906-1984), Sverige. Expo. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:12)

1521 8272  Ljusstake Orrefors. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:36)

1521 7357  Luktflaskor 3 st. Orientaliska. Höjd: 5-7 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:11)

1521 8301  Malmkrona höjd: 50 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:51)

1521 8145  Månadsfat 12 st, Nymölle, Björn Wiinblad (1918-2006), Danmark. Diameter: 15 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:32)

1521 7025  Manschettknappar 5 par, silver, bland annat emalj. Vikt: 65g ca

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:47)

1521 8050  Månskensampel glas. Höjd: 45cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:49)

1521 8150  Mat- /kaffegods Rosenthal, ca 30 delar. Diameter: 5-29 cm, höjd: 2-23 cm

1521 8114  Matbord + 3 iläggsskivor, på pelare och tredelade ben på trissor. Bredd: 180 cm. Bredd: 112 cm. Höjd: 75,5 cm England

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:40)

1521 8287  Matbord Bruno Mathsson/Piet Hein, "Supercirkeln", etikettmärkt 1978. Bredd: 146 cm. Djup: 146 cm, höjd: 68 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:12)

1521 8279  Matbord mahogny, Gus stil. Diameter: 110 cm. Höjd: 72 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:27)

1521 8081  Matbord Sent 1800-tal, bemålat. Bredd: 140 cm. Djup: 90 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:24)

1521 7318  Matbord Sven Larsson, Möbel-Shop, träskiva / metallunderrede. Bredd: 200 cm, djup: 90 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:33)

1521 7204  Matsalsalsskåp med vitrin, Gustaviansk stil. Bredd: 100 cm, djup: 44 cm, höjd: 174 cm, nyckel

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:11)

1521 8266  Matsalsgrupp Gustaviansk stil, 7 delar. Diameter: 114 cm, höjd: 73 + 2 iläggx48 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:11)

1521 8216  Matservis 56 delar, "Mintons", England

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:57)

1521 8192  Matservis ca 60 delar, Royal Ivory KPM, Tyskland

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:55)

1521 7442  Matservis England, Grindly, ca 30 del

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:43)

1521 8262  Matservis Maria, Rosenthal, ca 55 del

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:21)

1521 8265  Matservisdelar Rörstrand, "Elisabeth", Marianne Westman (1928-2017), Sverige. 36 delar

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:48)

1521 8113  Matta Gabbeh, 225x258 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:13)

1521 8110  Matta Isfahan, 170x240 cm

S�ldes f�r 9.000 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:23)

1521 8112  Matta Keshan, 132x205 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:39)

1521 8094  Matta orientalisk, (livets träd), 118x190 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:54)

1521 8026  Matta orientalisk, 104x155cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:26)

1521 8181  Matta orientalisk, 110x200 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:07)

1521 8093  Matta orientalisk, 124x178 cm

1521 8096  Matta orientalisk, 128x185 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:13)

1521 8025  Matta Orientalisk, 150x100cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:35)

1521 8175  Matta orientalisk, 260x350 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:25)

1521 8180  Matta orientalisk, 80x170 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:04)

1521 8111  Matta orientalisk, Nain, 147x221

1521 8098  Matta orientalisk, Pakistan, 124x185 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:45)

1521 1019  Matta Orientalisk, Semiantik, silkeinslag, reliefdekor, med öglor för upphängning, 130x208 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:32)

1521 8014  Minkpäls storlek: 40-42 ca

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:04)

1521 8195  Minkpäls storlek: ca 40-42 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:39)

1521 7068  Mjukdjur Lejon, Steiff (märkning saknas), modell äldre. Längd: 34-64 ca

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:48)

1521 8029  Mockaskedar silver, 12st, med etui. Vikt: 131g

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:32)

1521 7346  Modellbilbana 2 kartonger, + bilbanedelar, "Scalextric James Bond Set - Spectre" och "American GT"

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:32)

1521 8243  Oljemålning 1700-tal, Gosse med pilbåge & hund, ej signerad. Olja på duk, 34x29 cm, yttermått inklusive ram: 46x40 cm

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:07)

1521 7350  Oljemålning Åke Löf. Signerad och daterad -53. Olja på duk, motivets mått: 40x72 cm, yttermått inklusive ram: 57x89 cm

1521 6185  Oljemålning Alfred Danielson. Signerad, daterad 27, stilleben. Olja på pannå, 45x26 cm, yttermått inklusive ram: 59x40 cm

1521 1008  Oljemålning Anders Andersen-Lundby (1841-1923), Danmark. Signerad, daterad 1875. Olja på duk, 25x38cm, yttermått inklusive ram: 35x49cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:55)

1521 8344  Oljemålning Anshelm Dahl (1897-1964), Sverige. Väg. Signerad, daterad 1917. Olja på duk, 90x60 cm, yttermått inklusive ram: 104x74 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:42)

1521 8040  Oljemålning Carl Månsson (1892-1976), Sverige. Signerad, landskap. Olja på duk, 50x70cm, oramad

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:43)

1521 8168  Oljemålning Ejnar Kohlmann (1888-1968), Finland. Signerad, orrar. Olja på duk, 48x60 cm, yttermått inklusive ram: 66x78 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:15)

1521 8269  Oljemålning Helmut Mantel (1925-1979), Sverige. Segelbåtar. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 68x100 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:04)

1521 7419  Oljemålning Herman Österlund (1873-1964), Sverige. Vinter. Signerad. Olja på duk, 42x35 cm, yttermått inklusive ram: 55x48 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:23)

1521 8270  Oljemålning Juan Arroyo. Signerad, daterad 67, Åsna. Olja på duk, 59x73 cm, yttermått inklusive ram: 70x82 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:48)

1521 7258  Oljemålning LINE BERGSETH (Norge, född 1965) "Amaryllis" signerad a tergo. Olja på duk, bildmått: 33x30, oramad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:06)

1521 8072  Oljemålning Maks Belinsky (f. 1985), Ukraina. "Ukraina 2022. Sommarlov". Signerad. Olja på duk, 40x70 cm, oramad. Den Ukrainska konstnären Maks Belinsky har på nytt donerat ett verk för välgörenhetsauktion och inlämnaren berättar att intäkterna från försäljningen går till välgörenhetsstiftelsen ”The World of love” för att inskaffa hygienartiklar, läkemedel, mat och andra nödvändiga varor till föräldralösa barn och barn med autism i Ukraina. Maks Belinsky (Макс Бєлінскі) är född i Lviv 1985. Han har studerat på Lviv Academy of Arts och verkat som konstnär i Prag och Florens, Campobasso och Rom. Han bor för och verkar närvarande i Lviv och arbetar främst i olja och akvarell, ofta med ett eget uttryck i såväl utförande som materialval

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:55)

1521 8174  Oljemålning Mart Org (f. 1935), Sverige. Signerad, daterad 1964, "Rälsbussresan". Olja på duk, 60x73 cm, yttermått inklusive ram: 70x85 cm

S�ldes f�r 9.000 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:29)

1521 8160  Oljemålning Martti J Metso. Signerad, daterad 1974, stilleben. Olja på duk, 36x26 cm, yttermått inklusive ram: 45x37 cm

1521 8298  Oljemålning Michael Schrammel, Katt. Signerad, daterad 1970. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 48x65 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:03)

1521 7257  Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal, ej signerad, skördetid. Olja på duk, 39x63 cm, yttermått inklusive ram: 60x85 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:06)

1521 7412  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Fiskeläge. Ej signerad. Olja på pannå, 22x40 cm, yttermått inklusive ram: 34x52 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:12)

1521 8125  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Bernhard, Badande kvinnor. Signerad. Olja på duk, 58x31 cm, yttermått inklusive ram: 62x36 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:36)

1521 8183  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Castro, interiör. Olja på duk, 80x60 cm, yttermått inklusive ram: 101x81 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:33)

1521 8165  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Borch, interiör. Olja på duk, 62x50 cm, yttermått inklusive ram: 78x67 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:02)

1521 8317  Oljemålning Otto Klank (f. 1915). Signerad, daterad -47, Vinterlandskap. Olja på pannå, 60x50 cm, yttermått inklusive ram: 77x66

1521 7103  Oljemålning Slava Kliuchnikov (f. 1956), Ballerina. Signerad. Olja på duk, oramad, 70x50 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:33)

1521 7104  Oljemålning Slava Kliuchnikov (f. 1956), Stilleben med liljekonvaljer. Signerad. Olja på duk, oramad, 39x44 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:34)

1521 8241  Oljemålning Sven Sinde. Signerad, motiv från Rue de la Bonne Montmartre. Olja på duk, bladets mått: 37x60 cm, yttermått inklusive ram: 49x72 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:06)

1521 8063  Oljemålning Ulf Hårdner (f. 1942), Sverige. Hamnmotiv. Signerad. Olja på duk, 45x37 cm, yttermått inklusive ram: 49x41 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:06)

1521 7078  Oljemålning Vilhelm Valdmanis (1906-1980), Sverige. Kust. Signerad. Olja på pannå, 49x59 cm, yttermått inklusive ram: 57x68 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:26)

1521 8131  Oljemålning Willi Burkhalter, "Fort de Vanjours". Signerad. Olja på duk, 45x55 cm, yttermått inklusive ram: 61x70 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:18)

1521 8023  Oljemålning Wivi Bark (f. 1933), Sverige. Signerad, komposition. Olja på duk, 60x78cm, yttermått inklusive ram: 63x81cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:52)

1521 7458  Örhängen GEORG JENSEN, ett par, sterlingsilver, clips, originalkartong medföljer. Vikt: 8 g

1521 6446  Pallar 2 st, Karl Andersson & Söner, "Shell", NOTE Design. Höjd: 65 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:59)

1521 8010  Pälskappa Mink, Bruno, Tranås, storlek: 42 ca

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:31)

1521 8333  Parti kuriosa bland annat ädelstensprovkarta+ sten föremål, 8 del

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:56)

1521 8163  Parti pins Diverse

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:39)

1521 8193  Pluntor 3 st, 1 st graverad 1800. Höjd: 20-25 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:33)

1521 8213  Pokalglas Böhmen, omkring 1900, diameter: 10, höjd: 18 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:03)

1521 8330  Ramar 2 st, modell äldre, yttermått inklusive ram: 91x65 - 135x96 cm

1521 7026  Ring + örhängen, 3 delar, Pentti Sarpaneva (1925-1978), Finland. Brons, ringmått ca 15

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:45)

1521 8056  Sablar 3 st. Längd: 95-111cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:12)

1521 8263  Salutkanon på lavett, Stafsjö bruk. Längd: ca 55 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:30)

1521 8120  Såsskålar ett par, silver, Carlman, 1960. Längd: 17 cm. Vikt: 890 g

S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:43)

1521 7054  Schackbräde med schackpjäser, Asien, konstmassa. Längd: 55 cm, djup: 55 cm, höjd: 6 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:25)

1521 8083  Schäslong nutida. Längd: 125 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:27)

1521 7314  Schatullskåp England, mahogny. Bredd: 63 cm. Djup: 51 cm. Höjd: 75 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:21)

1521 8258  Seltersglas 9 st, dekor med S: t Erik. Höjd: 7,5 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:06)

1521 8126  Serigrafi Sture Johannesson (1935-2018), Sverige. "När ses vi?". Signerad, numrerad 78/150, daterad 1985. Bildmått: 24x35 cm, yttermått inklusive ram: 35x45 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:22)

1521 7120  Servisdelar Måsen, Bing & Grøndahl, skapad 1895 av Fanny Garde (1855-1928), 16 del

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:47)

1521 8124  Sideboard England. Längd: 89 cm, djup: 31 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:37)

1521 8237  Sideboard Rokokostil, bemålat. Längd: 175 cm. Djup: 63 cm. Höjd: 127 cm, nyckel

1521 8090  Sideboard rokokostil, nutida. Längd: 103 cm, djup: 40 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:08)

1521 8196  Sidenrock för barn. Längd: 45 cm, bredd: 84 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:25)

1521 7374  Skål + fat, Eva Englund (1937-1998), Sverige. Målerås. Diameter: 23-34, höjd: 18 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:17)

1521 8236  Skål Glas, Göte Augustsson (f. 1917), Sverige. Ruda Glasbruk. Diameter: 22 cm, höjd: 13 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:16)

1521 7171  Skål Konstglas, Italien. Diameter: 20 cm, höjd: 9,5 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:41)

1521 7473  Skål Kosta Boda, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Diameter: 12 cm, höjd: 9 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:25)

1521 8190  Skål Kosta, Göran Wärff (1933-2022), Sverige. Längd: 24 cm, höjd: 15 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:31)

1521 8191  Skål Kosta. Diameter: 19 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:20)

1521 8252  Skålar 3 st, Kina, diameter: 8-8,5. Höjd: 4,5-5 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:46)

1521 8229  Skålar 3 st, slipad kristall. Längd: 24-32. Diameter: 20 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:38)

1521 7094  Skålar & vaser 9 delar, Kristall, bland annat Orrefors. Höjd: 8-15 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:43)

1521 8084  Skänk 1890-tal, Bemålad. Bredd: 97 cm, djup: 50 cm, höjd: 113 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:21)

1521 8016  Skåp Lackarbete, Kina. Bredd: 61 cm, djup: 35 cm, höjd: 91 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 21:00)

1521 7405  Skåp nyrenässans, mahogny/valnöt. Bredd: 65 cm. Djup: 45 cm, höjd: 135 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:02)

1521 1041  Sked silver, Ivan Yefimovich Konstantinov, Moskva, Ryssland, 1877. Längd: 18 cm. Vikt: 50g ca

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:29)

1521 8203  Skedar 6 st, silver, "Kungaskeden", 1986. Längd: 11,5 cm. Vikt: 110 gr ca

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:18)

1521 8185  Skedar silver, 1+ 4+ 4 st. Längd: 12-17, vikt: 170 g

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:40)

1521 8066  Skedar silver, 6 delar, udda, 1800-tal. Längd: ca 21, vikt: 340 gr

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:01)

1521 7188  Skrivbord Jugend, mahogny. Bredd: 147 cm, djup: 80 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:30)

1521 8248  Skulptur 1700-/1800-tal, kvinna & hund. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:29)

1521 7355  Skulptur Amie Stålkrantz (f. 1930), Sverige. Fisk. Signerad, glaserat lergods. Längd: 31 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:09)

1521 7302  Skulptur Buddha, Sten, på träsockel. Längd: 15 cm, höjd: 13 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:02)

1521 8043  Skulptur Elefant i patinerat järn på stensockel. Höjd: 22cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:12)

1521 8006  Skulptur Erling Valldeby (1899-1973), Sverige. Sjöjungfru. Sandsten. Signerad EV 1941. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:40)

1521 7356  Skulptur Gunilla Sundström (f. 1956), Sverige. Abborre. Glaserat lergods. Signerad. Längd: 43 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:10)

1521 8235  Skulptur Gustavsberg, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Uggla, 28/50. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:19)

1521 8249  Skulptur Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Fågel, "8 Kenat", Kosta Boda. Höjd: 17,5 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:06)

1521 8234  Skulptur Kosta Boda, Åsa Jungnelius (f. 1975), Sverige. "Make up", sko. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:21)

1521 8037  Skulptur Längd: 12cm. Höjd: 10cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:34)

1521 8032  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Katt, Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio), Gustavsberg, 1996. Längd: 32cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:30)

1521 8033  Skulptur Med stensockel. Höjd: 15cm

S�ldes f�r 6.800 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:37)

1521 7339  Skulptur mus, keramik. Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:22)

1521 8012  Skulptur Oiva Toikka (1931-2019), Finland. Glasfrukt, Nuutajärvi. Signerad, numrerad 145/1000. Längd: 17 cm, höjd: 10 ca

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:19)

1521 8155  Skulptur Parian. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:15)

1521 8311  Skulptur Portugal. Längd: 40 cm. Höjd: 32 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:59)

1521 8031  Skulptur trä. Hundar, Längd: 10cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:28)

1521 7371  Skulptur Ulla Leijonhufvud. Signerad, daterad 1983, "stående med stenhuvud", 31x20 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:11)

1521 8060  Skulpturer 2 st, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Huvud i blått glas samt trappa "Entrance", poykormt glas. Kosta Boda. Längd: 5-8cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:29)

1521 8019  Skulpturer 3 st, Fåglar, Gullaskrufs glasbruk, bemålat glas. Med ögla för upphängning. Längd: 13 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:44)

1521 8340  Skulpturer 3 st, Porslin, Kina, Erotiska. Längd: ca 7 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:26)

1521 8250  Skulpturer 4 st, glas / sten. Frukter, Längd: 9-20 cm. Höjd: 9-13,5

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:59)

1521 8108  Soffbord Glasskiva med underrede i mässing och kromad metall, NK Nordiska Kompaniet, 1990-tal, 105x105 cm. Höjd: 44 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:16)

1521 8231  Soffbord Kerstin Hörlin-Holmquist (1925-1997), Sverige. Triva-serien för NK Nordiska Kompaniet. Bredd: 126 cm. Djup: 74 cm. Höjd: 58 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:26)

1521 8073  Spegel 1950/60-tal, Danmark. Rektangulär form, teak, 118x43 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:48)

1521 8178  Spegel nutida, 140x48 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:35)

1521 8087  Spegel nutida, bemålad, 82x62 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:37)

1521 8020  Spegel Rektangulär, 1900-talets första hälft. Höjd: 97 cm, bredd: 47 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:36)

1521 8088  Spegel Rektangulär, nutida, 162x72 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:30)

1521 8159  Spegellampett mässing. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:28)

1521 8253  Spegellampetter Ett par, Gustaviansk stil, Sent 1900-tal, 39x19 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:55)

1521 8177  Spelbord Nyrokoko. Bredd: 85 cm, djup: 42x2 cm, höjd: 77 cm

1521 7399  Spelbord Rokokostil, mahogny. Bredd: 89 cm, djup: 2x44 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:55)

1521 8045  Spiselhundar Ett par. Höjd: 30cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:12)

1521 8104  Stolar + KARMSTOLAR, 2 + 8 st, England. Höjd: 86 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:24)

1521 8239  Stolar 4 st, nyrenässans, ek, svarvad dekor av bl a lejonhuvuden på ryggstöd, benkryss, sits i läder

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 21:23)

1521 8011  Stolar 6 st, Nyrokoko

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:30)

1521 8119  Stolar 8 st, mahogny

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:54)

1521 8339  Stop + kanna, bland annat Oscar & Clothilde, nysilver / vitmetall. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:18)

1521 8142  Sybord 1940-tal, Alm. Bredd: 68 cm. Djup: 40 cm, höjd: 67 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:52)

1521 7489  Takarmatur 1960/70-tal, plåt / plast. Diameter: 50 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:10)

1521 8079  Takarmatur Hans-Agne Jakobsson (1919-2009), Sverige. Med glaskupor. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:11)

1521 8254  Takarmatur jugend, kupa av glas. Längd: 50 cm, diameter 30 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:28)

1521 8204  Takarmatur lövformade prismor. Höjd: 60 ca

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:31)

1521 7396  Takarmatur med glaskupa. Höjd: ca 65 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:48)

1521 7102  Takarmatur med prismor, diameter: ca 35 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:26)

1521 8286  Takarmatur tre ljusarmar, bronserat gjutjärn, 1800-talets slut. Höjd: 50 cm ca

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:23)

1521 8189  Takarmatur Venetiansk. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:10)

1521 8256  Tallrikar Ett par, dekor i Famille Rose, Kina. Diameter: 23 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:51)

1521 8188  Tårtspade + 2 efterrättsskedar, silver. Längd: 13-20. Vikt: 75 gr ca

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:05)

1521 8018  Tavla Kina, Lackarbete, stenrelief, 122x40 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:38)

1521 8140  Terrin med lock, Rörstrand, Ostindia. Längd: 30 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:13)

1521 8143  Teservis Ulla Procopé (1921-1968), Finland. "Ruija", Arabia, Finland. 19 delar

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:35)

1521 8102  Tidningsställ England. Längd: 48 cm, bredd, 35 cm, höjd: 48 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:28)

1521 8228  Tillbringare + vas. Glas. Höjd: 19-20 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:27)

1521 8315  Tomte "Pucki", Steiff. Klädd i kläder av filt. Höjd: ca 63 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:59)

1521 8200  Träskrin Valnötsrot med mässingsbeslag. Längd: 24 cm. Djup: 17 cm, cm, höjd: 5 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:33)

1521 8115  Träskulpturer Ett par, Afrikana. Längd: 27 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:44)

1521 8116  Träskulpturer ett par, elefanter. Höjd: 39 cm. Bredd: 30 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:25)

1521 8331  Träsnitt Maja Fjaestad (1873-1961), Sverige. Blomster. Handkolorerad. Signerad. Bladets mått: 14x7 cm, yttermått inklusive ram: 23x18 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:06)

1521 8051  Väggbonad Kina. Längd: 169 cm, höjd: 95 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:20)

1521 8260  Väggsköldar 2 st, Landskapsvapen, metall, "Småland & Östergötland", 27x17 ca

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:10)

1521 8042  Väggtelefon "Rikstelefon". Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:11)

1521 8218  Vas + fat, 2 delar, Rörstrand, Sydländska motiv. Längd: 23 cm, höjd: 22 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:48)

1521 8242  Vas Berit Ternell (f. 1929), Upsala Ekeby, Sverige. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:19)

1521 8152  Vas Flygsfors, Paul Kedelv (1917-1990), Sverige. Höjd: 46 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:12)

1521 8055  Vas glas. Höjd: 79cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:24)

1521 8305  Vas Göran Wärff (1933-2022), Sverige. Vas, Kosta Boda, Royal Art Collection. Signerad. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:21)

1521 7217  Vas Guido Andlovitz, för Lavenia, Italien. Höjd: 42 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:26)

1521 8182  Vas Italien. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:22)

1521 8151  Vas Keramik. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:59)

1521 8245  Vas Kina. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:21)

1521 8309  Vas Kosta Boda, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Caramba. Höjd: 33 cm

1521 7073  Vas Sven Palmqvist (1906-1984), Sverige. "Kraka”, Orrefors, 1987. Höjd: 32,5 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:05)

1521 7219  Vaser 2 st, Erkki Vesanto, Signerade. Höjd: 20-20,5

1521 8337  Vaser ett par, Kina, nutida. Höjd: 32 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:55)

1521 8205  Vikskärm omkring 1900, bemålad, Tyg med asiatiskt motiv. Längd: 3x43 cm, höjd: 112 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:04)

1521 7363  Vinglas 15 st, glaserad keramik, olika modeller. Höjd: 18-23,5 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 18:27)

1521 8288  Vitrinskåp 1920-tal, på hjultrissor, Bredd: 135 cm. Djup: 43 cm. Höjd: 172 cm, nyckel

1521 8109  Vitrinskåp England, delbart, Bredd: 203 cm d, 37 cm. Höjd: 213 cm, nyckel

S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 19:23)

1521 8255  Ytterfoder 2 st, nutida. Längd: 27-28, h-13-14 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:39)

1521 8194  Ytterfoder brons, John Johan Börjeson. Signerad J L H. Diameter: 26 cm, höjd: 12 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:54)

1521 8233  Ytterfoder ett par, Gustavsberg, Liljekonvalj. Höjd: 16,5 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 februari 2023 20:18)