Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 21 oktober 2019 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1282 6193  Affisch Lennart Jirlow (f. 1936), Sverige. Signerad. Ramens innermått: 67x51 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:11)

1282 6365  Akvarell Carl Schubert, smygande katt, 60x45 cm. Signerad

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:59)

1282 4437  Akvarell Henryk Mikolasch. Rävar. Signerad, daterad 1920, ca 28x40 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:57)

1282 5211  Akvarell Hiroko Kimura (f. 1930), Sverige. "Blå månens serenad", 18x13 cm. Signerad

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:07)

1282 6174  Anatomi Hjärna, Kropp, huvud, Höjd: 9-52 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:05)

1282 6214  Arbetsbord/stol Ergonomisk, "plugghästen", höjd: 80cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:48)

1282 6375  Armbandsur 10 st. Bland annat Tissot

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:56)

1282 6461  Armbandsur 14K, bruttovikt: 11,3g. Damur, Certina, gravyr. Diameter: 24mm, med läderband, går ej.

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:04)

1282 6013  Armbandsur Herrur Seiko Olympic, refnummer: 5t52-7a40, serienummer: 110473, quartz. Diameter: 40mm, kronograf, datum, doublé, viklås

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:44)

1282 6143  Armbandsur Herrur, Certina DS, referensnr: 7011, quartz, datum. Diameter: 38mm, stål/doublé, viklås, med extra länkbit

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 21:00)

1282 6278  Armring 18k guld. Guld, Chimento. Diameter: 6cm. Vikt: ca 25 g

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:58)

1282 6381  Ask ask med spelmarker, 1700-tal, 8x5x5,5. Höjd: 3,5 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:08)

1282 6526  Assietter 8 st, Rörstrand, Amerika Linjen. Diameter: 20 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:07)

1282 5296  Badrumslampor 3 st, Burlington, BL 22. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:20)

1282 6040  Bägare silver, Graverad, 1901. Höjd: 11 cm. Vikt: ca 80g.

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:39)

1282 6107  Båglampa krom / stensockel. Höjd: 205 ca

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:50)

1282 6126  Bajonett 1914. Längd: 48 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:45)

1282 6507  Bajonetter 3 st. Längd: 35-56 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:07)

1282 6465  Bänk Rokokostil. Längd: 102 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:17)

1282 6063  Barstol Antonio Citterio, "Spoon", för Kartell, Italien, plast, orange

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:24)

1282 6064  Barstol Antonio Citterio, "Spoon", för Kartell, Italien, plast, svart

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:42)

1282 6529  Bestick 3 delar, silver, bruttovikt: 63,9g. Längd: 11,5-13cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:26)

1282 6254  Bestick Gense, diverse

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:01)

1282 6446  Bestickuppsättning 102 delar. Nysilver, England, i schatull

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:43)

1282 5281  Bildrullar 2 st, Japan, Erotiska motiv. Motivet: 17x19, olja på tyg

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:08)

1282 5247  Blandteknik 2 st, Lars Davidsson, 35x53cm. Signerad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:42)

1282 5579  Blandteknik Harry Kampf (1926-1989), Sverige. Motiv från Essingen. Signerad. Diameter: 27 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:32)

1282 5578  Blandteknik Harry Kampf (1926-1989), Sverige. Motiv från Kaj. Signerad. Diameter: 41 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:31)

1282 6045  Blandteknik Kerstin Frykstrand Westling (1901-1997), Sverige. Signerad, daterad -82, flicka med tvärflöjt. Motivet: 25x23 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:15)

1282 6523  Blandteknik Marco Cecioni (f. 1948), Förlaga till motiv på scarf, osignerad. Motivet: 56x56cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:04)

1282 6080  Blandteknik / collage Tore Wideryd (1908-1992), Sverige. Musikanter, Signerad. Motivet: 21x15 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:58)

1282 6336  Bojaner 2 st, Kina. Höjd: 15-18cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:01)

1282 6098  Bok  + medaljong, Oscar II, "Redogörelse för Konung Oscar IIs 25-åriga regerings jubileum, diameter: 21 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:10)

1282 6314  Bokhylla Björk. Bredd: 80, djup: 24 cm, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:21)

1282 6229  Bokhylla Längd: 48 cm. Djup: 24cm, höjd: 239cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:03)

1282 4286  Bokhylla mahogny, Bredd: 150cm. Djup: 30 cm, höjd: 160 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:47)

1282 5313  Bokhylla med skåpdel, mahogny. Bredd: 87 cm. Djup: 31 cm, höjd: 130cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:16)

1282 6313  Bokhyllor ett par, mahogny. Bredd: 120. Djup: 24 cm, höjd: 96 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:57)

1282 6536  Bonad folkliv, 84x136 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:21)

1282 6422  Bonad Indisk elefant, 150x160 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:04)

1282 6168  Bord + ett par, stolar, Björk. Bredd: 74, djup: 50 cm, höjd: 69 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:58)

1282 6559  Bord Betsad, omkring sekelskiftet 1900, Bredd: 97cm. Djup: 50cm, höjd: 75cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:52)

1282 6246  Bord Teak, 1950-tal, Bredd: 58cm. Djup: 38cm, höjd: 54 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:40)

1282 6259  Bord Teak, Bredd: 61 cm. Djup: 40cm, höjd: 48 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:18)

1282 6217  Bordslampa Ett par, "Zero", Per Sundstedt. Höjd: 48cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:49)

1282 6218  Bordslampa Ett par, "Zero", Per Sundstedt. Höjd: 48cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:48)

1282 6220  Bordslampa Ett par, "Zero", Per Sundstedt. Höjd: 48cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:45)

1282 6073  Bordslampa EWÅ, Värnamo, 1950-tal. Höjd: 30 ca

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:39)

1282 6048  Bordslampa Herstal, nutida, metall. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:27)

1282 6548  Bordslampa mässing / marmor. Höjd: 32 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:11)

1282 6148  Bordslampa Mässing med plåtskärm. Höjd: 48cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:46)

1282 6147  Bordslampa nutida, metall. Höjd: 38cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:46)

1282 6066  Bordslampa Tiffanystil, glas / metall, nutida. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:25)

1282 6549  Bordslampor ett par, Fagerhult. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:41)

1282 6243  Bordstabletter 4 st, Josef Frank. Längd: 40cm. Bredd: 30cm.

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:14)

1282 6318  Bordstelefon Alabaster i etuie. Höjd: 25cm.

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:38)

1282 5455  Bordstelefon höjd: 31 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:45)

1282 6087  Bordsur Jaeger-LeCoultre, referensnr: 2161, mässing och glas. Höjd: 13 cm, går ej

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:52)

1282 6120  Bordsur Jordglob, vändbar. Höjd: 15 cm, Tyskland, går ej.

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:09)

1282 6478  Bordsur Märkt P Roy, Bemålad gips. Höjd: 58 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:04)

1282 6035  Brasskärm omkring 1900, metall, bemålad. Höjd: 104 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:30)

1282 6479  Brickbord mahogny med intarsia, Lös bricka med hänklar, Silver on Copper, England, L67. Djup: 47 cm. Höjd: 80 cm

S�ldes f�r 6.800 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:27)

1282 6486  Brickor 2 st. Plåt, 1800-tal. Längd: 32- 50 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:55)

1282 6272  Byrå Bredd: 90cm. Djup: 49cm, höjd: 103cm, nyckel

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:33)

1282 5361  Byrå Gustaviansk stil, Intarcia, stenskiva, Bredd: 84 cm. Djup: 50 cm. Höjd: 81 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:20)

1282 4422  Byrå mahogny, England, med skrivskiva. Bredd: 62, djup: 42 cm, höjd: 48 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:50)

1282 6513  Byrå Tallboy, mahogny. Bredd: 70, djup: 45 cm, höjd: 145 cm, nyckel

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:55)

1282 6250  Byrå Teak, Bredd: 60 cm. Djup: 30cm, höjd: 55cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:41)

1282 6099  Champagnecoasters Ett par, Pläter, England, omkring 1900, diameter: 18 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:38)

1282 6286  Chokladkoppar + kanna + sockerskål + gräddkanna, 7 delar, Musselmalet, Royal Copenhagen. Sockerskå. Höjd: 10cm, diameter: 8cm. Gräddkanna höjd: 10cm. Kanna höjd: 25cm. Koppar höjd: 8cm. Diameter: 10cm.

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:51)

1282 6415  Cigarrlåda Bredd: 19cm. Höjd: 9cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:48)

1282 5403  Dekorelement Indien. Längd: 193 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:55)

1282 6304  Dekorelement Orientaliska, 2 st. Längd: 82 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:34)

1282 6222  Disk Bemålad. Bredd: 213 cm. Djup: 75 cm. Höjd: 93 cm

S�ldes f�r 10.500 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:53)

1282 6369  Eldgafflar 2 st. Smide. Höjd: 76- 136 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:02)

1282 6459  Emmafåtöljer ett par

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:37)

1282 6554  Etagehylla mahogny, 1800-tal, Bredd: 75 cm. Djup: 36cm, höjd: 114 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:01)

1282 6360  Etsning Carl Locher (1851-1915), Danmark. Signerad, daterad 1900. Motivet: 33x54,5cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:17)

1282 6133  Etsning Gustaf Adolf Jansson, "Persona". Signerad, numrerad 114/260. Motivet: 32x25 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:10)

1282 6387  Etsning Hans Wigert (1932-2015), Sverige. Signerad, numrerad 19/30. Motivet: 35x35,5cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:18)

1282 6132  Etsning Kajsa Eriksson, "Kärnhuset". Signerad, numrerad 119/125, daterad -96. Motivet: 24x24 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:46)

1282 6105  Etsning Monogramsignerad, 1907, Starnbild. Motivet: 25x32, ej signerad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:41)

1282 6403  Etsning Oidentifierad konstnär. Signerad. Hamburgs hamn. Motivet: 44x60 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:05)

1282 6140  Etsningar 3 st, Erik Ekroth (1883-1954), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad. Motivet: 11x15,5 & 15,5x11 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:38)

1282 6207  Fällbord Bemålat, 44x44. Höjd: 63 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:12)

1282 6324  Fällbord Furu. Diameter: 96, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:40)

1282 5045  Färglitografi 2 st, Hans Belin (1936-2007), Sverige. Signerad, numrerad 285-upplaga, Hamn, Torg. Motivet: 65x51 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:24)

1282 6027  Färglitografi Berndt Wennström (f. 1945), Sverige. Väntan. Signerad, numrerad 30/80. Motivet: 18x29 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:17)

1282 6540  Färglitografi Guillermo Silva Santamaria (1921-2007), Colombia. Signerad, numrerad 141/150. Motivet: 50x70 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:24)

1282 6201  Färglitografi Gunnar Stålbrand (f. 1925), Sverige. Sjöbodar. Signerad, numrerad 275/360. Motivet: 33x41 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:31)

1282 6435  Färglitografi Harald Lindberg (1901-1976), Sverige. Signerad, numrerad 91/200. Motivet: 25x41 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:54)

1282 6136  Färglitografi Jan Abramsson (f. 1966), Sverige. Skärgård. Signerad, numrerad 135/250, daterad -10. Motivet: 42x36 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:35)

1282 6134  Färglitografi Jan Zielecki (f. 1949), Sverige. EA-upplaga (Épreuve d’artiste), Signerad. Motivet: 57x42 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:08)

1282 6135  Färglitografi Jörgen Waring (f. 1938), Danmark. Signerad, numrerad 11/147. Motivet: 40x42 cm

1282 6262  Färglitografi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Signerad, numrerad 36/75,1970. Motivet: 46x34 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:32)

1282 6436  Färglitografi Nisse Zetterberg (1910-1986), Sverige. Signerad, numrerad 187/360,1982. Motivet: 34x41 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:35)

1282 6265  Färglitografi Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 1975, numrerad 33/75. Motivet: 29x29,5cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:40)

1282 6542  Färglitografi Olle Kåks (1941-2003), Sverige. Signerad, numrerad 232/260, -77. Motivet: 55x33 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:51)

1282 6023  Färglitografi Olle Nyman (1909-1999), Sverige, daterad -72,. Signerad, numrerad 65/460. Motivet: 22x23 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:28)

1282 6200  Färglitografi R Eriksson, Söder Mälarstrand. Signerad, -64. Motivet: 19x30 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:09)

1282 6412  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. HC-upplaga (hors de commerce), Träd, signerad. Motivet: 23x33 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:16)

1282 6264  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerad, numrerad 128/360, Diana. Motivet: 33x47 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:26)

1282 4018  Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Kust. Signerad, daterad 1953, ej numrerad. Motivet: 47x65 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:14)

1282 6359  Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Signerad, daterad 1948. Motivet: 40x51cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:21)

1282 5340  Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Signerad, numrerad 208/360. Motivet: 53x65

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:25)

1282 6543  Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Signerad, numrerad 48/750, dans. Motivet: 22x30 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:03)

1282 6020  Färglitografi Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Signerad, numrerad 171/380. Motivet: 325x28 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:17)

1282 6041  Färglitografier 2 mappar (7 st), Lars Olsson, "Svenska Motorbåtsklassiker", 500-upplaga. Signerad, daterad -04, bladets mått: 31x42 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:59)

1282 6026  Färglitografier 3 st, Sven Lidberg (1929-2009), Sverige. Den gyldene freden, Gripsholm, tre friare, 270-290-upplagor. Signerad. Motivet: 28x15 & 33x24 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:58)

1282 6299  Färglitografier 4 st, Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Stockholm, PT. Signerad. Motivet: 47x63 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:58)

1282 6061  Fat Kina, porslin. Diameter: 10 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:03)

1282 6181  Fat Meissen, 13x13 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:08)

1282 6284  Fat Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Domino, Gustavsberg 1955-1969, konstgods i svartvitt i massa av stengodstyp, 15x15 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:56)

1282 6506  Fat Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsbergs Studio. Längd: 25 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:38)

1282 6551  Fåtölj Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. "Karin"

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:53)

1282 6233  Fåtölj Skinn

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:21)

1282 6285  Figurin räv, Dahl-Jensen, Danmark. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:16)

1282 6408  Figuriner 2 st, bland annat Hummel. Höjd: 12 cm ca

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:30)

1282 6528  Fiskbestick 12st, silver, knivar i nysilver. Längd: 18cm-21cm, bruttovikt: 580g

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:06)

1282 6339  Flakonger glas med silverinfattning. Höjd: 20cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:14)

1282 6095  Fotoramar & bordsstaffli, 5 delar, bland annat Jugend. Höjd: 11-35 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:17)

1282 6084  Gallerskålar 2 st, Rörstrand. Längd: 34, en omålad

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:10)

1282 6240  Glas 6 st. Höjd: 8 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:01)

1282 6082  Glasblock Orrefors, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:13)

1282 6083  Glasmålning Oidentifierad konstnär. Vinterlandskap, 22x44 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:13)

1282 5544  Glastallrikar 12 st, Tapio Wirkkala (1915-1985), Finland. "Solaris", Iittala, Finland. Diameter: 25-35cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:48)

1282 6202  Glöggservisdelar 8 delar, glas. Höjd: 6 - 14 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:36)

1282 6367  Gnistgaller mässing, Inköpt på Firma Svenskt Tenn. Längd: 79. Höjd: 46 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:16)

1282 6353  Golvlampa Falkenbergs. Höjd: 147 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:34)

1282 6018  Golvlampa höjd: 164 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:56)

1282 6524  Golvlampa mässing. Höjd: 129cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:51)

1282 6497  Golvlampa mässing. Höjd: ca. 140 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:06)

1282 6354  Golvlampa Spotlight. Tota. Höjd: 135cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:30)

1282 6320  Golvlampa teak och mässing. Höjd: 150 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:01)

1282 6003  Golvlampfot teak / mässing, Märkt GM. Höjd: 121 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:02)

1282 6481  Golvlampfötter ett par, metall, Tota. Höjd: 126 cm.

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:02)

1282 6093  Golvskulptur Paul Hoff (f. 1945), Sverige. Gustavsbergs Studio, Svan. Höjd: 63 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:38)

1282 6016  Golvvas höjd: 43cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:05)

1282 5024  Golvvas Kina, nutida. Höjd: 51cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:14)

1282 5492  Gouache Lars Stenstad (f. 1921), Sverige. Aprilväder II. Signerad, 15x19 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:04)

1282 5148  Gräddkanna silver, 1866. Höjd: 12 cm, Vikt: 130 g

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:37)

1282 6257  Gravyrer 2 st, 40x30 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:39)

1282 6276  Grogglas 12 st, Strömbergshyttan, Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:58)

1282 6484  Handväska Gucci, serienr. 904. 02. 00. Längd: 23 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:30)

1282 6295  Hänge silver, med blå sten. Diameter: 37mm. Bruttovikt: 21,1g

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:30)

1282 6297  Hänge silver. Längd: 7cm, blommotiv, och med penna, asiatiskt stämpel. Vikt: ca 30g.

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:19)

1282 6394  Hatt Churchill ltd, Neiman-Marcus, med ask. Proveniens familjen Bernadotte af Wisborg. Höjd: 13cm. Hattmått: 7 1/8

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:09)

1282 6326  Hattar 2 st, Proveniens familjen Bernadotte af Wisborg

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:59)

1282 4215  Hockeytröja signerad Backyard Babies. Ramens innermått: 83x83 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:39)

1282 6330  Ikon 22x18cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:14)

1282 6011  Ikon 36x31cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:16)

1282 6311  Jordglob med belysning. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:47)

1282 5099  Kaffe-/ tekoppar 14 delar, Ryssland

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:53)

1282 6288  Kaffe-/ teservis 33 delar, Musselmalet, Royal Copenhagen

S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:04)

1282 6500  Kaffekoppar 11 st. Blå Blom, Gustavsberg

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:38)

1282 6514  Kaffekoppar 6 + 4 st. B&G + Blå Blomst Kunglig Dansk

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:20)

1282 6279  Kaffeservis 24 delar, Rörstrand, Teneriffa

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:22)

1282 6194  Kaffeservis 27 delar, Bavaria

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:59)

1282 6379  Kaffeservis Blå Blomst, Royal Copenhagen, 32 delar, kaffekanna, 13st kaffekoppar med fat, 12st assietter, 1st ljusstake, 2st sockerskålar, 1st vas, 1st mjölkkanna, 1st skål

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:44)

1282 5152  Kaffeskedar 10 st, silver. Längd: 10,5 cm, Vikt: 100 g

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:30)

1282 6527  Kaffeskedar 6 st, silver, bruttovikt: 164,7g. Längd: 15cm, gravyr.

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:43)

1282 5151  Kaffeskedar 6+ 6+ 4 st. Längd: 9,5-12 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:28)

1282 6383  Kagge med tap. Längd: 45 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:30)

1282 6380  Kakeltavla 60x60 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:49)

1282 5025  Kandelabrar Ett par, mässing. Höjd: 45,5cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:16)

1282 6495  Kanna + 6 st. Muggar, keramik, Peradisverkstan, Öland. Höjd: 10 - 21 cm

1282 6476  Kanna Koppar, 1800-tal. Höjd: 33cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:44)

1282 6395  Kanon på lavett. Proveniens familjen Bernadotte af Wisborg. Längd: 45 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:34)

1282 5582  Karaff Kristall, Val St Lambert, Belgien. Höjd: 41 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:37)

1282 6236  Karmstol

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:36)

1282 6471  Karmstol Ek

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:20)

1282 6169  Karmstolar ett par, Karl Johan-stil, björk

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:25)

1282 6453  Kikare Coated optics. Proveniens familjen Bernadotte af Wisborg. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:09)

1282 6160  Kina 2 delar, porslin. Höjd: 5-11

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:27)

1282 6310  Klaffbord 1880-tal. Bredd: 110, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:25)

1282 8249  Klaffbord mahogny. Bredd: 103 cm. Djup: 44 cm, + 47x2. Höjd: 66 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2019 06:36)

1282 6317  Klänningar 6 st, "Maiden dress" Bloomingdale NY

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:39)

1282 6341  Klockor/barometrar 3 delar, Georg Jensen. Inre, diameter: 7cm. Yttre, diameter: 13cm.

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:22)

1282 6530  Knivar 6 st, med pärlemour. Längd: 15cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:17)

1282 6046  Kolteckning Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Figurer i säng. Signerad, Motivet. 20x29 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:15)

1282 6452  Konsol Asien. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:07)

1282 6433  Konsolbord Rokokostil. Bredd: 76, djup: 31 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:10)

1282 6221  Konstglas 2 delar, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta Boda. Diameter: 36 + , höjd: 31 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:51)

1282 6489  Konstglas 3 delar, Orrefors, Ann Nilsson. Höjd: 18 - 29 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:33)

1282 6384  Korkskruvar 2 st+ saltsked, silver, Malta. Höjd: 9 - 15 cm.

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:19)

1282 6188  Kuverttallrikar 14 st, nysilver. Diameter: 29 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:03)

1282 6466  Lampbord Bemålat. Höjd: 74 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:47)

1282 6322  Lampbord med hylla. Diameter: 51, höjd: 65 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:41)

1282 6534  Lampbord teak, Danmark. Bredd: 60 cm, djup: 40 cm, höjd: 40 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:11)

1282 6357  Leksak Stegsläp till brandbil. Längd: 65 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:41)

1282 5106  Leksaker 3 delar. Längd (lägsta till högsta): 12-18cm.

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:11)

1282 6396  Leksaker diverse

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:42)

1282 6485  Leksaksdjur ca 76 st

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:12)

1282 6308  Leksakshäst Längd: 66 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:54)

1282 6037  Linneskåp mahogny. Bredd: 107, djup: 48 cm, höjd: 160 cm, nyckel

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:08)

1282 6137  Litografi Ariel Ben-David (f. 1942), Israel. Flicka. Signerad, numrerad 18/80. Diameter: 35 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:37)

1282 6186  Ljuskrona 5-armad. Höjd: ca 60 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:15)

1282 6149  Ljuskrona nutida, plåt / prismor. Höjd: 75 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:04)

1282 6544  Ljuskrona nyrokoko, mässing /prismor. Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:52)

1282 5135  Ljuslampett Gefle A Percy. Höjd: 44 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:51)

1282 6501  Ljusstakar 2 par, nysilver / mässing. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:10)

1282 6224  Ljusstakar 2 st. Glas, Orrefors, Anne Nilsson (f. 1953), Sverige. + skål, Kosta Boda. Höjd: 15 Höjd: 29 - 38 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:35)

1282 6280  Ljusstakar Ett par, mässing, grip. Höjd: 21 cm

1282 6144  Ljusstakar Ett par, mässing. Höjd: 23cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:05)

1282 6281  Ljusstakar Ett par, silver, Borgila, 1959. Höjd: 16 cm. Vikt: ca 440g.

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:43)

1282 6050  Ljusstakar Ett par, Tenn, Gustaviansk stil, "Munka design", nutida. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:05)

1282 6407  Ljusstakar Ett par, Tenn, John Fredrik Warrenrath, Lund, 1800-tal. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:38)

1282 6427  Ljusstake Vänskapsknuten, Josef Frank för Firma Svenskt Tenn, mässing. Diameter: 22 cm. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:52)

1282 5259  Lok + vagn, 3 delar, Fleischmann. Längd: 10-18 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:57)

1282 6374  Målarstege höjd: 116 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:28)

1282 6253  Målarstege höjd: 116 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:26)

1282 6289  Manschettknappar silver, två par, varav en med gröna stenar. Vikt: 16,9g

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:49)

1282 6049  Månskensampel Sent 1800-tal, glas och mässing. Höjd: 35 ca

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:50)

1282 6516  Mapp med grafiska blad, 4 st, Gösta Gierow (f. 1931), Sverige. Acke Oldenburg (1923-2005), Sverige. Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Nils G Stenqvist (1934-2005), Sverige. Bladets mått: 80x60 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:18)

1282 6517  Mapp med grafiska blad, 4 st, Gösta Gierow (f. 1931), Sverige. Acke Oldenburg (1923-2005), Sverige. Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Nils G Stenqvist (1934-2005), Sverige. Bladets mått: 80x60 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:37)

1282 6518  Mapp med grafiska blad, 4 st, Gösta Gierow (f. 1931), Sverige. Acke Oldenburg (1923-2005), Sverige. Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Nils G Stenqvist (1934-2005), Sverige. Bladets mått: 80x60 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:31)

1282 6525  Matbestick silver, bruttovikt: 237,5g. 5st Matskedar. Längd: 18cm. Gravyr, med etui

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:45)

1282 6342  Matbestick silver, bruttovikt: 610g. Totalt: 15st, 2st matgafflar, 4st dessertgafflar, 4st dessertknivar, 1st kaffesked, 4st fiskknivar. Längd: 12-18,5cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:38)

1282 6319  Matbord Furu. Bredd: 183. Djup: 87 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:43)

1282 6468  Matbord Gustaviansk stil. Diameter: 106. Höjd: 74 cm, + 2 ilägg x30 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:14)

1282 6552  Matbord Superellips, design: Bruno Mathsson/Piet Hein, Fritz Hansen, Bredd: 180 cm. Djup: 120 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:18)

1282 6378  Matbord Teak, 1950-tal, utdragsskiva. Bredd: 115+ 50 cm. Djup: 80 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:05)

1282 6470  Matsalsgrupp Gustaviansk stil, 5 delar. Längd: 150, djup: 98 cm, höjd: 73 + 2 iläggx30 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:12)

1282 6115  Matservis 24 delar, Luneville, France

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:08)

1282 5510  Matservis mat-, te- och kaffeservis, ca 70 delar. Ostindia, Rörstrand. Blå dekor på ljusblå botten. Servisen formgiven 1932

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:44)

1282 6157  Matservisdelar 35 delar, Ostindia, Rörstrand. Blå dekor på ljusblå botten. Servisen formgiven 1932

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:05)

1282 6076  Matservisdelar Rörstrand, Sent 1800-tal, 19 + 13 delar

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:39)

1282 6178  Matta Gabbeh, 205x255 cm

1282 6159  Matta Kelim, 180x150 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:42)

1282 6400  Matta Nutid, 280x181 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:18)

1282 6109  Matta nutida, 295x260

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:57)

1282 6228  Matta Orientalisk, 122x183 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:18)

1282 6173  Matta orientalisk, 147x240 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:29)

1282 6172  Matta orientalisk, 162x261 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:21)

1282 5270  Matta orientalisk, 162x272 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:10)

1282 6108  Matta Orientalisk, 220x325

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:21)

1282 6010  Matta orientalisk, 238x147cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:44)

1282 6203  Matta orientalisk, 273x360

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:16)

1282 6406  Matta Orientalisk, 297x80cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:41)

1282 6258  Matta orientalisk, 65x91 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:39)

1282 6371  Matta orientalisk, 92x175 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:30)

1282 6519  Matta Orientalisk, Afghan, 220x205cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:22)

1282 6054  Matta Orientalisk, Bochara, 102x136 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:32)

1282 6052  Matta Orientalisk, Gabbeh, 200x300 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:06)

1282 6442  Matta Orientalisk, Isfahan, 155x104cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:07)

1282 6305  Matta orientalisk, Senneh, Semiantik, 124x200 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:51)

1282 6439  Matta Röllakan, 200x300 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:46)

1282 6270  Matta Röllakan, signerad. 142x200 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:09)

1282 6312  Matta Senneh, Antik, 137x200 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:55)

1282 6440  Matta Tibet, 200x300cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:15)

1282 6077  Mattallrikar + assietter, 8 + 7 delar, Rörstrand, Skånska Slott. Diameter: 17-24cm.

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:50)

1282 6034  Mattor 2 st, Orientaliska, 51x81 ca

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:28)

1282 6033  Mattor 2 st, Orientaliska, Bochara, snarlika, 50x68 ca

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:08)

1282 6388  Medaljsamling 9 st. Diameter: 3,6 - 9

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:48)

1282 6038  Mikroskop Steindorff, Berlin. Höjd: 33 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:43)

1282 6235  Mjölkkanna höjd: 65 cm ca

1282 6255  Mjölkkanna Koppar, saknar lock. Höjd: 39cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:28)

1282 6256  Modetavlor 3 st, 18x12 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:50)

1282 6291  Näsdukar 4 st. Christian Dior

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:14)

1282 6460  Nattygsbord England, mahogny. Bredd: 46. Djup: 46 cm, höjd: 58 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:56)

1282 6391  Nattygsbord Ett par, Rokokostil, bemålade, Bredd: 44 cm. Djup: 30cm, höjd: 71 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:33)

1282 6248  Nattygsbord Ett par, teak, Bredd: 45cm. Djup: 36cm, höjd: 59cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:37)

1282 6271  Nattygsbord Ett par. Bredd: 34 cm. Djup: 34 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:33)

1282 6457  Nattygsbord med stenskiva. Bredd: 40, djup: 41 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:30)

1282 6007  Ölglas + vinglas, 4+ 2, Lasse Åberg (f. 1940), Sverige. Höjd: 21-23 cm ca

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:39)

1282 6113  Olja på papper Oidentifierad konstnär. Signerad, Konstnär med palett. Signerad, daterad -94, bladets mått: 51x36 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:39)

1282 6404  Oljemålning Alfred Jensen, Hamburg, signerad. 1960. Olja på duk, 74x99 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:53)

1282 6145  Oljemålning Ali Aissaoui (f. 1961), Sverige. Signerad. Olja på duk, 76x65 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:57)

1282 6156  Oljemålning Alvar Hård (f. 1918), Sverige. Fjällvandring, Signerad. Olja på duk, 48x69 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:55)

1282 6363  Oljemålning Anders Altzar (1886-1939), Sverige. Signerad, 1927. Olja på duk, 87x114cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:57)

1282 5576  Oljemålning Berndt Wennström (f. 1945), Sverige. Riddarfjärden, signerad. Olja på duk, 37x45 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:28)

1282 6138  Oljemålning Bertil Widbrant (f. 1914), Sverige. Signerad. Olja på duk 29x59cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:05)

1282 5458  Oljemålning Bo von Zweigbergk (1897-1940), Sverige. Gagner sur meer. Signerad. Olja på pannå, 33x42 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:45)

1282 6139  Oljemålning Carl Abraham Rothstén (1826-1877), Landskap med fors, Monogramsignerad CAR. Olja på duk, 29x40 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:31)

1282 6171  Oljemålning Carl Brandt, Landskap, Signerad. Olja på duk, 47x78 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 21:11)

1282 6487  Oljemålning Charlotta Liljefors (f. 1943), Sverige. Rådjur. Signerad, -81. Olja på duk, 26x34 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:52)

1282 5603  Oljemålning Eigil Schwab (1882-1952), Sverige. Kust. Signerad, 1907. Olja på duk, 69x120 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:25)

1282 6477  Oljemålning Emilia Lönblad (1865-1946), Sverige. Porträtt. Signerad. Olja på pannå, 30x25 cm

1282 4443  Oljemålning Ernst Meissner (1837-1902), Tyskland. Signerad, daterad München -77. Olja på pannå, 22x33 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:10)

1282 6425  Oljemålning Gyula Barta, Gårdsmotiv. Signerad. Olja på duk, 54x74 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:34)

1282 6411  Oljemålning Harald Norrby (f. 1928), Sverige. Eka. Signerad. Olja på duk, 35x44 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:59)

1282 6331  Oljemålning Henry Gummery (1832-1912), Storbritannien. Landskap med bro och figurer. Signerad, daterad 1892. Olja på duk, 60x89 cm

1282 5538  Oljemålning Inge Pettersson (f. 1944), Sverige. Träd. Signerad. Olja på duk, 59x59 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:38)

1282 5540  Oljemålning Irina Savitska. Fruktstilleben. Ej signerad. Olja på duk, 68x49 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:48)

1282 6009  Oljemålning Ivan Constantin Johansson (1895-1946), Sverige. Skärgårdsmotiv. Signerad Constantin. Olja på pannå, 44x64 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:59)

1282 6187  Oljemålning Jack Prudnik (f. 1914), USA. Stadsgården, Stockholm. Signerad. Olja på duk, 27x35 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:23)

1282 6021  Oljemålning Johan Bladh (1893-1976), Sverige. "Kläppavallen". Signerad, daterad -62. Olja på duk, 37x45 cm

1282 6025  Oljemålning Johan Boström, marin. Signerad. Olja på duk, 31x56 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:54)

1282 7532  Oljemålning John Rafael Ekelund (1877-1946), Finland. "Vy över Nådendal". Signerad JR Ekelund, daterad -39. Olja på duk, 63x80 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:04)

1282 6368  Oljemålning José Galván (1910-2001). Signerad. Olja på duk, 53,5x44cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:40)

1282 3043  Oljemålning Karin Frostenson (f. 1946), Sverige. "Flickan Fågeln och Berget". Signerad a tergo. Olja på duk, 138x115 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:24)

1282 6024  Oljemålning Kjell Rosén (1909-1982), Sverige. Signerad, daterad 49. Olja på pannå, 30x54 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:49)

1282 4431  Oljemålning kopia efter Edelfeldt, pianolektion. Signerad. Olja på duk, 71x63 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:19)

1282 4456  Oljemålning Kopia efter Rembrandt. Signerad. Olja på pannå, 90x60 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:41)

1282 6352  Oljemålning Lars Norrman (1915-1979), Sverige. "Mexico". Signerad. Olja på pannå, 12x17cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:57)

1282 6106  Oljemålning Läsande munk, Signerad. Olja på duk, 27x21 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:54)

1282 4452  Oljemålning Lekande barn. Ej signerad. Olja på duk, 90x60 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:35)

1282 5529  Oljemålning Lindorm Liljefors (1909-1985), Sverige. Skogsparti. Signerad, -52. Olja på pannå, 45x53 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 21:04)

1282 6212  Oljemålning Monica Lorentzon (f. 1940), Sverige. Clown, 69x48 cm. Signerad

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:28)

1282 2130  Oljemålning Nils Andersson (1817-1865), Sverige. Skridsko på natten. Signerad. Olja på duk, 34x45 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:22)

1282 4120  Oljemålning Oidentifierad konstnär, 1700-/1800-tal. Ej signerad. Olja på pannå, 36x53 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:53)

1282 5238  Oljemålning Oidentifierad konstnär. "De fattigas jul. Signerad. Olja på duk, 93x63 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:59)

1282 6432  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Båt, signerad. Olja på duk, 59x72 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:26)

1282 6030  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, komposition. Olja på duk, 59x71 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:51)

1282 6215  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Giani. Olja på duk, 45,5x54cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:20)

1282 4455  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Stående flicka. Ej signerad. Olja på duk, 120x60 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:40)

1282 4435  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Stående kvinna. Otydlig signatur, Paris tidigt 1900-tal. Olja på duk, 81x40 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:29)

1282 5535  Oljemålning Olga Semenova (f. 1953), Ryssland. Stilleben. Signerad, -03. Olja på duk, 60x24, oramad

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:27)

1282 6104  Oljemålning Olof Sandahl (f. 1938), Sverige. (Tillskriven), "Lars i sängen, 1951" ej signerad. Olja på pannå, 41x35 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:22)

1282 6430  Oljemålning Rune Johansson, Större hackspett, signerad. -03. Olja på duk, 60x74 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:21)

1282 6482  Oljemålning Sigfrid Grimma. Signerad. Olja på pannå, 31x38 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:38)

1282 1039  Oljemålning Stig Jonzon (1913-1987), Sverige. "Utsikt från Hotel Reisen". Signerad, daterad -52. Olja på pannå, 55x45 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:48)

1282 6075  Oljemålning Sven Otto Lindström, Hamnmotiv. Signerad. Olja på duk, 54x64 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:26)

1282 6329  Oljemålning Theodor Glasell (f. 1874), Sverige. Signerad. Olja på duk, 23x32cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:55)

1282 6232  Oljemålning Vilhelm Holmgren (1863-1943), Sverige. Dopscen. Signerad och stämpelsignerad. Olja på duk. 46x37 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:45)

1282 6110  Oljemålningar 2 st, Hans-Göran Eriksson, monogramsignerade, 2011. Olja på duk, 30x30

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:20)

1282 5446  Oljemålningar 2 st, Oidentifierad konstnär. Landskap. Signerad Schjelderup. Olja på pannå 35x47 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:27)

1282 4255  Öronlappsfåtöljer Ett par, skinn + fotpall, (en med skador)

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:30)

1282 6483  Osttallrikar 6 st. Porcelain de Paris. I etui, Diameter: 19 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:56)

1282 6532  Pall furu. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:21)

1282 6555  Pall Josef Frank. Längd: 80, höjd: 40 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:19)

1282 6558  Pallar 5 st. Höjd: 46cm. Diameter: 35cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:03)

1282 6557  Pallar 5 st. Höjd: 46cm. Diameter: 35cm.

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:07)

1282 6205  Pallar Ett par, 1800-tal, 38x38. Höjd: 46 cm

1282 6029  Pallar Ett par, Designers Guild tyg. Längd: 60cm. Bredd: 47cm. Höjd: 40cm.

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:16)

1282 6162  Pallar ett par, Skinnklädda. Längd: 67cm. Djup: 35cm. Höjd: 35cm.

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:40)

1282 5301  Pastell Oidentifierad konstnär. Porträtt, 62x50 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:54)

1282 6340  Pepparkvarn Rikswasa. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:30)

1282 6006  Pickelhuva Modell äldre, Tre Kronor. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:04)

1282 6125  Picknickset + pluntor, England & Tyskland. Höjd: 18-33 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:01)

1282 6166  Piedestal Björk, omkring 1900. Höjd: 92 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:55)

1282 6170  Piedestal Gjutjärn, Bolinders Stockholm, omkring sekelskiftet 1900. Höjd: 98 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:04)

1282 6323  Piedestaler ett par, Bemålade. Höjd: 100 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:08)

1282 5504  Plafond Orrefors. Diameter: 55 cm, höjd: 60 cm ca

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:15)

1282 6068  Pollare Ett par, trä. Längd: 41, höjd: 14,5 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:01)

1282 6493  Porslin 3 del Wedgwood. Höjd: 4 - 14 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:25)

1282 6225  Porslin 3 delar, Kina. Höjd: 5 - 12, bland annat tekanna

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:20)

1282 6496  Porslin 4 delar, Kina, bland annat skålar. Höjd: 5 - 17 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:22)

1282 5415  Porslin 7 delar, Wedgwood. Diameter: 5,5-17 cm. Höjd: 5,5-11 cm, kanna, bredd: 18 cm, höjd: 22 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:04)

1282 6167  Pottskåp Björk. Bredd: 40, djup: 34 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:05)

1282 5015  Räkskål + skål. Diameter: 19-32 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:38)

1282 6032  Ram Nyrokoko, ramens innermått: 42x50 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:23)

1282 6184  Ravelram ramens innermått: 34x55 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:10)

1282 6118  Remmare 11 st, Tyskland. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:35)

1282 6508  Remmare 9 + 6 + 8. Höjd: 12 - 16 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:35)

1282 6164  Remmare 9st. Höjd: 14,5cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:50)

1282 6306  Resekoffert Proveniens familjen Bernadotte af Wisborg. Längd: 100 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:28)

1282 6488  Ring 18k guld. Vikt: 4,8g. Vitguld med briljantslipade diamanter, 3xca0,23ct, storlek: 17, år 1998, Tiilverkare Kaplans Safir AB

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:13)

1282 6539  Ring 18k guld. Vikt: 9,3g. Med Opal, storlek: 18½, tillverkare, Glansen AB, Upplands Väsby.

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:05)

1282 6541  Ring 9K. Vikt: 5,9g. Med grön & vita stenar, storlek: 18½.

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:53)

1282 6180  Ritset 3 st, bland annat Meisel & sohn

1282 6303  Rökbord mässing. Diameter: 96 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:15)

1282 6455  Salongsbord Nyrokoko. Bredd: 113, djup: 67 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 oktober 2019 06:26)

1282 6230  Salongsbord Valnöt. Nyrenässans, Diameter: 111. Höjd: 69 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:54)

1282 6195  Salt-pepparkar 4 delar. Höjd: 3 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:03)

1282 6448  Salt/pepparkar 3 delar, + citronpress + isbehållare. Höjd: 9-30cm.

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:08)

1282 6535  Satsbord teak, 2 delar. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:10)

1282 6533  Servetthållare 7st. Längd: 11cm. Höjd: 9cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:46)

1282 6242  Servisdelar 15 delar, Arctica, aprikos, Arabia

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:49)

1282 6510  Servisdelar 19 st. Hackefors

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:10)

1282 6296  Sidenscarves 2 st. Hermès, Paris + 1 Dior, 70x70 - 89x89 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:39)

1282 6293  Sidenscarves 2 st. Hermès, Paris, 89x89 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:36)

1282 4335  Skål glas, Monica Backström (f. 1939), Sverige. Sverige. Kosta Boda, Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:26)

1282 5217  Skål Kina, Ge-yao. Diameter: 11,5 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:24)

1282 6362  Skål på fot med lock, slipad kristall. Diameter: 24, höjd: 38 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:11)

1282 6182  Skål Upsala Ekeby. Diameter: 24. Höjd: 11 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:12)

1282 5257  Skålar 4 st, Orrefors. Höjd: 9-10 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:55)

1282 6062  Skålar 6 st, Asien, nutida, diameter: 11, höjd: 5 cm

1282 6022  Skålfat i ställning med hänkel. Imaridekor, Kina, 1800-tal. Diameter: 25. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:58)

1282 6197  Sked silver/emalj, Ryssland. Längd: 15 cm. Bruttovikt: 25g

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:14)

1282 6008  Skomakarlampa diameter: 20 cm

1282 6347  Skoputsarlåda Ronson. Längd: 27cm. Djup: 16cm. Höjd: 22cm.

1282 6343  Skrin med insats, Intarsia. Längd: 30 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:19)

1282 6179  Skrivbord + stol, Ek, 1900-tal, Bredd: 107cm. Djup: 66 cm, höjd: 83 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:48)

1282 6216  Skrivbord Bredd: 121 cm. Djup: 60 cm. Höjd: 74 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:19)

1282 6043  Skrivbord Glas. Bredd: 100, djup: 45 cm, höjd: 65 cm

1282 6091  Skulptur Avgjutning av Erik Hesselberg, efter original i trä. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:27)

1282 6356  Skulptur Bing & Grøndahl, Uggla. Höjd: 44cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:19)

1282 6546  Skulptur efter Ruth Milles. Gips. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:03)

1282 6335  Skulptur ett par, Porslin, Pelikaner. Höjd: 29cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:45)

1282 6418  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Bulldog, Gustavsberg. Höjd: 13 cm

1282 5001  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Pelle ur Larsons ungar, Gustavsberg 1964-1980. Höjd: 21 cm, delvis glaserad och målad brun stengodslera

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:14)

1282 6490  Skulptur Lladro, man med pipa. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:17)

1282 6492  Skulptur Lladro, pojke med hund. Höjd: 20 cm

1282 6338  Skulptur Metall. Höjd: 27cm

1282 6283  Skulptur Parian, Gustafsberg, 1909, gosse. Höjd: 44

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:47)

1282 6332  Skulptur Rörstrand, Harald Salomon (1900-1990), Danmark. Porslin på träplatta, Baliflickan. Höjd: 26cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:06)

1282 6028  Skulptur i glas Åsa Jungnelius (f. 1975), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:45)

1282 6213  Skulpturer 2 st, brons, Fågel + häst. Höjd: 6-8 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:37)

1282 6511  Skulpturer 2 st. Kristall, pingvin + katt, Orrefors. Höjd: 8 - 22 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:23)

1282 6056  Skulpturer 3 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Fåglar, Gustavsberg. Höjd: 6,5. Längd: 10 ca

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:20)

1282 6055  Skulpturer 3 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Fåglar, Gustavsberg. Höjd: 7,5 ca

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:48)

1282 6002  Slagbord nutida, Bemålat. Bredd: 27 + 2x71. Djup: 111 cm. Höjd: 76 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:13)

1282 6292  Slipsnål 18k guld. Längd: 6,5cm. Vikt: 1,4g. (bucklig)

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:12)

1282 6321  Snörsitsstolar 4 st, 1960-tal

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:55)

1282 5237  Sockerskål + kannor 2 st, Rörstrand, Trollsländan, design: Alf Wallander (1862-1914), Sverige. Kanno. Längd: 10-13cm. Höjd: 4-9cm. Skål höjd: 8cm. Diameter: 11cm.

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 21:00)

1282 6451  Soffa + Fåtölj, France & Daverkosen, Danmark, mahogny. Längd: 130cm (soffan)

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:09)

1282 5367  Soffa 60/70-tal. Aarhuspol, Danmark, Längd: 184cm. Höjd: 79cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 21:11)

1282 6475  Soffa Gustaviansk, provinsarbete. Längd: 193 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:25)

1282 6462  Soffa nyrokoko. Längd: 175 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:30)

1282 6209  Soffa Sekelskifte 1900, Längd: ca 240cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:15)

1282 6211  Soffa sekelskifte 1900. Längd: ca 240cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:20)

1282 6210  Soffbord Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Diameter: 90cm. Höjd: 52cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:54)

1282 6438  Solur + korkskruv. Höjd: 19 cm ca

1282 6504  Soppterrin Wedgwood. Höjd: 29 cm ca

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:44)

1282 6474  Spegel 123x63 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:17)

1282 6097  Spegel 1960-tal, teak, Fröseke, Nybro, 124x34 cm

1282 6191  Spegel Björk, 145x66 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:59)

1282 6039  Spegel Flätad rotting, diameter: 62 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:08)

1282 6429  Spegel höjd: 162cm. Bredd: 70cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:54)

1282 6358  Spegel höjd: 81cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:29)

1282 6177  Spegel nutida, 88x67 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:32)

1282 6547  Spegellampett Gustaviansk stil, 64x39 cm

1282 5254  Spelbord nyrokoko, Bredd: 87 cm. Djup: 43 cm. Höjd: 75 cm

1282 6309  Spiselkrans längd: 155 cm, djup: 27 cm, höjd: 127 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:40)

1282 6244  Stegar 2 st. Höjd: 102-174

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:00)

1282 6101  Stekfat 1700-tal, Kina, porslin. Längd: 28,5 cm

1282 6103  Stekfat 1700-tal, Kina, Porslin. Längd: 46 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:33)

1282 6102  Stekfat 1700-tal, Kina. Längd: 44,5 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:25)

1282 6206  Stol Allmoge + mjölkpall, Allmoge. Höjd: 42 - 92 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:40)

1282 6165  Stol Sjuan, design: Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark. För Fritz Hansen, Danmark

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:28)

1282 5089  Stolar 4 st, 1800-tal, Björk

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:36)

1282 6131  Stolar 4 st, Svante Skogh "Rosetto"

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:38)

1282 6300  Stolar 4 st. Barockstil, ek / gyllenläder. Höjd: 88 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:43)

1282 6315  Stolar 5 st, England

1282 5477  Stolar 6 st, senempire

1282 6208  Stolar Ett par, 1700-tal, provinsarbeten

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:56)

1282 6498  Stringhylla 2 gavlar + 3 hyllplan. Bredd: 78 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:52)

1282 6410  Stringhylla 2 hyllplan. Bredd: 58 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:06)

1282 6185  Sybord Intarsia, Bredd: 45cm. Djup: 35 cm. Höjd: 46cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:17)

1282 5480  Sybord nyrenässans, intarsia, valnöt/mahogny. Bredd: 53 cm. Djup: 40 cm. Höjd: 75 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:42)

1282 6251  Syltkrukor 6 st. Höjd: 18-31 cm ca

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:31)

1282 6163  Syltkrukor 7 st. Höjd: 17-22 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:14)

1282 6072  Takarmatur IKEA, Tyfon, diameter: 40,1970-tal, metall / plastraster

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:28)

1282 6151  Takarmatur Kaiser Leuchten. Höjd: 59cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:43)

1282 6175  Takarmatur mässing, glas. Höjd: 19cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:20)

1282 6467  Takarmatur med prismor. Höjd: 60 ca

1282 6545  Takarmatur prismor. Gustaviansk stil, Höjd: 80 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:58)

1282 6472  Takarmatur Prismor. Höjd: ca 50 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:51)

1282 6078  Takarmatur Trä. Höjd: 85 cm

1282 6042  Takarmaturer Ett par, Ateljé Lyktan. Höjd: 80, diameter: 65 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:40)

1282 6198  Tallrikar 12+ 12. Diameter: 16-20 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:28)

1282 6441  Tallrikar 33 delar, Hutschenreuther. Diameter: 17-26 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:23)

1282 6413  Tallrikar 4 st, Hadeland Norge. Diameter: 27cm.

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:52)

1282 6414  Tallrikar 4 st, Hadeland Norge. Diameter: 32cm

1282 6252  Tavelram förgylld, ramens innermått: 79x67 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 21:12)

1282 6327  Tennsoldater diverse, Proveniens familjen Bernadotte af Wisborg

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:47)

1282 6423  Textil Silke Japan, ca 235 x160 cm

1282 6231  Tidningsställ Plexi. Höjd: 140 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:27)

1282 5127  Toddykanna + mjölkkanna, England, Stengods. Höjd: 20-25 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:42)

1282 6298  Träsnitt 2 st, Sven Ljungberg (1913-2010), Sverige. PT, fåglar. Motivet: 40x38 cm

1282 4257  Träsnitt Japan, Triptyk, ramens innermått: 46x84 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:32)

1282 6325  Träsnitt Marja Ruta (f. 1942), Sverige. I tunnelbanan. Signerad, daterad -76, ca 45x45 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:31)

1282 6389  Träsnitt Petter Zennström (f. 1945), Sverige. Signerad, daterad 1976, ca 30x36,5 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:33)

1282 6142  Trattgrammofon höjd: 71cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:50)

1282 6509  Trehjuling H J Johansson, Anderstorp. Längd: 80cm. Djup: 35cm. Höjd: 50cm.

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:01)

1282 6307  Trumma diameter: 45 cm, höjd: 40 cm

1282 6522  Tryck Joan Miro. Motivet: 51x36cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:13)

1282 5326  Tusch Bertil Bull Hedlund (1893-1950), Sverige. Signerad, 24x23 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:44)

1282 6127  Våg Jernbolaget, Eskilstuna. Höjd: 33 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:33)

1282 6370  Vägghylla AB Eriksson & Söner Möbelsnickeri Vrena för Svenskt Tenn. Bredd: 32, djup: 18 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:28)

1282 6094  Vägghylla längd: 71 cm, djup: 18 cm, höjd: 50 cm

1282 6398  Väggljusstake mässing, K J Bull. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:52)

1282 5564  Väggpendyl Empirestil. Höjd: 58 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:13)

1282 6071  Väggplatta Kina. Trä och porslin, nutida. Ca 71x33. Motivet: 28x18 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:43)

1282 6337  Väggtallrikar 2 st. Diameter: 30cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:49)

1282 6150  Väggur omkring 1900,60x50 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:18)

1282 6051  Värmeljusstakar 6 st, Marimekko. Höjd: 6 cm

1282 6420  Vas + skål, bland annat Carl Harry Stålhane, Rörstrand. Höjd: 3-12 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:56)

1282 6158  Vas + Skål, Kosta Boda, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Samt Bertil Vallien. Höjd: 14-29 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:51)

1282 6116  Vas + skålar, 3 + 1 delar, Rörstrand, Carl Harry Stålhane & Gunnar Nylund. Höjd: 6-16 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:06)

1282 6123  Vas  + skulptur, 2 delar, Ekeby. Höjd: 18-21 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:03)

1282 6275  Vas Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Iittala. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:19)

1282 5107  Vas Gustavsberg, 1898, handmålad. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:20)

1282 6421  Vas Keramik med lavasten, Island. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:09)

1282 6060  Vas Kina, nutida. Höjd: 29 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:15)

1282 6241  Vas Kina. Höjd: 29 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:26)

1282 6176  Vas nysilver, Württembergische Metallwarenfabrik WMF. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:53)

1282 5026  Vas Pauli Partanen, Arabia, svart, signerad. Höjd: 25cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:19)

1282 6494  Vas Rosenthal. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:56)

1282 6426  Vas Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Kosta. Signerad, kristall, 1950-tal. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:02)

1282 6234  Vas Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Kosta. Signerad, kristall, 1950-tal. Höjd: 23 cm

1282 5141  Vaser 2 st + stop, Keramik, bland annat Rörstrand. Höjd: 13,5-16 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:38)

1282 6245  Vaser 2 st. Jugend. Signerade. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:44)

1282 6419  Vaser 3 st, Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Höjd: 14-26 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:34)

1282 6128  Vaser 3 st, jugend, porslin. Höjd: 10-15 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:06)

1282 6237  Vaser 3 st. Kina. Höjd: 19 - 25 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:24)

1282 6086  Vaser 4 st, Konstglas, bland annat Ekenäs, Lake. Höjd: 13-32 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:02)

1282 6119  Vaser Ett par, Guldfärgade, nutida. Höjd: 30-58 cm

1282 6129  Vaser / skålar 3 st, Konstglas. Signerade. Höjd: 15-18 ca

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 12:13)

1282 6316  Vikskärm 3-delad, tyg. Höjd: 165 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:23)

1282 6417  Vikskärm 4-delad. Höjd: 141 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:20)

1282 6277  Vinglas 10 st. Ruben, Kosta Boda. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:17)

1282 6449  Vinglas 11 st. Höjd: 15 cm

1282 6239  Vinglas 8 st. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:01)

1282 6190  Vitrinskåp Björk, omkring 1900, Bredd: 86 cm. Djup: 45 cm, höjd: 161cm, nyckel

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:10)

1282 6463  Vitrinskåp längd: 122 cm, djup: 41 cm, höjd: 192 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:43)

1282 6458  Vykort 1900-talets första hälft, ca 400 st

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:09)

1282 5471  Ytterfoder Kina. Diameter: 28 cm

1282 6090  Ytterfoder porslin, nutida. Längd: 44, höjd: 20 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:55)

1282 6416  Ytterfoder Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Diameter: 25 cm. Höjd: 15 cm (storlek 3)

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:48)