1282 6193 Affisch Lennart Jirlow (f. 1936), Sverige. Signerad. Ramens innermått: 67x51 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:11)
1282 6365 Akvarell Carl Schubert, smygande katt, 60x45 cm. Signerad
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:59)
1282 4437 Akvarell Henryk Mikolasch. Rävar. Signerad, daterad 1920, ca 28x40 cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:57)
1282 5211 Akvarell Hiroko Kimura (f. 1930), Sverige. "Blå månens serenad", 18x13 cm. Signerad
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:07)
1282 6174 Anatomi Hjärna, Kropp, huvud, Höjd: 9-52 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:05)
1282 6214 Arbetsbord/stol Ergonomisk, "plugghästen", höjd: 80cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:48)
1282 6375 Armbandsur 10 st. Bland annat Tissot
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:56)
1282 6461 Armbandsur 14K, bruttovikt: 11,3g. Damur, Certina, gravyr. Diameter: 24mm, med läderband, går ej.
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:04)
1282 6013 Armbandsur Herrur Seiko Olympic, refnummer: 5t52-7a40, serienummer: 110473, quartz. Diameter: 40mm, kronograf, datum, doublé, viklås
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:44)
1282 6143 Armbandsur Herrur, Certina DS, referensnr: 7011, quartz, datum. Diameter: 38mm, stål/doublé, viklås, med extra länkbit
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 21:00)
1282 6278 Armring 18k guld. Guld, Chimento. Diameter: 6cm. Vikt: ca 25 g
S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:58)
1282 6381 Ask ask med spelmarker, 1700-tal, 8x5x5,5. Höjd: 3,5 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:08)
1282 6526 Assietter 8 st, Rörstrand, Amerika Linjen. Diameter: 20 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:07)
1282 5296 Badrumslampor 3 st, Burlington, BL 22. Höjd: 23 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:20)
1282 6040 Bägare silver, Graverad, 1901. Höjd: 11 cm. Vikt: ca 80g.
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:39)
1282 6107 Båglampa krom / stensockel. Höjd: 205 ca
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:50)
1282 6126 Bajonett 1914. Längd: 48 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:45)
1282 6507 Bajonetter 3 st. Längd: 35-56 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:07)
1282 6465 Bänk Rokokostil. Längd: 102 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:17)
1282 6063 Barstol Antonio Citterio, "Spoon", för Kartell, Italien, plast, orange
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:24)
1282 6064 Barstol Antonio Citterio, "Spoon", för Kartell, Italien, plast, svart
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:42)
1282 6529 Bestick 3 delar, silver, bruttovikt: 63,9g. Längd: 11,5-13cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:26)
1282 6254 Bestick Gense, diverse
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:01)
1282 6446 Bestickuppsättning 102 delar. Nysilver, England, i schatull
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:43)
1282 5281 Bildrullar 2 st, Japan, Erotiska motiv. Motivet: 17x19, olja på tyg
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:08)
1282 5247 Blandteknik 2 st, Lars Davidsson, 35x53cm. Signerad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:42)
1282 5579 Blandteknik Harry Kampf (1926-1989), Sverige. Motiv från Essingen. Signerad. Diameter: 27 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:32)
1282 5578 Blandteknik Harry Kampf (1926-1989), Sverige. Motiv från Kaj. Signerad. Diameter: 41 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:31)
1282 6045 Blandteknik Kerstin Frykstrand Westling (1901-1997), Sverige. Signerad, daterad -82, flicka med tvärflöjt. Motivet: 25x23 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:15)
1282 6523 Blandteknik Marco Cecioni (f. 1948), Förlaga till motiv på scarf, osignerad. Motivet: 56x56cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:04)
1282 6080 Blandteknik / collage Tore Wideryd (1908-1992), Sverige. Musikanter, Signerad. Motivet: 21x15 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:58)
1282 6336 Bojaner 2 st, Kina. Höjd: 15-18cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:01)
1282 6098 Bok + medaljong, Oscar II, "Redogörelse för Konung Oscar IIs 25-åriga regerings jubileum, diameter: 21 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:10)
1282 6314 Bokhylla Björk. Bredd: 80, djup: 24 cm, höjd: 60 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:21)
1282 6229 Bokhylla Längd: 48 cm. Djup: 24cm, höjd: 239cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:03)
1282 4286 Bokhylla mahogny, Bredd: 150cm. Djup: 30 cm, höjd: 160 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:47)
1282 5313 Bokhylla med skåpdel, mahogny. Bredd: 87 cm. Djup: 31 cm, höjd: 130cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:16)
1282 6313 Bokhyllor ett par, mahogny. Bredd: 120. Djup: 24 cm, höjd: 96 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:57)
1282 6536 Bonad folkliv, 84x136 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:21)
1282 6422 Bonad Indisk elefant, 150x160 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:04)
1282 6168 Bord + ett par, stolar, Björk. Bredd: 74, djup: 50 cm, höjd: 69 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:58)
1282 6559 Bord Betsad, omkring sekelskiftet 1900, Bredd: 97cm. Djup: 50cm, höjd: 75cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:52)
1282 6246 Bord Teak, 1950-tal, Bredd: 58cm. Djup: 38cm, höjd: 54 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:40)
1282 6259 Bord Teak, Bredd: 61 cm. Djup: 40cm, höjd: 48 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:18)
1282 6217 Bordslampa Ett par, "Zero", Per Sundstedt. Höjd: 48cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:49)
1282 6218 Bordslampa Ett par, "Zero", Per Sundstedt. Höjd: 48cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:48)
1282 6220 Bordslampa Ett par, "Zero", Per Sundstedt. Höjd: 48cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:45)
1282 6073 Bordslampa EWÅ, Värnamo, 1950-tal. Höjd: 30 ca
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:39)
1282 6048 Bordslampa Herstal, nutida, metall. Höjd: 50 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:27)
1282 6548 Bordslampa mässing / marmor. Höjd: 32 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:11)
1282 6148 Bordslampa Mässing med plåtskärm. Höjd: 48cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:46)
1282 6147 Bordslampa nutida, metall. Höjd: 38cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:46)
1282 6066 Bordslampa Tiffanystil, glas / metall, nutida. Höjd: 25 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:25)
1282 6549 Bordslampor ett par, Fagerhult. Höjd: 60 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:41)
1282 6243 Bordstabletter 4 st, Josef Frank. Längd: 40cm. Bredd: 30cm.
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:14)
1282 6318 Bordstelefon Alabaster i etuie. Höjd: 25cm.
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:38)
1282 5455 Bordstelefon höjd: 31 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:45)
1282 6087 Bordsur Jaeger-LeCoultre, referensnr: 2161, mässing och glas. Höjd: 13 cm, går ej
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:52)
1282 6120 Bordsur Jordglob, vändbar. Höjd: 15 cm, Tyskland, går ej.
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:09)
1282 6478 Bordsur Märkt P Roy, Bemålad gips. Höjd: 58 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:04)
1282 6035 Brasskärm omkring 1900, metall, bemålad. Höjd: 104 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:30)
1282 6479 Brickbord mahogny med intarsia, Lös bricka med hänklar, Silver on Copper, England, L67. Djup: 47 cm. Höjd: 80 cm
S�ldes f�r 6.800 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:27)
1282 6486 Brickor 2 st. Plåt, 1800-tal. Längd: 32- 50 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:55)
1282 6272 Byrå Bredd: 90cm. Djup: 49cm, höjd: 103cm, nyckel
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:33)
1282 5361 Byrå Gustaviansk stil, Intarcia, stenskiva, Bredd: 84 cm. Djup: 50 cm. Höjd: 81 cm, nyckel
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:20)
1282 4422 Byrå mahogny, England, med skrivskiva. Bredd: 62, djup: 42 cm, höjd: 48 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:50)
1282 6513 Byrå Tallboy, mahogny. Bredd: 70, djup: 45 cm, höjd: 145 cm, nyckel
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:55)
1282 6250 Byrå Teak, Bredd: 60 cm. Djup: 30cm, höjd: 55cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:41)
1282 6099 Champagnecoasters Ett par, Pläter, England, omkring 1900, diameter: 18 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:38)
1282 6286 Chokladkoppar + kanna + sockerskål + gräddkanna, 7 delar, Musselmalet, Royal Copenhagen. Sockerskå. Höjd: 10cm, diameter: 8cm. Gräddkanna höjd: 10cm. Kanna höjd: 25cm. Koppar höjd: 8cm. Diameter: 10cm.
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:51)
1282 6415 Cigarrlåda Bredd: 19cm. Höjd: 9cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:48)
1282 5403 Dekorelement Indien. Längd: 193 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:55)
1282 6304 Dekorelement Orientaliska, 2 st. Längd: 82 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:34)
1282 6222 Disk Bemålad. Bredd: 213 cm. Djup: 75 cm. Höjd: 93 cm
S�ldes f�r 10.500 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:53)
1282 6369 Eldgafflar 2 st. Smide. Höjd: 76- 136 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:02)
1282 6459 Emmafåtöljer ett par
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:37)
1282 6554 Etagehylla mahogny, 1800-tal, Bredd: 75 cm. Djup: 36cm, höjd: 114 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:01)
1282 6360 Etsning Carl Locher (1851-1915), Danmark. Signerad, daterad 1900. Motivet: 33x54,5cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:17)
1282 6133 Etsning Gustaf Adolf Jansson, "Persona". Signerad, numrerad 114/260. Motivet: 32x25 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:10)
1282 6387 Etsning Hans Wigert (1932-2015), Sverige. Signerad, numrerad 19/30. Motivet: 35x35,5cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:18)
1282 6132 Etsning Kajsa Eriksson, "Kärnhuset". Signerad, numrerad 119/125, daterad -96. Motivet: 24x24 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:46)
1282 6105 Etsning Monogramsignerad, 1907, Starnbild. Motivet: 25x32, ej signerad
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:41)
1282 6403 Etsning Oidentifierad konstnär. Signerad. Hamburgs hamn. Motivet: 44x60 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:05)
1282 6140 Etsningar 3 st, Erik Ekroth (1883-1954), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad. Motivet: 11x15,5 & 15,5x11 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:38)
1282 6207 Fällbord Bemålat, 44x44. Höjd: 63 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:12)
1282 6324 Fällbord Furu. Diameter: 96, höjd: 72 cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:40)
1282 5045 Färglitografi 2 st, Hans Belin (1936-2007), Sverige. Signerad, numrerad 285-upplaga, Hamn, Torg. Motivet: 65x51 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:24)
1282 6027 Färglitografi Berndt Wennström (f. 1945), Sverige. Väntan. Signerad, numrerad 30/80. Motivet: 18x29 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:17)
1282 6540 Färglitografi Guillermo Silva Santamaria (1921-2007), Colombia. Signerad, numrerad 141/150. Motivet: 50x70 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:24)
1282 6201 Färglitografi Gunnar Stålbrand (f. 1925), Sverige. Sjöbodar. Signerad, numrerad 275/360. Motivet: 33x41 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:31)
1282 6435 Färglitografi Harald Lindberg (1901-1976), Sverige. Signerad, numrerad 91/200. Motivet: 25x41 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:54)
1282 6136 Färglitografi Jan Abramsson (f. 1966), Sverige. Skärgård. Signerad, numrerad 135/250, daterad -10. Motivet: 42x36 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:35)
1282 6134 Färglitografi Jan Zielecki (f. 1949), Sverige. EA-upplaga (Épreuve d’artiste), Signerad. Motivet: 57x42 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:08)
1282 6135 Färglitografi Jörgen Waring (f. 1938), Danmark. Signerad, numrerad 11/147. Motivet: 40x42 cm
1282 6262 Färglitografi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Signerad, numrerad 36/75,1970. Motivet: 46x34 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:32)
1282 6436 Färglitografi Nisse Zetterberg (1910-1986), Sverige. Signerad, numrerad 187/360,1982. Motivet: 34x41 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:35)
1282 6265 Färglitografi Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 1975, numrerad 33/75. Motivet: 29x29,5cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:40)
1282 6542 Färglitografi Olle Kåks (1941-2003), Sverige. Signerad, numrerad 232/260, -77. Motivet: 55x33 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:51)
1282 6023 Färglitografi Olle Nyman (1909-1999), Sverige, daterad -72,. Signerad, numrerad 65/460. Motivet: 22x23 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:28)
1282 6200 Färglitografi R Eriksson, Söder Mälarstrand. Signerad, -64. Motivet: 19x30 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:09)
1282 6412 Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. HC-upplaga (hors de commerce), Träd, signerad. Motivet: 23x33 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:16)
1282 6264 Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerad, numrerad 128/360, Diana. Motivet: 33x47 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:26)
1282 4018 Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Kust. Signerad, daterad 1953, ej numrerad. Motivet: 47x65 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:14)
1282 6359 Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Signerad, daterad 1948. Motivet: 40x51cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:21)
1282 5340 Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Signerad, numrerad 208/360. Motivet: 53x65
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:25)
1282 6543 Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Signerad, numrerad 48/750, dans. Motivet: 22x30 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:03)
1282 6020 Färglitografi Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Signerad, numrerad 171/380. Motivet: 325x28 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:17)
1282 6041 Färglitografier 2 mappar (7 st), Lars Olsson, "Svenska Motorbåtsklassiker", 500-upplaga. Signerad, daterad -04, bladets mått: 31x42 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:59)
1282 6026 Färglitografier 3 st, Sven Lidberg (1929-2009), Sverige. Den gyldene freden, Gripsholm, tre friare, 270-290-upplagor. Signerad. Motivet: 28x15 & 33x24 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:58)
1282 6299 Färglitografier 4 st, Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Stockholm, PT. Signerad. Motivet: 47x63 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:58)
1282 6061 Fat Kina, porslin. Diameter: 10 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:03)
1282 6181 Fat Meissen, 13x13 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:08)
1282 6284 Fat Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Domino, Gustavsberg 1955-1969, konstgods i svartvitt i massa av stengodstyp, 15x15 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:56)
1282 6506 Fat Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsbergs Studio. Längd: 25 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:38)
1282 6551 Fåtölj Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. "Karin"
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:53)
1282 6233 Fåtölj Skinn
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:21)
1282 6285 Figurin räv, Dahl-Jensen, Danmark. Höjd: 13 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:16)
1282 6408 Figuriner 2 st, bland annat Hummel. Höjd: 12 cm ca
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:30)
1282 6528 Fiskbestick 12st, silver, knivar i nysilver. Längd: 18cm-21cm, bruttovikt: 580g
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:06)
1282 6339 Flakonger glas med silverinfattning. Höjd: 20cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:14)
1282 6095 Fotoramar & bordsstaffli, 5 delar, bland annat Jugend. Höjd: 11-35 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:17)
1282 6084 Gallerskålar 2 st, Rörstrand. Längd: 34, en omålad
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:10)
1282 6240 Glas 6 st. Höjd: 8 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:01)
1282 6082 Glasblock Orrefors, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Höjd: 14 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:13)
1282 6083 Glasmålning Oidentifierad konstnär. Vinterlandskap, 22x44 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:13)
1282 5544 Glastallrikar 12 st, Tapio Wirkkala (1915-1985), Finland. "Solaris", Iittala, Finland. Diameter: 25-35cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:48)
1282 6202 Glöggservisdelar 8 delar, glas. Höjd: 6 - 14 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:36)
1282 6367 Gnistgaller mässing, Inköpt på Firma Svenskt Tenn. Längd: 79. Höjd: 46 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:16)
1282 6353 Golvlampa Falkenbergs. Höjd: 147 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:34)
1282 6018 Golvlampa höjd: 164 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:56)
1282 6524 Golvlampa mässing. Höjd: 129cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:51)
1282 6497 Golvlampa mässing. Höjd: ca. 140 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:06)
1282 6354 Golvlampa Spotlight. Tota. Höjd: 135cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:30)
1282 6320 Golvlampa teak och mässing. Höjd: 150 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:01)
1282 6003 Golvlampfot teak / mässing, Märkt GM. Höjd: 121 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:02)
1282 6481 Golvlampfötter ett par, metall, Tota. Höjd: 126 cm.
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:02)
1282 6093 Golvskulptur Paul Hoff (f. 1945), Sverige. Gustavsbergs Studio, Svan. Höjd: 63 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:38)
1282 6016 Golvvas höjd: 43cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:05)
1282 5024 Golvvas Kina, nutida. Höjd: 51cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:14)
1282 5492 Gouache Lars Stenstad (f. 1921), Sverige. Aprilväder II. Signerad, 15x19 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:04)
1282 5148 Gräddkanna silver, 1866. Höjd: 12 cm, Vikt: 130 g
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:37)
1282 6257 Gravyrer 2 st, 40x30 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:39)
1282 6276 Grogglas 12 st, Strömbergshyttan, Höjd: 12 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:58)
1282 6484 Handväska Gucci, serienr. 904. 02. 00. Längd: 23 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:30)
1282 6295 Hänge silver, med blå sten. Diameter: 37mm. Bruttovikt: 21,1g
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:30)
1282 6297 Hänge silver. Längd: 7cm, blommotiv, och med penna, asiatiskt stämpel. Vikt: ca 30g.
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:19)
1282 6394 Hatt Churchill ltd, Neiman-Marcus, med ask. Proveniens familjen Bernadotte af Wisborg. Höjd: 13cm. Hattmått: 7 1/8
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:09)
1282 6326 Hattar 2 st, Proveniens familjen Bernadotte af Wisborg
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:59)
1282 4215 Hockeytröja signerad Backyard Babies. Ramens innermått: 83x83 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:39)
1282 6330 Ikon 22x18cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:14)
1282 6011 Ikon 36x31cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:16)
1282 6311 Jordglob med belysning. Höjd: 40 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:47)
1282 5099 Kaffe-/ tekoppar 14 delar, Ryssland
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:53)
1282 6288 Kaffe-/ teservis 33 delar, Musselmalet, Royal Copenhagen
S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:04)
1282 6500 Kaffekoppar 11 st. Blå Blom, Gustavsberg
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:38)
1282 6514 Kaffekoppar 6 + 4 st. B&G + Blå Blomst Kunglig Dansk
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:20)
1282 6279 Kaffeservis 24 delar, Rörstrand, Teneriffa
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:22)
1282 6194 Kaffeservis 27 delar, Bavaria
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:59)
1282 6379 Kaffeservis Blå Blomst, Royal Copenhagen, 32 delar, kaffekanna, 13st kaffekoppar med fat, 12st assietter, 1st ljusstake, 2st sockerskålar, 1st vas, 1st mjölkkanna, 1st skål
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:44)
1282 5152 Kaffeskedar 10 st, silver. Längd: 10,5 cm, Vikt: 100 g
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:30)
1282 6527 Kaffeskedar 6 st, silver, bruttovikt: 164,7g. Längd: 15cm, gravyr.
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:43)
1282 5151 Kaffeskedar 6+ 6+ 4 st. Längd: 9,5-12 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:28)
1282 6383 Kagge med tap. Längd: 45 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:30)
1282 6380 Kakeltavla 60x60 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:49)
1282 5025 Kandelabrar Ett par, mässing. Höjd: 45,5cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:16)
1282 6495 Kanna + 6 st. Muggar, keramik, Peradisverkstan, Öland. Höjd: 10 - 21 cm
1282 6476 Kanna Koppar, 1800-tal. Höjd: 33cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:44)
1282 6395 Kanon på lavett. Proveniens familjen Bernadotte af Wisborg. Längd: 45 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:34)
1282 5582 Karaff Kristall, Val St Lambert, Belgien. Höjd: 41 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:37)
1282 6236 Karmstol
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:36)
1282 6471 Karmstol Ek
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:20)
1282 6169 Karmstolar ett par, Karl Johan-stil, björk
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:25)
1282 6453 Kikare Coated optics. Proveniens familjen Bernadotte af Wisborg. Höjd: 20 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:09)
1282 6160 Kina 2 delar, porslin. Höjd: 5-11
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:27)
1282 6310 Klaffbord 1880-tal. Bredd: 110, höjd: 72 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:25)
1282 8249 Klaffbord mahogny. Bredd: 103 cm. Djup: 44 cm, + 47x2. Höjd: 66 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2019 06:36)
1282 6317 Klänningar 6 st, "Maiden dress" Bloomingdale NY
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:39)
1282 6341 Klockor/barometrar 3 delar, Georg Jensen. Inre, diameter: 7cm. Yttre, diameter: 13cm.
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:22)
1282 6530 Knivar 6 st, med pärlemour. Längd: 15cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:17)
1282 6046 Kolteckning Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Figurer i säng. Signerad, Motivet. 20x29 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:15)
1282 6452 Konsol Asien. Höjd: 40 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:07)
1282 6433 Konsolbord Rokokostil. Bredd: 76, djup: 31 cm, höjd: 72 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:10)
1282 6221 Konstglas 2 delar, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta Boda. Diameter: 36 + , höjd: 31 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:51)
1282 6489 Konstglas 3 delar, Orrefors, Ann Nilsson. Höjd: 18 - 29 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:33)
1282 6384 Korkskruvar 2 st+ saltsked, silver, Malta. Höjd: 9 - 15 cm.
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:19)
1282 6188 Kuverttallrikar 14 st, nysilver. Diameter: 29 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:03)
1282 6466 Lampbord Bemålat. Höjd: 74 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:47)
1282 6322 Lampbord med hylla. Diameter: 51, höjd: 65 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:41)
1282 6534 Lampbord teak, Danmark. Bredd: 60 cm, djup: 40 cm, höjd: 40 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:11)
1282 6357 Leksak Stegsläp till brandbil. Längd: 65 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:41)
1282 5106 Leksaker 3 delar. Längd (lägsta till högsta): 12-18cm.
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:11)
1282 6396 Leksaker diverse
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:42)
1282 6485 Leksaksdjur ca 76 st
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:12)
1282 6308 Leksakshäst Längd: 66 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:54)
1282 6037 Linneskåp mahogny. Bredd: 107, djup: 48 cm, höjd: 160 cm, nyckel
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:08)
1282 6137 Litografi Ariel Ben-David (f. 1942), Israel. Flicka. Signerad, numrerad 18/80. Diameter: 35 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:37)
1282 6186 Ljuskrona 5-armad. Höjd: ca 60 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:15)
1282 6149 Ljuskrona nutida, plåt / prismor. Höjd: 75 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:04)
1282 6544 Ljuskrona nyrokoko, mässing /prismor. Höjd: 70 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:52)
1282 5135 Ljuslampett Gefle A Percy. Höjd: 44 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:51)
1282 6501 Ljusstakar 2 par, nysilver / mässing. Höjd: 18 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:10)
1282 6224 Ljusstakar 2 st. Glas, Orrefors, Anne Nilsson (f. 1953), Sverige. + skål, Kosta Boda. Höjd: 15 Höjd: 29 - 38 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:35)
1282 6280 Ljusstakar Ett par, mässing, grip. Höjd: 21 cm
1282 6144 Ljusstakar Ett par, mässing. Höjd: 23cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:05)
1282 6281 Ljusstakar Ett par, silver, Borgila, 1959. Höjd: 16 cm. Vikt: ca 440g.
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:43)
1282 6050 Ljusstakar Ett par, Tenn, Gustaviansk stil, "Munka design", nutida. Höjd: 25 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:05)
1282 6407 Ljusstakar Ett par, Tenn, John Fredrik Warrenrath, Lund, 1800-tal. Höjd: 15 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:38)
1282 6427 Ljusstake Vänskapsknuten, Josef Frank för Firma Svenskt Tenn, mässing. Diameter: 22 cm. Höjd: 13 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:52)
1282 5259 Lok + vagn, 3 delar, Fleischmann. Längd: 10-18 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:57)
1282 6374 Målarstege höjd: 116 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:28)
1282 6253 Målarstege höjd: 116 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:26)
1282 6289 Manschettknappar silver, två par, varav en med gröna stenar. Vikt: 16,9g
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:49)
1282 6049 Månskensampel Sent 1800-tal, glas och mässing. Höjd: 35 ca
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:50)
1282 6516 Mapp med grafiska blad, 4 st, Gösta Gierow (f. 1931), Sverige. Acke Oldenburg (1923-2005), Sverige. Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Nils G Stenqvist (1934-2005), Sverige. Bladets mått: 80x60 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:18)
1282 6517 Mapp med grafiska blad, 4 st, Gösta Gierow (f. 1931), Sverige. Acke Oldenburg (1923-2005), Sverige. Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Nils G Stenqvist (1934-2005), Sverige. Bladets mått: 80x60 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:37)
1282 6518 Mapp med grafiska blad, 4 st, Gösta Gierow (f. 1931), Sverige. Acke Oldenburg (1923-2005), Sverige. Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Nils G Stenqvist (1934-2005), Sverige. Bladets mått: 80x60 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:31)
1282 6525 Matbestick silver, bruttovikt: 237,5g. 5st Matskedar. Längd: 18cm. Gravyr, med etui
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:45)
1282 6342 Matbestick silver, bruttovikt: 610g. Totalt: 15st, 2st matgafflar, 4st dessertgafflar, 4st dessertknivar, 1st kaffesked, 4st fiskknivar. Längd: 12-18,5cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:38)
1282 6319 Matbord Furu. Bredd: 183. Djup: 87 cm, höjd: 77 cm
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:43)
1282 6468 Matbord Gustaviansk stil. Diameter: 106. Höjd: 74 cm, + 2 ilägg x30 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:14)
1282 6552 Matbord Superellips, design: Bruno Mathsson/Piet Hein, Fritz Hansen, Bredd: 180 cm. Djup: 120 cm, höjd: 70 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:18)
1282 6378 Matbord Teak, 1950-tal, utdragsskiva. Bredd: 115+ 50 cm. Djup: 80 cm, höjd: 73 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:05)
1282 6470 Matsalsgrupp Gustaviansk stil, 5 delar. Längd: 150, djup: 98 cm, höjd: 73 + 2 iläggx30 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:12)
1282 6115 Matservis 24 delar, Luneville, France
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:08)
1282 5510 Matservis mat-, te- och kaffeservis, ca 70 delar. Ostindia, Rörstrand. Blå dekor på ljusblå botten. Servisen formgiven 1932
S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:44)
1282 6157 Matservisdelar 35 delar, Ostindia, Rörstrand. Blå dekor på ljusblå botten. Servisen formgiven 1932
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:05)
1282 6076 Matservisdelar Rörstrand, Sent 1800-tal, 19 + 13 delar
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:39)
1282 6178 Matta Gabbeh, 205x255 cm
1282 6159 Matta Kelim, 180x150 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:42)
1282 6400 Matta Nutid, 280x181 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:18)
1282 6109 Matta nutida, 295x260
S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:57)
1282 6228 Matta Orientalisk, 122x183 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:18)
1282 6173 Matta orientalisk, 147x240 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:29)
1282 6172 Matta orientalisk, 162x261 cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:21)
1282 5270 Matta orientalisk, 162x272 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:10)
1282 6108 Matta Orientalisk, 220x325
S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:21)
1282 6010 Matta orientalisk, 238x147cm
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:44)
1282 6203 Matta orientalisk, 273x360
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:16)
1282 6406 Matta Orientalisk, 297x80cm
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:41)
1282 6258 Matta orientalisk, 65x91 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:39)
1282 6371 Matta orientalisk, 92x175 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:30)
1282 6519 Matta Orientalisk, Afghan, 220x205cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:22)
1282 6054 Matta Orientalisk, Bochara, 102x136 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:32)
1282 6052 Matta Orientalisk, Gabbeh, 200x300 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:06)
1282 6442 Matta Orientalisk, Isfahan, 155x104cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:07)
1282 6305 Matta orientalisk, Senneh, Semiantik, 124x200 cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:51)
1282 6439 Matta Röllakan, 200x300 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:46)
1282 6270 Matta Röllakan, signerad. 142x200 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:09)
1282 6312 Matta Senneh, Antik, 137x200 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:55)
1282 6440 Matta Tibet, 200x300cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:15)
1282 6077 Mattallrikar + assietter, 8 + 7 delar, Rörstrand, Skånska Slott. Diameter: 17-24cm.
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:50)
1282 6034 Mattor 2 st, Orientaliska, 51x81 ca
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:28)
1282 6033 Mattor 2 st, Orientaliska, Bochara, snarlika, 50x68 ca
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:08)
1282 6388 Medaljsamling 9 st. Diameter: 3,6 - 9
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:48)
1282 6038 Mikroskop Steindorff, Berlin. Höjd: 33 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:43)
1282 6235 Mjölkkanna höjd: 65 cm ca
1282 6255 Mjölkkanna Koppar, saknar lock. Höjd: 39cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:28)
1282 6256 Modetavlor 3 st, 18x12 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:50)
1282 6291 Näsdukar 4 st. Christian Dior
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:14)
1282 6460 Nattygsbord England, mahogny. Bredd: 46. Djup: 46 cm, höjd: 58 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:56)
1282 6391 Nattygsbord Ett par, Rokokostil, bemålade, Bredd: 44 cm. Djup: 30cm, höjd: 71 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:33)
1282 6248 Nattygsbord Ett par, teak, Bredd: 45cm. Djup: 36cm, höjd: 59cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:37)
1282 6271 Nattygsbord Ett par. Bredd: 34 cm. Djup: 34 cm, höjd: 78 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:33)
1282 6457 Nattygsbord med stenskiva. Bredd: 40, djup: 41 cm, höjd: 70 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:30)
1282 6007 Ölglas + vinglas, 4+ 2, Lasse Åberg (f. 1940), Sverige. Höjd: 21-23 cm ca
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:39)
1282 6113 Olja på papper Oidentifierad konstnär. Signerad, Konstnär med palett. Signerad, daterad -94, bladets mått: 51x36 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:39)
1282 6404 Oljemålning Alfred Jensen, Hamburg, signerad. 1960. Olja på duk, 74x99 cm
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:53)
1282 6145 Oljemålning Ali Aissaoui (f. 1961), Sverige. Signerad. Olja på duk, 76x65 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:57)
1282 6156 Oljemålning Alvar Hård (f. 1918), Sverige. Fjällvandring, Signerad. Olja på duk, 48x69 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:55)
1282 6363 Oljemålning Anders Altzar (1886-1939), Sverige. Signerad, 1927. Olja på duk, 87x114cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:57)
1282 5576 Oljemålning Berndt Wennström (f. 1945), Sverige. Riddarfjärden, signerad. Olja på duk, 37x45 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:28)
1282 6138 Oljemålning Bertil Widbrant (f. 1914), Sverige. Signerad. Olja på duk 29x59cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:05)
1282 5458 Oljemålning Bo von Zweigbergk (1897-1940), Sverige. Gagner sur meer. Signerad. Olja på pannå, 33x42 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:45)
1282 6139 Oljemålning Carl Abraham Rothstén (1826-1877), Landskap med fors, Monogramsignerad CAR. Olja på duk, 29x40 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:31)
1282 6171 Oljemålning Carl Brandt, Landskap, Signerad. Olja på duk, 47x78 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 21:11)
1282 6487 Oljemålning Charlotta Liljefors (f. 1943), Sverige. Rådjur. Signerad, -81. Olja på duk, 26x34 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:52)
1282 5603 Oljemålning Eigil Schwab (1882-1952), Sverige. Kust. Signerad, 1907. Olja på duk, 69x120 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:25)
1282 6477 Oljemålning Emilia Lönblad (1865-1946), Sverige. Porträtt. Signerad. Olja på pannå, 30x25 cm
1282 4443 Oljemålning Ernst Meissner (1837-1902), Tyskland. Signerad, daterad München -77. Olja på pannå, 22x33 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:10)
1282 6425 Oljemålning Gyula Barta, Gårdsmotiv. Signerad. Olja på duk, 54x74 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:34)
1282 6411 Oljemålning Harald Norrby (f. 1928), Sverige. Eka. Signerad. Olja på duk, 35x44 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:59)
1282 6331 Oljemålning Henry Gummery (1832-1912), Storbritannien. Landskap med bro och figurer. Signerad, daterad 1892. Olja på duk, 60x89 cm
1282 5538 Oljemålning Inge Pettersson (f. 1944), Sverige. Träd. Signerad. Olja på duk, 59x59 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:38)
1282 5540 Oljemålning Irina Savitska. Fruktstilleben. Ej signerad. Olja på duk, 68x49 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:48)
1282 6009 Oljemålning Ivan Constantin Johansson (1895-1946), Sverige. Skärgårdsmotiv. Signerad Constantin. Olja på pannå, 44x64 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:59)
1282 6187 Oljemålning Jack Prudnik (f. 1914), USA. Stadsgården, Stockholm. Signerad. Olja på duk, 27x35 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:23)
1282 6021 Oljemålning Johan Bladh (1893-1976), Sverige. "Kläppavallen". Signerad, daterad -62. Olja på duk, 37x45 cm
1282 6025 Oljemålning Johan Boström, marin. Signerad. Olja på duk, 31x56 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:54)
1282 7532 Oljemålning John Rafael Ekelund (1877-1946), Finland. "Vy över Nådendal". Signerad JR Ekelund, daterad -39. Olja på duk, 63x80 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:04)
1282 6368 Oljemålning José Galván (1910-2001). Signerad. Olja på duk, 53,5x44cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:40)
1282 3043 Oljemålning Karin Frostenson (f. 1946), Sverige. "Flickan Fågeln och Berget". Signerad a tergo. Olja på duk, 138x115 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:24)
1282 6024 Oljemålning Kjell Rosén (1909-1982), Sverige. Signerad, daterad 49. Olja på pannå, 30x54 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:49)
1282 4431 Oljemålning kopia efter Edelfeldt, pianolektion. Signerad. Olja på duk, 71x63 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:19)
1282 4456 Oljemålning Kopia efter Rembrandt. Signerad. Olja på pannå, 90x60 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:41)
1282 6352 Oljemålning Lars Norrman (1915-1979), Sverige. "Mexico". Signerad. Olja på pannå, 12x17cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:57)
1282 6106 Oljemålning Läsande munk, Signerad. Olja på duk, 27x21 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:54)
1282 4452 Oljemålning Lekande barn. Ej signerad. Olja på duk, 90x60 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:35)
1282 5529 Oljemålning Lindorm Liljefors (1909-1985), Sverige. Skogsparti. Signerad, -52. Olja på pannå, 45x53 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 21:04)
1282 6212 Oljemålning Monica Lorentzon (f. 1940), Sverige. Clown, 69x48 cm. Signerad
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:28)
1282 2130 Oljemålning Nils Andersson (1817-1865), Sverige. Skridsko på natten. Signerad. Olja på duk, 34x45 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:22)
1282 4120 Oljemålning Oidentifierad konstnär, 1700-/1800-tal. Ej signerad. Olja på pannå, 36x53 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:53)
1282 5238 Oljemålning Oidentifierad konstnär. "De fattigas jul. Signerad. Olja på duk, 93x63 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:59)
1282 6432 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Båt, signerad. Olja på duk, 59x72 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:26)
1282 6030 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, komposition. Olja på duk, 59x71 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:51)
1282 6215 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Giani. Olja på duk, 45,5x54cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:20)
1282 4455 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Stående flicka. Ej signerad. Olja på duk, 120x60 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:40)
1282 4435 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Stående kvinna. Otydlig signatur, Paris tidigt 1900-tal. Olja på duk, 81x40 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:29)
1282 5535 Oljemålning Olga Semenova (f. 1953), Ryssland. Stilleben. Signerad, -03. Olja på duk, 60x24, oramad
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:27)
1282 6104 Oljemålning Olof Sandahl (f. 1938), Sverige. (Tillskriven), "Lars i sängen, 1951" ej signerad. Olja på pannå, 41x35 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:22)
1282 6430 Oljemålning Rune Johansson, Större hackspett, signerad. -03. Olja på duk, 60x74 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:21)
1282 6482 Oljemålning Sigfrid Grimma. Signerad. Olja på pannå, 31x38 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:38)
1282 1039 Oljemålning Stig Jonzon (1913-1987), Sverige. "Utsikt från Hotel Reisen". Signerad, daterad -52. Olja på pannå, 55x45 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:48)
1282 6075 Oljemålning Sven Otto Lindström, Hamnmotiv. Signerad. Olja på duk, 54x64 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:26)
1282 6329 Oljemålning Theodor Glasell (f. 1874), Sverige. Signerad. Olja på duk, 23x32cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:55)
1282 6232 Oljemålning Vilhelm Holmgren (1863-1943), Sverige. Dopscen. Signerad och stämpelsignerad. Olja på duk. 46x37 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:45)
1282 6110 Oljemålningar 2 st, Hans-Göran Eriksson, monogramsignerade, 2011. Olja på duk, 30x30
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:20)
1282 5446 Oljemålningar 2 st, Oidentifierad konstnär. Landskap. Signerad Schjelderup. Olja på pannå 35x47 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:27)
1282 4255 Öronlappsfåtöljer Ett par, skinn + fotpall, (en med skador)
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:30)
1282 6483 Osttallrikar 6 st. Porcelain de Paris. I etui, Diameter: 19 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:56)
1282 6532 Pall furu. Höjd: 40 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:21)
1282 6555 Pall Josef Frank. Längd: 80, höjd: 40 cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:19)
1282 6558 Pallar 5 st. Höjd: 46cm. Diameter: 35cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:03)
1282 6557 Pallar 5 st. Höjd: 46cm. Diameter: 35cm.
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:07)
1282 6205 Pallar Ett par, 1800-tal, 38x38. Höjd: 46 cm
1282 6029 Pallar Ett par, Designers Guild tyg. Längd: 60cm. Bredd: 47cm. Höjd: 40cm.
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:16)
1282 6162 Pallar ett par, Skinnklädda. Längd: 67cm. Djup: 35cm. Höjd: 35cm.
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:40)
1282 5301 Pastell Oidentifierad konstnär. Porträtt, 62x50 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:54)
1282 6340 Pepparkvarn Rikswasa. Höjd: 26 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:30)
1282 6006 Pickelhuva Modell äldre, Tre Kronor. Höjd: 25 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:04)
1282 6125 Picknickset + pluntor, England & Tyskland. Höjd: 18-33 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:01)
1282 6166 Piedestal Björk, omkring 1900. Höjd: 92 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:55)
1282 6170 Piedestal Gjutjärn, Bolinders Stockholm, omkring sekelskiftet 1900. Höjd: 98 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:04)
1282 6323 Piedestaler ett par, Bemålade. Höjd: 100 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:08)
1282 5504 Plafond Orrefors. Diameter: 55 cm, höjd: 60 cm ca
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:15)
1282 6068 Pollare Ett par, trä. Längd: 41, höjd: 14,5 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:01)
1282 6493 Porslin 3 del Wedgwood. Höjd: 4 - 14 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:25)
1282 6225 Porslin 3 delar, Kina. Höjd: 5 - 12, bland annat tekanna
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:20)
1282 6496 Porslin 4 delar, Kina, bland annat skålar. Höjd: 5 - 17 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:22)
1282 5415 Porslin 7 delar, Wedgwood. Diameter: 5,5-17 cm. Höjd: 5,5-11 cm, kanna, bredd: 18 cm, höjd: 22 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:04)
1282 6167 Pottskåp Björk. Bredd: 40, djup: 34 cm, höjd: 74 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:05)
1282 5015 Räkskål + skål. Diameter: 19-32 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:38)
1282 6032 Ram Nyrokoko, ramens innermått: 42x50 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:23)
1282 6184 Ravelram ramens innermått: 34x55 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:10)
1282 6118 Remmare 11 st, Tyskland. Höjd: 18 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:35)
1282 6508 Remmare 9 + 6 + 8. Höjd: 12 - 16 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:35)
1282 6164 Remmare 9st. Höjd: 14,5cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:50)
1282 6306 Resekoffert Proveniens familjen Bernadotte af Wisborg. Längd: 100 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:28)
1282 6488 Ring 18k guld. Vikt: 4,8g. Vitguld med briljantslipade diamanter, 3xca0,23ct, storlek: 17, år 1998, Tiilverkare Kaplans Safir AB
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:13)
1282 6539 Ring 18k guld. Vikt: 9,3g. Med Opal, storlek: 18½, tillverkare, Glansen AB, Upplands Väsby.
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:05)
1282 6541 Ring 9K. Vikt: 5,9g. Med grön & vita stenar, storlek: 18½.
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:53)
1282 6180 Ritset 3 st, bland annat Meisel & sohn
1282 6303 Rökbord mässing. Diameter: 96 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:15)
1282 6455 Salongsbord Nyrokoko. Bredd: 113, djup: 67 cm, höjd: 78 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 oktober 2019 06:26)
1282 6230 Salongsbord Valnöt. Nyrenässans, Diameter: 111. Höjd: 69 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:54)
1282 6195 Salt-pepparkar 4 delar. Höjd: 3 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:03)
1282 6448 Salt/pepparkar 3 delar, + citronpress + isbehållare. Höjd: 9-30cm.
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:08)
1282 6535 Satsbord teak, 2 delar. Höjd: 50 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:10)
1282 6533 Servetthållare 7st. Längd: 11cm. Höjd: 9cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:46)
1282 6242 Servisdelar 15 delar, Arctica, aprikos, Arabia
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:49)
1282 6510 Servisdelar 19 st. Hackefors
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:10)
1282 6296 Sidenscarves 2 st. Hermès, Paris + 1 Dior, 70x70 - 89x89 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:39)
1282 6293 Sidenscarves 2 st. Hermès, Paris, 89x89 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:36)
1282 4335 Skål glas, Monica Backström (f. 1939), Sverige. Sverige. Kosta Boda, Höjd: 18 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:26)
1282 5217 Skål Kina, Ge-yao. Diameter: 11,5 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:24)
1282 6362 Skål på fot med lock, slipad kristall. Diameter: 24, höjd: 38 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:11)
1282 6182 Skål Upsala Ekeby. Diameter: 24. Höjd: 11 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:12)
1282 5257 Skålar 4 st, Orrefors. Höjd: 9-10 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:55)
1282 6062 Skålar 6 st, Asien, nutida, diameter: 11, höjd: 5 cm
1282 6022 Skålfat i ställning med hänkel. Imaridekor, Kina, 1800-tal. Diameter: 25. Höjd: 24 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:58)
1282 6197 Sked silver/emalj, Ryssland. Längd: 15 cm. Bruttovikt: 25g
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:14)
1282 6008 Skomakarlampa diameter: 20 cm
1282 6347 Skoputsarlåda Ronson. Längd: 27cm. Djup: 16cm. Höjd: 22cm.
1282 6343 Skrin med insats, Intarsia. Längd: 30 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:19)
1282 6179 Skrivbord + stol, Ek, 1900-tal, Bredd: 107cm. Djup: 66 cm, höjd: 83 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:48)
1282 6216 Skrivbord Bredd: 121 cm. Djup: 60 cm. Höjd: 74 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:19)
1282 6043 Skrivbord Glas. Bredd: 100, djup: 45 cm, höjd: 65 cm
1282 6091 Skulptur Avgjutning av Erik Hesselberg, efter original i trä. Höjd: 23 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:27)
1282 6356 Skulptur Bing & Grøndahl, Uggla. Höjd: 44cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:19)
1282 6546 Skulptur efter Ruth Milles. Gips. Höjd: 27 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:03)
1282 6335 Skulptur ett par, Porslin, Pelikaner. Höjd: 29cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:45)
1282 6418 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Bulldog, Gustavsberg. Höjd: 13 cm
1282 5001 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Pelle ur Larsons ungar, Gustavsberg 1964-1980. Höjd: 21 cm, delvis glaserad och målad brun stengodslera
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:14)
1282 6490 Skulptur Lladro, man med pipa. Höjd: 38 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:17)
1282 6492 Skulptur Lladro, pojke med hund. Höjd: 20 cm
1282 6338 Skulptur Metall. Höjd: 27cm
1282 6283 Skulptur Parian, Gustafsberg, 1909, gosse. Höjd: 44
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:47)
1282 6332 Skulptur Rörstrand, Harald Salomon (1900-1990), Danmark. Porslin på träplatta, Baliflickan. Höjd: 26cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:06)
1282 6028 Skulptur i glas Åsa Jungnelius (f. 1975), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 18 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:45)
1282 6213 Skulpturer 2 st, brons, Fågel + häst. Höjd: 6-8 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:37)
1282 6511 Skulpturer 2 st. Kristall, pingvin + katt, Orrefors. Höjd: 8 - 22 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:23)
1282 6056 Skulpturer 3 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Fåglar, Gustavsberg. Höjd: 6,5. Längd: 10 ca
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:20)
1282 6055 Skulpturer 3 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Fåglar, Gustavsberg. Höjd: 7,5 ca
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:48)
1282 6002 Slagbord nutida, Bemålat. Bredd: 27 + 2x71. Djup: 111 cm. Höjd: 76 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:13)
1282 6292 Slipsnål 18k guld. Längd: 6,5cm. Vikt: 1,4g. (bucklig)
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:12)
1282 6321 Snörsitsstolar 4 st, 1960-tal
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:55)
1282 5237 Sockerskål + kannor 2 st, Rörstrand, Trollsländan, design: Alf Wallander (1862-1914), Sverige. Kanno. Längd: 10-13cm. Höjd: 4-9cm. Skål höjd: 8cm. Diameter: 11cm.
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 21:00)
1282 6451 Soffa + Fåtölj, France & Daverkosen, Danmark, mahogny. Längd: 130cm (soffan)
S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:09)
1282 5367 Soffa 60/70-tal. Aarhuspol, Danmark, Längd: 184cm. Höjd: 79cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 21:11)
1282 6475 Soffa Gustaviansk, provinsarbete. Längd: 193 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:25)
1282 6462 Soffa nyrokoko. Längd: 175 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:30)
1282 6209 Soffa Sekelskifte 1900, Längd: ca 240cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:15)
1282 6211 Soffa sekelskifte 1900. Längd: ca 240cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:20)
1282 6210 Soffbord Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Diameter: 90cm. Höjd: 52cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:54)
1282 6438 Solur + korkskruv. Höjd: 19 cm ca
1282 6504 Soppterrin Wedgwood. Höjd: 29 cm ca
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:44)
1282 6474 Spegel 123x63 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:17)
1282 6097 Spegel 1960-tal, teak, Fröseke, Nybro, 124x34 cm
1282 6191 Spegel Björk, 145x66 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:59)
1282 6039 Spegel Flätad rotting, diameter: 62 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:08)
1282 6429 Spegel höjd: 162cm. Bredd: 70cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:54)
1282 6358 Spegel höjd: 81cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:29)
1282 6177 Spegel nutida, 88x67 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:32)
1282 6547 Spegellampett Gustaviansk stil, 64x39 cm
1282 5254 Spelbord nyrokoko, Bredd: 87 cm. Djup: 43 cm. Höjd: 75 cm
1282 6309 Spiselkrans längd: 155 cm, djup: 27 cm, höjd: 127 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:40)
1282 6244 Stegar 2 st. Höjd: 102-174
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:00)
1282 6101 Stekfat 1700-tal, Kina, porslin. Längd: 28,5 cm
1282 6103 Stekfat 1700-tal, Kina, Porslin. Längd: 46 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:33)
1282 6102 Stekfat 1700-tal, Kina. Längd: 44,5 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:25)
1282 6206 Stol Allmoge + mjölkpall, Allmoge. Höjd: 42 - 92 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:40)
1282 6165 Stol Sjuan, design: Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark. För Fritz Hansen, Danmark
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:28)
1282 5089 Stolar 4 st, 1800-tal, Björk
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:36)
1282 6131 Stolar 4 st, Svante Skogh "Rosetto"
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:38)
1282 6300 Stolar 4 st. Barockstil, ek / gyllenläder. Höjd: 88 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:43)
1282 6315 Stolar 5 st, England
1282 5477 Stolar 6 st, senempire
1282 6208 Stolar Ett par, 1700-tal, provinsarbeten
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:56)
1282 6498 Stringhylla 2 gavlar + 3 hyllplan. Bredd: 78 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:52)
1282 6410 Stringhylla 2 hyllplan. Bredd: 58 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:06)
1282 6185 Sybord Intarsia, Bredd: 45cm. Djup: 35 cm. Höjd: 46cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:17)
1282 5480 Sybord nyrenässans, intarsia, valnöt/mahogny. Bredd: 53 cm. Djup: 40 cm. Höjd: 75 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:42)
1282 6251 Syltkrukor 6 st. Höjd: 18-31 cm ca
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:31)
1282 6163 Syltkrukor 7 st. Höjd: 17-22 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:14)
1282 6072 Takarmatur IKEA, Tyfon, diameter: 40,1970-tal, metall / plastraster
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:28)
1282 6151 Takarmatur Kaiser Leuchten. Höjd: 59cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:43)
1282 6175 Takarmatur mässing, glas. Höjd: 19cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:20)
1282 6467 Takarmatur med prismor. Höjd: 60 ca
1282 6545 Takarmatur prismor. Gustaviansk stil, Höjd: 80 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:58)
1282 6472 Takarmatur Prismor. Höjd: ca 50 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:51)
1282 6078 Takarmatur Trä. Höjd: 85 cm
1282 6042 Takarmaturer Ett par, Ateljé Lyktan. Höjd: 80, diameter: 65 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:40)
1282 6198 Tallrikar 12+ 12. Diameter: 16-20 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:28)
1282 6441 Tallrikar 33 delar, Hutschenreuther. Diameter: 17-26 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:23)
1282 6413 Tallrikar 4 st, Hadeland Norge. Diameter: 27cm.
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:52)
1282 6414 Tallrikar 4 st, Hadeland Norge. Diameter: 32cm
1282 6252 Tavelram förgylld, ramens innermått: 79x67 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 21:12)
1282 6327 Tennsoldater diverse, Proveniens familjen Bernadotte af Wisborg
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:47)
1282 6423 Textil Silke Japan, ca 235 x160 cm
1282 6231 Tidningsställ Plexi. Höjd: 140 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:27)
1282 5127 Toddykanna + mjölkkanna, England, Stengods. Höjd: 20-25 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:42)
1282 6298 Träsnitt 2 st, Sven Ljungberg (1913-2010), Sverige. PT, fåglar. Motivet: 40x38 cm
1282 4257 Träsnitt Japan, Triptyk, ramens innermått: 46x84 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:32)
1282 6325 Träsnitt Marja Ruta (f. 1942), Sverige. I tunnelbanan. Signerad, daterad -76, ca 45x45 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:31)
1282 6389 Träsnitt Petter Zennström (f. 1945), Sverige. Signerad, daterad 1976, ca 30x36,5 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:33)
1282 6142 Trattgrammofon höjd: 71cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:50)
1282 6509 Trehjuling H J Johansson, Anderstorp. Längd: 80cm. Djup: 35cm. Höjd: 50cm.
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:01)
1282 6307 Trumma diameter: 45 cm, höjd: 40 cm
1282 6522 Tryck Joan Miro. Motivet: 51x36cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:13)
1282 5326 Tusch Bertil Bull Hedlund (1893-1950), Sverige. Signerad, 24x23 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:44)
1282 6127 Våg Jernbolaget, Eskilstuna. Höjd: 33 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:33)
1282 6370 Vägghylla AB Eriksson & Söner Möbelsnickeri Vrena för Svenskt Tenn. Bredd: 32, djup: 18 cm, höjd: 70 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:28)
1282 6094 Vägghylla längd: 71 cm, djup: 18 cm, höjd: 50 cm
1282 6398 Väggljusstake mässing, K J Bull. Höjd: 13 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:52)
1282 5564 Väggpendyl Empirestil. Höjd: 58 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:13)
1282 6071 Väggplatta Kina. Trä och porslin, nutida. Ca 71x33. Motivet: 28x18 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:43)
1282 6337 Väggtallrikar 2 st. Diameter: 30cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:49)
1282 6150 Väggur omkring 1900,60x50 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:18)
1282 6051 Värmeljusstakar 6 st, Marimekko. Höjd: 6 cm
1282 6420 Vas + skål, bland annat Carl Harry Stålhane, Rörstrand. Höjd: 3-12 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:56)
1282 6158 Vas + Skål, Kosta Boda, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Samt Bertil Vallien. Höjd: 14-29 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:51)
1282 6116 Vas + skålar, 3 + 1 delar, Rörstrand, Carl Harry Stålhane & Gunnar Nylund. Höjd: 6-16 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:06)
1282 6123 Vas + skulptur, 2 delar, Ekeby. Höjd: 18-21 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:03)
1282 6275 Vas Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Iittala. Höjd: 16 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:19)
1282 5107 Vas Gustavsberg, 1898, handmålad. Höjd: 26 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:20)
1282 6421 Vas Keramik med lavasten, Island. Höjd: 17 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:09)
1282 6060 Vas Kina, nutida. Höjd: 29 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:15)
1282 6241 Vas Kina. Höjd: 29 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:26)
1282 6176 Vas nysilver, Württembergische Metallwarenfabrik WMF. Höjd: 18 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:53)
1282 5026 Vas Pauli Partanen, Arabia, svart, signerad. Höjd: 25cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:19)
1282 6494 Vas Rosenthal. Höjd: 25 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:56)
1282 6426 Vas Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Kosta. Signerad, kristall, 1950-tal. Höjd: 23 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:02)
1282 6234 Vas Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Kosta. Signerad, kristall, 1950-tal. Höjd: 23 cm
1282 5141 Vaser 2 st + stop, Keramik, bland annat Rörstrand. Höjd: 13,5-16 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:38)
1282 6245 Vaser 2 st. Jugend. Signerade. Höjd: 18 cm
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:44)
1282 6419 Vaser 3 st, Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Höjd: 14-26 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:34)
1282 6128 Vaser 3 st, jugend, porslin. Höjd: 10-15 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:06)
1282 6237 Vaser 3 st. Kina. Höjd: 19 - 25 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:24)
1282 6086 Vaser 4 st, Konstglas, bland annat Ekenäs, Lake. Höjd: 13-32 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:02)
1282 6119 Vaser Ett par, Guldfärgade, nutida. Höjd: 30-58 cm
1282 6129 Vaser / skålar 3 st, Konstglas. Signerade. Höjd: 15-18 ca
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 12:13)
1282 6316 Vikskärm 3-delad, tyg. Höjd: 165 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:23)
1282 6417 Vikskärm 4-delad. Höjd: 141 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:20)
1282 6277 Vinglas 10 st. Ruben, Kosta Boda. Höjd: 16 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:17)
1282 6449 Vinglas 11 st. Höjd: 15 cm
1282 6239 Vinglas 8 st. Höjd: 18 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:01)
1282 6190 Vitrinskåp Björk, omkring 1900, Bredd: 86 cm. Djup: 45 cm, höjd: 161cm, nyckel
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:10)
1282 6463 Vitrinskåp längd: 122 cm, djup: 41 cm, höjd: 192 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:43)
1282 6458 Vykort 1900-talets första hälft, ca 400 st
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:09)
1282 5471 Ytterfoder Kina. Diameter: 28 cm
1282 6090 Ytterfoder porslin, nutida. Längd: 44, höjd: 20 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:55)
1282 6416 Ytterfoder Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Diameter: 25 cm. Höjd: 15 cm (storlek 3)
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:48)