Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 27 mars 2023 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1530 7002  Affisch Mirom Fondation Maeght, 73x51 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:36)

1530 7092  Affischer 3 st Picasso/Gris/Legér, yttermått inklusive ram: 79x54 ca

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:22)

1530 7114  Äggkoppar 6 st, Japan, blå dekor på ljus botten, flintgods. Höjd: 5,5 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:24)

1530 7039  Äggkoppar med huv 6 st, metall, Oscar & Clothilde. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:52)

1530 6413  Akvarell Carl L Lindqvist, Karavan. Signerad, numrerad -97. Akvarell, bildmått: 24x38 cm, yttermått inklusive ram: 58x72 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:40)

1530 6102  Akvarell Martin Säflund (1894-1976), Sverige. Signerad, daterad 1927. Akvarell, bildmått: 29x46cm, yttermått inklusive ram: 43x61cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:46)

1530 7328  Apoteksburkar diverse, 20 st. Höjd: 11-21 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:55)

1530 7136  Armband + hänge Liisa Vitali (inkl 2 hängen). 3 st, silver, Arvo Saarela + Herman Siebol, Bruttovikt: ca 35 g. Längd: 19-58 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:46)

1530 7047  Armband 18k guld. Längd: 19,5 cm, vikt: 10. 9 gr

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:35)

1530 6121  Armbandsur "Mercedes-Benz", by Breitling. Diameter: 36 mm, quartz, läderband, serienr: E50145, datum. Repigt glas

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:01)

1530 7333  Ask med lock, Alabaster. Höjd: 10 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:59)

1530 6323  Assietter 11 st, Rosenthal. Diameter: 20 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:14)

1530 7171  Assietter 12 st, Upsala-Ekeby. Diameter: 19,5 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:06)

1530 7224  Bänk Furu. Längd: 121 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:42)

1530 6070  Barbiedockor 2 st, med kläder. Längd: 29 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:00)

1530 7545  Bestick 44 delar, 1950-tal, Rostfritt stål, (knivar snarlika 6+ 6 st). Längd: 12,5 - 20

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:08)

1530 7045  Bestick nysilver, Vasa modell, ca 50 del

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:39)

1530 7079  Bestick silver, 23 delar, 11-17,5. Vikt: 830 gr brutto

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:38)

1530 7215  Bestick silver, 6 delar. Längd: 19-21, vikt: 500 gr ca

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:44)

1530 7078  Bestick silver, Rosenholm, 21 delar. Längd: 12-19,5, vikt: 480 gr ca

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:09)

1530 6337  Bestickuppsättning Chippendale, nysilver

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:57)

1530 6441  Bestickuppsättning nysilver, ca 85. Längd: 14-25 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:30)

1530 7432  Bestickuppsättning Svart Handtag, olika modeller

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:19)

1530 7555  Bildrulle Kina, 1980-tal, 54x143 cm, oramad

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:43)

1530 7216  Bjudask silver, Birmingham. Längd: 10 cm, bruttovikt: 130 g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:52)

1530 6386  Blandteknik 2 st, Bali, bland annat Gung Raka Sarang Kuruh, duk, 15x10 - 23x18 cm, blandteknik, yttermått inklusive ram: 38x33 cm. Signerad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:51)

1530 7107  Blandteknik 2 st, Kina. Yttermått inklusive ram: 41x40-52x41 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:38)

1530 7001  Blandteknik 3 st, Jan Rhodin (f. 1938), Sverige. Signerad. Bladets mått: 33x24-35x45, oramade lösa blad

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:38)

1530 6470  Blandteknik Marina "Lillan" Larsson (1944-2010), modell, monogramsignatur. Blandteknik, bildmått: 40x27 cm, yttermått inklusive ram: 54x40 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:27)

1530 7151  Blandteknik på tyg, Japan, 25x49 cm, blandteknik, yttermått inklusive ram: 37x60 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:37)

1530 7074  Blyerts Albert Engström (1869-1940), Sverige. Porträtt. Signerad. Bildmått: 9x9, yttermått inklusive ram: 17,5x17,5

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:02)

1530 7419  Bokhylla bemålad. Bredd: 70 cm. Djup: 20 cm, höjd: 71 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:56)

1530 7226  Bokhylla Jugend, mahogny. Bredd: 80 cm, djup: 32 cm, höjd: 245 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:32)

1530 7329  Bokhylla med byrå, Teak. Svenska Möbelfabrikerna AB, märkt, Bredd: 60 cm. Djup: 44 cm. Höjd: 189 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 21:04)

1530 7042  Bokhylla String, tre hyllplan, teak. Bredd: 80 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:56)

1530 7227  Bokhyllor ett par, mahogny. Bredd: 100 cm, djup: 29 cm, höjd: 234 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:23)

1530 7115  Bokverk 36 band, August Strindberg, Halvfranska

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:05)

1530 7282  Bokverk Suecia Antiqua et Hordiana, Helfranskt band, 1924

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:31)

1530 7357  Bordsarmatur Miranda. Höjd: 68 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:07)

1530 7142  Bordsdekoration Vitmetall, Tupp. Längd: 32 cm, höjd: 23 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:58)

1530 7040  Bordsdekorationer 3 st, glas / sten, Druvor. Längd: 13-28 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:04)

1530 7488  Bordsdekorationer 7 delar, sten, druvklase + ägg, bland annat Jasper & Malakit. Höjd: 2-9 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:33)

1530 7367  Bordslampa 1960-tal, koppar och glas. Höjd: 29 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:56)

1530 7106  Bordslampa England. Höjd: 53 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:08)

1530 7222  Bordslampa Glas. Höjd: ca 55 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:55)

1530 7455  Bordslampa Kina, Skulptur i porslin, metalldekor med porslinsblommor. Höjd: 65 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:38)

1530 7174  Bordslampa kupa av glas. Höjd: 33 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:33)

1530 7524  Bordslampa mässing. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:34)

1530 7033  Bordslampa Monica Backström (1939-2020), Sverige. Boda. Svamp. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:56)

1530 7349  Bordslampfot + lock, Kina. Fd Lockurna, Höjd: 30 ca

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:59)

1530 7368  Bordslampfot mässing, Aneta. Höjd: 46 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:34)

1530 7195  Bordslampfot Royal Copenhagen, etikettmärkt. Höjd: 37 c cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:09)

1530 7265  Bordslampfötter 2 st, Indien, trä. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:18)

1530 7516  Bordslampor Ett par, Kina, Porslin / metall / trä, Skulptur med fåglar. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:31)

1530 7105  Bordslampor ett par, Kraitz, keramik. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:54)

1530 7277  Bordslampor ett par, Metall. Höjd: 67 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:02)

1530 7559  Bordstabletter + brickor, 2+ 2, Firma Svenskt Tenn, Josef Frank (1885-1967), Österrike. Längd: 26-40 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:15)

1530 7513  Bordsur Sent 1800-tal, Dekor med Kvinna, sten / mässing / brons. Längd: 40 cm, djup: 15 cm, höjd: 33 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:56)

1530 7286  Brevpressar 9 st. Höjd: 5-8 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:42)

1530 2076  Bricka Gustavsberg, Josef Ekberg (1877-1945), Sverige. Längd: 46 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:37)

1530 7335  Bricka Meissen, 40x40 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:21)

1530 6010  Brickbord Hay, Danmark. Bredd: 60 cm, djup: 60 cm, höjd: 40 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:45)

1530 7120  Brickor 2 st, nysilver, restaurangsilver. Längd: 52-57 cm

1530 7119  Brickor/fat nysilver. 9 delar. Diameter: 25-32 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:20)

1530 7028  Brosch silver. Höjd: 7,5 cm, Vikt: ca 5 g.

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:38)

1530 7050  Broscher 4 st + 1 par örhängen. Bredd: 1-5 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:40)

1530 7153  Byrå 1800-tal, mahogny. Bredd: 89 cm, djup: 45 cm, höjd: 83 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:05)

1530 7418  Byrå bemålad. Bredd: 55 cm. Djup: 31 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:57)

1530 7228  Byrå England. Bredd: 66 cm. Djup: 45 cm, höjd: 77 cm, nyckel

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:51)

1530 7178  Byrå Furu, 1800-tal, l- 104 cm. Bredd: 47 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:49)

1530 7340  Byrå med stenskiva. Bredd: 66 cm, djup: 40 cm, höjd: 64 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:19)

1530 7481  Byrå med stenskiva. Bredd: 68 cm, djup: 38 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:34)

1530 7342  Byrå Teak, Bodafors, Fridhagen. Bredd: 65 cm, djup: 42 cm, höjd: 68 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:12)

1530 7547  Byst Keramik. Längd: 19 cm, höjd: 20 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:57)

1530 7388  Cafébord "Jump". Pedrali, Italien, skiva i laminat. Diameter: 59 cm. Höjd: 73 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:09)

1530 6400  Caféstolar 6 st, Gemla, Bemålade

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:14)

1530 7293  Champagneglas 10 st. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:29)

1530 7193  Champagnekylare jugend, försilvrad. Diameter: 20 cm. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:46)

1530 6015  Chokladkoppar 8 st, 1800-tal. Diameter: 9-15 cm, höjd: 3-7 cm

1530 7314  Cigarettskrin silver, Importstämplar. Längd: 12,5 cm, djup: 9 cm, höjd: 3 cm, Bruttovikt: 190g ca

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:13)

1530 7011  Coupeglas 6 st, Schott Zwiesel. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:33)

1530 4106  Damarmbandsur Rado Jubilee, med Briljanter, i Originaletui. Längd: 20 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:25)

1530 7150  Dockskåp med inredning, Lundby, "Dallas". Bredd: 87 cm. Djup: 37 cm. Höjd: 57 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:52)

1530 7064  Dörrglas Fröseke Grafi-glas, design: Paul Kedelv (1917-1990), Sverige. "Fisknät" 147x67 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:48)

1530 7065  Dörrglas Fröseke Grafi-glas, design: Paul Kedelv (1917-1990), Sverige. "smide", 160x72 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:48)

1530 7063  Dörrglas Fröseke Grafi-glas, design: Ulla Skogh, "Rosen", 170x70 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:20)

1530 7127  Dukar 10 st

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:38)

1530 7129  Dukar 8 st, 150x150 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:36)

1530 7480  Emmafåtölj Nyrokokostil

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:58)

1530 7468  Etagbord med låda, mahogny. Bredd: 48 cm. Djup: 34 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:36)

1530 7417  Etsning Folke Gullby (1912-1982), Sverige. Fiskande man i eka. Signerad, numrerad 38/310,14x25 cm, yttermått inklusive ram: 31,5x42 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:13)

1530 7254  Etsning Hans Norsbo (1897-1955), Sverige. Signerad, daterad 44. Bildmått: 7x5, yttermått inklusive ram: 20x15 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:03)

1530 7098  Etsning Jukka Vänttinen (f. 1954), Signerad, numrerad 4/50, "Vaknande hus". Bildmått: 16x25 cm, yttermått inklusive ram: 53x42 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:33)

1530 7253  Etsning Jukka Vänttinen (f. 1954), Signerad, numrerad 5/70, "denna dag". Bildmått: 20x29 cm, yttermått inklusive ram: 35x47 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:25)

1530 7134  Fajansfat 2 st. Diameter: 26-31 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:09)

1530 6459  Färgetsning Roberto Matta (1911-2002), Frankrike. Signerad, numrerad 6/15. Bildmått: 35x27 cm, yttermått inklusive ram: 72x54 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:19)

1530 6458  Färglitografi 2 st, Signerad, 150 upplaga. Färglitografi, bildmått: 69x50 cm, yttermått inklusive ram: 86x64 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:14)

1530 6457  Färglitografi Albin Amelin (1902-1975), Sverige. Signerad, numrerad 140/310, kvinna, 59x39 cm, yttermått inklusive ram: 74x54 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:15)

1530 7175  Färglitografi Alf Olsson (f. 1925), Sverige. Triptyk. Signerad, numrerad 133/175, daterad -77, Tärnan, yttermått inklusive ram: 145x37 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:12)

1530 7005  Färglitografi Anders Appelquist. Signerad, numrerad 211/360, AIK 100 år. Färglitografi. Bladets mått: 63x47, oramat löst blad

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:26)

1530 7096  Färglitografi Berndt Wennström (f. 1945), Sverige. Signerad, numrerad 200/250. Färglitografi, bildmått: 40x32 cm, yttermått inklusive ram: 57x49 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:39)

1530 6258  Färglitografi Einar Jolin (1890-1976), Sverige. Signerad, numrerad 13/360. Färglitografi. Bladets mått: 54x76, oramad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:38)

1530 6235  Färglitografi Georges Braque (1882-1963), Frankrike. Ej signerad eller numrerad. Färglitografi, bildmått: 30x48 cm, yttermått inklusive ram: 44x61 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:43)

1530 7022  Färglitografi Lena A Linderholm (f. 1947), Sverige. Signerad, numrerad 67/225. Färglitografi, bildmått: 87x61 cm, yttermått inklusive ram: 92x66 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:45)

1530 7158  Färglitografi Lennart Landqvist (f. 1925), Sverige. Signerad, numrerad 38/125, daterad -85. Färglitografi, bildmått: 88x61 cm, yttermått inklusive ram: 100x71 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:33)

1530 6279  Färglitografi Maria Boczewska (f. 1940). Signerad, numrerad HC 13/36, "Stigbergsgatan". Färglitografi, bildmått: 21x22 cm, yttermått inklusive ram: 40x40 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:36)

1530 7101  Färglitografi Pablo Picasso (1881-1973), Spanien. Efter, stämpelsignatur. Numrerad 40/500. Färglitografi, bildmått: 73x61 cm, yttermått inklusive ram: 109x88 cm. Ej

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:26)

1530 6222  Färglitografi Peter Borotinskij (f. 1948). Signerad, numrerad 44/290, "partydags". Färglitografi, bildmått: 22x27 cm, yttermått inklusive ram: 41x44 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:24)

1530 7157  Färglitografi Signerad, numrerad 44/58, rep. Färglitografi, bildmått: 87x60 cm, yttermått inklusive ram: 94x68 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:19)

1530 7003  Färglitografi Stefan Igelström. Signerad, numrerad 281/290. Färglitografi. Bladets mått: 59x42, oramat löst blad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:09)

1530 5108  Färglitografier 2 st, Ingbritt Irene Lagerberg (f. 1943), Sverige. Stolar, Signerad, numrerad 17/190 och 18/190, Färglitografi. Bladets mått: 20x57, resp. 26x18 cm, yttermått inklusive ram: 28x22 cm

1530 6143  Färglitografier 2 st, Olle Nyman (1909-1999), Sverige. Signerad, numrerad 240-upplaga, 1990. Färglitografi, bildmått: 21x23 cm, yttermått inklusive ram: 37x37 cm

1530 6467  Färglitografier 2 st, Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Kompositioner. Signerad, numrerad 250-uppaga. Färglitografi, bildmått: ca 17x18 cm, yttermått inklusive ram: ca 27x27 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:09)

1530 7275  Fat + Ägg, 4 delar, Dia 36 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:48)

1530 7310  Fat + skål+ ljusstake, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio), 93-95, Dia- 12-23. Höjd: 7-13 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:22)

1530 7384  Fat + skål, silver. Längd: 30 cm. Diameter: 15 cm, vikt: ca 780 g

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:40)

1530 7289  Fat + vas, Gustavsberg, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Diameter: 12-28 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:19)

1530 7382  Fat 2 st, silver. Diameter: 1. Längd: 12 cm, vikt: ca 185 g

1530 7355  Fat Aluminia, Danmark, 33x31 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:07)

1530 7363  Fat blåvitt, Kina Diameter: 22,5 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:43)

1530 7569  Fat Ekeby. Diameter: 26 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:46)

1530 7351  Fat Rörstrand, Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Längd: 60 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:41)

1530 7383  Fat silver, 1946. Diameter: 28 cm, Vikt: ca 325 g.

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:04)

1530 7111  Fat på fot vas + crèmekopp, Royal Copenhagen, Musselmalet, 3 delar. Höjd: 8,5-14,5 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:45)

1530 7343  Fåtölj 1940-tal

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:38)

1530 7425  Fåtölj Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. OH Sjögren Tranås, etikettmärkt, brickmärkt

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:26)

1530 7427  Fåtölj stomme av stålrör. Höjd: ca 40-90 cm, bredd: 79 cm, djup: 70 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:07)

1530 7140  Fåtölj Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. "Primo". Stomme av bok, sits och rygg av flätad sadelgjord samt nackkudde. Etikettmärkt Swedese. Bredd: 69 cm. Höjd: 103 cm, Sitthöjd: ca 40 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:28)

1530 7539  Fåtöljer 3 st, Biedermeierstil

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:39)

1530 7197  Figuriner 2 st, Bing & Grøndahl. Höjd: 8-19 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:45)

1530 7309  Figuriner 4 st, Hummel. Höjd: 11-14 cm

1530 5231  Fiol med stråke, tidigt 1900-tal, i väska. Längd: ca 60 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:54)

1530 7370  Fisk silver. Längd: 18 cm, Vikt: ca 85 g.

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:28)

1530 7392  Fiskgryta Koppar. Längd: 55 cm, höjd: 13 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:38)

1530 7500  Flaskvas Kina. Höjd: 23,5 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:56)

1530 7173  Fotogenlampa höjd: ca 45 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:00)

1530 6164  Frimärken Förstadagsbrev och andra äldre brev, 50 st

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:45)

1530 7527  Fruktservis mm 16 delar, Nittsjö. Diameter: 18-31 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:26)

1530 7027  Gardiner med mera, textilier, Josef Frank (1885-1967), Österrike, Firma Svenskt Tenn

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:50)

1530 7359  Glas 12+ 8 st. Höjd: 10-18 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:29)

1530 7038  Glas 2 st, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta Boda, diameter: 12, höjd: 17,5 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:21)

1530 7062  Glas Blyinfattat. Diameter: 51 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:48)

1530 7345  Glasflaskor 3 st, miniatyrer, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 6-9 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:16)

1530 7445  Glasmålning omkring 1900, Kina, Flicka med solfjäder, yttermått inklusive ram: 31x23 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:55)

1530 7302  Glasservis 60 delar ca, "Prince", design: Göran Wärff (1933-2022), Sverige. Kosta, slipad dekor, 65 delar ca. Höjd: 7-16 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:53)

1530 7032  Glasservisdelar 27 delar, Reijmyre Glasbruk. Höjd: 7-17,5

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:36)

1530 7295  Glasservisdelar Iittala, 30 delar. Höjd: 7-22 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:41)

1530 7104  Glasservisdelar Orrefors, 29 delar. Höjd: 8-18, 5 + karaff, höjd: 25 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:14)

1530 7213  Glasskål på fot, Simon Gate (1883-1945), Sverige. Sandviksglas. Höjd: 10 cm, diameter: 17 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:24)

1530 7204  Glasskålar 6 st med assiett, Webb. Diameter: 12-15 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:13)

1530 6158  Glastallrikar & skålar 42 delar, "Solaris", Tapio Wirkkala (1915-1985), Finland. Iittala, Finland. Diameter: 11-25 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:58)

1530 7331  Golvarmatur Bergboms, etikettmärkt, mässing, skäm i grön plysch, reglerbar, höjd: 120 - 145 cm ca

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:52)

1530 7292  Golvlampa 2-armad, mässing. Höjd: 144 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:34)

1530 7556  Golvlampa 2-armad, teak / mässing. Höjd: 140 ca

1530 7466  Golvlampa 2-armad. Höjd: 158 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:01)

1530 7504  Golvlampa mässing. Höjd: 138 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:38)

1530 6123  Golvlampa Scan-Gifts, Norway, 5-armad, mässing, marmorfot. Höjd: 220 cm

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:58)

1530 7230  Golvlampfot mässing. Höjd: 137 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:06)

1530 7537  Golvlampor ett par, Öia Örsjö, vitlackerad, vit plåtskärm. Höjd: 142 cm ca

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:55)

1530 7257  Golvvas Kina, 1900-tal. Dekor med ämbetsmän och musikanter. Höjd: 59 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:04)

1530 7325  Gungstol barnmodell

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:25)

1530 7544  Hallbyrå mahogny. Bredd: 73 cm. Djup: 32 cm, höjd: 54 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:21)

1530 7484  Hallbyrå Teak, 6-lådig. Bredd: 40 cm, djup: 26 cm, höjd: 81 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:54)

1530 7049  Halsband 18 k vitguld. Längd: 47 cm, vikt: 3,6 gr

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:14)

1530 7095  Hängställning Newport. Längd: 3x65 cm, höjd: 92 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:30)

1530 7563  Hänkelvaser 8 st, Upsala-Ekeby. Höjd: 11-17 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:03)

1530 7391  Hatt Chapeau Claque, i ask, NK, omkrets 32 cm. Höjd: ca 14 cm, svart siden

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:50)

1530 7180  Herrbetjänt höjd: 104 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:30)

1530 7103  Herrbetjänt Rödbetsad, Fratelli Reguitti, Italien, märkt FR Brevettato Made in Italy. Höjd: 104 cm. Bredd: 45 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:26)

1530 7476  Hjälmkanna Kina, Blåvitt Kompaniporslin. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:26)

1530 7272  Hörnvitrinskåp England, Idegran. Höjd: 187 cm, bredd 86 cm ca, djup 35 cm, nyckel

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:30)

1530 7087  Hurts England, Idegran. Längd: 48 cm. Djup: 29 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:16)

1530 7088  Inköpstavla plåt, "För kooperativa kassakvitton", 30x17 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:03)

1530 7199  Kaffe-/ teservis ca 50 delar, "Hjärtegräs", Royal Copenhagen, Danmark, 1950-tal

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:57)

1530 7301  Kaffegods 29 delar, Rosenthal, Maria Björnbär

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:54)

1530 7515  Kaffeservis Rosenthal, Sansoucci, 30 del

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:28)

1530 7154  Kamferkista längd: 83 cm, djup: 79 cm, höjd: 47 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:20)

1530 6290  Kandelabrar ett par, empirestil, elektrifierade. Höjd: 58 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:56)

1530 7082  Kanna majolika, Rörstrand, omkring 1900. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:08)

1530 7416  Karmstol Madsens Fabriker, Danmark. Brännstämplad. Teak, sits i läder. Bredd: 62 cm. Djup: 48 cm, höjd: 75 cm, sitthöjd: ca 45 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:32)

1530 7332  Karmstol Teak, 1950-tal

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:08)

1530 7283  Karmstolar ett par, Göteborgsmodell

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:53)

1530 7172  Karotter + uppläggningsfat, 5 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Terma, Gustavsberg 1955-1979, flamfast gods med brun glasyr. Höjd: 7-9 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:29)

1530 2056  Karotter 2 st, Marianne Westman (1928-2017), Sverige. Picknick, Rörstrand och Rando. Höjd: 22 cm, diameter: 18 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:32)

1530 7141  Klädhängare Horn. Längd: 80 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:45)

1530 7535  Knapptelefon Bang & Olufsen, Beocom, 1988. Höjd: 9 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:46)

1530 7334  Kökspall höjd: 60 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:41)

1530 7100  Koppar med fat Gefle, "Lillemor", 2 koppar med Diameter: 9. 5 cm. Höjd: 7,5 cm, + 4 koppar me. Diameter: 7. 5 cm, höjd: 6,7 cm samt två extra fat

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:33)

1530 7117  Kuverttallrikar 7 st, mässing. Diameter: 29 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:44)

1530 7348  Lampbord England, med klaffar. Bredd: 45+ 2x16, djup: 38 cm, höjd: 59 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:31)

1530 6516  Lampett Maria Theresia-stil. Längd: 28 cm, djup: 23 cm, höjd: 32 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:13)

1530 7467  Lampett mässing. Höjd: 33 cm ca

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:29)

1530 7493  Linneskåp mahogny. Bredd: 160 cm, djup: 44 cm, höjd: 112 cm, nyckel

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:56)

1530 6347  Litografi Oscar Reutersvärd (1915-2002), Sverige. Signerad, numrerad 9/200, bladets mått. 72x53 cm, yttermått inklusive ram: 83x63 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:20)

1530 7234  Litografi Slagfält. Bildmått: 56x75 cm, yttermått inklusive ram: 82x103 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:02)

1530 7097  Litografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Signerad, numrerad HC 1/10. Bildmått: 47x62 cm, yttermått inklusive ram: 478x63 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:58)

1530 7068  Ljuskrona Empirestil. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:43)

1530 7326  Ljuskrona Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Järnsmide/glas. Höjd: 40 cm, exkl. Kedja

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:50)

1530 7128  Ljuslyktor Göran Wärff (1933-2022), Sverige. Boda. 2+ 3. Krinolin respektive Hurricane. Höjd: 4-10 cm. Diameter: cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:43)

1530 7017  Ljusplåtar ett par, mässing. Höjd: 57 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:22)

1530 7025  Ljusstakar 1 par + 1 st, silver. Höjd: 7 cm, Bruttovikt: ca 285 g.

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:17)

1530 7198  Ljusstakar 2 st, Jus, Danmark. Höjd: 15-17 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:48)

1530 7462  Ljusstakar 2 st, Orrefors, Celeste, Anne Nilsson (f. 1953), Sverige. Höjd: 29-33 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:20)

1530 7285  Ljusstakar 3 st + tändare, Englesson, höjd: 7-19 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:55)

1530 6253  Ljusstakar 3 st, Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Gense, "Saturnus". Formgivna 1979. Höjd: 21-34 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:14)

1530 7143  Ljusstakar ett par, brons. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:27)

1530 7102  Ljusstakar ett par, nysilver, Gustaviansk stil. Höjd: 20 cm

1530 7532  Ljusstakar ett par, sengustaviansk stil. Höjd: 25,5 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:30)

1530 7131  Ljusstakar Ett par, silver, 1954. Bruttovikt: 270g. Höjd: 6,5 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:38)

1530 7280  Ljusstakar ett par, silver, 1988. Höjd: 18 cm, bruttovikt: ca 570 g

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:45)

1530 7023  Ljusstakar ett par, silver, 1989. Höjd: 18 cm, bruttovikt: båda 455 g

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:22)

1530 7099  Ljusstakar ett par, silver. Höjd: 8 cm, Bruttovikt: ca 345 g.

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:49)

1530 7159  Ljusstake "Vänskapsknuten", Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn. Mässing. Höjd: 15 cm, Slitage

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:07)

1530 7494  Lockurna Kina, Powder blue, 1700-tal, trälock, + sockel i trä. Höjd: 31-36 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:25)

1530 6093  Matbord Gustaviansk stil. Bredd: 136 cm. Djup: 100 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:32)

1530 7177  Matsalsgrupp 5 delar, bord. Diameter: 105 cm. Höjd: 73 cm + en iläggsskiva om 52 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:27)

1530 7429  Matsalsgrupp 9 delar, nyrokokostil, bord + 8 stolar. Längd: 118 cm, djup: 90 cm, höjd: 75 + ilägg a 48 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:01)

1530 2040  Matservis 60 delar, Berit Ternell (f. 1929), Sverige. "Kosmos", Gefle, 1960/70-tal. Blank glasyr i blått och brunt

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:31)

1530 6333  Matservis Rosenthal, ca 65 del

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:36)

1530 7300  Matservis Rosenthal, Maria, Björnbär, ca 60 del

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:50)

1530 7430  Matservisdelar 15 del ca, Gustavsberg, Grönt Band

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:31)

1530 6085  Matservisdelar 56 delar, Rosenthal

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:50)

1530 7170  Matservisdelar ca 40 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Birka, Gustavsberg 1973-1995, stengods med målad svart dekor

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:07)

1530 7454  Matservisdelar England, "Country style", ca 35 del

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:53)

1530 7512  Matservisdelar Epiag, ca 50 del

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:08)

1530 7435  Matta gallerimodell, 108x 392 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:21)

1530 7534  Matta Gallerimodell, orientalisk, 100x315 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:52)

1530 6128  Matta Kelim, 170x270 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:11)

1530 7434  Matta orientalisk, 135x217 cm

1530 7511  Matta orientalisk, 152x217 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:24)

1530 7431  Matta orientalisk, 193x306 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:39)

1530 6525  Matta orientalisk, 260x380 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:35)

1530 7438  Matta orientalisk, Bochara, 195x270 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:29)

1530 7451  Matta Orientalisk, bönematta, 56x89 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:45)

1530 7145  Matta orientalisk, ca 2x3

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:48)

1530 7407  Matta orientalisk, figural, 152x95 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:33)

1530 6515  Matta orientalisk, figural, 80x150 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:18)

1530 7080  Matta orientalisk, Galleri, 70x320 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:02)

1530 7196  Matta Orientalisk, Kerman, 212x 320 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:34)

1530 7546  Matta orientalisk, Kerman, Figural, 153x240 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:26)

1530 6144  Matta orientalisk, Keshan, 338x246 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:23)

1530 7313  Matta Orientalisk, Kurd, 54x71 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:52)

1530 7508  Matta Pakistan, Galleri, 64x180 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:12)

1530 7440  Matta Patchwork, 240x244 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:41)

1530 7521  Matta Patchwork, 80x196 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:20)

1530 7529  Matta Perisk redyed, IKEA, 203x320 cm

1530 2045  Miniatyrer 2 st, Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. "Aniara", Gustavsbergs Studio. Glaserad stengods. Signerade med Studiohanden. Höjd: 3,5 - 4 cm, diameter, 7,5 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:49)

1530 7372  Miniatyrskepp silver. Längd: 12 cm. Höjd: 14 cm, Vikt: ca 100 g

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:39)

1530 7069  Minkpäls Saga Mink

1530 7360  Mjölkpall Järvsö Hemslöjd. Längd: 45 cm. Bredd: 23 cm, höjd: 33,5 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:48)

1530 7299  Mockakoppar 12 st, Rosenthal

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:06)

1530 7067  Näsduksskål Venini Murano. Höjd: 9 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:18)

1530 7374  Oljemålning Akke Kumlien (1884-1949), Sverige. Skogslandskap. Signerad med dedikation. Olja på pannå, Bildmått: 19x15 cm, yttermått inklusive ram: 31x26 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:03)

1530 7553  Oljemålning Arne Öhdén (1919-1986), Sverige. "Hasselbacken". Signerad, daterad -55. Olja på duk, 45x60 cm, yttermått inklusive ram: 57x73 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:07)

1530 7256  Oljemålning Axel Mozart. Signerad, daterad 1880. Olja på duk, 53x38, oramad

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:31)

1530 7258  Oljemålning Axel Mozart. Signerad, daterad 1900. Olja på duk, 42x60, oramad

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:41)

1530 6211  Oljemålning Bertil Wahlberg (1923-1980), Sverige. Barn, Signerad. Olja på duk, 55x46 cm, yttermått inklusive ram: 71x62 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:42)

1530 5227  Oljemålning Bertil Wahlberg (1923-1980), Sverige. Gosse med hängselbyxor. Signerad. Olja på duk, 81x65 cm, yttermått inklusive ram: 97x81 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:54)

1530 7327  Oljemålning Bertil Wahlberg (1923-1980), Sverige. Kustlandskap. Signerad. Olja på duk, 38x46 cm, yttermått inklusive ram: 51x58 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 21:01)

1530 7201  Oljemålning Bertil Wahlberg (1923-1980), Sverige. Kvinnor. Signerad. Olja på pannå, 24x72 cm, yttermått inklusive ram: 32x80 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:03)

1530 6267  Oljemålning Börje Frykenstam (f. 1936), Sverige. "Yttersta tvärgränd". Signerad. Olja på pannå, 25x29 cm, yttermått inklusive ram: 32x37 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:11)

1530 7497  Oljemålning C Landström. Signerad, daterad 1930. Stilleben. Olja på duk, 36x43, yttermått inklusive ram. 43x49 cm

1530 7398  Oljemålning Carl Gunne (1893-1979), Sverige. Kustmotiv, Signerad. Olja på duk, 51x65 cm, yttermått inklusive ram: 55x70 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:20)

1530 7386  Oljemålning Carl Gunne (1893-1979), Sverige. Kustmotiv. Signerad. Olja på duk, 33x55 cm, yttermått inklusive ram: 36x58 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 21:07)

1530 7242  Oljemålning Carl Ryd (1883-1958), Sverige. Signerad, daterad 1939-1941, "Metande pojkar, Småland" pannå, 37x54 cm, yttermått inklusive ram: 49x66 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:39)

1530 7205  Oljemålning Dag Björn Hellsing (f. 1923), Signerad. Olja på pannå, 49x68 cm, yttermått inklusive ram: 53x74 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:13)

1530 7495  Oljemålning David Rönnberg. Signerad Rönnberg, 1896. Olja på duk, 47x30 cm, yttermått inklusive ram: 57x41 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:26)

1530 7271  Oljemålning Eigil Schwab (1882-1952), Sverige. Dagens skörd. Signerad. Olja på duk, 71x88 cm, yttermått inklusive ram: 86x102 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:31)

1530 6462  Oljemålning Ejnar Kohlmann (1888-1968), Finland. Signerad, daterad 48, "Vanda Å". Olja på duk, 49x59 cm, yttermått inklusive ram: 57x68 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:21)

1530 6455  Oljemålning Ejnar Kohlmann (1888-1968), Finland. Signerad, daterad 49, landskap med änder. Olja på duk, 53x70 cm, yttermått inklusive ram: 63x82 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:10)

1530 6477  Oljemålning Ejnar Kohlmann (1888-1968), Finland. Vintermotiv. Signerad, daterad 1951. Olja på duk, 53x39 cm, yttermått inklusive ram: 63x49 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:33)

1530 7305  Oljemålning F Berggren. Signerad, daterad 1921, träd. Olja på pannå, 25x29 cm, yttermått inklusive ram: 35x40 cm

1530 7245  Oljemålning Göran Brunius (1911-2005), Sverige. "Lapplandshöst". Signerad. Olja på duk, 27x35 cm, yttermått inklusive ram: 43x51 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:22)

1530 7267  Oljemålning Gösta Larsson (1912-1978), Sverige. Signerad, daterad -49, bro. Olja på duk, 26x33 cm, yttermått inklusive ram: 46x54 cm

1530 7081  Oljemålning Gustav Arne (f. 1925), Sverige. Signerad, daterad 1962, "Viken". Olja på duk, 80x90 cm, yttermått inklusive ram: 83x93 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:31)

1530 5341  Oljemålning Gustav Rudberg (1915-2001), Sverige. "Vid kanalen". Signerad. Olja på duk, 45x53 cm, yttermått inklusive ram: 57x65 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:09)

1530 7018  Oljemålning Haruo Sézaki (1907-1977), Sverige. Signerad, daterad 58, stilleben med solfjäder. Olja på duk, 46x37 cm, yttermått inklusive ram: 56x48 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:31)

1530 7044  Oljemålning Henk Van Beurden, Signerad, kustmotiv. Olja på duk, 45x65 cm, yttermått inklusive ram: 50x71 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:34)

1530 6356  Oljemålning Interiör, kopia 1800-tal. Olja på duk, 38x45, yttermått inklusive ram. 54x61 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:19)

1530 7543  Oljemålning Jerzy Dmitruk (f. 1960), Polen. "Biale plamy". Signerad, daterad -88. Olja på duk, 80x100 cm, yttermått inklusive ram: 92x112 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:04)

1530 6375  Oljemålning Jesper Welin (f. 1973), Sverige. Signerad a tergo. Olja på duk, 79x53 cm, yttermått inklusive ram: 100x74 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:24)

1530 7021  Oljemålning Johan Ossian-Andersson (1889-1975), Sverige. Signerad. Marin. Olja på duk, 50x74 cm, yttermått inklusive ram: 70x95 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:10)

1530 7251  Oljemålning Karin Karlsson (1897-1979), Sverige. Signerad, daterad 1942, stilleben. Olja på duk, 29x25 cm, yttermått inklusive ram: 35x31 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:16)

1530 7163  Oljemålning Kopia efter Jan Weenix, 1900-tal, Pojke med jaktbyte. Signerad BN. Olja på pannå, 40x29 cm, yttermått inklusive ram: 47x37 cm

1530 7306  Oljemålning Lennart Engblom, 4-mastad bark. Signerad. Olja på duk, 63x96 cm, yttermått inklusive ram: 74x107 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:32)

1530 7264  Oljemålning Martina Olsson, Stuga. Signerad, daterad 1895. Olja på duk, 20x35 cm, yttermått inklusive ram: 34x49 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:17)

1530 6184  Oljemålning Monica Lorentzon (f. 1940), Sverige. Balettdansör, Signerad. Olja på pannå, bildmått. 64x47 cm, yttermått inklusive ram: 79x62 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:05)

1530 7463  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Äng. Ej signerad. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 43x35 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:42)

1530 7161  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Blomsterstilleben, ej signerad. Olja på duk, bildmått: 83x63 cm, yttermått inklusive ram: 95x77 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:19)

1530 7387  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Dazza, Paris. Signerad. Olja på pannå, 38x46 cm, yttermått inklusive ram: 48x58 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:52)

1530 7405  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Fågel i träd Signerad M Lundström. Olja på pannå, bildmått: 27x34 cm, yttermått inklusive ram: 41x47 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:28)

1530 7380  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Komposition. Signerad COJ-son. Olja på duk. Yttermått inklusive ram: 96x68 cm. Signerad

1530 7266  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, får. Olja på pannå, 37x58 cm, yttermått inklusive ram: 41x61 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:32)

1530 7492  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Ricci, piprökande man. Olja på duk, Bildmått: 42x30 cm, yttermått inklusive ram: 52x42 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:21)

1530 7571  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, A Martini, Landskap med by. Olja på duk, 58x119 cm, yttermått inklusive ram: 90x150 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:50)

1530 7376  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad T. N 55, komposition, 54x81 cm. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 58x 85 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:54)

1530 7206  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, kustby. Olja på pannå, 50x41 cm, yttermått inklusive ram: 55x47 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:57)

1530 7413  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Laxbäcken. Olja på duk, bildmått: 34x26 cm, yttermått inklusive ram: 57x47 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:37)

1530 7246  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Maria & barnet. Olja på duk, 39x28 cm, yttermått inklusive ram: 57x46 cm

1530 7307  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, marin. Olja på duk, 58x120 cm, yttermått inklusive ram: 75x137 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:42)

1530 6229  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Marin. Olja på duk, 70x100 cm, yttermått inklusive ram: 97x128 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:09)

1530 7020  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Slottsinteriör. Olja på duk, 53x77 cm, yttermått inklusive ram: 67x91 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:07)

1530 7401  Oljemålning Olle Hjortzberg (1872-1959), Sverige. Kustmotiv med nunnor i blåst, Signerad. Olja på pannå, 65x54 cm, yttermått inklusive ram: 86x77 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:59)

1530 6342  Oljemålning Paul Riessen. Signerad, daterad 82. Olja på duk, komposition, 38x38 cm, yttermått inklusive ram: 40x40 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:56)

1530 6353  Oljemålning porträtt, 1851,20x16, yttermått inklusive ram. 28x23 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:15)

1530 7394  Oljemålning Primus Mortimer Pettersson (1895-1975), Sverige. "Sommarstämning", Signerad. Olja på pannå, 46x55 cm, yttermått inklusive ram: 56x65 cm

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:22)

1530 7403  Oljemålning Rune Sigvard (1907-1943), Sverige. "Tännån", Signerad. Olja på duk, 55x50 cm, yttermått inklusive ram: 66x61 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:51)

1530 7499  Oljemålning Sune Paulsen. Signerad, daterad 60, marin. Olja på pannå, 33x40 cm, yttermått inklusive ram: 39x47 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:40)

1530 7496  Oljemålning Sven Sjöstrand. Signerad, daterad 1984, Torgmotiv. Olja på duk, 44x54 cm, yttermått inklusive ram: 62x72 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:45)

1530 7091  Oljemålning Thorvald Rygaard (1872-1939), Danmark. Vinterlandskap. Signerad, daterad 1911. Olja på duk, 50x75 cm, yttermått inklusive ram: 67x92 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:51)

1530 7408  Oljemålning Thure Wallner (1888-1965), Sverige. Signerad, Orre. Olja på pannå, Bildmått: 25x30 cm, yttermått inklusive ram: 40x41 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:28)

1530 7441  Oljemålning Valerij Chirkov (f. 1943), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 77x57 cm, yttermått inklusive ram: 88x69 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:07)

1530 7214  Oljemålning Walter du Halde (f. 1919), Sverige. Signerad. Olja på duk, 50x70 cm, yttermått inklusive ram: 71x91 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:28)

1530 7303  Oljemålningar 2 st, (vikskärm). Olja på duk, yttermått inklusive ram: 111x51 cm. Ej signerad

1530 7261  Oljemålningar 2 st, 1 st signerad ALF -85, fåglar. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 60x72 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:09)

1530 7240  Oljemålningar 3 st. Lennart Pilotti (1912-1981), Sverige. Komposition & flicka. Signerad. Olja på pannå, 32x23 - 59x29 cm, yttermått inklusive ram: 46x37 cm, yttermått inklusive ram: 68x41 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:18)

1530 6352  Oljetryck Rokokoscen. Ej signerad. Påmålat tryck, målad på duk, 35x44 cm, yttermått inklusive ram. 45x53 cm

1530 7036  Paraplyställ Skinn. Höjd: 50 ca

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:19)

1530 7048  Parti bijouterier diverse

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:47)

1530 7561  Parti keramik 7 delar, Upsala-Ekeby. Mari Simmulson (1911-2000), Sverige. Diameter: 20 cm. Höjd: 7-20 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:59)

1530 7298  Parti kuriosa trädgårdsskulpturer, 3- 26 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:33)

1530 7373  Parti silver 8 del

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:25)

1530 7052  Parti silver 8 delar. Höjd: 4,5-13,5. Vikt: 400 g ca

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:42)

1530 7236  Parti tenn ett par ljusstakar samt en skål. Höjd: 15,50 cm. Diameter: 25,5 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:34)

1530 6355  Pastell Ernst Wrede (1907-1973), Sverige. Komposition. Signerad, 38x48 cm, yttermått inklusive ram. 53x63 cm

1530 6349  Pastell Ernst Wrede (1907-1973), Sverige. Signerad. Pojke med ljus, 42x30 cm, yttermått inklusive ram. 48x37 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:11)

1530 7207  Pastell Henrik Skagh (1887-1946), Sverige. Tvätterskor. Signerad, 33x47 cm, yttermått inklusive ram: 42x56 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:27)

1530 6109  Pastell Signerad. Bildmått: 26x52cm, yttermått inklusive ram: 40x66cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:58)

1530 7086  Pelarbord Alm, 1800-tal. Bredd: 74 cm, djup: 49 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:05)

1530 7551  Piedestal Asien, trä, 21, djup: 21 cm, höjd: 54 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:24)

1530 7181  Piedestal med stenskiva. Höjd: 168 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:03)

1530 7381  Pokaler 2 st, silver. Höjd: 11-14 cm, Vikt: ca 200 g

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:13)

1530 7385  Portfolio GUCCI, beige monogrammönstrad canvas med bruna skinndetaljer, 29x41x4 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:12)

1530 7339  Pottskåp ett par, Gustaviansk stil. Bredd: 40 cm. Djup: 32 cm, höjd: 67 cm

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:32)

1530 5076  Reliefer 2 st. Brons, Signerad och daterade Tore Strindberg 45, Signerade stämplande Otto Meyer eftr Fud, Diameter: 37 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:54)

1530 6439  Resorvoarpenna Mont Blanc, 14k guld. Längd: 13 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:26)

1530 7517  Ring 18 k med Camé. Vikt: 2. 7 gr brutto, ringmått: 16 3/4

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:11)

1530 7139  Ring 18k guld, 3 st briljanter, ringmått: 18,5

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:57)

1530 7034  Rödvinsglas 4 st, Nobel, Orrefors, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:32)

1530 7540  Salongsbord Alm, intarsia. Diameter: 121 cm, höjd: 63 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:23)

1530 7439  Salongsbord sengustaviansk stil. Mahogny, gallerkant i mässing. Bredd: 54 cm. Djup: 38 cm, höjd: 78 cm

1530 7443  Salongsgrupp 10 delar, Sent 1800-tal

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:37)

1530 7274  Salongsgrupp 4 delar, Rokokostil

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:15)

1530 7281  Salt/pepparströare 2 st, silver, 1988. Höjd: 10 cm, Vikt: ca 120 g

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:09)

1530 7371  Salt/pepparströare 3 delar, silver. Höjd: 7-9 cm, Vikt: ca 110 g.

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:04)

1530 7473  Saltkar Kina, Blåvitt Kompaniporslin. Längd: 8,5 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:47)

1530 7528  Samlartallrikar 50 st, Mors & Farsdag, Rörstrand, diameter: 21 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:19)

1530 7276  Samovar Tenn. Höjd: 45 cm

1530 6159  Sandmålning Georges Ebrin Adingra (1933-2005), Frankrike. Signerad, daterad -67, duk, yttermått inklusive ram: 55x33 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:06)

1530 7085  Satsbord 3 delar, NK. 1930-tal, mahogny, Bredd: 60 cm. Djup: 38 cm, höjd: 65 cm

S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:44)

1530 7470  Sekretär Björk, 1940-tal. Bredd: 81 cm, djup: 42 cm, höjd: 98 cm, nyckel

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:44)

1530 6276  Sekretär England, Idegran. Bredd: 62 cm, djup: 45 cm, höjd: 135 cm, nyckel

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:30)

1530 7483  Sekretär längd: 65 cm, djup: 36 cm, höjd: 89 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:07)

1530 7279  Serveringsvagn glas och mässing. Diameter: 57 cm, höjd: 72 cm

1530 7211  Servisdelar 14 delar, Marianne Westman (1928-2017), Sverige. "Picknick", Rörstrand, 1 karott, 1 såsskål, 3 skålar, 9 äggkoppar

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:49)

1530 7066  Shaker nysilver. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:28)

1530 6063  Sherryglas 19st, Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. "Elon", Kosta Boda. Höjd: 9cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:22)

1530 7423  Sideboard Gustaviansk stil. Längd: 148 cm, djup. 47 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:47)

1530 7350  Sidentyg för Kimono. Längd: 13 meter. Bredd: 36 cm

1530 7053  Silver 4 delar. Vikt: 300 gr ca. Höjd: 10-11 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:56)

1530 7219  Silver diverse 4 delar. Vikt: 160 gr ca

1530 7396  Skål + fat, halvkristall, rutslipad dekor. Längd: 27 cm. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:23)

1530 6075  Skål + flaska, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Boda. Diameter: 10 cm, resp. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:13)

1530 7323  Skål + ishink, bland annat Orrefors. Höjd: 13-18 cm

1530 7523  Skål + vas + skål med fat, 3 delar, Kina, diameter: 9-15. Höjd: 9,5 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:56)

1530 6314  Skål Göran Wärff (1933-2022), Sverige. Boda, vas i grönt glas. Signerad. Diameter: 20 cm. Höjd: 10 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:49)

1530 7130  Skål Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Orrefors, nit & redlighet. Diameter: 24 cm. Höjd: 14 cm, i låda

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:37)

1530 7316  Skål Kina, Blå glasyr med drakmotiv, diameter: 11,5, höjd: 5 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:58)

1530 6216  Skål på fot, Ystad Brons. Diameter: 14,5 cm, höjd: 9,5 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:09)

1530 7058  Skål Silver (833). Diameter: 9 cm, höjd: 5 cm, Vikt: ca 95 g.

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:56)

1530 7024  Skål silver, importstämplar. Diameter: 23 cm. Vikt: ca 300 g

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:39)

1530 7168  Skål Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Höjd: 5 cm. Diameter: 17,5 cm

1530 7482  Skål / skulptur Asien, mässing, Maskaron, 17. Höjd: 9 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:33)

1530 6494  Skålar 2 st, bland annat Karin Hammar, Stockholms Glasbruk, Skansen. Höjd: 15-2121 cm

1530 7019  Skålar 5 st, Kristall, Orrefors. Höjd: 9-13 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:16)

1530 7162  Skålar/vaser 4 delar, Kosta/Orrefors. Höjd: 8-22 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:29)

1530 7116  Skålfat Upsala-Ekeby, Ingrid Atterberg (1920-2008), Sverige. Randi. Diameter: 27 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:52)

1530 2101  Skärbräda Karin Björquist (1927-2018), Sverige. "Kvadrat", Gustavsberg, 29x22,5 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:11)

1530 7217  Skor silver, Miniatyr, Colombia. Längd: 11 cm, vikt: 230 gr ca

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:34)

1530 7083  Skrin Alabaster. Längd: 18 cm, djup: 10 cm, höjd: 5 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:21)

1530 7152  Skrivbord valnöt, 1890-tal. Bredd: 120 cm, djup: 72 cm, höjd: 76 cm, nyckel

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:58)

1530 7464  Skrivbordsstol Bok, 1960-tal

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:14)

1530 7475  Skrivpulpet längd: 47 cm, djup: 29 cm, höjd: 91 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:44)

1530 3133  Skrivskåp överdel med glasade dörrar, 1800-tal, bemålad. Bredd: 108 cm, djup, 50 cm, höjd: 207 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:08)

1530 2061  Skulptur Åke Holm (1900-1980), Sverige. Katt. Signerad. Glaserad stengodslera. Höjd: 24,5 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:54)

1530 7056  Skulptur Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta Boda, på träställning. Längd: 17,5 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:27)

1530 7014  Skulptur Elefant, Konstmassa. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:04)

1530 7037  Skulptur Gips, Efter antiken, "Milo". Höjd: 57 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:35)

1530 7288  Skulptur Gips, Påskliljan. Höjd: 27 inkl. Sockel

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:02)

1530 2008  Skulptur Gunilla Sundström (f. 1956), Sverige. Höna. Signerad. Längd: 20 cm. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:14)

1530 7084  Skulptur Gustavsberg, Paul Hoff (f. 1945), Sverige. Fjällräv. Längd: 18 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:40)

1530 2089  Skulptur Gustavsberg, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Häst. Höjd: 17 längd: 15 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:56)

1530 7518  Skulptur Isbjörn. Längd: 40 cm, höjd: 24 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:32)

1530 7015  Skulptur Keramik, Gädda, Sign BEK-95. Längd: 62 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:56)

1530 7510  Skulptur Kina, Blanc-de-Chine, + sockel i trä. Höjd: 16-19 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:30)

1530 7444  Skulptur Kina, brons, Ämbetsman. Höjd: 21,5 cm

S�ldes f�r 13.000 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:21)

1530 6169  Skulptur Kina, Trä. Höjd: 39 cm

1530 2002  Skulptur Lena Andersson (1947), skulptur, glaserad keramik. Längd: signerad. Längd: 16 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:40)

1530 7260  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg, Katt. Längd: 32 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:11)

1530 2036  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Hus. Signerad, numrerad 24/100, daterad 1986. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:45)

1530 7270  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Stjärngosse. Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio), 1998. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:21)

1530 7169  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Ur all världens barn". Höjd: 10 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:02)

1530 7447  Skulptur mässing, Hjortdjur. Längd: 21 cm, höjd: 21 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:45)

1530 7051  Skulptur mässing. Längd: 34 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:56)

1530 7557  Skulptur nutida, Bemålad, Gris. Längd: 40 cm, höjd: 27 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:25)

1530 6002  Skulptur Oidentifierad konstnär. Signerad "Hög", glaserad stengodslera. Längd: 20,5 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:52)

1530 7090  Skulptur Porslin Goldscheider. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:38)

1530 7250  Skulptur Royal Copenhagen, Ungt par. Höjd: 44 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:27)

1530 7503  Skulptur Terrakotta, "Beethoven", 1900-tal. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:23)

1530 6497  Skulptur i glas Alf Ekberg (f. 1945), Sverige. Torso, glas. Signerad. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:54)

1530 7520  Skulpturer 2 st, Elefanter, keramik. Höjd: 11-22 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:28)

1530 7542  Skulpturer 2 st, Kina, Keramik. Höjd: 28-30 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:42)

1530 2088  Skulpturer 2 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg, ur All världen barn. Höjd: 12-13 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:55)

1530 7322  Skulpturer 2 st, Trä, Tupp och höna. Signerade KL. Höjd: 26-29 cm

1530 7252  Skulpturer 2 st, Tyskland & Spanien, grisar. Längd: 18 cm, höjd: 7-18 cm

1530 2075  Skulpturer 3 st, Gustavsberg, Paul Hoff (f. 1945), Sverige. Fåglar. Längd: 8-20 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:36)

1530 7436  Skulpturer / bokstöd 2 st, hundar Vitmetall. Höjd: 19 cm

1530 7457  Smörterrin på fat Kina, Blåvitt Kompaniporslin. Längd: 18-19 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:41)

1530 7043  Smycken Granater, 5 delar

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:47)

1530 7031  Snapsglas 8 st, Orrefors, "Clown", Anne Nilsson (f. 1953), Sverige. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:52)

1530 7156  Snurrstol Alm, omkring sekelskiftet 1900

1530 7474  Soff/matbord Teak, Höj/sänkbart. Bredd: 130 cm, djup: 63 cm, höjd: 58 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:43)

1530 7344  Soffa 1940-tal, Plysch. Längd: 190 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:24)

1530 7238  Soffbord 1940-tal, Alm, Glasskiva, diameter: 92,5. Höjd: 58 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:34)

1530 7232  Soffbord Butlers tray. Bredd: 136 cm, djup: 90 cm, höjd: 54 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:53)

1530 6496  Soffbord Ek, Jugend. Bredd: 110 cm, djup: 72 cm, höjd: 66 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:51)

1530 7041  Soffbord Johannes Andersen, Trensum, ej signerad, Teak och teakfanér. Skiva med svängd form. Bredd: 155. Cm. Bredd: 72. Cm, höjd: 39 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:32)

1530 7526  Soffbord NK, NK Nordiska Kompaniet, etikettmärkt, intarsia. Diameter: 79 cm. Höjd: 58 cm

1530 7478  Spegel Mässingsram, 106x53 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:06)

1530 7399  Spegel med blomsterdekor. Höjd: 84 c cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:17)

1530 7060  Spegel Nyproduktion, 81x38 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:46)

1530 7347  Spegel Rokokostil, 92x44 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:58)

1530 7346  Spegel Rokokostil, 97x57 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:19)

1530 7486  Spegel Teak, 93x32 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:33)

1530 7231  Spelbord Betsad björk. Bredd: 90 D2x44, höjd: 78 cm

1530 7453  Stekfat Kina, Blåvitt kompaniporslin. Längd: 36 cm, höjd: 27 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:26)

1530 7361  Stekfat Kina, Blåvitt. Längd: 27 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:21)

1530 7354  Stekhuv England, Pläter. Längd: 36 cm, djup: 34 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:44)

1530 7125  Stol TeVe-stolen, design: Alf Svensson (1923-1992), Sverige. Studio Ljungs industrier, Bra Bohag, Formgiven 1953

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:33)

1530 6056  Stolar 4 st, Gustaviansk stil, Bemålade

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:08)

1530 7353  Stolar 4 st, Rokokostil

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:19)

1530 7330  Stolar 7 st, Gustaviansk stil

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:41)

1530 7124  Stringhylla 3 hyllplan inklusive låda. Bredd: 39 cm. Höjd: 49 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:04)

1530 7179  Sybord Björk. Bredd: 60 cm, bredd: 40h. 74 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:17)

1530 6482  Syltkrukor 3 st, Gustafsberg. Höjd: 12-17 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:35)

1530 7525  Sypuff diameter: 50 cm, höjd: 37 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:04)

1530 7358  Taburett Furu. Längd: 79 cm, bredd: 40 cm, sitthöjd 44 cm, höjd 63 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:55)

1530 6136  Takarmatur prismor, Dia 35 cm. Höjd: 51 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:41)

1530 6334  Takarmatur prismor. Höjd: ca 55 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:34)

1530 7312  Tallrik 1700-/1800-tal, Kina / Japan, Imaridekor, diameter: 22 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:21)

1530 7471  Tallrikar 2 st, Kina, dekor i famille rose, Dekor med blommor, diameter: 22,5

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:01)

1530 7485  Tallrikar 2 st, Kina, dekor i famille rose, diameter: 23 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:33)

1530 7491  Tallrikar 3 st, Kina, Blåvitt, Kompaniporslin, diameter: 23

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:55)

1530 7110  Tallrikar 36 delar, Johnson Bros, England, England. Flytande blått och förgylld dekor. 12 djupa tallrikar (diameter: 25 cm) + 12 (flata tallrikar (diameter 25 cm) + 12 st assietter (diameter 18cm)

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:57)

1530 7469  Tallrikar 4 st, Kina, dekor i famille rose, Dekor med blommor & syrsor. Diameter: 23 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:32)

1530 7223  Tavelram 1800-tal, med religiöst tryck, ramens innermått. 22x28 cm, yttermått inklusive ram: 35x41 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:52)

1530 7160  Terrin + uppläggningsfat, Johnson Bros, Seafsre. Längd: 25-40 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:41)

1530 7164  Teservis 15 del Kobolt, Karin Björquist (1927-2018), Sverige. Gustavsberg, lanserades 1958, flintgods, blå dekor på vit botten

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:40)

1530 7319  Teskedar 12 st, silver. Längd: 13-15 ca, vikt: 180 gr ca

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:37)

1530 7477  Textilier 2 st, stuvbitar, "Golden Lily" William Morris & Co, tyg, om varder. Längd: 2 meter, bredd: 60 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:18)

1530 7026  Tillbringare Johansfors Glasbruk, Orup. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:34)

1530 7009  Toilettebord mahogny. Bredd: 85 cm, djup: 40 cm, höjd: 112 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:59)

1530 7428  Trädgårdsstolar ett par, hopfällbara, metallram, sits och rygg av träribbor

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:55)

1530 7461  Traktörpannor 5 delar, Koppar, diameter: 15-23 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:25)

1530 7533  Trälådor 2 st, "Pellegrin Maragrin, Mustad Margarin". Längd: 57 cm. Djup: 29 cm, höjd: 30 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:44)

1530 7077  Uppläggningsbestick 2 delar, silver, England. Längd: 23-30, vikt: 260 gr ca

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:40)

1530 6087  Urna & karaffer 3 delar. Höjd: 27-33cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:56)

1530 7536  Väggarmatur Lindau & Lindekrantz, Börge Lindau & Bo Lindekrantz, "zero". Vitlackerad plåt. Längd: 53 cm. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:35)

1530 7165  Väggplatta Gustavsberg, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. 19x18 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:49)

1530 7296  Väggrelief Henrik Horst. Plåt, 40x86 ca

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:26)

1530 2026  Väggrelief Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Fågel, Gustavsberg. Längd: 27 cm. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:25)

1530 2007  Väggskulptur Amie Stålkrantz (f. 1930), Sverige. Lergods, 42x50 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:04)

1530 2064  Väggskulptur Amie Stålkrantz (f. 1930), Sverige. Stengods, 22x20 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:33)

1530 7315  Väggvas 1700-tal, Kina. Höjd: 24,5 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:28)

1530 7560  Vas Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:07)

1530 7212  Vas Herman Kähler (1846-1917), Danmark. Danmark. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:10)

1530 7530  Vas Ingrid Atterberg (1920-2008), Sverige. "Negro", Upsala-Ekeby 1953-1958. Delvis glaserad stengodslera med vita blad på brun botten. Höjd: 48 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:38)

1530 7290  Vas Iriserande glas, jugendstil. Höjd: 20 cm

1530 7531  Vas Jugend, Herman Kähler (1846-1917), Danmark. Danmark. Höjd: 37 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:46)

1530 7506  Vas Kina, (Arrow Vase). Höjd: 21,5 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:17)

1530 7549  Vas Kina, blåvit. Höjd: 17,5 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:47)

1530 7509  Vas Kina, dekor av körsbärskvist, 1900-tal. Höjd: 29 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:28)

1530 6244  Vas Kosta Boda, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:53)

1530 7012  Vas Kosta Boda, Gunnel Sahlin (f. 1954), Sverige. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:11)

1530 7369  Vas Kosta Boda, Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Höjd: 19 cm

1530 7089  Vas Överfångsglas, Legras. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:52)

1530 7073  Vas Rörstrand, Alf Wallander (1862-1914), Sverige. Papegojor. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:47)

1530 6495  Vas Rörstrand, G Millberg. Höjd: 26 cm. Diameter: 19 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:51)

1530 7379  Vas silver, 1953. Höjd: 15 cm. Vikt: 310 g

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:08)

1530 7013  Vas Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Iittala. Höjd: 29 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:51)

1530 6099  Vas & ljuslykta 3 delar, Glas, Slettvoll. Höjd: 10-15cm

1530 7149  Vaser 2 st, Orrefors. Höjd: 21-22 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:53)

1530 7072  Vaser 2 st, Rörstrand, Alf Wallander (1862-1914), Sverige. Höjd: 19-22 cm

1530 7562  Vaser 2 st, Rörstrand, Sylvia Leuchovius (1915-2003), Stengods. Höjd: 14-23 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:51)

1530 6179  Vaser 2 st, silver. Höjd: 15-19 ca, vikt: 140g brutto

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:42)

1530 6242  Vaser 4 st, Orrefors. Höjd: 24-38 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:51)

1530 7566  Vaser 5 st, Jie, Gefle, Tilgmans & Ekeby. Höjd: 20-25 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:20)

1530 7567  Vaser 7 st, Keramik, Ekeby. Höjd: 12-20,5

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 18:47)

1530 7186  Vaser ett par, Gustafsberg. Majolika. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:06)

1530 7070  Vaser/krukor diverse, 7 delar, Rörstrand, Alf Wallander (1862-1914), Sverige.

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:21)

1530 7565  Väska Samsonite, Läder, löstagbar insidesväska med dragkedja. Längd: 40 cm, höjd: 30 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:19)

1530 6097  Vinglas 6 st, OC. Höjd: 12cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:21)

1530 7030  Vinprovarglas 16 st, Orrefors. Höjd: 17,5 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:44)

1530 6209  Vitrinskåp rokokostil, insida klädd i rött. Bredd: 54 cm, djup, 35 cm. Höjd: 147 cm, nyckel

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:57)

1530 7071  Ytterfoder + vas, 3 delar, Rörstrand, Alf Wallander (1862-1914), Sverige. Höjd: 16-24 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 21:01)

1530 7185  Ytterfoder Josef Frank (1885-1967), Österrike. "Hortus", Firma Svenskt Tenn, mässing. Höjd: 17 c cm. Diameter: 22,3 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 20:26)

1530 7522  Ytterfoder Rörstrand. Höjd: 14 cm, diameter: 20 cm

1530 7132  Ytterfoder Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsberg. Vinda, Carraragods. Reliefmönster, vertikal randning. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 mars 2023 19:31)