1558 2016 Assietter 11 st, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. "Spisa Legum", Gustavsberg, 1950-tal, diameter: 17 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:19)
1558 2011 Bord Fällbart, 1950-tal. Bredd: 90 cm, djup: 60 cm, höjd: 77 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 19:05)
1558 2046 Bordslampor 2 st, Elidus 2210,1970-tal, plastskärm, Metall. Höjd: 44 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 19:07)
1558 2006 Bordslampor ett par, "Hollywood studio". Höjd: 35 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 18:02)
1558 2007 Bordslampor ett par, 1970-tal, plåt. Höjd: 32 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 18:03)
1558 2005 Fat Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Blå glasyr. Stämplat Farsta Gustavsberg samt med studiohanden. 20x20 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 18:42)
1558 2034 Frukostkoppar 2 st, Valencia, Ulla Procopé (1921-1968), Finland. Arabia, Finland. Lanserades 1962. Handmålad dekor i koboltblått mot vit botten. Märkt ARABIA FINLAND UP. Diameter: ca 17 cm, höjd: 9 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 18:59)
1558 2009 Golvlampa 1950-tal, 2-armad. Höjd: 145 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 18:10)
1558 7142 Golvlampa Frank Bentler, Danmark. Stomme i krom, plastskärm. Höj- och sänkbar. Höjd: 159 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 18:33)
1558 2008 Golvlampa Vitrika. Höjd: 145 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 19:14)
1558 2014 Kaffekoppar med fat, 9 del + 2 extra fat, Arthur Percy (1886-1976), Sverige. "Lillemor", Gefle
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:38)
1558 2038 Kandelaber Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Smide/glas. Höjd: 55 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:04)
1558 2025 Keramik 3 delar, design: E Jarup. Höjd: 7-13cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 18:15)
1558 2019 Kuddfodral + LÖPARE, 3 + 1 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. "Pottery", 43x43, löpare 148x23,5 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:46)
1558 7157 Pall 1970-tal, skinn, Längd: 63 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 19:07)
1558 7136 Pall Galon. Höjd: 39 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 19:55)
1558 7150 Satsbord 2 delar, Teak. Bredd: 57 cm. Djup: 37 cm, höjd: 48 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 19:32)
1558 7151 Satsbord 2 delar, Teak. Bredd: 59 cm. Djup: 36 cm, höjd: 48 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:35)
1558 2003 Skål Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Gustavsberg. Signerad med studiohanden, harpälsglasyr. Djup: 8,8 cm, höjd: 5,5 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 19:25)
1558 2001 Skål Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Gustavsbergs Studio. Blank aniaraglasyr. Signerad med studiohanden. Djup: 10 cm. Höjd: 5 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:48)
1558 2004 Skål Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Gustavsbergs Studio. Signerad med studiohanden. Djup: 9,5 cm. Höjd: 5,5 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 19:52)
1558 2036 Skålar 6 st. Porslin, Arabia. Diameter: 15 cm, höjd: 5 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 18:09)
1558 2023 Skrivbord 1950/60-tal, Teak, två lådor. Bredd: 90 cm. Djup: 39 cm, höjd: 70 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 18:30)
1558 2042 Skrivbord 1960-tal, Teak, Hängande / skjutbar hurts, 110. Djup: 53 cm, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 18:58)
1558 7135 Skrivbordsstol 1950/60-tal
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 18:35)
1558 2043 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Dora ur serien ABC-Flickor, Gustavsberg 1958-1973. Målad och delvis glaserad brun stengodslera. Höjd: 27 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 18:04)
1558 2044 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Lejonpar ur Noaks ark, Sign Lisa Larsons Studio, och studiohanden. Målad och glaserad brun stengodslera. Längd: 43 cm
S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:45)
1558 7356 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Tiger ur Afrika, Gustavsberg 1965-1975. Målad och delvis glaserad brun stengodslera. Längd: 27 cm. Höjd: 9 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 18:35)
1558 7357 Skulpturer 2 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Adam och Eva, Gustavsberg. Höjd: 11,5 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:14)
1558 7156 Snurrpall skinn. Längd: 41 cm, bredd: 54 cm, höjd: 36 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 19:20)
1558 2035 Soffa Johannes Andersen, Trensum, "Capri". Längd: 216 cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 18:30)
1558 7304 Soffbord Heltborg Møbler Domus Danica, Danmark. Rund skiva med metallfot. Riopalisander (Citesintyg medföljer). Etikettmärkt, Diameter: 95 cm, höjd 50 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 19:50)
1558 2018 Soffbord med glasskiva, Fredrik Schriever-Abeln, Danmark. Bredd: 135 cm. Djup: 87 cm. Höjd: 52 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 19:48)
1558 2012 Spotlight 4 st, Finnerup, Danmark. Längd: 17 cm, djup: 12 cm, höjd: 25 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:05)
1558 7131 Stegpall höjd: 59 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:27)
1558 7145 Stolar 2 st, Stapelbara (udda)
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 18:13)
1558 2032 Stolar 6 st, stomme av metall, sits och rygg i teak, stapelbara
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:56)
1558 2013 Stolar ett par, NIELS JÖRGEN HAUGESEN, "X-line", Danmark, Hybodan A/S, formgiven 1977
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 19:09)
1558 2010 Sypuff 1950-tal. Diameter: 42 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:51)
1558 2037 Tallrikar 7 st. Bo Fajans. Diameter: 22,5 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:23)
1558 2015 Tekoppar med fat, 6 delar, Arthur Percy (1886-1976), Sverige. "Lillemor", Gefle
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 19:12)
1558 5028 Tekoppar/kaffekoppar 3+ 4 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Adam, Gustavsberg 1959-1974, benporslin, blåprickig dekor mot vit botten
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:58)
1558 2017 Textilier 2 st, bland annat Viola Gråsten. Längd: ca 200 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 18:51)
1558 2041 Vas Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Gustavsbergs Studio. Glaserad stengodslera. Signerad med Studiohanden. Höjd: 14 cm. Diameter: 16 cm
S�ldes f�r 19.500 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:11)
1558 2002 Vas Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Gustavsbergs Studio. Stengods med blank aniaraglasyr. Signerad med Studiohanden. Höjd: 7,5 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:08)
1558 2021 Vas Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Kosta, Sjögräs, med fiskar. Signerad Kosta LG 349, Höjd: 23,5 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 19:15)