1538 5221 Affisch Kjartan Slettemark (1932-2008), Sverige. Ej signerat, Offset, "Sugen" rym: 95x65 cm
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:27)
1538 4199 Akryl Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Follow the white". Signerad. Akryl på duk. Bildmått: 50x50 cm, oramad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:00)
1538 5190 Akvarell Albert Theodor Gellerstedt (1836-1914), Sverige. St Catharinas ruin. Signerad, daterad -73. Akvarell, 34x23 cm, yttermått inklusive ram: 58x45 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:22)
1538 4144 Akvarell Anna Essipova. "Kråkor ". Signerad. Akvarell. Bildmått: 38x56 cm, oramat löst blad
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:00)
1538 5008 Akvarell Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Celtic patterns". Signerad. Akvarell på handgjort papper. Bladets mått: 50x18 cm, yttermått inklusive ram: 62x29 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:41)
1538 5210 Akvareller 3 st, Oscar Reutersvärd (1915-2002), Sverige. Signerad, akvarell, bladets mått: 29x21, oramade
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:02)
1538 5205 Akvareller 4 st, Oscar Reutersvärd (1915-2002), Sverige. Signerad, Erotiska motiv. Akvarell, bildmått: 28x20 cm, yttermått inklusive ram: 40x31 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:16)
1538 5206 Akvareller 4 st, Oscar Reutersvärd (1915-2002), Sverige. Signerad, Erotiska motiv. Akvarell, bildmått: 28x20 cm, yttermått inklusive ram: 40x31 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:06)
1538 5208 Akvareller/tusch 4 st, Oscar Reutersvärd (1915-2002), Sverige. Signerad, Erotiska motiv. Akvarell, yttermått inklusive ram: 38x29-42x34 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:40)
1538 5157 Armband 18k guld, X-länk, med sten i Lapis lazuli. FRH Rune Hamrins Guldsmedsverkstad, Stockholm, 1958, Längd: 21 cm. Vikt: 40g brutto
S�ldes f�r 12.500 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:36)
1538 5251 Armbandsur 18k guld, + armband, boettens, diameter: 2,5 cm, tota. Längd: 17-20 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:29)
1538 5484 Armring 18k guld. Vitt och gult guld, vikt 30 g, innermått: 6x5
S�ldes f�r 12.500 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:49)
1538 5092 Bajonett Märkt: Armes de St. Etienne, modell 1881, med skida. Längd: 66 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:30)
1538 5146 Bergèrer Ett par, Louis XV-stil. Längd: 86 cm, djup: 66 cm, höjd: 85 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:42)
1538 5333 Bestick 30 delar, Folke Arström (1907-1997), Sverige. Gense, Focus De Luxe. Rostfritt. Längd: 15-22 cm, 7 matgafflar, 7 matknivar, 7 matskedar, ett par uppläggningsbestick, kaffeskedar
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:46)
1538 5460 Bestick 5 delar, Silver (C8) Vitk: ca 290 g
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:04)
1538 5204 Blandteknik 2 st, Gustaf Wilhelm Palm (1810-1890), Sverige. Studie. Signerade. Blandteknik, 51x42 cm, yttermått inklusive ram: 67x58 cm
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:52)
1538 5188 Blandteknik Alfred Nyström (1844-1897), Sverige. Efter Molin. Signerad. Blandteknik, bildmått: 14x9, yttermått inklusive ram: 30x24 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:31)
1538 5179 Blandteknik Arvid Jacobsson (1881-1966), Sverige. St Eriksbron från Stadshagen. Signerad, daterad 1908. Blandteknik, 33x28 cm, yttermått inklusive ram: 38x33 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:15)
1538 5454 Blandteknik Berndt Wennström (f. 1945), Sverige. Signerad, blandteknik, samtal vid en kakelugn, 24x15 cm, yttermått inklusive ram: 38x28 c
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:46)
1538 5434 Blandteknik Josef Öberg (1890-1967), Sverige. Stockholm, 26x36 cm, yttermått inklusive ram: 44x52 cm. Signerad
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:52)
1538 5153 Blandteknik Kina, yttermått inklusive ram: 78x41 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:57)
1538 5432 Blandteknik Kjell Löwenadler (1905-1993), Sverige. Lanskap. Signerad, daterad -58. Blandteknik, 64x49 cm, yttermått inklusive ram: 78x63 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:21)
1538 5338 Blandteknik Oidentifierad konstnär. Yang Hsui-yi. Blandteknik, bildmått: 48x48 cm, yttermått inklusive ram: 73x71 cm. Signerad
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:57)
1538 5181 Blandteknik Ossian Elgström (1883-1950), Sverige. Signerad, daterad 1942, "Blotet", 49x34 cm, yttermått inklusive ram: 61x48 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:13)
1538 5183 Blandteknik Ossian Elgström (1883-1950), Sverige. Signerad, daterad 1945,33x48 cm, yttermått inklusive ram: 40x55 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:59)
1538 5046 Blandteknik Radovan Korac (f. 1943), Sverige. Signerad R Korn, Hamnmotiv, blandteknik, yttermått inklusive ram: 47x57 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:58)
1538 5381 Blomsterbord Rotting. Bredd: 76 cm, djup: 26 cm, höjd: 57 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:38)
1538 5380 Blomsterbord Rotting. Bredd: 84 cm, djup: 26 cm, höjd: 52 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:35)
1538 5505 Bokhylla Engelsk stil, mahogny. Bredd: 129 cm. Djup: ca 25-27 cm. Höjd: 110 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:13)
1538 5051 Bokhylla England, Belysning. Bredd: 91 cm, djup: 31 cm, höjd: 184 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:29)
1538 4358 Bokhylla med lådor, Idegran. Bredd: 76 cm. Djup: 28 cm, höjd: 74 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:00)
1538 5494 Bordsdekoration kermamik, citroner. Höjd: 26 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:12)
1538 5118 Bordsfotogenlampa omkring 1900, metall / glas. Höjd: 53 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:15)
1538 5020 Bordsfotogenlampa omkring 1900. Höjd: 42 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:51)
1538 5485 Bordslampa Bouillottemodell. Mässing, skärm i grönpatinerad plåt, tre ljuspunkter. Höjd: 64 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:14)
1538 5049 Bordslampa Kina, 1900-tal. Höjd: 63 ca
S�ldes f�r 11.500 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:14)
1538 5173 Bordslampa Metall. Höjd: 33 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:21)
1538 5346 Bordslampa Poul Henningsen, PH 2/1 Limited Edition Amber, Louis Poulsen, Danmark. Bas i mässing med bärnstensfärgade skärmar av glas. Höjd: 35 cm
S�ldes f�r 9.000 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:15)
1538 4242 Bordslampa Royal Copenhagen, Fog&Mörup. Höjd: 37 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:53)
1538 5366 Bordslampfot empirestil. Höjd: 45 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 21:00)
1538 5260 Bordslampfot tenn. Höjd: 33 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:48)
1538 5299 Bordslampfötter Ett par, nutida. Höjd: 28 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:10)
1538 5364 Bordslampor Ett par, nutida, Kolonn, trä. Höjd: 67 ca
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:19)
1538 5339 Bordsspegel Nyrokoko, sent 1800-tal, 97x67 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:58)
1538 5334 Bordsur Kupa av glas, "Pat 1855". Höjd: 25 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:03)
1538 5262 Bricka Gefle, Vinranka, 52x37 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:12)
1538 5489 Bricka Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn. Diameter: 31 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:09)
1538 5182 Brickbord plåtbricka. Bredd: 71 cm, djup: 55 cm, höjd: 67 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:10)
1538 4307 Brickor ett par, nysilver. Längd: 73 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:57)
1538 5420 Butlers tray längd: 47 cm, bredd: 63 cm, höjd: 53 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:14)
1538 5122 Byrå 1960-tal, teak. Bredd: 80 cm, djup: 32 cm, höjd: 59 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:32)
1538 5098 Byrå 1960-tal, Teak. Bredd: 80 cm, djup: 40 cm, höjd: 103 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:06)
1538 5140 Byrå 1970-tal, grönlaserad. Bredd: 40 cm, djup: 40 cm, höjd: 98 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:39)
1538 5056 Byrå England. Bredd: 50 cm, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:28)
1538 5291 Byrå England. Bredd: 76 cm, djup: 30 cm, höjd: 72 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:57)
1538 5452 Byrå Furu, omkring 1900. Bredd: 93 cm. Bredd: 45 cm, höjd: 85 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:51)
1538 4072 Byrå Gustaviansk stil, med stenskiva. Bredd: 90 cm. Djup: 42 cm, höjd: 74 cm, nyckel
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:08)
1538 5237 Byrå Jugend, Bemålad. Bredd: 93 cm, djup: 48 cm, höjd: 83 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:57)
1538 4080 Byrå med stenskiva. Bredd: 63 cm, djup: 34 cm, höjd: 68 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:17)
1538 5101 Byrå nutida. Bredd: 59 cm, djup: 40 cm, höjd: 85 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:58)
1538 5361 Byrå Rokokostil, med stenskiva, bemålad. Bredd: 100 cm. Djup: 58 cm, höjd: 80 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:05)
1538 4317 Byrå Rokokostil, med stenskiva, intarsia. Bredd: 76 cm, djup, 43 cm. Höjd: 72 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:23)
1538 5031 Byrå sengustaviansk stil. Mahogny. Bredd: 80 cm. Djup: 40 cm, höjd: 78 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:44)
1538 3122 Byrå Sengustaviansk, med stenskiva, senare skiva. Bredd: 95 cm. Djup: 49 cm, höjd: 88 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:11)
1538 5236 Byrå Teak, 6-lådig. Bredd: 75 cm, djup: 38 cm, höjd: 105 cm, nyckel
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:35)
1538 5233 Byrå Teak. Bredd: 81 cm, djup: 40 cm, höjd: 87 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:16)
1538 5139 Caféstolar 4 st
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:36)
1538 5419 Champagneglas 10 st. Höjd: 17 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:14)
1538 5307 Däcksstol Rotting, ställbar
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:51)
1538 5177 Dragspel i väska, Granesso. Längd: 42 cm, djup: 38 cm, höjd: 20 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:52)
1538 5195 Draperi Jugend, 153x300 cm
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:51)
1538 5194 Draperi Jugend, ca 230x210 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:54)
1538 5197 Draperier 2 st, + omtag, omkring sekelskiftet 1900,118x250 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:29)
1538 5341 Drum table bord med lådor, England. Diameter: 50 cm. Höjd: 59 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:03)
1538 4236 Eldhundar ett par, 1800-tal. Längd: 33 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:23)
1538 5315 Emmafåtölj 1940-tal
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:51)
1538 5314 Emmafåtölj Klings möbler, Alingsås, märkt med bricka. Klädsel i blå velour
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:51)
1538 5272 Etagebord Sent 1800-tal. Bredd: 60 cm, djup: 40 cm, höjd: 97 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:10)
1538 2023 Etsning John-Erik Franzén (1942-2022), Sverige. Signerad, numrerad 15/70, daterad 1976-77. Bildmått: 22x27 cm, yttermått inklusive ram. 45x47 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:19)
1538 5186 Etsning Maud Comstedt (1920-1984), Sverige. Signerad, numrerad 117/250, daterad -79, "Dialog". Bildmått: 19,5x15,5, yttermått inklusive ram: 48x38 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:40)
1538 5180 Etsning Ossian Elgström (1883-1950), Sverige. Signerad, daterad 1914. Bildmått: 22x29 cm, yttermått inklusive ram: 40x45 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:35)
1538 5193 Etsningar 2 st, ej signerad, bland annat Otto Hesselbom, yttermått inklusive ram: 33x43-43x33 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:33)
1538 4101 Etsningar 2 st, Stockholmsmotiv, yttermått inklusive ram: 28x35 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:09)
1538 5055 Fällbord 1700-tal, Alrot. Bredd: 84 cm, djup: 88 cm, höjd: 71 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:59)
1538 5035 Fällbord 1800-tal, på pelarfot, diameter: 62, höjd: 67 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:55)
1538 5053 Fällbord 1800-tal, pelarfot, bemålat. Bredd: 40 cm, djup: 41 cm, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:14)
1538 5116 Färgetsning Jorgo Krallis (f. 1937), "Colibri". Signerad, numrerad 101/295. Bildmått: 17x17 cm, yttermått inklusive ram: 35x36 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:12)
1538 2024 Färgetsning Roberto Matta (1911-2002), Frankrike. Signerad, numrerad 12/100. Bildmått: 16,5x8,5 cm, yttermått inklusive ram: 39x29
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:36)
1538 5429 Färglitografi 2 st, Thage Nordholm (1927-1990), Sverige. Sig, 250 upplaga. Färglitografi, bildmått: 62-71 cm, yttermått inklusive ram: 62x75 cm. Signerad
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:22)
1538 5152 Färglitografi Andreas Lundberg (f. 1973), Sverige. Komposition, monogramsignerad. Färglitografi. Bladets mått: 50x50 cm, yttermått inklusive ram: 57x57 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:37)
1538 5114 Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Tupp / höns. Signerad, numrerad 137/250, daterad 1974 cm, yttermått inklusive ram: 58x47 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:56)
1538 5081 Färglitografi Johannes Olsson (f. 1945), Sverige. Stilleben. Signerad, numrerad 68/190. Färglitografi. Bladets mått: 49x69 cm, yttermått inklusive ram: 60x79 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:18)
1538 2038 Färglitografi Jorgo Krallis (f. 1937), "Star Wars". Signerad, numrerad 81/180. Färglitografi, bildmått: 56x80 cm, yttermått inklusive ram: 66x90 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:20)
1538 4287 Färglitografi Juhana Blomstedt (1937-2010), Finland. "Under vattnet. Signerad, numrerad 70/100, daterad - 92. Färglitografi, bildmått: 51x72 cm, yttermått inklusive ram: 66x86 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:36)
1538 5084 Färglitografi Jussi Taipaleenmäki (f. 1948), Sverige. Konstnären. Signerad, numrerad 112/200. Färglitografi, bildmått: 47x51 cm, yttermått inklusive ram: 71x72 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:38)
1538 2077 Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. Signerad, färglitografi, numrerad 135/140, daterad 1976. Bildmått: 21x29 cm, yttermått inklusive ram: 34x43 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:26)
1538 2026 Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. Växter. Signerad, numrerad 43/385, daterad -87. Färglitografi, bildmått: 31x40 cm, yttermått inklusive ram: 49x56 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:18)
1538 2041 Färglitografi Lennart Jirlow (1936-2020), Sverige. Signerad, numrerad 301/310. Färglitografi, bildmått: 38x54 cm, yttermått inklusive ram: 56x70 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 21:03)
1538 2040 Färglitografi Lennart Jirlow (1936-2020), Sverige. Signerad, numrerad 301/310. Färglitografi, bildmått: 38x54, yttermått inklusive ram: 56x70 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 21:02)
1538 5360 Färglitografi Maria Boczewska (f. 1940). Signerad, numrerad 94/360, "över söders takåsar". Färglitografi, bildmått: 19x21 cm, yttermått inklusive ram: 40x40 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:38)
1538 2042 Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad, numrerad 72/290. Färglitografi, bildmått: 58x79 cm, yttermått inklusive ram: 76x96 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:57)
1538 5269 Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Trosaån. Signerad, numrerad 117/360. Färglitografi, bildmått: 31x48 cm, yttermått inklusive ram: 46x57 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:31)
1538 2069 Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad pt, "Hem från fisket, Shetland". Färglitografi, bildmått: 29x40 cm, yttermått inklusive ram: 45x55 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:16)
1538 2061 Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 131/250, Skärgård, vinter. Färglitografi, bildmått: 25x30 cm, yttermått inklusive ram: 34x42 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:55)
1538 2063 Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 53/200, Fyr. Färglitografi, bildmått: 43x29 cm, yttermått inklusive ram: 59x43 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:04)
1538 2059 Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Signerad, färglitografi, numrerad 23/70, daterad 81, yttermått inklusive ram: 45x64
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:36)
1538 5462 Färglitografi Yngve Svedlund (f. 1925), Sverige. Signerad, numrerad 168/260, daterad -81, Fotbollsmatch, Brage. Färglitografi, bildmått: 40x42 cm, yttermått inklusive ram: 59x59 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:34)
1538 5337 Fat + senapskanna & skopa, 3 delar, silver, Dekor med infällda mynt. Diameter: 11. Höjd: 9 cm, vikt: 150g
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:24)
1538 4048 Fat 6 st, Lagun, Gustavsberg. Längd: 9-15 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:23)
1538 5166 Fat Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Fat ur serien Harlekin, Gustavsberg 1960-1964. Målad och glaserad stengodslera, 20x20 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:04)
1538 5271 Fåtölj 1940-tal, omklädd
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:38)
1538 4362 Fåtöljer ett par, Asko, Finland, grön velour, på trissor
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:39)
1538 5032 Fåtöljer Ett par, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. "Samspel"
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:11)
1538 5491 Figuriner 2 st. Parian, bland annat Gustavsberg. Höjd: 20-22 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:12)
1538 4128 Filmceller 4 st, Ur Pelle Svanslös, Team Film, 27x37, oramade
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:37)
1538 5078 Fotoalbum Jugend, 33x20 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:38)
1538 5424 Glas 10 st, Kosta City. Höjd: 7,5 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:52)
1538 5137 Glasservis 65 delar, "Svensk Kristall". Höjd: 6-14 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:04)
1538 5467 Glasservisdelar 5+ 5, grönt presslgas. Höjd: 10,5 - 12,5 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:37)
1538 4133 Glasservisdelar ca 65 delar, Gustav III: s monogram. Höjd: 10-18 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:19)
1538 5125 Golvlampa 1970/80-tal, Båglampa. Höjd: 215 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:39)
1538 5057 Golvlampa mässing och glas. Höjd: 143 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:28)
1538 5174 Golvlampa med skärm från Svenskt Tenn. Höjd: 152 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:37)
1538 5058 Golvlampa Metall, nutida. Höjd: 148 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:05)
1538 5097 Golvlampor Ett par, mässing. Höjd: 157 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:05)
1538 5449 Golvur Gustaviansk stil, bemålat. Höjd: 208 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:38)
1538 5455 Gouache Berndt Wennström (f. 1945), Sverige. Signerad. Gouache, 24x15 cm, yttermått inklusive ram: 41x31 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:26)
1538 5282 Gouache Fartygsporträtt, Signerad Johansen 1911, "Lizzie", 31x54 cm, yttermått inklusive ram: 41x64 cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:59)
1538 4161 Grafiskt blad Catrin Johansson. "Cowz". Signerad, numrerad 10/100. Giclee fine art. Bildmått: 27. 5x38. 5 cm, oramat löst blad. Bladets mått: 31x43 cm
1538 5247 Grafiskt blad Johan Oijens (f. 1969), Sverige. Gator på Södermalm. Signerad, numrerad ET 3/6, daterad -05. Inköpt på Konstfack. Bildmått: 62x34,5 cm, yttermått inklusive ram: 83x53 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:16)
1538 4160 Grafiskt blad Jonas Lundh (f. 1965), Sverige. "Landskap med hus". Signerad, numrerad 33/100. Giclee fine art. Bildmått: 27x38 cm, oramat löst blad. Bladets mått: 31x44 cm
1538 4163 Grafiskt blad Lars Eje-Larsson. "Krukor". Signerad, numrerad 78/100. Giclee fine art. Bildmått: 37x28 cm, oramat löst blad. Bladets mått: 41x30 cm
1538 5002 Grafiskt blad Marie Almqvist. "Sunrise". Signerad, numrerad 48/50. Giclee fine art. Bildmått: 29x29 cm, oramat löst blad, bladets mått: 40x40 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:23)
1538 4169 Grafiskt blad Veronica Sofie (f. 1985), Sverige. "Windows". Signerad, numrerad 33/40. Giclee fine art. Bildmått: 38x28 cm, oramat löst blad. Bladets mått: 43x30 cm
1538 4258 Grafiskt blad Vladimir Kamendy (1955-2014), Sverige. "Ibiza morning". Signerad, numrerad 8/50. Giclee fine art. Bildmått: 90x60 cm, oramat löst blad. Bladets mått: 90x60 cm
1538 5213 Gravyr 1700-tal. Bildmått: 48x36 cm, yttermått inklusive ram: 53X42 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:12)
1538 5138 Grogglas 12 st, slipad dekor med dryckesscener. Höjd: 15 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:17)
1538 5088 Hallampor 2 st, modell äldre. Höjd: 30 ca
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:16)
1538 5480 Halsband 2 st + armband+ brosch, silver. Längd: ca 19-70 cm, bruttovikt: 55 g
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:28)
1538 5445 Halsband Silver / flodpärlor, Filigranarbete, vintage. Längd: 48 cm, bruttovikt: 4 g
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:27)
1538 5156 Halsband Sterlingsilver, 1975. Vikt: 60g
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:12)
1538 4017 Handdukar 6 st ca 60x50 med monogram+ 6 st servetter ca 43x43 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:55)
1538 5259 Hänkelvas Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand, andra sort. Höjd: 28 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:55)
1538 5470 Hänkelvas Kina. Höjd: 24 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:22)
1538 5102 Hattar 2 st, Hög hatt + Chapeau Claque
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:17)
1538 5050 Hörnvitrinskåp England, Idegran. Höjd: 184 cm, nyckel
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:52)
1538 5409 Hurts England, idegran, två lådor. Längd: 46 cm, djup: 39 cm, höjd: 50 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:55)
1538 5404 Hurts England, mahogny, l- 59. Djup: 38 cm. Höjd: 59 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:53)
1538 5226 Ikon Maria & barnet, rizza i mässing, yttermått inklusive ram: 22x18 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:34)
1538 5469 Jardiniere Porslin, Österrike. Höjd: 16 cm, längd: 32 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:44)
1538 5320 Kaffegods 16 delar, Royal Copenhagen, Musselmalet
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:46)
1538 5496 Kaffekanna för presskaffe, Le Creuset, porslin. Höjd: 22 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:06)
1538 5473 Kaffeskedar 11 st, silver, Vikt: 110 g. Längd: 12 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:03)
1538 5017 Kakgafflar & mockaskedar 11 + 12 delar, silver. Längd: 10-13 cm. Vikt: 270g
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:14)
1538 5245 Kandelabrar ett par, empirestil, mässing, tre ljusarmar. Höjd: 46 cm. Bredd: 28 cm
S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:30)
1538 4391 Karmstol Gustaviansk, Lindome, skinnklädsel
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:36)
1538 5253 Karmstol Karl Johanstil, betsad björk
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:56)
1538 4083 Karmstol nyrokoko
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:20)
1538 5290 Karmstol Rokokostil
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:50)
1538 5110 Karmstolar Ett par, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Modell Vardags, ej märkta
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:46)
1538 4315 Karmstolar Ett par, rokokostil
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:20)
1538 5041 Kartellur Sent 1800-tal, brons, Louis XVI-stil, 65x30 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:41)
1538 5436 Kartor 3 st, efter tryck, yttermått inklusive ram: 50-66, yttermått inklusive ram: 56-78 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:54)
1538 5243 Keramik 3 delar, Caroline Möller, diameter: 4,5-8,5
1538 5068 Knivar 7 st, bland annat Paja, skinnfodral. Längd: 22-31 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:12)
1538 5499 Koppar 6 st. Samt 5 fat, porslin, Karin Björquist (1927-2018), Sverige. Diameter: 8-14 cm, höjd: 6 cm
1538 5160 Koppar med fat 8 delar, Marianne Westman (1928-2017), Sverige. Mon Amie, Rörstrand, blåblommigt mönster på ljus botten. Diameter: 8,5-13 cm, höjd: 5 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:38)
1538 5151 Kruthorn modell äldre, mässing / horn. Längd: 18 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:30)
1538 4337 Kryddburkar 14 delar, Gefle, Blått band. Höjd: 11-20 cm
1538 5196 Kuddar 3 st, + 2 bonader, 42-72x50-54 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:01)
1538 5497 Kuriosa diverse
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:17)
1538 5474 Lampfot Keramik, Tyskland. Höjd: 50 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:02)
1538 5007 Litografi Anna Mizak (f. 1939), Sverige. "Body Shapes". Signerad, numrerad 74/100. Litografi. Färglitografi, bildmått: 25x17 cm, yttermått inklusive ram: 38x29 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:24)
1538 5453 Litografi efter Anders Zorn, Sommar, 18x12 cm, yttermått inklusive ram: 26x17 cm. Signerad
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:02)
1538 5458 Litografi Gabriel Burmeister (1886-1946), Sverige. Tryckt signatur, Papegoja. Bildmått: 39x38 cm, yttermått inklusive ram: 46x46 cm. Ej signerad
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:22)
1538 5136 Ljuskrona empirestil, prismor. Höjd: 60 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:07)
1538 5095 Ljuskrona empirestil. Höjd: 70ca cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:41)
1538 5100 Ljuskrona empirestil. Höjd: 90 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:10)
1538 5254 Ljuskrona Rokokostil. Höjd: ca 65 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:37)
1538 5498 Ljuslyktor ett par, Ingegerd Råman+ Vas Ulrica Hydman Vallien. Höjd: 13-17 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:42)
1538 5076 Ljusplåtar Ett par, mässing, 41x28 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:35)
1538 5075 Ljusplåtar Ett par, mässing, fd epåletter. Höjd: 27 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:47)
1538 5390 Ljusplåtar ett par, mässing. Höjd: 60 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:42)
1538 5416 Ljusstakar + SKÅL, Själaglas. Höjd: 14-16 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:19)
1538 4305 Ljusstakar 2 par, silver. Höjd: 7,5-8 cm, bruttovikt: 380 g
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:53)
1538 5064 Ljusstakar Ett par, "1849", mässing med pärlbroderi. Höjd: 18 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:28)
1538 5264 Ljusstakar Ett par, 1800-tal, tenn. Höjd: 11 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:59)
1538 5377 Ljusstakar Ett par, mässing, barockstil. Höjd: 28 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:04)
1538 4301 Ljusstakar ett par, nysilver. Höjd: 24 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:47)
1538 5335 Ljusstakar Ett par, rokokostil, 1800-tal, förgylld brons. Höjd: 24 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:35)
1538 5063 Ljusstakar Ett par, rokokostil, brons. Höjd: 18 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:18)
1538 5263 Ljusstakar Ett par, silver, CG Hallberg, 1957. Höjd: 11 cm, fyllda, bruttovikt: 315 g
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:06)
1538 4457 Ljusstakar ett par, silver, Löfman, 1982. Höjd: 8,5 cm, bruttovikt: 350 g
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:56)
1538 5062 Ljusstake "Constella" Klong, för fem värmeljus, design: Eva Shildt. Längd: 65 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:04)
1538 5220 Masker 2 st, Koppar/brons. Längd: 22-28 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:17)
1538 4013 Matbord med lådor, Gustaviansk stil. Diameter: 110 cm, höjd: 74 + 1 iläggx50 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:42)
1538 3116 Matsalsgrupp 7 delar, Gustaviansk stil. Längd: 140 cm, djup: 100 cm, höjd: 74 + 1 iläggx55 cm
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:07)
1538 5274 Matsalsskåp mahogny. Bredd: 104 cm, djup: 45 cm, höjd: 143 cm, nyckel
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:10)
1538 5133 Matservis 40 del ca, Gustafsberg, Rosor, omkring 1900
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:02)
1538 5015 Matservis 46 delar, Melina, Villeroy & Boch, 8 st mattallrikar 27 cm, 12 assietter 17 cm, te/kaffekoppar. Diameter: 8-11,5 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:42)
1538 5466 Matservisdelar ca 27 delar, keramik, "Maya", Marianne Westman (1928-2017), Sverige. Rörstrand
1538 5296 Matta Afghan, 217x293 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:33)
1538 5086 Matta Kasthall, Galleri, 84x240 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:19)
1538 5373 Matta Kina, 128x172 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:23)
1538 5343 Matta Kina, 180x285 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:25)
1538 5302 Matta Orientalisk, 130x197 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:55)
1538 5324 Matta orientalisk, 150x252 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:07)
1538 5297 Matta Orientalisk, 162x239 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:52)
1538 5294 Matta orientalisk, 176x262 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:28)
1538 5103 Matta Orientalisk, 84x140 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:09)
1538 5144 Matta Orientalisk, Galleri, 80x277 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:15)
1538 5135 Matta Orientalisk, Galleri, Bochara, 85x290 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:43)
1538 5391 Matta Orientalisk, Iran, 135x220 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:05)
1538 5104 Matta Orientalisk, livets träd, 140x203 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:14)
1538 5145 Matta orientalisk, signatur, 169x250 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:34)
1538 5281 Matta Röllakan, Signerad Å, Anna Johanna Ångström, 162x228 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:12)
1538 5279 Matta Röllakan, Signerad IS, Ingegerd Silow (1916-2005), Sverige. 138x206 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:02)
1538 5232 Nattygsbord ett par, Teak. Bredd: 43 cm, djup: 34 cm, höjd: 56 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:34)
1538 5459 Offsettryck Helene Billgren (f. 1952), Sverige. "Living in my room", för IKEA, 2010. Ej signerad. Bladets mått: 45x32 cm, yttermått inklusive ram: 56x42 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:52)
1538 5268 Oljemålning Adolf Säfve, Sjölandskap. Signerad. Olja på duk, 33x50 cm, yttermått inklusive ram: 61x71 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:37)
1538 4031 Oljemålning Åke Schmägers (1905-1970), Sverige. Signerad, "Åkrar, Sandby Öland". Olja på pannå, 38x45 cm, yttermått inklusive ram: 52x60 cm
1538 5326 Oljemålning Arvid Karlsson (1907-1964), Sverige, Blommor, Signerad. Olja på duk. Bildmått: 52x67 cm, yttermått inklusive ram: 62x75 cm
1538 5225 Oljemålning Birger Mörk (1919-2010), Sverige. Landskap. Signerad. Olja på duk, 32x40 cm, yttermått inklusive ram: 42x50 cm
1538 5165 Oljemålning Bronson Frank Nelson, ej signerad. Olja på pannå, 29x37 cm, yttermått inklusive ram: 33x40 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:16)
1538 5369 Oljemålning Charles Blondin, Paris Montmartre. Signerad. Olja på duk, 26x33 cm, yttermått inklusive ram: 45x53
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:58)
1538 4414 Oljemålning Curt Viberg (1908-1969), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 34x100 cm, yttermått inklusive ram: 44x110 cm
1538 5362 Oljemålning Dan Martin (1910-1999), Sverige. Fullriggare. Signerad, daterad - 41. Olja på pannå, 54x45 cm, yttermått inklusive ram: 75x64 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:41)
1538 4415 Oljemålning Erik Jerken (1898-1947), Sverige. Signerad, "Tännforsen". Olja på duk, 72x81 cm, yttermått inklusive ram: 88x108 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:17)
1538 4217 Oljemålning Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Sunrise". Signerad. Olja på vinylskiva. Bildmått: 30x30 cm, oramad
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:01)
1538 5457 Oljemålning Frans Gard (1892-1978), Sverige. Signerad, Landskap. Olja på duk, 53x64 cm, yttermått inklusive ram: 74x85 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:14)
1538 5430 Oljemålning Georg Lodström (1915-1972), Sverige. Utsikt över takåsar. Signerad, daterad -51. Olja på duk, 53x64 cm, yttermått inklusive ram: 76x87 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:53)
1538 4351 Oljemålning Gösta Calmeyer, Signerad, "strandstenar, Kivik". Olja på duk, 30x40 cm, yttermått inklusive ram: 34x43 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:03)
1538 4263 Oljemålning Hans Allan. Signerad, daterad 73, motiv i relief. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 69x89 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:21)
1538 5308 Oljemålning Hans Fallenius, Interiör. Signerad. Olja på duk, bildmått: 110x39 cm, yttermått inklusive ram: 123x52 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:11)
1538 4030 Oljemålning Ivan Hoflund (1887-1948), Sverige. Signerad, väderkvarnar. Olja på duk, 40x50 cm, yttermått inklusive ram: 48x59 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:33)
1538 4265 Oljemålning Johannes Olsson (f. 1945), Sverige. Figurkomposition. Signerad. Olja på duk, 33x24 cm, yttermått inklusive ram: 40x32 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:19)
1538 5370 Oljemålning John Herbert, "Cannes". Signerad, daterad -55. Olja på pannå, 50x60 cm, yttermått inklusive ram: 63x74 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:48)
1538 5199 Oljemålning Jörgen Fogelquist (1927-2005), Sverige. "I Gryningen". Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 101x87 cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:15)
1538 4034 Oljemålning Joronn Sitje, tillskriven. Par. Ej signerad. Olja på pannå, 46x38 cm, yttermått inklusive ram: 55x46 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:42)
1538 5284 Oljemålning Kaj Pihl, Hamn. Signerad. Olja på duk, 19x22 cm, yttermått inklusive ram: 25x29 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:24)
1538 5415 Oljemålning Lars Florén (1899-1979), Sverige. Vildblommor, Signerad. Olja på duk, 38x45 cm, yttermått inklusive ram: 39x47 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:34)
1538 5389 Oljemålning Marion Studinsky-Elley. Signerad a trego. Olja på duk, 45x54 cm, yttermått inklusive ram: 49x58 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:47)
1538 5353 Oljemålning Niels Jensen, Signerad, strandmotiv. Olja på duk, 50x75 cm, yttermått inklusive ram: 58x83 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:57)
1538 5080 Oljemålning Nils Tydén (1889-1976), Sverige. Kust. Signerad, daterad 1921. Olja på pannå, 32x60 cm, yttermått inklusive ram: 49x77 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:39)
1538 5089 Oljemålning Nisse Zetterberg (1910-1986), Sverige. "Kopp och krusbärskvist", monogramsignerad. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 24x34 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:39)
1538 5090 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad A. Marbeuf, Hamnmotiv. Olja på duk, 26x40 cm, yttermått inklusive ram: 34x47 cm
1538 5356 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad H Borgström. Olja på duk, 60x90 cm, yttermått inklusive ram: 77x108 cm
1538 5241 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Leifstadius, 1929, marin. Olja på duk, 64x95 cm, yttermått inklusive ram: 77x108 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:22)
1538 4459 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Stilleben med frukter. Olja på duk, 60x80 cm, yttermått inklusive ram: 80x100 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:16)
1538 5222 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Skärgård. Olja på duk. Oramad. Bildmått: 50x75 cm. Otydlig signatur
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:59)
1538 3184 Oljemålning Per Fredriks (1887-1947), Sverige. Signerad, Fyrisån. Olja på pannå, 22x27 cm, yttermått inklusive ram: 36x41 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:39)
1538 5178 Oljemålning signerad Lussin, fiolspelare. Olja på duk, 103x66 cm, yttermått inklusive ram: 149x112 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:24)
1538 5463 Oljemålning Svante Kede (1877-1955), Sverige. Fjällmotiv. Signerad. Olja på duk, 39x48 cm, yttermått inklusive ram: 50x59 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:19)
1538 5212 Oljemålning Sven Sinde, Clown. Signerad. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 65x53 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:35)
1538 4450 Oljemålning Svend Drews (1919-2003), Danmark. Vinterlandskap. Signerad. Olja på duk, 64x54 cm, yttermått inklusive ram: 77x67 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:14)
1538 5085 Oljemålningar 2 st, Radovan Korac (f. 1943), Sverige. Segelbåtar. Signerade a tergo, yttermått inklusive ram: 10x10 - 17x23 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:23)
1538 5235 Pall 1960-tal. Längd: 52 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:53)
1538 5350 Pallar 2 st. Höjd: 43 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:55)
1538 5231 Pallar ett par, 1960-tal, Galon. Längd: 52 cm
1538 5379 Parti bijouterier
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:51)
1538 5418 Parti koppar mässing, diverse
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:28)
1538 5238 Parti silver diverse. Vikt: 365 gr ca
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:21)
1538 5440 Parti silver Vikt: ca 210 g
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:51)
1538 5257 Pelarbord Nyrokoko. Bredd: 58 cm, bredd: 36 cm, höjd: 78. , nyckel
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:34)
1538 5405 Pelarbord Nyrokoko. Diameter: 48 cm, höjd: 68 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:57)
1538 5147 Pistol 1800-tal, märkt U under krona. Längd: 27 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:17)
1538 5230 Porslin 2 delar, Herend/Rosenthal. Höjd: 14 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:03)
1538 5378 Pottskåp 1930-tal, intarsia. Bredd: 41 cm. Djup: 36 cm, höjd: 69 cm
1538 5371 Prispokaler 3 st, silver. Höjd: 5-9 cm, vikt: 170g ca
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:08)
1538 5016 Punschkoppar 6 st, silver, i etui, invändigt förgyllda. Höjd: 5,5 cm, vikt: 190g
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:45)
1538 5417 Punschkoppar silver. Vikt: 255 g. Höjd: 5 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:33)
1538 5128 Reseur 1890-tal, trä. Höjd: 31 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:48)
1538 5443 Resväskor 2 st, Läder. Längd: 66-72 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:55)
1538 5252 Ring 18k guld, vitguld, med briljant, 0,07 ct, 1967. Vikt: 2g ca, ringmått: 18
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:48)
1538 5482 Ring 18k guld. Vikt: 3,25 g, ringmått: 20
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:29)
1538 9326 Ring 18K vitguld, med diamanter 28xca0,01ct, baguettslipade 20xca0,02ct. Vikt: 9g, ringmått: ca 18,25
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:43)
1538 4327 Rödvinsglas "Maja", Orrefors. Eva Englund (1937-1998), Sverige. Höjd: 17, 5 + skål. Höjd: 18. Diameter: 17 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:33)
1538 5441 Röllakan Anna Johansson Ångström, (sign Å), 250x355 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:51)
1538 5442 Röllakan Ingegerd Silow (1916-2005), Sverige. 140x204 cm 5 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:55)
1538 5323 Röllakan Signerad M. 142x200 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:52)
1538 5439 Ryamatta 140x210 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:45)
1538 5093 Sabel Modell 1859, Bladet märkt: Konungen & Fosterlandet, Schmolz, "Stål Damast", Balja & Portepé. Längd: 95 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:12)
1538 5495 Salt och pepparströare nysilver, i form av fåglar. Höjd: 6,5 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:13)
1538 5228 Samlartallrikar 2+ 12, Björn Wiinblad (1918-2006), Danmark. Rosenthal. Diameter: 16-29
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:56)
1538 5239 Satsbord 3 delar, kakel. Bredd: 35-50, höjd: 48-54 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:22)
1538 5054 Satsbord 3 delar, Kakelplattor. Bredd: 35-50, höjd: 48-54 cm
1538 5052 Satsbord 3 delar. Bredd: 40-51, höjd: 48-55 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:14)
1538 5393 Scarf "Belle Chasse", design: Henri de Linares, Hermès, Paris. Brun bård, vit botten, dekor av fåglar. Siden, ca 89x89 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:47)
1538 5397 Scarf "Cérès", design: Françoise Faconnet, Hermès, Paris. Siden, ca 90x90 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:54)
1538 5400 Scarf "Coaching", design: J. Abadie, Hermès, Paris. Siden, ca 89x88 cm. Inköpt NK, etikettmärkt
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:20)
1538 5398 Scarf "Fleurs et Carlines", design: Vladimir Rybaltchenko "Rybal", Hermès, Paris, 1980-tal. Siden, ca 89x89 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:01)
1538 5396 Scarf "Hommage à Charles Garnier Architecte de l'Opèra de Paris", design: Cathy Latham, Hermès, Paris. Siden, ca 89x89 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:17)
1538 5394 Scarf "Sellier", Hermès Paris. Märkt EPERON D'OR. Höjd: d'ORIGNY. Siden. Ca 89x89 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:48)
1538 5399 Scarf "Springs", design: Philippe Ledoux, Hermès, Paris. Siden, ca 89x89 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:19)
1538 5172 Serigrafi efter Andy Warhol, Sunday B Morning. Bildmått: 90x90 cm, yttermått inklusive ram: 108x108 cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:54)
1538 5456 Serigrafier 2 st, Bent Wallberg. Signerad, numrerad 24-44/275, daterad -01-02. Bildmått: 48x58-51x58 cm, yttermått inklusive ram: 75x82 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:55)
1538 5451 Sideboard 2 delar, ek. Längd: 58 + 110, bredd: 40 cm, höjd: 70 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:43)
1538 5448 Sideboard Gustaviansk stil. Längd: 148 cm, djup: 41 cm, höjd: 92 cm, nyckel
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:14)
1538 5111 Sideboard nutida, trä. Längd: 92 cm, djup: 34 cm, höjd: 68 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:39)
1538 5278 Skål diameter: 13 cm. Höjd: 6 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:56)
1538 5073 Skål med handtag Ilse Claeson (1907-1999), Sverige. Rörstrand. Diameter: 28 längd: 33 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:51)
1538 5131 Skål på fot Mari Simmulson (1911-2000), Sverige. Ekeby. Längd: 28 cm, djup: 26 cm, höjd: 11 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:58)
1538 5425 Skålar + FAT, 3 delar, Eva Englund (1937-1998), Sverige. Målerås. Djup: 15-35 cm, höjd: 6-18 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:26)
1538 5112 Skålar 2 st, En märkt Erik Höglund, diameter: 19-31. Höjd: 16-18 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:39)
1538 5277 Skålar Kina, 4 st. Höjd: ca 7 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:55)
1538 4097 Skåp 1700-tal, med senare underdel. Bredd: 70 cm, djup: 28 cm, höjd: 152 cm, nyckel
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:41)
1538 5293 Skåp överdel med glasade dörrar, mahogny. Bredd: 98 cm. Djup: 46 cm, höjd: 203 cm, nyckel
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:06)
1538 5171 Skåp på benställning 1800-tal, mahogny, nyckel. Bredd: 60 cm. Djup: 25 cm. Höjd: 77 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:09)
1538 5504 Skrivbord 1880-tal, bemålad. Bredd: 122 cm. Bredd: 63 cm. Höjd: 75 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:15)
1538 5447 Skrivbord omarbetad, ek, och furu, bordsskiva Hans Wegner. Bredd: 182 cm. Djup: 82 cm. Höjd: 76 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:49)
1538 5479 Skrivmaskin Olivetti. "Valentine", formgiven av Ettore Sottsass och Perry A King 1969, bärbar, plast. Längd: 35 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:03)
1538 5316 Skulptur Gunnar Nilsson. Signerad, daterad 1931. Gips. Höjd: 28 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:26)
1538 5227 Skulptur Gustavsberg, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Eva stor. Höjd: 20,5 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:28)
1538 5347 Skulptur Karl Höglund (f. 1940), Sverige. "Clown". Skulptur i patinerad brons. Signerad, numrerad 17/25. Höjd: 62 cm
S�ldes f�r 23.000 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:28)
1538 5352 Skulptur Kvinnobyst, konstmaterial. Höjd: 40 cm. Längd: 38 cm
1538 5023 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. "Sommarklädd", Gustavsberg, Höjd: 17,5 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:39)
1538 5249 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Johanna ur Larsons Ungar, Gustavsberg 1962-1980, målad och delvis glaserad brun stengodslera. Höjd: 14 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:40)
1538 5248 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Malin ur Larsons Ungar, Gustavsberg 1962-1980, målad och delvis glaserad brun stengodslera. Höjd: 18 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:47)
1538 5336 Skulptur Porslin, duvor, Tyskland. Höjd: 35 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:19)
1538 5229 Skulpturer 2 st, fåglar, Bing & Grøndahl. Längd: 14 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:29)
1538 5374 Skulpturer 2 st, Kjeld Jordan, Palshus, Elefanter. Höjd: 6-12 cm
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:50)
1538 5028 Skulpturer 2 st, Konstglas, Lalique & Reijmyre, fisk & häst. Längd: 10-15, höjd: 10-13 cm
1538 5026 Skulpturer 3 st, bland annat B&G, Fåglar+ häst. Höjd: 10-31 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:02)
1538 5024 Skulpturer 4 st, Gustavsberg, Paul Hoff (f. 1945), Sverige. Fåglar. Höjd: 7-12 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:15)
1538 5327 Skulpturer 4 st. Lisa Larson (f. 1931), Sverige. All världens barn, Gustavsberg. Höjd: 11 - 14
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:37)
1538 5375 Skulpturer 5 st, Kunglig Dansk samt Bing & Gröndal. Höjd: 9-17 cm, längd: 14-18 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:20)
1538 5149 Slaglåspistol 1800-tal, Märkt ELG, Belgien. Längd: 18,5 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:28)
1538 5148 Slaglåspistol Modell 1871, Tyskland, Dubbelpipig, märkt U under krona. Längd: 20 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:11)
1538 5392 Slips Hermès Paris, siden. Etikettmärkt HERMÈS PARIS MADE IN FRANCE. Längd: 140 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:31)
1538 5276 Soffa + fåtölj, Svante Skogh, Säffle möbelfabrik, 1960-tal. 2 delar. Stomme av ek, lösa plymåer i rygg och sits. Sitthöjd: ca 39 cm. Längd: 192 cm (soffan)
S�ldes f�r 9.000 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:12)
1538 5483 Soffa Jugend, trä. Längd: 116 cm. Djup: 54 cm, höjd: 46-97 cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:54)
1538 5286 Soffa Läder, 2-sits. Längd: 143 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:32)
1538 5285 Soffa Läder, 3-sits. Längd: 195 cm
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:42)
1538 5158 Soffbord 1960-tal, Teak. Med tidningshylla, Bredd: 150. Djup: 55 cm. Höjd: 50 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:16)
1538 4331 Soffbord England, Idegran. Bredd: 120 cm, djup: 50 cm, höjd: 56 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:11)
1538 5310 Soffbord jakaranda (citesintyg medföljer), 1970-tal, på trissor. Bredd: 150 cm. Bredd: 60 cm, höjd: 50 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:31)
1538 4408 Soffbord med stenskiva, chippendalestil. Diameter: 80 cm. Höjd: 65 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 21:01)
1538 5244 Sparbössa Annette Quiding Ekenberg, 2007. Höjd: 17 ca
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:25)
1538 5127 Sparbössa Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gunnar Sträng, Gustavsberg. Höjd: 15,5 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:24)
1538 5218 Sparrisfat Jugend, Rörstrand, 41x26 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:58)
1538 9241 Spegel + konsol, jugend, mahogny. Höjd: 192 cm + 55 cm. Bredd: 85 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:09)
1538 4343 Spegel + konsol, mahogny, Karl Johan. Höjd: 154+ 77
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:44)
1538 5363 Spegel + konsol, Nyrokoko, med stenskiva, Bemålat. Längd: 78 cm. Höjd: 148+ 80
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:59)
1538 5030 Spegel + konsolbord med rotting. 2 delar, vitlack. Höjd: 50 cm+ 135 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:17)
1538 5099 Spegel 1960-tal, ek, 123x39 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:37)
1538 5224 Spegel Bemålad, 74x41 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:36)
1538 4347 Spegel Empirestil, 180-tal, 72x40 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:47)
1538 4460 Spegel Förgylld, 65x55 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:17)
1538 5168 Spegel Nyrokoko, 81x75 cm
1538 5292 Spegel Oval, 72x42 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:53)
1538 5475 Spegel teak. Bredd: 44 cm, höjd: 96 cm
1538 5332 Spegellampetter Ett par, Gustaviansk stil, förgylld träram, ljushållare i mässing, 53x32 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:48)
1538 5304 Spelbord nutida, mahogny. Bredd: 90 cm, djup: 46 cm, höjd: 72 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:53)
1538 5040 Stol Gustaviansk, laserad
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:40)
1538 5340 Stol Louis XV-stil, rottingsits och rygg, lös sits
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:42)
1538 5039 Stolar 2 st, Gustavianska, snarlika, laserade
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:30)
1538 4012 Stolar 4 st, Gustaviansk stil
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:42)
1538 5130 Stolar 6 st, Sent 1800-tal
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:56)
1538 5038 Stolar Ett par, Gustavianska, Bemålade
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:54)
1538 5037 Stolar Ett par, Gustavianska, Laserade
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:31)
1538 5034 Stolar Ett par, Karl Johanstil, mahogny
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:40)
1538 5105 Stolar Ett par, Nyrokoko, mej Josef Frank tyg
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:19)
1538 5322 Stop silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1901. Höjd: 14 cm, Vikt: 320 g
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:24)
1538 5059 Taburetter Ett par, Karl johan. Längd: 54 cm, djup: 36 cm, höjd: 56 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:15)
1538 5450 Takarmatur 1970-tal, koppar, glas. Höjd: cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:46)
1538 5242 Takarmatur Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn. Takarmatur, modell No 2479. Tre ljusarmar, mässing. Höjd: 35 cm
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:29)
1538 5412 Takarmatur kupa av glas. Höjd: 50 ca
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:26)
1538 5488 Takarmatur med glaskupa. Höjd: 133 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:33)
1538 5376 Takarmatur med prismor, korgmodell. Diameter: ca 18 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:32)
1538 5407 Takarmatur med prismor. Djup: 30 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:50)
1538 5143 Takarmatur prismor. Längd: 23 cm, höjd: 25 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:07)
1538 5328 Tallriksställ 17 st, Asien, mahogny. Höjd: 23,5 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:38)
1538 5289 Tamburmajor höjd: 182 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:35)
1538 5357 Tavelram innermått: 54x44 cm, yttermått: 76x66 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:34)
1538 5465 Telefoner 5 st, 1980-tal. Höjd: 6-21 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:17)
1538 5202 Termoskop så kallad Gallileotermometer, metallfot. Höjd: 75 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:15)
1538 5261 Teservisdelar 16 delar, "Blanche", Rörstrand, Lönegren
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:08)
1538 5132 Tomteterrin omkring 1900, Rörstrand, diameter: 1. Längd: 23 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:40)
1538 5273 Trädgårdsgrupp 4 delar, diameter: 107, höjd: 73 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:36)
1538 5234 Trädgårdsgrupp 5 delar, bord+ 4 stolar, Märkt HWA. Längd: 110 cm, djup: 70 cm, fällbart
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:30)
1538 5476 Trädgårdsstolar ett par, hopfällbara, metall, sits och rygg av träribbor
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:15)
1538 5044 Tubkikarre i fodral, Zenith. Längd: 20-57 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:37)
1538 5126 Tusch Einar Nerman (1888-1983), Sverige. Primadonnan Juliette Lind-Stewart. Signerad, daterad 1915. Bildmått: 28x18 cm, yttermått inklusive ram: 41x30 cm
1538 5029 Uppläggningsbestick + mockaskedar, 23 delar, silver. Längd: 8-21 cm. Vikt: 290g ca
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:10)
1538 3074 Väggarmaturer ett par, Artemide, Mangiarotti. Längd: 40 cm. Höjd: 15 cm
1538 5074 Väggarmaturer Ett par, mässing och glas. Höjd: 30 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:11)
1538 4465 Vägghylla sent 1800-tal, rokokostil. Bredd: 44x56 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:58)
1538 5493 Väggplatta Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Fåglar ur serien Unik, Gustavsberg 1967-1986, delvis glaserad och målad vit stengodslera, 23x23 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:41)
1538 4298 Väggrelief Arne Jones (1914-1976), Sverige. Blossom, Aluminium, 18x12,5
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:27)
1538 5184 Väggrelief Gustaf Theodor Wallén (1860-1948), Sverige. Koppar, 30x19 cm, yttermått inklusive ram: 50x39 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:19)
1538 5106 Väggur Sent 1800-tal. Höjd: 80 ca
1538 5123 Vagnslyktor Ett par, Mässing 7 glas. Höjd: 35 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:01)
1538 5094 Värja modell äldre. Längd: 106 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:46)
1538 5162 Vas + Fat, Imaridekor. Höjd: 19 cm, diameter: 22 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:24)
1538 5163 Vas + fat, Kina. Höjd: 1+ 9 cm, diameter: 26 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:38)
1538 5070 Vas Bing & Grøndahl. Höjd: 30 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:46)
1538 5477 Vas brons, GAB Guldsmedsaktiebolaget. Höjd: 19,5 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:17)
1538 5141 Vas Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand, Igelkott, efterkrigstid. Höjd: 12 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:56)
1538 5025 Vas Gustavsberg, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Höjd: 29 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:15)
1538 5471 Vas Hollohaza, Ungern. Höjd: 36 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:04)
1538 5490 Vas Ingegerd Råman (f. 1943), Sverige. "Slowfox", Orrefors, svart glasmassa, etikettmärkt och signerad Orrefors. Höjd: ca 22cm, diameter: ca 20 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:57)
1538 5061 Vas Jugend, överfångsglas, ej signerad. Höjd: 15,5 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:45)
1538 5048 Vas Kina, dekor med fåglar. Höjd: 43 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:42)
1538 5067 Vas Lyngby, Danmark, porslin, räfflad. Höjd: 26 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:07)
1538 5383 Vas med blommor, Konstglas. Höjd: 56 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:49)
1538 5444 Vas Pukeberg. Höjd: 25,5 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:41)
1538 1022 Vas Rörstrand. Iriserande dekor. Jugend. Höjd: 35 cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:55)
1538 5142 Vas Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsberg, Dekor med vaser. Höjd: 20 cm
1538 5250 Vas Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Ur Karneval, Gustavsbergs studio 1958-1962. Fajans med målad dekor av olika fantasifigurer, Höjd: 22 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:11)
1538 5345 Vas Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. "Open mind", glas, Höjd: 28 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:58)
1538 5066 Vaser 3 st, Armando Poggi, Florens, nysilver. Höjd: 7,5 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:22)
1538 5134 Vaser 5 st, opal / flussglas, omkring 1900, bemålade. Höjd: 13-28 cm
1538 4452 Vaser/fat 4 delar, bland annat Rörstrand. Höjd: 13-18, diameter: 13 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:49)
1538 3039 Vattenkanna Orientaliskt, koppar. Höjd: 49 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:39)
1538 5472 Vinglas 4 st, Höjd: 20 cm
1538 5021 Vinglas 6 st, "Ruben", Signe Persson-Melin (1925-2022), Sverige. Höjd: 15,5 cm
1538 5069 Vril längd: 65 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:36)
1538 5414 Ytterfoder 11 st, Savi, Arabia, diameter: 15-17. Höjd: 10-12 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:07)
1538 5329 Ytterfoder 2 st, "Suvi, Gunvor Olin-Grönqvist (1928-2005), Finland. Arbia. Diameter: 14-16,5 cm, höjd: 10,5 - 12,5 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:42)
1538 5423 Ytterfoder 2 st, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Djup: 25 cm. Höjd: 12,5 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:33)
1538 5492 Ytterfoder 3 st. Rörstrand. Diameter: 16-19, höjd: 12-14 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:23)