937 9562 Akvarell Dénes Perger (f. 1934), Tyska brinken, signerad, -84, 33x23
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:19)
937 7064 Akvarell Fredrik Isberg, Helge-andsholmen, 11x15
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 19:49)
937 7006 Akvarell Galina Davydtchenko (f. 1965), Sign Galina D, 1999, Flicka med stockholmshatt, motivet: 36 x 27
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:42)
937 7005 Akvarell Galina Davydtchenko (f. 1965), Sign Galina D, Sjöjungfru över Stockholm, motivet: 24 x 32
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:51)
937 7009 Akvarell Göte Göransson (f. 1921), Fåfängan, signerad, 57x77
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:58)
937 7052 Akvarell Kaj Bernstone (f. 1946), Stockholm, motivet: 30 x 39
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:01)
937 4380 Akvarell Mikael von Essen (1895-1975), Stockholms slott, signerad, 1951, 30x48
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 20:39)
937 7103 Akvarell Pietro Dalla Santa (1931-2002), 1978, Strandvägen, 50x35
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:04)
937 7104 Akvarell Pietro Dalla Santa (1931-2002), 1978, Utsikt mot gamlastan, 36x49
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:05)
937 4282 Akvareller 2 st, John Heijke, Stockholmsmotiv, 30x43
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 20:25)
937 4522 Akvareller 3 st, Frans Lindström (1874-1954), Stockholmsmotiv, Bla Bryggargatan & Kungstensgatan, motivet: 15x24
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 20:51)
937 7031 Akvareller 3 st, Frans Lindström (1874-1954), Stockholmsmotiv, Prästgårdsgatan, Gamla Bergianska trädgården (Karlbergsvägen) & Värdshuset Neptun på Djurgården, motivet: 14 x 23 ca
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 20:50)
937 7032 Akvareller 4 st, Frans Lindström (1874-1954), Stockholmsmotiv, Erstagatan, Styrmansgatan, Sofia kyrka & Kvastmakarbacken, motivet: 17x24 & 24 x 35 ca
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 20:51)
937 7033 Akvareller 5 + 2 st, M Borg & N Holmström, Stockholmsmotiv, Bla Engelbrektsgatan, Kungsholms kyrkoplan, Blå porten, Fjällgatan, Birger Jarlsgatan & Tulegatan, motivet: 14 x 21
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 20:54)
937 7062 Akvareller 7 st, stockholmsmotiv, ca 20x15
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:30)
937 7014 Blandteknik Henry Reuterdahl, 'Drottninghuset', signerad, motivet: 19 x 29
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:52)
937 7039 Blandteknik Sivert Carlson, Stockholm, signerad, motivet: 20x26
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 20:11)
937 5197 Blandteknik+teckning Sivert Carlson, Stockholm, motivet: 19x27
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 20:10)
937 7057 Blyerts + etsning, Stockholmsmotiv, Andretzky / Svenjohan, 8x11 + 13x15
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:10)
937 7059 Bok Åke Ohlmarks, "Boken om Gamla Stan", helfranskt band
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 19:16)
937 7096 Etsning Bruno Karlsson (f. 1927), Londonviadukten, 1965, motivet: 24x33
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:13)
937 7049 Etsning Efter J. F Martin, 'Utsigt af Stockholm från Långholmen på stadens vestra sida', motivet: 36x52
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 19:55)
937 6239 Etsning F Lindwall, osignerad, 23x38, strömmen mot slottet
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:44)
937 7012 Etsning Gustaf Isander (1863-1929), Stortorget, 1921, motivet: 19 x 23
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 20:56)
937 7011 Etsning Hans Norsbo (1897-1955), Östra Varvsgatan från Breda Gatan, 1940-tal, motivet: 16 x 11
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 20:55)
937 7002 Etsning Harald Sallberg (1895-1963), Stockholmstak i snö, motivet: 26x28
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 19:29)
937 7017 Etsning Hasse Lindroth (f. 1938), "Mot Slussen", signerad. -64. 25x23
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:23)
937 7069 Etsning Louis Sparre (1863-1964), 1927, Stockholm från Kastellholmen, motivet: 14x19
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:59)
937 7077 Etsning Oidentifierad konstnär, Stockholmsvy, motivet: 12x17
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 19:39)
937 7008 Etsning signerad, Lennart Olson, 80/100, "Söder", motivet: 16x22
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:19)
937 7030 Etsningar 2 st, bland annat. Ragnar Hedberg, Stockholm, motivet: 7x20, 17x29
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:47)
937 7072 Etsningar 2 st, Gusaf Isander, Stockholms slott och storaglasbruksgatan, 1920, 1926, motivet: 20x15 mm: 23x30
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:05)
937 7071 Etsningar 2 st, Harald Sallberg (1895-1963), Tyska brunn, och utsikt från Gamlastan, motivet: 18x13, motivet: 23x31
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:02)
937 7070 Etsningar 3 st, Reinhold von Rosen (1894-1961), Karlberg, Slussen, Söder Mälarstrand, 50-upplaga motivet: 16x19
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:00)
937 6540 Etsningar 4 st, Signerade, Stockholmsmotiv, 21x30
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 19:00)
937 7088 Färgetsning + färggravyr, Stockholmsmotiv, bland annat. Slottet, motivet. 19x23
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 20:07)
937 7074 Färgetsning Jean Skoglund (1908-1948), Stockholm från Mosebacke, Katarinahissen, signerad, motivet: 30x43
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 19:41)
937 7051 Färgetsning Jean Skoglund (1908-1948), Stockholm från Mosebacke, Katarinahissen, signerad, motivet: 30x43
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:00)
937 7105 Färgetsning Madeleine Pyk (f. 1934), Slussen, 6/60, motivet: 25 x 32
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 20:43)
937 7044 Färglitogarfier 2 st, Berndt-Rune Jäverbrant (f. 1941), Stockholm, 360-upplaga, motivet: 33x45
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:31)
937 7078 Färglitografi Åke Westin (f. 1939), Stureplan med gamla Svampen, Stockholm, 216/360, signerad, motivet: 37x55
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 19:53)
937 3305 Färglitografi Berndt-Rune Jäverbrant (f. 1941), 446/460, Stockholm, motivet: 34x47
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 19:55)
937 7047 Färglitografi Berndt-Rune Jäverbrant (f. 1941), Skeppsbron, Stockholm, 323/360, motivet: 33x45
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:34)
937 7048 Färglitografi Berndt-Rune Jäverbrant (f. 1941), Stockholm, 323/360, motivet: 33x45
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:35)
937 7045 Färglitografi Berndt-Rune Jäverbrant (f. 1941), Stockholm, 323/360, motivet: 33x45
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:32)
937 7046 Färglitografi Berndt-Rune Jäverbrant (f. 1941), Stockholm, 323/360, motivet: 33x45
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:33)
937 8014 Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Östermalmshallen, EA-upplaga (konstnärens exemplar), motivet: 38x53
S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:43)
937 7099 Färglitografi Bruno Karlsson (f. 1927), Stockholm, HC-upplaga, 42x32
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:22)
937 6131 Färglitografi Charles Sjöholm (f. 1933), 349/360 'strömmen', motivet: 48x64
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:48)
937 7015 Färglitografi Gösta Gustavson, 'Tantolunden', EA-upplaga (konstnärens exemplar), signerad, motivet: 56x44
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 19:04)
937 7034 Färglitografi Jan Lundquist (f. 1935), 236/290, motivet: 35x55
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:46)
937 8031 Färglitografi Jan Lundquist, Bastugatan, 226/290, motivet: 39x48
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 19:46)
937 7036 Färglitografi Jan Lundquist, Stockholm, signerad. -76, motivet: 45x65
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 19:23)
937 7101 Färglitografi Lennart Larsson, 1970, "Trädgård på mariaberget", 55/150, motivet: 38x49
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:59)
937 8105 Färglitografi Lotte Laserstein (1898-1993), 31/100, Kungsträdgården, motivet: 21x30
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:21)
937 7025 Färglitografi Mikael Frygelius (1952-2001), Centralbadet, EA-upplaga (konstnärens exemplar), motivet: 48 x 38
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:27)
937 7024 Färglitografi Mikael Frygelius (1952-2001), Riddarhuset, 11/15, motivet: 36 x 44
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:33)
937 7068 Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), 1976, Stockholm, 109/300, motivet: 43x54
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:59)
937 4288 Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Börshuset i Stockholm, Gamla Stan, signerad, 161/250, motivet: 41x55
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:23)
937 7035 Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Stockholm, 15/75, motivet: 47x62
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:30)
937 7060 Färglitografi Ulf Nilsson, "Slussens invigning 1935, 249/360, motivet: 39x54
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 19:48)
937 7007 Färglitografier 2 st, Kaj Bernstone (f. 1946), Stockholmsmotiv, 198/230, motivet: 28 x 18
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:05)
937 7041 Grafiska blad 2 st. tryck, Stig Jonzon (1913-1987), Östermalmshallen / Gamla stan, signerade, 336/390, motivet: 33x44
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 19:48)
937 7040 Grafiska blad 2 st. tryck, Stig Jonzon (1913-1987), Stockholmsmotiv, 336/390, signerade, motivet: 33x44
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 19:45)
937 7018 Gravyr C Beckman, kolorerad, Eldsläckning, 1792, 33x24
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:16)
937 7076 Karta Stockholm på 1870-talet, 86x106
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 19:38)
937 7022 Kolteckning Åke Nothberg (1891-1973), Under centralbron, Stockholm, motivet: 31 x 39, 1956
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 19:46)
937 7026 Litografi Lars Lindberg, LO-borgen, 17/310, motivet: 50 x 57
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 20:29)
937 7102 Litografi Otte Sköld (1894-1958), Signerasd, 100 upplaga, 1951, Odengatan, motivet: 42x35
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 19:21)
937 7016 Litografi Sign KGB, Stockholmsmotiv, 35/250, motivet: 44 x 59
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:32)
937 7042 Litografier 10 st. Harry Kampf, Stockholmsmotiv. numrerade och signerade, motivet: 45x36
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:25)
937 7058 Litografier 4 st, James Pauli (1857-1934), Stockholm, motivet: 25x37 ca
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:16)
937 7087 Mappar 2 st. Svenolov Ehrén (1927-2004), Stockholmsbilder, 6 st + 5 st. träsnitt + bok
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 21:07)
937 7001 Oljemålning Almar Bech (1876-1950), Karlaplan, Stockholm, signerad, -44, 45x54
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 19:55)
937 7086 Oljemålning Arne Scheding, 'Stråket', Hässelby Strand, signerad, 56x115
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 20:53)
937 7038 Oljemålning Axel Hamborn (1892-1987), Kornhamnstorg, 35 x 26
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:36)
937 6293 Oljemålning B Perny, utsikt från Monteliusgatan, signerad, 50x60
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 20:46)
937 7259 Oljemålning Bengt Olov Abrahamsson (1924-1989), Högalidskyrkan, Södermalm, signerad, 32x23
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:35)
937 7095 Oljemålning Bo von Schwerin (1881-1940), Stockholm, signerad, 33x49
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 19:04)
937 7043 Oljemålning Carl Berndtsson, Stockholmsmotiv, Signerad, 1943, 64x38
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 19:48)
937 7004 Oljemålning Emil Hellbom (1895-1969), Kornhamnstorg, Stockholm, signerad, 46x37
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 20:06)
937 7089 Oljemålning Gamla Stan, signerad, 23x32
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:40)
937 7094 Oljemålning Georg Lindström (f. 1912), torghandel vid Klarahallen, Stockholm, signerad, 38x73
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 19:15)
937 3139 Oljemålning Hallqvist, Kattgränd, 1935, 32x40
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:31)
937 7082 Oljemålning Humberto Covet, vy mot Kaknästornet, signerad, 32x23
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 20:33)
937 7085 Oljemålning Inger Rydén (f. 1944), Vårvinter, Gröndal, signerad, 46x37
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 20:48)
937 7020 Oljemålning Ivar Ekelund (1908-2002), 'Busshållplats' Stockholmsmotiv, 33 x 60
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:56)
937 7021 Oljemålning Ivar Ekelund (1908-2002), 'Gotland på varv', Stockholmsmotiv, 41 x 67
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:51)
937 4180 Oljemålning Ivar Ekelund (1908-2002), 'Rött ljus', Stockholmsmotiv, 27 x 44
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:34)
937 8231 Oljemålning Kaj Bernstone (f. 1946), Strandvägen, 27 x 35
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 19:07)
937 9134 Oljemålning Kurt Lindon (1910-1986), Katarinahissen, 29x37
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 20:05)
937 7083 Oljemålning Lars Lindberg, Riddarfjärden, signerad, -99, 50x60
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 20:41)
937 7081 Oljemålning Lars Lindberg, Slussen, signerad, 22x27
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 20:27)
937 7053 Oljemålning Lennart Börje Vestberg, "Vy mot Skeppsbron", Stockholm, signerad, 40x69 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 19:09)
937 7050 Oljemålning Oidentifierad konstnär, Signerad 1955, Årstabron, 63x53
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 20:38)
937 7063 Oljemålning Oidentifierad konstnär, signerad, 1902, Slussen med fiskarhamnen, 24x31
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 19:47)
937 7066 Oljemålning Oidentifierad konstnär. signerad, 1941. Brunkebergstorg, 34x26
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 19:03)
937 7003 Oljemålning Pelle Månsson, 1937, utsikt mot Riddarholmen, 55x46
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 20:30)
937 7056 Oljemålning Ralf Jobsson, Gamla Stan från Slussen, 60-tal, 50 x 40
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:12)
937 7055 Oljemålning Ralf Jobsson, Lo-borgen, 1969, 81 x 66
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:10)
937 7037 Oljemålning Robert Löfgren (1893-1978), Skeppsholmsbron, signerad. -77, 32x40
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 19:26)
937 7019 Oljemålning S Johansson, Strömkajen vid Nationalmuseum, Stockholmsmotiv, signerad, 45x37
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:04)
937 7010 Oljemålning S Lindström, Stockholmsmotiv, signerad. , 53x63
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:25)
937 7091 Oljemålning Signar, 1949, "Tandpetaren på Slottsbacken", 60x50
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:56)
937 7093 Oljemålning Signar, 1949, Storkyrkan Gamla Stan, 54x45
937 7092 Oljemålning Signar, 1950, St Göran & Draken, 54x45
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:58)
937 7090 Oljemålning Signar, Riddarfjärden med stadshuset, 50x60
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:54)
937 7061 Oljemålning Signerad, Jensen, -41, 'Utsikt mot söder från Djurgårn', 27x34
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 20:54)
937 7100 Oljemålning signerad. Bruno -56, Stockholm, 37x44
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:23)
937 7084 Oljemålning Tomas Mandel, Vinterkväll, Djurgården, 48x39
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 20:45)
937 7079 Stockholmsbilder 6 st. i pärm, efter Martin, motivet: 36x53
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 19:56)
937 7067 Torrnålsgravyr Hasse Lindroth (f. 1938), signerad - 05, Stadshuset, kolorerad torrnålsgravyr, motivet: 29x39 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 20:57)
937 7075 Träsnitt Signerad, Lilla glasbruksporten, motivet: 18x20
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:42)
937 7027 Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Norrbro, 1974, 338/360, motivet: 32 x 44
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 20:53)
937 7028 Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Slussen, 10/25, 1982, motivet: 21 x 55
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 20:56)