Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 26 januari 2015 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

937 9562  Akvarell Dénes Perger (f. 1934), Tyska brinken, signerad, -84, 33x23

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:19)

937 7064  Akvarell Fredrik Isberg, Helge-andsholmen, 11x15

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 19:49)

937 7006  Akvarell Galina Davydtchenko (f. 1965), Sign Galina D, 1999, Flicka med stockholmshatt, motivet: 36 x 27

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:42)

937 7005  Akvarell Galina Davydtchenko (f. 1965), Sign Galina D, Sjöjungfru över Stockholm, motivet: 24 x 32

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:51)

937 7009  Akvarell Göte Göransson (f. 1921), Fåfängan, signerad, 57x77

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:58)

937 7052  Akvarell Kaj Bernstone (f. 1946), Stockholm, motivet: 30 x 39

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:01)

937 4380  Akvarell Mikael von Essen (1895-1975), Stockholms slott, signerad, 1951, 30x48

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 20:39)

937 7103  Akvarell Pietro Dalla Santa (1931-2002), 1978, Strandvägen, 50x35

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:04)

937 7104  Akvarell Pietro Dalla Santa (1931-2002), 1978, Utsikt mot gamlastan, 36x49

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:05)

937 4282  Akvareller 2 st, John Heijke, Stockholmsmotiv, 30x43

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 20:25)

937 4522  Akvareller 3 st, Frans Lindström (1874-1954), Stockholmsmotiv, Bla Bryggargatan & Kungstensgatan, motivet: 15x24

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 20:51)

937 7031  Akvareller 3 st, Frans Lindström (1874-1954), Stockholmsmotiv, Prästgårdsgatan, Gamla Bergianska trädgården (Karlbergsvägen) & Värdshuset Neptun på Djurgården, motivet: 14 x 23 ca

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 20:50)

937 7032  Akvareller 4 st, Frans Lindström (1874-1954), Stockholmsmotiv, Erstagatan, Styrmansgatan, Sofia kyrka & Kvastmakarbacken, motivet: 17x24 & 24 x 35 ca

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 20:51)

937 7033  Akvareller 5 + 2 st, M Borg & N Holmström, Stockholmsmotiv, Bla Engelbrektsgatan, Kungsholms kyrkoplan, Blå porten, Fjällgatan, Birger Jarlsgatan & Tulegatan, motivet: 14 x 21

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 20:54)

937 7062  Akvareller 7 st, stockholmsmotiv, ca 20x15

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:30)

937 7014  Blandteknik Henry Reuterdahl, 'Drottninghuset', signerad, motivet: 19 x 29

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:52)

937 7039  Blandteknik Sivert Carlson, Stockholm, signerad, motivet: 20x26

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 20:11)

937 5197  Blandteknik+teckning Sivert Carlson, Stockholm, motivet: 19x27

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 20:10)

937 7057  Blyerts + etsning, Stockholmsmotiv, Andretzky / Svenjohan, 8x11 + 13x15

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:10)

937 7059  Bok Åke Ohlmarks, "Boken om Gamla Stan", helfranskt band

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 19:16)

937 7096  Etsning Bruno Karlsson (f. 1927), Londonviadukten, 1965, motivet: 24x33

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:13)

937 7049  Etsning Efter J. F Martin, 'Utsigt af Stockholm från Långholmen på stadens vestra sida', motivet: 36x52

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 19:55)

937 6239  Etsning F Lindwall, osignerad, 23x38, strömmen mot slottet

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:44)

937 7012  Etsning Gustaf Isander (1863-1929), Stortorget, 1921, motivet: 19 x 23

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 20:56)

937 7011  Etsning Hans Norsbo (1897-1955), Östra Varvsgatan från Breda Gatan, 1940-tal, motivet: 16 x 11

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 20:55)

937 7002  Etsning Harald Sallberg (1895-1963), Stockholmstak i snö, motivet: 26x28

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 19:29)

937 7017  Etsning Hasse Lindroth (f. 1938), "Mot Slussen", signerad. -64. 25x23

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:23)

937 7069  Etsning Louis Sparre (1863-1964), 1927, Stockholm från Kastellholmen, motivet: 14x19

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:59)

937 7077  Etsning Oidentifierad konstnär, Stockholmsvy, motivet: 12x17

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 19:39)

937 7008  Etsning signerad, Lennart Olson, 80/100, "Söder", motivet: 16x22

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:19)

937 7030  Etsningar 2 st, bland annat. Ragnar Hedberg, Stockholm, motivet: 7x20, 17x29

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:47)

937 7072  Etsningar 2 st, Gusaf Isander, Stockholms slott och storaglasbruksgatan, 1920, 1926, motivet: 20x15 mm: 23x30

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:05)

937 7071  Etsningar 2 st, Harald Sallberg (1895-1963), Tyska brunn, och utsikt från Gamlastan, motivet: 18x13, motivet: 23x31

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:02)

937 7070  Etsningar 3 st, Reinhold von Rosen (1894-1961), Karlberg, Slussen, Söder Mälarstrand, 50-upplaga motivet: 16x19

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:00)

937 6540  Etsningar 4 st, Signerade, Stockholmsmotiv, 21x30

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 19:00)

937 7088  Färgetsning + färggravyr, Stockholmsmotiv, bland annat. Slottet, motivet. 19x23

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 20:07)

937 7074  Färgetsning Jean Skoglund (1908-1948), Stockholm från Mosebacke, Katarinahissen, signerad, motivet: 30x43

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 19:41)

937 7051  Färgetsning Jean Skoglund (1908-1948), Stockholm från Mosebacke, Katarinahissen, signerad, motivet: 30x43

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:00)

937 7105  Färgetsning Madeleine Pyk (f. 1934), Slussen, 6/60, motivet: 25 x 32

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 20:43)

937 7044  Färglitogarfier 2 st, Berndt-Rune Jäverbrant (f. 1941), Stockholm, 360-upplaga, motivet: 33x45

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:31)

937 7078  Färglitografi Åke Westin (f. 1939), Stureplan med gamla Svampen, Stockholm, 216/360, signerad, motivet: 37x55

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 19:53)

937 3305  Färglitografi Berndt-Rune Jäverbrant (f. 1941), 446/460, Stockholm, motivet: 34x47

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 19:55)

937 7047  Färglitografi Berndt-Rune Jäverbrant (f. 1941), Skeppsbron, Stockholm, 323/360, motivet: 33x45

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:34)

937 7048  Färglitografi Berndt-Rune Jäverbrant (f. 1941), Stockholm, 323/360, motivet: 33x45

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:35)

937 7045  Färglitografi Berndt-Rune Jäverbrant (f. 1941), Stockholm, 323/360, motivet: 33x45

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:32)

937 7046  Färglitografi Berndt-Rune Jäverbrant (f. 1941), Stockholm, 323/360, motivet: 33x45

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:33)

937 8014  Färglitografi  Bert Håge Häverö (1932-2014), Östermalmshallen, EA-upplaga (konstnärens exemplar), motivet: 38x53

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:43)

937 7099  Färglitografi Bruno Karlsson (f. 1927), Stockholm, HC-upplaga, 42x32

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:22)

937 6131  Färglitografi Charles Sjöholm (f. 1933), 349/360 'strömmen', motivet: 48x64

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:48)

937 7015  Färglitografi Gösta Gustavson, 'Tantolunden', EA-upplaga (konstnärens exemplar), signerad, motivet: 56x44

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 19:04)

937 7034  Färglitografi Jan Lundquist (f. 1935), 236/290, motivet: 35x55

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:46)

937 8031  Färglitografi  Jan Lundquist, Bastugatan, 226/290, motivet: 39x48

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 19:46)

937 7036  Färglitografi Jan Lundquist, Stockholm, signerad. -76, motivet: 45x65

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 19:23)

937 7101  Färglitografi Lennart Larsson, 1970, "Trädgård på mariaberget", 55/150, motivet: 38x49

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:59)

937 8105  Färglitografi  Lotte Laserstein (1898-1993), 31/100, Kungsträdgården, motivet: 21x30

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:21)

937 7025  Färglitografi Mikael Frygelius (1952-2001), Centralbadet, EA-upplaga (konstnärens exemplar), motivet: 48 x 38

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:27)

937 7024  Färglitografi Mikael Frygelius (1952-2001), Riddarhuset, 11/15, motivet: 36 x 44

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:33)

937 7068  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), 1976, Stockholm, 109/300, motivet: 43x54

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:59)

937 4288  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Börshuset i Stockholm, Gamla Stan, signerad, 161/250, motivet: 41x55

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:23)

937 7035  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Stockholm, 15/75, motivet: 47x62

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:30)

937 7060  Färglitografi Ulf Nilsson, "Slussens invigning 1935, 249/360, motivet: 39x54

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 19:48)

937 7007  Färglitografier  2 st, Kaj Bernstone (f. 1946), Stockholmsmotiv, 198/230, motivet: 28 x 18

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:05)

937 7041  Grafiska blad 2 st. tryck, Stig Jonzon (1913-1987), Östermalmshallen / Gamla stan, signerade, 336/390, motivet: 33x44

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 19:48)

937 7040  Grafiska blad 2 st. tryck, Stig Jonzon (1913-1987), Stockholmsmotiv, 336/390, signerade, motivet: 33x44

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 19:45)

937 7018  Gravyr C Beckman, kolorerad, Eldsläckning, 1792, 33x24

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:16)

937 7076  Karta Stockholm på 1870-talet, 86x106

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 19:38)

937 7022  Kolteckning Åke Nothberg (1891-1973), Under centralbron, Stockholm, motivet: 31 x 39, 1956

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 19:46)

937 7026  Litografi Lars Lindberg, LO-borgen, 17/310, motivet: 50 x 57

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 20:29)

937 7102  Litografi Otte Sköld (1894-1958), Signerasd, 100 upplaga, 1951, Odengatan, motivet: 42x35

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 19:21)

937 7016  Litografi Sign KGB, Stockholmsmotiv, 35/250, motivet: 44 x 59

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:32)

937 7042  Litografier 10 st. Harry Kampf, Stockholmsmotiv. numrerade och signerade, motivet: 45x36

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:25)

937 7058  Litografier 4 st, James Pauli (1857-1934), Stockholm, motivet: 25x37 ca

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:16)

937 7087  Mappar 2 st. Svenolov Ehrén (1927-2004), Stockholmsbilder, 6 st + 5 st. träsnitt + bok

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 21:07)

937 7001  Oljemålning Almar Bech (1876-1950), Karlaplan, Stockholm, signerad, -44, 45x54

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 19:55)

937 7086  Oljemålning Arne Scheding, 'Stråket', Hässelby Strand, signerad, 56x115

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 20:53)

937 7038  Oljemålning Axel Hamborn (1892-1987), Kornhamnstorg, 35 x 26

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:36)

937 6293  Oljemålning B Perny, utsikt från Monteliusgatan, signerad, 50x60

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 20:46)

937 7259  Oljemålning Bengt Olov Abrahamsson (1924-1989), Högalidskyrkan, Södermalm, signerad, 32x23

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:35)

937 7095  Oljemålning Bo von Schwerin (1881-1940), Stockholm, signerad, 33x49

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 19:04)

937 7043  Oljemålning Carl Berndtsson, Stockholmsmotiv, Signerad, 1943, 64x38

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 19:48)

937 7004  Oljemålning Emil Hellbom (1895-1969), Kornhamnstorg, Stockholm, signerad, 46x37

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 20:06)

937 7089  Oljemålning Gamla Stan, signerad, 23x32

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:40)

937 7094  Oljemålning Georg Lindström (f. 1912), torghandel vid Klarahallen, Stockholm, signerad, 38x73

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 19:15)

937 3139  Oljemålning Hallqvist, Kattgränd, 1935, 32x40

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:31)

937 7082  Oljemålning Humberto Covet, vy mot Kaknästornet, signerad, 32x23

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 20:33)

937 7085  Oljemålning Inger Rydén (f. 1944), Vårvinter, Gröndal, signerad, 46x37

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 20:48)

937 7020  Oljemålning Ivar Ekelund (1908-2002), 'Busshållplats' Stockholmsmotiv, 33 x 60

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:56)

937 7021  Oljemålning Ivar Ekelund (1908-2002), 'Gotland på varv', Stockholmsmotiv, 41 x 67

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:51)

937 4180  Oljemålning Ivar Ekelund (1908-2002), 'Rött ljus', Stockholmsmotiv, 27 x 44

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:34)

937 8231  Oljemålning  Kaj Bernstone (f. 1946), Strandvägen, 27 x 35

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 19:07)

937 9134  Oljemålning Kurt Lindon (1910-1986), Katarinahissen, 29x37

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 20:05)

937 7083  Oljemålning Lars Lindberg, Riddarfjärden, signerad, -99, 50x60

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 20:41)

937 7081  Oljemålning Lars Lindberg, Slussen, signerad, 22x27

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 20:27)

937 7053  Oljemålning Lennart Börje Vestberg, "Vy mot Skeppsbron", Stockholm, signerad, 40x69 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 19:09)

937 7050  Oljemålning Oidentifierad konstnär, Signerad 1955, Årstabron, 63x53

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 20:38)

937 7063  Oljemålning Oidentifierad konstnär, signerad, 1902, Slussen med fiskarhamnen, 24x31

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 19:47)

937 7066  Oljemålning Oidentifierad konstnär. signerad, 1941. Brunkebergstorg, 34x26

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 19:03)

937 7003  Oljemålning  Pelle Månsson, 1937, utsikt mot Riddarholmen, 55x46

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 20:30)

937 7056  Oljemålning Ralf Jobsson, Gamla Stan från Slussen, 60-tal, 50 x 40

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:12)

937 7055  Oljemålning Ralf Jobsson, Lo-borgen, 1969, 81 x 66

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:10)

937 7037  Oljemålning Robert Löfgren (1893-1978), Skeppsholmsbron, signerad. -77, 32x40

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 19:26)

937 7019  Oljemålning S Johansson, Strömkajen vid Nationalmuseum, Stockholmsmotiv, signerad, 45x37

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:04)

937 7010  Oljemålning  S Lindström, Stockholmsmotiv, signerad. , 53x63

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:25)

937 7091  Oljemålning Signar, 1949, "Tandpetaren på Slottsbacken", 60x50

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:56)

937 7093  Oljemålning Signar, 1949, Storkyrkan Gamla Stan, 54x45

937 7092  Oljemålning Signar, 1950, St Göran & Draken, 54x45

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:58)

937 7090  Oljemålning Signar, Riddarfjärden med stadshuset, 50x60

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:54)

937 7061  Oljemålning Signerad, Jensen, -41, 'Utsikt mot söder från Djurgårn', 27x34

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 20:54)

937 7100  Oljemålning signerad. Bruno -56, Stockholm, 37x44

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:23)

937 7084  Oljemålning Tomas Mandel, Vinterkväll, Djurgården, 48x39

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 20:45)

937 7079  Stockholmsbilder 6 st. i pärm, efter Martin, motivet: 36x53

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 19:56)

937 7067  Torrnålsgravyr Hasse Lindroth (f. 1938), signerad - 05, Stadshuset, kolorerad torrnålsgravyr, motivet: 29x39 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 20:57)

937 7075  Träsnitt Signerad, Lilla glasbruksporten, motivet: 18x20

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:42)

937 7027  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Norrbro, 1974, 338/360, motivet: 32 x 44

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 20:53)

937 7028  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Slussen, 10/25, 1982, motivet: 21 x 55

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 20:56)