Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 26 januari 2015 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

938 8025  Bestickuppsättning 8 + 8 + 8, silver, Chippendale

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 20:56)

938 8046  Blandteknik Madeleine Pyk (f. 1934), Tiger, 23 x 16

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 20:45)

938 8026  Blandteknik Pierre Olofsson (1921-1996), Komposition, signerad, 16x36

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 19:36)

938 8020  Bordsdekorationer 1 par, Silver, Fåglar, Tyskland, (800/1000), längd: 34 cm, vikt: 760 g ca g

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 20:06)

938 4158  Bordslampa PH-lampa, Poul Henningsen, Louis Poulsen, Danmark, höjd: 68

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 19:07)

938 8008  Dekorelement 2 st, väggstycken, 1800-tal, höjd: 153

S�ldes f�r 15.500 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:45)

938 8030  Dubbelkaraff Kaj Franck (1911-1989), Nuutajärvi/Notsjö, Finland, 1962, 'The Bells of Kremlin', höjd: 36 cm, glas/kork

S�ldes f�r 9.200 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 20:59)

938 8007  Eldhundar Ett par, 1800-tal, Brons, höjd: 62

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:31)

938 8014  Fåtölj 'Ägget', skinn, design Arne Jacobsen för Fritz Hansen

S�ldes f�r 33.000 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 20:18)

938 8015  Fåtölj 'Ägget', skinn, design Arne Jacobsen för Fritz Hansen

S�ldes f�r 28.000 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 19:46)

938 8016  Fåtölj 'Ägget', skinn, design Arne Jacobsen för Fritz Hansen

S�ldes f�r 25.500 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 19:05)

938 8017  Fåtölj 'Ägget', skinn, design Arne Jacobsen för Fritz Hansen

S�ldes f�r 30.000 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:23)

938 6371  Fåtöljer 1 par, Design Carl Malmsten, modell Furulid

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:18)

938 8031  Fruktfat Lalique, France, diameter: 33

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 19:56)

938 8021  Gallerskål silver, längd: 19, 130g

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 20:19)

938 4157  Golvlampa PH 80, Poul Henningsen, Louis Poulsen, Danmark, höjd: 132

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 19:05)

938 8023  Hängsmycke med kedja, Sterling silver / bergkristall, Anders Nilsson, Lund, 1940, design Wiwen Nilsson

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 19:47)

938 6094  Kandelaber Emy Wahlström, brons, Jugend, signerad E Wahlström, Herman Bergmans Konstgjuteri, höjd: 28

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:01)

938 8019  Kanna silver, Danmark, 1918, höjd: 22 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 20:01)

938 8010  Kapitäl Ett par, Delvis 1700-tal

S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:01)

938 8009  Kolonner Ett par, Sengustavianska, 1800-tal

S�ldes f�r 36.000 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:13)

938 8032  Matbord Hans Wegner, Andr. Tuck, Teak, längd: 160, djup: 86, höjd: 72

S�ldes f�r 9.200 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:32)

938 4336  Matta Kina, Semiantik, 195x287

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 19:33)

938 8045  Matta orientalisk, antik, 155x242

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:13)

938 8033  Oljemålning Barry Mason (f 1947), marin med Svenskt fartyg, 61x91

S�ldes f�r 15.000 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:30)

938 6214  Oljemålning Bogdanof Belfsky, Höstmotiv, signerad, 50x85

S�ldes f�r 15.500 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:35)

938 5125  Oljemålning Jenö Csapo, Stilleben, 57x66

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 19:14)

938 8005  Oljemålning Oidentifierad konstnär, 1700-tal, Landskap med drickande kreatur, 76 x 62

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 19:03)

938 8036  Oljemålning Oidentifierad konstnär, 1800-tal, slädfärd, 45x71

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 19:56)

938 8035  Oljemålning Oidentifierad konstnär, Monogramsignerad, OH, 1857, Kvinna med fruktkorg, 59x48

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 19:55)

938 5124  Oljemålning Oidentifierad konstnär, porträtt, 26x19, 1500/1600-tal

S�ldes f�r 96.000 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 19:51)

938 8042  Oljemålning Olof Arborelius (1842-1915), sluss, monogramsignerad, 80x72

938 8013  Paraplyställ Alvar Aalto (1898-1976), stämpelmärkt undertill, 1930-tal, björk / zink, yttermått: 31.5x21 cm, innemått: 28x17.5 cm, höjd: 45 cm

S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 20:36)

938 8047  Skulptur 1800-tal, Ängel, trä, höjd: 58

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:12)

938 8034  Skulptur Alf Olsson, Molnbäraren II, träsockel, höjd: 18, koppar & teak

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 19:48)

938 8011  Skulptur Dionysos, metall, 1800-tal, höjd: 82

S�ldes f�r 9.800 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:56)

938 8003  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sittande dam, stengods, höjd: 12 cm, diameter: 14 cm

S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 19:09)

938 8041  Spegel Empire, Stockholm 1827, stämplad, höjd: 115

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 19:23)

938 8029  Spegel Gustaviansk Carl Gustaf Fyrwald, verksam i Stockholm 1776-1816, ombronserad, höjd: 69

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 20:48)

938 6091  Spegel Louis XVI, 1700-tal, höjd: 120

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:52)

938 8027  Spegel Sengustaviansk, höjd: 135

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:54)

938 8006  Spegel Sengustaviansk, höjd: 145

S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 19:25)

938 8039  Spegel Sengustaviansk, med gouacher, höjd: 178 cm

S�ldes f�r 19.000 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:08)

938 8012  Stolar 4 st. Alvar Aalto (1898-1976), Artek, björk / tyg Zebra

S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 20:33)

938 6001  Teservis 20 delar, Sovjetunionen, 1975, Förgyllt silver och emalj. Bruttovikt 2000 gg ca

S�ldes f�r 16.500 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 20:04)

938 8004  Teservis 3 delar, Firma Svenskt Tenn, 1951 / 52

938 4001  Väggrelief Rut Bryk (1916-1999), Fjäril, stengods, 12x12 cm

S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 20:01)

938 8001  Väggskulptur Birger Kaipiainen (1915-1988), Blomma med fjärilsdekor, höjd: 80, Rörstrand (1954-1958), Glaserad keramik

S�ldes f�r 62.000 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 20:51)

938 8002  Vas Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsberg, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 31.000 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 19:22)