938 8025 Bestickuppsättning 8 + 8 + 8, silver, Chippendale
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 20:56)
938 8046 Blandteknik Madeleine Pyk (f. 1934), Tiger, 23 x 16
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 20:45)
938 8026 Blandteknik Pierre Olofsson (1921-1996), Komposition, signerad, 16x36
S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 19:36)
938 8020 Bordsdekorationer 1 par, Silver, Fåglar, Tyskland, (800/1000), längd: 34 cm, vikt: 760 g ca g
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 20:06)
938 4158 Bordslampa PH-lampa, Poul Henningsen, Louis Poulsen, Danmark, höjd: 68
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 19:07)
938 8008 Dekorelement 2 st, väggstycken, 1800-tal, höjd: 153
S�ldes f�r 15.500 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:45)
938 8030 Dubbelkaraff Kaj Franck (1911-1989), Nuutajärvi/Notsjö, Finland, 1962, 'The Bells of Kremlin', höjd: 36 cm, glas/kork
S�ldes f�r 9.200 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 20:59)
938 8007 Eldhundar Ett par, 1800-tal, Brons, höjd: 62
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:31)
938 8014 Fåtölj 'Ägget', skinn, design Arne Jacobsen för Fritz Hansen
S�ldes f�r 33.000 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 20:18)
938 8015 Fåtölj 'Ägget', skinn, design Arne Jacobsen för Fritz Hansen
S�ldes f�r 28.000 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 19:46)
938 8016 Fåtölj 'Ägget', skinn, design Arne Jacobsen för Fritz Hansen
S�ldes f�r 25.500 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 19:05)
938 8017 Fåtölj 'Ägget', skinn, design Arne Jacobsen för Fritz Hansen
S�ldes f�r 30.000 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:23)
938 6371 Fåtöljer 1 par, Design Carl Malmsten, modell Furulid
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:18)
938 8031 Fruktfat Lalique, France, diameter: 33
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 19:56)
938 8021 Gallerskål silver, längd: 19, 130g
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 20:19)
938 4157 Golvlampa PH 80, Poul Henningsen, Louis Poulsen, Danmark, höjd: 132
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 19:05)
938 8023 Hängsmycke med kedja, Sterling silver / bergkristall, Anders Nilsson, Lund, 1940, design Wiwen Nilsson
S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 19:47)
938 6094 Kandelaber Emy Wahlström, brons, Jugend, signerad E Wahlström, Herman Bergmans Konstgjuteri, höjd: 28
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:01)
938 8019 Kanna silver, Danmark, 1918, höjd: 22 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 20:01)
938 8010 Kapitäl Ett par, Delvis 1700-tal
S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:01)
938 8009 Kolonner Ett par, Sengustavianska, 1800-tal
S�ldes f�r 36.000 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:13)
938 8032 Matbord Hans Wegner, Andr. Tuck, Teak, längd: 160, djup: 86, höjd: 72
S�ldes f�r 9.200 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:32)
938 4336 Matta Kina, Semiantik, 195x287
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 19:33)
938 8045 Matta orientalisk, antik, 155x242
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:13)
938 8033 Oljemålning Barry Mason (f 1947), marin med Svenskt fartyg, 61x91
S�ldes f�r 15.000 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:30)
938 6214 Oljemålning Bogdanof Belfsky, Höstmotiv, signerad, 50x85
S�ldes f�r 15.500 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:35)
938 5125 Oljemålning Jenö Csapo, Stilleben, 57x66
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 19:14)
938 8005 Oljemålning Oidentifierad konstnär, 1700-tal, Landskap med drickande kreatur, 76 x 62
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 19:03)
938 8036 Oljemålning Oidentifierad konstnär, 1800-tal, slädfärd, 45x71
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 19:56)
938 8035 Oljemålning Oidentifierad konstnär, Monogramsignerad, OH, 1857, Kvinna med fruktkorg, 59x48
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 19:55)
938 5124 Oljemålning Oidentifierad konstnär, porträtt, 26x19, 1500/1600-tal
S�ldes f�r 96.000 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 19:51)
938 8042 Oljemålning Olof Arborelius (1842-1915), sluss, monogramsignerad, 80x72
938 8013 Paraplyställ Alvar Aalto (1898-1976), stämpelmärkt undertill, 1930-tal, björk / zink, yttermått: 31.5x21 cm, innemått: 28x17.5 cm, höjd: 45 cm
S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 20:36)
938 8047 Skulptur 1800-tal, Ängel, trä, höjd: 58
S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:12)
938 8034 Skulptur Alf Olsson, Molnbäraren II, träsockel, höjd: 18, koppar & teak
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 19:48)
938 8011 Skulptur Dionysos, metall, 1800-tal, höjd: 82
S�ldes f�r 9.800 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:56)
938 8003 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sittande dam, stengods, höjd: 12 cm, diameter: 14 cm
S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 19:09)
938 8041 Spegel Empire, Stockholm 1827, stämplad, höjd: 115
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 19:23)
938 8029 Spegel Gustaviansk Carl Gustaf Fyrwald, verksam i Stockholm 1776-1816, ombronserad, höjd: 69
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 20:48)
938 6091 Spegel Louis XVI, 1700-tal, höjd: 120
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:52)
938 8027 Spegel Sengustaviansk, höjd: 135
S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:54)
938 8006 Spegel Sengustaviansk, höjd: 145
S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 19:25)
938 8039 Spegel Sengustaviansk, med gouacher, höjd: 178 cm
S�ldes f�r 19.000 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 18:08)
938 8012 Stolar 4 st. Alvar Aalto (1898-1976), Artek, björk / tyg Zebra
S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 20:33)
938 6001 Teservis 20 delar, Sovjetunionen, 1975, Förgyllt silver och emalj. Bruttovikt 2000 gg ca
S�ldes f�r 16.500 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 20:04)
938 8004 Teservis 3 delar, Firma Svenskt Tenn, 1951 / 52
938 4001 Väggrelief Rut Bryk (1916-1999), Fjäril, stengods, 12x12 cm
S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 20:01)
938 8001 Väggskulptur Birger Kaipiainen (1915-1988), Blomma med fjärilsdekor, höjd: 80, Rörstrand (1954-1958), Glaserad keramik
S�ldes f�r 62.000 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 20:51)
938 8002 Vas Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsberg, höjd: 50 cm
S�ldes f�r 31.000 kr (Sista budtid är den 26 januari 2015 19:22)