Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 26 oktober 2015 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

990 6012  Akvarell Adam Elsheimer (1574 - 1610), tillskriven, Lot och hans döttrar lämnar Sodom och Gomorra, motivet: 24 x 31

S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 20:53)

990 6070  Akvarell Anna Gardell-Ericson (1853-1939), Kustmotiv, signerad, 18x25

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 19:25)

990 6072  Akvarell Anna Palm de Rosa (1859-1924), tillskriven, monogramsignerad. AP, Fartyg, motivet: 10x13

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 19:47)

990 6047  Akvarell Lars Lerin (f. 1954), Hillswick 11 juni 1987, signerad. 37x53

S�ldes f�r 38.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 19:47)

990 6049  Akvarell Primus Mortimer Pettersson (1895-1975), Hus och träd, signerad. PMP, 32x39

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 19:45)

990 6048  Akvarell Primus Mortimer Pettersson (1895-1975), Hus, sign PMP, 32x39

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 19:42)

990 6006  Blandteknik Gösta Adrian-Nilsson (GAN) (1884-1965), 'Vinterskrift', med dedikation a tergo, 'Till Britta 1943', motivet: 30x22

S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 18:54)

990 6004  Blandteknik Gösta Adrian-Nilsson (GAN) (1884-1965), Man i hängmatta, signerad, motivet: 25x35

S�ldes f�r 42.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 19:02)

990 6054  Blandteknik Greta Gerell (1898-1982), ägg, 15x20

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 19:21)

990 6069  Blandteknik Nils Nilsson Skum (1872-1951), Slädfärd, signerad. 1942, motivet: 25x32

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 19:21)

990 6088  Bordslampfot Firma Svenskt Tenn, design: Josef Frank

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 18:29)

990 6089  Bordslampfot Firma Svenskt Tenn, design: Josef Frank

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 18:31)

990 6087  Bordslampfot Firma Svenskt Tenn, design: Josef Frank, no 2466

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 18:26)

990 2455  Bordspendyl 1800-tal, förgylld brons, höjd: 44 cm, + sockel och glaskupa

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 18:46)

990 6034  Brickbord formgivet 1958 av H Engholm och Svend Åge Willumsen för Fritz Hansen, Danmark, teak, diameter: 59 cm, höjd: 42 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 20:40)

990 6033  Byrå Rokoko, längd: 111 cm, djup: 53 cm, höjd: 81 cm

S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 18:11)

990 6031  Fåtölj + fotpall, Yngve Ekström (1913-1988), Lamino

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 19:24)

990 6032  Fåtölj + Fotpall, Yngve Ekström (1913-1988), Lamino

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 19:28)

990 6094  Fåtölj Carl Malmsten, Vår fru

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 19:05)

990 6046  Fåtölj Jetson, design: Bruno Mathsson (1907-1988)

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 19:11)

990 6084  Fåtölj med fotpall, skinn, Yngve Ekström (1913-1988), Laminett, Swedese

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 18:45)

990 6045  Fåtölj Yngve Ekström (1913-1988), Lamino, Swedese, skinn

S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 18:56)

990 6080  Fotoram Ryssland, Malakit & Mässing, höjd: 15 cm, 1900-tal

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 19:44)

990 6082  Golvlampa design: Josef Frank, Svensk Tenn, no 2326

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 18:41)

990 6083  Golvlampa design: Josef Frank, Svensk tenn, no 2326

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 18:44)

990 6016  Ikon 1800-tal, Ryssland, Gudsmodern, Feodorovskaja, Tempera på pannå, 35 x 30, 5

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 19:53)

990 6067  Ikon Ryssland, Moskva, 1802, Silverrizza, 17 x 16

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 19:29)

990 3464  Karmstolar 1 par, sengustavianska

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 20:26)

990 6055  Karmstolar 1 par, Sengustavianska, Bemålade

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 19:24)

990 6039  Karmstolar 4 st, 1800-tal

S�ldes f�r 7.400 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 20:20)

990 6065  Oljemålning Artur Bianchini (1869-1955), "Sommardag vid havet", 60 x 90

S�ldes f�r 8.800 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 19:50)

990 6064  Oljemålning Francisco Corcuera, 1973, "Paket 2", 90 x 100

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 19:28)

990 6066  Oljemålning Greta Gerell (1898-1982), "Chinesisches Kriegspferd", 54 x 65

S�ldes f�r 6.800 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 20:02)

990 1623  Oljemålning Hans Wigert (1932-2015), signerad. a tergo 1991, 'Lindströmsbacken Prästsjön Grundsunda' 40x30

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 18:29)

990 6052  Oljemålning Ingegerd Torhamn (1898-1994), Signerad, "Formation" 50x61

S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 19:21)

990 6023  Oljemålning Iván Grünewald (1911-1996), blomsterstilleben, signerad, 45x37

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 20:59)

990 6074  Oljemålning Louis Sparre (1863-1964), "Båtar på slipen 1951, Simrishamn", signerad, 46x37

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 19:56)

990 6036  Oljemålning Madeleine Pyk (f. 1934), Familj, 45x54

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 20:37)

990 6011  Oljemålning Oidentifierad konstnär, 1800-tal, Konungarnas tillbedjan, signerad. DH, 40x71

S�ldes f�r 13.500 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 18:37)

990 6037  Oljemålning Per Julius (f. 1951), insjölandskap, signerad, 33x55

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 19:46)

990 5288  Pottskåp mahogny, med stenskiva, längd: 50 cm, djup: 42 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 18:56)

990 6050  Skål Wilhelm Kåge (1889-1960), Farstagods, Gustavsberg, längd: 14 cm, höjd: 7 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 18:54)

990 6041  Skåp Ek, omkring 1800, längd: 137 cm, djup: 42 cm, höjd: 239 cm

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 20:29)

990 6035  Skrivbord Senjugend, Mahogny, Intarsia, Förfärdigat af snickare C B Westerberg 1921, längd: 125 cm, djup: 66 cm, höjd: 79 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 18:59)

990 6029  Skulptur Brons, Astri Bergman-Taube (1898-1980), 1918, Gjutarstämpel, Herman Bergman, höjd: 24 cm

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 18:30)

990 6030  Skulptur Brons, Astri Bergman-Taube (1898-1980), Gjutarstämpel Herman Bergman, höjd: 24 cm

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 18:42)

990 6060  Skulptur Brons, Jose Louis Sanchez, längd: 13 H, 5, 5 på sockel multipel

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 20:30)

990 6097  Skulptur Bror Hjorth (1894-1968), Flicka med fruktkorg, 1 / 100, signerad, 1951, höjd: 39 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 18:21)

990 6003  Skulptur Buddha, Asien, Brons, höjd: 24 cm, 2300g ca

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 19:59)

990 6007  Skulptur Carl Milles (1875-1955), Brons, 'Heraldiskt Lejon', signerad, Herman Bergman fud, höjd: 23 cm, sockeldiameter: 15, 5, (formgiven 1923)

S�ldes f�r 63.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 19:11)

990 6014  Skulptur Lama, driven koppar och mässing, delvis förgylld, 1700-tal, höjd: 35 cm

S�ldes f�r 75.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 20:58)

990 6027  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Flicka med duva, ur serien Skulpturer från 1977, Gustavsbergs Studio, stengodslera, målad och delvis glaserad, höjd: 46 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 20:08)

990 6009  Skulptur patinerad metall, 1800-tal, Herkules, höjd: 54 cm

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 19:56)

990 6058  Skulptur Sivert Otto Rapp, 1966, Metall, höjd: 76 + sockel, höjd: 60

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 19:59)

990 1699  Skulptur Tore Strindberg (1882-1968), Klagande Orpheus, brons, höjd: 25 cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 18:40)

990 6085  Snedklaffsekretär Sengustaviansk, mahogny, stämplad, C D Fick, Carl Diedrik Fick, verksam 1776-1806, längd: 118 cm, djup: 55 cm, höjd: 103 cm

S�ldes f�r 15.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 18:47)

990 6020  Soffbord Poul Kjaerholm (1929-1980), PK61, stämpelsignerad, längd: 83 cm, djup: 83 cm, höjd: 33 cm

S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 19:51)

990 2784  Stekfat Kina, Qianlong, 1700-tal, längd: 40 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 20:19)

990 2785  Stekfat Kina, Qianlong, 1700-tal, längd: 41 cm, små nagg

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 20:21)

990 1506  Väggrelief Nils Fougstedt (1881-1954), 55x49

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 19:49)

990 6075  Vas + 2 st skålar, Gustavsbergs Studio, Berndt Friberg (1899-1981), höjd: 4-8 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 20:34)

990 6043  Vas Berndt Friberg (1899-1981), 1977, Gustavsberg, höjd: 12 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 20:41)

990 6076  Vas Berndt Friberg (1899-1981), Gustavsbergs Studio, höjd: 10 cm

S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 20:35)

990 3675  Vas Design: Wilhelm Kåge (1889-1960), Surrea, Gustavsberg, höjd: 28 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 20:58)

990 6090  Vas Émile Gallé (1846-1904), Överfångsglas, höjd: 17 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 19:15)

990 6062  Vas Gustavsbergs Studio, design: Stig Lindberg (1916-1982), Karneval, höjd: 32 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 20:57)

990 6059  Vas Surrea, design: Wilhelm Kåge (1889-1960), höjd: 45 cm

S�ldes f�r 8.800 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 19:18)

990 6081  Vilfåtölj design: Bruno Mathsson (1907-1988)

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 18:26)