990 6012 Akvarell Adam Elsheimer (1574 - 1610), tillskriven, Lot och hans döttrar lämnar Sodom och Gomorra, motivet: 24 x 31
S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 20:53)
990 6070 Akvarell Anna Gardell-Ericson (1853-1939), Kustmotiv, signerad, 18x25
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 19:25)
990 6072 Akvarell Anna Palm de Rosa (1859-1924), tillskriven, monogramsignerad. AP, Fartyg, motivet: 10x13
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 19:47)
990 6047 Akvarell Lars Lerin (f. 1954), Hillswick 11 juni 1987, signerad. 37x53
S�ldes f�r 38.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 19:47)
990 6049 Akvarell Primus Mortimer Pettersson (1895-1975), Hus och träd, signerad. PMP, 32x39
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 19:45)
990 6048 Akvarell Primus Mortimer Pettersson (1895-1975), Hus, sign PMP, 32x39
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 19:42)
990 6006 Blandteknik Gösta Adrian-Nilsson (GAN) (1884-1965), 'Vinterskrift', med dedikation a tergo, 'Till Britta 1943', motivet: 30x22
S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 18:54)
990 6004 Blandteknik Gösta Adrian-Nilsson (GAN) (1884-1965), Man i hängmatta, signerad, motivet: 25x35
S�ldes f�r 42.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 19:02)
990 6054 Blandteknik Greta Gerell (1898-1982), ägg, 15x20
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 19:21)
990 6069 Blandteknik Nils Nilsson Skum (1872-1951), Slädfärd, signerad. 1942, motivet: 25x32
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 19:21)
990 6088 Bordslampfot Firma Svenskt Tenn, design: Josef Frank
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 18:29)
990 6089 Bordslampfot Firma Svenskt Tenn, design: Josef Frank
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 18:31)
990 6087 Bordslampfot Firma Svenskt Tenn, design: Josef Frank, no 2466
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 18:26)
990 2455 Bordspendyl 1800-tal, förgylld brons, höjd: 44 cm, + sockel och glaskupa
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 18:46)
990 6034 Brickbord formgivet 1958 av H Engholm och Svend Åge Willumsen för Fritz Hansen, Danmark, teak, diameter: 59 cm, höjd: 42 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 20:40)
990 6033 Byrå Rokoko, längd: 111 cm, djup: 53 cm, höjd: 81 cm
S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 18:11)
990 6031 Fåtölj + fotpall, Yngve Ekström (1913-1988), Lamino
S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 19:24)
990 6032 Fåtölj + Fotpall, Yngve Ekström (1913-1988), Lamino
S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 19:28)
990 6094 Fåtölj Carl Malmsten, Vår fru
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 19:05)
990 6046 Fåtölj Jetson, design: Bruno Mathsson (1907-1988)
S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 19:11)
990 6084 Fåtölj med fotpall, skinn, Yngve Ekström (1913-1988), Laminett, Swedese
S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 18:45)
990 6045 Fåtölj Yngve Ekström (1913-1988), Lamino, Swedese, skinn
S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 18:56)
990 6080 Fotoram Ryssland, Malakit & Mässing, höjd: 15 cm, 1900-tal
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 19:44)
990 6082 Golvlampa design: Josef Frank, Svensk Tenn, no 2326
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 18:41)
990 6083 Golvlampa design: Josef Frank, Svensk tenn, no 2326
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 18:44)
990 6016 Ikon 1800-tal, Ryssland, Gudsmodern, Feodorovskaja, Tempera på pannå, 35 x 30, 5
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 19:53)
990 6067 Ikon Ryssland, Moskva, 1802, Silverrizza, 17 x 16
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 19:29)
990 3464 Karmstolar 1 par, sengustavianska
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 20:26)
990 6055 Karmstolar 1 par, Sengustavianska, Bemålade
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 19:24)
990 6039 Karmstolar 4 st, 1800-tal
S�ldes f�r 7.400 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 20:20)
990 6065 Oljemålning Artur Bianchini (1869-1955), "Sommardag vid havet", 60 x 90
S�ldes f�r 8.800 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 19:50)
990 6064 Oljemålning Francisco Corcuera, 1973, "Paket 2", 90 x 100
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 19:28)
990 6066 Oljemålning Greta Gerell (1898-1982), "Chinesisches Kriegspferd", 54 x 65
S�ldes f�r 6.800 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 20:02)
990 1623 Oljemålning Hans Wigert (1932-2015), signerad. a tergo 1991, 'Lindströmsbacken Prästsjön Grundsunda' 40x30
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 18:29)
990 6052 Oljemålning Ingegerd Torhamn (1898-1994), Signerad, "Formation" 50x61
S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 19:21)
990 6023 Oljemålning Iván Grünewald (1911-1996), blomsterstilleben, signerad, 45x37
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 20:59)
990 6074 Oljemålning Louis Sparre (1863-1964), "Båtar på slipen 1951, Simrishamn", signerad, 46x37
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 19:56)
990 6036 Oljemålning Madeleine Pyk (f. 1934), Familj, 45x54
S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 20:37)
990 6011 Oljemålning Oidentifierad konstnär, 1800-tal, Konungarnas tillbedjan, signerad. DH, 40x71
S�ldes f�r 13.500 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 18:37)
990 6037 Oljemålning Per Julius (f. 1951), insjölandskap, signerad, 33x55
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 19:46)
990 5288 Pottskåp mahogny, med stenskiva, längd: 50 cm, djup: 42 cm, höjd: 77 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 18:56)
990 6050 Skål Wilhelm Kåge (1889-1960), Farstagods, Gustavsberg, längd: 14 cm, höjd: 7 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 18:54)
990 6041 Skåp Ek, omkring 1800, längd: 137 cm, djup: 42 cm, höjd: 239 cm
S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 20:29)
990 6035 Skrivbord Senjugend, Mahogny, Intarsia, Förfärdigat af snickare C B Westerberg 1921, längd: 125 cm, djup: 66 cm, höjd: 79 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 18:59)
990 6029 Skulptur Brons, Astri Bergman-Taube (1898-1980), 1918, Gjutarstämpel, Herman Bergman, höjd: 24 cm
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 18:30)
990 6030 Skulptur Brons, Astri Bergman-Taube (1898-1980), Gjutarstämpel Herman Bergman, höjd: 24 cm
S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 18:42)
990 6060 Skulptur Brons, Jose Louis Sanchez, längd: 13 H, 5, 5 på sockel multipel
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 20:30)
990 6097 Skulptur Bror Hjorth (1894-1968), Flicka med fruktkorg, 1 / 100, signerad, 1951, höjd: 39 cm
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 18:21)
990 6003 Skulptur Buddha, Asien, Brons, höjd: 24 cm, 2300g ca
S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 19:59)
990 6007 Skulptur Carl Milles (1875-1955), Brons, 'Heraldiskt Lejon', signerad, Herman Bergman fud, höjd: 23 cm, sockeldiameter: 15, 5, (formgiven 1923)
S�ldes f�r 63.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 19:11)
990 6014 Skulptur Lama, driven koppar och mässing, delvis förgylld, 1700-tal, höjd: 35 cm
S�ldes f�r 75.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 20:58)
990 6027 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Flicka med duva, ur serien Skulpturer från 1977, Gustavsbergs Studio, stengodslera, målad och delvis glaserad, höjd: 46 cm
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 20:08)
990 6009 Skulptur patinerad metall, 1800-tal, Herkules, höjd: 54 cm
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 19:56)
990 6058 Skulptur Sivert Otto Rapp, 1966, Metall, höjd: 76 + sockel, höjd: 60
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 19:59)
990 1699 Skulptur Tore Strindberg (1882-1968), Klagande Orpheus, brons, höjd: 25 cm
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 18:40)
990 6085 Snedklaffsekretär Sengustaviansk, mahogny, stämplad, C D Fick, Carl Diedrik Fick, verksam 1776-1806, längd: 118 cm, djup: 55 cm, höjd: 103 cm
S�ldes f�r 15.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 18:47)
990 6020 Soffbord Poul Kjaerholm (1929-1980), PK61, stämpelsignerad, längd: 83 cm, djup: 83 cm, höjd: 33 cm
S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 19:51)
990 2784 Stekfat Kina, Qianlong, 1700-tal, längd: 40 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 20:19)
990 2785 Stekfat Kina, Qianlong, 1700-tal, längd: 41 cm, små nagg
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 20:21)
990 1506 Väggrelief Nils Fougstedt (1881-1954), 55x49
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 19:49)
990 6075 Vas + 2 st skålar, Gustavsbergs Studio, Berndt Friberg (1899-1981), höjd: 4-8 cm
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 20:34)
990 6043 Vas Berndt Friberg (1899-1981), 1977, Gustavsberg, höjd: 12 cm
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 20:41)
990 6076 Vas Berndt Friberg (1899-1981), Gustavsbergs Studio, höjd: 10 cm
S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 20:35)
990 3675 Vas Design: Wilhelm Kåge (1889-1960), Surrea, Gustavsberg, höjd: 28 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 20:58)
990 6090 Vas Émile Gallé (1846-1904), Överfångsglas, höjd: 17 cm
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 19:15)
990 6062 Vas Gustavsbergs Studio, design: Stig Lindberg (1916-1982), Karneval, höjd: 32 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 20:57)
990 6059 Vas Surrea, design: Wilhelm Kåge (1889-1960), höjd: 45 cm
S�ldes f�r 8.800 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 19:18)
990 6081 Vilfåtölj design: Bruno Mathsson (1907-1988)
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 26 oktober 2015 18:26)