1230 8047 Akvarell Anders Rydberg, "Bellmanshuset", Gröna Lund, 21x14 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:55)
1230 8085 Akvarell Hans Lindberg (f. 1928), Sverige. Stockholm, 21x58
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:41)
1230 8045 Akvarell Olle Hagdahl (1910-1991), Sverige. Slussen. Signerad, daterad -45, ca 59x47 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:52)
1230 8019 Akvareller 2 st, Lennart Ek, Söder, Stockholm, signerad. Oramade, 24x33,37x43
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:16)
1230 8035 Blandteknik Erik Lindström, Söder Mälarstrand. Signerad, daterad 1929, ca 32x44 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:37)
1230 8084 Blandteknik Lennart Larsson. Signerad, daterad 1989, Kungsträdgården, 35x46
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:17)
1230 8026 Etsning Olle Hjortzberg (1872-1959), Sverige. "Kvastmakargatan”. Signerad, numrerad 46/100. Motivet: 28x23 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:32)
1230 8041 Etsning Olle Hjortzberg (1872-1959), Sverige. Ekotemplet, Haga, 65/100, signerad, 1922,27x23
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:08)
1230 8033 Etsning Rosén, Stockholmsmotiv, signerad, -48. Motivet: 25x19
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:00)
1230 8097 Etsning Staffan Snidare, Stockholmsmotiv. Signerad, numrerad 132/175. Motivet: 9x6 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:47)
1230 8074 Etsningar 2 st, Harald Sallberg (1895-1963), Sverige. Signerade, Kungliga Myntet & Källaren Hamburg (Götgatan). Motivet: 13x18 ca
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:06)
1230 8069 Färgkrita Carl Kaldén (1877-1963), Sverige. Utö, signerad. 23x30
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:00)
1230 7154 Färglitografi Arvid Widerberg (1904-1998). Drottningholm. Signerad, daterad 78, numrerad 116/360. Motivet: 46x51 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:52)
1230 8030 Färglitografi Bengt Elde (1939-2015), Sverige. Signerad, numrerad 167/300. Motivet: 58x80 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:26)
1230 8021 Färglitografi Berndt-Rune Jäverbrant (f. 1941), Sverige. Sverige. Stockholm. Signerad, numrerad 24/33. Motivet: 26x45 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:29)
1230 8046 Färglitografi Claes Folcker (f. 1940), Sverige. Söder Mälarstrand. Signerad, numrerad 79/360. Motivet: 24x34
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:54)
1230 8007 Färglitografi Ebbe Höglund (1914-1993), Sverige. Slussen. Signerad, numrerad 70/300, bladets mått: 28x41 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:47)
1230 8106 Färglitografi Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. Mosebacke. Signerad, numrerad 347/360. Motivet: 47x57 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:31)
1230 8006 Färglitografi Gösta Gustafsson, Norrbro. Signerad, daterad 1983, numrerad 171/300. Motivet: 60x42 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:52)
1230 8020 Färglitografi Lennart Ek, Stockholm, signerad. Bladets mått: 43x30
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:18)
1230 8005 Färglitografi Magnus Ahlgren (1918-2005), Sverige. Riksdagshuset. Signerad, daterad -83. Motivet: 35x58 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:33)
1230 8039 Färglitografi Mikael Frygelius (1952-2001), Sverige. Utsikt mot Slussen. Signerad, numrerad 133/360, ca 37x41 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:01)
1230 8009 Färglitografi Mona Huss Walin (f. 1944), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad, daterad 1979, numrerad 66/450. Motivet: 64x50 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:49)
1230 8001 Färglitografi Nils Artur Nilsson, Kåkbrinken. Signerad, numrerad 173/360. Motivet: 45x56 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:59)
1230 8095 Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. "Diana vid Julaftons fyr". Signerad, numrerad 334/350. Motivet: 27x38
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:13)
1230 8105 Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Signerad, daterad 58, PT, Stockholm. Motivet: 36x44
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:56)
1230 8023 Färglitografier 2 st, Dénes Perger (1934-2015), Sverige. Stockholm, Humlegården & Smedsuddshamnen / Västerbron. Signerad, daterad 1985 respektive -94, bladets mått: 31x42 & 38x52, lösa Blad
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:28)
1230 8104 Färglitografier 2 st, Roland Kempe (1907-1991), Sverige. Stockholm. Motivet: 45x57
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:44)
1230 8081 Färglitografier 2 st. Berndt-Rune Jäverbrant (f. 1941), Sverige. EA-upplaga, Stockholm, signerade. Motivet: 33x45
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:04)
1230 8024 Färglitografier 8 st, Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Stockholmsmotiv, signerade, lösa blad, 30x47 & 48x64
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:38)
1230 8072 Fat Gustafsberg, "Royal Scerery" (1850-ta ca). Längd: 43
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:59)
1230 8015 Grafiskt blad Stockholmsmotiv, vy över bland annat Slussen. Motivet: 18x28 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:26)
1230 8016 Gravyr Djursholm, ramens innermått: 22x36
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:30)
1230 8089 Gravyrer 3 st, Stockholm, bränder
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:35)
1230 8051 Kaffekoppar 8 st, Gustavsberg, Benporslin, Stockholmsmotiv
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:39)
1230 8010 Karta Stockholm, 1897, (höjd & djupkarta). Motivet: 43x75
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:44)
1230 8101 Karta Stockholm, 73x88
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:57)
1230 8013 Litografi G Holmquist, Hasselbacken. Signerad, daterad 1923, numrerad 170/500. Motivet: 27x41 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:37)
1230 8080 Litografi R Eriksson. Signerad, daterad 63, Bastugatan. Motivet: 20x29
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:58)
1230 8017 Litografier 2 st, Einar Jolin (1890-1976), Sverige. Stockholm, sign 1927. Motivet: 20x13
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:02)
1230 8002 Litografier 2 st, Stockholm under Wasatid, 67x100
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:12)
1230 8049 Litografier 5 st, Stockholmsmotiv. Motivet: 14x20, Billmark
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:38)
1230 8018 Litografier 9 st, Lennart Ek, Stockholmsmotiv, signerad. Bladets mått: 41x51 ca
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:11)
1230 8107 Minnestallrik Stockholmsutställningen, 1930, Rörstrand, Louise Adelborg (1885-1971), Sverige. Diameter: 19
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:16)
1230 8087 Oljemålning Adrian van Arkel (1924-2006), Sverige. Stockholm. Olja på duk, 64x54 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:05)
1230 8094 Oljemålning Bengt Elde (1939-2015), Sverige. Motiv från slussen. Signerad, daterad 68. Olja på duk, 40x65
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:22)
1230 8099 Oljemålning Bengt Fransson (f. 1935), Sverige. Stockholm, signerad. Olja på duk, 27x35
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:46)
1230 8100 Oljemålning Bengt Fransson (f. 1935), Sverige. Stockholm. Olja på duk, signerad. 35x27
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:48)
1230 8098 Oljemålning Bengt Olov Abrahamsson (1924-1989), Sverige. Signerad, daterad -67, Gröndal. Olja på duk, 31x35
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:13)
1230 8034 Oljemålning Carl Hedelin (1861-1894), Sverige. Stockholmsmotiv. Monogramsignerad CH. Olja på duk, 53x72 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:35)
1230 8067 Oljemålning Carl Kaldén (1877-1963), Sverige. Bellevue. Olja på pannå, signerad. 42x53
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:58)
1230 8068 Oljemålning Carl Kaldén (1877-1963), Sverige. Bellevue. Olja på pannå, signerad. 44x54
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:08)
1230 8065 Oljemålning Carl Kaldén (1877-1963), Sverige. Kristineberg. Olja på duk, signerad. 43x53
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:56)
1230 8056 Oljemålning Carl Kaldén (1877-1963), Sverige. Rålambshov, signerad. Olja på pannå, 46x55 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:55)
1230 8061 Oljemålning Carl Kaldén (1877-1963), Sverige. Riksby. Signerad. Olja på pannå, 50x61
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:51)
1230 8053 Oljemålning Carl Kaldén (1877-1963), Sverige. Saltsjöbaden 1928. Olja på pannå, signerad. 50x61
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:41)
1230 8054 Oljemålning Carl Kaldén (1877-1963), Sverige. Signerad. 1947, Stigbergsgatan. Olja på pannå, 50x61
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:42)
1230 8055 Oljemålning Carl Kaldén (1877-1963), Sverige. Signerad. Djurgården. Olja på pannå, 1933,48x60
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:50)
1230 8076 Oljemålning Edgar Wallin (1892-1963), Sverige. Signerad 1945, Gamla Stan. Olja på pannå. 30x 35
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:52)
1230 8071 Oljemålning Erik Jerken (1898-1947), Sverige. "Stockholm", 1931, Båtar vid Årstaviken, Signerad. Olja på duk, 46x55
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:46)
1230 8090 Oljemålning Erik Tryggelin (1878-1962), Sverige. Signerad, daterad 21/1 1925, "Stockholm Hamngatan vid Kungsträdgården". Olja på pannå, 21x17
S�ldes f�r 23.000 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 21:00)
1230 8091 Oljemålning Erik Tryggelin (1878-1962), Sverige. Signerad, daterad 30/5 1940, St Eriksbron. Olja på pannå, 18,5x28
S�ldes f�r 15.000 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:51)
1230 8004 Oljemålning Gabriel Strandberg (1885-1966), Sverige. Stockholm, signerad. 1936. Olja på pannå, 33x40
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:39)
1230 7145 Oljemålning Hans-Erik Eriksson (1921-1997), Sverige. Stockholm, Signerad. Olja på pannå, 20x25 ca
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:51)
1230 8003 Oljemålning Harry Wichmann (1916-1993), Sverige. Stockholm. Olja på duk, signerad, 49x71
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:55)
1230 7722 Oljemålning Inga Key-Åberg-Schubert. Signerad, daterad 1940, Stadshusparken. Olja på pannå, 45x37
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:01)
1230 8086 Oljemålning Ivan Constantin Johansson (1895-1946), Sverige. Waxholmsbåt, Stockholms skärgård, signerad. Olja på pannå, 38x45 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:06)
1230 8040 Oljemålning John Nyström, motiv från Drottninggatan 41, signerad, 1915. Olja på duk, 50x34
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:05)
1230 8029 Oljemålning Karl Abel, Södermotiv, vinter, signerad. Olja på pannå, 34x46
1230 8102 Oljemålning Lars Ribert, Skeppsbron från Skeppsholmen, signerad. Olja på pannå, 32x41 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:34)
1230 8063 Oljemålning Martin Åberg (1888-1946), Sverige. Äppelviken, signerad. Olja på pannå, 32x39 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:03)
1230 8036 Oljemålning Nisse Zetterberg (1910-1986), Sverige. Engelbrektskyrkan, Stockholm, signerad NZ. Olja på duk, 35x25
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:56)
1230 8037 Oljemålning Oidentifierad konstnär, Söders höjder, signerad, 1924. Olja på duk, 46x38
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:02)
1230 8093 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Tunnelbaneperrong Stockholm. Signerad, daterad -81. Olja på duk, 53x74 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:04)
1230 8032 Oljemålning Olle von Schewen (1908-1974), Sverige. Stockholmsmotiv, signerad. Olja på pannå, 32x40
1230 8042 Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. Tegelbacken. Signerad, daterad 1978. Olja på duk, 128x105 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:32)
1230 8079 Oljemålning Sven Hellström (f. 1906), Sverige. Yttersta tvärgränd, 33x41, signerad -85. Olja på duk
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:01)
1230 8043 Oljemålning Wilhelm "Wille" Sjöholm (1903-1974), Flanörer på Skeppsbron, Stockholm, 1952, Signerad. Olja på duk, 117x198
S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:44)
1230 8062 Oljemålningar 2 st, Carl Kaldén (1877-1963), Sverige. Bellevue, Den gamla fabriken. Signerad. Olja på duk, 38x46
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:52)
1230 8050 Oljemålningar 2 st, Carl Kaldén (1877-1963), Sverige. Bellevue. Signerad. Olja på pannå, 36x46 cm, oramade
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:32)
1230 8060 Oljemålningar 3 st, Carl Kaldén (1877-1963), Sverige. Lillsjö. Signerad, Olja på pannå, 38x46
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:50)
1230 8058 Oljemålningar 3 st, Carl Kaldén (1877-1963), Sverige. Signerad. Olja på pannå, Ulvsunda, 50x61 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:47)
1230 8008 Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Årstabron, 193/360. Motivet: 41x53
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:40)
1230 8077 Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Gamla Stan, HC 15/20, Signerad -73, Löst blad. Motivet: 33x57
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 20:59)
1230 8082 Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, daterad 60, Söder Mälarstrand, 182/300. Motivet: 48x33
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 19:29)
1230 8022 Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Slussen. PT, Signerad 1994. Polyptyk, 4 lösa blad á 56x74 cm
S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:42)
1230 8014 Tryck David Bracken, Stockholmsvy. Offset, tryckt signatur. 54x92 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 21 januari 2019 18:12)