1237 4558 Akvarell Anders Gullberg (f. 1927), Renhjord. Signerad, daterad -76. Motivet: 18,5x26
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:20)
1237 6021 Akvarell Birger Borman, vinterlandskap, 1944,39x29
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:02)
1237 6139 Akvarell Erland Melanton (1916-1968), Sverige. Sydländskt hamnmotiv. Signerad, daterad -48. Ca 23x40 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:23)
1237 6117 Akvarell Fredrik Philip Klingspor (1761-1832), "Utsigt af Cajane stad". Signerad, daterad 1790,20x32
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:22)
1237 6343 Akvarell Karl Tirén (1869-1955), Sverige. Fjällandskap, signerad. 33x48
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:01)
1237 4179 Akvarell Oidentifierad konstnär. Familjeporträtt, 26x21 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:56)
1237 6119 Akvareller 2 st, Oidentifierad konstnär. Omkring 1900, Signerade Clara L-n, Lanskap med krukor & ruiner, signerade. Motivet: 30x22 ca
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:28)
1237 6254 Akvareller/ teckningar 7 st. 1800-tal, ca. 10x15
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:35)
1237 2264 Applique Louis XVI stil, 1800-tal, brons. Höjd: 57
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:31)
1237 6143 Arkivskåp med Jalusi, björk. Bredd: 50. Djup: 40 cm, höjd: 145 cm, nyckel
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:43)
1237 6291 Armband 18 k, 12. 4 gr. Längd: 19,5cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:50)
1237 6034 Armband David Andersen, Sterlingsilver / emalj, Norge. Längd: 20 ca. Vikt: ca 25g.
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:25)
1237 6421 Assietter 11 st, Glas, Dia 18cm.
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:29)
1237 6532 Assietter 12 st, Bengt Orup (1916-1996), Sverige. Strikt. Diameter: 17
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:53)
1237 6357 Assietter 12 st, majolika, Rörstrand. Diameter: 18 cm ca
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:41)
1237 6619 Bestick 3 + 3 delar, silver, i etui. Bruttovikt: ca 254 g (varav knivar ca 85 g)
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:27)
1237 6529 Bestickuppsättning 100 del ca, nysilver, Aurora
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:45)
1237 6534 Bestickuppsättning 73 delar, silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget. Bruttovikt: 2500g (varav knivar1140g)
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:51)
1237 6258 Biblioteks-/ konferensbord ek, barockstil, med lådor, läderskiva. Bredd: 296. Djup: 146 cm. Höjd: 74 cm
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:02)
1237 6222 Blandteknik Astrid Munthe de Wolfe (f. 1926), Sverige. Öland, signerad. Motivet: 19x28
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:17)
1237 4429 Blandteknik Egil Malmsten (1921-2016), Sverige. Mostar. Signerad, daterad -47, ca 19x24 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:56)
1237 4197 Blandteknik Ewert Karlsson EWK (1918-2004), Sverige. Man. Signerad, daterad 1982, bladets mått: 50x37, oramad
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:00)
1237 6431 Blandteknik Ragnar Johansson (1913-1997), Sverige. 58x40
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:22)
1237 6542 Blandteknik Relief, Stig-Åke Lund (f. 1932), Sverige. "spirare", Sterlingsilver, ramens innermått: 27x30
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:03)
1237 4424 Blomsterbord Bemålad, Bredd: 75cm. Djup: 23 cm, höjd: 81cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:52)
1237 6513 Blomsterbord Smide. Bredd: 70, djup: 35 cm, höjd: 70 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:56)
1237 6316 Blyerts Acke Åslund (1881-1958), Sverige. Hästar, signerad, 1940,25x31
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:25)
1237 6061 Bokblad 9 st, 1600-tal, ur Venationes, 24x30
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:46)
1237 6250 Bokhylleskåp Svenska Möbelfabrikerna AB, 1950-tal, teak. Bredd: 79,5cm. Djup: 40cm. Höjd: 148,5cm.
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:33)
1237 6096 Bord gustaviansk stil, 1800-tal, bemålat. Bredd: 70, djup: 42 cm, höjd: 73 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:18)
1237 6356 Bordsfotogenlampa Majolika, elektrifierad. Höjd: 45 cm ca
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:40)
1237 6072 Bordsfotogenlampa mässing. Höjd: 70 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:58)
1237 6549 Bordskanon brons, på trälavett, replika. Längd: 37 cm (kanonröret)
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:14)
1237 6065 Bordskanon Stafsjö Bruk, trä / järn. Längd: 36
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:14)
1237 6592 Bordslampa glas. Höjd: 54 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:59)
1237 6180 Bordslampa Mässing med glasskärm. Nutida. Höjd: 20 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:02)
1237 6659 Bordslampa Porslin, Spanien. Höjd: 80
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:04)
1237 6229 Bordslampa porslin. Höjd: 41
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:02)
1237 6590 Bordslampa Tilgman Keramik. Höjd: 54 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:54)
1237 6643 Bordslampfot metall. Höjd: 53
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:03)
1237 4396 Bordslampfötter Ett par, Murano, Rostratoglas. Höjd: ca 9-14,5 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:25)
1237 6658 Bordslampor ett par, Porslin. Höjd: ca 30
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:03)
1237 4687 Bordslyster Sengustaviansk stil 1800-tal, Fot i kristall, stomme och ljuspipor i förgylld mässing. Höjd: 78 cm
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:19)
1237 6173 Bordsskärmar 2 st, orientaliskt motiv. Längd: 60. Höjd: 40 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:12)
1237 6261 Bordsur + väggur. Höjd: 20, diameter: 15 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:54)
1237 4588 Bordsur marmor, kolonn. Höjd: 32 cm, nyckel
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:26)
1237 6541 Bricka + salt och pepparströare, med gallerkant, silver, Portugal. Längd: 19,5 cm. Höjd: 4-13,5. Vikt: ca 466g.
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:02)
1237 6095 Brickbord Krom. Bredd: 60. Djup: 40 cm, höjd: 81 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:18)
1237 6192 Brosch 18 k, 6,8 g. Bredd: 3,5cm. Höjd: 4cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:34)
1237 6150 Brosch 18k, 8,2g, med pärla. Längd: 4
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:58)
1237 6152 Brosch Nyckelpiga, emalj / stenar / pärlor, 2,3 ca. Bredd: 2cm. Höjd: 2cm.
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:07)
1237 6402 Byrå 1950/60-tal, Teak. Bredd: 75, djup: 38 cm, höjd: 70 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:25)
1237 6403 Byrå 6-lådig, bemålad. Bredd: 56, djup: 41 cm, höjd: 147 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:26)
1237 6242 Byrå 6-lådig. Bredd: 75, djup: 38 cm, höjd: 120 cm, nyckel
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:28)
1237 6512 Byrå Björk. Bredd: 100, djup: 43 cm, höjd: 65 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:55)
1237 6660 Byrå England, Idegran. Bredd: 45, djup: 33 cm, höjd: 73 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:07)
1237 6466 Byrå England. Bredd: 45, djup: 33 cm, höjd: 65 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:53)
1237 4211 Byrå med stenskiva, Bredd: 63 cm. Djup: 35cm, höjd: 68 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:38)
1237 6239 Byrå med stenskiva. Bredd: 62, djup: 34 cm, höjd: 67 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:25)
1237 6441 Byrå Rokokostil, med stenskiva. Bredd: 90, djup: 41 cm, höjd: 78 cm, nyckel
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:02)
1237 6411 Byrå Rokokostil. Bredd: 92, djup: 48 cm, höjd: 80 cm, nyckel
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:41)
1237 6405 Byråar 2 st, med stenskivor. Längd: 37, djup: 30 cm, höjd: 70 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:31)
1237 6665 Carborundumetsningar 3 st, Alain Soucasse (f. 1951), bladets mått: 38x30 - 67x52
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:53)
1237 6020 Ceremonislev Sterlingsilver, orientalisk. Längd: 31,172g
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:02)
1237 6535 Champagneglas 3 st, Erika Lagerbielke (f. 1960), Intermezzo, Orrefors, fot med underfång i blått. Höjd: 25
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:54)
1237 6556 Champagneglas Erika Lagerbielke (f. 1960), Intermezzo, Orrefors, fot med underfång i blått. Höjd: 20 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:45)
1237 6100 Collage Einar Höste (f. 1930), Sverige. 13/15. Signerad, daterad -65, ej glas, 61x46
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:48)
1237 6081 Dalahäst modell äldre. Längd: 17, höjd: 18 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:29)
1237 6470 Damarbetsbord omkring sekelskiftet 1900. Bredd: 82, djup: 44 cm, höjd: 72 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:56)
1237 6482 Damarmbandsur 10 st, bland annat Seiko
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:11)
1237 6287 Damarmbandsur Longines. Diameter: 2,5cm Total längd med armband: 10cm.
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:40)
1237 6523 Dantestol Renässansstil
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:03)
1237 6587 Dekorationsvapen 2 delar, Metall. Längd: 72-110
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:49)
1237 6074 Dolkar 2 st. Längd: 31-46
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:26)
1237 6459 Dosa Silver/sköldpadd, dubbellock, ca 1760-tal. Höjd: 4 c. Längd: 6,5 cm. Vikt: ca 60g.
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:44)
1237 6122 Dragspel I väska, Cancini
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:14)
1237 6327 Dubbelkanna Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand. Höjd: 23 cm ca
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:48)
1237 6337 Dukar 3 st, Linne
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:56)
1237 6382 Ekiperingsskåp Bredd: 122 cm, djup: 60 cm, höjd: 216 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:19)
1237 6053 Emaljmålning Bengt Berglund (f. 1936), Sverige. Gustavsberg, 23x23
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:05)
1237 6423 Espressomaskin Ascaso, "Dream Arc Elipse Basic". Längd: 35cm. Djup: 24cm. Höjd: 23cm.
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:41)
1237 4176 Etsning Börje Sandelin (1926-1970), Sverige. 32/35, flicka, signerad. Motivet: 16,5x12
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:44)
1237 6604 Etsning Harald Sallberg (1895-1963), Sverige. Stadsbild, Signerad. Motivet: 18x13
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:51)
1237 6335 Etsning Olle Hjortzberg (1872-1959), Sverige. Gamla Stan, signerad. Motivet: 28x22
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:54)
1237 6005 Etsning Stig Åsberg (1909-1968), Sverige. Fåglar, signerad. 1955, bladets mått: 28x18
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:21)
1237 6457 Etui silver, Persien, 1900-talets första hälft, Längd: 11,5 cm. Djup: 7 cm, vikt. 222g
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:42)
1237 6500 Färgetsning Gerald Steffe (f. 1939), Sverige. 1965. Motivet: 24x24
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:46)
1237 6056 Färglitografi 2 st, Claude Weisbuch (f. 1927), 44x59
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:18)
1237 6629 Färglitografi Anders Dahl, EA-upplaga, signerad, bladets mått: 23x32
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:38)
1237 4649 Färglitografi Anthony Strüwer (f. 1942), Sommar. Signerad, numrerad 21/250, ca 54x45 cm, löst blad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:15)
1237 6126 Färglitografi Berndt Wennström (f. 1945), Sverige. Gatuscen. Signerad, numrerad 149/290. Motivet: 36x21
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:54)
1237 6385 Färglitografi Berndt Wennström (f. 1945), Sverige. Signerad, numrerad 16/290. Motivet: 31x21 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:34)
1237 4648 Färglitografi Christina Knall (f. 1947), Sverige. Motiv från Slussen, Löst blad, Signerad, 45x56
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:13)
1237 6348 Färglitografi Curt Sjöberg (1911-1987), "Torget, Trosa". Signerad, numrerad 57/360. Motivet: 38x47 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:15)
1237 6553 Färglitografi Edward Sangö. Signerad, daterad -96,167/310, Kvinna på bänk, 29x42
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:19)
1237 6370 Färglitografi Gunnar von Gegerfelt (f. 1926), Sverige. Skog. Signerad, numrerad 35/210. Motivet: 42x50
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:30)
1237 6344 Färglitografi Harry Wichmann (1916-1993), Sverige. Djurgårdsfärjan. Signerad, numrerad 159/360. 55x65cm.
1237 6609 Färglitografi Joakim Allgulander (f. 1965), Sverige. Signerad, numrerad 219/240, bladets mått: 22x18 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:44)
1237 6502 Färglitografi Lars Dan. Signerad, numrerad 40/200. Motivet: 71x52 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:44)
1237 6618 Färglitografi Mia Lundkvist, signerat, bladets mått: 36x27
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:27)
1237 6633 Färglitografi Nito Vega (f. 1961), Sverige. Signerad, numrerad 185/200, bladets mått: 37x60 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:42)
1237 6076 Färglitografi Oidentifierad konstnär. Komposition. Signerad, numrerad 10/20. Motivet: 40x59
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:18)
1237 6631 Färglitografi Paul Voss (f. 1957). Signerad, numrerad 97/175, bladets mått: 45x64 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:40)
1237 6637 Färglitografi Petter Thoen (f. 1943), Signerad, numrerad 176/350, bladets mått: 46x32 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:49)
1237 6636 Färglitografi Petter Thoen (f. 1943), Signerad, numrerad 213/350, bladets mått: 32x46 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:48)
1237 6371 Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. "Fotogenlampa", signerad. Motivet: 40x29
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:32)
1237 4680 Färglitografi Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Signerad, numrerad 141/250. Motivet: 26x21 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:11)
1237 3066 Färglitografier 4 st, Nisse Zetterberg (1910-1986), Sverige. Signerade. Motivet: 26x24 cm, 26x27 cm, 29x27 cm, 45x36 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:36)
1237 6607 Färglitografier 4 st. Max Knutsson. Signerad, numrerad 74/275, bladets mått: 32x46 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:21)
1237 6567 Fat + skål, Kristall, Silvermonterad, Finland / Böhmen, diameter: 11-27
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:29)
1237 6497 Fat 11 st, Japan. Diameter: 10 cm ca
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:39)
1237 6557 Fat 3 st i blåvitt porslin + vas i koppar. Kina. Nutida. Höjd: 18 cm. Diameter: 23 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:31)
1237 4472 Fat 6 st, Tenn, 1700-/1800-tal. Diameter: 19-47
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:22)
1237 6334 Fat England. Längd: 45 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:55)
1237 6528 Fat Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Fajans, Gustavsberg. Längd: 25 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:45)
1237 6043 Fat Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Tulpan, diameter: 31
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:36)
1237 6410 Fåtölj design: Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Samsas
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:35)
1237 6413 Fåtölj Emma
1237 6098 Fåtölj Krom / skinn, 60/70-tal
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:20)
1237 6479 Fåtölj Plysch
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:18)
1237 6596 Fåtölj rotting, stålunderrede, 1960-tal
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:13)
1237 6144 Fickur 14k, diameter: 5
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:46)
1237 6200 Figurin Royal Copenhagen, H C Andersen. Höjd: 19,5
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:45)
1237 6203 Figuriner 3 st, bland annat Royal dux. Höjd: 19-23
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:43)
1237 6645 Figuriner 3 st, Den Kongelige Porcelainsfabrik / Bing & Grøndahl. Höjd: 6-18
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:13)
1237 6393 Figuriner 3 st, Tyskland. Höjd: 15 ca
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:19)
1237 6004 Figuriner 3 st. Bla. Bing & Grøndahl. Höjd: 17 - 23
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:13)
1237 6387 Figuriner 7 st, glas. Höjd: 7-13 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:59)
1237 6364 Fiskbestick Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige, "Nobel", Gense. Rostfritt stål. 16 delar, 8 + 8 st. Längd: 18,5-21 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:08)
1237 6445 Flakonger 2 st. Böhmen. Höjd: 15 resp. 11
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:26)
1237 6206 Flaskor/skulpturer 10 st, Keramik. Höjd: 17-33
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:45)
1237 6538 Fönsterljusstake Osram. Längd: 38, höjd: 45 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 21:02)
1237 6573 Fosil fiskar, sandsten, 38x25
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:33)
1237 6221 Frukostkoppar 2 st, Fiesta, Ulla Procopé (1921-1968), Finland. Arabia. Målad dekor i koboltblått. Signerade Arabia Finland UP. Höjd: 9 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:14)
1237 6576 Fruktfat Arabia, Gunvor Olin-Grönqvist (1928-2005), Finland. Äpple, diameter: 32,5
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:37)
1237 6256 Gitarr Akustisk, Spanien. Längd: 100cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:44)
1237 6224 Glas 6 + 5 st. Etsad dekor. Höjd: 9 - 15
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:28)
1237 6048 Glas 6+ 9 delar. Höjd: 6-13
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:51)
1237 6533 Glas 7 st, Bengt Orup (1916-1996), Sverige. Strikt. Höjd: 9, diameter: 9 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:55)
1237 6174 Glas Iittala, 7 delar. Höjd: 5-26
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:13)
1237 6428 Glasservis 17 delar, Boda Flagg, Signe Persson-Melin (f. 1925), Sverige. Höjd: 6-13,5
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:13)
1237 6045 Glasservisdelar 17 delar, Pippi, Walter Hickman, Kosta Boda, cylinderformade glas med luftbubbla. Höjd: 8-13-29
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:42)
1237 6583 Glasservisdelar 31 delar, Strömbergshyttan. Höjd: 7-12
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:41)
1237 6640 Globlampa höjd: 88 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:56)
1237 6654 Golvfotogenlampa Höj / sänkbar. Höjd: 107-144
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:36)
1237 6197 Golvlampor ett par. Höjd: 133
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:56)
1237 6424 Gouache Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Flicka på båt, Signerad. Motivet: 10x18
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:34)
1237 6545 Gräddkanna + sockerskål+ ströare, 4 delar, silver. Höjd: 6-10cm. Vikt: ca 302 g.
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:07)
1237 6652 Gräddkanna silver, W A Bolin, 1947. Längd: 13,5. Höjd: 7 cm Vikt: ca 147g.
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:23)
1237 6635 Grafiskt blad Cecilia Haupt (f. 1972), Sverige. PT, signerad, bladets mått: 20x26
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:46)
1237 6634 Grafiskt blad Cecilia Haupt (f. 1972), Sverige. Signerad, numrerad 97/240, bladets mått: 26x20 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:53)
1237 6430 Grafiskt blad Henri de Toulouse-Lautrec (efter), la Revue blanche. Motivet: 31x23 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:20)
1237 6630 Grafiskt blad Karin Dahlin (f. 1975), Sverige. 11/50, signerad, bladets mått. 36x36
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:42)
1237 6641 Grafiskt blad Karin Dahlin (f. 1975), Sverige. Signerad, numrerad 6/50, bladets mått: 39,5x39,5 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:53)
1237 6612 Grafiskt blad Sofia Linde (f. 1980), Sverige. 1/50, signerad, bladets mått: 48x36
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:24)
1237 6374 Gravyrer 5 st, 1700-/1800-tal. 25x30cm. 19x14,5cm. 44,5x36cm. 24x34,5cm. 21x26cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:19)
1237 4676 Grislampa Osram thermolux, 250W, med galler. Längd: 35cm. Djup: 35cm. Höjd: 70cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:00)
1237 6301 Halsband med hänge, 18 k, med briljant, 5,2 ca. Längd: 45cm.
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:16)
1237 6312 Halsband Sterling, Danmark. Längd: 33cm.
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:23)
1237 6228 Hängare Charles & Ray Eames, "Hang it all", Vittra design museeum. Längd: 51, höjd: 36 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:59)
1237 6305 Hänge 18 k, 5,6 gr. 5x3cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:15)
1237 4022 Hängsmycke 18k med stenar, Halsband förgyllt silver. Vikt: ca 3g.
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:27)
1237 6597 Herrarmbandsur Certina, stål. Diameter: 4cm. Total längd m armband: 9cm.
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:10)
1237 6468 Herrbetjänt höjd: 105 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:53)
1237 4426 Hörnskåp 1700-/1800-tal, bemålad, Bredd: 80 cm. Djup: 50cm, höjd: 154 cm, nyckel
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:43)
1237 6014 Ikon Sent 1800-tal, Metallrizza, 22x17
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:53)
1237 6436 Ingefärskrus 3 st, Kina. Höjd: ca 13
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:31)
1237 4473 Julkrubba + djur, modell äldre. Längd: 17cm. Djup: 8cm. Höjd: 15cm.
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:20)
1237 6207 Kaffegods Royal Copenhagen, 11 del
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:51)
1237 6010 Kaffekoppar + assietter, 6 + 6 delar. Lomonosov, Sovjet
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:23)
1237 6599 Kaffeservis 12 delar+ 2 extra fat. Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Coq, Gustavsberg 1966-1985, ugnssäker, brun med vita kanter
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:30)
1237 6395 Kaffeservis KPM, ca 25 del
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:18)
1237 4593 Kaffeskedar 12 st, same, COP, 1957. Längd: 10
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:33)
1237 6208 Kanna + fat+ medaljong, England, diameter, 17, Längd: 25, höjd: 22 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:51)
1237 6193 Kanna silver, 1868. Höjd: 15cm. Vikt: ca 142 g.
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:40)
1237 6306 Käpp silverkrycka. Längd: 82
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:15)
1237 6384 Kapsylöppnare 2 st, mässing. Höjd: 8 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:17)
1237 6036 Karaff Gustav IIIs monogram, hällpip i silver, lejonhuvud, 17-23 cm. Höjd: 22cm. Vikt: ca 32 g. (utan glas).
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:24)
1237 6648 Karaff Kristall. Höjd: 31
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:11)
1237 6492 Karaff Nuutajärvi. Höjd: 31
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:38)
1237 6613 Karaffer 3 st, Kristall. Höjd: 26-33
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:24)
1237 6210 Karaffer / kannor 4 st, Glas/porslin. Höjd: 15-26
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:54)
1237 6667 Karmstol Yrjö Kukkapuro (f. 1933), Finland. Avarte, Finland. Metall
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:37)
1237 6247 Karmstolar ett par, 1920-tal
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:32)
1237 6473 Karmstolar ett par, Rokokostil
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:05)
1237 6288 Keramik 2 delar, vas, Liisa Hallamaa (1925-2008), Finland. Ägg, Höganäs. Höjd: 12 - 14
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:40)
1237 5082 Keramik 4 delar, Rörstrand, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Längd: 7-18,5
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:34)
1237 6515 Kista längd: 90 cm, djup: 49 cm, höjd: 54 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:57)
1237 6121 Kittel med lock Koppar, tripod, 1800-tal. Längd: 55
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:03)
1237 6196 Klämlampa industrilampa. Längd: 36cm. Djup: 13,5cm. Höjd: 23cm.
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:55)
1237 6611 Knivar + gafflar, 13 delar, Silverhandtag. Längd: 16,5-24,5cm. Vikt: ca 776g.
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:23)
1237 6142 Kompass i låda SILVA Typ 41, AB Bröderna Kjellström, Stockholm. Längd: 15,5, djup: 15,5 cm, höjd: 10 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:46)
1237 4457 Konsolbord Nyrokoko, bemålad träskiva. Bredd: 73cm. Djup: 32cm. Höjd: 78 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:59)
1237 6219 Konstglas 10 delar, Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Boda. Höjd: 3 - 11
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:07)
1237 6317 Konstglas 10 delar, Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Boda. Höjd: 3 - 24
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:30)
1237 6318 Konstglas 2 delar, Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Höjd: 25 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:30)
1237 6319 Konstglas 4 delar, Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Boda, signerade. Höjd: 6 - 17
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:35)
1237 6582 Konstglas 4 delar. Kosta Boda, Transjö, Reijmyre. Höjd: 11-17 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:41)
1237 6320 Konstglas 9 delar, Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Boda. Längd: 7 - 14
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:39)
1237 6218 Konstglas / glas 18 delar, Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Boda. Höjd: 3 - 15
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:00)
1237 6329 Köpmansdisk längd: 100 cm, djup: 60 cm, höjd: 90 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:50)
1237 6336 Köpmansdisk längd: 130 cm, djup: 66 cm, höjd: 95 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:51)
1237 6090 Koppar 4 delar, Kina. Höjd: 6 ca
1237 6496 Koppar 9+ 5, Japan. Höjd: 5-7 cm ca
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:36)
1237 6073 Koppar med fat, 6 delar, Cobalt net, Lomonosov, Sovjet, porslin, märkt Made in USSR. Djup: 7,5-11,5cm Höjd: 5,5cm.
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:08)
1237 6602 Kopparstick Ur Suecia Antiqua et Hodierna, "Jönekioping", 20,5x36
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:47)
1237 6531 Kryddburkar 6+ 1, Rörstrand, bland annat Marianne Westman. Höjd: 9-11 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:48)
1237 6595 Kungligt fotografi Claës Lewenhaupt (1929-1929), Sverige. Carl XVI Gustaf & Silvia. Signerad 1983. Fotografi signerad Claës Lewenhaupt. Ram med kunglig krona. Motivet: ca 19x14 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 21:00)
1237 6608 Kuriosa 4 delar, 4-1. Längd: 26
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:29)
1237 6521 Lampbord Bredd: 70 cm, djup: 60 cm, höjd: 64 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:05)
1237 6406 Lampbord England. Bredd: 47, djup: 33 cm, höjd: 52 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:32)
1237 6184 Lampbord Gustaviansk stil, omkring sekelskiftet 1900. Bredd: 55, djup: 55 cm, höjd: 76 cm
1237 6054 Lampbord med lådor. Diameter: 56, höjd: 65 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:10)
1237 6178 Lampett höjd: 33 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:00)
1237 6355 Lampetter Ett par, Rokokostil. Höjd: 30 cm ca
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:37)
1237 6571 Leksak Mekanisk, Clown med fiol. Höjd: 22
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:37)
1237 6176 Leksaker 4 delar. Längd: 17-24
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:44)
1237 6323 Leksakshäst höjd: 44 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:43)
1237 6392 Likörservis 6+ 1 delar. Höjd: 6-17
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:15)
1237 6062 Linnedukar + servetter, Linne, diverse
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 21:02)
1237 6164 Linnedukar 9 st, olika storlekar
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:06)
1237 6190 Litografi 2 st, Hjalmar Strååt (1885-1971), Sverige. Hedvig kyrka/Drottninggatan, Norrköping, 24x20 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:17)
1237 6313 Litografi Acke Åslund (1881-1958), Sverige. Hästar, signerad. Motivet: 26x32
1237 6639 Litografi Bengt Wallberg (1931-2004), Sverige. Signerad, numrerad 42/250, bladets mått: 27x29 cm
1237 6162 Litografi Harald Kihle (1905-1997), Norge. Stugor på berg, Signerad, daterad -47, numrerad 107/150. Bladets mått: 37x50 cm, löst blad
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:47)
1237 6504 Litografi Harald Lindberg (1901-1976), Sverige. Signerad, numrerad 128/150. Motivet: 29x44 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:46)
1237 6082 Litografi Sven Lidberg (1929-2009), Sverige. Stadsmotiv Frankrike, signerad, EA-upplaga. Motivet: 35x24
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:39)
1237 6057 Litografi Upsala, 59x82
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:19)
1237 6253 Ljuskrona höjd: ca 60
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:35)
1237 6376 Ljuskrona med prismor. Höjd: 60
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:08)
1237 4605 Ljuskrona rokokostil. Höjd: 45 ca
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:47)
1237 4626 Ljuskrona Rokokostil. Höjd: 48 cm ca
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:46)
1237 4004 Ljusstakar 2 par + 1 par ljuskronor, mässing. Höjd: 12-22
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:05)
1237 6303 Ljusstakar Ett par + vas, metall, Orio, 1930-tal. Höjd: 10 - 16
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:14)
1237 6390 Ljusstakar Ett par, Napoli. Höjd: 23 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:08)
1237 4322 Ljusstakar Ett par, omkring sekelskiftet 1900. Höjd: 21 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:19)
1237 6563 Ljusstakar Ett par, silver, 1960. Höjd: 8,5. Vikt: ca 350g (bruttovikt)
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:26)
1237 6018 Ljusstakar Ett par, silver, Markström, Uppsala, 1973, design: Eric Löfman. Höjd: 16cm. Bruttovikt: 200g
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:01)
1237 6257 Ljusstakar Ett par, Skultuna. Höjd: 20 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:39)
1237 6485 Ljusstakar ett par, Smide. Höjd: 27
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:12)
1237 6238 Ljusstakar ett par, Smide. Höjd: 45
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:21)
1237 6383 Ljusstake Jonas Grundell för Design House. Blå, 4-armad. Höjd: 13 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:15)
1237 6307 Manschettknappar diverse, bland annat silver. Totalvikt: ca 91 g.
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:16)
1237 6237 Månskensampel höjd: ca 50
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:19)
1237 6508 Månskensampel höjd: ca 70
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:50)
1237 6518 Matbord med klaff, Perstorp. Bredd: 96, djup: 62 cm, höjd: 76 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:59)
1237 6241 Matsalsgrupp Gustaviansk stil, 5 delar. Diameter: 110. Höjd: 75 cm, + 2 st iläggsskivor
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:24)
1237 6477 Matsalsgrupp Gustaviansk stil, 7 delar. Diameter: 110, höjd: 76 cm, + 2 st iläggsskivor
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:05)
1237 6064 Matservis 52 delar, Gustafsberg, "Wexiö" guld
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:11)
1237 6394 Matservis ca 50 del
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:17)
1237 4496 Matservisdelar 24 delar, Måsen, Bing & Grøndahl, II-sortering, 10 + 10 + 4 delar
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:09)
1237 6198 Matta Färg & Form, 80x300, design: Gunilla Axén
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:38)
1237 4055 Matta Kina, 136x200
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:30)
1237 6577 Matta Navajo, Arizona, 1900 talets början, 107x140
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:38)
1237 6451 Matta orientalisk, 160x215
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:39)
1237 6039 Matta Orientalisk, 175x285
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:29)
1237 6664 Matta Röllakan, Ingegerd Silow (1916-2005), Sverige. 87x170
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:51)
1237 6548 Matta Röllakan, Signerad HH, 135x190
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:13)
1237 6547 Matta Röllakan, Signerad MA, 120x195
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:09)
1237 6003 Matta Tibet, 167x232
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:11)
1237 6289 Medalj Spanien, If Ni Sahara. Höjd: 5
1237 6060 Minkpäls KC Lundgren, Stockholm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:35)
1237 4117 Mugg Arabia, Mumin, 1996, ”Kärlek”. Höjd: 8cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:13)
1237 4243 Offset tryck Kristian Russell (f. 1968), Sverige. Kvinna. Signerad, numrerad 19/45. Motivet: 95x66 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:47)
1237 4242 Offset tryck Kristian Russell (f. 1968), Sverige. Kvinna. Signerad, numrerad 22/45. Motivet: 95x66 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:46)
1237 4556 Olja / akvarell Else Hermansson (1900-1997), Sverige. Skogslandskap, Signerade, pannå, 21x15
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:05)
1237 6551 Oljemålning A Lundquist, landskap, Signerad. Olja på pannå, 40x48
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:16)
1237 6267 Oljemålning Adrian van Arkel (1924-2006), Sverige. Gata i Paris, signerad. Olja på duk, 82x61 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:59)
1237 6264 Oljemålning Adrian van Arkel (1924-2006), Sverige. Vägen mot medelhavet. Olja på pannå, signerad. 44x65
1237 4465 Oljemålning Albert Liebeck, Öland. Olja på duk, signerad. 37x53
1237 4468 Oljemålning Albert Liedbeck (1881-1955), Sverige. Signerad. Stilleben. Olja på duk, 20x31
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:08)
1237 6601 Oljemålning Arne Brodin (1913-1997), Sverige. Signerad, Sydländsk by. Olja på duk, 32x44
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:45)
1237 6041 Oljemålning Bertil Öhlund (1923-2003), Sverige. Signerad, daterad -55. Olja på pannå, 23x33 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:31)
1237 6266 Oljemålning Bertil Wahlberg (f. 1923), Sverige. Kust, signerad. Olja på pannå, 38x60 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:58)
1237 6075 Oljemålning Bertil Wahlberg (f. 1923), Sverige. Paris. Signerad. Olja på duk, 98x49 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:27)
1237 6271 Oljemålning Bertil Wahlberg (f. 1923), Sverige. Seglande barn, signerad. Olja på duk, 53x64
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:01)
1237 6101 Oljemålning Bertil Widbrandt (1914-1988), Sverige. Stockholmsmotiv med Stadshuset. Signerad. Olja på duk, 59x48 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:01)
1237 6340 Oljemålning Bertil Widbrant (f. 1914), Sverige. Änder, signerade. Olja på duk, 50x61
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:59)
1237 6102 Oljemålning Bertil Widbrant (f. 1914), Sverige. Orrar, signerad. Olja på duk, 48x59
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:06)
1237 6285 Oljemålning Bo von Zweigbergk (1897-1940), Sverige. Saint Maxime, signerad, 1934. Olja på pannå, 20x24
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:35)
1237 6281 Oljemålning Bo-Ruben Hedwall (f. 1938), Sverige. "Perinture A". Signerad, daterad Paris 1960. Olja på duk, 84x78 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:27)
1237 6103 Oljemålning Börge Ruud, Landskap med berg och stugor, Signerad. Olja på duk, 41x82
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:11)
1237 6110 Oljemålning Carl Olof Bartels (1869-1958), Sverige. Porträtt av Grosshandlaren Ryno Magnusson. Signerad. Olja på duk, 24x17 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 21:03)
1237 6372 Oljemålning Carl-Ivar Öfverbeck (1899-1976), Sverige. Eider, signerad. Olja på duk, 45x66 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:34)
1237 6434 Oljemålning Carsten Engström (1941-2004), Sverige. Stilleben. Olja på pannå, 46x37, oramad
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:28)
1237 6038 Oljemålning Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. Äppelplockning. Olja på pannå, 33x40 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:32)
1237 6623 Oljemålning Christina Greger (f. 1053), Sverige. "Eldfåglar", signerad. Olja på duk, 90x80 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:32)
1237 6296 Oljemålning Edvin Lindholm-Houge (1898-1969), Sverige. Olja på pannå, 54x65 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:00)
1237 6051 Oljemålning Eric Rhönnstad (1909-1980), Sverige. Vintermotiv. Olja på pannå, 75x90 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:03)
1237 6077 Oljemålning Ewendahl, Stockholmsmotiv, 39x51, signerad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:20)
1237 6435 Oljemålning Göran Segergren (1938-2013), Sverige. "Kristall". Signerad, daterad 2005. Akryl på duk, 60x60 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:30)
1237 6272 Oljemålning Gösta Sundström (1920-2008), Sverige. Bryggor och hus, signerad. Olja på duk, 50x63
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:04)
1237 4543 Oljemålning Guennadi Kalinitchenko, "Morning Star", Monogramsignerad, 1987. Pannå (duk på kartong), 48x68 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:08)
1237 4544 Oljemålning Guennadi Kalinitchenko, Hamnmotiv, 1987. Monogramsignerad. Olja på duk, på kartong, 49x69 cm. Ej ram
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:07)
1237 6106 Oljemålning Gunnar Bergquist (1903-1995), Möja, 1941, Signerad. Olja på pannå, 40x53
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:29)
1237 6284 Oljemålning Gunnar Zetterström (1902-1965), Sverige. Käringön, signerad. Olja på pannå, 20x27
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:33)
1237 6265 Oljemålning Gustaf Höglund, Lill-Jansskogen, 1958. Olja på duk, 63x45 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:59)
1237 4637 Oljemålning Inga Bursell (f. 1935), Barn, Signerad. Olja på duk, 75x55
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:54)
1237 4101 Oljemålning Jerzy Potrzebowski (1921-1974), Polen. Signerad, daterad 68, Häst. Olja på pannå, 27x24
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:32)
1237 9163 Oljemålning Johan Boström. Hus i skärgården. Signerad, daterad 1912. Olja på duk, 57x84,5 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:38)
1237 2137 Oljemålning Joseph Adam (1842-1896), Landskapsmotiv med bro, 67x108, signerad. Olja på duk
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:41)
1237 2293 Oljemålning Juha Pykäläinen (f. 1953), Åland. Stadsmotiv med bro. Signerad, daterad -85. Olja på duk 46x56 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:23)
1237 6116 Oljemålning Kai Morten-Glud (1912-1992), Danmark. Nunnor, Signerad. Olja på pannå, 34x24 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:17)
1237 6130 Oljemålning Karin Karlsson, gårdar, signerad, -48. Olja på duk, 26x30
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:00)
1237 6107 Oljemålning Katrin Kahl (f. 1954), Sverige. Sommar mås, Waxholm. Signerad, daterad -97. Olja på pannå, Motivet: 30x35
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:31)
1237 4307 Oljemålning Kopia, pojke med kanin. Olja på duk, signerad. 1900-tal, 54x45
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:03)
1237 6419 Oljemålning Kurt Heinonen (1915-1983), Finland. Sotenäs. Olja på duk, 68x34 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:42)
1237 6120 Oljemålning Lars Hall, Fiskeläge, 50x60 ca, signerad. Olja på duk
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:38)
1237 6274 Oljemålning Lars Hellström, Kvädö, signerad. Olja på pannå, 60x75
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:03)
1237 6579 Oljemålning Lars Tärning (f. 1945), Sverige. Citroner. Signerad, daterad 2014. Olja på pannå, 15x30
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:40)
1237 6156 Oljemålning Lars Tärning (f. 1945), Sverige. Mandarin. Signerad, daterad -16. Olja på pannå, 22x28
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:38)
1237 6235 Oljemålning Lennart Börje Vestberg (f. 1934), Sverige. Norr Mälarstrand, signerad. Olja på duk, 40x70 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:12)
1237 6275 Oljemålning Max Rosman, 1983. Olja på duk, Kust, signerad. 61x73
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:05)
1237 6277 Oljemålning Max Rosman, Kust, signerad. 1980. Olja på duk, 80x100
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:05)
1237 4172 Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal, Stilleben. Olja på duk, 23x30 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:48)
1237 6432 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Landskap. Signerad US. Olja på duk, 54x45 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:25)
1237 4492 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Notre-Dame de Paris. Signerad. Olja på duk, 60x92 cm
1237 4148 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Hayes, Nordafrika. Olja på duk, 55x78
1237 6438 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad R Larson, 1969. Olja på duk, 46x38 cm, oramad
1237 4639 Oljemålning Olle Idewall (f. 1928), Sverige. Stilleben, signerad. Olja på pannå, 21x45
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:55)
1237 6268 Oljemålning Olle Jonsson, Vallmofält, Spanien 1964. Olja på duk, signerad. 61x73
1237 6105 Oljemålning Osvald Rasmussen (1885-1972), Danmark. Interiör, Signerad. Olja på duk, 35x27
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:18)
1237 6433 Oljemålning Pascale Maguerez, Komposition. Olja på duk, 73x63 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:27)
1237 4191 Oljemålning Peter Adolf Persson (1862-1914), Sverige. Åsljunga, 1905. Olja på pannå, 24x32 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:14)
1237 4634 Oljemålning Signerad V Örby, Hundporträtt. Olja på duk, 39x29
1237 4684 Oljemålning Stefan Teleman, "Pieta kop Bellini". Signerad, daterad 1963. Olja på duk, 79x93 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:29)
1237 6429 Oljemålning Sten Bille (1890-1953), Danmark. Utsikt från Helsingör. Monogramsignerad SB. Olja på duk, 22x28 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:18)
1237 6331 Oljemålning Stina Tirén (1886-1951), Sverige. Fjällbäck, signerad. Olja på pannå, 32x40
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:52)
1237 4202 Oljemålning Sven Olow Olsson (1924-1971), Sverige. "Leningrad". Signerad, daterad -58. Olja på pannå, ca 44x53 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:40)
1237 6127 Oljemålning Sven Sahlberg (f. 1909), Hamn. Signerad, daterad -37. Olja på pannå, 28x28
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:56)
1237 6506 Oljemålning T Okkonen. Signerad, daterad 59, pannå, 63x41
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:48)
1237 6138 Oljemålning Ture Pettersson, Landskap, signerad. Olja på pannå, 26x33
1237 4300 Oljemålning Walter du Halde (f. 1919), Flicka, signerad. Olja på duk, 76x45
1237 6359 Oljemålning Walter du Halde (f. 1919), picknick. Signerad. Olja på duk, 50x70
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:49)
1237 6113 Oljemålning WF Smith, Stadsmotiv, signerad. Olja på duk, 40x30
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:08)
1237 6598 Oljemålningar 2 st, Carin Lagerberg, f 1897,30-tal, oramade, Blomsterstilleben, Signerade. Olja på duk, 60x43 62x50
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:21)
1237 4303 Oljemålningar 2 st, Walter du Halde (f. 1919), Flicka, signerad. Olja på duk, 55x45
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:02)
1237 6398 Oljemålningar 3 st, Lemon, signerad, Landskap, 14x24
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:20)
1237 6439 Ölsejdlar 7 st, Boda. Höjd: 14
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:44)
1237 4032 Örhängen Ett par, 18k, 1,6g ca
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:41)
1237 4031 Örhängen Ett par, 18k. Vikt: 1,6g ca
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:40)
1237 6311 Örhängen ett par, Silver/Camé. Vikt: ca 5g.
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:19)
1237 6605 Pall Elefant, Bemålat trä. Diameter: 32 längd: 42 cm, höjd: 40 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:04)
1237 6416 Pall Plast, 1960-tal. Höjd: 41
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:40)
1237 6309 Parti bijouterier bland annat silver
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:18)
1237 6183 Parti kuriosa 6 del
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:42)
1237 6546 Parti silver diverse
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:08)
1237 6136 Pastell Eskil Nordell (f. 1921), Sverige. "Fiolspelaren". Signerad, daterad -50, pannå. 45x60
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:18)
1237 6653 Pastell Olga Nyblom (1872-1955), Sverige. Kgl. Myntverket, signerad och daterad, 1920,47x59
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:43)
1237 6464 Pelarbord diameter: 43 cm, höjd: 76 cm
1237 6166 Pelarbord Ett par, England. Höjd: 71
1237 6234 Piedestal omkring sekelskiftet 1900. Höjd: 68
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:11)
1237 6132 Piedestal stenskivor. Höjd: 66
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:04)
1237 4295 Piedestaler 3 st. Höjd: 86-102, Tidigt 1900-tal
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:44)
1237 6259 Pigtittare 1950-tal, Längd: 50 cm. Djup: 20cm, höjd: 51cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:51)
1237 6417 Pinnstolar 3 st, vita
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:41)
1237 6353 Pins diverse
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:25)
1237 6525 Plafonder 2 st. Diameter: 32-36 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:11)
1237 6400 Porslin 5 delar, Den Kongelige Porcelainsfabrik / Bing & Grøndahl. Höjd: 6-11
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:22)
1237 6278 Porslin Kina, 3 delar. Höjd: 3 - 16
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:06)
1237 6620 Porslinstavla Kina, 1900-tal, 33x23
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:30)
1237 6133 Pottskåp Sent 1800-tal, Stenskiva, Bemålat. Bredd: 37, djup: 37 cm, höjd: 72 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:05)
1237 6422 Ramar 11 st, diverse, ramens innermått: 5x4 - 14x9 ca
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:29)
1237 6342 Ring 14 k, 3,7 gr brutto Ringmått: 17mm.
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:02)
1237 6341 Ring 14 k, med stenar, 3,6 gr ca. Ringmått: 17,5mm.
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:01)
1237 6297 Ring 18 k med camé, 4,2 g. Rngmått: 17,75mm.
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:06)
1237 6315 Ring 18 k, 18,4 gr, 1977. Ringmått: 17,75mm.
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:23)
1237 6181 Ring 18 k, med Rubin, 2,8 gr. Ringmått 17,5mm.
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:15)
1237 6298 Ring 18 k, med sten, 3,6 g. Ringmått: 17,25mm.
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:07)
1237 6304 Ring 18 k, vitguld, med briljant, 0,04 ct, 1,5 gr. Ringmått: 17,5mm.
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:13)
1237 6188 Ring 18k med röd sten & briljanter, 3,5g ca. Ringmått: 18,5mm.
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:42)
1237 4017 Ring 18k, kristall, 1,2g. Ringmått: 16mm.
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:20)
1237 6187 Ring 18k, med briljanter, 2,6g ca. Ringmått: 17,5mm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:39)
1237 6273 Ring 18k, med stenar. Ringmått: 17mm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:04)
1237 4495 Ring 18k, med stenar. Ringmått: 17mm.
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:57)
1237 6189 Ring 18k, slät, 3,9g ca. Ringmått: 17,5mm.
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:41)
1237 6300 Ringar 2 st, 23 k, 6,8 gr. Ringmått: 16mm, 20,25mm.
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:10)
1237 6151 Ringar 2 st, med stenar, ej stämplar, 5,5g ca Ringmått: 17,5
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:03)
1237 6112 Rödkrita Fredrik Philip Klingspor (1761-1832), Signerad, daterad 1776, "Upsala", flickporträtt, 46x35
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:02)
1237 6028 Rökbord Asiatiskt, trä och mässing, diameter: 60, höjd: 51 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:13)
1237 6131 Rökbord Orientalisk, trä och mässing, diameter: 50, höjd: 58 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:03)
1237 6172 Rökelsekar Asien, metall, Elefant. Höjd: 35
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:46)
1237 6453 Salongsbord 1890-al. Diameter: 72, höjd: 76 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:40)
1237 6463 Salongsbord Bemålad. Bredd: 88, djup: 62 cm, höjd: 70 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:56)
1237 6146 Salongsbord Empirestil, omkring 1900, mahogny, mässingsdekor. Diameter: 80, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:11)
1237 6012 Saltkar Ett par, silver / glasinsats, GEWE, 1950. Vikt: ca 54g (utan glas)
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:39)
1237 6293 Saltkar Ett par, silver, glasinsats. Höjd: 3 + sockertång, silver. Längd: 10 cm. Vikt (utan glas): 55g.
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:56)
1237 6069 Såsslev + slev, 2 delar, silver, Finland. Längd: 17-26cm. Vikt: ca 141 g
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:27)
1237 6226 Satsbord 4 delar, Böjträ, Fischel, 1920-tal. LxD på största bordet: 52x38. Höjd lägsta till högsta: 63-70cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:57)
1237 6440 Sekretär 1800-tal. Bredd:114, djup: 45 cm, höjd: 99 cm, nyckel
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:47)
1237 6625 Serigrafi Susann Gillhög. Signerad, numrerad 6/155, bladets mått: 55,5x44 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 mars 2019 08:39)
1237 6638 Serigrafi Suzanne Nessim (f. 1944), Sverige. Signerad, numrerad 85/100, bladets mått: 27,5x37,5 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:50)
1237 6465 Serveringsvagn längd: 62 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:52)
1237 6269 Servisdelar 20 delar, Ulla Procopé (1921-1968), Finland. Ruija, Arabia, tallrikarnas. Diameter: 16 - 25
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:02)
1237 6252 Servisdelar 30 delar, Gunda, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsberg
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:34)
1237 6214 Servisdelar 32 delar, Blå Eld, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, flintgods
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:13)
1237 6527 Servisdelar 37 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Berså, Gustavsberg 1960-1974, stiliserade gröna blad på vit botten
S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:53)
1237 6177 Servisdelar Bing & Grøndahl, Måsen, 6 del
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:58)
1237 6616 Silver 6 delar, Diverse
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:26)
1237 6469 Sittgrupp 3 delar, Rotting, soffa+ 1 par fåtöljer. Soffa. Längd: 100cm. Djup: 45cm. Höjd: 80cm. Stolar, längd: 56cm. Djup: 45cm. Höjd: 80cm.
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:02)
1237 6589 Skål Åsa Brandt, 44x36
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:53)
1237 5091 Skål Britt Sundell, Gustavsberg. Diameter: 33 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:50)
1237 6503 Skål glas, Boda, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Diameter: 13,5, höjd: 7,5 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:44)
1237 6333 Skål glas. Diameter: 27 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:55)
1237 5100 Skål Hjördis Oldfors (f. 1920), Sverige. Trio Bengali, Upsala-Ekeby. Längd: 21,5
1237 6169 Skål metall, nutida, diameter: 27, höjd: 16 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:27)
1237 6656 Skål silver, 1927. Höjd: 15 Vikt: ca 347 g.
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:01)
1237 6088 Skål Sterlingsilver, Rey Urban (1929-2015), Sverige. 1973. Höjd: 7cm. Vikt: ca 179g.
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:08)
1237 6202 Skålar 2 st, Rörstrand. Längd: 14, höjd: 12 ca
1237 6474 Skålar 2 st. Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand, 1950/60-tal. Diameter: 9 cm. Längd: 10 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:56)
1237 6467 Skålar 2 st. Snarlika porslin, Kina, blåvita, 17-1800tal. Höjd: 7,5. Diameter: 14 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:00)
1237 6366 Skålar 3 st, Orrefors och Kosta. Höjd: 7-8 cm ca
1237 6543 Skålar på fot, Ett par, silver. Diameter: 8,5 cm. Höjd: 5 cm. Vikt: 146 g.
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:05)
1237 5071 Skålfat Arabia, Svea Granlund. Diameter: 28
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:46)
1237 5097 Skålfat Gustavsbergs Studio, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Diameter: Farstagods, längd: 31 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:59)
1237 5044 Skålfat Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsberg. Diameter: 15
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:45)
1237 6452 Skåp 1880-al. Bredd: 82. Djup: 33 cm, höjd: 102 cm, nyckel
1237 6367 Skåp Allmoge, 1800-tal. Bredd: 104. Djup: 48 cm, höjd: 200 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:15)
1237 6123 Skåp Indien, trä, dekor med majolicaplattor. Bredd: 103, djup: 53 cm, höjd: 173 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:20)
1237 6322 Skåp Jugend. Bredd: 93, djup: 45 cm, höjd: 188 cm, nyckel
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:43)
1237 6427 Skåp med vitrindel, 20-tal, Bredd: 150 cm. Djup: 45cm, höjd: 144 cm, nyckel
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:07)
1237 4223 Skåp Orientaliskt, Bredd: 69 cm. Djup: 40 cm, höjd: 128 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:58)
1237 6404 Skåp Teak. Bredd: 120, djup: 44 cm, höjd: 167 cm, nyckel
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:27)
1237 6186 Skärbräda "Drottningholmsskärbrädan", 48x28
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:15)
1237 6070 Skedar 18 st, silver, Finland, 6 + 6 + 6 delar. Längd: 11,5-18. Vikt: ca 569g. Vikt: ca 569g.
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:32)
1237 6071 Skedar 5 st, silver, Danmark, 2 + 3 st. Längd: 18,5-21cm. Vikt: ca 187 g.
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:34)
1237 6493 Skedar 7+ 1 st, silver. Längd: 12,5cm. (1 st 10cm). Vikt: ca 120 g.
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:33)
1237 6520 Skrivbord + karmstol, Ek. Bredd: 150, djup: 80 cm, höjd: 78 cm, nyckel
1237 6351 Skrivbord Ek, omkring sekelskiftet 1900. Bredd: 128, djup: 62 cm, höjd: 77 cm
1237 6516 Skrivbordsstol JOC
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:10)
1237 6562 Skrivmaskin Olivetti, plast. Längd: 35
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:21)
1237 4627 Skrivskåp Bredd: 78 cm. Djup: 45 cm. Höjd: 195 cm, nyckel
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:55)
1237 4395 Skulptur + fat, 3 delar, Allan Ebeling (1897-1975), Sverige. Eskilstuna. Längd: 15-21 cm, Höjd: 21 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:24)
1237 6437 Skulptur Buddha + fohund. Höjd: 6-23
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:32)
1237 5109 Skulptur Ekeby, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Troll. Höjd: 13
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:08)
1237 5110 Skulptur Ester Wallin (1928-2009), Sverige. Ekeby. Längd: 15 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:09)
1237 6350 Skulptur Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Fågel, Rörstrand. Höjd: 21 cm ca
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:27)
1237 6194 Skulptur Gustavsberg, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Lejon. Höjd: 14
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:41)
1237 6566 Skulptur Gustavsbergs Studio, Sven Wejsfelt (1930-2009), Sverige. Längd: 55
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:28)
1237 6213 Skulptur Jef Lambeaux (1852-1908), Belgien. Signerad J M Lambeaux. Brunpatinerad brons, erotiskt par. Höjd: 7 cm, längd: 11 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:04)
1237 5135 Skulptur Klase Höganäs, 1980, Signerad, glaserad stengodslera. Längd: 17, höjd: 15 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:24)
1237 5136 Skulptur Klase Höganäs, Tupp. Glaserad stengodslera. Höjd: 23,5 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:26)
1237 5057 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Johanna ur Larsons Ungar, Gustavsberg 1962-1980, målad och delvis glaserad brun stengodslera, höjd: 14 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:13)
1237 5025 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Johanna ur Larsons Ungar, Gustavsberg 1962-1980, målad och delvis glaserad brun stengodslera, höjd: 14 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:31)
1237 6204 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Lotta ur Larsons Ungar, Gustavsberg 1962-1979, målad och delvis glaserad brun stengodslera. Höjd: 16 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:44)
1237 6191 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Pippi med häst, Signerad, Sweden. Höjd: 18
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:23)
1237 6262 Skulptur Lladro. Höjd: 23 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:54)
1237 4280 Skulptur Mus. Höjd: 68 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:33)
1237 4548 Skulptur Royal Copenhagen, Flickor. Höjd: 19 längd: 17 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:28)
1237 4282 Skulptur Signerad Brinck -52, Flicka med apa. Höjd: 14
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:35)
1237 6540 Skulptur silver, Lama. Höjd: 10 cm. Vikt: ca 134 g. (med träbotten).
1237 6569 Skulptur Sten Lykke Madsen (f. 1937), Danmark. Bing & Grøndahl. Höjd: 34 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:30)
1237 6205 Skulptur Trä, Lejon. Längd: 38, höjd: 18 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:44)
1237 5111 Skulptur Upsala-Ekeby. Mari Simmulson (1911-2000), Sverige. Höjd: 16
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:10)
1237 6212 Skulptur/fontän Metall, Groda. Längd: 21, höjd: 11 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:58)
1237 6215 Skulpturer 2 st, Kay Bojesen, Apa, trä. Höjd: 20
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:25)
1237 6195 Skulpturer 2 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg. Höjd: 10-12
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:42)
1237 6559 Skulpturer 4 st, Kina. Höjd: 12-30 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:20)
1237 6153 Skyltdocka med uniform, 1940-/50-tal. Höjd: 182
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:21)
1237 6368 Slaglåsgevär med bajonett. Längd: 141-189
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:20)
1237 6050 Slaglåspistol 1800-tal. Längd: 17
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:59)
1237 6302 Smycken 5 delar, 18 k, ca 5 gr
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:12)
1237 6249 Snurrfåtöljer ett par
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:32)
1237 6299 Snurrpall Ek. Diameter: 33cm. Höjd: 53cm.
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:09)
1237 6094 Snurrpallar Ett par, krom. Höjd: ca 50 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:17)
1237 6023 Snurrstol "ÅRY", Stålmöbler Örsjö
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:07)
1237 6409 Soffa design: Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Samsas. Längd: 182
S�ldes f�r 11.500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:35)
1237 6662 Soffbord England, Idegran. Bredd: 129, djup: 76 cm, höjd: 55 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:17)
1237 6511 Soffbord Gustaviansk stil. Bredd: 121, djup: 72 cm, höjd: 56 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:54)
1237 6408 Soffbord Hunters table. Bredd: 151, djup: 41+ 2x25, höjd: 54 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:34)
1237 6223 Soffbord / matbord Teak, 60/70-tal. Bredd: 130cm. Djup: 68cm. Höjd: 55cm
1237 6588 Sparbössa Metall. Höjd: 18
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:51)
1237 6227 Spegel 1960-tal, 112x42
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:57)
1237 6361 Spegel 66x44
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:02)
1237 6026 Spegel 84x40, med tryck
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:11)
1237 6373 Spegel Blandstil, 1800-tal, björk, 62x30
1237 6510 Spegel Empirestil, 87x41
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:54)
1237 4037 Spegellampett Gustaviansk stil, brons. Höjd: 90
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:52)
1237 6489 Spegellampetter ett par, Tenn. Höjd: 28
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:29)
1237 6488 Spegellampetter ett par. Höjd: 31, nutida
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:28)
1237 4010 Speglar Ett par, Gustaviansk stil, 56x39
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:42)
1237 6483 Spelbord 1800-tal. Bredd: 88, djup: 2x44 cm, höjd: 61 cm
1237 4380 Spelbord mahogny, Bredd: 85 cm. Djup: 41 cm. Höjd: 72 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:21)
1237 4683 Staffli rokokostil, nutida. Höjd: 170
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:26)
1237 6248 Stegpall höjd: 62 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:33)
1237 6066 Stengods 5 delar, bland annat 2 del Argenta. Höjd: 2,5-15 cm. Diameter: 8-31 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:15)
1237 6363 Stentryck "Wermlands Fält-jägare-Regemente". Motivet: 30x26
1237 6379 Stol Arper, Catifa 46, Italien
1237 6338 Stol Italien
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:58)
1237 6263 Stolar 10 st. Nyrenässans
1237 6471 Stolar 4 st
1237 6519 Stolar 4 st, Bemålade
1237 6260 Stolar 8 st. + 1 karmstol, Nyrenässans
1237 6480 Stolar ett par, 1890-tal
1237 4682 Stolar Ett par, Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Sadelgjord, 1998
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:14)
1237 6650 Stop 2 st, Glas. Höjd: 35-36
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:12)
1237 6099 Stop Tenn, 1800-tal. Höjd: 32
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:23)
1237 4040 Supskedar Ett par, silver. Längd: 16,5cm. Vikt: 102g.
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:56)
1237 6407 Sybord lyrformad fot, intarsia. Bredd: 56. Djup: 38 cm. Höjd: 73 cm, nyckel
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:33)
1237 6414 Sybord Senempire. Diameter: 44, höjd: 78 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:39)
1237 6476 Sybord Valnöt. Bredd: 55, djup: 39 cm, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:59)
1237 6352 Taburett Gustaviansk stil. Längd: 48
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:24)
1237 6449 Takarmatur 1950/60-tal. Höjd: 55
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:38)
1237 6022 Takarmatur 20-tal, mässing, prismor. Höjd: 80
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:06)
1237 4096 Takarmatur Art Déco. Höjd: 55
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:25)
1237 6360 Takarmatur jugend. Höjd: 80 cm ca
S�ldes f�r 11.500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:46)
1237 6325 Takarmatur NK, nr. 530008,1940-tal. Diameter: 33 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:46)
1237 6049 Takarmatur Prismor. Diameter: 30
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:52)
1237 6027 Takarmatur Tidigt 1900-tal, glaskupa. Höjd: 30 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:12)
1237 6396 Tallrikar 3 st, Kina. Diameter: 18 ca
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:18)
1237 2273 Tallrikar 5 st, dekor i famille rose, diameter: 22 ca
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:41)
1237 6251 Tapa-cloth Polynesien, barkfiber, inköpt på 1960-talet, 89x92
1237 6025 Tavla Dekor till Stockholmsutställningen 1930,69x49
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:09)
1237 6328 Tavla Kimono, ramens innermått: 75x124
1237 6321 Tavla Kimono, ramens innermått: 87x99
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:40)
1237 4288 Tavla Lackarbete, Ryssland, Signerad, Marin, 16x34
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:40)
1237 6111 Teckning A Magnusson, 1811, signerad, skulpturstudie, 45x35
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:57)
1237 4178 Teckning Johnson Bradford, porträtt av Mrs Cornell Dayton Ohio, 25x18 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:49)
1237 6561 Teglashållare 3+ 2 st, Förgyllt silver, med niellodekor, Ryssland. Höjd: 8,5cm. Vikt: ca 434g.
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:26)
1237 6594 Tekanna + kaffekanna, Bing & Grøndahl. Höjd: 19-27 cm
1237 6591 Tekoppar + assietter, 11 delar, Bemålade, Hutschenreuther
1237 5123 Tekoppar 12 st. Fontana, Gefle
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:45)
1237 6558 Tekoppar 2 st, Kina. Nutida. Höjd: 5 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:26)
1237 6381 Tekoppar 6 st, Rosenthal, Maria, Björnbär
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:14)
1237 6154 Tekoppar med fat + assietter, 18 delar, Grindley, England
1237 6292 Tennsoldater parti diverse med tillbehör
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:55)
1237 6530 Teservisdelar 18 delar, Blå Eld, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, flintgods
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:46)
1237 6388 Teservisdelar 27 delar, Måsen, Bing & Grøndahl
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:00)
1237 6375 Teservisdelar England, 12 delar
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:16)
1237 6201 Toilettebord Teak, med belysning. Bredd: 96. Djup: 38 cm. Höjd: 125 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:42)
1237 6182 Träfigurer 3 st, Alexander Girard, Vittra Design, No 3,4,6. Höjd: 15-27
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:37)
1237 4244 Träfigurer 4 st, teak, 50/60-tal. Höjd: 5-20
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:48)
1237 6165 Träsnitt 2 st, Japan, Ogata Gekko (1859-1920). Motivet: 32,5x21,5
1237 6128 Träsnitt Annie Bergman, "Skogsklöver", 460 upplaga, signerad. Motivet: 20x15
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:57)
1237 6140 Träsnitt Hans Gerhard Sörensen (1923-1999), Norge. 46/100, Pojke med sköldpadda. Signerad, daterad -52. Motivet: 37x29
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:30)
1237 6137 Träsnitt Jan Thomas Breivik. Signerad, daterad -49, hus, signerad. Motivet: 25x18
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:19)
1237 6015 Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. 1961, bladets mått: 44x63, löst blad
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 21:01)
1237 6245 Träsnitt Toshi Yoshida (1911-1995), Japan. Motivet: 50x30 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:37)
1237 6294 Troll 2 st, Thomas Dam, bland annat 1979. Höjd: 24-45 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:58)
1237 6225 Tygtavla Marimekko, Erja Hirvi, Kaakaopuu, 95x141
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:50)
1237 4562 Våg 10kg, modell äldre. Längd: 57
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:33)
1237 6524 Väggarmatur mässing. Längd: 20cm. Djup: 45cm. Höjd: 32cm.
1237 4566 Vägghylla Ett par, "Glue", Erik Janunge. Längd: 180 cm
1237 6418 Vägghylla med låda. Längd: 39, djup: 15 cm, höjd: 55 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:45)
1237 4545 Vägghyllor Ett par, "Glue", design: Erik Janunge. Längd: 180
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:10)
1237 4524 Vägghyllor Ett par, "Glue", design: Erik Janunge. Längd: 180
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:33)
1237 4670 Vägghyllor Ett par, "Glue", Erik Janunge. Längd: 180 cm
1237 4275 Väggreler + ljusstake, 2 delar, Koppar. Höjd: 26-32, tidigt 1900
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:29)
1237 6108 Väggur omkring 1900, metall, 32x20
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:33)
1237 6093 Väggur Sent 1800-tal. Höjd: 97
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:16)
1237 6415 Väggvitrinskåp Bredd: 63 cm, djup: 16 cm, höjd: 66 cm, nyckel
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:39)
1237 6585 Vapen Kindjal. Längd: 61,5
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:46)
1237 6614 Vas + kanna, Uppsala Ekeby & Skansen. Höjd: 16-28
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:25)
1237 6013 Vas + skål, 2 delar, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor, diameter: 15, höjd: 5-15 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:36)
1237 6330 Vas + skålar, 3 delar, Kina. Höjd: 8-25 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:59)
1237 4368 Vas Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Iittala + skål, Fuga, Sven Palmqvist (1906-1984), Sverige. Höjd: 16cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:01)
1237 5093 Vas Ankargods, monogramsignatur. Gustavsberg. Höjd: 23 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:07)
1237 6505 Vas glas, Bengt Edenfalk (f. 1924), Sverige. Skruf, 1970-80-tal. Höjd: 14
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:47)
1237 6369 Vas Glas, Etsad dekor. Höjd: 22
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:25)
1237 6067 Vas Konstglas, Italien. Höjd: 38
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:25)
1237 6047 Vas Kristall, Elme glasbruk. Höjd: 25
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:49)
1237 6386 Vas Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg. Höjd: 25,5 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:57)
1237 6646 Vas Rörstrand, Jugend. Höjd: 18
1237 6444 Vas stengods, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, 1132. Höjd: 14, diameter: 13,5 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:20)
1237 6570 Vas Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta Boda, Open mind. Höjd: 28-32, med träsockel
1237 6501 Vas Upsala Ekeby, keramik. Monogramsignatur KEB. Höjd: 13,5 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:43)
1237 6456 Vaser + skål, 2+ 1, stengods, Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Gustavsbergs Studio. Höjd: 8,5- 10,5 resp. Diameter: 6,5 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:48)
1237 4163 Vaser + skål, bland annat John Andersson, Höganäs. Höjd: 12-21 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:42)
1237 6462 Vaser 4 st. Stengods, Gustavsberg, Mölle, Höganäs samt Danmark. Höjd: 5- 15
1237 5043 Vaser 4 st. Upsala Ekeby. Höjd: 11-24
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:18)
1237 6091 Vaser ett par, brons, Reliefdekor med drakar. Höjd: 26
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:11)
1237 4549 Vaser & kannor 5 delar, Bo Fajans, Tällberg, Upsala-Ekeby. Höjd: 14-26
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:29)
1237 6063 Vattenkittel Richard Sapper för Alessi. Höjd: 20 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:00)
1237 6217 Vettar 2 st. Längd: 27-40
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:57)
1237 6199 Vevgrammofon Ek, med myntinkast. Längd: 44cm. Djup: 53cm. Höjd: 38cm.
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:43)
1237 6029 Vikskärm 3 delad. Höjd: 172, nutida, 3x50
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:14)
1237 6031 Vikskärm Asien, trä / lack / stenarbete. Höjd: 175 längd: 2x55 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:16)
1237 6461 Vinglas 11 st. Höjd: 15
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:46)
1237 6347 Vinglas 15 st, Reijmyre Glasbruk. Höjd: 18,5 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:13)
1237 6495 Vinglas 8 st, Orrefors. Höjd: 21
1237 6539 Vinglas Ett par, Sterling. Höjd: IAE, 1996, invändigt förgylld. Höjd: 15
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 21:01)
1237 6324 Vitrinskåp Art Déco. Bredd: 108, djup: 45 cm, höjd: 181 cm
1237 6455 Vitrinskåp England. Bredd: 72, djup: 29 cm, höjd: 113 cm, nyckel
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:45)
1237 6080 Vitvinsglas 10 st. Höjd: 20
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:28)
1237 6349 Whiskyglas 8 st, Orrefors. Höjd: 8
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:19)
1237 6216 Ytterfoder 2 st. Monica Förster, Skultuna. "Flower Pot". Silverpläterad mässing. Höjd: 12 cm. Diameter: 15 cm. Vikt: 911g
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:25)
1237 6179 Ytterfoder 3 st, Gustavsberg. Höjd: 7-17
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:05)
1237 6487 Ytterfoder 3 st, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Höjd: 15 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:27)
1237 5042 Ytterfoder 4 st, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. "Olympia", Rörstrand. Höjd: 15
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:59)
1237 6401 Ytterfoder 6 st, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Höjd: 13-15 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:24)