Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 25 februari 2019 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1237 4558  Akvarell Anders Gullberg (f. 1927), Renhjord. Signerad, daterad -76. Motivet: 18,5x26

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:20)

1237 6021  Akvarell Birger Borman, vinterlandskap, 1944,39x29

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:02)

1237 6139  Akvarell Erland Melanton (1916-1968), Sverige. Sydländskt hamnmotiv. Signerad, daterad -48. Ca 23x40 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:23)

1237 6117  Akvarell Fredrik Philip Klingspor (1761-1832), "Utsigt af Cajane stad". Signerad, daterad 1790,20x32

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:22)

1237 6343  Akvarell Karl Tirén (1869-1955), Sverige. Fjällandskap, signerad. 33x48

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:01)

1237 4179  Akvarell Oidentifierad konstnär. Familjeporträtt, 26x21 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:56)

1237 6119  Akvareller 2 st, Oidentifierad konstnär. Omkring 1900, Signerade Clara L-n, Lanskap med krukor & ruiner, signerade. Motivet: 30x22 ca

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:28)

1237 6254  Akvareller/ teckningar 7 st. 1800-tal, ca. 10x15

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:35)

1237 2264  Applique Louis XVI stil, 1800-tal, brons. Höjd: 57

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:31)

1237 6143  Arkivskåp med Jalusi, björk. Bredd: 50. Djup: 40 cm, höjd: 145 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:43)

1237 6291  Armband 18 k, 12. 4 gr. Längd: 19,5cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:50)

1237 6034  Armband David Andersen, Sterlingsilver / emalj, Norge. Längd: 20 ca. Vikt: ca 25g.

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:25)

1237 6421  Assietter 11 st, Glas, Dia 18cm.

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:29)

1237 6532  Assietter 12 st, Bengt Orup (1916-1996), Sverige. Strikt. Diameter: 17

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:53)

1237 6357  Assietter 12 st, majolika, Rörstrand. Diameter: 18 cm ca

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:41)

1237 6619  Bestick 3 + 3 delar, silver, i etui. Bruttovikt: ca 254 g (varav knivar ca 85 g)

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:27)

1237 6529  Bestickuppsättning 100 del ca, nysilver, Aurora

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:45)

1237 6534  Bestickuppsättning 73 delar, silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget. Bruttovikt: 2500g (varav knivar1140g)

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:51)

1237 6258  Biblioteks-/ konferensbord ek, barockstil, med lådor, läderskiva. Bredd: 296. Djup: 146 cm. Höjd: 74 cm

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:02)

1237 6222  Blandteknik Astrid Munthe de Wolfe (f. 1926), Sverige. Öland, signerad. Motivet: 19x28

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:17)

1237 4429  Blandteknik Egil Malmsten (1921-2016), Sverige. Mostar. Signerad, daterad -47, ca 19x24 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:56)

1237 4197  Blandteknik Ewert Karlsson EWK (1918-2004), Sverige. Man. Signerad, daterad 1982, bladets mått: 50x37, oramad

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:00)

1237 6431  Blandteknik Ragnar Johansson (1913-1997), Sverige. 58x40

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:22)

1237 6542  Blandteknik Relief, Stig-Åke Lund (f. 1932), Sverige. "spirare", Sterlingsilver, ramens innermått: 27x30

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:03)

1237 4424  Blomsterbord Bemålad, Bredd: 75cm. Djup: 23 cm, höjd: 81cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:52)

1237 6513  Blomsterbord Smide. Bredd: 70, djup: 35 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:56)

1237 6316  Blyerts Acke Åslund (1881-1958), Sverige. Hästar, signerad, 1940,25x31

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:25)

1237 6061  Bokblad 9 st, 1600-tal, ur Venationes, 24x30

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:46)

1237 6250  Bokhylleskåp Svenska Möbelfabrikerna AB, 1950-tal, teak. Bredd: 79,5cm. Djup: 40cm. Höjd: 148,5cm.

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:33)

1237 6096  Bord gustaviansk stil, 1800-tal, bemålat. Bredd: 70, djup: 42 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:18)

1237 6356  Bordsfotogenlampa Majolika, elektrifierad. Höjd: 45 cm ca

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:40)

1237 6072  Bordsfotogenlampa mässing. Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:58)

1237 6549  Bordskanon brons, på trälavett, replika. Längd: 37 cm (kanonröret)

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:14)

1237 6065  Bordskanon Stafsjö Bruk, trä / järn. Längd: 36

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:14)

1237 6592  Bordslampa glas. Höjd: 54 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:59)

1237 6180  Bordslampa Mässing med glasskärm. Nutida. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:02)

1237 6659  Bordslampa Porslin, Spanien. Höjd: 80

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:04)

1237 6229  Bordslampa porslin. Höjd: 41

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:02)

1237 6590  Bordslampa Tilgman Keramik. Höjd: 54 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:54)

1237 6643  Bordslampfot metall. Höjd: 53

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:03)

1237 4396  Bordslampfötter Ett par, Murano, Rostratoglas. Höjd: ca 9-14,5 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:25)

1237 6658  Bordslampor ett par, Porslin. Höjd: ca 30

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:03)

1237 4687  Bordslyster Sengustaviansk stil 1800-tal, Fot i kristall, stomme och ljuspipor i förgylld mässing. Höjd: 78 cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:19)

1237 6173  Bordsskärmar 2 st, orientaliskt motiv. Längd: 60. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:12)

1237 6261  Bordsur + väggur. Höjd: 20, diameter: 15 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:54)

1237 4588  Bordsur marmor, kolonn. Höjd: 32 cm, nyckel

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:26)

1237 6541  Bricka + salt och pepparströare, med gallerkant, silver, Portugal. Längd: 19,5 cm. Höjd: 4-13,5. Vikt: ca 466g.

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:02)

1237 6095  Brickbord Krom. Bredd: 60. Djup: 40 cm, höjd: 81 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:18)

1237 6192  Brosch 18 k, 6,8 g. Bredd: 3,5cm. Höjd: 4cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:34)

1237 6150  Brosch 18k, 8,2g, med pärla. Längd: 4

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:58)

1237 6152  Brosch Nyckelpiga, emalj / stenar / pärlor, 2,3 ca. Bredd: 2cm. Höjd: 2cm.

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:07)

1237 6402  Byrå 1950/60-tal, Teak. Bredd: 75, djup: 38 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:25)

1237 6403  Byrå 6-lådig, bemålad. Bredd: 56, djup: 41 cm, höjd: 147 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:26)

1237 6242  Byrå 6-lådig. Bredd: 75, djup: 38 cm, höjd: 120 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:28)

1237 6512  Byrå Björk. Bredd: 100, djup: 43 cm, höjd: 65 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:55)

1237 6660  Byrå England, Idegran. Bredd: 45, djup: 33 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:07)

1237 6466  Byrå England. Bredd: 45, djup: 33 cm, höjd: 65 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:53)

1237 4211  Byrå med stenskiva, Bredd: 63 cm. Djup: 35cm, höjd: 68 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:38)

1237 6239  Byrå med stenskiva. Bredd: 62, djup: 34 cm, höjd: 67 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:25)

1237 6441  Byrå Rokokostil, med stenskiva. Bredd: 90, djup: 41 cm, höjd: 78 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:02)

1237 6411  Byrå Rokokostil. Bredd: 92, djup: 48 cm, höjd: 80 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:41)

1237 6405  Byråar 2 st, med stenskivor. Längd: 37, djup: 30 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:31)

1237 6665  Carborundumetsningar 3 st, Alain Soucasse (f. 1951), bladets mått: 38x30 - 67x52

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:53)

1237 6020  Ceremonislev Sterlingsilver, orientalisk. Längd: 31,172g

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:02)

1237 6535  Champagneglas 3 st, Erika Lagerbielke (f. 1960), Intermezzo, Orrefors, fot med underfång i blått. Höjd: 25

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:54)

1237 6556  Champagneglas Erika Lagerbielke (f. 1960), Intermezzo, Orrefors, fot med underfång i blått. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:45)

1237 6100  Collage Einar Höste (f. 1930), Sverige. 13/15. Signerad, daterad -65, ej glas, 61x46

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:48)

1237 6081  Dalahäst modell äldre. Längd: 17, höjd: 18 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:29)

1237 6470  Damarbetsbord omkring sekelskiftet 1900. Bredd: 82, djup: 44 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:56)

1237 6482  Damarmbandsur 10 st, bland annat Seiko

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:11)

1237 6287  Damarmbandsur Longines. Diameter: 2,5cm Total längd med armband: 10cm.

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:40)

1237 6523  Dantestol Renässansstil

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:03)

1237 6587  Dekorationsvapen 2 delar, Metall. Längd: 72-110

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:49)

1237 6074  Dolkar 2 st. Längd: 31-46

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:26)

1237 6459  Dosa Silver/sköldpadd, dubbellock, ca 1760-tal. Höjd: 4 c. Längd: 6,5 cm. Vikt: ca 60g.

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:44)

1237 6122  Dragspel I väska, Cancini

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:14)

1237 6327  Dubbelkanna Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand. Höjd: 23 cm ca

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:48)

1237 6337  Dukar 3 st, Linne

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:56)

1237 6382  Ekiperingsskåp Bredd: 122 cm, djup: 60 cm, höjd: 216 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:19)

1237 6053  Emaljmålning Bengt Berglund (f. 1936), Sverige. Gustavsberg, 23x23

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:05)

1237 6423  Espressomaskin Ascaso, "Dream Arc Elipse Basic". Längd: 35cm. Djup: 24cm. Höjd: 23cm.

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:41)

1237 4176  Etsning Börje Sandelin (1926-1970), Sverige. 32/35, flicka, signerad. Motivet: 16,5x12

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:44)

1237 6604  Etsning Harald Sallberg (1895-1963), Sverige. Stadsbild, Signerad. Motivet: 18x13

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:51)

1237 6335  Etsning Olle Hjortzberg (1872-1959), Sverige. Gamla Stan, signerad. Motivet: 28x22

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:54)

1237 6005  Etsning Stig Åsberg (1909-1968), Sverige. Fåglar, signerad. 1955, bladets mått: 28x18

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:21)

1237 6457  Etui silver, Persien, 1900-talets första hälft, Längd: 11,5 cm. Djup: 7 cm, vikt. 222g

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:42)

1237 6500  Färgetsning Gerald Steffe (f. 1939), Sverige. 1965. Motivet: 24x24

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:46)

1237 6056  Färglitografi 2 st, Claude Weisbuch (f. 1927), 44x59

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:18)

1237 6629  Färglitografi Anders Dahl, EA-upplaga, signerad, bladets mått: 23x32

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:38)

1237 4649  Färglitografi Anthony Strüwer (f. 1942), Sommar. Signerad, numrerad 21/250, ca 54x45 cm, löst blad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:15)

1237 6126  Färglitografi Berndt Wennström (f. 1945), Sverige. Gatuscen. Signerad, numrerad 149/290. Motivet: 36x21

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:54)

1237 6385  Färglitografi Berndt Wennström (f. 1945), Sverige. Signerad, numrerad 16/290. Motivet: 31x21 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:34)

1237 4648  Färglitografi Christina Knall (f. 1947), Sverige. Motiv från Slussen, Löst blad, Signerad, 45x56

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:13)

1237 6348  Färglitografi Curt Sjöberg (1911-1987), "Torget, Trosa". Signerad, numrerad 57/360. Motivet: 38x47 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:15)

1237 6553  Färglitografi Edward Sangö. Signerad, daterad -96,167/310, Kvinna på bänk, 29x42

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:19)

1237 6370  Färglitografi Gunnar von Gegerfelt (f. 1926), Sverige. Skog. Signerad, numrerad 35/210. Motivet: 42x50

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:30)

1237 6344  Färglitografi Harry Wichmann (1916-1993), Sverige. Djurgårdsfärjan. Signerad, numrerad 159/360. 55x65cm.

1237 6609  Färglitografi Joakim Allgulander (f. 1965), Sverige. Signerad, numrerad 219/240, bladets mått: 22x18 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:44)

1237 6502  Färglitografi Lars Dan. Signerad, numrerad 40/200. Motivet: 71x52 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:44)

1237 6618  Färglitografi Mia Lundkvist, signerat, bladets mått: 36x27

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:27)

1237 6633  Färglitografi Nito Vega (f. 1961), Sverige. Signerad, numrerad 185/200, bladets mått: 37x60 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:42)

1237 6076  Färglitografi Oidentifierad konstnär. Komposition. Signerad, numrerad 10/20. Motivet: 40x59

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:18)

1237 6631  Färglitografi Paul Voss (f. 1957). Signerad, numrerad 97/175, bladets mått: 45x64 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:40)

1237 6637  Färglitografi Petter Thoen (f. 1943), Signerad, numrerad 176/350, bladets mått: 46x32 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:49)

1237 6636  Färglitografi Petter Thoen (f. 1943), Signerad, numrerad 213/350, bladets mått: 32x46 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:48)

1237 6371  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. "Fotogenlampa", signerad. Motivet: 40x29

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:32)

1237 4680  Färglitografi Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Signerad, numrerad 141/250. Motivet: 26x21 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:11)

1237 3066  Färglitografier 4 st, Nisse Zetterberg (1910-1986), Sverige. Signerade. Motivet: 26x24 cm, 26x27 cm, 29x27 cm, 45x36 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:36)

1237 6607  Färglitografier 4 st. Max Knutsson. Signerad, numrerad 74/275, bladets mått: 32x46 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:21)

1237 6567  Fat  + skål, Kristall, Silvermonterad, Finland / Böhmen, diameter: 11-27

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:29)

1237 6497  Fat 11 st, Japan. Diameter: 10 cm ca

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:39)

1237 6557  Fat 3 st i blåvitt porslin + vas i koppar. Kina. Nutida. Höjd: 18 cm. Diameter: 23 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:31)

1237 4472  Fat 6 st, Tenn, 1700-/1800-tal. Diameter: 19-47

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:22)

1237 6334  Fat England. Längd: 45 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:55)

1237 6528  Fat Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Fajans, Gustavsberg. Längd: 25 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:45)

1237 6043  Fat Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Tulpan, diameter: 31

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:36)

1237 6410  Fåtölj design: Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Samsas

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:35)

1237 6413  Fåtölj Emma

1237 6098  Fåtölj Krom / skinn, 60/70-tal

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:20)

1237 6479  Fåtölj Plysch

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:18)

1237 6596  Fåtölj rotting, stålunderrede, 1960-tal

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:13)

1237 6144  Fickur 14k, diameter: 5

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:46)

1237 6200  Figurin Royal Copenhagen, H C Andersen. Höjd: 19,5

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:45)

1237 6203  Figuriner 3 st, bland annat Royal dux. Höjd: 19-23

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:43)

1237 6645  Figuriner 3 st, Den Kongelige Porcelainsfabrik / Bing & Grøndahl. Höjd: 6-18

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:13)

1237 6393  Figuriner 3 st, Tyskland. Höjd: 15 ca

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:19)

1237 6004  Figuriner 3 st. Bla. Bing & Grøndahl. Höjd: 17 - 23

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:13)

1237 6387  Figuriner 7 st, glas. Höjd: 7-13 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:59)

1237 6364  Fiskbestick Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige, "Nobel", Gense. Rostfritt stål. 16 delar, 8 + 8 st. Längd: 18,5-21 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:08)

1237 6445  Flakonger 2 st. Böhmen. Höjd: 15 resp. 11

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:26)

1237 6206  Flaskor/skulpturer 10 st, Keramik. Höjd: 17-33

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:45)

1237 6538  Fönsterljusstake Osram. Längd: 38, höjd: 45 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 21:02)

1237 6573  Fosil fiskar, sandsten, 38x25

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:33)

1237 6221  Frukostkoppar 2 st, Fiesta, Ulla Procopé (1921-1968), Finland. Arabia. Målad dekor i koboltblått. Signerade Arabia Finland UP. Höjd: 9 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:14)

1237 6576  Fruktfat Arabia, Gunvor Olin-Grönqvist (1928-2005), Finland. Äpple, diameter: 32,5

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:37)

1237 6256  Gitarr Akustisk, Spanien. Längd: 100cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:44)

1237 6224  Glas 6 + 5 st. Etsad dekor. Höjd: 9 - 15

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:28)

1237 6048  Glas 6+ 9 delar. Höjd: 6-13

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:51)

1237 6533  Glas 7 st, Bengt Orup (1916-1996), Sverige. Strikt. Höjd: 9, diameter: 9 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:55)

1237 6174  Glas Iittala, 7 delar. Höjd: 5-26

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:13)

1237 6428  Glasservis 17 delar, Boda Flagg, Signe Persson-Melin (f. 1925), Sverige. Höjd: 6-13,5

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:13)

1237 6045  Glasservisdelar 17 delar, Pippi, Walter Hickman, Kosta Boda, cylinderformade glas med luftbubbla. Höjd: 8-13-29

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:42)

1237 6583  Glasservisdelar 31 delar, Strömbergshyttan. Höjd: 7-12

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:41)

1237 6640  Globlampa höjd: 88 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:56)

1237 6654  Golvfotogenlampa Höj / sänkbar. Höjd: 107-144

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:36)

1237 6197  Golvlampor ett par. Höjd: 133

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:56)

1237 6424  Gouache Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Flicka på båt, Signerad. Motivet: 10x18

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:34)

1237 6545  Gräddkanna + sockerskål+ ströare, 4 delar, silver. Höjd: 6-10cm. Vikt: ca 302 g.

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:07)

1237 6652  Gräddkanna silver, W A Bolin, 1947. Längd: 13,5. Höjd: 7 cm Vikt: ca 147g.

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:23)

1237 6635  Grafiskt blad Cecilia Haupt (f. 1972), Sverige. PT, signerad, bladets mått: 20x26

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:46)

1237 6634  Grafiskt blad Cecilia Haupt (f. 1972), Sverige. Signerad, numrerad 97/240, bladets mått: 26x20 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:53)

1237 6430  Grafiskt blad Henri de Toulouse-Lautrec (efter), la Revue blanche. Motivet: 31x23 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:20)

1237 6630  Grafiskt blad Karin Dahlin (f. 1975), Sverige. 11/50, signerad, bladets mått. 36x36

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:42)

1237 6641  Grafiskt blad Karin Dahlin (f. 1975), Sverige. Signerad, numrerad 6/50, bladets mått: 39,5x39,5 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:53)

1237 6612  Grafiskt blad Sofia Linde (f. 1980), Sverige. 1/50, signerad, bladets mått: 48x36

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:24)

1237 6374  Gravyrer 5 st, 1700-/1800-tal. 25x30cm. 19x14,5cm. 44,5x36cm. 24x34,5cm. 21x26cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:19)

1237 4676  Grislampa Osram thermolux, 250W, med galler. Längd: 35cm. Djup: 35cm. Höjd: 70cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:00)

1237 6301  Halsband med hänge, 18 k, med briljant, 5,2 ca. Längd: 45cm.

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:16)

1237 6312  Halsband Sterling, Danmark. Längd: 33cm.

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:23)

1237 6228  Hängare Charles & Ray Eames, "Hang it all", Vittra design museeum. Längd: 51, höjd: 36 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:59)

1237 6305  Hänge 18 k, 5,6 gr. 5x3cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:15)

1237 4022  Hängsmycke 18k med stenar, Halsband förgyllt silver. Vikt: ca 3g.

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:27)

1237 6597  Herrarmbandsur Certina, stål. Diameter: 4cm. Total längd m armband: 9cm.

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:10)

1237 6468  Herrbetjänt höjd: 105 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:53)

1237 4426  Hörnskåp 1700-/1800-tal, bemålad, Bredd: 80 cm. Djup: 50cm, höjd: 154 cm, nyckel

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:43)

1237 6014  Ikon Sent 1800-tal, Metallrizza, 22x17

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:53)

1237 6436  Ingefärskrus 3 st, Kina. Höjd: ca 13

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:31)

1237 4473  Julkrubba + djur, modell äldre. Längd: 17cm. Djup: 8cm. Höjd: 15cm.

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:20)

1237 6207  Kaffegods Royal Copenhagen, 11 del

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:51)

1237 6010  Kaffekoppar + assietter, 6 + 6 delar. Lomonosov, Sovjet

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:23)

1237 6599  Kaffeservis 12 delar+ 2 extra fat. Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Coq, Gustavsberg 1966-1985, ugnssäker, brun med vita kanter

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:30)

1237 6395  Kaffeservis KPM, ca 25 del

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:18)

1237 4593  Kaffeskedar 12 st, same, COP, 1957. Längd: 10

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:33)

1237 6208  Kanna + fat+ medaljong, England, diameter, 17, Längd: 25, höjd: 22 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:51)

1237 6193  Kanna silver, 1868. Höjd: 15cm. Vikt: ca 142 g.

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:40)

1237 6306  Käpp silverkrycka. Längd: 82

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:15)

1237 6384  Kapsylöppnare 2 st, mässing. Höjd: 8 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:17)

1237 6036  Karaff Gustav IIIs monogram, hällpip i silver, lejonhuvud, 17-23 cm. Höjd: 22cm. Vikt: ca 32 g. (utan glas).

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:24)

1237 6648  Karaff Kristall. Höjd: 31

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:11)

1237 6492  Karaff Nuutajärvi. Höjd: 31

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:38)

1237 6613  Karaffer 3 st, Kristall. Höjd: 26-33

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:24)

1237 6210  Karaffer / kannor 4 st, Glas/porslin. Höjd: 15-26

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:54)

1237 6667  Karmstol Yrjö Kukkapuro (f. 1933), Finland. Avarte, Finland. Metall

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:37)

1237 6247  Karmstolar ett par, 1920-tal

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:32)

1237 6473  Karmstolar ett par, Rokokostil

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:05)

1237 6288  Keramik 2 delar, vas, Liisa Hallamaa (1925-2008), Finland. Ägg, Höganäs. Höjd: 12 - 14

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:40)

1237 5082  Keramik 4 delar, Rörstrand, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Längd: 7-18,5

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:34)

1237 6515  Kista längd: 90 cm, djup: 49 cm, höjd: 54 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:57)

1237 6121  Kittel med lock Koppar, tripod, 1800-tal. Längd: 55

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:03)

1237 6196  Klämlampa industrilampa. Längd: 36cm. Djup: 13,5cm. Höjd: 23cm.

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:55)

1237 6611  Knivar + gafflar, 13 delar, Silverhandtag. Längd: 16,5-24,5cm. Vikt: ca 776g.

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:23)

1237 6142  Kompass i låda SILVA Typ 41, AB Bröderna Kjellström, Stockholm. Längd: 15,5, djup: 15,5 cm, höjd: 10 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:46)

1237 4457  Konsolbord Nyrokoko, bemålad träskiva. Bredd: 73cm. Djup: 32cm. Höjd: 78 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:59)

1237 6219  Konstglas 10 delar, Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Boda. Höjd: 3 - 11

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:07)

1237 6317  Konstglas 10 delar, Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Boda. Höjd: 3 - 24

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:30)

1237 6318  Konstglas 2 delar, Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:30)

1237 6319  Konstglas 4 delar, Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Boda, signerade. Höjd: 6 - 17

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:35)

1237 6582  Konstglas 4 delar. Kosta Boda, Transjö, Reijmyre. Höjd: 11-17 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:41)

1237 6320  Konstglas 9 delar, Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Boda. Längd: 7 - 14

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:39)

1237 6218  Konstglas / glas 18 delar, Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Boda. Höjd: 3 - 15

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:00)

1237 6329  Köpmansdisk längd: 100 cm, djup: 60 cm, höjd: 90 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:50)

1237 6336  Köpmansdisk längd: 130 cm, djup: 66 cm, höjd: 95 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:51)

1237 6090  Koppar 4 delar, Kina. Höjd: 6 ca

1237 6496  Koppar 9+ 5, Japan. Höjd: 5-7 cm ca

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:36)

1237 6073  Koppar med fat, 6 delar, Cobalt net, Lomonosov, Sovjet, porslin, märkt Made in USSR. Djup: 7,5-11,5cm Höjd: 5,5cm.

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:08)

1237 6602  Kopparstick Ur Suecia Antiqua et Hodierna, "Jönekioping", 20,5x36

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:47)

1237 6531  Kryddburkar 6+ 1, Rörstrand, bland annat Marianne Westman. Höjd: 9-11 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:48)

1237 6595  Kungligt fotografi Claës Lewenhaupt (1929-1929), Sverige. Carl XVI Gustaf & Silvia. Signerad 1983. Fotografi signerad Claës Lewenhaupt. Ram med kunglig krona. Motivet: ca 19x14 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 21:00)

1237 6608  Kuriosa 4 delar, 4-1. Längd: 26

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:29)

1237 6521  Lampbord Bredd: 70 cm, djup: 60 cm, höjd: 64 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:05)

1237 6406  Lampbord England. Bredd: 47, djup: 33 cm, höjd: 52 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:32)

1237 6184  Lampbord Gustaviansk stil, omkring sekelskiftet 1900. Bredd: 55, djup: 55 cm, höjd: 76 cm

1237 6054  Lampbord med lådor. Diameter: 56, höjd: 65 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:10)

1237 6178  Lampett höjd: 33 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:00)

1237 6355  Lampetter Ett par, Rokokostil. Höjd: 30 cm ca

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:37)

1237 6571  Leksak Mekanisk, Clown med fiol. Höjd: 22

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:37)

1237 6176  Leksaker 4 delar. Längd: 17-24

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:44)

1237 6323  Leksakshäst höjd: 44 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:43)

1237 6392  Likörservis 6+ 1 delar. Höjd: 6-17

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:15)

1237 6062  Linnedukar  + servetter, Linne, diverse

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 21:02)

1237 6164  Linnedukar 9 st, olika storlekar

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:06)

1237 6190  Litografi 2 st, Hjalmar Strååt (1885-1971), Sverige. Hedvig kyrka/Drottninggatan, Norrköping, 24x20 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:17)

1237 6313  Litografi Acke Åslund (1881-1958), Sverige. Hästar, signerad. Motivet: 26x32

1237 6639  Litografi Bengt Wallberg (1931-2004), Sverige. Signerad, numrerad 42/250, bladets mått: 27x29 cm

1237 6162  Litografi Harald Kihle (1905-1997), Norge. Stugor på berg, Signerad, daterad -47, numrerad 107/150. Bladets mått: 37x50 cm, löst blad

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:47)

1237 6504  Litografi Harald Lindberg (1901-1976), Sverige. Signerad, numrerad 128/150. Motivet: 29x44 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:46)

1237 6082  Litografi Sven Lidberg (1929-2009), Sverige. Stadsmotiv Frankrike, signerad, EA-upplaga. Motivet: 35x24

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:39)

1237 6057  Litografi Upsala, 59x82

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:19)

1237 6253  Ljuskrona höjd: ca 60

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:35)

1237 6376  Ljuskrona med prismor. Höjd: 60

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:08)

1237 4605  Ljuskrona rokokostil. Höjd: 45 ca

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:47)

1237 4626  Ljuskrona Rokokostil. Höjd: 48 cm ca

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:46)

1237 4004  Ljusstakar 2 par + 1 par ljuskronor, mässing. Höjd: 12-22

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:05)

1237 6303  Ljusstakar Ett par + vas, metall, Orio, 1930-tal. Höjd: 10 - 16

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:14)

1237 6390  Ljusstakar Ett par, Napoli. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:08)

1237 4322  Ljusstakar Ett par, omkring sekelskiftet 1900. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:19)

1237 6563  Ljusstakar Ett par, silver, 1960. Höjd: 8,5. Vikt: ca 350g (bruttovikt)

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:26)

1237 6018  Ljusstakar Ett par, silver, Markström, Uppsala, 1973, design: Eric Löfman. Höjd: 16cm. Bruttovikt: 200g

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:01)

1237 6257  Ljusstakar Ett par, Skultuna. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:39)

1237 6485  Ljusstakar ett par, Smide. Höjd: 27

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:12)

1237 6238  Ljusstakar ett par, Smide. Höjd: 45

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:21)

1237 6383  Ljusstake Jonas Grundell för Design House. Blå, 4-armad. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:15)

1237 6307  Manschettknappar diverse, bland annat silver. Totalvikt: ca 91 g.

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:16)

1237 6237  Månskensampel höjd: ca 50

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:19)

1237 6508  Månskensampel höjd: ca 70

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:50)

1237 6518  Matbord med klaff, Perstorp. Bredd: 96, djup: 62 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:59)

1237 6241  Matsalsgrupp Gustaviansk stil, 5 delar. Diameter: 110. Höjd: 75 cm, + 2 st iläggsskivor

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:24)

1237 6477  Matsalsgrupp Gustaviansk stil, 7 delar. Diameter: 110, höjd: 76 cm, + 2 st iläggsskivor

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:05)

1237 6064  Matservis 52 delar, Gustafsberg, "Wexiö" guld

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:11)

1237 6394  Matservis ca 50 del

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:17)

1237 4496  Matservisdelar 24 delar, Måsen, Bing & Grøndahl, II-sortering, 10 + 10 + 4 delar

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:09)

1237 6198  Matta Färg & Form, 80x300, design: Gunilla Axén

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:38)

1237 4055  Matta Kina, 136x200

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:30)

1237 6577  Matta Navajo, Arizona, 1900 talets början, 107x140

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:38)

1237 6451  Matta orientalisk, 160x215

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:39)

1237 6039  Matta Orientalisk, 175x285

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:29)

1237 6664  Matta Röllakan, Ingegerd Silow (1916-2005), Sverige. 87x170

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:51)

1237 6548  Matta Röllakan, Signerad HH, 135x190

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:13)

1237 6547  Matta Röllakan, Signerad MA, 120x195

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:09)

1237 6003  Matta Tibet, 167x232

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:11)

1237 6289  Medalj Spanien, If Ni Sahara. Höjd: 5

1237 6060  Minkpäls KC Lundgren, Stockholm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:35)

1237 4117  Mugg Arabia, Mumin, 1996, ”Kärlek”. Höjd: 8cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:13)

1237 4243  Offset tryck Kristian Russell (f. 1968), Sverige. Kvinna. Signerad, numrerad 19/45. Motivet: 95x66 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:47)

1237 4242  Offset tryck Kristian Russell (f. 1968), Sverige. Kvinna. Signerad, numrerad 22/45. Motivet: 95x66 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:46)

1237 4556  Olja / akvarell Else Hermansson (1900-1997), Sverige. Skogslandskap, Signerade, pannå, 21x15

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:05)

1237 6551  Oljemålning A Lundquist, landskap, Signerad. Olja på pannå, 40x48

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:16)

1237 6267  Oljemålning Adrian van Arkel (1924-2006), Sverige. Gata i Paris, signerad. Olja på duk, 82x61 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:59)

1237 6264  Oljemålning Adrian van Arkel (1924-2006), Sverige. Vägen mot medelhavet. Olja på pannå, signerad. 44x65

1237 4465  Oljemålning Albert Liebeck, Öland. Olja på duk, signerad. 37x53

1237 4468  Oljemålning Albert Liedbeck (1881-1955), Sverige. Signerad. Stilleben. Olja på duk, 20x31

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:08)

1237 6601  Oljemålning Arne Brodin (1913-1997), Sverige. Signerad, Sydländsk by. Olja på duk, 32x44

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:45)

1237 6041  Oljemålning Bertil Öhlund (1923-2003), Sverige. Signerad, daterad -55. Olja på pannå, 23x33 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:31)

1237 6266  Oljemålning Bertil Wahlberg (f. 1923), Sverige. Kust, signerad. Olja på pannå, 38x60 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:58)

1237 6075  Oljemålning Bertil Wahlberg (f. 1923), Sverige. Paris. Signerad. Olja på duk, 98x49 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:27)

1237 6271  Oljemålning Bertil Wahlberg (f. 1923), Sverige. Seglande barn, signerad. Olja på duk, 53x64

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:01)

1237 6101  Oljemålning Bertil Widbrandt (1914-1988), Sverige. Stockholmsmotiv med Stadshuset. Signerad. Olja på duk, 59x48 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:01)

1237 6340  Oljemålning Bertil Widbrant (f. 1914), Sverige. Änder, signerade. Olja på duk, 50x61

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:59)

1237 6102  Oljemålning Bertil Widbrant (f. 1914), Sverige. Orrar, signerad. Olja på duk, 48x59

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:06)

1237 6285  Oljemålning Bo von Zweigbergk (1897-1940), Sverige. Saint Maxime, signerad, 1934. Olja på pannå, 20x24

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:35)

1237 6281  Oljemålning Bo-Ruben Hedwall (f. 1938), Sverige. "Perinture A". Signerad, daterad Paris 1960. Olja på duk, 84x78 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:27)

1237 6103  Oljemålning Börge Ruud, Landskap med berg och stugor, Signerad. Olja på duk, 41x82

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:11)

1237 6110  Oljemålning Carl Olof Bartels (1869-1958), Sverige. Porträtt av Grosshandlaren Ryno Magnusson. Signerad. Olja på duk, 24x17 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 21:03)

1237 6372  Oljemålning Carl-Ivar Öfverbeck (1899-1976), Sverige. Eider, signerad. Olja på duk, 45x66 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:34)

1237 6434  Oljemålning Carsten Engström (1941-2004), Sverige. Stilleben. Olja på pannå, 46x37, oramad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:28)

1237 6038  Oljemålning Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. Äppelplockning. Olja på pannå, 33x40 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:32)

1237 6623  Oljemålning Christina Greger (f. 1053), Sverige. "Eldfåglar", signerad. Olja på duk, 90x80 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:32)

1237 6296  Oljemålning Edvin Lindholm-Houge (1898-1969), Sverige. Olja på pannå, 54x65 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:00)

1237 6051  Oljemålning Eric Rhönnstad (1909-1980), Sverige. Vintermotiv. Olja på pannå, 75x90 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:03)

1237 6077  Oljemålning Ewendahl, Stockholmsmotiv, 39x51, signerad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:20)

1237 6435  Oljemålning Göran Segergren (1938-2013), Sverige. "Kristall". Signerad, daterad 2005. Akryl på duk, 60x60 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:30)

1237 6272  Oljemålning Gösta Sundström (1920-2008), Sverige. Bryggor och hus, signerad. Olja på duk, 50x63

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:04)

1237 4543  Oljemålning Guennadi Kalinitchenko, "Morning Star", Monogramsignerad, 1987. Pannå (duk på kartong), 48x68 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:08)

1237 4544  Oljemålning Guennadi Kalinitchenko, Hamnmotiv, 1987. Monogramsignerad. Olja på duk, på kartong, 49x69 cm. Ej ram

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:07)

1237 6106  Oljemålning Gunnar Bergquist (1903-1995), Möja, 1941, Signerad. Olja på pannå, 40x53

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:29)

1237 6284  Oljemålning Gunnar Zetterström (1902-1965), Sverige. Käringön, signerad. Olja på pannå, 20x27

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:33)

1237 6265  Oljemålning Gustaf Höglund, Lill-Jansskogen, 1958. Olja på duk, 63x45 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:59)

1237 4637  Oljemålning Inga Bursell (f. 1935), Barn, Signerad. Olja på duk, 75x55

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:54)

1237 4101  Oljemålning Jerzy Potrzebowski (1921-1974), Polen. Signerad, daterad 68, Häst. Olja på pannå, 27x24

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:32)

1237 9163  Oljemålning Johan Boström. Hus i skärgården. Signerad, daterad 1912. Olja på duk, 57x84,5 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:38)

1237 2137  Oljemålning Joseph Adam (1842-1896), Landskapsmotiv med bro, 67x108, signerad. Olja på duk

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:41)

1237 2293  Oljemålning Juha Pykäläinen (f. 1953), Åland. Stadsmotiv med bro. Signerad, daterad -85. Olja på duk 46x56 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:23)

1237 6116  Oljemålning Kai Morten-Glud (1912-1992), Danmark. Nunnor, Signerad. Olja på pannå, 34x24 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:17)

1237 6130  Oljemålning Karin Karlsson, gårdar, signerad, -48. Olja på duk, 26x30

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:00)

1237 6107  Oljemålning Katrin Kahl (f. 1954), Sverige. Sommar mås, Waxholm. Signerad, daterad -97. Olja på pannå, Motivet: 30x35

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:31)

1237 4307  Oljemålning Kopia, pojke med kanin. Olja på duk, signerad. 1900-tal, 54x45

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:03)

1237 6419  Oljemålning Kurt Heinonen (1915-1983), Finland. Sotenäs. Olja på duk, 68x34 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:42)

1237 6120  Oljemålning Lars Hall, Fiskeläge, 50x60 ca, signerad. Olja på duk

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:38)

1237 6274  Oljemålning Lars Hellström, Kvädö, signerad. Olja på pannå, 60x75

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:03)

1237 6579  Oljemålning Lars Tärning (f. 1945), Sverige. Citroner. Signerad, daterad 2014. Olja på pannå, 15x30

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:40)

1237 6156  Oljemålning Lars Tärning (f. 1945), Sverige. Mandarin. Signerad, daterad -16. Olja på pannå, 22x28

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:38)

1237 6235  Oljemålning Lennart Börje Vestberg (f. 1934), Sverige. Norr Mälarstrand, signerad. Olja på duk, 40x70 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:12)

1237 6275  Oljemålning Max Rosman, 1983. Olja på duk, Kust, signerad. 61x73

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:05)

1237 6277  Oljemålning Max Rosman, Kust, signerad. 1980. Olja på duk, 80x100

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:05)

1237 4172  Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal, Stilleben. Olja på duk, 23x30 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:48)

1237 6432  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Landskap. Signerad US. Olja på duk, 54x45 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:25)

1237 4492  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Notre-Dame de Paris. Signerad. Olja på duk, 60x92 cm

1237 4148  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Hayes, Nordafrika. Olja på duk, 55x78

1237 6438  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad R Larson, 1969. Olja på duk, 46x38 cm, oramad

1237 4639  Oljemålning Olle Idewall (f. 1928), Sverige. Stilleben, signerad. Olja på pannå, 21x45

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:55)

1237 6268  Oljemålning Olle Jonsson, Vallmofält, Spanien 1964. Olja på duk, signerad. 61x73

1237 6105  Oljemålning Osvald Rasmussen (1885-1972), Danmark. Interiör, Signerad. Olja på duk, 35x27

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:18)

1237 6433  Oljemålning Pascale Maguerez, Komposition. Olja på duk, 73x63 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:27)

1237 4191  Oljemålning Peter Adolf Persson (1862-1914), Sverige. Åsljunga, 1905. Olja på pannå, 24x32 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:14)

1237 4634  Oljemålning Signerad V Örby, Hundporträtt. Olja på duk, 39x29

1237 4684  Oljemålning Stefan Teleman, "Pieta kop Bellini". Signerad, daterad 1963. Olja på duk, 79x93 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:29)

1237 6429  Oljemålning Sten Bille (1890-1953), Danmark. Utsikt från Helsingör. Monogramsignerad SB. Olja på duk, 22x28 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:18)

1237 6331  Oljemålning Stina Tirén (1886-1951), Sverige. Fjällbäck, signerad. Olja på pannå, 32x40

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:52)

1237 4202  Oljemålning Sven Olow Olsson (1924-1971), Sverige. "Leningrad". Signerad, daterad -58. Olja på pannå, ca 44x53 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:40)

1237 6127  Oljemålning Sven Sahlberg (f. 1909), Hamn. Signerad, daterad -37. Olja på pannå, 28x28

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:56)

1237 6506  Oljemålning T Okkonen. Signerad, daterad 59, pannå, 63x41

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:48)

1237 6138  Oljemålning Ture Pettersson, Landskap, signerad. Olja på pannå, 26x33

1237 4300  Oljemålning Walter du Halde (f. 1919), Flicka, signerad. Olja på duk, 76x45

1237 6359  Oljemålning Walter du Halde (f. 1919), picknick. Signerad. Olja på duk, 50x70

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:49)

1237 6113  Oljemålning WF Smith, Stadsmotiv, signerad. Olja på duk, 40x30

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:08)

1237 6598  Oljemålningar 2 st, Carin Lagerberg, f 1897,30-tal, oramade, Blomsterstilleben, Signerade. Olja på duk, 60x43 62x50

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:21)

1237 4303  Oljemålningar 2 st, Walter du Halde (f. 1919), Flicka, signerad. Olja på duk, 55x45

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:02)

1237 6398  Oljemålningar 3 st, Lemon, signerad, Landskap, 14x24

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:20)

1237 6439  Ölsejdlar 7 st, Boda. Höjd: 14

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:44)

1237 4032  Örhängen Ett par, 18k, 1,6g ca

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:41)

1237 4031  Örhängen Ett par, 18k. Vikt: 1,6g ca

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:40)

1237 6311  Örhängen ett par, Silver/Camé. Vikt: ca 5g.

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:19)

1237 6605  Pall Elefant, Bemålat trä. Diameter: 32 längd: 42 cm, höjd: 40 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:04)

1237 6416  Pall Plast, 1960-tal. Höjd: 41

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:40)

1237 6309  Parti bijouterier bland annat silver

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:18)

1237 6183  Parti kuriosa 6 del

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:42)

1237 6546  Parti silver diverse

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:08)

1237 6136  Pastell Eskil Nordell (f. 1921), Sverige. "Fiolspelaren". Signerad, daterad -50, pannå. 45x60

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:18)

1237 6653  Pastell Olga Nyblom (1872-1955), Sverige. Kgl. Myntverket, signerad och daterad, 1920,47x59

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:43)

1237 6464  Pelarbord diameter: 43 cm, höjd: 76 cm

1237 6166  Pelarbord Ett par, England. Höjd: 71

1237 6234  Piedestal omkring sekelskiftet 1900. Höjd: 68

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:11)

1237 6132  Piedestal stenskivor. Höjd: 66

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:04)

1237 4295  Piedestaler 3 st. Höjd: 86-102, Tidigt 1900-tal

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:44)

1237 6259  Pigtittare 1950-tal, Längd: 50 cm. Djup: 20cm, höjd: 51cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:51)

1237 6417  Pinnstolar 3 st, vita

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:41)

1237 6353  Pins diverse

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:25)

1237 6525  Plafonder 2 st. Diameter: 32-36 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:11)

1237 6400  Porslin 5 delar, Den Kongelige Porcelainsfabrik / Bing & Grøndahl. Höjd: 6-11

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:22)

1237 6278  Porslin Kina, 3 delar. Höjd: 3 - 16

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:06)

1237 6620  Porslinstavla Kina, 1900-tal, 33x23

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:30)

1237 6133  Pottskåp Sent 1800-tal, Stenskiva, Bemålat. Bredd: 37, djup: 37 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:05)

1237 6422  Ramar 11 st, diverse, ramens innermått: 5x4 - 14x9 ca

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:29)

1237 6342  Ring 14 k, 3,7 gr brutto Ringmått: 17mm.

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:02)

1237 6341  Ring 14 k, med stenar, 3,6 gr ca. Ringmått: 17,5mm.

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:01)

1237 6297  Ring 18 k med camé, 4,2 g. Rngmått: 17,75mm.

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:06)

1237 6315  Ring 18 k, 18,4 gr, 1977. Ringmått: 17,75mm.

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:23)

1237 6181  Ring 18 k, med Rubin, 2,8 gr. Ringmått 17,5mm.

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:15)

1237 6298  Ring 18 k, med sten, 3,6 g. Ringmått: 17,25mm.

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:07)

1237 6304  Ring 18 k, vitguld, med briljant, 0,04 ct, 1,5 gr. Ringmått: 17,5mm.

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:13)

1237 6188  Ring 18k med röd sten & briljanter, 3,5g ca. Ringmått: 18,5mm.

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:42)

1237 4017  Ring 18k, kristall, 1,2g. Ringmått: 16mm.

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:20)

1237 6187  Ring 18k, med briljanter, 2,6g ca. Ringmått: 17,5mm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:39)

1237 6273  Ring 18k, med stenar. Ringmått: 17mm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:04)

1237 4495  Ring 18k, med stenar. Ringmått: 17mm.

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:57)

1237 6189  Ring 18k, slät, 3,9g ca. Ringmått: 17,5mm.

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:41)

1237 6300  Ringar 2 st, 23 k, 6,8 gr. Ringmått: 16mm, 20,25mm.

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:10)

1237 6151  Ringar 2 st, med stenar, ej stämplar, 5,5g ca Ringmått: 17,5

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:03)

1237 6112  Rödkrita Fredrik Philip Klingspor (1761-1832), Signerad, daterad 1776, "Upsala", flickporträtt, 46x35

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:02)

1237 6028  Rökbord Asiatiskt, trä och mässing, diameter: 60, höjd: 51 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:13)

1237 6131  Rökbord Orientalisk, trä och mässing, diameter: 50, höjd: 58 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:03)

1237 6172  Rökelsekar Asien, metall, Elefant. Höjd: 35

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:46)

1237 6453  Salongsbord 1890-al. Diameter: 72, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:40)

1237 6463  Salongsbord Bemålad. Bredd: 88, djup: 62 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:56)

1237 6146  Salongsbord Empirestil, omkring 1900, mahogny, mässingsdekor. Diameter: 80, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:11)

1237 6012  Saltkar Ett par, silver / glasinsats, GEWE, 1950. Vikt: ca 54g (utan glas)

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:39)

1237 6293  Saltkar Ett par, silver, glasinsats. Höjd: 3 + sockertång, silver. Längd: 10 cm. Vikt (utan glas): 55g.

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:56)

1237 6069  Såsslev + slev, 2 delar, silver, Finland. Längd: 17-26cm. Vikt: ca 141 g

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:27)

1237 6226  Satsbord 4 delar, Böjträ, Fischel, 1920-tal. LxD på största bordet: 52x38. Höjd lägsta till högsta: 63-70cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:57)

1237 6440  Sekretär 1800-tal. Bredd:114, djup: 45 cm, höjd: 99 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:47)

1237 6625  Serigrafi Susann Gillhög. Signerad, numrerad 6/155, bladets mått: 55,5x44 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 mars 2019 08:39)

1237 6638  Serigrafi Suzanne Nessim (f. 1944), Sverige. Signerad, numrerad 85/100, bladets mått: 27,5x37,5 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:50)

1237 6465  Serveringsvagn längd: 62 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:52)

1237 6269  Servisdelar 20 delar, Ulla Procopé (1921-1968), Finland. Ruija, Arabia, tallrikarnas. Diameter: 16 - 25

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:02)

1237 6252  Servisdelar 30 delar, Gunda, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsberg

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:34)

1237 6214  Servisdelar 32 delar, Blå Eld, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, flintgods

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:13)

1237 6527  Servisdelar 37 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Berså, Gustavsberg 1960-1974, stiliserade gröna blad på vit botten

S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:53)

1237 6177  Servisdelar Bing & Grøndahl, Måsen, 6 del

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:58)

1237 6616  Silver 6 delar, Diverse

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:26)

1237 6469  Sittgrupp 3 delar, Rotting, soffa+ 1 par fåtöljer. Soffa. Längd: 100cm. Djup: 45cm. Höjd: 80cm. Stolar, längd: 56cm. Djup: 45cm. Höjd: 80cm.

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:02)

1237 6589  Skål Åsa Brandt, 44x36

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:53)

1237 5091  Skål Britt Sundell, Gustavsberg. Diameter: 33 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:50)

1237 6503  Skål glas, Boda, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Diameter: 13,5, höjd: 7,5 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:44)

1237 6333  Skål glas. Diameter: 27 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:55)

1237 5100  Skål Hjördis Oldfors (f. 1920), Sverige. Trio Bengali, Upsala-Ekeby. Längd: 21,5

1237 6169  Skål metall, nutida, diameter: 27, höjd: 16 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:27)

1237 6656  Skål silver, 1927. Höjd: 15 Vikt: ca 347 g.

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:01)

1237 6088  Skål Sterlingsilver, Rey Urban (1929-2015), Sverige. 1973. Höjd: 7cm. Vikt: ca 179g.

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:08)

1237 6202  Skålar 2 st, Rörstrand. Längd: 14, höjd: 12 ca

1237 6474  Skålar 2 st. Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand, 1950/60-tal. Diameter: 9 cm. Längd: 10 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:56)

1237 6467  Skålar 2 st. Snarlika porslin, Kina, blåvita, 17-1800tal. Höjd: 7,5. Diameter: 14 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:00)

1237 6366  Skålar 3 st, Orrefors och Kosta. Höjd: 7-8 cm ca

1237 6543  Skålar på fot, Ett par, silver. Diameter: 8,5 cm. Höjd: 5 cm. Vikt: 146 g.

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:05)

1237 5071  Skålfat Arabia, Svea Granlund. Diameter: 28

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:46)

1237 5097  Skålfat Gustavsbergs Studio, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Diameter: Farstagods, längd: 31 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:59)

1237 5044  Skålfat Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsberg. Diameter: 15

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:45)

1237 6452  Skåp 1880-al. Bredd: 82. Djup: 33 cm, höjd: 102 cm, nyckel

1237 6367  Skåp Allmoge, 1800-tal. Bredd: 104. Djup: 48 cm, höjd: 200 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:15)

1237 6123  Skåp Indien, trä, dekor med majolicaplattor. Bredd: 103, djup: 53 cm, höjd: 173 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:20)

1237 6322  Skåp Jugend. Bredd: 93, djup: 45 cm, höjd: 188 cm, nyckel

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:43)

1237 6427  Skåp med vitrindel, 20-tal, Bredd: 150 cm. Djup: 45cm, höjd: 144 cm, nyckel

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:07)

1237 4223  Skåp Orientaliskt, Bredd: 69 cm. Djup: 40 cm, höjd: 128 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:58)

1237 6404  Skåp Teak. Bredd: 120, djup: 44 cm, höjd: 167 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:27)

1237 6186  Skärbräda "Drottningholmsskärbrädan", 48x28

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:15)

1237 6070  Skedar 18 st, silver, Finland, 6 + 6 + 6 delar. Längd: 11,5-18. Vikt: ca 569g. Vikt: ca 569g.

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:32)

1237 6071  Skedar 5 st, silver, Danmark, 2 + 3 st. Längd: 18,5-21cm. Vikt: ca 187 g.

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:34)

1237 6493  Skedar 7+ 1 st, silver. Längd: 12,5cm. (1 st 10cm). Vikt: ca 120 g.

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:33)

1237 6520  Skrivbord + karmstol, Ek. Bredd: 150, djup: 80 cm, höjd: 78 cm, nyckel

1237 6351  Skrivbord Ek, omkring sekelskiftet 1900. Bredd: 128, djup: 62 cm, höjd: 77 cm

1237 6516  Skrivbordsstol JOC

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:10)

1237 6562  Skrivmaskin Olivetti, plast. Längd: 35

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:21)

1237 4627  Skrivskåp Bredd: 78 cm. Djup: 45 cm. Höjd: 195 cm, nyckel

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:55)

1237 4395  Skulptur + fat, 3 delar, Allan Ebeling (1897-1975), Sverige. Eskilstuna. Längd: 15-21 cm, Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:24)

1237 6437  Skulptur Buddha + fohund. Höjd: 6-23

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:32)

1237 5109  Skulptur Ekeby, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Troll. Höjd: 13

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:08)

1237 5110  Skulptur Ester Wallin (1928-2009), Sverige. Ekeby. Längd: 15 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:09)

1237 6350  Skulptur Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Fågel, Rörstrand. Höjd: 21 cm ca

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:27)

1237 6194  Skulptur Gustavsberg, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Lejon. Höjd: 14

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:41)

1237 6566  Skulptur Gustavsbergs Studio, Sven Wejsfelt (1930-2009), Sverige. Längd: 55

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:28)

1237 6213  Skulptur Jef Lambeaux (1852-1908), Belgien. Signerad J M Lambeaux. Brunpatinerad brons, erotiskt par. Höjd: 7 cm, längd: 11 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:04)

1237 5135  Skulptur Klase Höganäs, 1980, Signerad, glaserad stengodslera. Längd: 17, höjd: 15 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:24)

1237 5136  Skulptur Klase Höganäs, Tupp. Glaserad stengodslera. Höjd: 23,5 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:26)

1237 5057  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Johanna ur Larsons Ungar, Gustavsberg 1962-1980, målad och delvis glaserad brun stengodslera, höjd: 14 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:13)

1237 5025  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Johanna ur Larsons Ungar, Gustavsberg 1962-1980, målad och delvis glaserad brun stengodslera, höjd: 14 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:31)

1237 6204  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Lotta ur Larsons Ungar, Gustavsberg 1962-1979, målad och delvis glaserad brun stengodslera. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:44)

1237 6191  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Pippi med häst, Signerad, Sweden. Höjd: 18

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:23)

1237 6262  Skulptur Lladro. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:54)

1237 4280  Skulptur Mus. Höjd: 68 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:33)

1237 4548  Skulptur Royal Copenhagen, Flickor. Höjd: 19 längd: 17 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:28)

1237 4282  Skulptur Signerad Brinck -52, Flicka med apa. Höjd: 14

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:35)

1237 6540  Skulptur silver, Lama. Höjd: 10 cm. Vikt: ca 134 g. (med träbotten).

1237 6569  Skulptur Sten Lykke Madsen (f. 1937), Danmark. Bing & Grøndahl. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:30)

1237 6205  Skulptur Trä, Lejon. Längd: 38, höjd: 18 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:44)

1237 5111  Skulptur Upsala-Ekeby. Mari Simmulson (1911-2000), Sverige. Höjd: 16

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:10)

1237 6212  Skulptur/fontän Metall, Groda. Längd: 21, höjd: 11 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:58)

1237 6215  Skulpturer 2 st, Kay Bojesen, Apa, trä. Höjd: 20

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:25)

1237 6195  Skulpturer 2 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg. Höjd: 10-12

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:42)

1237 6559  Skulpturer 4 st, Kina. Höjd: 12-30 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:20)

1237 6153  Skyltdocka med uniform, 1940-/50-tal. Höjd: 182

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:21)

1237 6368  Slaglåsgevär med bajonett. Längd: 141-189

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:20)

1237 6050  Slaglåspistol 1800-tal. Längd: 17

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:59)

1237 6302  Smycken 5 delar, 18 k, ca 5 gr

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:12)

1237 6249  Snurrfåtöljer ett par

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:32)

1237 6299  Snurrpall Ek. Diameter: 33cm. Höjd: 53cm.

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:09)

1237 6094  Snurrpallar Ett par, krom. Höjd: ca 50 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:17)

1237 6023  Snurrstol "ÅRY", Stålmöbler Örsjö

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:07)

1237 6409  Soffa design: Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Samsas. Längd: 182

S�ldes f�r 11.500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:35)

1237 6662  Soffbord England, Idegran. Bredd: 129, djup: 76 cm, höjd: 55 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:17)

1237 6511  Soffbord Gustaviansk stil. Bredd: 121, djup: 72 cm, höjd: 56 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:54)

1237 6408  Soffbord Hunters table. Bredd: 151, djup: 41+ 2x25, höjd: 54 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:34)

1237 6223  Soffbord / matbord Teak, 60/70-tal. Bredd: 130cm. Djup: 68cm. Höjd: 55cm

1237 6588  Sparbössa Metall. Höjd: 18

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:51)

1237 6227  Spegel 1960-tal, 112x42

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:57)

1237 6361  Spegel 66x44

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:02)

1237 6026  Spegel 84x40, med tryck

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:11)

1237 6373  Spegel Blandstil, 1800-tal, björk, 62x30

1237 6510  Spegel Empirestil, 87x41

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:54)

1237 4037  Spegellampett Gustaviansk stil, brons. Höjd: 90

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:52)

1237 6489  Spegellampetter ett par, Tenn. Höjd: 28

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:29)

1237 6488  Spegellampetter ett par. Höjd: 31, nutida

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:28)

1237 4010  Speglar Ett par, Gustaviansk stil, 56x39

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:42)

1237 6483  Spelbord 1800-tal. Bredd: 88, djup: 2x44 cm, höjd: 61 cm

1237 4380  Spelbord mahogny, Bredd: 85 cm. Djup: 41 cm. Höjd: 72 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:21)

1237 4683  Staffli rokokostil, nutida. Höjd: 170

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:26)

1237 6248  Stegpall höjd: 62 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:33)

1237 6066  Stengods 5 delar, bland annat 2 del Argenta. Höjd: 2,5-15 cm. Diameter: 8-31 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:15)

1237 6363  Stentryck "Wermlands Fält-jägare-Regemente". Motivet: 30x26

1237 6379  Stol Arper, Catifa 46, Italien

1237 6338  Stol Italien

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:58)

1237 6263  Stolar 10 st. Nyrenässans

1237 6471  Stolar 4 st

1237 6519  Stolar 4 st, Bemålade

1237 6260  Stolar 8 st. + 1 karmstol, Nyrenässans

1237 6480  Stolar ett par, 1890-tal

1237 4682  Stolar Ett par, Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Sadelgjord, 1998

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:14)

1237 6650  Stop 2 st, Glas. Höjd: 35-36

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:12)

1237 6099  Stop Tenn, 1800-tal. Höjd: 32

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:23)

1237 4040  Supskedar Ett par, silver. Längd: 16,5cm. Vikt: 102g.

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:56)

1237 6407  Sybord lyrformad fot, intarsia. Bredd: 56. Djup: 38 cm. Höjd: 73 cm, nyckel

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:33)

1237 6414  Sybord Senempire. Diameter: 44, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:39)

1237 6476  Sybord Valnöt. Bredd: 55, djup: 39 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:59)

1237 6352  Taburett Gustaviansk stil. Längd: 48

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:24)

1237 6449  Takarmatur 1950/60-tal. Höjd: 55

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:38)

1237 6022  Takarmatur 20-tal, mässing, prismor. Höjd: 80

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:06)

1237 4096  Takarmatur Art Déco. Höjd: 55

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:25)

1237 6360  Takarmatur jugend. Höjd: 80 cm ca

S�ldes f�r 11.500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:46)

1237 6325  Takarmatur NK, nr. 530008,1940-tal. Diameter: 33 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:46)

1237 6049  Takarmatur Prismor. Diameter: 30

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:52)

1237 6027  Takarmatur Tidigt 1900-tal, glaskupa. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:12)

1237 6396  Tallrikar 3 st, Kina. Diameter: 18 ca

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:18)

1237 2273  Tallrikar 5 st, dekor i famille rose, diameter: 22 ca

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:41)

1237 6251  Tapa-cloth Polynesien, barkfiber, inköpt på 1960-talet, 89x92

1237 6025  Tavla Dekor till Stockholmsutställningen 1930,69x49

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:09)

1237 6328  Tavla Kimono, ramens innermått: 75x124

1237 6321  Tavla Kimono, ramens innermått: 87x99

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:40)

1237 4288  Tavla Lackarbete, Ryssland, Signerad, Marin, 16x34

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:40)

1237 6111  Teckning A Magnusson, 1811, signerad, skulpturstudie, 45x35

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:57)

1237 4178  Teckning Johnson Bradford, porträtt av Mrs Cornell Dayton Ohio, 25x18 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:49)

1237 6561  Teglashållare 3+ 2 st, Förgyllt silver, med niellodekor, Ryssland. Höjd: 8,5cm. Vikt: ca 434g.

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:26)

1237 6594  Tekanna + kaffekanna, Bing & Grøndahl. Höjd: 19-27 cm

1237 6591  Tekoppar  + assietter, 11 delar, Bemålade, Hutschenreuther

1237 5123  Tekoppar 12 st. Fontana, Gefle

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:45)

1237 6558  Tekoppar 2 st, Kina. Nutida. Höjd: 5 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:26)

1237 6381  Tekoppar 6 st, Rosenthal, Maria, Björnbär

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:14)

1237 6154  Tekoppar med fat + assietter, 18 delar, Grindley, England

1237 6292  Tennsoldater parti diverse med tillbehör

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:55)

1237 6530  Teservisdelar 18 delar, Blå Eld, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, flintgods

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:46)

1237 6388  Teservisdelar 27 delar, Måsen, Bing & Grøndahl

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:00)

1237 6375  Teservisdelar England, 12 delar

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:16)

1237 6201  Toilettebord Teak, med belysning. Bredd: 96. Djup: 38 cm. Höjd: 125 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:42)

1237 6182  Träfigurer 3 st, Alexander Girard, Vittra Design, No 3,4,6. Höjd: 15-27

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:37)

1237 4244  Träfigurer 4 st, teak, 50/60-tal. Höjd: 5-20

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:48)

1237 6165  Träsnitt 2 st, Japan, Ogata Gekko (1859-1920). Motivet: 32,5x21,5

1237 6128  Träsnitt Annie Bergman, "Skogsklöver", 460 upplaga, signerad. Motivet: 20x15

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:57)

1237 6140  Träsnitt Hans Gerhard Sörensen (1923-1999), Norge. 46/100, Pojke med sköldpadda. Signerad, daterad -52. Motivet: 37x29

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:30)

1237 6137  Träsnitt Jan Thomas Breivik. Signerad, daterad -49, hus, signerad. Motivet: 25x18

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:19)

1237 6015  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. 1961, bladets mått: 44x63, löst blad

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 21:01)

1237 6245  Träsnitt Toshi Yoshida (1911-1995), Japan. Motivet: 50x30 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:37)

1237 6294  Troll 2 st, Thomas Dam, bland annat 1979. Höjd: 24-45 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:58)

1237 6225  Tygtavla Marimekko, Erja Hirvi, Kaakaopuu, 95x141

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:50)

1237 4562  Våg 10kg, modell äldre. Längd: 57

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:33)

1237 6524  Väggarmatur mässing. Längd: 20cm. Djup: 45cm. Höjd: 32cm.

1237 4566  Vägghylla Ett par, "Glue", Erik Janunge. Längd: 180 cm

1237 6418  Vägghylla med låda. Längd: 39, djup: 15 cm, höjd: 55 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:45)

1237 4545  Vägghyllor Ett par, "Glue", design: Erik Janunge. Längd: 180

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:10)

1237 4524  Vägghyllor Ett par, "Glue", design: Erik Janunge. Längd: 180

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:33)

1237 4670  Vägghyllor Ett par, "Glue", Erik Janunge. Längd: 180 cm

1237 4275  Väggreler  + ljusstake, 2 delar, Koppar. Höjd: 26-32, tidigt 1900

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:29)

1237 6108  Väggur omkring 1900, metall, 32x20

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:33)

1237 6093  Väggur Sent 1800-tal. Höjd: 97

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:16)

1237 6415  Väggvitrinskåp Bredd: 63 cm, djup: 16 cm, höjd: 66 cm, nyckel

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:39)

1237 6585  Vapen Kindjal. Längd: 61,5

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:46)

1237 6614  Vas  + kanna, Uppsala Ekeby & Skansen. Höjd: 16-28

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:25)

1237 6013  Vas  + skål, 2 delar, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor, diameter: 15, höjd: 5-15 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:36)

1237 6330  Vas + skålar, 3 delar, Kina. Höjd: 8-25 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:59)

1237 4368  Vas Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Iittala + skål, Fuga, Sven Palmqvist (1906-1984), Sverige. Höjd: 16cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:01)

1237 5093  Vas Ankargods, monogramsignatur. Gustavsberg. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:07)

1237 6505  Vas glas, Bengt Edenfalk (f. 1924), Sverige. Skruf, 1970-80-tal. Höjd: 14

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:47)

1237 6369  Vas Glas, Etsad dekor. Höjd: 22

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:25)

1237 6067  Vas Konstglas, Italien. Höjd: 38

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:25)

1237 6047  Vas Kristall, Elme glasbruk. Höjd: 25

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:49)

1237 6386  Vas Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg. Höjd: 25,5 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:57)

1237 6646  Vas Rörstrand, Jugend. Höjd: 18

1237 6444  Vas stengods, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, 1132. Höjd: 14, diameter: 13,5 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:20)

1237 6570  Vas Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta Boda, Open mind. Höjd: 28-32, med träsockel

1237 6501  Vas Upsala Ekeby, keramik. Monogramsignatur KEB. Höjd: 13,5 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:43)

1237 6456  Vaser + skål, 2+ 1, stengods, Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Gustavsbergs Studio. Höjd: 8,5- 10,5 resp. Diameter: 6,5 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:48)

1237 4163  Vaser + skål, bland annat John Andersson, Höganäs. Höjd: 12-21 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:42)

1237 6462  Vaser 4 st. Stengods, Gustavsberg, Mölle, Höganäs samt Danmark. Höjd: 5- 15

1237 5043  Vaser 4 st. Upsala Ekeby. Höjd: 11-24

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:18)

1237 6091  Vaser ett par, brons, Reliefdekor med drakar. Höjd: 26

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:11)

1237 4549  Vaser & kannor 5 delar, Bo Fajans, Tällberg, Upsala-Ekeby. Höjd: 14-26

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:29)

1237 6063  Vattenkittel Richard Sapper för Alessi. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:00)

1237 6217  Vettar 2 st. Längd: 27-40

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:57)

1237 6199  Vevgrammofon Ek, med myntinkast. Längd: 44cm. Djup: 53cm. Höjd: 38cm.

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:43)

1237 6029  Vikskärm 3 delad. Höjd: 172, nutida, 3x50

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:14)

1237 6031  Vikskärm Asien, trä / lack / stenarbete. Höjd: 175 längd: 2x55 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:16)

1237 6461  Vinglas 11 st. Höjd: 15

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:46)

1237 6347  Vinglas 15 st, Reijmyre Glasbruk. Höjd: 18,5 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:13)

1237 6495  Vinglas 8 st, Orrefors. Höjd: 21

1237 6539  Vinglas Ett par, Sterling. Höjd: IAE, 1996, invändigt förgylld. Höjd: 15

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 21:01)

1237 6324  Vitrinskåp Art Déco. Bredd: 108, djup: 45 cm, höjd: 181 cm

1237 6455  Vitrinskåp England. Bredd: 72, djup: 29 cm, höjd: 113 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:45)

1237 6080  Vitvinsglas 10 st. Höjd: 20

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:28)

1237 6349  Whiskyglas 8 st, Orrefors. Höjd: 8

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:19)

1237 6216  Ytterfoder 2 st. Monica Förster, Skultuna. "Flower Pot". Silverpläterad mässing. Höjd: 12 cm. Diameter: 15 cm. Vikt: 911g

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:25)

1237 6179  Ytterfoder 3 st, Gustavsberg. Höjd: 7-17

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:05)

1237 6487  Ytterfoder 3 st, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:27)

1237 5042  Ytterfoder 4 st, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. "Olympia", Rörstrand. Höjd: 15

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:59)

1237 6401  Ytterfoder 6 st, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Höjd: 13-15 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:24)