Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 14 augusti 2023 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1555 4052  Akvarell Domenico Romano, Amalfikusten. Signerad, 37x25 cm, akvarell, yttermått inklusive ram: 52x41 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:24)

1555 3152  Akvarell Oidentifierad konstnär. 1800-tal, ej signerad, akvarell, kvistplockerska. Bladets mått: 25x20 cm, yttermått inklusive ram: 39x33 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:04)

1555 4172  Akvarell Oidentifierad konstnär. Signerad, akvarell, åker med träd, bladets mått: 33x33 cm, yttermått inklusive ram: 45x45 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:53)

1555 3157  Akvarell Oidentifierad konstnär. Slott vid å, otydlig signatur, daterad 1930, bladets mått: 27x34 cm, yttermått inklusive ram: 30x36 cm. Signerad

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:13)

1555 9245  Akvareller 4 + 2 st, Helle Olin (1906-1944), Finland. Orientaliska motiv, delvis oramade. Signerade, yttermått inklusive ram: 32x24 - 59x45, Oramade: Akvarell. Bladets mått: 40x30 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:17)

1555 4167  Akvareller 6 st, Frans Lindström (1874-1954), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerade, akvarell, yttermått inklusive ram: 33x23 & 27x33 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:49)

1555 4280  Armband/länk + broscher, 3 delar, Sporrong, mässing och emalj, dekor av tre kronor samt riksvapnet. Längd: ca 12-18 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:13)

1555 4156  Armbandsur Jacques Lemans, Modell 1-1117. 2, metallarmband, extra läderarmband, Diameter: 44 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:08)

1555 4137  Askfat på pistolställning. Höjd: 58 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:48)

1555 4135  Askfat/piedestal höjd: 58 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:06)

1555 4290  Balja/vedkorg på benställning med tassavslut, maskaroner, koppar. Diameter: 30 cm. Höjd: 32 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:52)

1555 4054  Blandteknik Maria Holmer Dahlgren, "Bisous", ej signerad. Blandteknik, akryl på duk, 50x50 cm, yttermått inklusive ram: 53x53 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:22)

1555 4182  Blandteknik Persien, 26x16,5, blandteknik, yttermått inklusive ram: 39x27 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:36)

1555 4189  Blandteknik Roos Stephanov. Signerad a tergo, 1968,13x9, yttermått inklusive ram: 20x17 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:13)

1555 4072  Bokbindartvingar 3 st. Längd: 48-70 cm, höjd: 36-51 cm, höjd: 6-7 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:21)

1555 4037  Bonad Vävd. Bredd: 160 cm, längd: 180 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:24)

1555 4139  Bordsgarnityr 3 delar, Art Déco. Längd: 12-42. Höjd: 13-23 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:46)

1555 4084  Bordslampa höjd: 66 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:11)

1555 4080  Bordslampa mässing. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:30)

1555 4203  Bordslampfot bemålad metall, porslin. Höjd: 57 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:34)

1555 4262  Bordslampfot Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Rörstrand, Höjd: 31 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:26)

1555 3252  Bordslampor ett par, marmor. Höjd: 43 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:54)

1555 4218  Bordsparasoll Bali, nutida. Höjd: 84 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:13)

1555 4162  Bordspingla omkring sekelskiftet 1900. Diameter: 15 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:28)

1555 4163  Bordsset 4 delar, Tenn, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1931. Höjd: 6-11 längd: 18 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:14)

1555 4288  Brasset metall, handtag i trä. Höjd: 95 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:18)

1555 4246  Brevkniv Silvermonterad. Längd: 18,5 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:09)

1555 4241  Brevpress Motiv med fiskar, brons. Höjd: 5,5 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:33)

1555 4090  Bricka metall. Diameter: 51 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:41)

1555 4240  Bricka silver, Utländska stämplar. Längd: 30 cm. Vikt: 450 g

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:35)

1555 4185  Brickor/skålar Trä, 14 delar. Diameter: 12-35 cm, höjd: 5-14 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:11)

1555 4296  Burk med lock Tenn, 1930. Diameter: 12 cm. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:14)

1555 4237  Burkar för kryddhylla 9 st, Gefle, Porslin. Höjd: 12-22 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:41)

1555 9268  Byrå Rokokostil. Bredd: 85 cm, djup: 48 cm, höjd: 79 cm, nyckel

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:16)

1555 4050  Byrå Rottingimitation. Bredd: 74 cm. Djup: 51 cm, höjd: 107 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:18)

1555 4253  Byrå Teak. Bredd: 70 cm. Djup: 38 cm, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:55)

1555 3134  Cafébord omkring 1900, två hyllplan med infällda glasskivor. Höjd: 71 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:58)

1555 3097  Caféstolar 4 st, böjträ. Höjd: 87 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:06)

1555 4193  Dessertskålar 12+ 2, Tapio Wirkkala (1915-1985), Finland. Finland. "Ultima Thule", Iittala. Diameter: 12-19 cm. Höjd: 5-9 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:06)

1555 4188  Docka Ken, + extra tröja/byxor/Rullskridskor. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:18)

1555 9339  Dragspel i väska Frans Musette stämning. Längd: 55 cm, höjd: 45 cm, djup: 20 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:41)

1555 4229  Emmafåtöljer ett par, klädda. Höjd: 74 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:54)

1555 4122  Etagebord mahogny. Diameter: 65 cm, höjd: 71 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:38)

1555 4181  Etsning Anders Zorn (1860-1920), Sverige. Ur pensel och penna, 1883, ej signerad. Bildmått: 20x12 cm, yttermått inklusive ram: 36x28 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:04)

1555 4249  Facklitteratur bokverk Wilhelm Kåge, av Nils Palmgren, Bibliofilupplaga exemplar 75/100, handsignerat aktstudie signerad KÅGE 1954,30x23 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:49)

1555 4201  Färgetsningar 2 st, Birgit Skiöld (1923-1982), Sverige. Signerad, yttermått inklusive ram: 47x55 ca

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:31)

1555 4192  Färglitografi Angelica Wiik (f. 1960), Sverige. Signerad, färglitografi, numrerad, Varité, 55x85 cm, yttermått inklusive ram: 63x93 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:34)

1555 4176  Färglitografi Angelica Wiik (f. 1960), Sverige. Trädgårdscafé. Signerad, numrerad Ea. Färglitografi. Bladets mått: 60x44 cm, yttermått inklusive ram: 70x51

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 21:00)

1555 4215  Färglitografi Carl Johan De Geer (f. 1938), Sverige. Signerad, numrerad 116/295. Färglitografi, bildmått: 38x26 cm, yttermått inklusive ram: 52x38 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:42)

1555 4214  Färglitografi Carl Johan De Geer (f. 1938), Sverige. Signerad, numrerad 118/295. Färglitografi, bildmått: 38x26 cm, yttermått inklusive ram: 52x38 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:47)

1555 3122  Färglitografi Göran Dahl (f. 1944), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 133/300. Färglitografi, bildmått: 69x50 cm, yttermått inklusive ram: 95x75 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:32)

1555 4264  Färglitografi Johannes Olsson (f. 1945), Sverige. Signerad, numrerad EA. Färglitografi, bildmått: 59x48 cm, yttermått inklusive ram: 80x64 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:10)

1555 3053  Färglitografi John-Erik Franzén (1942-2022), Sverige. Man på motorcykel. Signerad, numrerad 5/175, daterad 1984. Färglitografi, daterad bildmått: 43x36 cm, yttermått inklusive ram: 70x58cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:42)

1555 3114  Färglitografi Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Japanskor. Signerad, numrerad 250/310. Färglitografi, bildmått: ca 63x96 cm, yttermått inklusive ram: 78x112 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:58)

1555 4055  Färglitografi Lennart Jirlow (1936-2020), Sverige. Signerad, numrerad 90/285. Färglitografi, bildmått: 39x27 cm, yttermått inklusive ram: 66x50 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:32)

1555 4225  Färglitografi Salvador Dalí (1904-1989), Spanien. Surrealistiskt komposition. Signerad, numrerad 229/300. Färglitografi, bildmått: 58x45 cm, yttermått inklusive ram: 70x58 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:49)

1555 4217  Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Signerad, numrerad 99/360, daterad 53. Färglitografi, bildmått: 48x40 cm, yttermått inklusive ram: 66x56 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:51)

1555 4083  Färglitografi Ulf Gripenholm (f. 1943), Sverige. Provtryck, 1987. Färglitografi. Signerad. Bladets mått: 45x58, oramat löst blad

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:42)

1555 4186  Färglitografi med glitter Angelica Wiik (f. 1960), Sverige. Signerad, färglitografi, Flicka med fiol, 59x38 cm, yttermått inklusive ram: 67x47 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:18)

1555 3245  Färglitografier 3 st, Curt Sjöberg (1911-1987), Sverige, Vintersport i Trosa, 50x40 cm, färglitografi, yttermått inklusive ram: 68x58 cm. Signerad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:16)

1555 3223  Färgtryck Oscar II med familj. Bladets mått. 50x39 cm, yttermått inklusive ram: 59x48 cm, yttermått inklusive ram:

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:12)

1555 3144  Fat Bing & Grøndahl, dekor med blomster, förgylld kant. Diameter: 38 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:42)

1555 4023  Fat med hänklar brons. Längd: 21 cm, höjd: 6 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:11)

1555 4145  Fåtölj 1950-tal. Höjd: 72 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:27)

1555 3170  Fåtölj med fotpall, läder, nutida. Höjd: ca 105 cm, (fåtöljen), ca 42 cm (fotpallen)

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:27)

1555 3175  Figurin pojke/flicka, Royal Copenhagen. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:05)

1555 4127  Figurin porslinshund, Grand Danois. Höjd: 37 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:26)

1555 3043  Figuriner 4 st, Goebel och Hummel. Höjd: 10-21 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:05)

1555 4242  Flakong med lock Kristall med silvermontering, Birmingham 1904. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:55)

1555 4104  Flakonger/flaskor i ask, etsade dekor. Höjd: 11 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:50)

1555 4248  Flygplanskompass mässing. Diameter: 16 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:35)

1555 4002  Fotogenlampa metall, med frostad glaskupa. Höjd: 65 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:04)

1555 4071  Fotoramar diverse

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:49)

1555 4003  Frimärken 3 album, Schaubek Europa, blandat Sverige och utlandet

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:25)

1555 4274  Garderobsskåp Gustaviansk stil. Bredd: 235 cm. Djup: 82 cm. Höjd: 205 cm, nyckel

S�ldes f�r 10.500 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:06)

1555 4285  Gardiner ett par, Firma Svenskt Tenn, design: Josef Frank (1885-1967), Österrike. Primavera, ca 250x130 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:18)

1555 4079  Gitarrförstärkare Hohner. Längd: 52 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:16)

1555 4154  Glas 6 st, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. "Mine", Kosta Boda. Höjd: 11 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:08)

1555 1002  Glasservis Kosta, "Odelberg". 44 delar + karaff. Höjd: 9-13,5-24 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:22)

1555 4265  Golvarmatur Uplight med två ljusarmar, mässing. Höjd: 141 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:20)

1555 4144  Golvlampa 1960-70-tal. Höjd: 151 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:49)

1555 4150  Golvlampa 3-armad. Höjd: 152 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:36)

1555 4067  Golvlampa mässing. Höjd: 120 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:59)

1555 4066  Golvlampa Smide, höj- och sänkbar. Höjd: 150 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:22)

1555 4118  Golvlampa Smide. Höjd: 163 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:21)

1555 4069  Golvlampa Trä. Höjd: 153 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:07)

1555 4147  Golvlampa Trä. Höjd: 170 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:30)

1555 4081  Golvlampbord höjd: ca 180

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:27)

1555 4175  Golvlampfot Josef Frank (1885-1967), Österrike. No 2148, Firma Svenskt Tenn. Höjd: 151 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:53)

1555 4043  Golvlampfot mässing. Höjd: 140 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:50)

1555 4085  Golvlampor 2 st, Smide. Höjd: ca 125

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:50)

1555 4207  Halsband med hänge, Silver Efva Attling. Vikt: ca 2,5 g. Längd: 22 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:05)

1555 3050  Halskedja med hänge, 18k guld, bruttovikt: 3. 2g. Längd: 40 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:43)

1555 4108  Hänge 18k med pärla Ametist, 2,5x1 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:30)

1555 4140  Hängskåp 1800-tal. Bredd: 67 cm, djup: 30 cm, höjd: 71 cm, nyckel

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:51)

1555 4038  Hängskåp jugend, glasade dörrar i grönt glas, nyckel. Bredd: 61 cm. Djup: 21 cm. Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:55)

1555 4091  Hattar 2 st i hattask

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:03)

1555 4120  Herrbetjänt höjd: 110 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:10)

1555 4228  Hörnskåp sengustaviansk stil. Höjd: 177 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:53)

1555 4254  Ikon med rizza, 1800-tal, yttermått inklusive ram: 43x38 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:11)

1555 4260  Kaffegods 24 delar, Royal Copenhagen, Blå Blomst

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:55)

1555 4155  Kaffeservis 7 delar, Pia Rönndah, "Sundborn", Rörstrand. Djup: 7 cm. Höjd: 7 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:25)

1555 4033  Kaffeservis 7 delar, Rose Marie Benedikt, "Irene", Rörstrand. Höjd: 6 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:16)

1555 4064  Käpp med silverkrycka. Längd: 91 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:08)

1555 8241  Karmstol Gustaviansk. Höjd: 89 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:12)

1555 4074  Karmstol mahogny. Höjd: 102 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:47)

1555 4184  Karmstol Philippe Starck (f. 1949), Frankrike. "Louis Ghost", Kartell. Formgjuten polykarbonat. Höjd: 93 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:31)

1555 4226  Karmstol Rotting. Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:34)

1555 4133  Kassaskrin Trä. Längd: 29 cm, djup: 41 cm, höjd: 24 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:35)

1555 4092  Kelim 212x295 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:07)

1555 9443  Klaffbord vitmålat. Bredd: 96 cm. Djup: 52 - 114 cm. Höjd: 78 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:27)

1555 4021  Konstglas glas, metall. Längd: 16-18 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:22)

1555 4124  Koppar + skålar, 6+ 5 delar. Iittala, design: Klaus Haapaniemi. Längd: 12-15 cm, djup: 10-15 cm, höjd: 7,5 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:26)

1555 3028  Kruthorn 3 st. Längd: 13-18 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:57)

1555 4094  Lampbord Bemålat. Bredd: 42 cm, djup: 30 cm, höjd: 52 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:29)

1555 4097  Lampbord Intarsia. Bredd: 70 cm, djup: 50 cm, höjd: 63 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:01)

1555 4049  Lampbord Teak. Bredd: 47 cm, djup: 47 cm, höjd: 48 cm

1555 4129  Lampetter 3 st, 1950-tal. Höjd: 25-35 ca

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:30)

1555 3209  Lavoar 1900-tal, bemålad toppskiva, björk, Bredd: 66 cm. Djup: 45,5 cm. Höjd: 72 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:02)

1555 4048  Laxbräda Frankrike. Längd: 91 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:07)

1555 4053  Litografi Lars Norrman (1915-1979), Sverige. "Lappland", Signerad, numrerad 77/360, bildmått 67x27 cm, yttermått inklusive ram: 77x39 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:07)

1555 4223  Litografi Pablo Picasso (1881-1973), Spanien. Efter. Vollard suite. Signerad Picasso i trycket, numrerad 836/1200. Bladets mått: 42x33 cm, yttermått inklusive ram: 52x42 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:41)

1555 4251  Ljuskrona Empirestil. Höjd: ca 55 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:38)

1555 3140  Ljusplåtar ett par, mässing. Höjd: 33 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:31)

1555 3008  Ljusstakar 3 st, nutida. Höjd: 32-39 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:46)

1555 4289  Ljusstakar ett par, mässing. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:39)

1555 4107  Ljusstakar ett par, Nysilver, GAB Guldsmedsaktiebolaget. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:22)

1555 3006  Ljusstake Elflugan. Design: Marie Lundgren och Kina Strandberg Höjd: 37 cm. Längd: 32cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:44)

1555 4211  Ljusstake sent 1800-tal, två ljusarmar, mässing. Höjd: cm. Bredd: 22 cm, höjd: 30 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:35)

1555 4199  Matbord Gustaviansk stil, mahogny/valnöt. Höjd: 75 cm, diameter: 109 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:07)

1555 3101  Matsalsskåp 1800-tal, delbart. Bredd: 112 cm. Djup: 46 cm. Höjd: 193 cm, nyckel

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:04)

1555 4212  Matservis 28 delar. Gustavsberg, "Dresden". 6 mattallrikar, 6 djupa skålar, 6 assietter, 6 kaffekoppar med fat, 1 uppläggningsfat, 2 karotter, 1 såssnipa, Diameter: 17-31 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:41)

1555 4128  Matservisdelar 29 delar, Forma, Rörstrand, Olle Alberius (1926-1993), Sverige

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:36)

1555 3104  Matta Orientalisk, Asher, 162x250 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:22)

1555 4165  Matta orientalisk, Figural, 131x195 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:33)

1555 3103  Matta Orientalisk, Heriz, 173x238 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:15)

1555 3257  Matta orientalisk, Shirvan, 156x224 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:39)

1555 8139  Matta orientalisk, Täbriz Provins, 285x197 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:15)

1555 8141  Matta orientalisk, Täbriz provins, ca 200x300 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:14)

1555 4222  Modellbilar 3 st + kran, plåt. Längd: 13-48 cm, höjd: 5-38 cm

1555 4008  Modellskepp/fartyg 2 st, fullriggaren "Dharwar", barkskeppet "Norrskenet". Längd: 43- 55 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:31)

1555 4180  Nalle Steiff. Längd: 40 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:14)

1555 4141  Nattygsbord Alm. Bredd: 40 cm, djup: 62 cm, höjd: 55 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:45)

1555 4282  Oljemålning Esther Kjerner (1873-1952), Sverige. Träddunge. Signerad, daterad -36. Olja på pannå, 23x37 cm, yttermått inklusive ram: 41x53 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:02)

1555 3178  Oljemålning Fredrik Moe, landskap med hus. Signerad. Olja på duk, 44x63 cm, yttermått inklusive ram: 63x82cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:20)

1555 4244  Oljemålning Gunvor Sigrand, Flickor som plockar blommor. Signerad. Olja på duk, Bildmått: 43x54 cm, yttermått inklusive ram: 60x70 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:21)

1555 3139  Oljemålning Halvar Halvorsen, marint motiv. Signerad. Olja på duk, 101x66 cm, yttermått inklusive ram: 120x86 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:37)

1555 3193  Oljemålning Hugo Borgström, vintermotiv. Signerad. Olja på duk, 60x90 cm, yttermått inklusive ram: 74x106 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:52)

1555 3030  Oljemålning Kjell Paxmo, komposition. Signerad. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 82x93 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:13)

1555 3013  Oljemålning Mahnaz Razavi, kubistiskt motiv. Signerad, daterad -89. Olja på duk, 80x54 cm, yttermått inklusive ram: 90x63 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:57)

1555 3015  Oljemålning Mahnaz Razavi. Picknick i parken, Signerad. Olja på duk, oramad, 85x119 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:00)

1555 3156  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Efter Edward Steichen "Dante Bea" (Metropolitan Museum). Signerad. Olja på pannå, 60x40 cm, yttermått inklusive ram: 63x43 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:18)

1555 3155  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Komposition med träd och hustak. Signerad Alfons, daterad -64. Olja på duk, 27x35 cm, yttermått inklusive ram: 35x43 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:11)

1555 4009  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad och daterad MAS 1960, porträtt. Olja på pannå, 37x45 cm, yttermått inklusive ram: 2x50 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:42)

1555 4169  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Tunnelbana, ej signerad. Olja på pannå, bildmått: 57x30 cm, yttermått inklusive ram: 73x43 cm

1555 3191  Oljemålning Ola Harje, vinterlandskap med hus och rådjur. Signerad. Olja på duk, 49x69 cm, yttermått inklusive ram: 63x83 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:47)

1555 3199  Oljemålning Olle Erikson, "Röd mark". Signerad. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 76x61 cm, 75x59 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:55)

1555 4027  Oljemålning Ruben Heleander (f. 1931), Sverige. "Hem efter nattens fiske". Signerad. Olja på duk, 50x65 cm, yttermått inklusive ram: 52x68 cm

1555 3192  Oljemålning Signerad Smetana, barn, olja på duk, 73x60 cm, yttermått inklusive ram: 88x74 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:50)

1555 3161  Oljemålning Stig Kjellin (f. 1914), Sverige. Interiör. Signerad. Olja på pannå, 100x81 cm, yttermått inklusive ram: 110x91 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:23)

1555 3025  Oljemålning Sven Deurell (1904-1967), Sverige. St Larsgården. Signerad. Olja på duk, 63x90 cm, yttermått inklusive ram: 76x103 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:36)

1555 4011  Oljemålning Tore Hultcrantz (1923-1998), Sverige. "Havet och morgon". Signerad. Olja på duk, 46x32 cm, yttermått inklusive ram: 48x35 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:51)

1555 3055  Oljemålning Veikko Aaltona (1910-1990), Finland. Komposition med stuga. Signerad, daterad -58. Olja på duk, 50x60 cm, yttermått inklusive ram: 58x69 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:49)

1555 3099  Oljemålning Walberg Norrman, Grekisk by. Signerad. Olja på duk, 71x60 cm, yttermått inklusive ram: 76x66 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:40)

1555 4191  Oljemålningar 2 st, Carsten Engström (1941-2004), Sverige. Signerad. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 133x40 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:31)

1555 4198  Oljemålningar 4 st, Roland von Rainals (f. 1927), Kustlandskap. Signerade. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 44-37 - 65-56 cm

1555 4275  Öronlappsfåtölj höjd: 130 cm, sitthöjd: ca 50 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:27)

1555 4149  Pall Galon. Diameter: 43 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:02)

1555 4148  Pall Galon. Längd: 49 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:14)

1555 4073  Pall Orientalisk stil. Längd: 62 cm, djup: 36 cm, höjd: 37 cm

1555 4200  Pall teak, sits i skinn, Norge. Bredd: 53 cm, djup: 35 cm, höjd: 42 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:26)

1555 4087  Parti bijouterier Bland annat, Henri Bendel

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:02)

1555 4276  Parti frimärken Sverige, övriga världen, brev och lösa

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:26)

1555 4123  Parti silver 7 delar. Höjd: 4-6 cm, Vikt: ca 490 g

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:30)

1555 3118  Parti smycken 3 delar, Agater, två armband, ett halsband, 20 - 60 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:07)

1555 4173  Parti smycken Armband, örhängen, med mera

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:09)

1555 4058  Parti smycken Armband, ringar, broscher

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:36)

1555 4277  Parti vykort 1900-talets första hälft

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:39)

1555 4170  Pastell Oidentifierad konstnär. Otydlig signering, dansare. Bladets mått: 46x61 cm, yttermått inklusive ram: 50x65 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:45)

1555 4209  Penselvas + lampfot, porslin, Kina. Höjd: 14-28 cm

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:13)

1555 4239  Pigtittare 2 st. Längd: 37-48, höjd: 50-60 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:42)

1555 4205  Pläd/filt Pendleton Woolen Mills, Beaver State, Ylle, bomull. Längd: 165 cm. Bredd: 97 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:38)

1555 4177  Plafond frostat glas, slipad dekor med blommor. Höjd: 10 cm, diameter: 54 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:46)

1555 4032  Plommonstop med handskar och scarf, Moores, London, storlek: 6 7/8

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:14)

1555 4213  Pokalglas + vas, Kosta Boda, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Höjd: 25-26 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:29)

1555 3052  Prakturna Rörstrand, majolika. Höjd: ca 48 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:55)

1555 4121  Rullbord med klaff, Teak. Bredd: 52+ 25, djup: 38 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:44)

1555 4257  Saigkorg Gotland. Längd: 42 cm, djup: 34 cm, höjd: 37 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:20)

1555 3186  Salladsbestick HENNING KOPPEL, ett par, "Caravel", Georg Jensen, Köpenhamn. Rostfritt stål och plast. Längd 29 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:26)

1555 3109  Salongsbord nyrenässans. Bredd: 116 cm. Djup: 63 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:56)

1555 4106  Saltkar Nysilver, skedar i silver, röd och blå glasinfattning. Längd: 8 cm. Höjd: 5 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:02)

1555 4006  Samovar med skål. Tekanna, bricka, 4 delar, mässing, Iran. Höjd: 6 - 45 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:02)

1555 4160  Satsbord 2 delar, Teak. Höjd: 49 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:08)

1555 4096  Satsbord 3 delar. Bredd: 52 cm, djup: 36 cm, höjd: 38 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:08)

1555 4159  Schatullskåp Teak. Bredd: 80 cm, djup: 35 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:51)

1555 3136  Serveringsbord på trissor. Bredd: 74 cm, djup, 41, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:16)

1555 4157  Serveringsvagn fällbar, jakarandaimitation. Längd: 65 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:31)

1555 4206  Servisdelar 11 delar, mockakoppar, Royal Copenhagen, "brun ros. Höjd: 5,5 cm

1555 4022  Sextant Spence Browning London, mässing, fodral i mahogny. Längd (fodral): 34 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:14)

1555 4230  Sideboard Gustaviansk stil. Längd: 161 cm, djup: 42 cm, höjd: 81 cm, nyckel

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:28)

1555 4268  Sidenscarf "Sous le Cédre", Hermès, Paris. Design Dimitri Rybaltchenko, Siden, ca 90x90 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:11)

1555 4060  Skål + vas + del av blomsterskål. 3 delar. Diameter: 9-25 cm. Höjd: 7-18 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:24)

1555 4178  Skål Orrefors. Diameter: 25 cm, höjd: 10 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:25)

1555 4126  Skål silver. WA Bolin. Höjd: 9 cm. Diameter: 8,5 cm. Höjd: 3 cm, Vikt: 100 g ca

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:43)

1555 4017  Skål Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med silverdekor. Diameter: 15 cm. Höjd: 5 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:12)

1555 4273  Skåp 1700-/1800-tal, kompletterat. Ådringsmålat. Bredd: 145 cm. Djup: 60 cm. Höjd: 200 cm, nyckel

1555 3201  Skåp Asien, metallbeslag. Bredd: 109 cm, djup, 52. Höjd: 176 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:29)

1555 4261  Skinnpåse + KÅSA, 2 delar, Samearbete i skinn och tenn. Längd: 8-28 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:57)

1555 3219  Skrivbord med hurtsar. Bredd: 120 cm, djup: 51 cm, höjd: 71 cm

1555 4266  Skrivbord med uppsats, omkring sekelskiftet 1900. Bredd: 92,5 cm. Djup: 55 cm, höjd: 114 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:32)

1555 4019  Skulptur 2 delar, metall. Motiv av kvinnoansikte. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:21)

1555 3044  Skulptur Fågel i glaserad keramik. Signerad JY. Höjd: 22 cm. Längd: 28 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:07)

1555 4016  Skulptur Gustavsberg, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Sverige. Lejon. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:31)

1555 4291  Skulptur Kantarelli, Tapio Wirkkala (1915-1985), Finland. Signerad, Klarglas med linjeslipad dekor. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:34)

1555 4183  Skulptur Le Bertelli, Torino, Italien. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:24)

1555 4113  Skulptur Pojke med sticka, brons. Höjd: 10 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:41)

1555 4004  Skulptur Porslin, GDR, Mjölkerska. Längd: 16 cm, höjd: 12 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:01)

1555 4105  Skulptur Royal Doulton, "Autom Breezes", porslin, Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:57)

1555 4020  Skulptur Royal dux, Tjeckoslovakien, man med flöjt. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:18)

1555 4088  Skulpturer 2 st, porslin och bemålat lergods. Längd: 18 cm, höjd: 18-23 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:05)

1555 4245  Skulpturer 3 st, Sven Wejsfelt (1930-2009), Sverige. Gustavsbergs Studio. Frukter, glaserad stengodslera. Signerad Swen och med Studiohanden. Höjd: 8-11 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:33)

1555 4174  Skulpturer 6 st, Buddhor. Höjd: 4-8 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:22)

1555 3145  Skulpturer ett par, "La Paix"och "La Gloire", på träsockel, Zink. Höjd: 64 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:42)

1555 3179  Skulpturer i glas 2 st, Asmo Uutela, Nuutajärvi/Notjö, Finland. Ugglor, polykromt glas. Höjd: ca 18 cm. Signerade

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:23)

1555 4166  Slagbord 1800-tal, Furu. Bredd: 35+ 2x65, djup: 102 cm, höjd: 71 cm

S�ldes f�r 9.600 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:53)

1555 4112  Smycken diverse silver, 10 del

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:23)

1555 4252  Soff/matbord Höj/sänkbart + 2 extra skivor. Bredd: 115 cm, djup: 57+ 2x26, höjd: 54-71 + extra skivor längd: 2x73 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:11)

1555 4076  Soffbord mahogny, Utdragbart. Bredd: 86 cm, djup: 44 cm, höjd: 56 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:02)

1555 3162  Soffbord Rikke Frost. Skålformad vitlackerad glasfiber, inbyggd förvaring, vridbart lock i valnöt. Höjd: 40 cm. Diameter: 90 cm

S�ldes f�r 7.800 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:28)

1555 4068  Solur höjd: 75 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:27)

1555 4235  Spegel 3-delad, 103x98 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:08)

1555 4219  Spegel Förgylld, 74x38 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:20)

1555 4258  Spegel J P Larsson, Stockholm, 1945,39x31 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:53)

1555 4236  Spegel Rektangulär, 151x40 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:58)

1555 4034  Spegel Sent 1800-tal. Bredd: 35 cm. Höjd: 63 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:17)

1555 4233  Speglar 2 st. Höjd: 36-55 cm

1555 4061  Spiselhundar Ett par, England. Höjd: 2 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:03)

1555 4152  Stegpall höjd: 63 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:16)

1555 4197  Stolar 4 st, Lina Nordqvist för Design House Stockholm. Höjd: 88 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:59)

1555 4036  Stolar 4 st. Höjd: 85 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:39)

1555 3190  Stolar 6 st, nyrokoko, senare bemålning, senare klädsel. Höjd: 90 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:42)

1555 4119  Stolar 6 st, stomme av metall, sits och rygg i teak, stapelbara. Höjd: 77 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:38)

1555 4078  Stolar ett par, Bauhaus-stil. Höjd: 80 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:10)

1555 4117  Stolar ett par, sekelskifte

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:33)

1555 3034  Syltkrukor 3 st, blå dekor mot ljus botten, Rörstrand respektive Gustavsberg. Höjd: 10-12 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:56)

1555 4238  Syskrin på benställning. Längd: 36 cm, djup: cm, djup: 26 cm, höjd: 38 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:33)

1555 4093  Taburett 1800-tal. Längd: 44,5 cm, djup: 39 cm, höjd: 43 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:38)

1555 7396  Tågset 6 st, Märklin, vagnar modell äldre, bland annat tankvagn Shell, 17740, Mitropa speisewagen, samt räls. Längd: 13-20 cm, djup: 7 cm, höjd: 8 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:15)

1555 3078  Tågset samt tekniklåda Märklintåg, äldre modell samt Mekano teknikmodeller, lyftkranar med mera. Längd: 15-60 cm

1555 4089  Takarmatur diameter, 44, höjd: ca 60 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:54)

1555 4153  Takarmatur Holmegaard, Danmark. Diameter: 40 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:19)

1555 4138  Takarmatur Industrimodell. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2023 04:16)

1555 4286  Takarmatur PH-lampa, PH5, Poul Henningsen för Louis Poulsen, Danmark. Lameller i lackerad metall och, koppar. Diameter: 50 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:49)

1555 4287  Takarmatur PH-lampa, PH5, Poul Henningsen för Louis Poulsen, Danmark. Lameller i lackerad metall och, koppar. Diameter: 50 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:10)

1555 4146  Takarmaturer 2 st. Semi pendel, design: Claus Bonderup, Diameter: 37-47 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:19)

1555 4187  Tallrikar 12 st, Royal Copenhagen, H C Andersen. Diameter: 18,5 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:25)

1555 4086  Tallrikshylla Bemålad. Bredd: 115 cm. Höjd: 94 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:46)

1555 4164  Tältband Uzbekistanskt Suzanibroderi, semiantikt, 60x809 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:14)

1555 4005  Teglas + sockerskål på bricka, 6 delar, förgylld metall, glas. Längd: 43 cm. Höjd: 11 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:20)

1555 4098  Tidningsställ höjd: 170 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:13)

1555 4234  Trattgrammofon His Masters Voice, samt ca 50 stenkakor, tre askar med nålar. Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:52)

1555 4125  Tumlare med kopparmynt. Diameter: 6 cm. Höjd: 3 cm, djup: 7 cm, Bruttovikt: ca 250 g

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:50)

1555 4070  Uniformstavlor 4 st, England, yttermått inklusive ram: 43x36 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:38)

1555 9278  Utdragssoffa sengustavianskt provinsarbete. Senare bemålning. Längd: 185 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 10:01)

1555 4130  Väggarmatur mässing, ledad. Längd: 60 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:19)

1555 4259  Väggarmaturer ett par, "Kostalampan", mässing. Längd: 25 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:56)

1555 4039  Väggplatta Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Dam ur serien Unik, Gustavsberg 1967-1986, delvis glaserad och målad vit stengodslera, 22x23 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:56)

1555 4040  Väggplatta Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Elefant ur serien Unik, Gustavsberg 1967-1986, delvis glaserad och målad vit stengodslera, 22x23 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:18)

1555 4046  Väggplatta Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Fåglar ur serien Unik, Gustavsberg 1967-1986, delvis glaserad och målad vit stengodslera, 22x23 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:29)

1555 4042  Väggplatta Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg, "Skepp", ur serien Unik, glaserad stengodslera, 22,5x22,5

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:40)

1555 4044  Väggplatta Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Katt ur serien Unik, Gustavsberg 1967-1986, delvis glaserad och målad vit stengodslera, 22x23 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:26)

1555 4045  Väggplatta Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Katt ur serien Unik, Gustavsberg 1967-1986, delvis glaserad och målad vit stengodslera, 22x23 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:09)

1555 4041  Väggplatta Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Ryttare ur serien Unik, Gustavsberg 1967-1986, delvis glaserad och målad vit stengodslera, 22x23 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:39)

1555 4001  Väggrelief Med Putti, 33x35 cm, yttermått inklusive ram: 60x60 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:55)

1555 4143  Väggvitrinskåp 1940-tal. Bredd: 77 cm, djup: 32 cm, höjd: 66 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:41)

1555 4250  Vas + SKÅL, Sven Wejsfelt (1930-2009), Sverige. Gustavsberg. Signerade, grön harpälsglasyr, rödglaserad stengods. Höjd: 4-19 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:49)

1555 4100  Vas etsad dekor med lejon och dedikation, "C. B 1890". Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:22)

1555 4102  Vas snäcka, grönpatinerad metall. Längd: 14 cm, höjd: 15 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:54)

1555 4101  Vas med hänklar GAB (Guldsmedsaktiebolaget) 1920-30-tal, brons, grönpatinerad. Djup: 15 cm. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:55)

1555 4007  Vaser ett par, Kina. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:19)

1555 4082  Vinglas 11 st, Orrefors. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:57)

1555 4013  Vinglas 12 delar, Bengt Orup (1916-1996), Sverige. "Recette". Höjd: 14,5 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:30)

1555 4015  Vinglas 9 st "chevalier", Bengt Orup (1916-1996), Sverige. Johansfors Glasbruk. Höjd: 15,5 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:43)

1555 3003  Vinglas Anna Ehrner (f. 1948), Sverige. "Line", Kosta Boda, 8 st. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:32)

1555 4179  Vinöppnare Eskilstuna, Järn. Längd: 27 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:14)

1555 4047  Visitkortshållare höjd: 96 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:29)

1555 4227  Vitrinskåp längd: 60 cm, djup: 41 cm, höjd: 170 cm, nyckel

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:57)