1555 4052 Akvarell Domenico Romano, Amalfikusten. Signerad, 37x25 cm, akvarell, yttermått inklusive ram: 52x41 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:24)
1555 3152 Akvarell Oidentifierad konstnär. 1800-tal, ej signerad, akvarell, kvistplockerska. Bladets mått: 25x20 cm, yttermått inklusive ram: 39x33 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:04)
1555 4172 Akvarell Oidentifierad konstnär. Signerad, akvarell, åker med träd, bladets mått: 33x33 cm, yttermått inklusive ram: 45x45 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:53)
1555 3157 Akvarell Oidentifierad konstnär. Slott vid å, otydlig signatur, daterad 1930, bladets mått: 27x34 cm, yttermått inklusive ram: 30x36 cm. Signerad
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:13)
1555 9245 Akvareller 4 + 2 st, Helle Olin (1906-1944), Finland. Orientaliska motiv, delvis oramade. Signerade, yttermått inklusive ram: 32x24 - 59x45, Oramade: Akvarell. Bladets mått: 40x30 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:17)
1555 4167 Akvareller 6 st, Frans Lindström (1874-1954), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerade, akvarell, yttermått inklusive ram: 33x23 & 27x33 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:49)
1555 4280 Armband/länk + broscher, 3 delar, Sporrong, mässing och emalj, dekor av tre kronor samt riksvapnet. Längd: ca 12-18 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:13)
1555 4156 Armbandsur Jacques Lemans, Modell 1-1117. 2, metallarmband, extra läderarmband, Diameter: 44 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:08)
1555 4137 Askfat på pistolställning. Höjd: 58 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:48)
1555 4135 Askfat/piedestal höjd: 58 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:06)
1555 4290 Balja/vedkorg på benställning med tassavslut, maskaroner, koppar. Diameter: 30 cm. Höjd: 32 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:52)
1555 4054 Blandteknik Maria Holmer Dahlgren, "Bisous", ej signerad. Blandteknik, akryl på duk, 50x50 cm, yttermått inklusive ram: 53x53 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:22)
1555 4182 Blandteknik Persien, 26x16,5, blandteknik, yttermått inklusive ram: 39x27 cm. Ej signerad
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:36)
1555 4189 Blandteknik Roos Stephanov. Signerad a tergo, 1968,13x9, yttermått inklusive ram: 20x17 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:13)
1555 4072 Bokbindartvingar 3 st. Längd: 48-70 cm, höjd: 36-51 cm, höjd: 6-7 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:21)
1555 4037 Bonad Vävd. Bredd: 160 cm, längd: 180 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:24)
1555 4139 Bordsgarnityr 3 delar, Art Déco. Längd: 12-42. Höjd: 13-23 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:46)
1555 4084 Bordslampa höjd: 66 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:11)
1555 4080 Bordslampa mässing. Höjd: 60 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:30)
1555 4203 Bordslampfot bemålad metall, porslin. Höjd: 57 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:34)
1555 4262 Bordslampfot Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Rörstrand, Höjd: 31 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:26)
1555 3252 Bordslampor ett par, marmor. Höjd: 43 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:54)
1555 4218 Bordsparasoll Bali, nutida. Höjd: 84 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:13)
1555 4162 Bordspingla omkring sekelskiftet 1900. Diameter: 15 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:28)
1555 4163 Bordsset 4 delar, Tenn, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1931. Höjd: 6-11 längd: 18 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:14)
1555 4288 Brasset metall, handtag i trä. Höjd: 95 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:18)
1555 4246 Brevkniv Silvermonterad. Längd: 18,5 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:09)
1555 4241 Brevpress Motiv med fiskar, brons. Höjd: 5,5 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:33)
1555 4090 Bricka metall. Diameter: 51 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:41)
1555 4240 Bricka silver, Utländska stämplar. Längd: 30 cm. Vikt: 450 g
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:35)
1555 4185 Brickor/skålar Trä, 14 delar. Diameter: 12-35 cm, höjd: 5-14 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:11)
1555 4296 Burk med lock Tenn, 1930. Diameter: 12 cm. Höjd: 15 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:14)
1555 4237 Burkar för kryddhylla 9 st, Gefle, Porslin. Höjd: 12-22 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:41)
1555 9268 Byrå Rokokostil. Bredd: 85 cm, djup: 48 cm, höjd: 79 cm, nyckel
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:16)
1555 4050 Byrå Rottingimitation. Bredd: 74 cm. Djup: 51 cm, höjd: 107 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:18)
1555 4253 Byrå Teak. Bredd: 70 cm. Djup: 38 cm, höjd: 80 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:55)
1555 3134 Cafébord omkring 1900, två hyllplan med infällda glasskivor. Höjd: 71 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:58)
1555 3097 Caféstolar 4 st, böjträ. Höjd: 87 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:06)
1555 4193 Dessertskålar 12+ 2, Tapio Wirkkala (1915-1985), Finland. Finland. "Ultima Thule", Iittala. Diameter: 12-19 cm. Höjd: 5-9 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:06)
1555 4188 Docka Ken, + extra tröja/byxor/Rullskridskor. Höjd: 30 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:18)
1555 9339 Dragspel i väska Frans Musette stämning. Längd: 55 cm, höjd: 45 cm, djup: 20 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:41)
1555 4229 Emmafåtöljer ett par, klädda. Höjd: 74 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:54)
1555 4122 Etagebord mahogny. Diameter: 65 cm, höjd: 71 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:38)
1555 4181 Etsning Anders Zorn (1860-1920), Sverige. Ur pensel och penna, 1883, ej signerad. Bildmått: 20x12 cm, yttermått inklusive ram: 36x28 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:04)
1555 4249 Facklitteratur bokverk Wilhelm Kåge, av Nils Palmgren, Bibliofilupplaga exemplar 75/100, handsignerat aktstudie signerad KÅGE 1954,30x23 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:49)
1555 4201 Färgetsningar 2 st, Birgit Skiöld (1923-1982), Sverige. Signerad, yttermått inklusive ram: 47x55 ca
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:31)
1555 4192 Färglitografi Angelica Wiik (f. 1960), Sverige. Signerad, färglitografi, numrerad, Varité, 55x85 cm, yttermått inklusive ram: 63x93 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:34)
1555 4176 Färglitografi Angelica Wiik (f. 1960), Sverige. Trädgårdscafé. Signerad, numrerad Ea. Färglitografi. Bladets mått: 60x44 cm, yttermått inklusive ram: 70x51
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 21:00)
1555 4215 Färglitografi Carl Johan De Geer (f. 1938), Sverige. Signerad, numrerad 116/295. Färglitografi, bildmått: 38x26 cm, yttermått inklusive ram: 52x38 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:42)
1555 4214 Färglitografi Carl Johan De Geer (f. 1938), Sverige. Signerad, numrerad 118/295. Färglitografi, bildmått: 38x26 cm, yttermått inklusive ram: 52x38 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:47)
1555 3122 Färglitografi Göran Dahl (f. 1944), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 133/300. Färglitografi, bildmått: 69x50 cm, yttermått inklusive ram: 95x75 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:32)
1555 4264 Färglitografi Johannes Olsson (f. 1945), Sverige. Signerad, numrerad EA. Färglitografi, bildmått: 59x48 cm, yttermått inklusive ram: 80x64 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:10)
1555 3053 Färglitografi John-Erik Franzén (1942-2022), Sverige. Man på motorcykel. Signerad, numrerad 5/175, daterad 1984. Färglitografi, daterad bildmått: 43x36 cm, yttermått inklusive ram: 70x58cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:42)
1555 3114 Färglitografi Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Japanskor. Signerad, numrerad 250/310. Färglitografi, bildmått: ca 63x96 cm, yttermått inklusive ram: 78x112 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:58)
1555 4055 Färglitografi Lennart Jirlow (1936-2020), Sverige. Signerad, numrerad 90/285. Färglitografi, bildmått: 39x27 cm, yttermått inklusive ram: 66x50 cm
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:32)
1555 4225 Färglitografi Salvador Dalí (1904-1989), Spanien. Surrealistiskt komposition. Signerad, numrerad 229/300. Färglitografi, bildmått: 58x45 cm, yttermått inklusive ram: 70x58 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:49)
1555 4217 Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Signerad, numrerad 99/360, daterad 53. Färglitografi, bildmått: 48x40 cm, yttermått inklusive ram: 66x56 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:51)
1555 4083 Färglitografi Ulf Gripenholm (f. 1943), Sverige. Provtryck, 1987. Färglitografi. Signerad. Bladets mått: 45x58, oramat löst blad
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:42)
1555 4186 Färglitografi med glitter Angelica Wiik (f. 1960), Sverige. Signerad, färglitografi, Flicka med fiol, 59x38 cm, yttermått inklusive ram: 67x47 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:18)
1555 3245 Färglitografier 3 st, Curt Sjöberg (1911-1987), Sverige, Vintersport i Trosa, 50x40 cm, färglitografi, yttermått inklusive ram: 68x58 cm. Signerad
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:16)
1555 3223 Färgtryck Oscar II med familj. Bladets mått. 50x39 cm, yttermått inklusive ram: 59x48 cm, yttermått inklusive ram:
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:12)
1555 3144 Fat Bing & Grøndahl, dekor med blomster, förgylld kant. Diameter: 38 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:42)
1555 4023 Fat med hänklar brons. Längd: 21 cm, höjd: 6 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:11)
1555 4145 Fåtölj 1950-tal. Höjd: 72 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:27)
1555 3170 Fåtölj med fotpall, läder, nutida. Höjd: ca 105 cm, (fåtöljen), ca 42 cm (fotpallen)
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:27)
1555 3175 Figurin pojke/flicka, Royal Copenhagen. Höjd: 20 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:05)
1555 4127 Figurin porslinshund, Grand Danois. Höjd: 37 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:26)
1555 3043 Figuriner 4 st, Goebel och Hummel. Höjd: 10-21 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:05)
1555 4242 Flakong med lock Kristall med silvermontering, Birmingham 1904. Höjd: 12 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:55)
1555 4104 Flakonger/flaskor i ask, etsade dekor. Höjd: 11 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:50)
1555 4248 Flygplanskompass mässing. Diameter: 16 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:35)
1555 4002 Fotogenlampa metall, med frostad glaskupa. Höjd: 65 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:04)
1555 4071 Fotoramar diverse
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:49)
1555 4003 Frimärken 3 album, Schaubek Europa, blandat Sverige och utlandet
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:25)
1555 4274 Garderobsskåp Gustaviansk stil. Bredd: 235 cm. Djup: 82 cm. Höjd: 205 cm, nyckel
S�ldes f�r 10.500 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:06)
1555 4285 Gardiner ett par, Firma Svenskt Tenn, design: Josef Frank (1885-1967), Österrike. Primavera, ca 250x130 cm
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:18)
1555 4079 Gitarrförstärkare Hohner. Längd: 52 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:16)
1555 4154 Glas 6 st, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. "Mine", Kosta Boda. Höjd: 11 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:08)
1555 1002 Glasservis Kosta, "Odelberg". 44 delar + karaff. Höjd: 9-13,5-24 cm
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:22)
1555 4265 Golvarmatur Uplight med två ljusarmar, mässing. Höjd: 141 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:20)
1555 4144 Golvlampa 1960-70-tal. Höjd: 151 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:49)
1555 4150 Golvlampa 3-armad. Höjd: 152 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:36)
1555 4067 Golvlampa mässing. Höjd: 120 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:59)
1555 4066 Golvlampa Smide, höj- och sänkbar. Höjd: 150 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:22)
1555 4118 Golvlampa Smide. Höjd: 163 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:21)
1555 4069 Golvlampa Trä. Höjd: 153 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:07)
1555 4147 Golvlampa Trä. Höjd: 170 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:30)
1555 4081 Golvlampbord höjd: ca 180
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:27)
1555 4175 Golvlampfot Josef Frank (1885-1967), Österrike. No 2148, Firma Svenskt Tenn. Höjd: 151 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:53)
1555 4043 Golvlampfot mässing. Höjd: 140 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:50)
1555 4085 Golvlampor 2 st, Smide. Höjd: ca 125
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:50)
1555 4207 Halsband med hänge, Silver Efva Attling. Vikt: ca 2,5 g. Längd: 22 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:05)
1555 3050 Halskedja med hänge, 18k guld, bruttovikt: 3. 2g. Längd: 40 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:43)
1555 4108 Hänge 18k med pärla Ametist, 2,5x1 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:30)
1555 4140 Hängskåp 1800-tal. Bredd: 67 cm, djup: 30 cm, höjd: 71 cm, nyckel
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:51)
1555 4038 Hängskåp jugend, glasade dörrar i grönt glas, nyckel. Bredd: 61 cm. Djup: 21 cm. Höjd: 70 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:55)
1555 4091 Hattar 2 st i hattask
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:03)
1555 4120 Herrbetjänt höjd: 110 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:10)
1555 4228 Hörnskåp sengustaviansk stil. Höjd: 177 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:53)
1555 4254 Ikon med rizza, 1800-tal, yttermått inklusive ram: 43x38 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:11)
1555 4260 Kaffegods 24 delar, Royal Copenhagen, Blå Blomst
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:55)
1555 4155 Kaffeservis 7 delar, Pia Rönndah, "Sundborn", Rörstrand. Djup: 7 cm. Höjd: 7 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:25)
1555 4033 Kaffeservis 7 delar, Rose Marie Benedikt, "Irene", Rörstrand. Höjd: 6 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:16)
1555 4064 Käpp med silverkrycka. Längd: 91 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:08)
1555 8241 Karmstol Gustaviansk. Höjd: 89 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:12)
1555 4074 Karmstol mahogny. Höjd: 102 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:47)
1555 4184 Karmstol Philippe Starck (f. 1949), Frankrike. "Louis Ghost", Kartell. Formgjuten polykarbonat. Höjd: 93 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:31)
1555 4226 Karmstol Rotting. Höjd: 70 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:34)
1555 4133 Kassaskrin Trä. Längd: 29 cm, djup: 41 cm, höjd: 24 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:35)
1555 4092 Kelim 212x295 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:07)
1555 9443 Klaffbord vitmålat. Bredd: 96 cm. Djup: 52 - 114 cm. Höjd: 78 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:27)
1555 4021 Konstglas glas, metall. Längd: 16-18 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:22)
1555 4124 Koppar + skålar, 6+ 5 delar. Iittala, design: Klaus Haapaniemi. Längd: 12-15 cm, djup: 10-15 cm, höjd: 7,5 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:26)
1555 3028 Kruthorn 3 st. Längd: 13-18 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:57)
1555 4094 Lampbord Bemålat. Bredd: 42 cm, djup: 30 cm, höjd: 52 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:29)
1555 4097 Lampbord Intarsia. Bredd: 70 cm, djup: 50 cm, höjd: 63 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:01)
1555 4049 Lampbord Teak. Bredd: 47 cm, djup: 47 cm, höjd: 48 cm
1555 4129 Lampetter 3 st, 1950-tal. Höjd: 25-35 ca
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:30)
1555 3209 Lavoar 1900-tal, bemålad toppskiva, björk, Bredd: 66 cm. Djup: 45,5 cm. Höjd: 72 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:02)
1555 4048 Laxbräda Frankrike. Längd: 91 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:07)
1555 4053 Litografi Lars Norrman (1915-1979), Sverige. "Lappland", Signerad, numrerad 77/360, bildmått 67x27 cm, yttermått inklusive ram: 77x39 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:07)
1555 4223 Litografi Pablo Picasso (1881-1973), Spanien. Efter. Vollard suite. Signerad Picasso i trycket, numrerad 836/1200. Bladets mått: 42x33 cm, yttermått inklusive ram: 52x42 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:41)
1555 4251 Ljuskrona Empirestil. Höjd: ca 55 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:38)
1555 3140 Ljusplåtar ett par, mässing. Höjd: 33 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:31)
1555 3008 Ljusstakar 3 st, nutida. Höjd: 32-39 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:46)
1555 4289 Ljusstakar ett par, mässing. Höjd: 16 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:39)
1555 4107 Ljusstakar ett par, Nysilver, GAB Guldsmedsaktiebolaget. Höjd: 16 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:22)
1555 3006 Ljusstake Elflugan. Design: Marie Lundgren och Kina Strandberg Höjd: 37 cm. Längd: 32cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:44)
1555 4211 Ljusstake sent 1800-tal, två ljusarmar, mässing. Höjd: cm. Bredd: 22 cm, höjd: 30 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:35)
1555 4199 Matbord Gustaviansk stil, mahogny/valnöt. Höjd: 75 cm, diameter: 109 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:07)
1555 3101 Matsalsskåp 1800-tal, delbart. Bredd: 112 cm. Djup: 46 cm. Höjd: 193 cm, nyckel
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:04)
1555 4212 Matservis 28 delar. Gustavsberg, "Dresden". 6 mattallrikar, 6 djupa skålar, 6 assietter, 6 kaffekoppar med fat, 1 uppläggningsfat, 2 karotter, 1 såssnipa, Diameter: 17-31 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:41)
1555 4128 Matservisdelar 29 delar, Forma, Rörstrand, Olle Alberius (1926-1993), Sverige
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:36)
1555 3104 Matta Orientalisk, Asher, 162x250 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:22)
1555 4165 Matta orientalisk, Figural, 131x195 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:33)
1555 3103 Matta Orientalisk, Heriz, 173x238 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:15)
1555 3257 Matta orientalisk, Shirvan, 156x224 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:39)
1555 8139 Matta orientalisk, Täbriz Provins, 285x197 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:15)
1555 8141 Matta orientalisk, Täbriz provins, ca 200x300 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:14)
1555 4222 Modellbilar 3 st + kran, plåt. Längd: 13-48 cm, höjd: 5-38 cm
1555 4008 Modellskepp/fartyg 2 st, fullriggaren "Dharwar", barkskeppet "Norrskenet". Längd: 43- 55 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:31)
1555 4180 Nalle Steiff. Längd: 40 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:14)
1555 4141 Nattygsbord Alm. Bredd: 40 cm, djup: 62 cm, höjd: 55 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:45)
1555 4282 Oljemålning Esther Kjerner (1873-1952), Sverige. Träddunge. Signerad, daterad -36. Olja på pannå, 23x37 cm, yttermått inklusive ram: 41x53 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:02)
1555 3178 Oljemålning Fredrik Moe, landskap med hus. Signerad. Olja på duk, 44x63 cm, yttermått inklusive ram: 63x82cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:20)
1555 4244 Oljemålning Gunvor Sigrand, Flickor som plockar blommor. Signerad. Olja på duk, Bildmått: 43x54 cm, yttermått inklusive ram: 60x70 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:21)
1555 3139 Oljemålning Halvar Halvorsen, marint motiv. Signerad. Olja på duk, 101x66 cm, yttermått inklusive ram: 120x86 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:37)
1555 3193 Oljemålning Hugo Borgström, vintermotiv. Signerad. Olja på duk, 60x90 cm, yttermått inklusive ram: 74x106 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:52)
1555 3030 Oljemålning Kjell Paxmo, komposition. Signerad. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 82x93 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:13)
1555 3013 Oljemålning Mahnaz Razavi, kubistiskt motiv. Signerad, daterad -89. Olja på duk, 80x54 cm, yttermått inklusive ram: 90x63 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:57)
1555 3015 Oljemålning Mahnaz Razavi. Picknick i parken, Signerad. Olja på duk, oramad, 85x119 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:00)
1555 3156 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Efter Edward Steichen "Dante Bea" (Metropolitan Museum). Signerad. Olja på pannå, 60x40 cm, yttermått inklusive ram: 63x43 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:18)
1555 3155 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Komposition med träd och hustak. Signerad Alfons, daterad -64. Olja på duk, 27x35 cm, yttermått inklusive ram: 35x43 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:11)
1555 4009 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad och daterad MAS 1960, porträtt. Olja på pannå, 37x45 cm, yttermått inklusive ram: 2x50 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:42)
1555 4169 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Tunnelbana, ej signerad. Olja på pannå, bildmått: 57x30 cm, yttermått inklusive ram: 73x43 cm
1555 3191 Oljemålning Ola Harje, vinterlandskap med hus och rådjur. Signerad. Olja på duk, 49x69 cm, yttermått inklusive ram: 63x83 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:47)
1555 3199 Oljemålning Olle Erikson, "Röd mark". Signerad. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 76x61 cm, 75x59 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:55)
1555 4027 Oljemålning Ruben Heleander (f. 1931), Sverige. "Hem efter nattens fiske". Signerad. Olja på duk, 50x65 cm, yttermått inklusive ram: 52x68 cm
1555 3192 Oljemålning Signerad Smetana, barn, olja på duk, 73x60 cm, yttermått inklusive ram: 88x74 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:50)
1555 3161 Oljemålning Stig Kjellin (f. 1914), Sverige. Interiör. Signerad. Olja på pannå, 100x81 cm, yttermått inklusive ram: 110x91 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:23)
1555 3025 Oljemålning Sven Deurell (1904-1967), Sverige. St Larsgården. Signerad. Olja på duk, 63x90 cm, yttermått inklusive ram: 76x103 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:36)
1555 4011 Oljemålning Tore Hultcrantz (1923-1998), Sverige. "Havet och morgon". Signerad. Olja på duk, 46x32 cm, yttermått inklusive ram: 48x35 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:51)
1555 3055 Oljemålning Veikko Aaltona (1910-1990), Finland. Komposition med stuga. Signerad, daterad -58. Olja på duk, 50x60 cm, yttermått inklusive ram: 58x69 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:49)
1555 3099 Oljemålning Walberg Norrman, Grekisk by. Signerad. Olja på duk, 71x60 cm, yttermått inklusive ram: 76x66 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:40)
1555 4191 Oljemålningar 2 st, Carsten Engström (1941-2004), Sverige. Signerad. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 133x40 cm
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:31)
1555 4198 Oljemålningar 4 st, Roland von Rainals (f. 1927), Kustlandskap. Signerade. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 44-37 - 65-56 cm
1555 4275 Öronlappsfåtölj höjd: 130 cm, sitthöjd: ca 50 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:27)
1555 4149 Pall Galon. Diameter: 43 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:02)
1555 4148 Pall Galon. Längd: 49 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:14)
1555 4073 Pall Orientalisk stil. Längd: 62 cm, djup: 36 cm, höjd: 37 cm
1555 4200 Pall teak, sits i skinn, Norge. Bredd: 53 cm, djup: 35 cm, höjd: 42 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:26)
1555 4087 Parti bijouterier Bland annat, Henri Bendel
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:02)
1555 4276 Parti frimärken Sverige, övriga världen, brev och lösa
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:26)
1555 4123 Parti silver 7 delar. Höjd: 4-6 cm, Vikt: ca 490 g
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:30)
1555 3118 Parti smycken 3 delar, Agater, två armband, ett halsband, 20 - 60 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:07)
1555 4173 Parti smycken Armband, örhängen, med mera
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:09)
1555 4058 Parti smycken Armband, ringar, broscher
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:36)
1555 4277 Parti vykort 1900-talets första hälft
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:39)
1555 4170 Pastell Oidentifierad konstnär. Otydlig signering, dansare. Bladets mått: 46x61 cm, yttermått inklusive ram: 50x65 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:45)
1555 4209 Penselvas + lampfot, porslin, Kina. Höjd: 14-28 cm
S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:13)
1555 4239 Pigtittare 2 st. Längd: 37-48, höjd: 50-60 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:42)
1555 4205 Pläd/filt Pendleton Woolen Mills, Beaver State, Ylle, bomull. Längd: 165 cm. Bredd: 97 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:38)
1555 4177 Plafond frostat glas, slipad dekor med blommor. Höjd: 10 cm, diameter: 54 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:46)
1555 4032 Plommonstop med handskar och scarf, Moores, London, storlek: 6 7/8
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:14)
1555 4213 Pokalglas + vas, Kosta Boda, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Höjd: 25-26 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:29)
1555 3052 Prakturna Rörstrand, majolika. Höjd: ca 48 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:55)
1555 4121 Rullbord med klaff, Teak. Bredd: 52+ 25, djup: 38 cm, höjd: 70 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:44)
1555 4257 Saigkorg Gotland. Längd: 42 cm, djup: 34 cm, höjd: 37 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:20)
1555 3186 Salladsbestick HENNING KOPPEL, ett par, "Caravel", Georg Jensen, Köpenhamn. Rostfritt stål och plast. Längd 29 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:26)
1555 3109 Salongsbord nyrenässans. Bredd: 116 cm. Djup: 63 cm, höjd: 73 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:56)
1555 4106 Saltkar Nysilver, skedar i silver, röd och blå glasinfattning. Längd: 8 cm. Höjd: 5 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:02)
1555 4006 Samovar med skål. Tekanna, bricka, 4 delar, mässing, Iran. Höjd: 6 - 45 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:02)
1555 4160 Satsbord 2 delar, Teak. Höjd: 49 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:08)
1555 4096 Satsbord 3 delar. Bredd: 52 cm, djup: 36 cm, höjd: 38 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:08)
1555 4159 Schatullskåp Teak. Bredd: 80 cm, djup: 35 cm, höjd: 70 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:51)
1555 3136 Serveringsbord på trissor. Bredd: 74 cm, djup, 41, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:16)
1555 4157 Serveringsvagn fällbar, jakarandaimitation. Längd: 65 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:31)
1555 4206 Servisdelar 11 delar, mockakoppar, Royal Copenhagen, "brun ros. Höjd: 5,5 cm
1555 4022 Sextant Spence Browning London, mässing, fodral i mahogny. Längd (fodral): 34 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:14)
1555 4230 Sideboard Gustaviansk stil. Längd: 161 cm, djup: 42 cm, höjd: 81 cm, nyckel
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:28)
1555 4268 Sidenscarf "Sous le Cédre", Hermès, Paris. Design Dimitri Rybaltchenko, Siden, ca 90x90 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:11)
1555 4060 Skål + vas + del av blomsterskål. 3 delar. Diameter: 9-25 cm. Höjd: 7-18 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:24)
1555 4178 Skål Orrefors. Diameter: 25 cm, höjd: 10 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:25)
1555 4126 Skål silver. WA Bolin. Höjd: 9 cm. Diameter: 8,5 cm. Höjd: 3 cm, Vikt: 100 g ca
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:43)
1555 4017 Skål Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med silverdekor. Diameter: 15 cm. Höjd: 5 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:12)
1555 4273 Skåp 1700-/1800-tal, kompletterat. Ådringsmålat. Bredd: 145 cm. Djup: 60 cm. Höjd: 200 cm, nyckel
1555 3201 Skåp Asien, metallbeslag. Bredd: 109 cm, djup, 52. Höjd: 176 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:29)
1555 4261 Skinnpåse + KÅSA, 2 delar, Samearbete i skinn och tenn. Längd: 8-28 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:57)
1555 3219 Skrivbord med hurtsar. Bredd: 120 cm, djup: 51 cm, höjd: 71 cm
1555 4266 Skrivbord med uppsats, omkring sekelskiftet 1900. Bredd: 92,5 cm. Djup: 55 cm, höjd: 114 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:32)
1555 4019 Skulptur 2 delar, metall. Motiv av kvinnoansikte. Höjd: 21 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:21)
1555 3044 Skulptur Fågel i glaserad keramik. Signerad JY. Höjd: 22 cm. Längd: 28 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:07)
1555 4016 Skulptur Gustavsberg, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Sverige. Lejon. Höjd: 15 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:31)
1555 4291 Skulptur Kantarelli, Tapio Wirkkala (1915-1985), Finland. Signerad, Klarglas med linjeslipad dekor. Höjd: 12 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:34)
1555 4183 Skulptur Le Bertelli, Torino, Italien. Höjd: 40 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:24)
1555 4113 Skulptur Pojke med sticka, brons. Höjd: 10 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:41)
1555 4004 Skulptur Porslin, GDR, Mjölkerska. Längd: 16 cm, höjd: 12 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:01)
1555 4105 Skulptur Royal Doulton, "Autom Breezes", porslin, Höjd: 20 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:57)
1555 4020 Skulptur Royal dux, Tjeckoslovakien, man med flöjt. Höjd: 34 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:18)
1555 4088 Skulpturer 2 st, porslin och bemålat lergods. Längd: 18 cm, höjd: 18-23 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:05)
1555 4245 Skulpturer 3 st, Sven Wejsfelt (1930-2009), Sverige. Gustavsbergs Studio. Frukter, glaserad stengodslera. Signerad Swen och med Studiohanden. Höjd: 8-11 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:33)
1555 4174 Skulpturer 6 st, Buddhor. Höjd: 4-8 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:22)
1555 3145 Skulpturer ett par, "La Paix"och "La Gloire", på träsockel, Zink. Höjd: 64 cm
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:42)
1555 3179 Skulpturer i glas 2 st, Asmo Uutela, Nuutajärvi/Notjö, Finland. Ugglor, polykromt glas. Höjd: ca 18 cm. Signerade
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:23)
1555 4166 Slagbord 1800-tal, Furu. Bredd: 35+ 2x65, djup: 102 cm, höjd: 71 cm
S�ldes f�r 9.600 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:53)
1555 4112 Smycken diverse silver, 10 del
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:23)
1555 4252 Soff/matbord Höj/sänkbart + 2 extra skivor. Bredd: 115 cm, djup: 57+ 2x26, höjd: 54-71 + extra skivor längd: 2x73 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:11)
1555 4076 Soffbord mahogny, Utdragbart. Bredd: 86 cm, djup: 44 cm, höjd: 56 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:02)
1555 3162 Soffbord Rikke Frost. Skålformad vitlackerad glasfiber, inbyggd förvaring, vridbart lock i valnöt. Höjd: 40 cm. Diameter: 90 cm
S�ldes f�r 7.800 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:28)
1555 4068 Solur höjd: 75 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:27)
1555 4235 Spegel 3-delad, 103x98 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:08)
1555 4219 Spegel Förgylld, 74x38 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:20)
1555 4258 Spegel J P Larsson, Stockholm, 1945,39x31 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:53)
1555 4236 Spegel Rektangulär, 151x40 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:58)
1555 4034 Spegel Sent 1800-tal. Bredd: 35 cm. Höjd: 63 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:17)
1555 4233 Speglar 2 st. Höjd: 36-55 cm
1555 4061 Spiselhundar Ett par, England. Höjd: 2 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:03)
1555 4152 Stegpall höjd: 63 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:16)
1555 4197 Stolar 4 st, Lina Nordqvist för Design House Stockholm. Höjd: 88 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:59)
1555 4036 Stolar 4 st. Höjd: 85 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:39)
1555 3190 Stolar 6 st, nyrokoko, senare bemålning, senare klädsel. Höjd: 90 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:42)
1555 4119 Stolar 6 st, stomme av metall, sits och rygg i teak, stapelbara. Höjd: 77 cm
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:38)
1555 4078 Stolar ett par, Bauhaus-stil. Höjd: 80 cm
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:10)
1555 4117 Stolar ett par, sekelskifte
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:33)
1555 3034 Syltkrukor 3 st, blå dekor mot ljus botten, Rörstrand respektive Gustavsberg. Höjd: 10-12 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:56)
1555 4238 Syskrin på benställning. Längd: 36 cm, djup: cm, djup: 26 cm, höjd: 38 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:33)
1555 4093 Taburett 1800-tal. Längd: 44,5 cm, djup: 39 cm, höjd: 43 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:38)
1555 7396 Tågset 6 st, Märklin, vagnar modell äldre, bland annat tankvagn Shell, 17740, Mitropa speisewagen, samt räls. Längd: 13-20 cm, djup: 7 cm, höjd: 8 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:15)
1555 3078 Tågset samt tekniklåda Märklintåg, äldre modell samt Mekano teknikmodeller, lyftkranar med mera. Längd: 15-60 cm
1555 4089 Takarmatur diameter, 44, höjd: ca 60 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:54)
1555 4153 Takarmatur Holmegaard, Danmark. Diameter: 40 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:19)
1555 4138 Takarmatur Industrimodell. Höjd: 40 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2023 04:16)
1555 4286 Takarmatur PH-lampa, PH5, Poul Henningsen för Louis Poulsen, Danmark. Lameller i lackerad metall och, koppar. Diameter: 50 cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:49)
1555 4287 Takarmatur PH-lampa, PH5, Poul Henningsen för Louis Poulsen, Danmark. Lameller i lackerad metall och, koppar. Diameter: 50 cm
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:10)
1555 4146 Takarmaturer 2 st. Semi pendel, design: Claus Bonderup, Diameter: 37-47 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:19)
1555 4187 Tallrikar 12 st, Royal Copenhagen, H C Andersen. Diameter: 18,5 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:25)
1555 4086 Tallrikshylla Bemålad. Bredd: 115 cm. Höjd: 94 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:46)
1555 4164 Tältband Uzbekistanskt Suzanibroderi, semiantikt, 60x809 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:14)
1555 4005 Teglas + sockerskål på bricka, 6 delar, förgylld metall, glas. Längd: 43 cm. Höjd: 11 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:20)
1555 4098 Tidningsställ höjd: 170 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:13)
1555 4234 Trattgrammofon His Masters Voice, samt ca 50 stenkakor, tre askar med nålar. Höjd: 70 cm
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:52)
1555 4125 Tumlare med kopparmynt. Diameter: 6 cm. Höjd: 3 cm, djup: 7 cm, Bruttovikt: ca 250 g
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:50)
1555 4070 Uniformstavlor 4 st, England, yttermått inklusive ram: 43x36 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:38)
1555 9278 Utdragssoffa sengustavianskt provinsarbete. Senare bemålning. Längd: 185 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 10:01)
1555 4130 Väggarmatur mässing, ledad. Längd: 60 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:19)
1555 4259 Väggarmaturer ett par, "Kostalampan", mässing. Längd: 25 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:56)
1555 4039 Väggplatta Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Dam ur serien Unik, Gustavsberg 1967-1986, delvis glaserad och målad vit stengodslera, 22x23 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:56)
1555 4040 Väggplatta Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Elefant ur serien Unik, Gustavsberg 1967-1986, delvis glaserad och målad vit stengodslera, 22x23 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:18)
1555 4046 Väggplatta Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Fåglar ur serien Unik, Gustavsberg 1967-1986, delvis glaserad och målad vit stengodslera, 22x23 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:29)
1555 4042 Väggplatta Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg, "Skepp", ur serien Unik, glaserad stengodslera, 22,5x22,5
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:40)
1555 4044 Väggplatta Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Katt ur serien Unik, Gustavsberg 1967-1986, delvis glaserad och målad vit stengodslera, 22x23 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:26)
1555 4045 Väggplatta Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Katt ur serien Unik, Gustavsberg 1967-1986, delvis glaserad och målad vit stengodslera, 22x23 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:09)
1555 4041 Väggplatta Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Ryttare ur serien Unik, Gustavsberg 1967-1986, delvis glaserad och målad vit stengodslera, 22x23 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:39)
1555 4001 Väggrelief Med Putti, 33x35 cm, yttermått inklusive ram: 60x60 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:55)
1555 4143 Väggvitrinskåp 1940-tal. Bredd: 77 cm, djup: 32 cm, höjd: 66 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:41)
1555 4250 Vas + SKÅL, Sven Wejsfelt (1930-2009), Sverige. Gustavsberg. Signerade, grön harpälsglasyr, rödglaserad stengods. Höjd: 4-19 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:49)
1555 4100 Vas etsad dekor med lejon och dedikation, "C. B 1890". Höjd: 22 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:22)
1555 4102 Vas snäcka, grönpatinerad metall. Längd: 14 cm, höjd: 15 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:54)
1555 4101 Vas med hänklar GAB (Guldsmedsaktiebolaget) 1920-30-tal, brons, grönpatinerad. Djup: 15 cm. Höjd: 12 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:55)
1555 4007 Vaser ett par, Kina. Höjd: 25 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:19)
1555 4082 Vinglas 11 st, Orrefors. Höjd: 19 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:57)
1555 4013 Vinglas 12 delar, Bengt Orup (1916-1996), Sverige. "Recette". Höjd: 14,5 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:30)
1555 4015 Vinglas 9 st "chevalier", Bengt Orup (1916-1996), Sverige. Johansfors Glasbruk. Höjd: 15,5 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:43)
1555 3003 Vinglas Anna Ehrner (f. 1948), Sverige. "Line", Kosta Boda, 8 st. Höjd: 22 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 19:32)
1555 4179 Vinöppnare Eskilstuna, Järn. Längd: 27 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:14)
1555 4047 Visitkortshållare höjd: 96 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 18:29)
1555 4227 Vitrinskåp längd: 60 cm, djup: 41 cm, höjd: 170 cm, nyckel
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 14 augusti 2023 20:57)