Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 26 augusti 2019 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1272 4004  Bestickuppsättning 130 delar, silver, Märtha, MGAB. Längd: 11-25 cm. Vikt: ca 5735 g (varav knivar: ca 2195 g)

S�ldes f�r 13.000 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 20:58)

1272 4006  Etsning Anders Zorn (1860-1920), Sverige. Frida, 1914, motivet: 19,9x14,8. Signerad, Hjert & Hjert 161, Asplund 263

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 18:30)

1272 4011  Färglitografi Pierre Olofsson (1921-1996), Sverige. Signerad, numrerad 1/1, "Makulatur". Motivet: 19x27 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 20:25)

1272 4013  Färglitografi Pierre Olofsson (1921-1996), Sverige. Signerad, numrerad 13/20, med dedikation. Motivet: 30x20 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 20:24)

1272 4012  Färglitografi Pierre Olofsson (1921-1996), Sverige. Signerad, onumrerad, bär dedikation. Motivet: 23x17 cm

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 20:22)

1272 4007  Färglitografier Mårten Andersson (1934-2017), Sverige. 6 st. Ur "Bilder från Hembygden", mapp nr 3. Handkolorerade. "Kaffedrickarna", "Våsbo fäbodar", "Spelmannen", "Dans på Ybo gård", "Vinterdag vid Flugen", "Jägaren". Numrerade och signerade, 360-upplaga. Motivet: ca 26x22,5 cm

S�ldes f�r 16.000 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 18:34)

1272 4030  Fat Royal Copenhagen, Musselmalet, Helblond. Diameter: 34 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 20:50)

1272 4031  Gallerskål på fat, Royal Copenhagen, Musselmalet, Helblond. Längd: 30-33 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 20:55)

1272 4029  Kakfat Royal Copenhagen, Musselmalet, Helblond. Diameter: 21, höjd: 15 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 20:47)

1272 2414  Kakfat Royal Copenhagen, Musselmalet, Helblond. Diameter: 28. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 20:51)

1272 4015  Karmstolar Ett par, Eva, Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Sadelgjord

S�ldes f�r 11.500 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 18:09)

1272 4016  Ljusstakar Ett par, silver, nyrokoko, Möllenborg, 1853. Höjd: 27 cm, Vikt: 530 g

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 18:15)

1272 4032  Matta Orientalisk, Semiantik / antik, Täbriz, Signerad, 140x205 cm

S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 20:23)

1272 4019  Oljemålning Anna Julia Kockum (1839-1921), Sverige. Landskap i månsken, Signerad. Olja på duk, 65x72 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 18:28)

1272 4021  Oljemålning Greta Gerell (1898-1982), Sverige. Stilleben med instrument. Signerad, daterad -70. Olja på pannå, 40x32 cm

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 19:10)

1272 4022  Oljemålning Greta Gerell (1898-1982), Sverige. Stilleben med kopp, signerad. Olja på pannå, 23x18,5 cm

S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 19:07)

1272 4018  Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1600-/1700-tal, Nattvarden. Olja på duk, 120x82 cm

S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 18:27)

1272 4005  Oljemålning Pelle Swedlund (1865-1947), Sverige. Tillskriven, Utsikt mot havet. Olja på pannå, 34x27. Proveniens konstnärens familj

S�ldes f�r 12.500 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 20:43)

1272 4001  Prakturna Meissen, Hänklar i form av ormar. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 19:41)

1272 4002  Prakturna Meissen, Hänklar i form av ormar. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 19:47)

1272 4023  Servisdelar 60 del ca, Musselmalet, Royal Copenhagen

S�ldes f�r 8.800 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 19:54)

1272 4026  Skålfat Kina. Diameter: 41 cm

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 20:32)

1272 4024  Skulptur Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Hackspett, Rörstrand. Chamotterat stengods. Höjd: 32 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 19:19)

1272 4010  Soffa Sengustaviansk. Vitmålad och bronserad. Dekor med bland annat gripar. Stoppad sits. Bredd: 189cm. Djup: 73cm. Höjd: 110cm.

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 19:14)

1272 2217  Stolar 4 st. Børge Mogensen (1914-1972), Danmark. Danmark, ek, för Karl Andersson

S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 20:54)

1272 9324  Stolar ett par, Rokoko. Stockholms stolmakarämbetes sigill

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 19:50)

1272 4027  Taburetter ett par, sengustavianska. Längd: 45cm. Djup: 45cm. Höjd: 43cm.

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 20:33)

1272 4025  Vas Edward Hald (1883-1980), Sverige. Fiskgraal, Orrefors Gallery 9-84. Dekor av fiskar och sjöväxter. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 19:24)