Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 17 april 2023 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1534 3202  Akvarell Bert Jonsson, "Porjusfallen". Signerad, daterad 1979. Akvarell, bildmått: 23x30 cm, yttermått inklusive ram: 38x44 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 19:37)

1534 3189  Akvarell Einar Torsslow (1867-1932), Sverige. Blomsterplockande barn. Signerad, akvarell, bladets mått: 22x15 cm, yttermått inklusive ram: 35x24 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 19:59)

1534 1001  Akvarell Ivar Arosenius (1878-1909), Sverige. "Vedsågare". Monogramsignerad IA, Daterad -08. Akvarell, daterad bildmått: 9,5x10,5, yttermått inklusive ram: 34x27 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 20:06)

1534 9165  Akvarell Kurt Netzler, Kust med fiskebåt. Signerad. -87, Akvarell, bildmått: 35x46 cm, yttermått inklusive ram: 49x59 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 19:52)

1534 3003  Akvarell Oidentifierad konstnär. Signerad, Kina, 50x49 cm, yttermått inklusive ram: 63x62, akvarell

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 18:52)

1534 9015  Akvarell Wilfred P. Davison, Fiskeläge, (1863-1945), oramat löst blad. Signerad, daterad 1916, bladets mått: 14,5x26, akvarell

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 20:53)

1534 9325  Armband 18k guld, med diamanter, 34x0,01ct. Längd: 20cm. Vikt: 22g

S�ldes f�r 9.000 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 19:24)

1534 9314  Armband 18k guld, x-länk. Längd: 20cm. Vikt: 12,4g

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 18:13)

1534 9089  Armbandsur 18k guld, Bvlgari, modell: BB26BL, serienr: P. 70794, quartz, läderband, bruttovikt: 31g. Diameter: 2,5 cm, längd: 22 cm

S�ldes f�r 8.400 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 18:42)

1534 9262  Armbandsur 6 + 3 delar, Swatch

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 20:08)

1534 3177  Armbandsur Omega Seamaster, separat sekundvisare, diameter: 3,5

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 20:48)

1534 9061  Askar ett par, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenata. Höjd: 5. 5 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 20:13)

1534 3022  Assietter + fat, 6+ 1, porslin motiv av frukter, Frankrike. Diameter: 19-30 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 20:21)

1534 3036  Bägare på sockel, mässing, brons, empirestil. Diameter: 10,5. Höjd: 11 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 20:17)

1534 3237  Balja / vedkorg mässing. Diameter: 40 cm, höjd: 25 cm, med maskaroner

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 18:05)

1534 9222  Bestick nysilver, ca 60 del

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 20:15)

1534 3200  Blandteknik Bertil Bull Hedlund (1893-1950), Sverige. "Förarbete till historisk Gouache, Gustaf III å Borggården". Signerad. Blandteknik, bildmått: 30x32 cm, yttermått inklusive ram: 42x44 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 18:07)

1534 3268  Blandteknik Harry Kampf (1926-1989), Sverige. Båthamn. Signerad. Blandteknik, bildmått: 75x46 cm, yttermått inklusive ram: 91x61 ca

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 19:57)

1534 3261  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Signerad Lundquist, modell. Blandteknik, bildmått: 47x33 cm, yttermått inklusive ram: 72x53 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 18:25)

1534 9102  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Signerad, blandteknik, duk, yttermått inklusive ram: 102x75cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 19:43)

1534 3229  Bokhylla Betsad björk. Bredd: 100 cm, djup: 28 cm, höjd: 90 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 19:58)

1534 3064  Bokhylla Engelsk stil, mahogny. Bredd: 129 cm. Djup: ca 25-27 cm. Höjd: 110 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 20:36)

1534 3119  Bokhylla med lådor, Idegran. Bredd: 76 cm, djup: 28 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 19:05)

1534 8504  Bokhylla String, 8 st gavlar i klart plexiglas, 10 st hyllor. Bredd: 77 cm. Djup: 30 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 19:58)

1534 3269  Bokverk Das Französiche sittenbild, med kopparstick

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 18:08)

1534 3254  Bord Ek. Bredd: 135+ 2x50. Djup: 82 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 19:57)

1534 3205  Bord med stenskiva. Bredd: 89 cm, djup: 58 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 19:01)

1534 3052  Bordsfotogenlampa höjd: 45 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 20:16)

1534 3049  Bordslampa jugendstil. Höjd: 42 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 19:54)

1534 3170  Bordslampa Kina. Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 19:41)

1534 3165  Bordslampa Putto. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 18:41)

1534 9395  Bordslampa Strindbergsmodell, nutida, mässing, glaskupa. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 19:08)

1534 9022  Bordslampa Strindbergsmodell, smide. Höjd: ca 46 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 18:08)

1534 3062  Bordslampfot Söholm Stentöj, Bornholm, Danmark. Bordslampa av stengods, blågrön glasyr. Höjd: 43 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 19:37)

1534 3139  Bordsur Junghans. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 19:19)

1534 3191  Bordsur senempire, intarsia, kupa av glas. Höjd: 55 ca, nyckel

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 18:36)

1534 3008  Brickbord Nyrenässans, löstagbar bricka med fällbart ställ, Bredd: 84 cm. Djup: 52 cm. Höjd: 84 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 18:26)

1534 8125  Brosch silver, Kalevala Koru, 1963, diameter: 5. Vikt: 13g

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 19:07)

1534 3126  Byrå Gustaviansk stil, med stenskiva. Bredd: 91 cm, djup: 45 cm, höjd: 83 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 18:35)

1534 3233  Cittra Harpolek Nivello, 56 x45 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 19:51)

1534 3123  Dantestol Ek, skinn

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 19:38)

1534 9335  Dekoration 14k guld. Vikt: ca 4g, ca 1x1 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 20:29)

1534 3028  Dragspel Hohner. Längd: 32 cm, djup: 20 cm, höjd: 16 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 20:24)

1534 3115  Dubbelkarotter 2 st + såsskål, nysilver. Längd: 15-27 cm, djup: 18-21 cm, höjd: ca 11-13 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 20:33)

1534 3027  Elgitarr 2 st, Japan. Längd: 97 ca

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 20:12)

1534 3182  Etsning Erik Olsson Sanda (1919-2006), Sverige. Signerad, numrerad 15/100, daterad -68. Bildmått: 15x49 cm, yttermått inklusive ram: 38x72 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 20:16)

1534 3072  Etsning Oidentifierad konstnär. Signerad, Karneval. Bildmått: 16x17 cm, yttermått inklusive ram: 26x32 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 18:45)

1534 3248  Etsning Uno Stallarholm (1894-1974), Sverige. Signerad, daterad -26, Nordiska Museet. Bildmått: 20x48 cm, yttermått inklusive ram: 38x65 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 18:21)

1534 9393  Färgkrita Oidentifierad konstnär. Signerad, modell, yttermått inklusive ram: 70x102 cm

1534 3102  Färglitografi Bo Cronqvist (f. 1948), Sverige. Segelskuta. Signerad, numrerad 23/150. Färglitografi, bildmått: 22x18 cm, yttermått inklusive ram: 36x31 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 20:14)

1534 9036  Färglitografi Gunnar von Gegerfelt (f. 1926), Sverige. Signerad, numrerad 49/200. Bär dedikation. Färglitografi, daterad bildmått: 39x51 cm, yttermått inklusive ram: 57x64 cm, yttermått inklusive ram:

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 18:49)

1534 3068  Färglitografi Olle Kåks (1941-2003), Sverige. Signerad, numrerad 30/33, daterad -82,51x40 cm, yttermått inklusive ram: 80x60 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 18:31)

1534 3225  Färglitografi Olle Kåks (1941-2003), Sverige. Signerad, numrerad 90/150, daterad 82. Färglitografi. Bladets mått: 63x47 cm, yttermått inklusive ram: 68x52 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 19:03)

1534 3224  Färglitografi Olle Nyman (1909-1999), Sverige. Signerad, numrerad 234/325, daterad 1965, figur, 50x35 cm, yttermått inklusive ram: 71x54 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 18:16)

1534 3266  Färglitografi Paul Guiramand (1926-2007), Frankrike. Signerad, numrerad 81/100, stilleben. Färglitografi, bildmått: 68x49 cm, yttermått inklusive ram: 88x68 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 18:25)

1534 9408  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Landskap. Färglitografi, bildmått: ca 22x34 cm, yttermått inklusive ram: ca 33x43 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 19:10)

1534 3010  Färgsetsning Ruth Goldmann-Grosin (f. 1941), Sverige. Signerad, numrerad 80/160, daterad 1969. Bildmått: 50x45 cm, yttermått inklusive ram: 64x57 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 20:28)

1534 3054  Fat + vas, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Längd: 15,5 cm, höjd: 5,5 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 19:26)

1534 3025  Fat 3 delar, Alf Wallander (1862-1914), Sverige. Rörstrand. Jugend. Längd: 17-41 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 20:33)

1534 9247  Fat Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Keramik, grön glasyr. Diameter: 27 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 19:27)

1534 3256  Fåtölj Chippendalestil, rotting, björk

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 20:34)

1534 3257  Fåtölj Chippendalestil, rotting, björk

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 19:03)

1534 9253  Fåtöljer 4 st, Galon, 1970-tal

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 19:51)

1534 3130  Figurin Rosenthal, Flicka. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 18:39)

1534 9213  Glas 6+ 2 st, Orrefors, Kosta Boda, Chateau. Höjd: 17,5-19 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 19:58)

1534 3144  Glasservis modell Helga, ca 60 delar. Höjd: 3-18 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 19:28)

1534 9195  Glasservisdelar 40 del ca, Helga, Boda, bland annat Rödvinsglas. Höjd: 8-18 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 18:41)

1534 9201  Glasskulpturer 2 st, SEA Glasbruk Kosta, man & kvinnotorso, på träsockel. Höjd: 28-29 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 18:57)

1534 3151  Golvvas Gullaskrufs glasbruk. Höjd: 67 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 19:38)

1534 9383  Golvvaser 2 st, glas. Höjd: 59-82 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 18:55)

1534 3094  Gräddkanna + sockerskrin, 2 delar, nysilver, Dufva. Höjd: 1. Längd: 11-13 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 20:55)

1534 3017  Grafiskt blad Petter Thoen (f. 1943), Norge. Signerad. Bladets mått: 36x30cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 20:40)

1534 3018  Grafiskt blad Petter Thoen (f. 1943), Norge. Signerad. Bladets mått: 36x30cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 20:40)

1534 3019  Grafiskt blad Petter Thoen (f. 1943), Norge. Signerad. Bladets mått: 36x30cm, oramat löst blad

1534 3020  Grafiskt blad Petter Thoen (f. 1943), Norge. Signerad. Bladets mått: 36x30cm, oramat löst blad

1534 3030  Gryta Kockums, järn, emalj, Längd: l- 37 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 20:18)

1534 9179  Halsband silver. Sterling, med blå stenar. Längd: 45 cm, Bruttovikt: 80 g

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 18:16)

1534 9316  Hängen 18k guld, 3 st. Längd: 2-4cm. Vikt: 3,5g

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 18:17)

1534 3228  Hängskåp Tidigt 1900-tal, bemålat, hyllor & låda. Bredd: 44 cm, djup: 17 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 19:40)

1534 9132  Hängur Marc Jacobs, päron, med vita stenar. Längd: 65cm, vit metall

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 18:37)

1534 9362  Hänkelvas Mettlach, 2239. Höjd: 39 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 19:29)

1534 3274  Hattask Antler, blå, Läder. Djup: 32 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 20:30)

1534 3211  Hörnskåp 1800-tal, Senare bemålning. Höjd: 107 cm, nyckel

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 20:11)

1534 3209  Hörnskåp 1800-tal, Senare bemålning. Höjd: 140 cm, nyckel

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 18:41)

1534 3208  Hörnskåp 1800-tal, Väggmodell, bemålat. Höjd: 102 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 19:40)

1534 3099  Jardiniere Kristall, Böhmen. Längd: 38 cm, höjd: 13 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 20:15)

1534 3097  Kaffe / mockaservis 50 del ca, Rosenthal, Pompadour

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 18:14)

1534 9340  Kaffe-/ teservis England, Radford, ca 50 del

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 19:40)

1534 3065  Kaffegods 4 del + 2 assietter, Sigvard Bernadotte (1907-2002), Sverige. "Golden Sun", Bing & Grøndahl

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 18:41)

1534 3239  Kanna med lock Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsberg, Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 18:02)

1534 3066  Käpp Märkt "1764", knota / vrilkäpp, metallskodd. Längd: 87 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 20:33)

1534 3129  Karaffer/shaker 4 delar. Höjd: 24-30 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 20:58)

1534 3041  Karmstolar ett par, Rokokostil

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 19:50)

1534 3114  Karotter 2 st, nysilver, CG Hallberg. Längd: 34 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 18:22)

1534 3243  Karta "Americae", kolorerat eftertryck. Bildmått: 46x52 cm, yttermått inklusive ram: 66x70 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 19:57)

1534 9324  Kedja 18k guld, pansar. Längd: 46cm. Vikt: 18,5g

S�ldes f�r 7.600 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 18:16)

1534 9323  Kedja 18k guld, pansar. Längd: 80cm. Vikt: 19,8g

S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 19:10)

1534 3195  Kista på benställning 1800-tal, (senare benställning). Längd: 54 cm, djup: 40 cm, höjd: 70 cm, nyckel

1534 2067  Kopp med fat, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. "Fructus", Rörstrand. Polykrom handmålad dekor med frukter. Kopp med Diameter: 7,1 cm, Höjd: 6,5 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 19:09)

1534 2068  Kopp med fat, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. "Fructus", Rörstrand. Polykrom handmålad dekor med frukter. Kopp med Diameter: 7,1 cm, Höjd: 6,5 cm, nagg på koppkant, två st mindre missfärgningar

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 19:11)

1534 3032  Koppar 2 st, Kina. Höjd: 6,5 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 20:42)

1534 9009  Kuverttallrikar 20 st, Mässing Skultuna, "Jultallrikar". Diameter: 28 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 20:42)

1534 3078  Lampbord ett par, mässing. Bredd: 80 cm, djup: 45 cm, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 19:14)

1534 3206  Lampbord ett par. Bredd: 56 cm, djup: 32 cm, höjd: 91 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 19:10)

1534 3127  Lampbord med Gallerkant. Bredd: 31 cm, djup: 31 cm, höjd: 57 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 20:36)

1534 3045  Litografi Drottningholm, ej signerad, 40x50 cm, yttermått inklusive ram: 55x65 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 19:58)

1534 3245  Litografi Köpenhamn, eftertryck, yttermått inklusive ram: 26x38 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 19:18)

1534 9184  Litografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Vinter i skärgården. Signerad. Bildmått: 8x13 cm, yttermått inklusive ram: 27x30 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 18:23)

1534 9303  Litografier 4 st, 1800-tal, Italienska yrken, Cusienello, yttermått inklusive ram: 35x27 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 18:33)

1534 3104  Ljuskrona empirestil. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 18:05)

1534 8057  Ljuskrona Gustaviansk stil, Hagamodell, kupa av glas. Höjd: 100 cm, diameter: 43 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 19:27)

1534 3172  Ljuskrona Gustaviansk stil. Höjd: 75 ca

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 18:46)

1534 3021  Ljusplåtar mässing. Höjd: 33 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 18:47)

1534 3135  Ljusstakar ett par, 3-armade, Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. 1928. Längd: 29 cm, höjd: 21 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 20:46)

1534 3164  Ljusstakar ett par, sengustaviansk stil. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 20:28)

1534 3167  Ljusstakar Firma Svenskt Tenn, mässing. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 20:12)

1534 9075  Ljusstake Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Höjd: 16cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 18:35)

1534 9025  Loungestolar 2 st, skinnklädsel, stomme i krom, nutida

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 20:00)

1534 3204  Matsalsgrupp 5 delar, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Längd: 138 cm. Djup: 99 cm. Höjd: 74 cm, + 2 st iläggsskivor a 55 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 19:12)

1534 3227  Matsalsgrupp 5 delar, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Vaggeryd, 2 st ilägg, diameter: 120, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 19:59)

1534 8001  Matsalsgrupp 7 delar, Gustaviansk stil, diameter: 116,3 ilägg a 55 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 18:34)

1534 8311  Matservis 85 delar ca, Royal Worcester, Dorchester, England

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 19:43)

1534 3067  Matta Kina, 153x242 cm

S�ldes f�r 11.500 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 21:04)

1534 3106  Matta Kina, 182x276 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 18:26)

1534 3230  Matta orientalisk, 125x172 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 18:12)

1534 3091  Matta orientalisk, 155x240 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 20:40)

1534 3214  Matta orientalisk, 158x214 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 20:41)

1534 9411  Matta Orientalisk, 90x215 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 19:14)

1534 3175  Matta orientalisk, 91x151 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 18:55)

1534 3059  Matta orientalisk, 97x134 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 19:15)

1534 3210  Matta orientalisk, Bochara, 160x249 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 19:13)

1534 3174  Matta orientalisk, Galleri, 81x283 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 18:13)

1534 3190  Matta orientalisk, Hamadan, 110x160 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 18:51)

1534 9385  Matta Orientalisk, Indisk Sarouk, 175x232 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 18:57)

1534 3188  Matta orientalisk, Meshed, 198x300 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 19:48)

1534 3105  Matta orientalisk, Pakistan, 220x280 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 19:44)

1534 8378  Matta Semiantik, Beluch, 135x275 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 18:50)

1534 3034  Mattallrikar 11 st, Grindley, England. Diameter: 25,5 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 20:11)

1534 3098  Mockaskedar + ljusstake, 15 st, silver. Längd: 10-11 cm, bruttovikt: 225 g

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 18:51)

1534 3267  Offsettryck Henri Matisse (1869-1954), Frankrike. "Nu Bleu, tryckt signatur, ej numrerad, 99x68 cm, yttermått inklusive ram: 103x73 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 18:23)

1534 3220  Oljemålning "Riddare i blått". Signerad Sekunde. Olja på duk, 60x47, oramad

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 19:21)

1534 3249  Oljemålning 1800-tal, sjölandskap med ruin, 13x20 cm, yttermått inklusive ram: 21x27 cm. Signerad

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 18:33)

1534 9024  Oljemålning Axel Nipstad (1901-1953), Sverige. Fjällandskap. Signerad. Olja på pannå, 31x38 cm, yttermått inklusive ram: 37x44 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 19:53)

1534 3015  Oljemålning Axel Peter (1863-1942), Sverige. Skogslandskap, sod, 1912. Signerad. Olja på duk, bildmått: 73x123 cm, yttermått inklusive ram: 90x143

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 19:18)

1534 9023  Oljemålning Bengt Hamrén (1898-1985), Lekande barn under blommande äppelträd. Signerad. Olja på pannå, 28x33 cm, yttermått inklusive ram: 39x43 cm

1534 3198  Oljemålning Bertil Almlöf (f. 1930), Sverige. Signerad, daterad 87. Olja på duk, 45x25 cm, yttermått inklusive ram: 46x26 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 20:48)

1534 3197  Oljemålning C Wallinder, monogramsignerad, 1968, Kvarn på Fårö, vid ekeviken. Olja på pannå, 27x22 cm, yttermått inklusive ram: 37x31 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 20:10)

1534 3203  Oljemålning Ejnar Kohlmann (1888-1968), Finland. "Lidingö". Signerad, daterad 1951. Olja på duk, 49x39 cm, yttermått inklusive ram: 64x54 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 20:06)

1534 3221  Oljemålning Gustaf Adolf Fahle (1906-1989), Sverige. "Södra kajen". Signerad, daterad Fahle -64. Olja på pannå, 37x44 cm, yttermått inklusive ram: 57x65 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 18:50)

1534 3253  Oljemålning Gustaf Höglund (1910-1994), Sverige. Stilleben. Signerad, daterad 1928. Olja på duk, 72x53 cm, yttermått inklusive ram: 83x63 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 20:32)

1534 3005  Oljemålning Hugo Backmansson (1860-1953), Finland. Signerad, daterad 1919, porträtt. Olja på duk, 45x37 cm, yttermått inklusive ram: 60x51 cm

S�ldes f�r 20.500 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 19:07)

1534 3218  Oljemålning Johan Petterson (f. 1957), Sverige. Signerad, daterad a tergo 2006, landskap. Olja på duk, 36x50, oramad

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 18:57)

1534 3061  Oljemålning Kalle Berggren (1949-2013), Sverige. "Cyklofilens onda dröm". Signerad, daterad -77. Olja på duk, 47x68 cm, yttermått inklusive ram: 50x72 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 20:37)

1534 9300  Oljemålning med klocka. Landskap med kyrka, 1800-tal, ej signerad. Oljemålning på kopparplåt, senempire-ram, 50x64 cm, yttermått inklusive ram: 70x84 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 18:10)

1534 3219  Oljemålning Nils Landzelius, Signerad, Karoliner till häst. Olja på duk, 45x36 cm, yttermått inklusive ram: 58x50 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 20:47)

1534 3258  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, komposition, oramad. Olja på duk, 50x40

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 18:17)

1534 3012  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Häst. Signerad, G. S, daterad 1917. Olja på pannå. Bildmått: 18x26, oramad

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 18:23)

1534 3176  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, C W 1860, Stilleben. Olja på pannå, bildmått: 22x17 cm, yttermått inklusive ram: 40x32 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 19:03)

1534 3222  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Ludmila, Hamnmotiv. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 60x77 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 19:53)

1534 3011  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad O. Strömberg, motiv från Hagaparken, daterad 1912. Olja på duk, bildmått: 64x46 cm, yttermått inklusive ram: 74x56 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 18:55)

1534 3046  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad W Halvarson, Landskap. Olja på duk, 65x87 cm, yttermått inklusive ram: 105x108 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 20:25)

1534 3181  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, vaka. Olja på pannå, 18x24 cm, yttermått inklusive ram: 31x37 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 18:51)

1534 3058  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på duk, 50x31 cm, yttermått inklusive ram: 68x49 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 20:34)

1534 9374  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Strand med hus och båt. Signerad, daterad -97. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 54x74 cm

1534 3013  Oljemålning Olle Sandberg, Riddarkyrkan. Signerad, daterad 1939. Olja på pannå, bildmått: 35x27 cm, yttermått inklusive ram: 43x34 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 19:23)

1534 3194  Oljemålning Oscar Carlsson. Stilleben. Signerad, daterad -32. Olja på duk, 60x50 cm, yttermått inklusive ram: 73x64 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 18:15)

1534 9033  Oljemålning Troels Trier (f. 1940), Danmark. Landskap med hästar. Signerad. Olja på duk, 68x95 cm, yttermått inklusive ram: 91x119 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 20:45)

1534 3223  Oljemålningar 2 st, Jerome Stevens. Kustmotiv. Signerad. Olja på duk, 60x90 cm, yttermått inklusive ram: 66x96 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 19:58)

1534 9317  Örhängen 18k guld, 6 st, diverse. Vikt: 3,3g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 18:20)

1534 9319  Örhängen 18k guld, Ett par. Vikt: 3,3g

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 19:05)

1534 9333  Örhängen 18k guld, med diamanter. Längd: 2cm. Vikt: 3,9g

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 18:13)

1534 9336  Örhängen 18K vitguld, med diamanter och pärlor, 6xca0,02ct. Vikt: 3,3g

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 18:41)

1534 9320  Örhängen och hänge 18k guld, 4 delar. Vikt: 5,8g

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 19:25)

1534 9322  Pärlcollier 18k guld, lås med diamant, 1xca0,001ct. Längd: 50cm. Vikt: 53,1g

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 18:24)

1534 9131  Pärlcollier 18k guld. Längd: 68cm, bruttovikt: 49,1g

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 18:43)

1534 3060  Parti smycken silver, bruttovikt: 100 g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 18:31)

1534 3240  Porslinsmålningar 3 st, religiöst motiv. Höjd: 7-13 cm, oramad

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 19:15)

1534 8387  Puderstolar ett par, 1800-tal

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 19:10)

1534 3043  Ram Sent 1800-tal, Hopplist, inramat tryck, blomsterstilleben, ramens innermått: 59x43 cm, yttermått inklusive ram: 71x55 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 18:17)

1534 3111  Reseikon mässing. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 18:59)

1534 3259  Reservoarpennor 2 st, Parker & Iridium. Längd: 13,5-14,5

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 20:06)

1534 9327  Ring 18k guld, Lapponia, med pärlor. Vikt: 5,8g, ringmått: 17

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 20:46)

1534 9315  Ring 18k guld, med briljantslipade diamanter, 1xca0,65ct, 6xca0,02ct. Vikt: 2,6g, ringmått: ca 17,5

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 19:20)

1534 9330  Ring 18k guld, med diamanter, 20xca0,05ct. Vikt: 6,5g

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 20:41)

1534 3080  Ring 18k guld, med diamanter, totalt 0,60 ct enl. Inskription. Vikt: 4,15 g. Storlek: 18,5

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 20:05)

1534 9329  Ring 18k guld, med gravyr/inskription. Vikt: 6,5g, ringmått: 18

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 19:40)

1534 9318  Ring 18k guld, med grön sten och diamanter, 6xca0,02ct. Vikt: 8,9g, rinmått: ca 17,5

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 19:57)

1534 3089  Ring 18k guld. Med tre smådiamanter. Vikt: 3,8 g. Storlek: 16,2

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 19:44)

1534 9332  Ring 18K vitguld, med diamanter och safir, 2xca0,10ct. Vikt: 4,5g, ringmått: ca 17,5

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 20:20)

1534 3084  Ring 8 k. Med gröna stenar. Vikt: 7,8 g. Storlek: 16,8

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 18:55)

1534 3213  Röllakan 139x185 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 18:10)

1534 9071  Salongsbord med klaffar, Empire, på pelare med fyrdelad fot, avslutande tassar. Bredd: 97,5x24x2. Bredd: 80 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 19:46)

1534 9282  Satsbord 3 delar, trä, bordsskiva i rotting och glas, rokokostil. Höjd: 50-56 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 19:02)

1534 9412  Serveringsvagn Rotting. Längd: 82 cm, djup: 46 cm, höjd: 63 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 19:15)

1534 3024  Servisdelar 25 delar, "Kastelhelmi" Illtala, 5 st mattallrikar, 6 assietter, 4 skålar, 6 koppar med fat, 2 mindre fat, gräddkanna

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 20:26)

1534 3016  Servisdelar 49 delar, Maija Isola, "Primavera", Marimekko/Ittala. Diameter: 30,5 cm (mattallrikar). Diameter: 19,5 cm (assietter). Höjd: 8 cm (muggar) samt äggkoppar

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 19:10)

1534 3201  Servisdelar Wedgwood, Imperial Ivy, 11+ 9 delar. Diameter: 25-20 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 19:39)

1534 3118  Sideboard Gustaviansk stil. Längd: 183 cm, djup: 44 cm, höjd: 81 cm, nyckel

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 18:43)

1534 3207  Sideboard mahogny, England. Längd: 104 cm, djup: 33 cm, höjd: 68 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 19:42)

1534 3232  Sidenmålning Kina, Tranor, 80x36 cm, yttermått inklusive ram: 86x41 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 19:24)

1534 9162  Skål Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden, Längd: 13,5 cm. Djup: 12 cm, höjd: 6,5 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 19:46)

1534 3145  Skål Keramik, Thailand. Diameter: 26 cm, höjd: 16 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 18:02)

1534 9308  Skål med fat 2 delar, Kina, Famille bleu. Diameter: 11-16 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 18:46)

1534 9013  Skål med lock Kina, diameter: 10,5. Höjd: 13 ca

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 20:49)

1534 3095  Skålar 2 st, Lena A Linderholm (f. 1947), Sverige. Längd: 20 cm. Diameter: 31 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 18:39)

1534 9216  Skålar 2 st, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta Boda. Diameter: 18-19 ca, höjd: 10-14 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 20:04)

1534 3132  Skålar 3 st + fat, Kina. Diameter: 15 längd: 28 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 20:57)

1534 3023  Skålar 3 st, "Mariskooli", Iittala. Höjd: 9-15 cm

1534 3273  Skålfat Gustavsbergs Studio, troligen Wilhelm Kåge. Studiostämpel. Stengods, Glasyr i blått och röda toner. Diameter: 20 cm. Höjd: 4. 5 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 20:27)

1534 3112  Skålfat keramik. Diameter: 33 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 19:21)

1534 1032  Skålfat Kina, Ming, Cloisonné, diameter: 36 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 20:05)

1534 3125  Skrivbord + karmstol. Bredd: 145 cm, djup: 71 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 20:32)

1534 9288  Skrivbord Ek, omkring sekelskiftet 1900. Bredd: 124 cm, djup: 65 cm, höjd: 78 cm, nyckel

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 19:36)

1534 9397  Skrivbord England. Bredd: 123 cm, djup: 61 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 19:10)

1534 3070  Skrivbord England. Bredd: 125 cm, djup: 63 cm, höjd: 77 cm, nyckel

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 18:11)

1534 3173  Skulptur Astri Bergman-Taube (1898-1980), Sverige. Elinor, patinerad gips, på träsockel. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 20:33)

1534 3179  Skulptur Elefant, brons, betar i kristall. Längd: 4 cm. Höjd: ca 2,3 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 19:56)

1534 3077  Skulptur Kina, Blanc de Chine. Liggande Guanyin, Signerad. Längd: 26 cm. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 18:54)

1534 8208  Skulptur Kjartan Slettemark (1932-2008), Sverige. Julblomma, Coca-cola. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 18:33)

1534 8394  Skulptur Lergods. Signerad Börjeson, bemålad. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 19:22)

1534 3271  Skulptur Lladro, porslin, på träsockel. Höjd: 34-36 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 18:03)

1534 9060  Skulptur/brevpress Göran Wärff (1933-2022), Sverige. Signerad. Konstglas. Höjd: 12 cm (med sockel)

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 20:11)

1534 3113  Skulpturer/vaser 2 st, Metall, Fiskar. Höjd: 11-16 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 20:37)

1534 3231  Slagbord Betsad furu. Bredd: 55+ 2x55, djup: 80 cm, höjd: 75 cm

1534 9092  Slipsnål 18k guld, med diamant, 1xca0,35ct. Längd: 4cm, vikt: 3,9g

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 18:59)

1534 3120  Smörterrin Kina. Längd: 20 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 20:20)

1534 9390  Snurrfåtöljer Ett par, 1970-tal, konstläder

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 19:02)

1534 3073  Soffa Barockstil. Längd: 200 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 19:22)

1534 3071  Soffa Norell. Längd: 200 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 18:10)

1534 9254  Soffbord 1970-tal, underrede i kromad metall, skiva av glas. Bredd: 65 cm. Djup: 65 cm. Höjd: 46 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 19:54)

1534 9389  Soffbord Glas, mässing. Bredd: 150 cm. Djup: 21 cm, höjd: 84 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 19:02)

1534 9416  Soffbord Teak. Bredd: 143 cm, djup: 70 cm, höjd: 50 cm

1534 3168  Spegel Gustaviansk stil, 110x47 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 18:21)

1534 3109  Spegel Mässingsram, 140x60 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 19:09)

1534 3110  Spegel Mässingsram, 170x75 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 18:27)

1534 3107  Spegel Mässingsram, 90x80 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 20:52)

1534 9410  Spegel Slipad, 120x50 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 19:13)

1534 3086  Stolar 5 st, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. "Gustavus"

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 18:17)

1534 3063  Stolar 6 st, Biedermeier, Björk

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 19:57)

1534 3090  Stolar Ett par, barockstil

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 18:20)

1534 3088  Stolar Ett par, genombruten rygg med spjälor

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 18:31)

1534 9242  Svepaskar 2 st, 1800-tal. Längd: 28-37, höjd: 15 cm ca

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 19:06)

1534 3048  Takarmatur "Kapow", Tina Leung. Innermost, Höjd: 80 ca

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 20:12)

1534 8306  Takarmatur grönpatinerad brons, jugend, kupa av glas, omarbetad. Diameter: 26 cm. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 19:32)

1534 9285  Takarmatur Hans-Agne Jakobsson (1919-2009), Sverige. Markaryd, mässing / fransar, etikettmärkt. Diameter: 38 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 19:19)

1534 9290  Takarmatur Kartell, design: Ferruccio Laviani (f. 1960), Italien. Diameter: 37 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 19:42)

1534 3137  Takarmatur med blå ilägsskål. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 19:47)

1534 3235  Takarmatur rokokostil. Höjd: 65 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 20:09)

1534 3185  Takarmatur Tidigt 1900-tal, Blyglas, slipat glas. Höjd: 45 ca

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 19:44)

1534 3136  Tallrik + 3 skålar, Kina. Diameter: 8-12 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 20:34)

1534 3147  Tallrikar 3 st, Kina, blåvita. Diameter: 23 ca

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 19:38)

1534 3133  Tallrikar 5 st, Famille Rose, Kina. Diameter: 22 ca

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 19:52)

1534 3082  Tamburmajor Sidse Werner, "Coat tree", Fritz Hansen, formgiven 1971. Krom, plastknoppar. Höjd: 192 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 19:42)

1534 3083  Tamburmajor Sidse Werner, "Coat tree", Fritz Hansen, formgiven 1971. Krom, plastknoppar. Höjd: 192 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 20:06)

1534 3009  Te- /kaffeservis 24, delar, "Maria", Rosenthal

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 19:32)

1534 9171  Teckning Bror Kronstrand (1875-1950), Sverige. Signerad, daterad 1920, med dedikation, Kvinna i hatt. Bildmått: 13x10 cm, yttermått inklusive ram: 20x15 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 20:07)

1534 3275  Tekanna silver, utländska stämplar, rokokostil, Trähandtag. Höjd: 16 cm, vikt: 300g brutto

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 19:32)

1534 3163  Telefonsvararare LM Ericsson Ericorder KTB 212, chassie av teak. LM Ericsson, Bandspelarfabriken, Örebro, 1960-tal. Längd: 34 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 20:12)

1534 3101  Terrin + såssnipa + skål, 3 delar, Porslin, Rörstrand, omkring 1900. Höjd: 12-31 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 18:15)

1534 9402  Terrin med lock + fat, Musselmalet, Royal Copenhagen, II-sortering. Längd: 36-45 cm

1534 3006  Terrin med lock, Rosenthal. Diameter: 26 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 19:28)

1534 8122  Teservis 17 delar, Lomonosov, Sovjetunionen USSR

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 19:00)

1534 3158  Teservis Villeroy&Bosch, Riviera, ca 15 del

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 18:40)

1534 3155  Teservisdelar Royal Copenhagen, Blå Blomst, ca 25 del

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 20:35)

1534 3270  Textiltryck Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad -73, ca 164x140 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 18:36)

1534 3199  Träsnitt 2 st, Bertil Almlöf (f. 1930), Sverige. Signerad, bär dedikation. Yttermått inklusive ram: 26x21-41x35 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 20:43)

1534 8413  Träsnitt Ando Hiroshige (1797-1858), Japan. Japan. Oramat löst blad. Längd: 34 cm. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 20:29)

1534 3260  Tryck Banksy, efter. "Tesco Petrol Bomb". Ej signerad, ej numrerad. Bladets mått: 50x40 cm, yttermått inklusive ram: 52x47 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 19:03)

1534 3262  Tryck Robert Rauschenberg (1925-2008), USA. Favoor Rites II. Signerad och daterad i trycket, yttermått inklusive ram: 70x56 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 18:07)

1534 3096  Uppläggningsskedar 3 st, Silver / teak, Finland. Längd: 18-29 cm, bruttovikt: 180 g

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 18:33)

1534 7420  Utdragssoffa sengustavianskt provinsarbete. Längd: 180 cm. Djup: 62 cm, djup: 89 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 20:29)

1534 3226  Utdragssoffa sengustavianskt provinsarbete. Utdragbar sarg för bädd, löst lock. Längd: 175 cm. Djup: 57 cm. Höjd: 82 cm, sitthöjd: ca 43 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 20:21)

1534 8444  Väggarmatur Plexi, Kandelaber. Längd: 58 cm. Höjd: 48 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 20:46)

1534 3169  Väggarmatur trä och glas. Höjd: 55 ca

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 18:57)

1534 3241  Väggplatta Helmut Schäffenacker (1921-2010). Signerad, Hästar, glaserad stengodslera, 44x17 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 20:45)

1534 9251  Väggskulptur Amie Stålkrantz (f. 1930), Sverige. Figurer, Signerad, 20x33 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 19:43)

1534 3057  Värmefat Kina, Blåvitt kompaniporslin. Diameter: 24. Längd: 27,5 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 19:28)

1534 3051  Vas + Fat, Iittala, Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Längd: 14-15 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 19:11)

1534 9248  Vas + FAT, keramik. Upsala-Ekeby, fat, diameter: 27 c cm, vas, höjd: 20 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 19:33)

1534 3100  Vas Kumela, Finland, graverad. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 20:23)

1534 3143  Vas Opalinglas. Höjd: 37 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 18:03)

1534 9142  Vas Påfågel. Lladro, Spanien. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 20:16)

1534 3141  Vas Porslin, Wien. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 19:29)

1534 3276  Vas silver, jugendstil, utländska stämplar. Höjd: 29 cm, vikt: 310g ca

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 20:41)

1534 9403  Vas Sven Palmqvist (1906-1984), Sverige. Orrefors, Kvinna med blommor. Höjd: 23,5 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 19:01)

1534 9388  Vaser 2 s, Böhmen, slipad. Höjd: 28-48 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 19:01)

1534 3053  Vaser 2 st + fat, Upsala Ekeby. Diameter: 28 cm. Höjd: 13-18 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 18:02)

1534 9380  Vaser 3 st, "Julia Polen". Höjd: 19,5-22 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 18:57)

1534 9219  Vaser 4 st, Konstglas. Höjd: 15. -29

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 20:03)

1534 9379  Vaser Ett par, Kina, Tidigt 1900-tal. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 18:51)

1534 3131  Vaser ett par, opalinglas. Höjd: 32 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 18:49)

1534 3140  Vävnad AB MMF, sk blomduk, 41x39 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 19:22)

1534 3146  Vinglas 6 st. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 20:29)

1534 3128  Vinprovarglas 6 st, Orrefors. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 18:19)

1534 3069  Vitrinskåp England, Idegran. Bredd: 94 cm, djup: 41 cm, höjd: 192 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 20:25)

1534 9398  Vitrinskåp England. Bredd: 77 cm, djup: 41 cm, höjd: 176 ca, nyckel

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 19:10)

1534 3117  Vitrinskåp Gustaviansk stil. Bredd: 107 cm, djup: 43 cm, höjd: 178 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 18:01)

1534 3236  Vitrinskåp rokokostil, mahogny. Bredd: 106 cm, djup: 45 cm, höjd: 190 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 19:13)

1534 3148  Ytterfoder 3 st, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Diameter: 12,5-25 cm

1534 3149  Ytterfoder 3 st, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Diameter: 12,5-25 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 20:21)

1534 9140  Ytterfoder 3 st, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Höjd: 13 cm (storlek 1)

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 20:14)

1534 9228  Ytterfoder 4 st, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Höjd: 13 cm. Diameter: 13 cm (storlek 1)

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 18:15)

1534 3042  Ytterfoder ett par, Rörstrand. Diameter: 20 cm, Höjd: 13,5 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 20:19)

1534 3160  Ytterfoder Josef Frank (1885-1967), Österrike. "Hortus", Firma Svenskt Tenn, Reijmyre Glasbruk. Klarglas. Höjd: 16 cm. Diameter: 22 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 20:59)

1534 3161  Ytterfoder Josef Frank (1885-1967), Österrike. "Hortus", Firma Svenskt Tenn, Reijmyre Glasbruk. Klarglas. Höjd: 16 cm. Diameter: 22 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 19:36)

1534 3007  Ytterfoder Kina, Dekor med blomsterslingor. Diameter: 30,5. Höjd: 24,5 cm

S�ldes f�r 13.000 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 21:18)

1534 3037  Ytterfoder nutida. Diameter: 17 cm, höjd: 16 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 april 2023 20:14)