Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 3 juli 2023 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1550 7404  Akvarell Carl Wilhelmson (1866-1928), Sverige. "utsegling", Monogramsignerad. Akvarell, bildmått: 18x23 cm, yttermått inklusive ram: 32x35 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:51)

1550 7211  Akvarell Eduard Hildebrandt (1818-1868), Tyskland. Signerad. Akvarell, 51x36cm, yttermått inklusive ram: 60x44cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:39)

1550 7241  Akvarell John Ivar Berg (1916-2003), Sverige. (tillskriven), ateljé. Akvarell, bildmått: 26x34 cm, yttermått inklusive ram: 41x52 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:38)

1550 7320  Akvarell Oidentifierad konstnär. Signerad, akvarell, Orientaliskt stadsmotiv, 44x30 cm, yttermått inklusive ram: 49x35 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:19)

1550 7444  Ametistgrotta med gruvarbetare. Längd: 21 cm, höjd: 16,5 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:40)

1550 7008  Apoteksburkar Glas, 18 st. Höjd: 9-22 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:16)

1550 7281  Armatur metall. Höjd: ca 40 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:23)

1550 7196  Armband 18k guld, Bismarck, med berlocker, MKS, 1955. Längd: 19 cm. Vikt: 21g

S�ldes f�r 8.400 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:25)

1550 7203  Armband 18k guld, pärlor. Längd: 18 cm. Vikt: 2,3g

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:07)

1550 7199  Armband 18k guld, X-länk med stav, ÄSA, 1960. Längd: 21 cm. Vikt: 23g

S�ldes f�r 9.000 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:34)

1550 7399  Armbandsur 18k guld, Tissot. Graverad med "för nit och redlighet". Diameter: ca 3,3 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:41)

1550 7458  Bajonetter 3 st. Längd: 53-67 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:36)

1550 7011  Barometer mässing, Schatz. Diameter: 18 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 21:04)

1550 8083  Barskåp Selva, "Downtown", Italien. Bredd: 75 cm, djup: 45 cm, höjd: 120 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:28)

1550 7078  Bestick 30 delar, Gense, Thebe, design: Folke Arström (1907-1997), Sverige. Längd: 13-19,5

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:19)

1550 7003  Bestick silver, 16 delar, 4+ 4+ 4+ 4, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1991. Längd: 15,5-21, vikt: 800 gr brutto

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:26)

1550 7517  Bijouterier diverse, bland annat Silver

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:44)

1550 7519  Bijouterier diverse, bland annat Silver

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:57)

1550 7521  Bijouterier diverse, I smyckeskrin

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:21)

1550 7125  Blandteknik Carl Wilhelmson (1866-1928), Sverige. Monogramsignerad. Studie, 20x18 cm, blandteknik, yttermått inklusive ram: 40x36 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:06)

1550 7123  Blandteknik Carl Wilhelmson (1866-1928), Sverige. Stämpelsignerad, båt vid brygga. Blandteknik, bildmått: 28x21 cm, yttermått inklusive ram: 43x35 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:31)

1550 7130  Blandteknik Carl Wilhelmson (1866-1928), Sverige. Stämpelsignerad, verso verso. Blandteknik, bildmått: 21x22-28x22 cm, yttermått inklusive ram: 44x37 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:22)

1550 7243  Blandteknik Hans Arnold (1925-2010), Sverige. Kvinna. Signerad. Blandteknik, bildmått: 20x14,5, yttermått inklusive ram: 38x31 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:30)

1550 7237  Blandteknik Hans Arnold (1925-2010), Sverige. Surrealistiskt motiv. Signerad. Blandteknik, bildmått: 31x26 cm, yttermått inklusive ram: 48x43

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:09)

1550 7246  Blandteknik Jan Andrzej Piwarski, Österlånggatan. Signerad. Blandteknik, bildmått: 32x40 cm, yttermått inklusive ram: 50x56 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:31)

1550 7034  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad -87, bladets mått: 76x56 cm, yttermått inklusive ram: 83x65 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:17)

1550 6234  Blandteknik Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Signerad, redskapsbod, 38x53 cm, yttermått inklusive ram: 61x76 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:14)

1550 6170  Blandteknik Tomasz Holuj (f. 1947), Polen. Signerad, blandteknik, musikanter. Bladets mått: 42x55 cm, yttermått inklusive ram: 59x72 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:40)

1550 6138  Blompiedestal smide. Höjd: 101 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:39)

1550 7134  Blyerts Carl Wilhelmson (1866-1928), Sverige. Stämpelsignerad, båtbyggare. Bildmått: 21x15 cm, yttermått inklusive ram: 34x29 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:05)

1550 7133  Blyerts Carl Wilhelmson (1866-1928), Sverige. Stämpelsignerad, flicka. Bildmått: 13,5x12 cm, yttermått inklusive ram: 33x29 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:55)

1550 7409  Bokhylla 2 sektioner, Bertil Fridhagen (1905-1993), Sverige. Bodafors, teak, 90+ 62. Djup: 45 cm. Höjd: 225 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:33)

1550 6135  Bokhylla Åtta hyllplan, England. Bredd: 180 cm. Djup: 29 cm, höjd: 156 cm

1550 7499  Bokhylla gullackerad. Bredd: 154 cm, djup: 33 cm, höjd: 90 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:53)

1550 7033  Bokhylla mahogny. Bredd: 165. Djup: 30 cm. Höjd: 128 cm, slitage

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:46)

1550 7407  Boksidor 4 st, inramade, kolorerade kopparstick, Flora, modell äldre. Bildmått: 33x22 cm, yttermått inklusive ram: 41x30 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:26)

1550 7301  Bord Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Bredd: 120 cm, djup: 120 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:26)

1550 7019  Bord Sent 1800-tal. Bredd: 49 cm. Djup: 33 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:17)

1550 7170  Bordsdekorationer + KANNA, 3 delar, tuppar. Höjd: 12,5 - 25 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:19)

1550 7428  Bordskanon på lavett. Längd: 27 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:29)

1550 7425  Bordslampa Jugendstil. Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:37)

1550 7014  Bordslampa Koppar med glasskärm. Höjd: 39 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:05)

1550 7420  Bordslampa Oscar & Clothilde. Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:38)

1550 7213  Bordslampa Staffli. Höjd: 32 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:34)

1550 7485  Bordslampa Verner Panton (1926-1998), Danmark. Flower pot, gul. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:30)

1550 7422  Bordslampor ett par. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:17)

1550 7166  Brännvinshund glas. Längd: 25 cm, höjd: 15 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:54)

1550 7365  Burk med lock + 3 fat, Fiskmotiv. Längd: 19-26 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:47)

1550 7260  Byrå Halvmåneformad. Bredd: 61 cm, djup: 36 cm, höjd: 67 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:43)

1550 7316  Byrå Teak, 5 lådor. Bredd: 62 cm. Bredd: 31. Cm, höjd: 57 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:38)

1550 7291  Caféstol Josef Hoffman-stil

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:46)

1550 7346  Chiffonjé mahogny, Gustaviansk stil. Bredd: 86 cm, djup: 49 cm, höjd: 152 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:22)

1550 7194  Collier silver och stålgranater. Längd: 39 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:36)

1550 7204  Damarmbandsur 18k guld, Certina Quarts, med datumvisare, Waterproof. Diameter: 2 cm, armband i Doublé

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:32)

1550 7083  Dominobrickor i etui modell äldre, 45 brickor, 34x22,5 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:26)

1550 7187  Dragspel i väska Hagström, Castello P. Höjd: 48 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:23)

1550 7381  Droskkista längd: 104 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:05)

1550 7179  Emmafåtölj nyrokokostil

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:38)

1550 2042  Etsning Ann Margret Dahlquist-Ljungberg (1915-2002), Sverige. "Den blinde fursten". Signerad. Bildmått: 19x22 cm, yttermått inklusive ram: 36x39 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:23)

1550 7121  Etsning Carl Wilhelmson (1866-1928), Sverige. Signerad, numrerad 14/50, figurer. Bildmått: 15x10,5, yttermått inklusive ram: 37x31 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:52)

1550 2102  Etsning Greta Gerell (1898-1982), Sverige. "Efter badet". Signerad, daterad -18. Bildmått: 18x14 cm, yttermått inklusive ram: 55x37

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:34)

1550 2089  Etsning Greta Gerell (1898-1982), Sverige. "Kungsladugården Borgholm", Signerad. Bildmått: 24x36 cm, yttermått inklusive ram: 44x54

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:36)

1550 2090  Etsning Greta Gerell (1898-1982), Sverige. "Nina". Signerad. Bildmått: 25x18 cm, yttermått inklusive ram: 52x38

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:34)

1550 2096  Etsning Greta Gerell (1898-1982), Sverige. "Snöplogen". Signerad, daterad -18. Bildmått: 16,5x29 cm, yttermått inklusive ram: 42x52

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:38)

1550 2094  Etsning Greta Gerell (1898-1982), Sverige. "Strandängen". Signerad, daterad -20. Bildmått: 14x18 cm, yttermått inklusive ram: 35x39

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:34)

1550 2079  Etsning Greta Gerell (1898-1982), Sverige. Getter. Signerad, numrerad 29/70. Bildmått: 15x11 cm, yttermått inklusive ram: 31x24

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:35)

1550 2004  Etsning Helene Billgren (f. 1952), Sverige. Signerad, numrerad 38/150. Oramat löst blad, Motivets mått: 31,5x31,5 cm. Bladets mått: 54x39 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:00)

1550 7318  Etsning Jordi Arkö (f. 1951), Sverige. Signerad, numrerad 69/150,29x23 cm, yttermått inklusive ram: 50x40 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:43)

1550 6072  Etsningar 9 st, Erotiska motiv, yttermått inklusive ram: 25x22 ca. Ej signerad

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:35)

1550 2029  Färgetsning Svea Milton (1917-2006), Sverige. "Aktivitet". Signerad. Bildmått: 16,5x12 cm, yttermått inklusive ram: 39x32 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:50)

1550 2028  Färgetsning Svea Milton (1917-2006), Sverige. "Vaxholmsfantasi". Signerad, bildmått: 16,5x12 cm, yttermått inklusive ram: 39x32 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:49)

1550 7138  Färglitografi 6 st. Signerad Deteste. Färglitografi. Bladets mått: 40x50, oramade lösa blad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:11)

1550 7352  Färglitografi efter Pablo Picasso, tryckt signatur. Färglitografi, bildmått: 57x49 cm, yttermått inklusive ram: 72x63 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:55)

1550 7152  Färglitografi Jim Monson (f. 1943), USA. Signerad, numrerad 27/50. Färglitografi, bildmått: 48x38 cm, yttermått inklusive ram: 69x58 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 21:00)

1550 7158  Färglitografi Lars Huck Hultgren (f. 1931), Sverige. Signerad, numrerad 11/280. Färglitografi, bildmått: 44x36 cm, yttermått inklusive ram: 57x46 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:57)

1550 7319  Färglitografi Lars Melander (f. 1939), Sverige. Signerad, numrerad 188/200. Färglitografi, bildmått: 63x90 cm, yttermått inklusive ram: 68x94 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:52)

1550 7327  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 4476/5000, komposition. Färglitografi, bildmått: 56x40 cm, yttermått inklusive ram: 67x52 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:20)

1550 7328  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 4712/5000, La Campanette. Färglitografi, bildmått: 56x42 cm, yttermått inklusive ram: 79x63 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:32)

1550 7279  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 155/300, "Svenska naturskyddsföreningens jubileumslitografi 1959". Färglitografi, bildmått: 34x26 cm, yttermått inklusive ram: 55x44 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:16)

1550 7307  Färglitografier 3 st, England, Jaktmotiv, omkring 1900 cm, yttermått inklusive ram: 53x65 cm. Ej signerad

1550 7447  Fartygsmodell i monter, "Berlin", Göran Lundstedt, skala 1: 40, Längd: 103 cm. Djup: 49 cm, höjd: 86 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:23)

1550 7417  Fat + vas, Kåge Verkstad, Gustavsberg. Diameter: 15,5 cm, höjd: 7 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:36)

1550 7419  Fat 4 assietter, Herend. Diameter: 15-28 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:45)

1550 7295  Fat Kina, Blåvitt Kompaniporslin. Diameter: 28 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:54)

1550 7432  Fat på fot+ ymnighetshorn. Höjd: 32-35 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:15)

1550 7368  Fat Tilgman Keramik, Marian 1960, "Kudu". Längd: 35 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:13)

1550 7353  Fåtölj Chesterfieldmodell, Skinn

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:13)

1550 7173  Fåtölj Lamino, Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. Swedese, omklädd

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:45)

1550 6055  Fåtölj Skinn, England

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:57)

1550 6194  Fåtölj med fotpall nutida. Höjd: 100 cm. Bredd: 90 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:13)

1550 7089  Figuriner 4 st, Dresden, Putti. Porslin, Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:51)

1550 7435  Figuriner 5 st, Bing & Grøndahl. Höjd: 8-20 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:03)

1550 6241  Fiskespön samt rullar, 12+ 9 st, äldre modell. Längd: 36-110 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:42)

1550 7427  Fotokonst Thomas Herbrich, "Moonscape". Bildmått: 23x32 cm, yttermått inklusive ram: 41x51 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:04)

1550 7053  Fotoram jugend, reliefdekor med kvinna & Iris, yttermått inklusive ram: 28x19 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:40)

1550 7418  Frukter 2 st, Glas, Kosta Boda. Höjd: 11-15 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:43)

1550 6089  Gitarr Akustisk, Salvador Cortez, modell: CC-10SN, i fodral. Längd: 98 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:38)

1550 7042  Glas 6 st, 1950-tal. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:34)

1550 7480  Glas 8 st, "Kartio", Kaj Franck (1911-1989), Finland. Iittala, nutida. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:27)

1550 7162  Glasservis 17 delar, Dragon, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta Boda, Glas på fot, klarglas. 14 st öl/vinglas, 3 st spetsglas. Höjd: 12-20 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:13)

1550 7101  Glasservisdelar 16 delar, Erika Lagerbielke (f. 1960), Sverige. Intermezzo, Orrefors, Snaps / Likör / Vinglas, fot med underfång i blått. Höjd: 9-23 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:37)

1550 7024  Golvlampa "GK TYP", 1960/70-tal. Höjd: 110 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:20)

1550 7370  Golvlampa 1950-tal. Höjd: 135 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:58)

1550 6152  Golvlampa Aneta, Design: M Strandäng & Jan Wickelgren, böjträ. Höjd: 135 ca

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:56)

1550 7205  Golvlampa Båglampa, 5 ljuspunkter. Höjd: 222 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:08)

1550 7502  Golvlampa Bill Zero, Per Sunstedt. Höj - och sänkbar. Höjd: 130 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:34)

1550 7371  Golvlampa höjd: 160 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:54)

1550 7169  Golvlampa mässing. Höjd: 154 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:35)

1550 4014  Golvlampa Tecnolumen, STLWS, No 639. Höjd: 164 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:59)

1550 7445  Golvlampor ett par, Uplight. Höjd: 185 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:14)

1550 7394  Golvur Ek, omkring 1900. Höjd: 225 ca, nyckel

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:09)

1550 7314  Golvvas Glas, Göte Augustsson (f. 1917), Sverige. Ruda. Höjd: 42 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:42)

1550 7348  Golvvas Glas. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:47)

1550 7242  Gouache Maurice Blanchard (1903-1969), Frankrike. Paris, Signerad. Bildmått: 24x33 cm, yttermått inklusive ram: 39x47 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:19)

1550 2052  Grafiska blad 3 st, oramade lösa blad, Grafiska Sällskapet. Eva Holmér Edling (f. 1942), Sverige. Eva Zettervall (f. 1941), Sverige. Kristina Anshelm (f. 1942), Sverige. Signerade och numrerade. Längd: 50,5x39,5 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:52)

1550 7523  Grafiskt blad i relief Lars-Erik Falk. Signerad, numrerad 19/25, daterad 1985. Bildmått: 14,5x25,5 cm, yttermått inklusive ram: 35x49 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:44)

1550 7269  Gyllenläder 1 bit, 63x74 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:20)

1550 7479  Hallampa Blyglas. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:41)

1550 7516  Halsband + örhängen + armband, Diverse, brons, bland annat Kalevala

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:54)

1550 7330  Halsband & armband 7 delar, Saudiarabien, Några i låghaltigt silver. Längd: 28-74 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:30)

1550 7340  Halskedja 18k guld. Längd: 160 cm, vikt: 19,5g ca

S�ldes f�r 7.400 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:07)

1550 7041  Handduksställ England, omkring 1900. Längd: 82 cm. Höjd: 86 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:09)

1550 7448  Herrbetjänt höjd: 107 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:59)

1550 7254  Hörnskåp Betsad björk. Höjd: 88 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:35)

1550 7225  Hundkorg Newport. Längd: 52 cm, djup: 43 cm, höjd: 27 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:28)

1550 7038  Julgransprydnader 8 st, Georg Jensen, Sanne Lund Traberg & Alfredo Häberli. Längd: 11 cm, djup: 6-7,5 cm, höjd: 4 cm

1550 7091  Kaffe / mockaservis Guldfärgad. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:10)

1550 7027  Kaffekvarn modell äldre. ANFIM Milano, Italien. Höjd: 66 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:51)

1550 7090  Kaffeskedar 10 + 1 delar, silver. Längd: 11-13, vikt: 110g

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:12)

1550 7468  Kaffeskedar i etui, 12 st, silver, Ceson, 1972, Vikt: 155 g, Längd: 11,5 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:02)

1550 7459  Kanon på lavett. Längd: 77 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:39)

1550 7460  Kanoner 1 par på lavett. Längd: 32 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:57)

1550 7289  Karaff kristall, med silvermontering, Birmingham, England. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:46)

1550 7483  Karaff Margareta Hennix (f. 1941), Sverige. Pukeberg. Längd: 22 cm, höjd: 24 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:37)

1550 6107  Karmstol Rokokostil, bemålad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:28)

1550 7325  Karmstolar Ett par, 1960-tal, Teak

S�ldes f�r 6.800 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:36)

1550 6213  Karmstolar Ett par, England

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:38)

1550 7144  Karmstolar ett par, grön sits i velour

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:02)

1550 7146  Karmstolar ett par, sits i grön velour

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:02)

1550 7481  Keramik 11 delar, Uppsala-Ekeby & S: t Erik. Diameter: 19-34, höjd: 5-8 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:08)

1550 7375  Kista på benställning "1842", bemålad. Längd: 49 cm. Djup: 42 cm, höjd: 68 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:56)

1550 7202  Klackring 18k guld, Alton, 1959. Vikt: ca 2g, ringmått: 15,25

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:44)

1550 7313  Konstglas 4 delar. Höjd: 6,5-19 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:14)

1550 7305  Kopparstick 2 st, Shakespeare. Bildmått: 49x61 cm, yttermått inklusive ram: 62x75 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:21)

1550 6096  Kopparstick Axel Herman Hägg (1835-1921), Sverige. Hamnmotiv. Signerad, daterad 1892. Bladets mått: 19x28 cm, yttermått inklusive ram: 32x42 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:20)

1550 7071  Kuvertbord diameter, 45x45,4 utfällbara klaffar om 17 cm. Höjd: 75 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:33)

1550 7026  Lampbord med Låda, barockstil. Bredd: 57 cm, djup: 43 cm, höjd: 59 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:27)

1550 6182  Litografier 36 st, Ingvar Persson, ej signerade, bladets mått: 39x50, oramade lösa blad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:01)

1550 7345  Litografier 9 st, Konsthantverk, omkring 1900, "Bibliographisches Institut in Leipzig". Bildmått: 20,5x26 cm, yttermått inklusive ram: 28x34 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:48)

1550 6042  Ljuskrona empirestil, prismor. Höjd: 80 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:19)

1550 7255  Ljuskrona empirestil. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:08)

1550 7141  Ljuskrona Gustaviansk stil, 5 ljusarmar. Höjd: 65 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:44)

1550 7077  Ljusstakar + sked, 3 delar, silver, Ljusstakarna med fylld fot. Höjd: 17 cm. Längd: 22 cm, Vikt: 390g (brutto) + 72g (sked)

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:05)

1550 7491  Ljusstakar 2 st, Bengt Lindsberg. Höjd: 30-33 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:51)

1550 7424  Ljusstakar 7 st, Festivo, Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Iittala, 1900-talets andra hälft (formgivna 1967), pressglas. Höjd: 8,5 - 21 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:08)

1550 7190  Ljusstakar Ett par, Tenn, "FAK", 1932. Höjd: 15 cm

1550 7167  Ljusstake ett par, 5-armad, tenn (G8. Längd: 28 cm, höjd: 27 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:14)

1550 7176  Ljusstake Ivar Ålenius Björk (1905-1978), Sverige. Ystad Brons. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:58)

1550 7163  Ljusstake sjuarmad, mässing. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:23)

1550 7009  Lockurna Kina. Höjd: 24 cm, nutida

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:10)

1550 6233  Lockurna Royal Copenhagen. Höjd: 29 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:12)

1550 7028  Mat teservisdelar 70 del ca, Karlskrona

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:54)

1550 7351  Matbord skiva av glas. Bredd: 131 cm. Djup: 81 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:34)

1550 7380  Matbord Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. "Björka". Bredd: 140 cm, djup: 83 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:27)

1550 7387  Matsalsgrupp 7 delar, Gustaviansk stil. Längd: 140 cm, djup: 100 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:23)

1550 7383  Matsalsgrupp 9 delar. Diameter: 110 cm, höjd: 72 cm, 2 st ilägg a 48 c

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 21:22)

1550 7412  Matsalsgrupp Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Bord + 6 stolar, Furu. Diameter: 120 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 9.200 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:33)

1550 7180  Matservis 30 delar, "Mignon", Herbert perje, 1930-tal

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:52)

1550 7364  Matservis Mat- och kaffeservis, ca 75 delar, Rörstrand, Claire de Lune, Öhlén

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:35)

1550 7429  Matservisdelar Måsen, Bing & Grøndahl, skapad 1895 av Fanny Garde (1855-1928), ca 40 delar

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:43)

1550 7308  Matta orientalisk, 102x185 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:14)

1550 6123  Matta orientalisk, 135x237 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:06)

1550 7392  Matta Orientalisk, 150x232 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:08)

1550 6125  Matta orientalisk, 165x222 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:05)

1550 7374  Matta orientalisk, 173x230 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:39)

1550 6129  Matta orientalisk, 190x275 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:12)

1550 7112  Matta orientalisk, 72x122 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:43)

1550 6127  Matta orientalisk, Bochara, 106x142 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:09)

1550 7302  Matta orientalisk, Galleri, 108x290 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:29)

1550 7331  Mattallrikar 2 st, Krasse, flytande blått, Gustafsberg. Diameter: 25 cm

1550 7257  Nattygsbord ett par, Teak, 1950/60-tal. Bredd: 35 cm, djup: 50 cm, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:33)

1550 7109  Olja på papyrus Oidentifierad konstnär. Signerad Damenico, daterad -92, Häger. Bildmått: 17x17 cm, yttermått inklusive ram: 33x33 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:34)

1550 7361  Oljemålning Alf Olsson (f. 1925), Sverige. Komposition". Signerad, daterad -57. Olja på duk, 50x65 cm, yttermått inklusive ram: 52x67 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:48)

1550 7337  Oljemålning Alfred W Johnston (1885-1961), "En blick av California under sommaren", Signerad. Olja på duk, 60x73 cm, yttermått inklusive ram: 70x85 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:47)

1550 7240  Oljemålning Barbara Ur Piwarska, komposition. Signerad, daterad -74. Bildmått: 38x30 cm, yttermått inklusive ram: 54x44 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:49)

1550 7244  Oljemålning Barbara Ur Piwarska. Signerad, daterad -73, komposition. Olja på pannå, 40x32 cm, yttermått inklusive ram: 43x35 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:34)

1550 7234  Oljemålning Barbara Ur Piwarska. Signerad, daterad 1974, "White Horse". Olja på duk, 54x65 cm, yttermått inklusive ram: 56x67 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:15)

1550 7057  Oljemålning Birger Hjelm (1901-1979), Sverige. Vinterklippor. Signerad. Olja på pannå, 55x89 cm, yttermått inklusive ram: 70x106 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:52)

1550 7497  Oljemålning Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. Rökande kvinna. Signerad. Olja på pannå, 26x20 cm, yttermått inklusive ram: 34x28 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:05)

1550 2021  Oljemålning Ellen von Rosen. Interiör med par. Monogramsignerad. Olja på duk, 94x72 cm, yttermått inklusive ram: 102x80 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:29)

1550 7288  Oljemålning Emil Hellbom (1895-1969), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad. Olja på duk, oramad, 53x40 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:05)

1550 7153  Oljemålning F. W. Son Berg. Signerad, hamnmiljö. Olja på duk, 52x62 cm, yttermått inklusive ram: 63x72 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:22)

1550 7129  Oljemålning Francisca Lindberg (f. 1944), Signerad, komposition. Olja på duk, 26x21 cm, yttermått inklusive ram: 30x25 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:18)

1550 7046  Oljemålning Gunnar Zetterström (1902-1965), Sverige. Blomsterstilleben. Signerad. Olja på pannå, 59x48 cm, yttermått inklusive ram: 74x64 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:02)

1550 6099  Oljemålning Heinrich Weckauf (1885-1963) Signerad, "Kühe", 1800-tal. Olja på pannå, 40x48 cm, yttermått inklusive ram: 54x63 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 21:01)

1550 2142  Oljemålning Helga Holmén. "Surikater". Signerad, daterad 2010. Olja på duk, 60x90 cm, oramad

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:08)

1550 7410  Oljemålning Helmut Mantel (1925-1979), Sverige. Signerad, stadsmotiv. Olja på duk, 89x65 cm, yttermått inklusive ram: 93x70

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:29)

1550 3244  Oljemålning Henri Alexandre Collinet, Signerad, Cannes. Olja på duk, 49x65 cm, yttermått inklusive ram: 60x75 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:53)

1550 6247  Oljemålning Inger Rydén (f. 1944), Sverige. "Havet sjunger". Signerad, daterad -73. Olja på duk, 58x53 cm, yttermått inklusive ram: 63x69 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:00)

1550 7233  Oljemålning Jan Andrzej Piwarski, Bymotiv. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 62x77 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:06)

1550 2007  Oljemålning Janna Kreuter (f. 1970), Sverige. "Den heliga Graal". Monogramsignerad. Olja på duk, 48x39 cm, oramad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:10)

1550 7518  Oljemålning K G Carlström. Signerad, Sommaräng. Olja på pannå. 23x32 cm, yttermått inklusive ram: 34x42 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:35)

1550 2147  Oljemålning Karin Karlsson (1897-1979), Sverige. Signerad. Olja på duk, 55x82 cm, yttermått inklusive ram: 68x96 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:04)

1550 6174  Oljemålning L Sörensen, Signerad, landskap med bäck. Olja på duk, 86x123 cm, yttermått inklusive ram: 117x154 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:47)

1550 7115  Oljemålning Leoo Verde (1904-1976), Sverige. Komposition med träd. Signerad, daterad 1973. Olja på duk, 101x80 cm, yttermått inklusive ram: 103x83 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:42)

1550 7001  Oljemålning Maks Belinsky (f. 1985), Ukraina. "Ukraine 2022. Summer Holidays". Signerad. Olja på duk, 60x70 cm, oramad. Den Ukrainska konstnären Maks Belinsky har donerat ett verk för välgörenhetsauktion och inlämnaren berättar att intäkterna från försäljningen går till välgörenhetsorganisationen ”The World of love” för att inskaffa hygienartiklar, läkemedel, mat och andra nödvändiga varor till föräldralösa barn och barn med autism i Ukraina. Maks Belinsky (Макс Бєлінскі) är född i Lviv 1985. Han har studerat på Lviv Academy of Arts och verkat som konstnär i Prag och Florens, Campobasso och Rom. Han bor för och verkar närvarande i Lviv och arbetar främst i olja och akvarell, ofta med ett eget uttryck i såväl utförande som materialval

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:39)

1550 7059  Oljemålning Marjatta Sarasalo (f. 1930), Finland. Signerad, numrerad 1981, "Solnedgångens strand". Olja på duk, 44x39 cm, yttermått inklusive ram: 48x43 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:40)

1550 7405  Oljemålning Nils Öst (1908-1983), Sverige. Sydländskt bymotiv. Signerad. Olja på pannå, 15x40 cm, yttermått inklusive ram: 24x50 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:02)

1550 7097  Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal, ej signerad, landskap med träd. Olja på duk, 29x24 cm, yttermått inklusive ram: 42x38 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:42)

1550 7063  Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal, Kustmotiv med båtar. Ej signerad. Olja på duk, 41x51 cm, yttermått inklusive ram: 55x65 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:13)

1550 7124  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, innergård i Granada. Olja på pannå, 26x17 cm, yttermått inklusive ram: 40x30 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:57)

1550 7116  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Motiv från folkpark. "Tillägnas min danslystna hustru på 29 årsdagen. Ej signerad. Olja på duk, 63x96 cm, oramad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:48)

1550 7154  Oljemålning Oidentifierad konstnär. S. Fischer, stilleben. Signerad. Olja på duk, 665x87 cm, yttermått inklusive ram: 80x82 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:07)

1550 7522  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Hirsch, stilleben med apelsiner. Olja på duk, 22x33 cm, yttermått inklusive ram: 34x44 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:51)

1550 7108  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad S Folkow, blomsterstilleben, daterad -43. Olja på duk, 54x44 cm, yttermått inklusive ram: 64x55 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:01)

1550 7055  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Walles, klippor. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 68x80 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:40)

1550 6071  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 2018, modell. Olja på duk, 80x130, oramad

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:47)

1550 7438  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 86,80x64 cm, yttermått inklusive ram: 84x68 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:55)

1550 7484  Oljemålning Olle Medin, monogramsignerad, "Skåne". Olja på pannå, 22x18 cm, oramad

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:32)

1550 6080  Oljemålning Peter Adolf Persson (1862-1914), Sverige. Signerad, Sommarvik. Olja på duk, 46x71 cm, yttermått inklusive ram: 66x91 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:52)

1550 1060  Oljemålning Richard Brakenburgh, Flandern, Hans art, Värdshusscen, osignerad. P. 36x48 cm, yttermått inklusive ram: 47x59 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:20)

1550 7236  Oljemålning Rune Persson (1914-1990), Sverige. Med dedikation, kvinna. Signerad. Olja på pannå, 41x33 cm, yttermått inklusive ram: 52x45 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:21)

1550 7238  Oljemålning Rune Persson (1914-1990), Sverige. Signerad, Berså. Olja på duk, 40x32 cm, yttermått inklusive ram: 53x46 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:13)

1550 7207  Oljemålning signerad, Borsch, stuginteriör. Olja på duk, 50x40 cm, yttermått inklusive ram: 67x56

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:52)

1550 7058  Oljemålning Sixten Söderström, Skymning. Signerad, daterad 1950. Olja på pannå, 33x59 cm, yttermått inklusive ram: 47x72 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:52)

1550 2126  Oljemålning Sophie Louise Stjernstedt, Gullfallet i Trollhättan. Signerad. Olja på duk, 47x62 cm, yttermått inklusive ram: 60x78,5 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:24)

1550 2003  Oljemålning Susan Gillhög (f. 1950), Sverige. "I väntan på frukost". Signerad, daterad -90. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 74x68 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:43)

1550 7235  Oljemålning Sven Johansson, Signerad, interiör. Olja på duk, 36x39 cm, yttermått inklusive ram: 56x60 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:31)

1550 7087  Oljemålning Ulf Wahlberg (f. 1938), Sverige. Skärgårdsmotiv. Signerad. Olja på duk, 44z54 cm, yttermått inklusive ram: 65x74 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:31)

1550 6195  Oljemålning / collage Jan Stenvinkel (1933-1989), Sverige. "Mikrofönster", Signerad, daterad 1970. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 24x18 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:19)

1550 7457  Ordenssvärd The Ames Sword co. Chicopee, Mass. USA. Längd: 94 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:51)

1550 7294  Pall med låda. Längd: 60 cm, djup: 42 cm, höjd: 58,5 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:33)

1550 7463  Pallar 3 st. Höjd: 46-75 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:40)

1550 7464  Pallar ett par, Teak. Längd: 62 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:17)

1550 7467  Paraplyställ Porslin. Höjd: 44 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:59)

1550 7286  Parfymflakong kristall med mässingspropp. Längd: 20 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:15)

1550 7504  Parti glas Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Boda. Höjd: 9-17 cm. Längd: 8-11 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:44)

1550 6081  Parti karaffer 5 delar. Höjd: 19-36 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:54)

1550 7451  Parti modellbilar diverse

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:01)

1550 7430  Parti modellbilar diverse

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:10)

1550 7431  Parti modellbilar diverse

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:18)

1550 7185  Parti silver silver, 9 delar, l- 10,5 - 13 cm. Vikt: ca 130 g

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:20)

1550 7511  Parti silversmycken Halsband + fyra ringar, bland annat Liljedahl, Bruttovikt: 125 g

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:07)

1550 7505  Pasteller 2 st, Åke Holm (1900-1980), Sverige. Signerade, träd & man. Bildmått: 25x15 cm, yttermått inklusive ram: 42x32 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:50)

1550 7358  Piedestal Stenskivor. Höjd: 63 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:39)

1550 7283  Pottskåp ett par, Gustaviansk stil. Bredd: 38 cm. Djup: 30 cm, höjd: 71 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:30)

1550 7127  Presentartiklar diverse, 6 st, bland annat Georg Jensen

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:16)

1550 7022  Puderstolar Ett par, rokokostil

1550 7278  Ramar 2 st, modell äldre, ramens innermått: 17x11 - 30x21 cm, yttermått inklusive ram: 33x27 - 43x34 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:55)

1550 7160  Remmare 8 st, gult glas. Höjd: 20,5 cm

1550 7186  Resegrammofon "Colorado". Längd: 41 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:32)

1550 7201  Ring 18k guld, med sten, KAS, 1888. Vikt: 2,6g, ringmått: 16

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:21)

1550 7200  Ring 18k guld, med stenar, K&EC, 1949. Vikt: 2,6g brutto, ringmått: 18

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:54)

1550 7197  Ring 18k guld. Omarbetad, med stenar (Moissanite). Ej stämplar. Vikt: 12g ca, ringmått: 18

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:33)

1550 7198  Ring 23k, med pärla, 1933. Bruttovikt: 7,2g, ringmått: 18

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:45)

1550 7136  Rödkrita Oidentifierad konstnär. Signerad, flicka. Bildmått: 20x9, yttermått inklusive ram: 34x26 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:05)

1550 7456  Sabel för polis. Längd: 81 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:05)

1550 7043  Saftservis 1940-tal, 8 delar, i rottingställ. Höjd: 6,5-13,5-25 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:02)

1550 7512  Sameslöjd diverse, bestick, väskor, med mera

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:24)

1550 7223  Sängram mässing, omkring 1900, jugend. Längd: 196 cm. Bredd: 90 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:11)

1550 7284  Sängramar ett par, Gustaviansk stil, 200x95 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:34)

1550 7142  Satsbord 3 delar, rokokostil, mahogny. Bredd: 35-52 cm. Höjd: 49-53 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:23)

1550 7324  Schackpjäser 32 delar, i trälåda, modell äldre. Längd: 21 cm, djup: 21 cm, höjd: 7 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:48)

1550 7151  Schatull med stenskiva, Gustaviansk stil. Längd: 92 cm, bredd: 48 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:47)

1550 7389  Sekretär mahogny. Bredd: 72 cm, djup: 41 cm, höjd: 115 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:37)

1550 7272  Seltersglas 6 st, Bengt Orup (1916-1996), Sverige. "Strikt", Johansfors Glasbruk. Höjd: 8cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:05)

1550 7143  Serveringsvagn ek. Längd: 70 cm, bredd: 54 cm, höjd: 61 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:17)

1550 7423  Serveringsvagn längd: 76 cm, djup: 45 cm, höjd: 83 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:42)

1550 6232  Servisdelar 12 delar, Den Kongelige Porcelainsfabrik / Bing & Grøndahl

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:15)

1550 7165  Servisdelar 18 delar, "Fish", Johnson Bros, England. Tryckt handkolorerad dekor av fiskar och skaldjur

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:03)

1550 7492  Servisdelar 28 delar, Birger Kaipiainen (1915-1988), Finland. Paratiisi, Arabia, 10 st mattallrikar 26 cm, 8 st assistter 21 cm, koppar 8,5 cm, serveringsfat 31x35 cm, terrin med lock, bredd. 23 cm ca, höjd 20 cm ca

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:27)

1550 7415  Servisdelar Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Blå Husar, Gustavsberg 1968-1973, flintgods, dekor i screentryck och flytande blått, 3 del + 2 koppar

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:12)

1550 7168  Shaker Nysilver, TESI Tenn & Silver AB. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:27)

1550 7323  Sideboard 1950/60-tal, Teak, Skjutdörrar & lådor. Längd: 170 cm, djup: 42 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:31)

1550 7496  Sidenbroderi Asien, Drake & fenix, yttermått inklusive ram: 43x76 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:25)

1550 7297  Skål 1800-tal, Porslin, Handmålad. Längd: 26 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:25)

1550 7191  Skålar + kanna, 4 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Berså, Gustavsberg 1960-1974. Stiliserade gröna blad på vit botten. Mönstret ritades av Stig Lindbergs assistent Krister Karlmark på uppdrag av Lindberg som var hans lärare på Konstfack. Diameter: 12,5-20, k. 7-12 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:53)

1550 7193  Skålar + karaff, 9 delar, Kristall, diameter: 12-21. Höjd: 6-26 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:18)

1550 7094  Skålar + vas, 3 delar, Argenta & Bisquiporslin. Höjd: 3,5-15, diameter: 10 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:11)

1550 7489  Skålar 2 st, bl. A Krenit, Danmark, emalj. Djup: 25 cm, höjd: 14 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:02)

1550 7093  Skålar 3 st, bland annat Iittala & Kosta, Doa15-20. Höjd: 8-24 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:15)

1550 7081  Skålar 3 st, Porslin, omkring 1900, Figurala. Längd: 11-14. Höjd: 10-13 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:35)

1550 7192  Skålar Ett par, på fot, Vinranka, diameter: 19. Höjd: 10 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:19)

1550 7073  Skålfat Kina, 1800-tal, diameter: 38 cm

S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:45)

1550 7290  Skålfat Meissen, II-sortering, diameter: 26 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:11)

1550 6029  Skålfat med hänkel Württembergische Metallwarenfabrik WMF, Nysilver, Dekor med fjärilar. Längd: 33 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:03)

1550 7487  Skåp furu, omkring 1800. Bredd: 105 cm, djup: 42 cm, höjd: 202 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:46)

1550 7449  Skåp Furu. Bredd: 77 cm. Djup: 34 cm, höjd: 170 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:29)

1550 7181  Skedar 12 st, silver. Längd: 15,5 cm. Vikt: ca 400 g

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:52)

1550 7002  Skedar 6+ 6+ 2 st, silver. Längd: 9,5-10,5, vikt: 175 g ca

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:49)

1550 7182  Skedar i etui, silver (M8) Hallberg. Längd: 11 cm, vikt: ca 140 g

1550 7183  Skedar i etui, silver, GAB (07. Längd: 11,5 cm: vikt: ca 140 g

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:11)

1550 6186  Skrivbord + stol, Rokokostil. Bredd: 150 cm, djup: 68 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:15)

1550 6134  Skrivbord 4 lådor, metallavslut på ben, mahogny, Bredd: 200 cm. Bredd: 90 cm. Höjd: 75 cm, nyckel

1550 7252  Skrivbord Gustaviansk stil, omkring 1900. Bredd: 102 cm, djup: 53 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:14)

1550 7385  Skrivbyrå tallboy, 1880-tal, valnöt och mahogny. Bredd: 77 cm. Djup: 51 cm, höjd: 136 cm, nyckel

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 21:05)

1550 2016  Skulptur Ebba Hedqvist (1909-2001), Sverige. Metall / träsockel, Signerad. Höjd: 48 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:45)

1550 7416  Skulptur Gustavsberg, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Lejon. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:07)

1550 7066  Skulptur Häst, Asien, metall. Längd: 36 cm, höjd: 28 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:16)

1550 7452  Skulptur Keramik, Signerad Solsieg. Höjd: 105 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:23)

1550 7436  Skulptur Konstglas, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:32)

1550 7453  Skulptur Kvinna, Patinerad metall. Höjd: 64 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:49)

1550 7347  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. "Lotta" ur Larsons Ungar, Gustavsberg 1962-1979, målad och delvis glaserad brun stengodslera. Höjd: 16,5 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:55)

1550 7068  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Adventsgris ur Matilda, Gustavsberg 1965-1971. Målad stengodslera med blå dekor och ljusblå glasyr. Längd: 32 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:36)

1550 7178  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Johanna ur Larsons Ungar, Gustavsberg 1962-1980, målad och delvis glaserad brun stengodslera, höjd: 14 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:08)

1550 7276  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Känguru med unge ur Stora Zoo, Gustavsberg 1966-1979. Höjd: 25,5 cm. Guldbrun glasyr på brun stengodslera

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:08)

1550 7100  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Lotta ur Larsons Ungar, Gustavsberg 1962-1979, målad och delvis glaserad brun stengodslera, höjd: 16 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:44)

1550 7494  Skulptur Mor med barn, Terrakotta. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:44)

1550 7309  Skulptur Oidentifierad konstnär. Man, bemålad gips, daterad 1945. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:57)

1550 7035  Skulptur Oiva Toikka (1931-2019), Finland. Iittala. Längd: 16 cm, höjd: 10 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:23)

1550 7088  Skulptur Parian, Gustavsberg. Höjd: 17 cm

1550 6115  Skulptur Sten, Afrika. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:49)

1550 6117  Skulptur Sten, Afrika. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:52)

1550 6118  Skulptur Sten, Afrika. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:53)

1550 6119  Skulptur Sten, Afrika. Höjd: 58 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:54)

1550 7095  Skulptur på sockel Gustavsberg, 1934, Jesus. Höjd: 39 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:17)

1550 7036  Skulpturer 2 st, Oiva Toikka (1931-2019), Finland. Iittala, Ugglor, "Barnowl". Signerade. Höjd: 7-17 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:17)

1550 7006  Skulpturer 2 st, Sameslöjd. Längd: 32 cm, höjd: 37 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:40)

1550 7037  Skulpturer 4 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. "Lucia", Gustavsberg. Höjd: 11-17 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:57)

1550 7446  Slagbord Furu. Bredd: 58+ 2x66, djup: 106 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:10)

1550 7029  Slängkappa modell äldre, Militär, + skärp. Längd: 120 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:23)

1550 7099  Smörask Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Blå Husar, Gustavsberg 1968-1973, flintgods, dekor i screentryck och flytande blått. Längd: 16 cm

1550 7296  Smörterrin på fat Kina, Blåvitt Kompaniporslin. Längd: 19. 5 cm, höjd: 11 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:22)

1550 7473  Snurrfåtöljer ett par, "Metropolitan", Jeffrey Bernett, för B&B Italia, läder

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:49)

1550 6039  Snusflaskor 7 st, Kina, porslin / glas / sten & konstmassa. Höjd: 6-8,5 ca

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:40)

1550 7391  Soffa 1960-tal, Ek. Längd: 200 cm

1550 7032  Soffa Fällbar, Mexiko, trä / flätad sits. Längd: 110 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:35)

1550 7020  Soffbord 1940-tal, Äldre kakelplattor, 90, djup: 50 cm, höjd: 58 cm

1550 7322  Soffbord 1960-tal, Teak. Bredd: 140 cm, djup: 57 cm, höjd: 52 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:59)

1550 7440  Soffbord Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. "Karin", Dux. Marmorskiva, kromat underrede med hjul. Bredd: 67 cm. Djup: 57 cm. Höjd: 28-32 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:16)

1550 7113  Soffbord mässing, skiva av glas. Bredd: 144 cm, djup: 74 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:50)

1550 7105  Soffbord Ölkagge "Amstel" med skiva i konstmaterial. Diameter: 77 cm. Höjd: 52 cm

1550 7177  Soffbord Seffle Möbelfabrik, märkt, Teak, tidningshylla med rottingdekor. Bredd: 143 cm, djup: 54 cm, höjd: 48 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:27)

1550 7443  Soldatfigurer bemålad metall, 23 delar. Längd: 4-9,5 cm, höjd: 8-15 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:41)

1550 7015  Solstol 1950-tal, snörmodell. Längd: 195 ca

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:01)

1550 7016  Solstol med fällbart soltak

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:54)

1550 7018  Solstol USA, Redwood, Fällbar. Längd: 190 ca

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:17)

1550 7175  Solstolar Ett par, trä / tyg, "Aperol Spritz"

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:38)

1550 7228  Spegel + konsol med stenskiva. Höjd: 112+ 70

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:19)

1550 6060  Spegel 1800-tal, 118x84 cm

1550 6175  Spegel Empire, 136x78 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:50)

1550 7149  Spegel empirestil. Senare spegelglas. Höjd: 70 cm, bredd: 72 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:27)

1550 7217  Spegel Flora. Höjd: 40 för SMD Design

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:01)

1550 7229  Spegel Gustaviansk stil, 102x40 cm

1550 7227  Spegel mahogny, 200x70 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:27)

1550 7030  Spegel Maple & Co Antique Furniture (1870-1950), London, Intarsia, 175x73 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:48)

1550 7210  Spegel mässing. Diameter: 47 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:16)

1550 6102  Spegel Nyrokoko, 190x67 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:35)

1550 6105  Spegel Nyrokoko, 285x73 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:19)

1550 7277  Spegelram sengustaviansk stil, bemålad, 140x66 cm

1550 7104  Staffli omkring 1900, trä, saknar krön. Höjd: 1712 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:06)

1550 7251  Stolar 6 st, Senempire, Norge

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:25)

1550 5135  Stolar ett par, Gustavianska, Provinsarbeten

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:48)

1550 6141  Strålkastare 4 st, Taiwan. Höjd: 53 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:43)

1550 7360  Sybord Gustaviansk stil, Intarsia. Bredd: 50 cm, djup: 35 cm, höjd: 74 cm, nyckel

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:42)

1550 7188  Syltkrukor 6 st, bland annat Raus, Höganäs 6 Gustavsberg. Höjd: 11-28 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:13)

1550 7450  Tågset Märklin no 26606 + diverse

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:16)

1550 7495  Takarmatur 1940-tal. Glas Kupa ca 40 cm. Höjd: 65 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:52)

1550 7216  Takarmatur Flower Pot, Verner Panton (1926-1998), Danmark. Diameter: 23 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:06)

1550 7524  Takarmatur gult glas. Höjd: 53 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:11)

1550 7401  Takarmatur Hans-Agne Jakobsson (1919-2009), Sverige. Mässing med fem ljusarmar, kupor av tonat glas, modell T507. Diameter: 50 cm. Höjd: 67 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:33)

1550 7293  Takarmatur mässing, med glaskupor. Höjd: 54 cm

1550 7355  Takarmatur mässing, med prismor. Diameter: 36 cm. Höjd: 36 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:55)

1550 7311  Takarmatur Prismor. Höjd: 70 cm

1550 7060  Tallrikar 3 st, dekor i famille rose, Kina. Diameter: 23 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:22)

1550 7117  Tallrikar 3 st, Kina, Famille Rose. Diameter: 16-22 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:01)

1550 5106  Tallrikar 9 st, motiv ur Kalevala, Akseli Gallen-Kallela (1865-1931), Finland. Arabia, Finland. Diameter: 22,5 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:51)

1550 7292  Tallrikar Ett par, Kina, Blåvitt Kompaniporslin, diameter: 29 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:50)

1550 7013  Tavelramar 2 st, ramens innermått: 20x39-28x40 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:46)

1550 7122  Teckning Blyerts, Carl Wilhelmson (1866-1928), Sverige. Sterbhusstämpel a tergo. Bildmått: 19x25,5, yttermått inklusive ram: 30x35 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:24)

1550 7403  Teckning / akvarell Carl Wilhelmson (1866-1928), Sverige. Stämpelsignerad, Folksamling. Bildmått: 16x12 cm, yttermått inklusive ram: 31x26 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:06)

1550 7312  Tekoppar 3 st, Valencia, Ulla Procopé (1921-1968), Finland. Arabia, Finland. Lanserades 1962. Handmålad dekor i koboltblått mot vit botten. Märkt ARABIA FINLAND UP

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:11)

1550 7171  Telefonbänk 1960-tal, Teak, med dyna. Längd: 80 cm, djup: 36 cm, höjd: 40-59 cm

1550 7086  Teservis 19 delar, "Crown Devon", England

1550 7098  Teservis 22 delar, Arthur Percy (1886-1976), Sverige. ”Grand", Gefle. Flintgods, glasyr med guldkant

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:25)

1550 2036  Textiltavla Britt-Marie Hellgren Knittweis. Signerad: BMHK, "En stunds vila", yttermått inklusive ram: 67x62 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:49)

1550 2035  Textiltavla Britt-Marie Hellgren Knittweis. Signerad: BMHK, "Gränd III", yttermått inklusive ram: 67x62 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:48)

1550 7017  Trädgårdsstolar 3 st, med karm, metall

S�ldes f�r 10.500 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:52)

1550 6140  Trädgårdsstolar 4 st, 1950-tal, metall / galon

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:42)

1550 7465  Trädgårdsurnor ett par, Metall. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:35)

1550 7300  Traktörpanna silver, Axel Bergman, Stockholm, 1915. Vikt: 740 g (utan handtag). Locket med gravering. Längd: 34 cm, diameter: 20 cm, höjd: 15 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:33)

1550 7525  Träsnitt 2 st, Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerade, 1970-tal. Bildmått: 40x55 cm, yttermått inklusive ram: 52x66 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:35)

1550 7120  Träsnitt Jerk Werkmäster (1896-1978), Sverige. Signerad i tryck. Bildmått: 25x25 cm, yttermått inklusive ram: 51x49 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:18)

1550 7507  Tryck 2 st, Tidningsomslag, Bonnier, yttermått inklusive ram: 42x32 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:47)

1550 7486  Tuppastake Smide. Leksand, Höjd: 54 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:05)

1550 7119  Tusch Erland Cullberg (1931-2012), Sverige. Studie. Signerad. Tusch, 40x30 cm, yttermått inklusive ram: 52x41 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:58)

1550 2101  Tusch Greta Gerell (1898-1982), Sverige. Kulspelande pojkar. Signerad. Bildmått: 23x20 cm, yttermått inklusive ram: 43x36

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:34)

1550 7051  Tusch Knut Stangenberg (1871-1955), Sverige. Signerad, daterad 1910, Middag. Bildmått: 22x21 cm, yttermått inklusive ram: 30x29 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:53)

1550 7513  Tuschteckningar Roger Risberg (1956-2011), Sverige. Skisser, monogramsignerad, oramade lösa blad, bladets mått: 30x21 cm

1550 7215  Väggarmatur Artemide, Tolomeo, design: Michele De Lucchi. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:47)

1550 7230  Vägghylla Newport, 194x25 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:51)

1550 7084  Väggljusstake Smide, 97x71 cm, Ljuspipans innermått. Diameter: 3,5cm (stora)

1550 7224  Väggpendyl Förgylld. Höjd: 61 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:45)

1550 7433  Väggrelief Gips, Kvinnohuvud. Höjd: 30 cm

1550 7045  Väggrelief Mikael Andersson, "Coca Cola Flat". Signerad, etikettmärkt, 76x76 cm, oramad

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:57)

1550 7408  Väggur Gustaviansk stil. Höjd: 58. Bredd: 40 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:55)

1550 7363  Väggur nyrenässans, ek, 103x49 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:32)

1550 7475  Vas Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand. Höjd: 18,5 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:14)

1550 7189  Vas Josef Ekberg (1877-1945), Sverige. Gustavsberg. Höjd: 22,5 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:11)

1550 7474  Vas Jugend, Rörstrand. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:38)

1550 6110  Vas Kosta Boda, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Höjd: 35 längd: 24 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:41)

1550 7482  Vas Reptil, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsberg. Höjd: 31 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:30)

1550 7413  Vas Rörstrand, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Chamotte. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:55)

1550 7072  Vas Silver & Nysilver, London, JG Piddington (JGP), Importerad, Bas i Nysilver, överdelens dekoration i silver. Höjd: 29,5 cm. Vikt: 850g brutto

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:21)

1550 7067  Vas Sven Palmqvist (1906-1984), Sverige. "Kraka”, Orrefors, No 322. Höjd: 30,5 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:34)

1550 7476  Vas Upsala-Ekeby, "Yurg", Ingrid Atterberg (1920-2008), Sverige. Höjd: 36,5 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 21:03)

1550 7470  Vas Upsala-Ekeby, bemålad keramik. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:04)

1550 7414  Vaser 2 st + skål, Gustavsberg, Lagun. Höjd: 6-17 cm

1550 7506  Vaser 2 st, Gefle och Upsala Ekeby, bland annat Vicke Lindstrand. Höjd: 12-20 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:08)

1550 7082  Vaser 3 st, Imaridekor, Japan, 1800 & 1900-tal. Höjd: 9,5-25 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:46)

1550 7096  Vinglas 10 st, dekor med vinranka. Höjd: 11 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:58)

1550 7010  Vinkanna glas och nysilver, Jugend. Höjd: 32 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:52)

1550 7080  Vinkanna Sent 1800-tal, Nysilver / glas. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:00)

1550 7321  Vinprovarglas 8 st. Höjd: 17,5 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:57)

1550 7379  Vitrinskåp 1920-tal. Bredd: 88 cm. Djup: 29 cm, höjd: 122 cm, nyckel

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:11)

1550 7164  Vitvinsglas 10 st. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:28)

1550 7282  Whiskyglas + ishink & karaff, 6 delar, Orrefors Street. Längd: 8,5-17,5 cm, djup: 8,5-13,5 cm, höjd: 9-30 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:36)

1550 7369  Ytterfoder 2 st, Waldemarsudde. Höjd: 10-13 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:19)

1550 7267  Ytterfoder ett par, mässing. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:30)

1550 7466  Ytterfoder ett par, Porslin. Diameter: 36 cm, höjd: 21 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:58)