1550 7404 Akvarell Carl Wilhelmson (1866-1928), Sverige. "utsegling", Monogramsignerad. Akvarell, bildmått: 18x23 cm, yttermått inklusive ram: 32x35 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:51)
1550 7211 Akvarell Eduard Hildebrandt (1818-1868), Tyskland. Signerad. Akvarell, 51x36cm, yttermått inklusive ram: 60x44cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:39)
1550 7241 Akvarell John Ivar Berg (1916-2003), Sverige. (tillskriven), ateljé. Akvarell, bildmått: 26x34 cm, yttermått inklusive ram: 41x52 cm. Ej signerad
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:38)
1550 7320 Akvarell Oidentifierad konstnär. Signerad, akvarell, Orientaliskt stadsmotiv, 44x30 cm, yttermått inklusive ram: 49x35 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:19)
1550 7444 Ametistgrotta med gruvarbetare. Längd: 21 cm, höjd: 16,5 cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:40)
1550 7008 Apoteksburkar Glas, 18 st. Höjd: 9-22 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:16)
1550 7281 Armatur metall. Höjd: ca 40 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:23)
1550 7196 Armband 18k guld, Bismarck, med berlocker, MKS, 1955. Längd: 19 cm. Vikt: 21g
S�ldes f�r 8.400 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:25)
1550 7203 Armband 18k guld, pärlor. Längd: 18 cm. Vikt: 2,3g
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:07)
1550 7199 Armband 18k guld, X-länk med stav, ÄSA, 1960. Längd: 21 cm. Vikt: 23g
S�ldes f�r 9.000 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:34)
1550 7399 Armbandsur 18k guld, Tissot. Graverad med "för nit och redlighet". Diameter: ca 3,3 cm
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:41)
1550 7458 Bajonetter 3 st. Längd: 53-67 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:36)
1550 7011 Barometer mässing, Schatz. Diameter: 18 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 21:04)
1550 8083 Barskåp Selva, "Downtown", Italien. Bredd: 75 cm, djup: 45 cm, höjd: 120 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:28)
1550 7078 Bestick 30 delar, Gense, Thebe, design: Folke Arström (1907-1997), Sverige. Längd: 13-19,5
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:19)
1550 7003 Bestick silver, 16 delar, 4+ 4+ 4+ 4, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1991. Längd: 15,5-21, vikt: 800 gr brutto
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:26)
1550 7517 Bijouterier diverse, bland annat Silver
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:44)
1550 7519 Bijouterier diverse, bland annat Silver
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:57)
1550 7521 Bijouterier diverse, I smyckeskrin
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:21)
1550 7125 Blandteknik Carl Wilhelmson (1866-1928), Sverige. Monogramsignerad. Studie, 20x18 cm, blandteknik, yttermått inklusive ram: 40x36 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:06)
1550 7123 Blandteknik Carl Wilhelmson (1866-1928), Sverige. Stämpelsignerad, båt vid brygga. Blandteknik, bildmått: 28x21 cm, yttermått inklusive ram: 43x35 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:31)
1550 7130 Blandteknik Carl Wilhelmson (1866-1928), Sverige. Stämpelsignerad, verso verso. Blandteknik, bildmått: 21x22-28x22 cm, yttermått inklusive ram: 44x37 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:22)
1550 7243 Blandteknik Hans Arnold (1925-2010), Sverige. Kvinna. Signerad. Blandteknik, bildmått: 20x14,5, yttermått inklusive ram: 38x31 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:30)
1550 7237 Blandteknik Hans Arnold (1925-2010), Sverige. Surrealistiskt motiv. Signerad. Blandteknik, bildmått: 31x26 cm, yttermått inklusive ram: 48x43
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:09)
1550 7246 Blandteknik Jan Andrzej Piwarski, Österlånggatan. Signerad. Blandteknik, bildmått: 32x40 cm, yttermått inklusive ram: 50x56 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:31)
1550 7034 Blandteknik Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad -87, bladets mått: 76x56 cm, yttermått inklusive ram: 83x65 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:17)
1550 6234 Blandteknik Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Signerad, redskapsbod, 38x53 cm, yttermått inklusive ram: 61x76 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:14)
1550 6170 Blandteknik Tomasz Holuj (f. 1947), Polen. Signerad, blandteknik, musikanter. Bladets mått: 42x55 cm, yttermått inklusive ram: 59x72 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:40)
1550 6138 Blompiedestal smide. Höjd: 101 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:39)
1550 7134 Blyerts Carl Wilhelmson (1866-1928), Sverige. Stämpelsignerad, båtbyggare. Bildmått: 21x15 cm, yttermått inklusive ram: 34x29 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:05)
1550 7133 Blyerts Carl Wilhelmson (1866-1928), Sverige. Stämpelsignerad, flicka. Bildmått: 13,5x12 cm, yttermått inklusive ram: 33x29 cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:55)
1550 7409 Bokhylla 2 sektioner, Bertil Fridhagen (1905-1993), Sverige. Bodafors, teak, 90+ 62. Djup: 45 cm. Höjd: 225 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:33)
1550 6135 Bokhylla Åtta hyllplan, England. Bredd: 180 cm. Djup: 29 cm, höjd: 156 cm
1550 7499 Bokhylla gullackerad. Bredd: 154 cm, djup: 33 cm, höjd: 90 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:53)
1550 7033 Bokhylla mahogny. Bredd: 165. Djup: 30 cm. Höjd: 128 cm, slitage
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:46)
1550 7407 Boksidor 4 st, inramade, kolorerade kopparstick, Flora, modell äldre. Bildmått: 33x22 cm, yttermått inklusive ram: 41x30 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:26)
1550 7301 Bord Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Bredd: 120 cm, djup: 120 cm, höjd: 72 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:26)
1550 7019 Bord Sent 1800-tal. Bredd: 49 cm. Djup: 33 cm, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:17)
1550 7170 Bordsdekorationer + KANNA, 3 delar, tuppar. Höjd: 12,5 - 25 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:19)
1550 7428 Bordskanon på lavett. Längd: 27 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:29)
1550 7425 Bordslampa Jugendstil. Höjd: 55 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:37)
1550 7014 Bordslampa Koppar med glasskärm. Höjd: 39 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:05)
1550 7420 Bordslampa Oscar & Clothilde. Höjd: 70 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:38)
1550 7213 Bordslampa Staffli. Höjd: 32 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:34)
1550 7485 Bordslampa Verner Panton (1926-1998), Danmark. Flower pot, gul. Höjd: 50 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:30)
1550 7422 Bordslampor ett par. Höjd: 60 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:17)
1550 7166 Brännvinshund glas. Längd: 25 cm, höjd: 15 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:54)
1550 7365 Burk med lock + 3 fat, Fiskmotiv. Längd: 19-26 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:47)
1550 7260 Byrå Halvmåneformad. Bredd: 61 cm, djup: 36 cm, höjd: 67 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:43)
1550 7316 Byrå Teak, 5 lådor. Bredd: 62 cm. Bredd: 31. Cm, höjd: 57 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:38)
1550 7291 Caféstol Josef Hoffman-stil
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:46)
1550 7346 Chiffonjé mahogny, Gustaviansk stil. Bredd: 86 cm, djup: 49 cm, höjd: 152 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:22)
1550 7194 Collier silver och stålgranater. Längd: 39 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:36)
1550 7204 Damarmbandsur 18k guld, Certina Quarts, med datumvisare, Waterproof. Diameter: 2 cm, armband i Doublé
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:32)
1550 7083 Dominobrickor i etui modell äldre, 45 brickor, 34x22,5 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:26)
1550 7187 Dragspel i väska Hagström, Castello P. Höjd: 48 cm
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:23)
1550 7381 Droskkista längd: 104 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:05)
1550 7179 Emmafåtölj nyrokokostil
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:38)
1550 2042 Etsning Ann Margret Dahlquist-Ljungberg (1915-2002), Sverige. "Den blinde fursten". Signerad. Bildmått: 19x22 cm, yttermått inklusive ram: 36x39 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:23)
1550 7121 Etsning Carl Wilhelmson (1866-1928), Sverige. Signerad, numrerad 14/50, figurer. Bildmått: 15x10,5, yttermått inklusive ram: 37x31 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:52)
1550 2102 Etsning Greta Gerell (1898-1982), Sverige. "Efter badet". Signerad, daterad -18. Bildmått: 18x14 cm, yttermått inklusive ram: 55x37
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:34)
1550 2089 Etsning Greta Gerell (1898-1982), Sverige. "Kungsladugården Borgholm", Signerad. Bildmått: 24x36 cm, yttermått inklusive ram: 44x54
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:36)
1550 2090 Etsning Greta Gerell (1898-1982), Sverige. "Nina". Signerad. Bildmått: 25x18 cm, yttermått inklusive ram: 52x38
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:34)
1550 2096 Etsning Greta Gerell (1898-1982), Sverige. "Snöplogen". Signerad, daterad -18. Bildmått: 16,5x29 cm, yttermått inklusive ram: 42x52
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:38)
1550 2094 Etsning Greta Gerell (1898-1982), Sverige. "Strandängen". Signerad, daterad -20. Bildmått: 14x18 cm, yttermått inklusive ram: 35x39
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:34)
1550 2079 Etsning Greta Gerell (1898-1982), Sverige. Getter. Signerad, numrerad 29/70. Bildmått: 15x11 cm, yttermått inklusive ram: 31x24
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:35)
1550 2004 Etsning Helene Billgren (f. 1952), Sverige. Signerad, numrerad 38/150. Oramat löst blad, Motivets mått: 31,5x31,5 cm. Bladets mått: 54x39 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:00)
1550 7318 Etsning Jordi Arkö (f. 1951), Sverige. Signerad, numrerad 69/150,29x23 cm, yttermått inklusive ram: 50x40 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:43)
1550 6072 Etsningar 9 st, Erotiska motiv, yttermått inklusive ram: 25x22 ca. Ej signerad
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:35)
1550 2029 Färgetsning Svea Milton (1917-2006), Sverige. "Aktivitet". Signerad. Bildmått: 16,5x12 cm, yttermått inklusive ram: 39x32 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:50)
1550 2028 Färgetsning Svea Milton (1917-2006), Sverige. "Vaxholmsfantasi". Signerad, bildmått: 16,5x12 cm, yttermått inklusive ram: 39x32 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:49)
1550 7138 Färglitografi 6 st. Signerad Deteste. Färglitografi. Bladets mått: 40x50, oramade lösa blad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:11)
1550 7352 Färglitografi efter Pablo Picasso, tryckt signatur. Färglitografi, bildmått: 57x49 cm, yttermått inklusive ram: 72x63 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:55)
1550 7152 Färglitografi Jim Monson (f. 1943), USA. Signerad, numrerad 27/50. Färglitografi, bildmått: 48x38 cm, yttermått inklusive ram: 69x58 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 21:00)
1550 7158 Färglitografi Lars Huck Hultgren (f. 1931), Sverige. Signerad, numrerad 11/280. Färglitografi, bildmått: 44x36 cm, yttermått inklusive ram: 57x46 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:57)
1550 7319 Färglitografi Lars Melander (f. 1939), Sverige. Signerad, numrerad 188/200. Färglitografi, bildmått: 63x90 cm, yttermått inklusive ram: 68x94 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:52)
1550 7327 Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 4476/5000, komposition. Färglitografi, bildmått: 56x40 cm, yttermått inklusive ram: 67x52 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:20)
1550 7328 Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 4712/5000, La Campanette. Färglitografi, bildmått: 56x42 cm, yttermått inklusive ram: 79x63 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:32)
1550 7279 Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 155/300, "Svenska naturskyddsföreningens jubileumslitografi 1959". Färglitografi, bildmått: 34x26 cm, yttermått inklusive ram: 55x44 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:16)
1550 7307 Färglitografier 3 st, England, Jaktmotiv, omkring 1900 cm, yttermått inklusive ram: 53x65 cm. Ej signerad
1550 7447 Fartygsmodell i monter, "Berlin", Göran Lundstedt, skala 1: 40, Längd: 103 cm. Djup: 49 cm, höjd: 86 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:23)
1550 7417 Fat + vas, Kåge Verkstad, Gustavsberg. Diameter: 15,5 cm, höjd: 7 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:36)
1550 7419 Fat 4 assietter, Herend. Diameter: 15-28 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:45)
1550 7295 Fat Kina, Blåvitt Kompaniporslin. Diameter: 28 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:54)
1550 7432 Fat på fot+ ymnighetshorn. Höjd: 32-35 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:15)
1550 7368 Fat Tilgman Keramik, Marian 1960, "Kudu". Längd: 35 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:13)
1550 7353 Fåtölj Chesterfieldmodell, Skinn
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:13)
1550 7173 Fåtölj Lamino, Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. Swedese, omklädd
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:45)
1550 6055 Fåtölj Skinn, England
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:57)
1550 6194 Fåtölj med fotpall nutida. Höjd: 100 cm. Bredd: 90 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:13)
1550 7089 Figuriner 4 st, Dresden, Putti. Porslin, Höjd: 14 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:51)
1550 7435 Figuriner 5 st, Bing & Grøndahl. Höjd: 8-20 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:03)
1550 6241 Fiskespön samt rullar, 12+ 9 st, äldre modell. Längd: 36-110 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:42)
1550 7427 Fotokonst Thomas Herbrich, "Moonscape". Bildmått: 23x32 cm, yttermått inklusive ram: 41x51 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:04)
1550 7053 Fotoram jugend, reliefdekor med kvinna & Iris, yttermått inklusive ram: 28x19 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:40)
1550 7418 Frukter 2 st, Glas, Kosta Boda. Höjd: 11-15 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:43)
1550 6089 Gitarr Akustisk, Salvador Cortez, modell: CC-10SN, i fodral. Längd: 98 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:38)
1550 7042 Glas 6 st, 1950-tal. Höjd: 15 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:34)
1550 7480 Glas 8 st, "Kartio", Kaj Franck (1911-1989), Finland. Iittala, nutida. Höjd: 12 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:27)
1550 7162 Glasservis 17 delar, Dragon, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta Boda, Glas på fot, klarglas. 14 st öl/vinglas, 3 st spetsglas. Höjd: 12-20 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:13)
1550 7101 Glasservisdelar 16 delar, Erika Lagerbielke (f. 1960), Sverige. Intermezzo, Orrefors, Snaps / Likör / Vinglas, fot med underfång i blått. Höjd: 9-23 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:37)
1550 7024 Golvlampa "GK TYP", 1960/70-tal. Höjd: 110 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:20)
1550 7370 Golvlampa 1950-tal. Höjd: 135 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:58)
1550 6152 Golvlampa Aneta, Design: M Strandäng & Jan Wickelgren, böjträ. Höjd: 135 ca
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:56)
1550 7205 Golvlampa Båglampa, 5 ljuspunkter. Höjd: 222 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:08)
1550 7502 Golvlampa Bill Zero, Per Sunstedt. Höj - och sänkbar. Höjd: 130 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:34)
1550 7371 Golvlampa höjd: 160 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:54)
1550 7169 Golvlampa mässing. Höjd: 154 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:35)
1550 4014 Golvlampa Tecnolumen, STLWS, No 639. Höjd: 164 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:59)
1550 7445 Golvlampor ett par, Uplight. Höjd: 185 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:14)
1550 7394 Golvur Ek, omkring 1900. Höjd: 225 ca, nyckel
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:09)
1550 7314 Golvvas Glas, Göte Augustsson (f. 1917), Sverige. Ruda. Höjd: 42 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:42)
1550 7348 Golvvas Glas. Höjd: 45 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:47)
1550 7242 Gouache Maurice Blanchard (1903-1969), Frankrike. Paris, Signerad. Bildmått: 24x33 cm, yttermått inklusive ram: 39x47 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:19)
1550 2052 Grafiska blad 3 st, oramade lösa blad, Grafiska Sällskapet. Eva Holmér Edling (f. 1942), Sverige. Eva Zettervall (f. 1941), Sverige. Kristina Anshelm (f. 1942), Sverige. Signerade och numrerade. Längd: 50,5x39,5 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:52)
1550 7523 Grafiskt blad i relief Lars-Erik Falk. Signerad, numrerad 19/25, daterad 1985. Bildmått: 14,5x25,5 cm, yttermått inklusive ram: 35x49 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:44)
1550 7269 Gyllenläder 1 bit, 63x74 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:20)
1550 7479 Hallampa Blyglas. Höjd: 26 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:41)
1550 7516 Halsband + örhängen + armband, Diverse, brons, bland annat Kalevala
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:54)
1550 7330 Halsband & armband 7 delar, Saudiarabien, Några i låghaltigt silver. Längd: 28-74 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:30)
1550 7340 Halskedja 18k guld. Längd: 160 cm, vikt: 19,5g ca
S�ldes f�r 7.400 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:07)
1550 7041 Handduksställ England, omkring 1900. Längd: 82 cm. Höjd: 86 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:09)
1550 7448 Herrbetjänt höjd: 107 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:59)
1550 7254 Hörnskåp Betsad björk. Höjd: 88 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:35)
1550 7225 Hundkorg Newport. Längd: 52 cm, djup: 43 cm, höjd: 27 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:28)
1550 7038 Julgransprydnader 8 st, Georg Jensen, Sanne Lund Traberg & Alfredo Häberli. Längd: 11 cm, djup: 6-7,5 cm, höjd: 4 cm
1550 7091 Kaffe / mockaservis Guldfärgad. Höjd: 23 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:10)
1550 7027 Kaffekvarn modell äldre. ANFIM Milano, Italien. Höjd: 66 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:51)
1550 7090 Kaffeskedar 10 + 1 delar, silver. Längd: 11-13, vikt: 110g
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:12)
1550 7468 Kaffeskedar i etui, 12 st, silver, Ceson, 1972, Vikt: 155 g, Längd: 11,5 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:02)
1550 7459 Kanon på lavett. Längd: 77 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:39)
1550 7460 Kanoner 1 par på lavett. Längd: 32 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:57)
1550 7289 Karaff kristall, med silvermontering, Birmingham, England. Höjd: 25 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:46)
1550 7483 Karaff Margareta Hennix (f. 1941), Sverige. Pukeberg. Längd: 22 cm, höjd: 24 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:37)
1550 6107 Karmstol Rokokostil, bemålad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:28)
1550 7325 Karmstolar Ett par, 1960-tal, Teak
S�ldes f�r 6.800 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:36)
1550 6213 Karmstolar Ett par, England
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:38)
1550 7144 Karmstolar ett par, grön sits i velour
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:02)
1550 7146 Karmstolar ett par, sits i grön velour
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:02)
1550 7481 Keramik 11 delar, Uppsala-Ekeby & S: t Erik. Diameter: 19-34, höjd: 5-8 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:08)
1550 7375 Kista på benställning "1842", bemålad. Längd: 49 cm. Djup: 42 cm, höjd: 68 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:56)
1550 7202 Klackring 18k guld, Alton, 1959. Vikt: ca 2g, ringmått: 15,25
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:44)
1550 7313 Konstglas 4 delar. Höjd: 6,5-19 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:14)
1550 7305 Kopparstick 2 st, Shakespeare. Bildmått: 49x61 cm, yttermått inklusive ram: 62x75 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:21)
1550 6096 Kopparstick Axel Herman Hägg (1835-1921), Sverige. Hamnmotiv. Signerad, daterad 1892. Bladets mått: 19x28 cm, yttermått inklusive ram: 32x42 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:20)
1550 7071 Kuvertbord diameter, 45x45,4 utfällbara klaffar om 17 cm. Höjd: 75 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:33)
1550 7026 Lampbord med Låda, barockstil. Bredd: 57 cm, djup: 43 cm, höjd: 59 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:27)
1550 6182 Litografier 36 st, Ingvar Persson, ej signerade, bladets mått: 39x50, oramade lösa blad
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:01)
1550 7345 Litografier 9 st, Konsthantverk, omkring 1900, "Bibliographisches Institut in Leipzig". Bildmått: 20,5x26 cm, yttermått inklusive ram: 28x34 cm. Ej signerad
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:48)
1550 6042 Ljuskrona empirestil, prismor. Höjd: 80 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:19)
1550 7255 Ljuskrona empirestil. Höjd: 60 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:08)
1550 7141 Ljuskrona Gustaviansk stil, 5 ljusarmar. Höjd: 65 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:44)
1550 7077 Ljusstakar + sked, 3 delar, silver, Ljusstakarna med fylld fot. Höjd: 17 cm. Längd: 22 cm, Vikt: 390g (brutto) + 72g (sked)
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:05)
1550 7491 Ljusstakar 2 st, Bengt Lindsberg. Höjd: 30-33 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:51)
1550 7424 Ljusstakar 7 st, Festivo, Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Iittala, 1900-talets andra hälft (formgivna 1967), pressglas. Höjd: 8,5 - 21 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:08)
1550 7190 Ljusstakar Ett par, Tenn, "FAK", 1932. Höjd: 15 cm
1550 7167 Ljusstake ett par, 5-armad, tenn (G8. Längd: 28 cm, höjd: 27 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:14)
1550 7176 Ljusstake Ivar Ålenius Björk (1905-1978), Sverige. Ystad Brons. Höjd: 12 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:58)
1550 7163 Ljusstake sjuarmad, mässing. Höjd: 45 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:23)
1550 7009 Lockurna Kina. Höjd: 24 cm, nutida
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:10)
1550 6233 Lockurna Royal Copenhagen. Höjd: 29 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:12)
1550 7028 Mat teservisdelar 70 del ca, Karlskrona
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:54)
1550 7351 Matbord skiva av glas. Bredd: 131 cm. Djup: 81 cm, höjd: 72 cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:34)
1550 7380 Matbord Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. "Björka". Bredd: 140 cm, djup: 83 cm, höjd: 73 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:27)
1550 7387 Matsalsgrupp 7 delar, Gustaviansk stil. Längd: 140 cm, djup: 100 cm, höjd: 73 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:23)
1550 7383 Matsalsgrupp 9 delar. Diameter: 110 cm, höjd: 72 cm, 2 st ilägg a 48 c
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 21:22)
1550 7412 Matsalsgrupp Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Bord + 6 stolar, Furu. Diameter: 120 cm, höjd: 74 cm
S�ldes f�r 9.200 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:33)
1550 7180 Matservis 30 delar, "Mignon", Herbert perje, 1930-tal
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:52)
1550 7364 Matservis Mat- och kaffeservis, ca 75 delar, Rörstrand, Claire de Lune, Öhlén
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:35)
1550 7429 Matservisdelar Måsen, Bing & Grøndahl, skapad 1895 av Fanny Garde (1855-1928), ca 40 delar
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:43)
1550 7308 Matta orientalisk, 102x185 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:14)
1550 6123 Matta orientalisk, 135x237 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:06)
1550 7392 Matta Orientalisk, 150x232 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:08)
1550 6125 Matta orientalisk, 165x222 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:05)
1550 7374 Matta orientalisk, 173x230 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:39)
1550 6129 Matta orientalisk, 190x275 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:12)
1550 7112 Matta orientalisk, 72x122 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:43)
1550 6127 Matta orientalisk, Bochara, 106x142 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:09)
1550 7302 Matta orientalisk, Galleri, 108x290 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:29)
1550 7331 Mattallrikar 2 st, Krasse, flytande blått, Gustafsberg. Diameter: 25 cm
1550 7257 Nattygsbord ett par, Teak, 1950/60-tal. Bredd: 35 cm, djup: 50 cm, höjd: 60 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:33)
1550 7109 Olja på papyrus Oidentifierad konstnär. Signerad Damenico, daterad -92, Häger. Bildmått: 17x17 cm, yttermått inklusive ram: 33x33 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:34)
1550 7361 Oljemålning Alf Olsson (f. 1925), Sverige. Komposition". Signerad, daterad -57. Olja på duk, 50x65 cm, yttermått inklusive ram: 52x67 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:48)
1550 7337 Oljemålning Alfred W Johnston (1885-1961), "En blick av California under sommaren", Signerad. Olja på duk, 60x73 cm, yttermått inklusive ram: 70x85 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:47)
1550 7240 Oljemålning Barbara Ur Piwarska, komposition. Signerad, daterad -74. Bildmått: 38x30 cm, yttermått inklusive ram: 54x44 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:49)
1550 7244 Oljemålning Barbara Ur Piwarska. Signerad, daterad -73, komposition. Olja på pannå, 40x32 cm, yttermått inklusive ram: 43x35 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:34)
1550 7234 Oljemålning Barbara Ur Piwarska. Signerad, daterad 1974, "White Horse". Olja på duk, 54x65 cm, yttermått inklusive ram: 56x67 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:15)
1550 7057 Oljemålning Birger Hjelm (1901-1979), Sverige. Vinterklippor. Signerad. Olja på pannå, 55x89 cm, yttermått inklusive ram: 70x106 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:52)
1550 7497 Oljemålning Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. Rökande kvinna. Signerad. Olja på pannå, 26x20 cm, yttermått inklusive ram: 34x28 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:05)
1550 2021 Oljemålning Ellen von Rosen. Interiör med par. Monogramsignerad. Olja på duk, 94x72 cm, yttermått inklusive ram: 102x80 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:29)
1550 7288 Oljemålning Emil Hellbom (1895-1969), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad. Olja på duk, oramad, 53x40 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:05)
1550 7153 Oljemålning F. W. Son Berg. Signerad, hamnmiljö. Olja på duk, 52x62 cm, yttermått inklusive ram: 63x72 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:22)
1550 7129 Oljemålning Francisca Lindberg (f. 1944), Signerad, komposition. Olja på duk, 26x21 cm, yttermått inklusive ram: 30x25 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:18)
1550 7046 Oljemålning Gunnar Zetterström (1902-1965), Sverige. Blomsterstilleben. Signerad. Olja på pannå, 59x48 cm, yttermått inklusive ram: 74x64 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:02)
1550 6099 Oljemålning Heinrich Weckauf (1885-1963) Signerad, "Kühe", 1800-tal. Olja på pannå, 40x48 cm, yttermått inklusive ram: 54x63 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 21:01)
1550 2142 Oljemålning Helga Holmén. "Surikater". Signerad, daterad 2010. Olja på duk, 60x90 cm, oramad
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:08)
1550 7410 Oljemålning Helmut Mantel (1925-1979), Sverige. Signerad, stadsmotiv. Olja på duk, 89x65 cm, yttermått inklusive ram: 93x70
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:29)
1550 3244 Oljemålning Henri Alexandre Collinet, Signerad, Cannes. Olja på duk, 49x65 cm, yttermått inklusive ram: 60x75 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:53)
1550 6247 Oljemålning Inger Rydén (f. 1944), Sverige. "Havet sjunger". Signerad, daterad -73. Olja på duk, 58x53 cm, yttermått inklusive ram: 63x69 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:00)
1550 7233 Oljemålning Jan Andrzej Piwarski, Bymotiv. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 62x77 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:06)
1550 2007 Oljemålning Janna Kreuter (f. 1970), Sverige. "Den heliga Graal". Monogramsignerad. Olja på duk, 48x39 cm, oramad
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:10)
1550 7518 Oljemålning K G Carlström. Signerad, Sommaräng. Olja på pannå. 23x32 cm, yttermått inklusive ram: 34x42 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:35)
1550 2147 Oljemålning Karin Karlsson (1897-1979), Sverige. Signerad. Olja på duk, 55x82 cm, yttermått inklusive ram: 68x96 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:04)
1550 6174 Oljemålning L Sörensen, Signerad, landskap med bäck. Olja på duk, 86x123 cm, yttermått inklusive ram: 117x154 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:47)
1550 7115 Oljemålning Leoo Verde (1904-1976), Sverige. Komposition med träd. Signerad, daterad 1973. Olja på duk, 101x80 cm, yttermått inklusive ram: 103x83 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:42)
1550 7001 Oljemålning Maks Belinsky (f. 1985), Ukraina. "Ukraine 2022. Summer Holidays". Signerad. Olja på duk, 60x70 cm, oramad.
Den Ukrainska konstnären Maks Belinsky har donerat ett verk för välgörenhetsauktion och inlämnaren berättar att intäkterna från försäljningen går till välgörenhetsorganisationen ”The World of love” för att inskaffa hygienartiklar, läkemedel, mat och andra nödvändiga varor till föräldralösa barn och barn med autism i Ukraina.
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:39)
1550 7059 Oljemålning Marjatta Sarasalo (f. 1930), Finland. Signerad, numrerad 1981, "Solnedgångens strand". Olja på duk, 44x39 cm, yttermått inklusive ram: 48x43 cm
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:40)
1550 7405 Oljemålning Nils Öst (1908-1983), Sverige. Sydländskt bymotiv. Signerad. Olja på pannå, 15x40 cm, yttermått inklusive ram: 24x50 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:02)
1550 7097 Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal, ej signerad, landskap med träd. Olja på duk, 29x24 cm, yttermått inklusive ram: 42x38 cm
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:42)
1550 7063 Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal, Kustmotiv med båtar. Ej signerad. Olja på duk, 41x51 cm, yttermått inklusive ram: 55x65 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:13)
1550 7124 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, innergård i Granada. Olja på pannå, 26x17 cm, yttermått inklusive ram: 40x30 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:57)
1550 7116 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Motiv från folkpark. "Tillägnas min danslystna hustru på 29 årsdagen. Ej signerad. Olja på duk, 63x96 cm, oramad
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:48)
1550 7154 Oljemålning Oidentifierad konstnär. S. Fischer, stilleben. Signerad. Olja på duk, 665x87 cm, yttermått inklusive ram: 80x82 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:07)
1550 7522 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Hirsch, stilleben med apelsiner. Olja på duk, 22x33 cm, yttermått inklusive ram: 34x44 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:51)
1550 7108 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad S Folkow, blomsterstilleben, daterad -43. Olja på duk, 54x44 cm, yttermått inklusive ram: 64x55 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:01)
1550 7055 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Walles, klippor. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 68x80 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:40)
1550 6071 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 2018, modell. Olja på duk, 80x130, oramad
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:47)
1550 7438 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 86,80x64 cm, yttermått inklusive ram: 84x68 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:55)
1550 7484 Oljemålning Olle Medin, monogramsignerad, "Skåne". Olja på pannå, 22x18 cm, oramad
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:32)
1550 6080 Oljemålning Peter Adolf Persson (1862-1914), Sverige. Signerad, Sommarvik. Olja på duk, 46x71 cm, yttermått inklusive ram: 66x91 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:52)
1550 1060 Oljemålning Richard Brakenburgh, Flandern, Hans art, Värdshusscen, osignerad. P. 36x48 cm, yttermått inklusive ram: 47x59 cm
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:20)
1550 7236 Oljemålning Rune Persson (1914-1990), Sverige. Med dedikation, kvinna. Signerad. Olja på pannå, 41x33 cm, yttermått inklusive ram: 52x45 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:21)
1550 7238 Oljemålning Rune Persson (1914-1990), Sverige. Signerad, Berså. Olja på duk, 40x32 cm, yttermått inklusive ram: 53x46 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:13)
1550 7207 Oljemålning signerad, Borsch, stuginteriör. Olja på duk, 50x40 cm, yttermått inklusive ram: 67x56
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:52)
1550 7058 Oljemålning Sixten Söderström, Skymning. Signerad, daterad 1950. Olja på pannå, 33x59 cm, yttermått inklusive ram: 47x72 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:52)
1550 2126 Oljemålning Sophie Louise Stjernstedt, Gullfallet i Trollhättan. Signerad. Olja på duk, 47x62 cm, yttermått inklusive ram: 60x78,5 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:24)
1550 2003 Oljemålning Susan Gillhög (f. 1950), Sverige. "I väntan på frukost". Signerad, daterad -90. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 74x68 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:43)
1550 7235 Oljemålning Sven Johansson, Signerad, interiör. Olja på duk, 36x39 cm, yttermått inklusive ram: 56x60 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:31)
1550 7087 Oljemålning Ulf Wahlberg (f. 1938), Sverige. Skärgårdsmotiv. Signerad. Olja på duk, 44z54 cm, yttermått inklusive ram: 65x74 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:31)
1550 6195 Oljemålning / collage Jan Stenvinkel (1933-1989), Sverige. "Mikrofönster", Signerad, daterad 1970. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 24x18 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:19)
1550 7457 Ordenssvärd The Ames Sword co. Chicopee, Mass. USA. Längd: 94 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:51)
1550 7294 Pall med låda. Längd: 60 cm, djup: 42 cm, höjd: 58,5 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:33)
1550 7463 Pallar 3 st. Höjd: 46-75 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:40)
1550 7464 Pallar ett par, Teak. Längd: 62 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:17)
1550 7467 Paraplyställ Porslin. Höjd: 44 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:59)
1550 7286 Parfymflakong kristall med mässingspropp. Längd: 20 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:15)
1550 7504 Parti glas Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Boda. Höjd: 9-17 cm. Längd: 8-11 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:44)
1550 6081 Parti karaffer 5 delar. Höjd: 19-36 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:54)
1550 7451 Parti modellbilar diverse
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:01)
1550 7430 Parti modellbilar diverse
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:10)
1550 7431 Parti modellbilar diverse
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:18)
1550 7185 Parti silver silver, 9 delar, l- 10,5 - 13 cm. Vikt: ca 130 g
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:20)
1550 7511 Parti silversmycken Halsband + fyra ringar, bland annat Liljedahl, Bruttovikt: 125 g
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:07)
1550 7505 Pasteller 2 st, Åke Holm (1900-1980), Sverige. Signerade, träd & man. Bildmått: 25x15 cm, yttermått inklusive ram: 42x32 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:50)
1550 7358 Piedestal Stenskivor. Höjd: 63 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:39)
1550 7283 Pottskåp ett par, Gustaviansk stil. Bredd: 38 cm. Djup: 30 cm, höjd: 71 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:30)
1550 7127 Presentartiklar diverse, 6 st, bland annat Georg Jensen
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:16)
1550 7022 Puderstolar Ett par, rokokostil
1550 7278 Ramar 2 st, modell äldre, ramens innermått: 17x11 - 30x21 cm, yttermått inklusive ram: 33x27 - 43x34 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:55)
1550 7160 Remmare 8 st, gult glas. Höjd: 20,5 cm
1550 7186 Resegrammofon "Colorado". Längd: 41 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:32)
1550 7201 Ring 18k guld, med sten, KAS, 1888. Vikt: 2,6g, ringmått: 16
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:21)
1550 7200 Ring 18k guld, med stenar, K&EC, 1949. Vikt: 2,6g brutto, ringmått: 18
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:54)
1550 7197 Ring 18k guld. Omarbetad, med stenar (Moissanite). Ej stämplar. Vikt: 12g ca, ringmått: 18
S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:33)
1550 7198 Ring 23k, med pärla, 1933. Bruttovikt: 7,2g, ringmått: 18
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:45)
1550 7136 Rödkrita Oidentifierad konstnär. Signerad, flicka. Bildmått: 20x9, yttermått inklusive ram: 34x26 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:05)
1550 7456 Sabel för polis. Längd: 81 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:05)
1550 7043 Saftservis 1940-tal, 8 delar, i rottingställ. Höjd: 6,5-13,5-25 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:02)
1550 7512 Sameslöjd diverse, bestick, väskor, med mera
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:24)
1550 7223 Sängram mässing, omkring 1900, jugend. Längd: 196 cm. Bredd: 90 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:11)
1550 7284 Sängramar ett par, Gustaviansk stil, 200x95 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:34)
1550 7142 Satsbord 3 delar, rokokostil, mahogny. Bredd: 35-52 cm. Höjd: 49-53 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:23)
1550 7324 Schackpjäser 32 delar, i trälåda, modell äldre. Längd: 21 cm, djup: 21 cm, höjd: 7 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:48)
1550 7151 Schatull med stenskiva, Gustaviansk stil. Längd: 92 cm, bredd: 48 cm, höjd: 76 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:47)
1550 7389 Sekretär mahogny. Bredd: 72 cm, djup: 41 cm, höjd: 115 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:37)
1550 7272 Seltersglas 6 st, Bengt Orup (1916-1996), Sverige. "Strikt", Johansfors Glasbruk. Höjd: 8cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:05)
1550 7143 Serveringsvagn ek. Längd: 70 cm, bredd: 54 cm, höjd: 61 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:17)
1550 7423 Serveringsvagn längd: 76 cm, djup: 45 cm, höjd: 83 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:42)
1550 6232 Servisdelar 12 delar, Den Kongelige Porcelainsfabrik / Bing & Grøndahl
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:15)
1550 7165 Servisdelar 18 delar, "Fish", Johnson Bros, England. Tryckt handkolorerad dekor av fiskar och skaldjur
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:03)
1550 7492 Servisdelar 28 delar, Birger Kaipiainen (1915-1988), Finland. Paratiisi, Arabia, 10 st mattallrikar 26 cm, 8 st assistter 21 cm, koppar 8,5 cm, serveringsfat 31x35 cm, terrin med lock, bredd. 23 cm ca, höjd 20 cm ca
S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:27)
1550 7415 Servisdelar Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Blå Husar, Gustavsberg 1968-1973, flintgods, dekor i screentryck och flytande blått, 3 del + 2 koppar
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:12)
1550 7168 Shaker Nysilver, TESI Tenn & Silver AB. Höjd: 22 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:27)
1550 7323 Sideboard 1950/60-tal, Teak, Skjutdörrar & lådor. Längd: 170 cm, djup: 42 cm, höjd: 73 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:31)
1550 7496 Sidenbroderi Asien, Drake & fenix, yttermått inklusive ram: 43x76 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:25)
1550 7297 Skål 1800-tal, Porslin, Handmålad. Längd: 26 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:25)
1550 7191 Skålar + kanna, 4 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Berså, Gustavsberg 1960-1974. Stiliserade gröna blad på vit botten. Mönstret ritades av Stig Lindbergs assistent Krister Karlmark på uppdrag av Lindberg som var hans lärare på Konstfack. Diameter: 12,5-20, k. 7-12 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:53)
1550 7193 Skålar + karaff, 9 delar, Kristall, diameter: 12-21. Höjd: 6-26 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:18)
1550 7094 Skålar + vas, 3 delar, Argenta & Bisquiporslin. Höjd: 3,5-15, diameter: 10 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:11)
1550 7489 Skålar 2 st, bl. A Krenit, Danmark, emalj. Djup: 25 cm, höjd: 14 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:02)
1550 7093 Skålar 3 st, bland annat Iittala & Kosta, Doa15-20. Höjd: 8-24 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:15)
1550 7081 Skålar 3 st, Porslin, omkring 1900, Figurala. Längd: 11-14. Höjd: 10-13 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:35)
1550 7192 Skålar Ett par, på fot, Vinranka, diameter: 19. Höjd: 10 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:19)
1550 7073 Skålfat Kina, 1800-tal, diameter: 38 cm
S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:45)
1550 7290 Skålfat Meissen, II-sortering, diameter: 26 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:11)
1550 6029 Skålfat med hänkel Württembergische Metallwarenfabrik WMF, Nysilver, Dekor med fjärilar. Längd: 33 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:03)
1550 7487 Skåp furu, omkring 1800. Bredd: 105 cm, djup: 42 cm, höjd: 202 cm, nyckel
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:46)
1550 7449 Skåp Furu. Bredd: 77 cm. Djup: 34 cm, höjd: 170 cm, nyckel
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:29)
1550 7181 Skedar 12 st, silver. Längd: 15,5 cm. Vikt: ca 400 g
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:52)
1550 7002 Skedar 6+ 6+ 2 st, silver. Längd: 9,5-10,5, vikt: 175 g ca
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:49)
1550 7182 Skedar i etui, silver (M8) Hallberg. Längd: 11 cm, vikt: ca 140 g
1550 7183 Skedar i etui, silver, GAB (07. Längd: 11,5 cm: vikt: ca 140 g
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:11)
1550 6186 Skrivbord + stol, Rokokostil. Bredd: 150 cm, djup: 68 cm, höjd: 74 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:15)
1550 6134 Skrivbord 4 lådor, metallavslut på ben, mahogny, Bredd: 200 cm. Bredd: 90 cm. Höjd: 75 cm, nyckel
1550 7252 Skrivbord Gustaviansk stil, omkring 1900. Bredd: 102 cm, djup: 53 cm, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:14)
1550 7385 Skrivbyrå tallboy, 1880-tal, valnöt och mahogny. Bredd: 77 cm. Djup: 51 cm, höjd: 136 cm, nyckel
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 21:05)
1550 2016 Skulptur Ebba Hedqvist (1909-2001), Sverige. Metall / träsockel, Signerad. Höjd: 48 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:45)
1550 7416 Skulptur Gustavsberg, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Lejon. Höjd: 15 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:07)
1550 7066 Skulptur Häst, Asien, metall. Längd: 36 cm, höjd: 28 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:16)
1550 7452 Skulptur Keramik, Signerad Solsieg. Höjd: 105 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:23)
1550 7436 Skulptur Konstglas, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 12 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:32)
1550 7453 Skulptur Kvinna, Patinerad metall. Höjd: 64 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:49)
1550 7347 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. "Lotta" ur Larsons Ungar, Gustavsberg 1962-1979, målad och delvis glaserad brun stengodslera. Höjd: 16,5 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:55)
1550 7068 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Adventsgris ur Matilda, Gustavsberg 1965-1971. Målad stengodslera med blå dekor och ljusblå glasyr. Längd: 32 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:36)
1550 7178 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Johanna ur Larsons Ungar, Gustavsberg 1962-1980, målad och delvis glaserad brun stengodslera, höjd: 14 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:08)
1550 7276 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Känguru med unge ur Stora Zoo, Gustavsberg 1966-1979. Höjd: 25,5 cm. Guldbrun glasyr på brun stengodslera
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:08)
1550 7100 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Lotta ur Larsons Ungar, Gustavsberg 1962-1979, målad och delvis glaserad brun stengodslera, höjd: 16 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:44)
1550 7494 Skulptur Mor med barn, Terrakotta. Höjd: 28 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:44)
1550 7309 Skulptur Oidentifierad konstnär. Man, bemålad gips, daterad 1945. Höjd: 40 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:57)
1550 7035 Skulptur Oiva Toikka (1931-2019), Finland. Iittala. Längd: 16 cm, höjd: 10 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:23)
1550 7088 Skulptur Parian, Gustavsberg. Höjd: 17 cm
1550 6115 Skulptur Sten, Afrika. Höjd: 24 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:49)
1550 6117 Skulptur Sten, Afrika. Höjd: 30 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:52)
1550 6118 Skulptur Sten, Afrika. Höjd: 35 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:53)
1550 6119 Skulptur Sten, Afrika. Höjd: 58 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:54)
1550 7095 Skulptur på sockel Gustavsberg, 1934, Jesus. Höjd: 39 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:17)
1550 7036 Skulpturer 2 st, Oiva Toikka (1931-2019), Finland. Iittala, Ugglor, "Barnowl". Signerade. Höjd: 7-17 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:17)
1550 7006 Skulpturer 2 st, Sameslöjd. Längd: 32 cm, höjd: 37 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:40)
1550 7037 Skulpturer 4 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. "Lucia", Gustavsberg. Höjd: 11-17 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:57)
1550 7446 Slagbord Furu. Bredd: 58+ 2x66, djup: 106 cm, höjd: 74 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:10)
1550 7029 Slängkappa modell äldre, Militär, + skärp. Längd: 120 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:23)
1550 7099 Smörask Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Blå Husar, Gustavsberg 1968-1973, flintgods, dekor i screentryck och flytande blått. Längd: 16 cm
1550 7296 Smörterrin på fat Kina, Blåvitt Kompaniporslin. Längd: 19. 5 cm, höjd: 11 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:22)
1550 7473 Snurrfåtöljer ett par, "Metropolitan", Jeffrey Bernett, för B&B Italia, läder
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:49)
1550 6039 Snusflaskor 7 st, Kina, porslin / glas / sten & konstmassa. Höjd: 6-8,5 ca
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:40)
1550 7391 Soffa 1960-tal, Ek. Längd: 200 cm
1550 7032 Soffa Fällbar, Mexiko, trä / flätad sits. Längd: 110 cm, höjd: 73 cm
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:35)
1550 7020 Soffbord 1940-tal, Äldre kakelplattor, 90, djup: 50 cm, höjd: 58 cm
1550 7322 Soffbord 1960-tal, Teak. Bredd: 140 cm, djup: 57 cm, höjd: 52 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:59)
1550 7440 Soffbord Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. "Karin", Dux. Marmorskiva, kromat underrede med hjul. Bredd: 67 cm. Djup: 57 cm. Höjd: 28-32 cm
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:16)
1550 7113 Soffbord mässing, skiva av glas. Bredd: 144 cm, djup: 74 cm, höjd: 76 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:50)
1550 7105 Soffbord Ölkagge "Amstel" med skiva i konstmaterial. Diameter: 77 cm. Höjd: 52 cm
1550 7177 Soffbord Seffle Möbelfabrik, märkt, Teak, tidningshylla med rottingdekor. Bredd: 143 cm, djup: 54 cm, höjd: 48 cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:27)
1550 7443 Soldatfigurer bemålad metall, 23 delar. Längd: 4-9,5 cm, höjd: 8-15 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:41)
1550 7015 Solstol 1950-tal, snörmodell. Längd: 195 ca
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:01)
1550 7016 Solstol med fällbart soltak
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:54)
1550 7018 Solstol USA, Redwood, Fällbar. Längd: 190 ca
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:17)
1550 7175 Solstolar Ett par, trä / tyg, "Aperol Spritz"
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:38)
1550 7228 Spegel + konsol med stenskiva. Höjd: 112+ 70
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:19)
1550 6060 Spegel 1800-tal, 118x84 cm
1550 6175 Spegel Empire, 136x78 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:50)
1550 7149 Spegel empirestil. Senare spegelglas. Höjd: 70 cm, bredd: 72 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:27)
1550 7217 Spegel Flora. Höjd: 40 för SMD Design
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:01)
1550 7229 Spegel Gustaviansk stil, 102x40 cm
1550 7227 Spegel mahogny, 200x70 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:27)
1550 7030 Spegel Maple & Co Antique Furniture (1870-1950), London, Intarsia, 175x73 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:48)
1550 7210 Spegel mässing. Diameter: 47 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:16)
1550 6102 Spegel Nyrokoko, 190x67 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:35)
1550 6105 Spegel Nyrokoko, 285x73 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:19)
1550 7277 Spegelram sengustaviansk stil, bemålad, 140x66 cm
1550 7104 Staffli omkring 1900, trä, saknar krön. Höjd: 1712 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:06)
1550 7251 Stolar 6 st, Senempire, Norge
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:25)
1550 5135 Stolar ett par, Gustavianska, Provinsarbeten
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:48)
1550 6141 Strålkastare 4 st, Taiwan. Höjd: 53 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:43)
1550 7360 Sybord Gustaviansk stil, Intarsia. Bredd: 50 cm, djup: 35 cm, höjd: 74 cm, nyckel
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:42)
1550 7188 Syltkrukor 6 st, bland annat Raus, Höganäs 6 Gustavsberg. Höjd: 11-28 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:13)
1550 7450 Tågset Märklin no 26606 + diverse
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:16)
1550 7495 Takarmatur 1940-tal. Glas Kupa ca 40 cm. Höjd: 65 cm
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:52)
1550 7216 Takarmatur Flower Pot, Verner Panton (1926-1998), Danmark. Diameter: 23 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:06)
1550 7524 Takarmatur gult glas. Höjd: 53 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:11)
1550 7401 Takarmatur Hans-Agne Jakobsson (1919-2009), Sverige. Mässing med fem ljusarmar, kupor av tonat glas, modell T507. Diameter: 50 cm. Höjd: 67 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:33)
1550 7293 Takarmatur mässing, med glaskupor. Höjd: 54 cm
1550 7355 Takarmatur mässing, med prismor. Diameter: 36 cm. Höjd: 36 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:55)
1550 7311 Takarmatur Prismor. Höjd: 70 cm
1550 7060 Tallrikar 3 st, dekor i famille rose, Kina. Diameter: 23 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:22)
1550 7117 Tallrikar 3 st, Kina, Famille Rose. Diameter: 16-22 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:01)
1550 5106 Tallrikar 9 st, motiv ur Kalevala, Akseli Gallen-Kallela (1865-1931), Finland. Arabia, Finland. Diameter: 22,5 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:51)
1550 7292 Tallrikar Ett par, Kina, Blåvitt Kompaniporslin, diameter: 29 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:50)
1550 7013 Tavelramar 2 st, ramens innermått: 20x39-28x40 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:46)
1550 7122 Teckning Blyerts, Carl Wilhelmson (1866-1928), Sverige. Sterbhusstämpel a tergo. Bildmått: 19x25,5, yttermått inklusive ram: 30x35 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:24)
1550 7403 Teckning / akvarell Carl Wilhelmson (1866-1928), Sverige. Stämpelsignerad, Folksamling. Bildmått: 16x12 cm, yttermått inklusive ram: 31x26 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:06)
1550 7312 Tekoppar 3 st, Valencia, Ulla Procopé (1921-1968), Finland. Arabia, Finland. Lanserades 1962. Handmålad dekor i koboltblått mot vit botten. Märkt ARABIA FINLAND UP
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:11)
1550 7171 Telefonbänk 1960-tal, Teak, med dyna. Längd: 80 cm, djup: 36 cm, höjd: 40-59 cm
1550 7086 Teservis 19 delar, "Crown Devon", England
1550 7098 Teservis 22 delar, Arthur Percy (1886-1976), Sverige. ”Grand", Gefle. Flintgods, glasyr med guldkant
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:25)
1550 2036 Textiltavla Britt-Marie Hellgren Knittweis. Signerad: BMHK, "En stunds vila", yttermått inklusive ram: 67x62 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:49)
1550 2035 Textiltavla Britt-Marie Hellgren Knittweis. Signerad: BMHK, "Gränd III", yttermått inklusive ram: 67x62 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:48)
1550 7017 Trädgårdsstolar 3 st, med karm, metall
S�ldes f�r 10.500 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:52)
1550 6140 Trädgårdsstolar 4 st, 1950-tal, metall / galon
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:42)
1550 7465 Trädgårdsurnor ett par, Metall. Höjd: 24 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:35)
1550 7300 Traktörpanna silver, Axel Bergman, Stockholm, 1915. Vikt: 740 g (utan handtag). Locket med gravering. Längd: 34 cm, diameter: 20 cm, höjd: 15 cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:33)
1550 7525 Träsnitt 2 st, Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerade, 1970-tal. Bildmått: 40x55 cm, yttermått inklusive ram: 52x66 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:35)
1550 7120 Träsnitt Jerk Werkmäster (1896-1978), Sverige. Signerad i tryck. Bildmått: 25x25 cm, yttermått inklusive ram: 51x49 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:18)
1550 7507 Tryck 2 st, Tidningsomslag, Bonnier, yttermått inklusive ram: 42x32 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:47)
1550 7486 Tuppastake Smide. Leksand, Höjd: 54 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:05)
1550 7119 Tusch Erland Cullberg (1931-2012), Sverige. Studie. Signerad. Tusch, 40x30 cm, yttermått inklusive ram: 52x41 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:58)
1550 2101 Tusch Greta Gerell (1898-1982), Sverige. Kulspelande pojkar. Signerad. Bildmått: 23x20 cm, yttermått inklusive ram: 43x36
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:34)
1550 7051 Tusch Knut Stangenberg (1871-1955), Sverige. Signerad, daterad 1910, Middag. Bildmått: 22x21 cm, yttermått inklusive ram: 30x29 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:53)
1550 7513 Tuschteckningar Roger Risberg (1956-2011), Sverige. Skisser, monogramsignerad, oramade lösa blad, bladets mått: 30x21 cm
1550 7215 Väggarmatur Artemide, Tolomeo, design: Michele De Lucchi. Höjd: 20 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:47)
1550 7230 Vägghylla Newport, 194x25 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:51)
1550 7084 Väggljusstake Smide, 97x71 cm, Ljuspipans innermått. Diameter: 3,5cm (stora)
1550 7224 Väggpendyl Förgylld. Höjd: 61 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:45)
1550 7433 Väggrelief Gips, Kvinnohuvud. Höjd: 30 cm
1550 7045 Väggrelief Mikael Andersson, "Coca Cola Flat". Signerad, etikettmärkt, 76x76 cm, oramad
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:57)
1550 7408 Väggur Gustaviansk stil. Höjd: 58. Bredd: 40 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:55)
1550 7363 Väggur nyrenässans, ek, 103x49 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:32)
1550 7475 Vas Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand. Höjd: 18,5 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:14)
1550 7189 Vas Josef Ekberg (1877-1945), Sverige. Gustavsberg. Höjd: 22,5 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:11)
1550 7474 Vas Jugend, Rörstrand. Höjd: 26 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:38)
1550 6110 Vas Kosta Boda, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Höjd: 35 längd: 24 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:41)
1550 7482 Vas Reptil, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsberg. Höjd: 31 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:30)
1550 7413 Vas Rörstrand, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Chamotte. Höjd: 22 cm
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:55)
1550 7072 Vas Silver & Nysilver, London, JG Piddington (JGP), Importerad, Bas i Nysilver, överdelens dekoration i silver. Höjd: 29,5 cm. Vikt: 850g brutto
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:21)
1550 7067 Vas Sven Palmqvist (1906-1984), Sverige. "Kraka”, Orrefors, No 322. Höjd: 30,5 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:34)
1550 7476 Vas Upsala-Ekeby, "Yurg", Ingrid Atterberg (1920-2008), Sverige. Höjd: 36,5 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 21:03)
1550 7470 Vas Upsala-Ekeby, bemålad keramik. Höjd: 20 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:04)
1550 7414 Vaser 2 st + skål, Gustavsberg, Lagun. Höjd: 6-17 cm
1550 7506 Vaser 2 st, Gefle och Upsala Ekeby, bland annat Vicke Lindstrand. Höjd: 12-20 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:08)
1550 7082 Vaser 3 st, Imaridekor, Japan, 1800 & 1900-tal. Höjd: 9,5-25 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:46)
1550 7096 Vinglas 10 st, dekor med vinranka. Höjd: 11 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 18:58)
1550 7010 Vinkanna glas och nysilver, Jugend. Höjd: 32 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:52)
1550 7080 Vinkanna Sent 1800-tal, Nysilver / glas. Höjd: 27 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:00)
1550 7321 Vinprovarglas 8 st. Höjd: 17,5 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:57)
1550 7379 Vitrinskåp 1920-tal. Bredd: 88 cm. Djup: 29 cm, höjd: 122 cm, nyckel
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:11)
1550 7164 Vitvinsglas 10 st. Höjd: 20 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:28)
1550 7282 Whiskyglas + ishink & karaff, 6 delar, Orrefors Street. Längd: 8,5-17,5 cm, djup: 8,5-13,5 cm, höjd: 9-30 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 20:36)
1550 7369 Ytterfoder 2 st, Waldemarsudde. Höjd: 10-13 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:19)
1550 7267 Ytterfoder ett par, mässing. Höjd: 20 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:30)
1550 7466 Ytterfoder ett par, Porslin. Diameter: 36 cm, höjd: 21 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 juli 2023 19:58)