Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 11 november 2019 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1287 2129  Affisch Hugh Ricks, 4155/12500,76x51 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:11)

1287 8353  Akvarell Emile Zoir (1867-1936), Sverige. Äng. Signerad. 36x48 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:38)

1287 2123  Akvarell Michael Shevarjov (f. 1958), Ryssland. Stockholmsmotiv, signerad, 47x67 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:33)

1287 2379  Ampel Jugend, koppar och glas. Höjd: 40 ca, diameter: 40 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:13)

1287 1207  Armband + figur, 2 delar, silver. Vikt: 40g ca. Längd: 20cm. Figur: 2cm.

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:55)

1287 2367  Armband 18k guld. Vikt: 24,3g. Modell: Bismarck med berlocker, längd: 20cm, bredd: 7,1mm, berlock, diameter: 14mm.

S�ldes f�r 6.800 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:54)

1287 2338  Armbandsur Favre Leuba Sea Rider 36000. 1970-tal. Längd: 20 cm, Diameter: (boetten) 3,5 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:36)

1287 1169  Armbandsur Herrur Certina, Precidrive, refnr: C024447, serienr: 14BC0944813, med certifikat, quartz, datum, kronograf. Diameter: 40mm, limited Edition 0141/2014, Sauber F1 team, med, original extra armband, box och ytterkartong

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:21)

1287 1174  Armbandsur Herrur Tissot PRC200, Limited Edition 045/491, Steven Stamkos, refnr: 13BC1358490. Diameter: 40mm, stål, quartz, datum, viklås, extra länkbit, certifikat, ytterkartong och box

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:45)

1287 2035  Armbandsur Herrur, Omega Electronic f300, quartz. Diameter: 36mm, stål, datum, batteribyte krävs, (defekt på datum).

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:54)

1287 1171  Armbandsur Herrur, Swiss Military, Hanowa, Tribute, Refnr. 6-5217. 13. 007, Kronograf. Diameter: 42 mm, black steel, quartz, datum, viklås, Limited Edition 431/888, med extra länkbitar, ce

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:38)

1287 8665  Armbandsur Herrur, Tissot. Visodate, Seastar. Manuell, ca 1966. Diameter: ca 3 cm. Läderband

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:33)

1287 1624  Assietter 17st, Orrefors, Anne Nilsson (f. 1953), Sverige. Diameter: 24,5cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:37)

1287 2195  Barnstol Allmoge, bemålad. Höjd: 75 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:19)

1287 1549  Bestick diverse

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:46)

1287 2366  Bestick Nysilver, Franska liljan, ca 117 delar. Längd: 13-20,5cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:54)

1287 1518  Blandteknik 2 st, Original till Program på China och Oskarsteatern. En är signerad. Motivet: 23,5x12,5 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:07)

1287 1498  Blandteknik Georg Pauli (1855-1935), Sverige. Flicka, Monogramsignerad GP, 35x22 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:40)

1287 2110  Blomsterbord Teak. Bredd: 132, djup: 32 cm, höjd: 39 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:27)

1287 2263  Blyertsteckning Ingegerd Torhamn (1898-1994), Sverige. 21x29,5cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:33)

1287 2231  Bokhylleskåp 2 st, Børge Mogensen (1914-1972), Öresund, Karl Andersson & Söner, Ek, Bredd: 135 cm. Djup: 46 cm. Höjd: ´184 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:58)

1287 2465  Bokhylleskåp bemålat. Bredd: 76, djup: 30 cm, höjd: 185 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:08)

1287 2283  Bord Larsson Korgmakare AB, Rotting, glas, Bredd: 100 cm. Djup: 60 cm. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:16)

1287 2372  Bordsfotogenlampa glas och metall. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:42)

1287 2377  Bordslampa Flos, "Miss k". Höjd: 43 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:03)

1287 2271  Bordslampa mässing, form av oljelampa, Aladdin GMA. Höjd: 23cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:22)

1287 1653  Bordslampa Med plåtskärm. Höjd: 48 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:46)

1287 2254  Bordslampa Porslin. Höjd: 69 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:58)

1287 1260  Bordslampa Rörstrand, fd. Lockurna. Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:13)

1287 2423  Bordslampa sk. Läslampa, "Mare", sengustaviansk stil, plåtskärm. Höjd: 36 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:09)

1287 2375  Bordslampa Strindbergsmodell, höjd: 45 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:19)

1287 2373  Bordslampa Trä med tygskärm. Höjd: 46 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:32)

1287 2466  Bordslampfötter 3 st, Orrefors, glas. Höjd: 38-40, snarlika

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:47)

1287 2460  Brickbord Fällbart. Bredd: 80, djup: 46 cm, höjd: 55 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:52)

1287 1437  Brosch 18k guld, filigranarbete och stenar. Bruttovikt: 5,4g, Längd: 4 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:15)

1287 2054  Broscher 2 st, silver, Stigbert/Borgila, Vikt: 20 g, bredd, 4,5 cm. Höjd: 1,5 cm, diameter: 5 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:05)

1287 2193  Byrå 5-lådig, bemålad. Bredd: 65, djup: 38 cm, höjd: 117 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:39)

1287 2191  Byrå bemålad. Bredd: 50, djup: 35 cm, höjd: 65 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:59)

1287 1120  Byrå mahogny, England. Bredd: 77, djup: 32 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:36)

1287 1273  Byrå med marmorskiva, valnöt, nyrenässans. Bredd: 94. Djup: 57 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:35)

1287 1180  Byrå med stenskiva, Intarsia, Bredd: 109 cm. Djup: 48cm, höjd: 80 cm, nyckel

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:58)

1287 1371  Byrå Med stenskiva, Rokokostil. Bredd: 93 cm. Djup: 48 cm. Höjd: 80 cm, med nyckel, nyckel

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:19)

1287 2268  Byrå Senbarockstil, Valnöt. Bredd: 108, djup: 53 cm, höjd: 65 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:59)

1287 2388  Byrå Tall boy, bemålad. Bredd: 80, djup: 53 cm, höjd: 144 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:40)

1287 2107  Champagneglas 10 st. Höjd: 25,5 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:43)

1287 2011  Champagneglas 6 st, Orrefors, Nobel, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:22)

1287 2036  Cigarettetui 2 st, silver. Längd: 8-9 cm, Vikt: 150 g

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:25)

1287 2053  Cigarettetuier 2 st, silver + 6 fat, Vikt: 270 g. Diameter: 7,9 cm, längd: 8-9,8 cm, höjd: 5-7,5 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:48)

1287 2456  Clubfåtöljer ett par, Skinn

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:11)

1287 2050  Collage Ingrid Rosell-Lindahl (1928-2010), Sverige. "The Rhinegold". Signerad, daterad 1974, ca 70x50 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:27)

1287 2228  Collier 18k guld. Vikt: 6,7g. Med vita stenar, längd: 42,5cm, bredd: 0,75-1,90mm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:28)

1287 2273  Dalahäst höjd: 30,5cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:35)

1287 2221  Dalahäst längd: 33 cm, höjd: 35 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:50)

1287 2275  Dalahästar 2 st. Höjd: 20cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:02)

1287 2225  Damarmbandsur 18k guld. Roamer, Pall Mall. Diameter: 2

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:01)

1287 2347  Dampäls mink, storlek: ca 40

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:07)

1287 2084  Dekorer 2 st, Änglar. Höjd: ca 155 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:59)

1287 2345  Elgitarr Ibanez, i väska. Längd: 97 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:25)

1287 2251  Ergonomisk stol "Balans Variabla", Stokke, Peter Opvik. Längd: 70, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:26)

1287 2165  Etsning 2 st, Jorgo Krallis (f. 1937), Signerad, numrerad 7/160, respektive 118/180. Motivet: 22x27 respektive 20x29cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:53)

1287 2159  Etsning 4 st, Staffan Snidare. Signerad, numrerade, 30/200, respektive 55/275,79/325, est 156/325. Motivet: 6x8cm-11x9cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:28)

1287 2138  Etsning Gerhard Albe (1892-1965), Sverige. Stadshusregattan. Signerad, daterad -23. Motivet: 20x40 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:06)

1287 1496  Etsning Helmer MasOlle (1884-1969), Sverige. Kvinnor på klippa. Signerad. Motivet: 21,5x16 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:37)

1287 2048  Etsning Julio Zapata (f. 1932), Spanien. Signerad, numrerad 15/100. Motivet: 19x27 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:02)

1287 2140  Etsning Oidentifierad konstnär. Hamn motiv, signerad. 1881. Motivet: 59x26 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:01)

1287 2058  Etsning Pierre Olofsson (1921-1996), Sverige. Signerad, numrerad 24/100. Motivet: 16x11 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:12)

1287 2133  Etsningar 2 st. Acke Åslund (1881-1958), Sverige. Hästar. Signerad, 1923. Motivet: 18x22 + 23x33

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:55)

1287 2090  Färgetsning Helene Billgren (f. 1952), Sverige. Signerad, numrerad 94/250. Motivet: 29x23 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:08)

1287 2126  Färgetsning Joy Egnel (1920-2001), Sverige. Signerad, numrerad 9/115. Motivet: 49x33 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:35)

1287 2177  Färglitografi 2 st, Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 196/250, respektive 4/225. Motivet: 50x50cm - 49x44cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:14)

1287 2179  Färglitografi 2 st, Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 230/250, respektive 21/250. Motivet: 45x55cm, respektive 40x46cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:26)

1287 2176  Färglitografi 2 st, Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 51/60, resp, 183/200. Motivet: 29x15, resp, 43x21cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:30)

1287 2175  Färglitografi 2 st, Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad. Motivet: 42x29cm - 30x43cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:49)

1287 2163  Färglitografi 2 st, Sven Lidberg (1929-2009), Sverige. Signerade, oramade. Motivet: 24x11- 33x24cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:37)

1287 2153  Färglitografi 4 st, Lars Jonsson (f. 1952), Sverige. Fåglar. Signerad, numrerad 243/250. Motivet: 36x52 cm, 46x35cm

S�ldes f�r 9.200 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:38)

1287 2288  Färglitografi Alf Olsson (f. 1925), Sverige. Signerad, numrerad 116/350, "Adam & Eva". Motivet: 37x43 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:27)

1287 2034  Färglitografi Axel Olsson. Signerad, EA-upplaga. Motivet: 16x20cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:09)

1287 2044  Färglitografi Bengt Olov Abrahamsson (1924-1989), Sverige. Signerad, numrerad 154/360, Gröndal. Motivet: 37x50 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:19)

1287 2362  Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. EA Gröna Lund 2000. Signerad. Signerad. Motivet: 37x45 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:06)

1287 2361  Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. EA-upplaga (Épreuve d’artiste), Gröna Lund 2000. Signerad. Motivet: 46x38 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:39)

1287 2482  Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. Signerad, numrerad 335/360, ca 45x37 cm, oramad

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:32)

1287 2412  Färglitografi C Göran Karlsson (f. 1944), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 11/200, CGK. Motivet: 60x45 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:28)

1287 2205  Färglitografi Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. Signerad, numrerad 152/375. Motivet: 46,5x57cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:49)

1287 2160  Färglitografi Corneille (1922-2010), Belgien. Signerad, numrerad 58/120, daterad 1972. Motivet: 50x70 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:50)

1287 2418  Färglitografi Einar Jolin (1890-1976), Sverige. Slädfärd. Signerad, numrerad 283/360. Motivet: 45x55 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:52)

1287 2417  Färglitografi Einar Jolin (1890-1976), Sverige. Stockholm. Signerad, numrerad 283/360. Motivet: 45x55 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:51)

1287 2363  Färglitografi Gunilla Mann (f. 1947), Sverige. Signerad, numrerad 119/290, "Rosorna dansar". Motivet: 35x27 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:24)

1287 1266  Färglitografi Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Vaxholm. Signerad, numrerad 222/290. Motivet: 37x52 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:26)

1287 2477  Färglitografi Joan Miró (1893-1983), Spanien. Ur Derrière le Miroir. Bladets mått: 38x58 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:18)

1287 2018  Färglitografi Jørgen Nash (1920-2004), Danmark. Signerad, numrerad 95/140, "Blueskungen", bladets mått: 89x66 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:17)

1287 2125  Färglitografi Jussi Taipaleenmäki (f. 1948), Sverige. Signerad, numrerad 194/260. Motivet: 33x46 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:58)

1287 2038  Färglitografi Karl Gustaf KG Nilson (f. 1942), Sverige. Signerad, daterad 1978, numrerad 104/200. Motivet: 32x92cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:27)

1287 2088  Färglitografi Lena A Linderholm (f. 1947), Sverige. Signerad, EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Motivet: 35x31 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:49)

1287 2087  Färglitografi Lena A Linderholm (f. 1947), Sverige. Signerad, numrerad 211/225 mm. 36x27 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:41)

1287 2056  Färglitografi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Signerad, numrerad 21/50, daterad 1990. Motivet: 55x39 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:04)

1287 2469  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 2366/5000, , interiör, 56x40 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:12)

1287 2467  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 2366/5000, Staffliet. Motivet: 56x43 cm

1287 2470  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 2366/5000, Torg. Motivet: 56x42 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:46)

1287 2358  Färglitografi Mårten Andersson (1934-2017), Sverige. Signerad, numrerad 1313/1400. Motivet: 38x46 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:41)

1287 2074  Färglitografi Mona Huss Walin (f. 1944), Sverige. Signerad, numrerad 247/450, daterad 78. Motivet: 60x45 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:42)

1287 2040  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad. Påskrift a tergo. Ej numrerad. Motivet: 28x41

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:49)

1287 2047  Färglitografi Roger Risberg (1956-2011), Sverige. Signerad, numrerad EA 2/10. Motivet: 52x40 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:12)

1287 7171  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Motiv från Gillöga, Stockholms ytterskärgård. Signerad, numrerad 314/350. Motivet: 29x44cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:39)

1287 2030  Färglitografi Salvador Dalí (1904-1989), Spanien. Signerad, numrerad 290/300. Motivet: 70,5x51cm

S�ldes f�r 7.600 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:21)

1287 2350  Färglitografi Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, numrerad 107/360. Motivet: 36x54cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:14)

1287 2085  Färglitografi Yves Cass (f. 1947), Frankrike. Signerad, numrerad EA 1/1. Motivet: 33x25 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:42)

1287 2171  Färglitografier 2 st, Mona Huss Walin (f. 1944), Sverige. "Murklor på tork", resp, "Fynd från Kynnefjäll". Signerad, daterad 1979 respektive 1990, numrerad, 203/460, resp, 383/460 cm. Motivet: 65x49 - 63x48cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:05)

1287 2173  Färglitografier 2 st, Mona Huss Walin (f. 1944), Sverige. Signerad, numrerad 165/435, respektive 128/325. Motivet: 30x23cm, resp, 60x44cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:06)

1287 1453  Färgserigrafi Enrico Baj (1924-2003), Italien. Komposition. Signerad, numrerad 131/250. Motivet: 57x80 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:08)

1287 2370  Färgtryck Kungafamiljen, 61x46 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:31)

1287 2197  Fat + kanna, Kina, omkring 1900. Diameter: 24 cm, höjd: 9 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:31)

1287 2316  Fat 2 st, Royal Copenhagen, Blå Blomst. Diameter: 26cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:51)

1287 2475  Fat 2 st. Stengods, Anna-Lisa Thomson (1905-1952), Sverige. Upsala-Ekeby. Längd: 26 - 37

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:17)

1287 1335  Fat Ett par, Imaridekor, Japan. Diameter: 25 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:34)

1287 1337  Fat Ett par, Japan. Diameter: 22 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:34)

1287 2096  Fat Glas, Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Diameter: 34 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:06)

1287 2446  Fat Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Domino, Gustavsberg, 20x20 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:16)

1287 2282  Fat Tenn, O. Ahlberg. Diameter: 37cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:48)

1287 2158  Fåtölj Ett par, Bröderna Andersson

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:29)

1287 2181  Fåtölj Karl Johan, mahogny, på trissor

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:20)

1287 1106  Fåtöljer Ett par, Knoll, 1940-tal, smutsiga

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:39)

1287 2209  Fåtöljer Ett par, mahogny, OPE

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:37)

1287 1334  Fickur i fodral silver, Rose & Son, London, bruttovikt: 130 g. Diameter: 5,5x7,5 cm

1287 2278  Figuriner 3 st, Upsala-Ekeby. Höjd: 9-26 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:13)

1287 2168  Figuriner 4 st, Mumin. Lergods, Höjd: 4-5 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:31)

1287 1602  Figuriner Lomonosov, 11 st. Höjd: 3,5-12,5 (hund-säl)

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:41)

1287 2438  Fyrfat jugendstil, metall. Signerad PB. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:25)

1287 2130  Gardiner ett par, Längder, Firma Svenskt Tenn, Stensöta. Längd: ca 230x60 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:30)

1287 2004  Glas 12 st, Hertig Karls glas, replika, Monogram CM (Carolus & Maria). Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:42)

1287 2111  Glas 23 st. Höjd: 13 cm

1287 2276  Glas 4+ 3 st, Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Höjd: 10-19 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:55)

1287 2007  Glas 9 st. Höjd: 11 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:00)

1287 2224  Glasfat Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta Boda. Diameter: 33

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:08)

1287 2281  Golvlampa ASEA. Höjd: 152 cm

1287 2269  Golvur Bemålat. Höjd: 200 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:12)

1287 6290  Grafiskt blad Antik Karta över Moskva. Kolorerad, efter original tryckt i London 1562, Motivet: 35x44 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:00)

1287 2077  Grafiskt blad Efter Boilli. Ej signerad. Motivet: 45x37 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:29)

1287 1456  Grafiskt blad Efter Salvador Dali, Madonna. Signerad i trycket. Motivet: 25x17 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:28)

1287 2136  Grafiskt blad Venedig. Ej signerad. Motivet: 9,5x14,5 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:59)

1287 2437  Grammofonmöbel mahogny. Längd: 96, djup: 41 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:40)

1287 2116  Gravyr Treveris, 16x47 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:33)

1287 2128  Gravyr Vidal. Motivet: 28x32 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:24)

1287 2305  Hallbord Längd: 61 cm. Djup: 42 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:49)

1287 2188  Hallbyrå med stenskiva, rokokostil. Bredd: 77, djup: 37 cm, höjd: 69 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:36)

1287 1439  Halsband silver, 1977. Längd: 42 cm. Vikt: 30 g

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:22)

1287 2368  Halsband med hänge + ring, 14k med stenar, 8,6g brutto. Längd: 48cm (utan hänge). Höjd hänge: 2,8cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:05)

1287 2390  Halvmånebord Jugend, bemålat. Bredd: 88, djup: 47 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:40)

1287 8510  Halvmodell Segelbåt, Mariejholms Bruk, 34x74cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:57)

1287 2452  Herrbetjänt Gåvans. Höjd: 109

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:18)

1287 2286  Hurtsar 2 st, Plast, Richardson, Brill, Williams, IKEA. Diameter: 44, höjd: 45 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:26)

1287 2037  Kaffekoppar 6 st, + 6 extra fat, Blå Blomst, Royal Copenhagen. Blomsterdekor i underglasyrblått

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:08)

1287 2227  Kaffeservis 27 delar, P 2000

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:44)

1287 2103  Kanna design: Kati Tuominen-Niittylä (f. 1947), Finland. Arabia. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:22)

1287 2294  Kanna Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Ur Matilda. Höjd: 13cm Gustavsberg

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:03)

1287 2260  Karaffiner 7st. Höjd: 18-25cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:28)

1287 2223  Karmstol Ett par, Rokokostil. Höjd: 88cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:36)

1287 2131  Karta Stockholm, 1930,141x120 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:27)

1287 2117  Keramik 3 delar, Kina. Längd: 15-17 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:29)

1287 2236  Keramik 4 delar, Kina. Höjd: 3 - 13 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:58)

1287 2333  Kista Bemålad, 1800-tal. Bredd: 100, djup: 55 cm, höjd: 52 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:46)

1287 1571  Klackring 18k guld. Vikt: 4,4g. Med diamant, 1xca0,01ct, storlek: 16½.

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:10)

1287 2289  Kökshylla bemålad. Bredd: 91, djup: 33 cm, höjd: 180 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:24)

1287 2293  Konstglas 3 delar, bland annat Flygsfors. Längd: 13-15 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:21)

1287 2267  Koppar servis 15 delar. Höjd: 11-30cm, diameter: 14,5-27cm.

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:29)

1287 1608  Kråsnål 18k guld, 0,10 ct, briljantslipad, bruttovikt: 1,5 g. Längd: 6cm.

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:55)

1287 2290  Krukor Ett par, Arabia. Höjd: 10,5cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:40)

1287 2322  Krukor Ett par, Kinesiskt. Höjd: 12cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:49)

1287 2421  Krus 4 st, Höganäs, Rörstrand & Gefle. Höjd: 12-42

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:30)

1287 2100  Kuriosa Glas, 8 delar. Höjd: 5-24 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:55)

1287 2301  Lådspegel Trä. Höjd: 51cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:47)

1287 2250  Lampbord Ett par, med rotting/glas, Bredd: 62 cm. Djup: 45 cm, höjd: 52 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:14)

1287 2386  Lampbord Stålrör/laminat. Bredd: 55, djup: 48 cm, höjd: 45 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:31)

1287 2277  Lampetter Ett par, mässing. Höjd: 29cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:10)

1287 2299  Leksak Brio. Längd: 63 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:23)

1287 1500  Leksaker 4 delar, modell äldre. Längd: 13-46 cm ca

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:44)

1287 2001  Litografi John Bauer, tillskriven. Flicka och troll. Signerad. Bladets mått: 12x9,5 cm.

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:16)

1287 2310  Litografi Jörgen Fogelquist (1927-2005), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 15/460. Motivet: 20x29 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:01)

1287 2057  Litografi Olle Bonniér (1925-2016), Sverige. PT. Signerad, daterad 1950. Motivet: 30x52 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:44)

1287 2312  Litografier 2 st. Lars Norrman (1915-1979), Sverige. . Signerad, numrerad 323/360. Motivet: 26x68 cm

1287 2189  Ljuskrona prismor, blå skål. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:32)

1287 2108  Ljuslampetter ett par, Swedish grace. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:10)

1287 2022  Ljusstakar 5 st, Malm. Höjd: 20-24 cm ca

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:50)

1287 2003  Ljusstakar 6 st, bla, Kosta Boda. Höjd: 21-24 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:24)

1287 2323  Ljusstakar Ett par, Anna Stina Åberg. Diameter: 12,5cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:49)

1287 2450  Ljusstakar Ett par, nysilver, rokokostil. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:28)

1287 2449  Ljusstakar Ett par, nysilver. Höjd: 23

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:46)

1287 2315  Ljusstakar Ett par, Orrefors, Anne Nilsson (f. 1953), Sverige. Höjd: 29-37cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:31)

1287 1067  Ljusstakar Ett par, Orrefors, Linnea, Eva Englund (1937-1998), Sverige. Höjd: 23cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:12)

1287 2240  Ljusstakar Ett par, Royal Copenhagen. Höjd: 22,5cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:14)

1287 1464  Ljusstakar Ett par, T Eldh, silver, 1978. Höjd: 18 cm, bruttovikt: 410 g

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:57)

1287 2152  Ljusstakar Ett par. Kolonn, mässing. Keijser & Co, Vesterås. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:55)

1287 2429  Luktdosa silver, med krona. Svenska importstämplar. Höjd: 8 cm. Vikt: ca 65 g

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:41)

1287 2118  Luktflaskor 5 st, Kina. Höjd: 4,5-8,5 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:09)

1287 1332  Lykta British coal mining. Höjd: 22 cm

1287 2398  Mapp med grafiska blad, 4 st, Gösta Gierow (f. 1931), Sverige. Acke Oldenburg (1923-2005), Sverige. Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Nils G Stenqvist (1934-2005), Sverige. Bladets mått: 80x60 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:37)

1287 2399  Mapp med grafiska blad, 4 st, Gösta Gierow (f. 1931), Sverige. Acke Oldenburg (1923-2005), Sverige. Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Nils G Stenqvist (1934-2005), Sverige. Bladets mått: 80x60 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:56)

1287 2400  Mapp med grafiska blad, 4 st, Gösta Gierow (f. 1931), Sverige. Acke Oldenburg (1923-2005), Sverige. Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Nils G Stenqvist (1934-2005), Sverige. Bladets mått: 80x60 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:58)

1287 2401  Mapp med grafiska blad, 4 st, Gösta Gierow (f. 1931), Sverige. Acke Oldenburg (1923-2005), Sverige. Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Nils G Stenqvist (1934-2005), Sverige. Bladets mått: 80x60 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:23)

1287 2402  Mapp med grafiska blad, 4 st, Gösta Gierow (f. 1931), Sverige. Acke Oldenburg (1923-2005), Sverige. Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Nils G Stenqvist (1934-2005), Sverige. Bladets mått: 80x60 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:39)

1287 1406  Martiniglas 16 st. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:37)

1287 2410  Matbestick 72 delar, nysilver, modell: Chippendale. Längd: 14,5-20cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:54)

1287 2051  Matbord Ek, omkring sekelskiftet 1900. Bredd: 115, djup: 88 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:42)

1287 2211  Matbord Gustaviansk stil, + 3 ilägg. Diameter: 110, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:59)

1287 1299  Matservis 40 del ca, Victoria

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:15)

1287 2207  Matservis 70 del ca, Hackefors

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:54)

1287 2079  Matservis Rörstrand, Hoangho, ca 45 delar

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:16)

1287 2415  Matskedar 4 st. Vikt: 150g, längd: 18cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:21)

1287 2212  Matta Anapuna, 198x302 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:11)

1287 1499  Matta Bochara, 278x192cm

1287 1567  Matta Kelim, 205x60 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:30)

1287 2461  Matta Kerman, 130x217, Orientalisk, Påsydda fransar

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:37)

1287 2020  Matta Kina, 246x153xcm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:23)

1287 2162  Matta orientalisk, 137x200 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:23)

1287 2180  Matta orientalisk, 153x201 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:33)

1287 2314  Matta Orientalisk, 166x96cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:47)

1287 2043  Matta Orientalisk, 182x285 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:53)

1287 2313  Matta Orientalisk, 198x143cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:49)

1287 2311  Matta Orientalisk, 221x80cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:49)

1287 2468  Matta orientalisk, Galleri, 83x305 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:09)

1287 2266  Matta orientalisk, Pakistan, 190x267 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:33)

1287 2253  Matta orientalisk, Täbriz, 97x157 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:52)

1287 1313  Matta Tibet, 200x300 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:05)

1287 1572  Matta Turkisk, 186x107cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:24)

1287 2309  Mattor 2 st, orientaliska, 94x68cm, resp, 68x53cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:08)

1287 2424  Mikroskop "Union No 8928", Japan, 4 olika förstoringar, i träetui. Längd: 9,5 cm, djup: 15,5 cm, höjd: 31 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:40)

1287 1168  Miniatyr Porträtt, signerad. Füger, 8x7

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:21)

1287 2178  Minkpäls storlek 38 ca

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:41)

1287 2381  Notställ omkring 1900, Björk. Bredd: 47. Djup: 30 cm, höjd: 79 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:13)

1287 2451  Nysilver soppslev + ragusked + ett par saltkar med blått glas. Längd: 7 - 34

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:25)

1287 1129  Ölglas 10 st. Koh-i-Noor, Elis Berg. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:24)

1287 2066  Oljemålning A Ringkvist, fåglar. Signerad. Olja på pannå, 45x37 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:22)

1287 1289  Oljemålning Aila Snickars, "Kärlek". Signerad A Snickars. Olja på duk, 40x32 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:59)

1287 2060  Oljemålning Åke Wickström (f. 1927), Sverige. Signerad. Olja på duk, 45x54 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:37)

1287 2061  Oljemålning Åke Wickström (f. 1927), Sverige. Signerad. Olja på duk, 60x72 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:31)

1287 2427  Oljemålning Al Bergström (1910-1975), Sverige. Komposition. Signerad. Olja på pannå, 37x73 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:22)

1287 2351  Oljemålning Alex Sjögren, 1972. Signerad. Olja på pannå, 18,5x23,5cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:59)

1287 2341  Oljemålning Anna Jalpachik (1954-2013), Ukraina/Sverige. Signerad. Olja på duk, 100x81 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:10)

1287 2006  Oljemålning Arne Tegelman (1907-1981), Sverige. Signerad. Marknad. Olja på duk, 64x49 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:34)

1287 8218  Oljemålning Bernt Ringqvist (1917-1966), Sverige. Stilleben. Monogramsignerad. Olja på pannå, 33x22 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:42)

1287 2414  Oljemålning Birger Halling (1907-1996), Sverige. "Norrlandsvår 1941", Monogramsignerad. Olja på duk, 66x100

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:04)

1287 1397  Oljemålning Carl Brandt, Landskap, Signerad. Olja på duk, 47x78 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:17)

1287 2045  Oljemålning Curt Sjöberg (1911-1987), Sverige. Signerad, daterad -74. Olja på duk, 45x54 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:49)

1287 2413  Oljemålning Frans Gard (1892-1978), Sverige. Tallar i skymning. Signerad. Olja på duk, 54x54 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:48)

1287 2356  Oljemålning Gustaf Svensson. Signerad, 1942. Olja på duk, 47x58cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:49)

1287 2147  Oljemålning Harry Wichmann (1916-1993), Sverige. 1980. Signerad. Olja på duk, 37x45cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:16)

1287 1137  Oljemålning Jean Skoglund (1908-1948), Sverige. Vinter i skärgården. Signerad, -44. Olja på duk, 72x91 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:21)

1287 1136  Oljemålning Johan Bladh (1893-1976), Sverige. Jämtlandsmotiv. Signerad, -61. Olja på duk, 88x129 cm. Längd: cm. Djup: cm, höjd: cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:09)

1287 2357  Oljemålning John Herbert. Motiv från Stadsgården, Stockholm. Signerad. Olja på pannå, 44x54cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:06)

1287 2067  Oljemålning K Histomäki, fjällandskap. Signerad. Olja på duk, 45x78 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:05)

1287 2334  Oljemålning Karl Tirén (1869-1955), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 39x68cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:34)

1287 1655  Oljemålning Leopold Fare (1926-1996), Sverige. Kust. Signerad. Olja på duk, 62x75 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:43)

1287 3041  Oljemålning Nils Kölare (1930-2007), Sverige. "Kombinationsmålning I". Signerad. Olja på duk, 84x99 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:41)

1287 1415  Oljemålning Nils Olzon (1891-1953), Sverige. Vinterfjäll. Olja på duk, signerad, 80x138 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:47)

1287 2149  Oljemålning Oidentifierad konstnär. . Signerad, blomsterstilleben. Olja på duk, 43x32 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:16)

1287 1452  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Flodlandskap med fiskare. Signerad CB -94. Olja på duk, 46x66 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:07)

1287 1011  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Kust. Signerad. Olja på duk, 47x74 cm

1287 2343  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Kvistplockerskor. Signerad Barker. Olja på duk, 78x62 cm

1287 2068  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Th Lindh, 1906. Olja på pannå, 67x47 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:41)

1287 2091  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, 1986. Olja på duk, 84x66 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:42)

1287 2397  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Äppelblom. Olja på duk, 60x60 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:58)

1287 2078  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, figurkomposition. Olja på pannå, 51x67 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:59)

1287 2019  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Modell. Olja på duk, 91x66 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:45)

1287 2122  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på pannå, 40x30 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:49)

1287 2346  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Stilleben. Signerad H Halvorsen. Olja på duk, 48x65cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:56)

1287 1416  Oljemålning Olle Lindgren (1930-2018), Sverige. Signerad OL, "Ankomsten till Turistorten". Olja på pannå, 23x28 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:45)

1287 2360  Oljemålning Olof Sandahl (f. 1938), Sverige. Signerad, 1956. Olja på duk, 68x45 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:29)

1287 2148  Oljemålning Reinaker, Trespann på stäppen, signerad. Olja på duk, 23x47 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:10)

1287 2155  Oljemålning signerad HG Carlström. Olja på pannå, 45x54cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:18)

1287 2124  Oljemålning signerad, B Hansson, stilleben. Olja på duk, 27x44 cm

1287 2349  Oljemålning Signerad, Clevén, stilleben. Olja på pannå, 47x54cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:50)

1287 2115  Oljemålning Theresia Sandström (1893-1981), Sverige. Skånegård. Signerad. Olja på duk, 28x37 cm

1287 2198  Oljemålningar 2 st, Oidentifierad konstnär. Afrika. Olja på duk, ej signerad. 46x62 cm

1287 1417  Oljemålningar 2 st, Olle Lindgren (1930-2018), Sverige. Monogramsignerade OL. Olja på pannå, 10x17 respektive 14x21 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:48)

1287 2395  Pall design: Marit Stigdotter, Stolab "Sgabello". Höjd: 46 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:46)

1287 1595  Parti silver Kuriosa, 11 del

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:33)

1287 2069  Pastell Oidentifierad konstnär. Kungsgatan, Stockholm. Signerad. Pastell på. Pastell på pannå, 50x40 cm

S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:39)

1287 2032  Pastell Tora Vega Holmström (1880-1967), Sverige, tillskriven. Monogramsignerad. Motivet: 31x39,5 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:42)

1287 2132  Piedestal höjd: 73 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:39)

1287 1351  Piedestal höjd: 77 cm, gjutjärn, bemålad

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:23)

1287 2454  Piedestaler 2 st, Bemålade. Höjd: 77-90

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:02)

1287 2458  Pokal glas, Sverige omkr. 1800. Höjd: 18

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:26)

1287 2235  Porslin 5 delar, Kina, skåla & fat. Diameter: 9 - 16 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:17)

1287 2404  Porslin 8 delar, Japan. Höjd: 5 - 15 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:11)

1287 2119  Porslin Kina, 5 delar. Höjd: 6,5-11,5 cm, diameter: 6,5-14 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:03)

1287 2391  Pottskåp längd: 40 cm, djup: 40 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:45)

1287 2237  Ram bronserad, ramens innermått: 73,5x95 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:10)

1287 2365  Remmare 14 st. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:31)

1287 2002  Rökbord med utensilier Tidigt 1900-tal, mahogny, kopparskiva, diameter: 57, höjd: 65 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:58)

1287 1312  Röllakan 280x360 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:05)

1287 2220  Röllakan Ingegerd Silow (1916-2005), Sverige. 170x230 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:04)

1287 2445  Rullklaffsekretär Teak. Bredd: 90, djup: 46 cm, höjd: 97 cm, nyckel

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:59)

1287 2166  Sameknivar 3 st. Längd: 19-20 cm ca

1287 2257  Satsbord 3 delar, björk, Alvar Aalto för Artek, Bredd: 75 cm. Djup: 42cm. Höjd: 58 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:42)

1287 2134  Scarfs 2 st, Hermès, Paris. Ca 132x130 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:44)

1287 1138  Sekretär delvis fanerad med masurbjörk. Bredd: 90. Djup: 45 cm. Höjd: 118 cm, nyckel

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:24)

1287 1324  Servisdelar 24 + 3 delar, Rörstrand, Sekelskifte 1900, monogram

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:14)

1287 2143  Servisdelar 34 delar, Louise Adelborg (1885-1971), Sverige. Drottningholm, Rörstrand

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:21)

1287 2082  Servisdelar Solimene, design: Lena A Linderholm (f. 1947), Sverige. 20 delar

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:37)

1287 2463  Sideboard 1920-tal, Björk/alm. Längd: 146, djup: 47 cm, höjd: 65 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:19)

1287 2150  Sidenbroderi "Ibis", Japan, 110x60 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:45)

1287 2291  Skål + vas, glas. Höjd: 10-19 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:54)

1287 2442  Skål Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden, harpälsdekor. Diameter: 15, höjd: 6 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:30)

1287 2353  Skål Orrefors, Edward Hald (1883-1980), Sverige. Diameter: 19, höjd: 10 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:10)

1287 1040  Skål Orrefors, Simon Gate (1883-1945), Sverige. Diameter: 21cm, höjd: 15cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:39)

1287 1068  Skålar + karaff, Orrefors, Linnea Eva Englund. Diameter: 13-21cm, höjd: 13-23cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:21)

1287 1514  Skålar 2 st, Kristall, Orrefors. Längd: 18, diameter: 22 cm

1287 1034  Skålar/vaser 6 delar, Ljuslykta, Höjd: 10-23 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:31)

1287 2302  Skänk Gustaviansk stil, bemålad. Bredd: 104, djup: 45 cm, höjd: 107 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:27)

1287 2464  Skåp längd: 104 cm, djup: 51 cm, höjd: 168 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:46)

1287 2459  Skåp längd: 105 cm, djup: 52 cm, höjd: 84 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:24)

1287 2052  Skedar 11 st, silver. Längd: 19 cm, Vikt: 490 g

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:56)

1287 2174  Skrin Valnöt, Längd: 13 cm. Djup: 13 cm, höjd: 15cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:16)

1287 2145  Skrivbord Bemålad. Bredd: 89 cm. Djup: 52 cm. Höjd: 76 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:21)

1287 2245  Skrivbord Glas. Bredd: 100. Djup: 45 cm. Höjd: 65 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:34)

1287 2335  Skrivbord mahogny. Bredd: 110, djup: 47 cm, höjd: 75 cm, nyckel

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:03)

1287 2247  Skrivbord Teak, Bredd: 150 cm. Djup: 63cm. Höjd: 75 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 21:03)

1287 2374  Skrivbordslampa metall, ställbar. Höjd: ca 40 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:22)

1287 1116  Skrivbordsuppsats 3 delar, mässing och onyx. Höjd: 17 - 27 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:20)

1287 2474  Skrivbordsuppsats 5 delar, patinerad brons. Längd: 12-22 cm. Höjd: 12-14 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:50)

1287 9021  Skrivskåp 1700-tal, intarsia, Bredd: 108 cm. Djup: 53 cm. Höjd: 215cm, nyckel

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:58)

1287 2120  Skulptur + burk med lock, Kina. Höjd: 17-24 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:23)

1287 2012  Skulptur 3 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Höjd: 4-9cm

1287 2008  Skulptur Arabia, Lillemor Mannerheim (1927-1994), Zebra. Höjd: 14,5 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:04)

1287 1156  Skulptur betong, gris med kulting. Längd: 42. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:20)

1287 2472  Skulptur brons, efter Lambeaux, erotisk, stensockel. Längd: 11, höjd: 10 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:24)

1287 2164  Skulptur Calle Örnemark (1933-2015), Sverige. Jätten Vist. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:20)

1287 2325  Skulptur Efter Degas. Brons. Höjd: 14 cm. Ask medföljer

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:05)

1287 2326  Skulptur Fohund. Längd: 17 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:31)

1287 2327  Skulptur Gips. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:16)

1287 2102  Skulptur Greta von Braun-Giesenfeld (1892-1976), Sverige. Signerad. Lergods. Höjd: 12,5 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:14)

1287 1295  Skulptur Häst. Höjd: 31cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:07)

1287 2075  Skulptur Keramik, Lillemor Mannerheim (1927-1994), Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:50)

1287 2170  Skulptur Leena Axelsson (f. 1944), Sverige. Vitlök. Lergods. Höjd: 6 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:40)

1287 2219  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Hund, Gustavsberg. Längd: 12 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:19)

1287 2435  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Sköldpadda ur Jura, Gustavsberg 1971-1977. Målad och delvis glaserad stengodslera. Längd: 13 cm. Höjd: 6,5 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:47)

1287 2285  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Stengods. Höjd: 22cm, "Blomsterflicka", Studio, Gustavsberg

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:46)

1287 2434  Skulptur Raymonde Guerbe (efter). "Allégorie de la Victoire". Brons /stensockel. Saknar gjutarstämplar. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:19)

1287 1489  Skulptur sten, Isbjörn. Längd: 26 cm, höjd: 17 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:35)

1287 2076  Skulptur Stengods, Nittsjö. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:08)

1287 2436  Skulptur Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Keramik, Signerad, Gustavsberg. Längd: 12, höjd: 10 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:11)

1287 2206  Skulptur Trä, Gubbar. Höjd: 18. Längd: 31 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:38)

1287 2190  Skulptur i glas Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Glas / metall. Ej signerad. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:53)

1287 2009  Skulpturer 2 st, Arabia, Lillemor Mannerheim (1927-1994), Pingvin + uggla. Höjd: 13-15 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:06)

1287 1483  Skulpturer 2 st, Modeller. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:23)

1287 2242  Skulpturer 2 st, Royal Copenhagen. Höjd: 16-18cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:49)

1287 2243  Skulpturer 2 st, Royal Copenhagen. Höjd: 21-22cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:45)

1287 2239  Skulpturer Ett par, Royal Copenhagen. Höjd: 20-25cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:02)

1287 1076  Skulpturgrupp 3 delar, soapstone, Eskimåer, Anthon Berthelsen. Signerade, Antut, - 84/85. Höjd: 14 - 18 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:22)

1287 2208  Skylt Coca Cola, 34x44cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:27)

1287 2473  Snäckskålar Ett par, Carrara, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Gustavsberg. Längd: 24

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:29)

1287 2304  Snapsglas 19st. Höjd: 9cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:15)

1287 2337  Sockerruska silver. Höjd: 16 cm, Vikt: 160 g

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:31)

1287 1414  Sockerskål Meissen, lökmönster. Höjd: 10 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:44)

1287 2324  Sockerskål Nysilver, + såsslev, och dessertgaffel. Höjd: 15cm, längd: 10-21cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:43)

1287 2462  Sockerskrin silver, Per Sköld, CFC SAB. Längd: 10. Höjd: 10 cm. Vikt: ca 265 g

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:57)

1287 2192  Soffbord bemålat, 55x55. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:38)

1287 2332  Soffbord längd: 130 cm, djup: 55 cm, höjd: 61 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:25)

1287 2342  Spegel 1700-/1800-tal, bemålad, 50x25 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 21:06)

1287 1024  Spegel 1850/60-tal. Höjd: 85x66cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:25)

1287 2089  Spegel 53x87 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:40)

1287 2287  Spegel Bemålad ram, 75x64 cm

1287 2184  Spegel förgylld, 95x52 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:35)

1287 1646  Spegel Rokokostil, senare glas, kompletterad, 82x36 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:21)

1287 2279  Spegel tenn, 50x20 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:07)

1287 1151  Spegellampett omkring 1900, förgylld. Höjd: 84 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:04)

1287 1016  Spelbord mahogny, Bredd: 90 cm. Djup: 45 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:23)

1287 2182  Spelbord Nyrokoko, mahogny. Bredd: 90 cm. Djup: 45 cm. Höjd: 78 cm

1287 2083  Staffli höjd: 190 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:56)

1287 2270  Stol Barockstil

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:35)

1287 2384  Stol Metall

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:20)

1287 2329  Stolar 4 st, 1800-tal

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:47)

1287 2331  Stolar 4 st, 1800-tal

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:36)

1287 2383  Stolar 7 st, snarlika. Omkring sekelskiftet 1900

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:45)

1287 1395  Stolar 8 st

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:13)

1287 2308  Stolar Ett par

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:19)

1287 2113  Stolar ett par, 1890-tal

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:14)

1287 2284  Stolar Ett par, Bellmanmodell

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:24)

1287 2070  Stringhylla vit, 3 hyllplan + skåp. Bredd: 78 cm, djup: 30 cm, höjd: 42-196 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:55)

1287 2210  Sybord Längd: 49 + 25,5x2 cm. Djup: 50 cm, höjd: 79 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:25)

1287 8592  Syskrin Mässingsintarsia, 1902. Längd: 45. Djup: 26 cm, höjd: 69 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:14)

1287 2249  Taburetter Ett par, Rokokostil, Längd: 47cm. Djup: 32 cm. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:08)

1287 2422  Takarmatur 1970-tal, mässing, Från Böhlmarks, diameter: 45

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:50)

1287 1652  Takarmatur design: Carl Thore. Diameter: 48 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:30)

1287 8108  Takarmatur mässing och glas. Höjd: 20 cm ca

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:48)

1287 2156  Takarmatur PH-lampa, design: Poul Henningsen, Louis Poulsen, Danmark. Lameller i metall. Diameter: 50 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:11)

1287 2385  Takarmatur PH-lampa, PH5, Poul Henningsen för Louis Poulsen, Danmark. Lameller i metall. Diameter: 50 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:19)

1287 2114  Takarmatur Plåt/Mässing, Italien. Höjd: ca 40 cm

1287 2186  Takarmatur prismor. Diameter: 55 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:26)

1287 2230  Takarmatur prismor. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:14)

1287 2264  Tallrikar + kaffekoppar, 6+ 6 delar, Gustavsberg. Tallrikar. Diameter: 22cm. Koppar, diameter: 9cm. Fat: 15,5cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:02)

1287 2428  Tallrikar 10 st. Pirkenhammer shield. Diameter: 22 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:02)

1287 2021  Tallrikar 16 st, Irene, Rörstrand. Diameter: 18-21 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:42)

1287 1623  Tallrikar 18st, Orrefors, Anne Nilsson (f. 1953), Sverige. Diameter: 30cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:34)

1287 2196  Tallrikar 5+ 1, Kina. Diameter: 14-16 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:52)

1287 2187  Tavlor 2 st. Collage, motorcyklar i metall, ramens innermått: 12x15 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:44)

1287 2369  Teglas 8st, glas med hållare i silver. Vikt: ca 600g. Höjd: 11cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:28)

1287 2094  Tekanna design: Carsten Jörgensen, Bodum, rostfritt. Höjd: 16 cm, diameter: 18,5 cm

1287 2318  Tekanna Nysilver. Höjd: 24cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:09)

1287 2144  Tekoppar 8 st, Triumf, Gustafsberg

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:53)

1287 2244  Terrin + 2st fat. Höjd: 50cm, diameter: 21-23cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:20)

1287 2141  Teservis 10st tekoppar med fat, + en tekopp, 7st assietter, 1st mjölkkanna

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:51)

1287 1181  Teservis Ryssland, 15 delar. 6st tekoppar med fat, 6st assietter, 1st sockerskål, 1st tekanna, 1st kakfat

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:00)

1287 2476  Teservisdelar 29 delar, Ekeby, nagg

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:11)

1287 2328  Teskedar 11st, silver. Vikt: 110 g. Längd: 10 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:10)

1287 2430  Toastrack + spritmått, 5cl, nysilver, bland annat Mappin & Webb. Längd: 16, höjd: 9-13 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:15)

1287 2092  Toby jug 2 st, England. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:50)

1287 2336  Toilettebord Nyrokoko, Valnöt. Bredd: 101, djup: 49 cm, höjd: 174 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:32)

1287 2261  Trädgårdsskulptur Solur. Höjd: 93cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:58)

1287 2135  Träsnitt Annie Bergman (1889-1987), Sverige. Blomster. Signerad, numrerad 19/30. Motivet: 17x20 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:06)

1287 2063  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, numrerad 61/310, daterad 78, mm;47x52 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:36)

1287 2059  Tusch Hans Hedenström, signerad, 1996,40x30 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:24)

1287 2448  Uppläggningsfat + ett par dubbelkarotter + karott med lock, nysilver. Längd: 22 - 54

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:54)

1287 2393  Uppläggningsfat 2 st, Gustavsberg, Margareta Hennix (f. 1941), Sverige. Diameter: 31 längd: 33 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:48)

1287 8209  Urna England. Höjd: 48cm

1287 2256  Väggarmaturer 7 st, mässing. Längd: 29 cm, djup: 22 cm, höjd: 20 cm

1287 2255  Väggarmaturer 8 st, mässing. Längd: 29 cm, djup: 22 cm, höjd: 20 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:30)

1287 2380  Vägghylla John Kandell (1925-1991), Sverige. "Pilaster", Källemo. Vitlackerad björk. Brännmärkt. Bredd: 20 cm. Djup: 23 cm. Höjd: 205 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:37)

1287 1468  Väggrelief Gjutjärn. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:00)

1287 2409  Väggur 2 delar. Diameter: 13,5cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:49)

1287 2262  Väggur Trä. Höjd: 82cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:53)

1287 2101  Vas + ljusstakar 1 par, Akrylglas, bland annat Guzzini, Italien. Höjd: 20 längd: 19,5 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:25)

1287 2098  Vas + skål, Glas, bland annat Reijmyre. Höjd: 11-23 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:27)

1287 2014  Vas Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Minos. Kosta Boda. Höjd: 26cm. Längd: cm. Djup: cm, höjd: cm. Längd: cm, djup: cm, höjd: cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:30)

1287 2073  Vas Glas. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:47)

1287 9032  Vas Ingeborg Lundin (1921-1992), Sverige. Äpplet, Signerad, Orrefors, "Expo D 32. 57", Designad 1957, klarglas. Höjd: 36 cm

S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:23)

1287 2234  Vas Kina, drakdekor. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:24)

1287 2121  Vas Kina. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:30)

1287 2112  Vas Kina. Höjd: 35 cm

1287 2013  Vas Kosta Boda, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Signerad. Höjd: 24cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:21)

1287 2026  Vas Rörstrand, omkring 1900, "Parti från Nyköping". Höjd: 36 cm

1287 2005  Vas Rosenthal, Studio Line. Höjd: 32 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:44)

1287 2024  Vas Stengods, Paul Hoff (f. 1945), Gustavsbergs Studio. Signerad med Studiohanden, 1989. Höjd: 35,56/150

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:32)

1287 2441  Vas Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden. Höjd: 12

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:07)

1287 2023  Vas Vitmetall. Höjd: 42 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:10)

1287 2214  Vaser  + fat, 3 delar, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Höjd: 11,5-13, diameter, 16,5 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:15)

1287 2028  Vaser 2 st, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsberg, Studiohanden. Höjd: 10-19 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:41)

1287 2443  Vaser 2 st. Reijmyre Glasbruk, Jugendstil. Höjd: 11 - 19

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:59)

1287 1097  Vaser 2 st. Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Höjd: 20 - 28 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:15)

1287 2099  Vaser 4 st, Jugend. Höjd: 14-30 cm

1287 2296  Vinglas + grogglas, Kosta Bror, 6+ 9 st. Höjd: 13,5-18 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:59)

1287 2105  Vinglas 12 st, Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Höjd, 20,5 cm. Diameter: 11,9 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:15)

1287 2303  Vinglas 18st. Höjd: 12-15cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:01)

1287 2433  Vinkanna kristall, Sekelskifte 1900. Höjd: 32

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:09)

1287 2444  Vinställ metall. Höjd: 76, nutida

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:22)

1287 2185  Vitrinskåp Louis XV-stil. Bredd: 66, djup: 35 cm, höjd: 146 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:39)

1287 1515  Vitvinglas 12st, grön fot. Höjd: 17cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:05)

1287 2298  Whiskyglas + likörglas, 6+ 6 st. Höjd: 6+ 8 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:08)

1287 2203  Ytterfoder 2+ 3 st, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Höjd: 13-16 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 18:57)

1287 2017  Ytterfoder 3 st, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Diameter: 20-25 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 20:23)

1287 2455  Ytterfoder Keramik. Höjd: 20

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 november 2019 19:29)