1243 8076 Akvarell A Hökenberg, Qvastmakerbacken, Stockholm, signerad. 40x55
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:35)
1243 3513 Akvarell Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. "Väntan", signerad. 43x34
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:53)
1243 3301 Akvarell Harry Wichmann (1916-1993), Sverige. Sommar, signerad, 15x20
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:01)
1243 1137 Akvarell J Johansson, Vinterlandskap, signerad. 25x45
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:06)
1243 3146 Akvarell John Wierth (1920-2003), Sverige. Träd, Signerad. Motivet: 49x63
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:46)
1243 1003 Akvarell Lennart Aschenbrenner (f. 1943), Sverige. Signerad, daterad -87, ca 10x14,5 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:32)
1243 1058 Akvarell Michael Shevarjov (f. 1958), Ryssland. Gatubild, 69x47
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:35)
1243 1321 Akvarell Nils Tirén (1885-1935), Sverige. Ren, signerad. 24x35
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:54)
1243 3479 Akvarell Persien Boksida. Motivet: 24,5x15
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:24)
1243 1142 Akvareller 2 st, Oidentifierad konstnär. Signerad. Italien, 22x29
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:13)
1243 2034 Akvatintetsning Arvid Luik, "Höstsvampar". Signerad, numrerad 16/50. Motivet: 50x39 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:30)
1243 3238 Ametister Bergkristall, diverse, 8 delar
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:47)
1243 3370 Ampel keramik, ansikte. Höjd: 16
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:50)
1243 3269 Amplar Ett par, glas och mässing. Höjd: 50
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:32)
1243 3331 Appliquer ett par, mässing. Höjd: 30
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:19)
1243 3176 Appliquer ett par, Metall, 1920-tal. Höjd: 27
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:56)
1243 3579 Armbandsur omega, 18k, saknar armband. Bottens, diameter: 3cm.
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:39)
1243 1212 Årsur höjd: 32 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:34)
1243 3332 Askkoppar + vattenkanna, 3 delar, bland annat Philippe Starck (f. 1949), metall, PS / Stelton. Längd: 9cm. Djup: 7cm. Höjd: 9cm. Kanna: 13cm Höjd: 24,5cm.
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:24)
1243 3188 Assietter 11 st. Diameter: 17,5 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:29)
1243 3094 Assietter 11 st. Frankrike. Diameter: 18
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:04)
1243 3691 Assietter 6 st, Bo Fajans, Gefle. Diameter: 16 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:03)
1243 3321 Badrumsmöbel glas / krom, nutida. Höjd: 175
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:58)
1243 3506 Bänk Svensk Fur, Längd: 90 cm. Djup: 33 cm. Höjd: 43 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:45)
1243 3287 Barnstolar ett par
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:56)
1243 3521 Barskåp Jordglob, nutida. Höjd: 80
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:02)
1243 3667 Bas Honer. Längd: 98 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:29)
1243 3132 Bestick 39 delar, nysilver, England, i Schatull, bland annat 6 + 6 fiskbestick
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:46)
1243 3071 Bestick 43 delar, Gense, "Focus"
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:04)
1243 3445 Bestick silver, diverse, ca 20 delar, Bruttovikt: 288g.
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:16)
1243 3645 Bestickuppsättning 113 delar, nysilver, bland annat Fiskbestick, England
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:56)
1243 3424 Bläckpenna Mont Blanc, Meisterstück, 14k. Längd: 13,5 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:10)
1243 3299 Blandteknik Japan, 32x22
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:05)
1243 3687 Blandteknik Oidentifierad konstnär. A Wallin, "Blue dot", signerad. Motivet: 16x20
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:37)
1243 3006 Blandteknik på canvas, Anders Albinson, New York, signerad, 2009, ca 98x172 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:32)
1243 3477 Blandteknik / collage Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, GA, komposition, 43x59
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:21)
1243 3408 Blomsterbord Gustaviansk stil, Bemålat. Bredd: 64, djup: 34 cm, höjd: 45 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:33)
1243 3022 Bockbord Bredd: 100 cm, djup: 61 H, 74
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:02)
1243 1475 Bokhylla 1950-tal, mahogny. Bredd: 112, djup: 41 cm, höjd: 164 cm, nyckel
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:07)
1243 3113 Bokhylla Karl Johanstil, mahogny. Bredd: 135, djup: 37 cm, höjd: 135 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:36)
1243 1556 Bokhyllegavlar Ett par, metall. Höjd: 187
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:46)
1243 3664 Bokhylleskåp betsad björk, Bredd: 115 cm. Djup: 27cm. Höjd: 90 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:11)
1243 3220 Bokstöd längd: 38 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:29)
1243 3651 Bonad 140x190, Putti
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:07)
1243 3091 Bordslampa Bergboms, mässing, 1960-tal. Höjd: 54
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:00)
1243 3333 Bordslampa Glas/krom. Höjd: 55
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:21)
1243 3013 Bordslampa jugendstil. Höjd: 44
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:23)
1243 3675 Bordslampa keramik, signerad. Höjd: 65 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:55)
1243 3197 Bordslampa mässing. Höjd: 58 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:05)
1243 3526 Bordslampa nutida, porslin. Höjd: 71cm.
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:30)
1243 3522 Bordslampa Örn. Metall, Höjd: 56
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:04)
1243 3296 Bordslampa Porslin. Höjd: 75cm.
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:59)
1243 3024 Bordslampfot + 3 lampskärmar från Svenskt Tenn Höjd: 32cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:00)
1243 3428 Bordslampfot Orrefors. Höjd: 37
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:30)
1243 3028 Bordslampor Ett par, glasfot. Höjd: 87, nutida
S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:45)
1243 3427 Bordslampor Ett par, Kina. Höjd: 64
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:16)
1243 3309 Bordssurtout nysilver. Höjd: 24 + bricka, nysilver. Diameter: 36
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:23)
1243 3568 Bordstelefon Taxen, replika. Höjd: 35 cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:26)
1243 3672 Bordsur omkring 1900, Junghans, Tyskland, bytt urverk. Höjd: 25
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:10)
1243 3112 Bordsur Tidigt 1900-tal, mahogny. Längd: 24, djup: 14 cm, höjd: 31 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:35)
1243 3336 Braständare Järn. Höjd: 13
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:27)
1243 3630 Brevpressar 2 st. Kosta. Höjd: ca. 7
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:28)
1243 3308 Bricka metall, Orientalisk, diameter: 78
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:25)
1243 1405 Broderi Kina, silke, 1800-tal, 34x60
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:30)
1243 3344 Burk med lock + vas, Upsala Ekeby respektive Gustavsberg. Höjd: 12-15 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:43)
1243 3624 Burkar 4 st, Cloissonné. Höjd: 9-13 cm ca
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:22)
1243 3384 Byrå ek, 6-lådig. Bredd: 70, djup: 40 cm, höjd: cm, höjd: 106
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:08)
1243 3468 Byrå Gustaviansk stil. Bredd: 92, djup: 47 cm, höjd: 79 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:42)
1243 3402 Byrå Sent1800-tal, mahogny. Bredd: 98, djup: 50 cm, höjd: 103 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:20)
1243 3062 Byrå Stenskiva, Intarsia. Bredd: 110. Djup: 49 cm, höjd: 85 cm, nyckel
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:17)
1243 1562 Byrå Teak, 60/70-tal. Bredd: 61. Djup: 52 cm, höjd: 72 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:52)
1243 3485 Byrå Teak, Bredd: 82 cm. Djup: 41 cm, höjd: 70 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:13)
1243 3489 Champagneglas 6 st, Orrefors. Höjd: 24 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:19)
1243 3419 Champagneglas 8 st, Anne Nilsson (f. 1953), Sverige. "Clown", Orrefors. Höjd: 26,5 ca
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:04)
1243 3230 Chiffonjé 1800-tal. Bredd: 95. Djup: 53 cm, höjd: 125 cm, nyckel
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:32)
1243 3640 Cigarettändare + sedelklämma, Dupont, Paris, silver, i etui. Vikt: ca 121 g. Cigarettändare Längd: 4cm. Djup: 1cm. Höjd: 4,5cm. Sedelklämm. Längd: 7cm. Djup: 3,5cm.
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:52)
1243 3085 Cigarrskrin silver, Monogram, Importstämplar. Längd: 20,5. Djup: 14 cm, höjd: 9 cm. Vikt: ca 811 g.
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:37)
1243 3686 Collage Oidentifierad konstnär. Komposition. Motivet: 20x29
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:33)
1243 3137 Dalahäst längd: 17 cm, höjd: 18 cm
1243 3484 Dockhus Lundby, med inredning. Längd: 70, höjd: 40 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:12)
1243 3431 Drinkbricka Stelton + tillbehör, mm 6 delar, diameter: 33,5cm.
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:56)
1243 3341 Dubbelkarotter 2 st + 2 brödkorgar bla Wmf. Längd: 26-33
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:35)
1243 3204 Duk + servetter, Linne
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:35)
1243 3360 Dukar 6 st. Linne damast
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:20)
1243 3407 Elementskydd Smide, Träskiva. Längd: 70, djup: 15 cm, höjd: 74 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:31)
1243 3668 Elgitarr Sigma. Längd: 98cm.
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:34)
1243 3237 Emaljfat David Andersen, Norge. Diameter: 20,5
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:46)
1243 3539 Emmafåtölj
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:47)
1243 3244 Emmafåtöljer Ett par, 1880-tal
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:56)
1243 3363 Etsning Bruno Ekström (1941-1990), Sverige. "Piano", 26/50. Signerad, daterad -75. Motivet: 25x27
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:49)
1243 3232 Etsning Erik Olsson Sanda (1919-2006), Båtar. Signerad, daterad -69. Motivet: 23x50
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:40)
1243 3689 Etsning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, "Ur olika hål", 1/20. Motivet: 37x50
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:37)
1243 3364 Etsning Richard Årlin (f. 1945), Sverige. "Arkiv", Signerad. Motivet: 12x9
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:45)
1243 2141 Etsning Stig Borglind (1892-1965), Sverige. Heidelberg, signerad. Motivet: 17,5x17,5 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:57)
1243 3104 Etsningar 2 st, Ernst Küsel (1873-1942), Sverige. Getter & skymning, Signerade. Motivet: 20x15
1243 2107 Färglitografi Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Signerad, numrerad 1/99. Motivet: 74x54 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:01)
1243 8394 Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. Gröna Lund. Signerad, daterad 2000, numrerad 260/360, bladets mått: 46x53 cm, oramad
1243 2039 Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. Gröna Lund. Signerad, numrerad 221/360, daterad 2000. Bladets mått: 46x38 cm, oramad
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:18)
1243 2041 Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. Skärgård, HC-upplaga, 6/50, signerad. Motivet: 34x41
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:21)
1243 3621 Färglitografi Björn Lindroth (1931-1999), Sverige. Skärgård. Signerad, numrerad 52/275. Motivet: 32x42 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:49)
1243 2179 Färglitografi Bo Erik Lundqvist (f. 1934), Sverige. HC-upplaga, signerad. Motivet: 40x31
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:37)
1243 2180 Färglitografi Bo Erik Lundqvist (f. 1934), Sverige. HC-upplaga, signerad. Motivet: 40x31
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:38)
1243 3578 Färglitografi Carin Adler (f. 1929), Sverige. Kvällsljus. Signerad, numrerad 43/250. Motivet: 34x46 cm
1243 2115 Färglitografi Carl Fredrik Reuterswärd (1934-2016), Sverige. "Take off". Signerad, numrerad 5/100. Motivet: 41x62
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:48)
1243 2112 Färglitografi Egill Jacobsen (1910-1998), Danmark. Komposition. Signerad, numrerad 16/310. Motivet: 56x44 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:09)
1243 3694 Färglitografi Erik Olson (1901-1986), Sverige. Signerad, daterad 1962. Numrerad. Motivet: 50x35 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:39)
1243 3538 Färglitografi Erkers Marie Persson (f. 1954), Sverige. Dalarna. Signerad, numrerad 152/360. Motivet: 42x60 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:46)
1243 3211 Färglitografi Fernandez Arman (1928-2005), Frankrike. Signerad, numrerad 104/200, bladets mått: 70x50 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:36)
1243 3304 Färglitografi Gösta Gustavson (1931-2008), Sverige. Tantolunden. Signerad, numrerad 256/300. Motivet: 56x44 cm
1243 3536 Färglitografi Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, daterad -81,131/360. Signerad. Motivet: 49x64
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:44)
1243 3077 Färglitografi Gunnar Brusewitz (1924-2004), Sverige. Storlom. Signerad, numrerad 138/450. Motivet: 42x58 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:21)
1243 3079 Färglitografi Gunnar Brusewitz (1924-2004), Sverige. Sträckande änder. Signerad, numrerad 12/350. Motivet: ca 29x38 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:21)
1243 3180 Färglitografi Gunnar von Gegerfelt (f. 1926), Sverige. Signerad, numrerad 53/290, motivet: 27x38 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:05)
1243 2028 Färglitografi Hans Viksten (1926-1987), Sverige. Fågelen. Signerad, daterad 1983, HC 31/40rim: 44x61
1243 3163 Färglitografi Herman Pfeiffer (1874-1960), USA. "Glassbox". Signerad, numrerad 7/80, ca 76x52 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:14)
1243 3004 Färglitografi Jan Andersson, EA-upplaga, 8 /15, signerad, bladets mått: 76x57
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:18)
1243 3535 Färglitografi Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Stockholm. Signerad, numrerad 211/290. Motivet: 39x50 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:43)
1243 3209 Färglitografi Karl Momen (f. 1935), Signerad, numrerad 116/150, daterad -99. Motivet: 42x41 cm, med bok
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:13)
1243 3683 Färglitografi Lars Melander (f. 1939), Sverige. "Vinter", 6/150. Signerad, daterad -91, bladets mått: 60x43 ca
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:30)
1243 3161 Färglitografi Leida Rives, 20/30. Signerad, daterad 1956, komposition. Motivet: 40x35
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:13)
1243 3465 Färglitografi Lena A Linderholm (f. 1947), Sverige. Signerad, numrerad 112/175, bladets mått: 83x59 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:35)
1243 3531 Färglitografi Lena A Linderholm (f. 1947), Sverige. Signerad, numrerad 174/175. Motivet: 23x28 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:36)
1243 3688 Färglitografi Leopold Fare (1926-1996), Sverige. HC-upplaga, 4/36, Signerad. Motivet: 45x57
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:36)
1243 3080 Färglitografi Maria Hillfon (f. 1945), Sverige. Vallmo. Signerad, numrerad 351/380. Motivet: 35x28 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:23)
1243 2194 Färglitografi Max Walter Svanberg (1912-1994), Sverige. Motivet: 65x53 cm. Tryckt signatur, ej numrerad
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:31)
1243 2083 Färglitografi Max Walter Svanberg (1912-1994), Sverige. Signerad, daterad 1969,33/250, bladets mått: 60x45
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:33)
1243 3528 Färglitografi Oidentifierad konstnär. Motivet: 100x75
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:32)
1243 2023 Färglitografi Olle Bonniér (1925-2016), Sverige. Signerad EA-upplaga, bladets mått: 56x76 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:09)
1243 3224 Färglitografi Olle Hagedahl, Butik, 56-upplaga, signerad. Motivet: 37x51
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:33)
1243 2137 Färglitografi Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Signerad, PT. Bladets mått: ca 55x66
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:48)
1243 2078 Färglitografi Peter Dahl (f. 1934), Sverige. "Farmors hus". Signerad, numrerad 134/375. Bladets mått: 43x30 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:29)
1243 2077 Färglitografi Peter Dahl (f. 1934), Sverige. Signerad, daterad 1980,15/250. Motivet: 26x42
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:27)
1243 1452 Färglitografi Petter Thoen (f. 1943), Signerad, numrerad 215/350, bladets mått: 32x46 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:03)
1243 2146 Färglitografi Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Signerad, PT. Ett flygplan bland moln. Motivet: 39x49 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:07)
1243 3227 Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Fyr. Signerad, numrerad 60/260. Motivet: 31x49 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:37)
1243 2055 Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Båthus. Signerad, numrerad 188/310. Motivet: 18x29 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:47)
1243 2065 Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Fiskeläge. Signerad, numrerad 259/300. Motivet: 22x32 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:31)
1243 3026 Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Gillöga-Storskär. Signerad, numrerad 1/200. Motivet: ca 27x42 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:31)
1243 2158 Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 36/300. Motivet: 20x42 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:50)
1243 3223 Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Skärgård. Signerad, numrerad 26/260. Motivet: 39x56 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:32)
1243 3078 Färglitografi Stephen Clark (f. 1953), Sverige. Gråtrutar. Signerad, numrerad 44/360. Motivet: 35x54 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:19)
1243 2064 Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Signerad, daterad -84, Sydländskt motiv, 62/150. Motivet: 45x61
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:16)
1243 2081 Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Signerad, daterad 1981,97/150, Skeppsholmen. Motivet: , 42x56
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:35)
1243 2080 Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Signerad, daterad 1981,97/150, Skeppsholmen. Motivet: 42x58
1243 3152 Färglitografi Sven Lidberg (1929-2009), Sverige. "Zum Franziskaner". Signerad, numrerad 121/280. Motivet: 21x11 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:55)
1243 2013 Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Signerad, numrerad 147/350, landskap, 47x67
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:19)
1243 2201 Färglitografi Victor Vasarely (1906-1997), Ungern. EA-upplaga, 24/30, signerad, 65x61, skadat glas
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:28)
1243 2200 Färglitografi Victor Vasarely (1906-1997), Ungern. EA-upplaga, 24/30, signerad. Motivet: 65x64
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:23)
1243 2104 Färglitografi Vytautas Kasiulis (1918-1995), hus. Signerad, numrerad 18/100. Bladets mått: 37x45 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:04)
1243 3540 Färglitografi Wilhelm Wik (1897-1987), Sverige. Signerad, numrerad 89/275. Motivet: 50x45 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:50)
1243 3492 Färglitografier 3 st, Claes Folcker (f. 1940), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerade, Motivet: 40x75 ca
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:21)
1243 3183 Färglitografier 4 st, signerad. Hockeyspelare, 360-upplaga. Motivet: 41x51
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:18)
1243 3056 Färgserigrafi Raul Meel (f. 1941), Estland. Konstnärens handavtryck. Signerad, daterad -89. Löst blad, numrerad 36/60, bladets mått: 67x45 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:03)
1243 3074 Fartygstavlor 2 st, Diorama, Skepp, Wasa & Amerigo Vespucci. Motivet: 12x18
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:10)
1243 3095 Fat + bestick, 3 delar, silver, längd, 9-12. Diameter: 14,5 cm. Vikt: ca 120g.
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:05)
1243 3599 Fat 2 st, Gustavsberg, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Längd: 14,5-23,5
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:48)
1243 3012 Fat 3 st, Kina. Diameter: 31-38
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:21)
1243 3436 Fat Kina, 3 st. Diameter: 27-35
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:07)
1243 3470 Fat med hänklar, nysilver. Vapensköld. 1900-tal, Längd: 28 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:45)
1243 3601 Fat orientaliskt, Glaserad keramik, diameter: 43
1243 3632 Fat på fot, silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget. Diameter: 19. Höjd: 16 cm. Vikt: ca 317g.
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:34)
1243 1224 Fåtölj 1950-tal, vändbara kuddar
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:00)
1243 3553 Fåtöljer ett par, Siesta, Ingmar Relling, Westnofta, Norge
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:02)
1243 3580 Fickur 2 st, bland annat Zenith, silver. Bruttovikt: ca 174 g.
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:40)
1243 3673 Fickur 3 st, bland annat G Richer Mullhyttemo & Sovjet, diameter: 5-5,5
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:11)
1243 3195 Figurin brons, sittande modell. Längd: 9 cm. Höjd: 5 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:42)
1243 3249 Figuriner 2 st, silver, monterade på sten, MGAB, samer, höjd, 5,5-7cm.
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 21:00)
1243 3193 Figuriner 3 st, brons, djur. Höjd: 7-14 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:44)
1243 3192 Figuriner 3 st, brons, hundar. Höjd: 5-10 cm ca
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:39)
1243 3017 Figuriner 3 st, Den Kongelige Porcelainsfabrik / Bing & Grøndahl. Höjd: 8-17
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:56)
1243 3627 Figuriner 3 st. Lladro. Höjd: 12 -24
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:34)
1243 3369 Figuriner 4 st, Bing & Grøndahl. Höjd: 10
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:44)
1243 3194 Figuriner 5 st, katter. Höjd: 2-4 cm ca
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:41)
1243 3307 Figuriner 5 st. Hummel. Höjd: 6 - 18 + 4 st. Tavlor, efter Hummel, 14x10 ca
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:14)
1243 3382 Fiskbestick 6 + 6 + 2 delar, England, i Schatull
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:02)
1243 3243 Flakonger 1 par + skålfat, Kristall. Höjd: 17 längd: 27 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:53)
1243 3378 Flaskschatull med karaffer & glas, Intarsia. Längd: 32cm. Djup: 24cm. Höjd: 24cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 21:02)
1243 3039 Flygelduk Paisleymönster. Längd: 338cm. Djup: 171cm.
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:21)
1243 3257 Fotoramar 4 st. Höjd: 8-20
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:15)
1243 3339 Fotoramar 4 st. Metall. Höjd: 16 längd: 10 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:35)
1243 3347 Fruktservis 5 delar, Jie, Gantofta. Diameter: 20 - 30
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:48)
1243 3648 Fruktservisdelar Upsala-Ekeby. Olika modeller, snarlika. Diameter: 17-25 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:05)
1243 3437 Glas 3 delar, Maja, Orrefors, skålar 2 st + plunta. Höjd: 7-20
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:08)
1243 3491 Glas 8+ 6. Höjd: 11-16 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:20)
1243 3670 Glas på fot 11 st. Orrefors. Höjd: 12
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:55)
1243 3693 Glasservis Pippi, Walter Hickman, Kosta Boda. Ca 40 delar. Cylinderformade glas med luftbubbla. Höjd: 7-17,5 cm
1243 3646 Glasservisdelar 41 delar, Rydberg, bland annat 2 karaffer. Höjd: 6-28
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:58)
1243 3433 Glasservisdelar Helga, 24 delar. Höjd: 11-15
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:03)
1243 3043 Golvlampa "Specs" för Rydéns Concrete. Höjd: 200 ca
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:13)
1243 3541 Golvlampa Bergboms, plast / metall, 1970-tal. Höjd: 135
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:55)
1243 3322 Golvlampa EAE. Höjd: 155, Teak & bjhörk
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:02)
1243 3464 Golvljusstakar Ett par, mässing. Höjd: 61
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:22)
1243 3617 Göteborgsstol mahogny, nutida
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:47)
1243 1062 Gouache C Göran Karlsson (f. 1944), Sverige. Signerad, daterad 85, Komposition, 29x38
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:19)
1243 3425 Gräddkanna + sockerskål + bricka, & sockertång, 4 delar, silver. Längd: 21. Vikt: ca 466g.
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:16)
1243 3084 Gräddkanna silver, AA, Sverige, 1862. Höjd: 10,5cm. Vikt: ca 116g.
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:36)
1243 3376 Grafiska blad 2 st, Fåglar, efter von Wright, 34x27
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:23)
1243 3121 Grafiska blad Parti, bland annat 1700-tal, Lösa blad, olika storlekar
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:09)
1243 3357 Grafiskt blad Marc Chagall (1887-1985), Frankrike (efter). Ur XX siecle. Motivet: 31x24 cm
1243 1144 Grafiskt blad Soldater vid mur. Motivet: 43x55
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:19)
1243 2032 Gravyrer 2 st, efter Martinet, kolorerade, 1800-tal, ca 23x29 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:01)
1243 3552 Gruvlykta Cambrian. Höjd: 25 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:05)
1243 3045 Gungstol Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. Sadelgjord
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:29)
1243 3326 Hallampa Blyglas. Höjd: 40 ca
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:11)
1243 3547 Hallbyrå Rokokostil, m. Bredd: 32 cm. Djup: 31cm, höjd: 70cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:56)
1243 3519 Halsband med hänge Kalevala, Finland. Höjd: 10
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:30)
1243 3143 Halsband med hängen 2 st, silver, bland annat Stigbert. Längd: 41-47cm. Vikt ca 25 g.
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:15)
1243 3375 Handdukar / servetter 12 st. Linne, 48x70
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:12)
1243 3374 Handdukar / servetter 12 st. Linne, 50x68
1243 3471 Hänge på kedja filigranarbete. Längd: 208cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:47)
1243 3679 Helgonrelik mässing, 1800-tal, St Leopoldi. Höjd: 10,5
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:19)
1243 3172 Herrarmbandsur Certina, 125 års jubileum. Bottens, diameter: 4cm. Total längd m armband 10cm.
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:30)
1243 3171 Herrarmbandsur Tissot PRC 200. Bottens, diameter: 4cm. Total längd m armband 9cm.
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:28)
1243 3174 Herrbetjänt Fratelli Reguitti, Italien, märkt FR Brevettato Made in Italy. Höjd: 105
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:54)
1243 3381 Hörnskåp Gustaviansk stil. Bredd: 88. Djup: 52 cm, höjd: 180 cm, nyckel
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:57)
1243 3044 Hurts / arkivskåp Betsad furu. Bredd: 31, djup: 43 cm, höjd: 73 cm
1243 3177 Jordglob höjd: 64 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:56)
1243 3638 Kaffe / teskedar 6 + 6 st, Silver i etui. Längd: 13-14cm. Vikt: ca 184 g.
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:48)
1243 3020 Kaffe/moccaskeedar silver, 6+ 6 st. Vikt: ca 117 g. Längd: 10-12,5cm.
1243 3587 Kaffe/tegods Gustavsberg, Blå Blom, ca 20 delar, Längd: 8,5-22,5cm. Djup: 8,5-15cm. Höjd: 1,5-16,5.
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:00)
1243 1180 Kaffegods Spode, England, 13 del
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:46)
1243 3634 Kaffekanna silver, CG Hallberg, 1933. Höjd: 24. Vikt: ca 528g.
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:44)
1243 3596 Kaffekoppar + sockerskål. Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Adam, Gustavsberg 1959-1974, benporslin, blåprickig dekor mot vit botten. Höjd: 5,5 cm (kopp). Diameter: 8 cm (kopp). Diameter: 12,5 cm (fat)
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:31)
1243 3187 Kaffekoppar 21 delar, Bavaria
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:27)
1243 1546 Kaffeservis 26 delar, Seltmann Welden, Regina
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:45)
1243 2001 Kaffeservis 3 delar, nysilver
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:18)
1243 3273 Kaffeskedar 11 t, silver. Längd: 12. Vikt ca 183 g.
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:33)
1243 3544 Kakemonos 2 st, Japan. Längd: 125-153 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:55)
1243 3324 Kaktänger 2 st. Silver. Längd: 16cm. Vikt: ca 123g.
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:02)
1243 3323 Kaktänger 5 st. Silver. Längd: 11 - 15cm. Vikt: ca 140 g.
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:00)
1243 3218 Kandelaber + ljusstakar, Ett par+ 1, bland annat Skultuna. Höjd: 22 cm ca
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:30)
1243 3508 Kandelaber Bemålad, metall. Längd: 51 cm, höjd: 23 cm
1243 9403 Kandelabrar ett par, silver. Höjd: 22, Bruttovikt ca 1100 g
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:36)
1243 3144 Kanna Orientalisk, försilvrad koppar. Höjd: 33
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:17)
1243 3571 Kanon Sverige. Längd: 38 cm
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:32)
1243 3169 Käpp Asien, Med stickert, 1900-tal. Längd: 100
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:24)
1243 3421 Karaff Böhmen, Silvermonterad. Höjd: 20
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:06)
1243 3216 Karaff Orrefors. Höjd: 35 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:23)
1243 3639 Karaffer 4 st, Kristall. Höjd: 20-33
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:50)
1243 3566 Karaffer 4 st. Höjd: 23-37 cm
1243 3556 Karmstol pinnmodell
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:04)
1243 1312 Karmstolar 3 st, Gustaviansk stil
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:36)
1243 3385 Karmstolar ett par, B Fridhagen Bodafors
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:14)
1243 1362 Karmstolar ett par, England
1243 3430 Karmstolar ett par, Gustaviansk stil
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:56)
1243 3612 Karotter med handtag, 3 st. Höganäs. Längd: 24
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:25)
1243 3643 Karotter & formar 9 delar, 1940-/50-tal. Längd: 11,5-34cm. Djup: 11,5-20cm. Häjd: 3-8,5cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:53)
1243 3283 Keramik 4 delar, bla. Höganäs och Nittsjö. Höjd: 5 - 17
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:48)
1243 3242 Klockställ Baccarat, Frankrike. Höjd: 27
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:50)
1243 3611 Klotlampa omkring 1900, frostat glas / koppar. Höjd: ca. 40
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:21)
1243 3527 Kniv Lapin Puukko, Finland. Med inskription "Rovaniemin tori". Längd: 33 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:31)
1243 3092 Kolonnljusstakar Ett par, GAB Guldsmedsaktiebolaget, nysilver. Höjd: 19
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:02)
1243 3542 Konsolbord Gustaviansk stil, bemålad. Bredd: 83cm. Djup: 41cm, höjd: 76 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:51)
1243 3590 Konstglas 3 delar, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Diameter: 22-33, höjd: 20 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:03)
1243 3629 Konstglas 4 st. Frukt, Höjd: 15 - 22 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:25)
1243 3196 Konstglas Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. 5/500, Kosta Boda. Höjd: 18 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:47)
1243 3371 Konstglas Bertil Vallien Kosta Boda. Höjd: 21
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:58)
1243 3641 Konstglas Kosta Boda, Kjell Engman Ateljé. Höjd: 24,5, ansikte
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:51)
1243 3443 Konstglas Kosta Boda, Vallien, 14 delar. Höjd: 3-23
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:18)
1243 2123 Konstmapp "IX77", Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Nils G Stenqvist (1934-2005), Sverige. Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Litografier, 9 st lösa blad. Signerad, numrerad HC XIII/XV, bladets mått: 63x51 cm
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:12)
1243 2132 Konstmapp Jordi Arkö (f. 1951), Sverige. "Röde Orm", av Frans G Bengtsson med bilder av Jordi Arkö. Band I. Signerade, utgiven av Galerie Aix, Stockholm 1991. Kassettens mått: 47x33 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:27)
1243 2130 Konstmapp Nils Kölare (1930-2007), Sverige. Litografier + bok. Signerad, numrerad EA XIV/XV, 3 st lösa blad, bladets mått: ca 46x37
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:23)
1243 2127 Konstmapp Ursula Schütz (f. 1935), Sverige. Signerad, numrerad 9/100. 4 st lösa blad, bladets mått: ca 42x31 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:13)
1243 1507 Kopp + bägare, silver. Höjd: 6 cm ca, 1934. Vikt: ca 71g. + ca 103 g
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:20)
1243 3352 Koppar 2 delar. Längd: 20-64cm. Djup: 20-35cm. Höjd: 16,5-26cm.
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:55)
1243 3268 Kopparstick 3 st, ca 32x46
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:33)
1243 3255 Korgstol LC-stolen, med dyna klädd i Anakreon, Josef Frank
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:14)
1243 1550 Kruka Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Höjd: 18
1243 3605 Kruka med lock + stekfat Kina. Höjd: 2. Längd: 31 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:57)
1243 3557 Kuverttallrikar 10 st, nysilver. Diameter: 28 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:05)
1243 3462 Lacktavla Kina, 25x89
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:46)
1243 3168 Lampbord Ett par, Bemålade, Bredd: 46cm. Djup: 38 cm, höjd: 42cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:05)
1243 3278 Lampdelar Ljusarmar, diverse
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:41)
1243 3481 Laxbräda Frankrike, mahogny. Längd: 92
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:29)
1243 3390 Likörglas 11 st. Höjd: 10 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:24)
1243 3356 Linneduk broderad, 160x240
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:02)
1243 3340 Linnedukar servetter
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:31)
1243 3206 Linneskåp Funkis, Björk. Bredd: 105, djup: 50 cm, höjd: 171 cm, nyckel
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:01)
1243 1380 Litografi efter Pablo Picasso. Motivet: 33x44
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:54)
1243 3463 Litografi Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 4/50, ca 64x50 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:47)
1243 1383 Litografi Pablo Picasso (efter). Signerad i tryck, numrerad 75/1000. Bladets mått: 38x28 cm
1243 3461 Litografi Picasso, ej signerad, bladets mått: 32x23
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:47)
1243 3458 Litografi Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Birger Jarl. Motivet: 28x37
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:41)
1243 3159 Litografiska affischer 2 st, Joan Miró (1893-1983), Spanien. Signerad, numrerad 1970/-71, ca 63x55 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:06)
1243 3274 Ljusarmar 8 st. Längd: 19
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:37)
1243 3614 Ljusbåge 50/60-tal. Längd: 48, höjd: 35 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:37)
1243 3603 Ljuskrona Empirestil. Höjd: 65
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:39)
1243 3393 Ljuskrona Maria Teresia. Höjd: 60
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:54)
1243 3676 Ljuskrona med prismor. Höjd: 60 cm
1243 3207 Ljuslykta glas / metall. Höjd: 27
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:32)
1243 3310 Ljuslykta glas mässing. Höjd: 30
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:28)
1243 3052 Ljusplåtar Ett par, mässing, hellström, Nyköping, Dekor med krona & Grip. Höjd: 30
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:41)
1243 3426 Ljusplåtar Ett par, nysilver. Höjd: 26, sign AG
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:18)
1243 3690 Ljusstakar 2 + 2 + 3 st, Tenn. Höjd: 10-19
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:47)
1243 3567 Ljusstakar 2 par, Skultuna. Höjd: 12-17 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:21)
1243 3040 Ljusstakar 3 st, Orrefors. Höjd: 10,5-29
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:34)
1243 3217 Ljusstakar 3 st, Pierre Forsell (1925-2004), Sverige. Tulpan, Skultuna, 1607. Höjd: 19-23 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:25)
1243 3354 Ljusstakar ett par, Karin Å. Höjd: 30
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:56)
1243 3097 Ljusstakar Ett par, Kolonn, nysilver. Höjd: 14
1243 3585 Ljusstakar ett par, mässing, Gusum. Höjd: 8
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:59)
1243 3246 Ljusstakar ett par, metall, Persien. Höjd: 27
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:54)
1243 3661 Ljusstakar Ett par, senbarock, 1700-tal, mässing. Höjd: 17 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:36)
1243 3128 Ljusstakar Ett par, skultuna, No80, omkring 1900, mässing och trä. Höjd: 20
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:06)
1243 3173 Ljusstake Swarovski. Höjd: 18 med väska
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:22)
1243 3093 Ljusstake USA, silver. Höjd: 7. Vikt ca 133 g.
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:03)
1243 3219 Mahjongspel + Backgammon. Längd: 23,5-28cm. Djup: 18-28cm. Höjd: 11,5-12cm.
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:24)
1243 3574 Målarstege höjd: 137 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:37)
1243 3358 Månbord Gustaviansk stil. Diameter: 127, höjd: 75 + 1 iläggx60
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:18)
1243 3297 Mandolin Levin. Längd: 58cm.
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:00)
1243 3270 Månskensampel 1800-tal, glas och mässing. Höjd: ca. 60
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:33)
1243 2116 Mapp Gösta Gierow (f. 1931), Sverige, Staffan Persson. 4 st lösa blad. Bladets mått: ca 64x50 cm
1243 3379 Matsalsgrupp 5 delar, Gustaviansk stil bordet. Längd: 140, djup: 100 cm, höjd: 75 + 2 st iläggsskivor
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:54)
1243 3383 Matsalsgrupp 7 delar, bordet. Diameter: 115. Höjd: 72 + 2 st iläggsskivor
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:00)
1243 1472 Matsalsgrupp bord+ 4 stolar. Längd: 110, djup: 70 cm, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:15)
1243 3488 Matservis 53 del ca, Hackefors
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:16)
1243 3413 Matservis 59 delar, Arabia
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:50)
1243 3267 Matservis ca. 50 delar, Carrera
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:24)
1243 3033 Matservisdelar 21 delar, Villeroy & Boch, Jugend
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:17)
1243 3037 Matservisdelar 24 delar, Ranka, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsberg, + 2 extra kaffekoppsfat
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:15)
1243 3615 Matservisdelar 26 delar, Ulla Procopé (1921-1968), Finland. Ruija, Arabia
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:38)
1243 3447 Matskedar + slev, silver, 9 delar, Finland. Längd: 20-33. Vikt: ca 470g.
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:18)
1243 3361 Matta Dhurry, "Stockholm", IKEA, 250x350
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:42)
1243 3007 Matta Gabbeh, 208x158
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:44)
1243 3142 Matta Galleri, Orientalisk, 111x345
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:12)
1243 3058 Matta kasthall, "Arkad", 90x430
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:19)
1243 3453 Matta Kina, 185x275
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:27)
1243 3449 Matta orientalisk, 100x148
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:20)
1243 3303 Matta orientalisk, 129x204
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:04)
1243 3452 Matta orientalisk, 167x250
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:24)
1243 1033 Matta orientalisk, 190x300
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:23)
1243 3118 Matta Orientalisk, 200x290
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:42)
1243 3272 Matta orientalisk, 218x315
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:37)
1243 3008 Matta Orientalisk, 230x280
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:49)
1243 3450 Matta orientalisk, 80x125
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:22)
1243 1214 Matta orientalisk, Afghan, 233x255
1243 3063 Matta orientalisk, Afshar, 180x250
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:19)
1243 3570 Matta orientalisk, Bochara, 223x303
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:25)
1243 3451 Matta orientalisk, Galleri, 85x330
1243 3305 Matta orientalisk, Hamdan, 155x275
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:05)
1243 3136 Matta Orientalisk, Kelim, 117x164
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:59)
1243 3133 Matta orientalisk, Kelim, 202x343
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:48)
1243 3302 Matta orientalisk, nutida, 192x294
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:04)
1243 3414 Mattallrikar 7 delar, Quattro Bianco, Rörstrand, design: B Watz, diameter: 27
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:53)
1243 3476 Mezzotinter 2 st, Porträtt, I Smith, bladets mått: 35x25 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:23)
1243 3678 Miniatyrer 3 st, 1 st Elise Arnberg. Höjd: 8-10. Längd: 8-9 cm. Djup: 7,5-8cm.
1243 3637 Mockakoppar 6 st. Silver, Ryssland. Vikt ca 649g.
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:50)
1243 3202 Mockaservis 3 delar, silver. Vikt: ca 490 g.
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:24)
1243 3560 Mortel mässing. Höjd: 20, diameter: 20 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:13)
1243 3616 Nattygsbord Ett par, 1940-/50-tal, mahogny. Bredd: 53, djup: 34 cm, höjd: 53 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:47)
1243 3467 Nattygsbord ett par, Gustaviansk stil. Bredd: 47. Djup: 41 cm, höjd: 70 cm, nyckel
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:38)
1243 3320 Nattygsbord Ett par, Kerstin Hörlin-Holmquist (1925-1997), Sverige. Triva-serien för NK Nordiska Kompaniet, etiketterad, mahogny. Bredd: 50. Djup: 47 cm, höjd: 55 cm
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:00)
1243 3041 Nattygsbord ett par, mahogny. Bredd: 50, djup: 34 cm, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:18)
1243 3523 Nattygsbord Teak, med låda, Svenska Möbelfabrikerna AB. Bredd: 48, djup: 37 cm, höjd: 52 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:22)
1243 3559 Oljelampa Howell Birmingham
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:13)
1243 3214 Oljemålning Adrian van Arkel (1924-2006), Sverige. Stockholm. Olja på duk, signerad. 40x60
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:26)
1243 3290 Oljemålning Arvid Bergren, Sod 1944. Olja på pannå, 45x37
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:56)
1243 3162 Oljemålning Arvid Nilsson, Fruktstilleben, signerad. Olja på pannå, 47x59
1243 3067 Oljemålning Bertil Wahlberg (f. 1923), Sverige. Barn, Signerad. Olja på duk, 80x63
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:33)
1243 3083 Oljemålning Bertil Widbrant (f. 1914), Sverige. Sträckande änder, Signerad. Olja på duk, 48x60
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:34)
1243 3014 Oljemålning Brita Naess (1901-1965), Sverige. Fransk lantgård. Signerad, daterad 1928. Olja på duk, 24x33 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:19)
1243 3151 Oljemålning Calle Nyland (f. 1907), Sverige. Signerad, daterad 1932, vinterlandskap. Olja på pannå, 22x31
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:54)
1243 3685 Oljemålning Christian Björn Larsen (1931-1993), Sverige. Flickor, signerad. Olja på pannå, 25x65
1243 3234 Oljemålning Einar Palme (1901-1993), Sverige. Stockholm. Olja på duk, signerad. 18x28
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:42)
1243 1103 Oljemålning Elsie Stenström (1919-2003), Sverige. Blommor. Signerad, daterad 1966. Olja på duk, 82x65 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:51)
1243 3065 Oljemålning Folke Karlsson (1907-1984), Sverige. Motiv från söder. Signerad, daterad -72. Olja på pannå, 26x34
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:31)
1243 3289 Oljemålning G Lilliedahl, par på bänk, signerad, 70. Olja på duk, 59x65
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:51)
1243 3532 Oljemålning Gunnar Zetterström (1902-1965), Sverige. Möja. Olja på pannå, signerad. 40x58
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:37)
1243 3226 Oljemålning Gunnar Zetterström (1902-1965), Sverige. Stockholm. Olja på pannå, signerad. 45x60
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:36)
1243 1197 Oljemålning Hans-Erik Eriksson (1921-1997), Sverige. Kust. Olja på pannå, signerad, 41x60
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:10)
1243 3666 Oljemålning Isidor Woxberg (1887-1953), Sverige. Dresden. Signerad, daterad -22. Olja på duk, 31x37
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:20)
1243 3147 Oljemålning Jan Sigfrid Alfons Carlsson (1900-1985), Sverige. Signerad, daterad -49, man. Olja på pannå, 54x44
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:47)
1243 3656 Oljemålning Johan Heijer (1876-1961), Sverige. Blomsterstilleben. Signerad, daterad -47. Olja på duk, 47x39
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:22)
1243 3082 Oljemålning John Haavs Johnson (1915-1968), Sverige. Stilleben, Signerad. Olja på duk, 58x72
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:25)
1243 1404 Oljemålning José Estoardo Barrios Carillo (född 1955), "Utan titel", signerad. Olja på duk, 100x100
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:28)
1243 3064 Oljemålning Karl Vilhelm Anstensen (1913-2001), Norge. Blåsippor, Signerad. Olja på duk, 34x45
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:30)
1243 3105 Oljemålning Kia Wetterström, Pojkar med fiskespö, Signerad, 16x11
1243 1013 Oljemålning Kjell Strandqvist (f. 1944), Sverige. Komposition. Signerad, daterad -82. Olja på duk, 50x55 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:14)
1243 3684 Oljemålning Lars Norrman (1915-1979), Sverige. "Amazonas". Signerad. Olja på pannå, Kvinna, 51x16 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:31)
1243 3650 Oljemålning Lennart Börje Vestberg (f. 1934), Sverige. Stockholm, signerad. Olja på duk, 39x59
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:09)
1243 3165 Oljemålning Martin Säflund (1894-1976), Sverige. Landskap med hässjor, signerad. Olja på pannå, 53x63
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:18)
1243 3153 Oljemålning Mats Hådell (f. 1958), Sverige. Bro, signerad. Olja på duk, 54x64
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:57)
1243 1544 Oljemålning Nisse Zetterberg (1910-1986), Sverige. Kust. Signerad, daterad -30. Olja på pannå, 29x45
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:23)
1243 3066 Oljemålning Oddmar Björklund (1907-1997), Sverige. Damm, Signerad. Olja på duk, 54x45
1243 1412 Oljemålning Oidentifierad Konstnär, Fartygsporträtt, signerad. Olja på duk, 62x99
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:40)
1243 3047 Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal, hundporträtt, papper, 21x15
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:34)
1243 1402 Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal, Signerad Noterman, gårdsscen. Olja på pannå, 33x26
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:16)
1243 3235 Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal, Stadsvy med kanal. Olja på duk, 25x18
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:44)
1243 3124 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Komposition. Olja på duk. Olja på pannå, 40x71 cm
1243 3312 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad S G-et, 1911, Borgholm. Olja på pannå, 24x33
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:34)
1243 3160 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Cesari -58, "Eve le Peche". Olja på duk, 41x33
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:08)
1243 3069 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Feuchet, Kust med fyr. Olja på duk, 19x24
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:53)
1243 3660 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Landskap med figurer. Olja på duk, 43x70
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:33)
1243 3073 Oljemålning R Rosini, blomsterstilleben, signerad. Olja på duk, 24x19
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:09)
1243 3164 Oljemålning Robert Jäckel (1872-1952), Sverige. Midsommar Båven Södermanland. Signerad, daterad 1922. Olja på duk, 34x47
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:15)
1243 3002 Oljemålning Rolf Mellström (1896-1953), Sverige. Signerad, daterad -36. Olja på pannå, Havsörn, 40x59
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:52)
1243 4016 Oljemålning Rolf Mellström (1896-1953), Sverige. Signerad, daterad 1939. Olja på duk, Kråkor, 89x115
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:50)
1243 3125 Oljemålning Signerad HALL, "Lövholmen". Olja på duk, 66x58
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:48)
1243 3537 Oljemålning signerad. Cederholm, Fåglar. Olja på duk, 67x59
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:45)
1243 1149 Oljemålning Sigvard Simonsson, Vinterlandskap med skidåkare. Signerad. Olja på duk, 60x90 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:33)
1243 3036 Oljemålning Sten Ekendahl (1897-1968), Sverige. Kust, 58x95, Signerad. Olja på duk
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:14)
1243 3123 Oljemålning Sven Inge Höglund (1935-2008), Sverige. Signerad, daterad 1967 respektive 1970. Olja på duk, ca 24x24 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:45)
1243 3525 Oljemålning Sven Ivarsson, Kust, signerad. Olja på duk, 100x81
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:39)
1243 3530 Oljemålning Sven Ivarsson, Kust, signerad. Olja på duk, 37x45
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:35)
1243 3081 Oljemålning Tage Hedqvist (1909-1997), Sverige. Signerad, daterad -53, Stad. Olja på duk, 32x40
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:24)
1243 3607 Oljemålning Valerij Chirkov (f. 1943). "Sunshine I can fly". Signerad. Olja på pannå, 76x46
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:03)
1243 1147 Oljemålningar 2 st, + bok, Anna Kalinitchenko Jalpachik (1954-2013), Ukraina/Sverige. Monogramsignatur. Olja på pannå, 16x14,27x21
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:29)
1243 1371 Oljemålningar 2 st, Jan Naliwajko (f. 1938), Sverige. 197. Olja pannå, 22x16 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:41)
1243 3655 Oljemålningar 2 st, Johan Heijer (1876-1961), Sverige. Mansporträtt, Signerade. Olja på pannå, 33x26
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:22)
1243 3298 Orietn matta 154x240
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:01)
1243 3338 Pappkartonger 8 st, Papeleria Fernandez. Längd: 35cm. Djup: 24,5cm. Höjd: 9cm.
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:30)
1243 3295 Parti bijouterier
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:03)
1243 3524 Parti koppar diverse
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:35)
1243 3626 Parti porslin 8 delar, Imaridekor, Japan. Höjd: 9-26 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:23)
1243 3554 Parti silver diverse
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:04)
1243 3021 Parti silver diverse
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:57)
1243 3674 Parti smycken Bijouterier, bland annat silver, i lackask
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:16)
1243 3618 Pianopall längd: 57 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:43)
1243 1551 Picknickväskor + papperskorg, 3 delar, Taffel, friluftsservis, Bernadotte & Bjørn, Sigvard Bernadotte (1907-2002), Sverige
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:32)
1243 3548 Piedestal elefant, keramik. Höjd: 45 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:57)
1243 3286 Piedestal höjd: 80 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:53)
1243 3285 Piedestal höjd: 81 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:53)
1243 3186 Piedestal med stenskiva. Höjd: 65 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:31)
1243 3185 Piedestal med stenskiva. Höjd: 71 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:30)
1243 3576 Piedestal med stenskivor. Höjd: 66
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:35)
1243 3061 Piedestal Stenskiva, 25. Djup: 25 cm, höjd: 53 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:22)
1243 3213 Plafonder 3 st. Diameter: 30-36
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:29)
1243 3514 Pluntor + glas, 6 delar. Höjd: 8-22,5
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:01)
1243 3276 Porslin Kina, 7 del
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:39)
1243 3346 Prydnadsurnor ett par, Trä, Porfyrimitation, Signerade, höjd: 23 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:45)
1243 3049 Ragusked Silver London, William Bateman. Längd: 30. Vikt ca 124g.
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:33)
1243 3181 Ram Sekleskiftet, oljetryck med änglar, ramens innermått: 47x35
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:05)
1243 3628 Relieftavlor 2 st, brons. Diameter: 26-31 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:27)
1243 3053 Ring 14k, USA, 6g brutto, med pärla. Ringmått: 16,5mm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:42)
1243 3025 Rökelsekar 2 st. Orientaliska. Höjd: 26-27
S�ldes f�r 11.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:44)
1243 1393 Rökelsekärl 3 st, Glaserat lergods, Kina. Höjd: 10-22
1243 3198 Röllakan Längd: 227cm. Djup: 165cm.
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:11)
1243 3010 Ryamatta 76x128
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:54)
1243 3011 Ryamatta 96x150
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:55)
1243 3145 Salt / pepparströare 2 delar, Skultuna, Sigvard Bernadotte (1907-2002), Sverige. Höjd: 11,5 ca
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:19)
1243 3503 Salt-/pepparkar + senapsburk+ bricka, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsberg. Längd: 18 cm. Höjd: 5 cm ca
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:43)
1243 3438 Saltkar ett par, silver, glasinsats. Längd: 6 cm. Vikt: ca 139g (m glas). Skeda. Vikt: ca 8g.
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:10)
1243 3466 Sängram Gustaviansk stil, 180x200
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:33)
1243 3319 Sängram Kerstin Hörlin-Holmquist (1925-1997), Sverige. Mahogny110x200
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:55)
1243 3411 Scarf Hermes, i originalförpackning, "La Perriere". Längd: 87cm. Bredd: 87cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:52)
1243 3130 Schackspel Bräde + pjäser, metallpjäser. Höjd: 6-8,5
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:32)
1243 3404 Sekretär Intarsia, 1940-tal. Bredd:76. Djup: 42 cm, höjd: 96 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:24)
1243 2074 Serigrafi Pablo Picasso (1881-1973), Spanien. Signatur i tryckplåt, numrerad 371/666. Motivet: 26x19 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:38)
1243 3543 Serveringsvagn Längd: 75cm. Djup: 45cm, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:53)
1243 3509 Serveringsvagn mahogny, mässing, Längd: 115 cm. Djup: 70 cm, höjd: 83cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:49)
1243 3558 Servis 57 del ca, Chloe, Karl Lagerfeldt, Hutschenreuther
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:06)
1243 3392 Servisdelar 11 delar, Blå Eld + kanna Koka Blå, Rörstrand
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:34)
1243 3275 Servisdelar 32 delar, Vineta, Rörstrand
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:35)
1243 3597 Servisdelar 44 delar, Grön Anna, Rörstrand
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:43)
1243 3642 Servisdelar 5 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Berså, Gustavsberg 1960-1974, stiliserade gröna blad på vit botten, diameter: 5-2. Längd: 15
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:52)
1243 3351 Servisdelar Gustavsberg, Flytande Blått
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 21:03)
1243 3349 Servisdelar Gustavsberg, Flytande blått, 3 delar, Uppläggningsfat 2 st + terrin. Längd: 36-44
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:49)
1243 3170 Sidenmålning Kina, 17x19
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:43)
1243 3359 Sidenschal Inddien, 180x56
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:20)
1243 3448 Silver 4 delar, diverse
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:19)
1243 3260 Sjöskumspipa längd: 12 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:17)
1243 3416 Skål + fat på fot, 2 delar, kristall och nysilver, Böhmen. Längd: 37, höjd: 7-33 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:57)
1243 3412 Skål Arabia, Hilkka-Liisa Ahola (f. 1920), Finland. Diameter: 29, höjd: 6 cm
1243 1075 Skål Flygsfors, Poul Kedelv. Längd: 30
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:39)
1243 3663 Skål keramik, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand. Längd: 16, höjd: 8 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:06)
1243 3396 Skål Lergods, delvis glaserad, diameter: 45, höjd: 174 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:59)
1243 3212 Skål med lock, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Höjd: 16
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:20)
1243 3636 Skål silver. Diameter: 16,5cm. Vikt: ca 166 g.
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:47)
1243 3191 Skål silver. Höjd: 10 cm. Vikt ca 153 g.
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:38)
1243 3692 Skålar + vas, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Diameter: 12-14 cm, höjd: 10 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:03)
1243 3342 Skålar 19 st, Ingegerd Råman (f. 1943), Sverige. Höjd: 6-12,5cm. Diameter: 7-13cm.
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:36)
1243 3582 Skålar 2 st, Kosta Boda, Anna Ehrner & Bertil Vallien. Diameter: 22-35
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:52)
1243 3179 Skålar 6 st, Krenit, Danmark. Diameter: 12,5
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:19)
1243 3009 Skåp Teak, 50/60-tal, Bredd: 114 cm. Djup: 45 cm. Höjd: 160 cm, nyckel
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:17)
1243 3240 Skåp / sideboard Indien, Raja. Längd: 150, djup: 45 cm, höjd: 94 cm
S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:48)
1243 3561 Skeppsur + barometer, Pilot. Diameter: 22 cm
1243 3562 Skeppsur + barometer, Taiwan. Diameter: 22 cm. Utan glas.
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:17)
1243 3068 Skiss Carl Kylberg (1878-1952), Sverige. Skissboksblad, (ej signerad, bladets mått: 16x13
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:49)
1243 3175 Skoknekt + skål. Längd: 26, diameter: 21 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:55)
1243 3114 Skrivbord 1800-tal, mahogny, läderskiva. Bredd: 148, djup: 81 cm, höjd: 78 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:37)
1243 1438 Skrivbord bemålat. 1800-tal, Bredd: 120. Djup: 65 cm, höjd: 74 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:11)
1243 3398 Skrivbord Sent 1800-tal, läderskiva. Bredd: 118, djup: 56 cm, höjd: 77 cm
1243 3050 Skrivmaskin Hermes Baby, 28x28 ca, metallkåpa
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:38)
1243 1054 Skulptur Alabaster, Hund. Längd: 28
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:20)
1243 3284 Skulptur brons, barn med boll. Höjd: 13
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:49)
1243 3325 Skulptur Efter Antiken, Kallbrons. Höjd: 42
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:01)
1243 3564 Skulptur Fågel, glas, Italien. Höjd: 50
1243 3031 Skulptur Falk, Hutschenreuther. Höjd: 31 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:06)
1243 3239 Skulptur Glas, Murano. Höjd: 28
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:52)
1243 3208 Skulptur hand. Patinerad metall. Höjd: 37 cm
S�ldes f�r 8.600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:44)
1243 3550 Skulptur Häst, trä, omkring 1900. Höjd: 35 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:59)
1243 3583 Skulptur lergods, Duva. Höjd: 32
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:54)
1243 1341 Skulptur Mari Simmulson (1911-2000), UE Upsala-Ekeby. Höjd: 23
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:57)
1243 3279 Skulptur Marmor. Höjd: 20
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:42)
1243 3222 Skulptur Mask, Gips. Höjd: 24
1243 3253 Skulptur Orientalisk, lergods. Höjd: 11
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:07)
1243 3377 Skulptur Porslin, par. Höjd: 35
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:54)
1243 3549 Skulptur terrakotta, Militär, Italien. Höjd: 94
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:58)
1243 1395 Skulptur Trä, Bemålad, Kina. Höjd: 35
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:37)
1243 9382 Skulptur Willi Fischer (1925-2019), Sverige. Fisk. Ego Stengods Lidköping. Märkt EGO Stengods Fischer. Stengods. Höjd: 13 cm
1243 3529 Skulpturer 2 st, barn, Parian, Gustavsberg. Höjd: 22 cm ca
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:39)
1243 3329 Skulpturer 2 st, Dagny Zachrisson. Höjd: 9-19
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:16)
1243 3589 Skulpturer 2 st, Gustavsberg, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. All Världens Barn. Höjd: 11-12
1243 3680 Skulpturer 2 st, Nao, Spanien, Spanien. Höjd: 22-25
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:27)
1243 3131 Skulpturer 2 st, vitsvansad hjort, bemålad gips & porslin. Höjd: 14
1243 3236 Skulpturer 2 st. Höjd: 12-14
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:47)
1243 3388 Skulpturer 2 st. Sten, flodhästar. Längd: 20
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:21)
1243 3417 Skulpturer 3 st, Royal Copenhagen, Barn / par. Höjd: 17-20
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:02)
1243 3418 Skulpturer 3 st, Royal Copenhagen, H C Andersen. Höjd: 9-19
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:06)
1243 3313 Skulpturer 4 delar, malakit. Längd: 4 - 10
1243 3122 Skulpturtavla Axel Wallenberg (1898-1996), Sverige. Gips, signerad. Motivet: 24x30
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:44)
1243 3051 Slädpläd Fårskinn, Forsa Hälsingland, 170x130 ca, Modell äldre
1243 3619 Slagbord Bredd: 30 + 2x 50, djup: 70 cm, höjd: 74 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:46)
1243 3493 Snurrpall trä. Modell äldre. Längd: 34cm. Djup: 34cm. Höjd: 64cm.
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:22)
1243 3633 Sockerskål silver, England. Längd: 12, höjd: 11. Vikt: ca 141 g.
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:42)
1243 3203 Sockersuska silver. Höjd: 17. Vikt: ca 190 g.
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:24)
1243 1413 Sockertång mässing, antik. Längd: 11 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:40)
1243 3055 Soffa Karl Johan, mahogny. Längd: 190
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:49)
1243 3245 Soffbord med glaskiva, hylla, Jugend. Diameter: 64, höjd: 63 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:55)
1243 3505 Soffbord teak, Tingströms, Aristokrat, Bredd: 120cm. Djup: 60cm, höjd: 56 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:43)
1243 3658 Spegel Gustaviansk stil, 70x29
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:30)
1243 3507 Spegel höjd: 142 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:47)
1243 3573 Spegel mahogny. Diameter: 38 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:33)
1243 3511 Spegel nutida, Spini, Italien, 136x80
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:51)
1243 3263 Spegel Nyrokoko, 175x80
S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:24)
1243 1249 Spegel Nyrokoko. Reliefmotiv med puttom 61x61
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:34)
1243 3264 Spegel omkring 1900,130x55
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:23)
1243 3455 Spegel Rokokostil, 113x54
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:38)
1243 3469 Spegel Teak, 1950-tal, Lammhults, 96x40
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:44)
1243 3233 Spegelbyrå nyrenässans. Bredd: 110 cm. Djup: 54 cm. Höjd: 250 cm
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:48)
1243 3221 Spegelbyrå sent 1800-tal. Bredd: 105. Djup: 55 cm. Höjd: 190 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:30)
1243 3409 Spelbord rokokostil, omkring sekelskiftet 1900, björk, med glashållare. Bredd: 88. Djup: 44 cm, höjd: 76 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:34)
1243 3281 Spelmarksaskar diverse
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:47)
1243 3229 Spelmarksskrin diverse
1243 3231 Spelmarksskrin Motivet
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:42)
1243 3386 Spjälstolar Ett par
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:15)
1243 3569 Stekfat + 5 skålar, England. Diameter: 14 cm, längd: 42 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:24)
1243 3345 Stekfat + 8 tallrikar, Masons Game bird. Längd: 43, diameter: 26 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:44)
1243 3046 Stol Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. Sadelgjord
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:30)
1243 3247 Stolar 4 st, Gustaviansk stil
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:59)
1243 3400 Stolar 4 st, rokokostil
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:18)
1243 3059 Stolar 5 st, Karl Johanstil
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:08)
1243 3403 Stolar Ett par, gustaviansk stil
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:23)
1243 3405 Stolar Ett par, Nyrokoko
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:25)
1243 3262 Stop + fat, 1800-tal. Höjd: 26, diameter: 34 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:21)
1243 3423 Supkoppar 9 + 1 st, silver, Sverige. Höjd: 5-5,5. Vikt ca 280 g.
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:11)
1243 3241 Sybord mahogny, Nyrokoko. Diameter: 45. Höjd: 76 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:50)
1243 1409 Syutensilier Emil Olson, Eskilstuna, 4 delar i etui. Längd: 8,5-17,5cm.
1243 3271 Takarmatur glas. Höjd: 45 ca.
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:34)
1243 3330 Takarmatur Gustaviansk stil. Blå iläggsskål. Höjd: ca 80 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:18)
1243 3138 Takarmatur Hans-Agne Jakobsson (1919-2009), Sverige. Markaryd, mässing och trä. Höjd: 40 ca
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:00)
1243 3139 Takarmatur Månskensampel, omkring 1900. Höjd: 40 ca
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:08)
1243 3199 Takarmatur mässing, glas. Höjd: 55 cm ca
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:12)
1243 1304 Takarmatur mässing. Höjd: 70
1243 3373 Takarmatur mässing. Höjd: 80
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:09)
1243 3546 Takarmatur med prismor. Höjd: 40 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:55)
1243 3593 Takarmatur metall. Höjd: ca 50
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:17)
1243 3595 Takarmatur nutida. Diameter: 42 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:30)
1243 3134 Takarmatur nysilver, 5. 55. Längd: 59cm. Djup: 59cm. Höjd: 54cm.
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:49)
1243 3594 Takarmatur prismor. Höjd: ca 45
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:14)
1243 1025 Takarmatur Tiffanystil, diameter: 42
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:50)
1243 3090 Takarmaturer Ett par, Metall / Glas, nutida. Höjd: 63
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:59)
1243 3087 Tallrikar + assietter, 4 + 4 delar, Valencia, Ulla Procopé (1921-1968), Finland. Arabia, Finland. Lanserades 1962. Handmålad dekor i koboltblått mot vit botten. Märkt ARABIA FINLAND UP, diameter: 20-26
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:47)
1243 3205 Tallrikar 12 st, Ryska sagor, diameter: 19 cm
1243 3350 Tallrikar 36+ 9 st, Gustavsberg, Flytande blått. Diameter: 24-25cm.
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:57)
1243 3439 Tallrikar 4 st, Kina. Diameter: 22
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:14)
1243 3201 Tallrikar 4 st, Kina. Diameter: ca 21
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:11)
1243 9582 Tallrikar 4 st, kompaniporslin. Diameter: 25 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:59)
1243 3440 Tallrikar 6 st, Kina. Diameter: 20,5
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:11)
1243 3034 Tallrikar Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. "Princess", Gustavsberg 1939. Svart och grön dekor på flintgods. Diameter: 21-26 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:08)
1243 3116 Tamburmajor Metall, med paraplyställ. Höjd: 200
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:38)
1243 3019 Tårtgafflar 12 st, silver, Etyi. Vikt: ca 170 g. Längd: 13cm.
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:55)
1243 3106 Tavla Reliefmotiv, S: t Erik. Motivet: 22x13
1243 3348 Te / kaffegods 29 delar, Boj, Gefle
1243 3608 Te / kaffeservis 24 delar, Mason´s, England
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:19)
1243 3029 Te / kaffeservis 4 delar, nysilver. Höjd: 10-15
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:01)
1243 3343 Tekanna Jonas Lindholm, Keramik. Höjd: 19
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:42)
1243 3500 Tekanna Rörstrand. Höjd: 14 cm
1243 3502 Tekoppar 2 st, Tahiti och Valencia
1243 3475 Tekoppar 6 st Josefin, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. + 2 extra fat
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:11)
1243 3591 Tekoppar 6 st, + kaffekoppar 5 st, Arabia
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:06)
1243 3480 Termosar 3 st + extra proppar, 1950-tal, bland annat Sissi, Nils Johan respektive Sigvard Bernadotte. Höjd: 21,5-32cm.
1243 3584 Terrin med lock, Frankrike. Längd: 34
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:00)
1243 3355 Terriner med lock, Ett par, Kina. Längd: 23, höjd: 19 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:00)
1243 3277 Teservis 21 delar, Myott, Staffordshire
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:39)
1243 3315 Teservis 28 delar, Sovjetunionen USSR
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:37)
1243 3282 Teservisdelar 17 + 17del, Spode & Grindley, Spodes Italian & Scenes after Constable
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:43)
1243 1520 Teservisdelar 18 delar, Menuett, Arthur Percy (1886-1976), Sverige. Gefle
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:56)
1243 3072 Teservisdelar mm 24 delar, Spalje, Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsberg
1243 3444 Teskedar 13+ 1 delar, silver, Finland. Längd: 12-13. Vikt: ca 138 g.
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:15)
1243 3107 Textiltavlor 2 st, Barbro Löthman, Flickor. Motivet: 15x10
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:39)
1243 3545 Tidningsställ England, Längd: 45 cm. Djup: 33 cm, höjd: 50cm
1243 3110 Tidningsställ mässing. Längd: 40, höjd: 40 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:18)
1243 3510 Toilettebord med spegel+ pall, Laura Ashley, Bredd: 110cm. Djup: 45cm, höjd: 78+ 61 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:50)
1243 2154 Torrnål Franco Leidi (f. 1933), "Social omfamning". Signerad, daterad 1968, numrerad 14/20. Motivet: 24,5x31,5 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 mars 2019 06:13)
1243 3327 Torrnål Hasse Lindroth (f. 1938), Sverige. Slussen med gam, 2010,65x150, bladets mått: 26x40, löst blad
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:13)
1243 3495 Trädgårdsgrupp 3 delar, metall / trä, bemålad, fällbar, diameter: 90, höjd: 63 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:24)
1243 3120 Träsnitt kunisada (1786-1865), Kvinna. Motivet: 71x24
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:09)
1243 3498 Träsnitt Stig Sellén (f. 1924), Sverige. Havskosmos l, 12/15. Motivet: 21x24
1243 2129 Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Hästar och ryttare, 2/10. Signerad, -63. Motivet: 20x82
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:15)
1243 2174 Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, daterad 77,84/360. Motivet: 34x55
1243 2206 Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Slottet. Signerad, daterad 1971,14/360. Motivet: 24x40
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:07)
1243 3399 Tygklädd pall + kuddar. Längd: 123
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:17)
1243 3518 Urna marmor. Höjd: 42
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:29)
1243 3652 Våg i glasmonter, + vikter. Längd: 46, djup: 24 cm, höjd: 47 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:09)
1243 3256 Vägghyllor 2 st, Orientaliska, Lackarbeten. Längd: 24
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:12)
1243 3586 Väggplatta Upsala-Ekeby, Mari Simmulson (1911-2000), Sverige. 19x15
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:58)
1243 3048 Väggskulptur Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad OB -91,24x18
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:32)
1243 3266 Väggur 51x50
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:26)
1243 3288 Väggvitrinskåp Bredd: 75 cm, djup: 25 cm, höjd: 119 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:07)
1243 3517 Väktarur J Bürh Original, mässing. Diameter: 8 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:13)
1243 3563 Vällingklockor 4 st, MMG. Höjd: 18cm. Diameter: 19cm.
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:18)
1243 3420 Vas + skål, 2 delar, Kosta Boda, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Höjd: 10-29
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:04)
1243 3623 Vas + skål, Cloissonné. Höjd: 14-18 cm ca
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:18)
1243 3129 Vas Kina, porslin. Höjd: 38
1243 3606 Vas Kina. Höjd: 40
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:57)
1243 1417 Vas kristall, Orrefors, graverad dekor. Höjd: 23
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:55)
1243 3649 Vas Made in Italy. Höjd: 35 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:07)
1243 3023 Vas Meissen + brödkavel. Höjd: 24 längd: 40 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:00)
1243 3474 Vas Orientalisk. Höjd: 44
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:05)
1243 3504 Vas Orrefors. Höjd: 30 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:43)
1243 3497 Vas Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Ur Karneval, Gustavsberg 1958-1962, fajans med målad dekor av olika fantasifigurer. Höjd: 40 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:31)
1243 3429 Vas Tapio Wirkkala (1915-1985), Finland. Iittala. Höjd: 16
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:22)
1243 3127 Vas Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Kvinna & Kerub, Kosta. Höjd: 27
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:04)
1243 3038 Vas Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Höjd: 11,5
1243 3070 Vas på ställning Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 20
1243 3167 Vaser 2 st, Italien. Höjd: 31-50 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:05)
1243 3602 Vaser 2 st, Japan. Höjd: 10-21
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:25)
1243 3625 Vaser 5 st, Cloissonné. Höjd: 12-25 cm ca
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:28)
1243 3622 Vaser Ett par, cloissonné. Höjd: 26 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:15)
1243 3620 Väskor 2 st, "Pan Am"
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:48)
1243 3551 Vettar 2 st, Frankrike. Längd: 26-34 cm ca
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:09)
1243 3328 Vikskärm längd: 4x45 cm, höjd: 140 cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:18)
1243 3434 Vinglas 11 st, etsad dekor. Höjd: 18
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:04)
1243 3335 Vinglas 12 st, Wingård, Åke. Höjd: 20
1243 3671 Vinglas 5 st. Höjd: 19 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:53)
1243 3669 Vinglas 6 st. Graverad dekor. Höjd: 18
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:46)
1243 3635 Vinkanna nysilver / kristall. Höjd: 27
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:47)
1243 3441 Vinprovarglas 7 st. Höjd: 17
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:12)
1243 3372 Vitrinskåp 1800-tal, Intarsia. Bredd: 55, djup: 30 cm, höjd: 89 cm, nyckel
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:54)
1243 3456 Vitrinskåp England, mahogny. Bredd: 140, djup: 46 cm, höjd: 178 cm, nyckel
1243 3089 Vodkakoppar + karaff, Silver / kristall, 9 delar, 3 st silverhållare saknar glas. Höjd: 7-20. Vikt karaff med glas ca 713g. Vikt kopphållare (utan glas): ca 167g.
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:58)
1243 3496 Whiskyglas 8 st, Orrefors. Höjd: 8 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:22)
1243 3588 Ytterfoder ett par, Waldemarsudde. Höjd: 19
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:00)
1243 3610 Ytterfoder marmor, 14x14, höjd: 10 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:23)