Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 25 mars 2019 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1243 8076  Akvarell A Hökenberg, Qvastmakerbacken, Stockholm, signerad. 40x55

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:35)

1243 3513  Akvarell Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. "Väntan", signerad. 43x34

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:53)

1243 3301  Akvarell Harry Wichmann (1916-1993), Sverige. Sommar, signerad, 15x20

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:01)

1243 1137  Akvarell J Johansson, Vinterlandskap, signerad. 25x45

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:06)

1243 3146  Akvarell John Wierth (1920-2003), Sverige. Träd, Signerad. Motivet: 49x63

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:46)

1243 1003  Akvarell Lennart Aschenbrenner (f. 1943), Sverige. Signerad, daterad -87, ca 10x14,5 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:32)

1243 1058  Akvarell Michael Shevarjov (f. 1958), Ryssland. Gatubild, 69x47

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:35)

1243 1321  Akvarell Nils Tirén (1885-1935), Sverige. Ren, signerad. 24x35

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:54)

1243 3479  Akvarell Persien Boksida. Motivet: 24,5x15

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:24)

1243 1142  Akvareller 2 st, Oidentifierad konstnär. Signerad. Italien, 22x29

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:13)

1243 2034  Akvatintetsning Arvid Luik, "Höstsvampar". Signerad, numrerad 16/50. Motivet: 50x39 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:30)

1243 3238  Ametister Bergkristall, diverse, 8 delar

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:47)

1243 3370  Ampel keramik, ansikte. Höjd: 16

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:50)

1243 3269  Amplar Ett par, glas och mässing. Höjd: 50

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:32)

1243 3331  Appliquer ett par, mässing. Höjd: 30

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:19)

1243 3176  Appliquer ett par, Metall, 1920-tal. Höjd: 27

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:56)

1243 3579  Armbandsur omega, 18k, saknar armband. Bottens, diameter: 3cm.

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:39)

1243 1212  Årsur höjd: 32 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:34)

1243 3332  Askkoppar + vattenkanna, 3 delar, bland annat Philippe Starck (f. 1949), metall, PS / Stelton. Längd: 9cm. Djup: 7cm. Höjd: 9cm. Kanna: 13cm Höjd: 24,5cm.

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:24)

1243 3188  Assietter 11 st. Diameter: 17,5 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:29)

1243 3094  Assietter 11 st. Frankrike. Diameter: 18

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:04)

1243 3691  Assietter 6 st, Bo Fajans, Gefle. Diameter: 16 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:03)

1243 3321  Badrumsmöbel glas / krom, nutida. Höjd: 175

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:58)

1243 3506  Bänk Svensk Fur, Längd: 90 cm. Djup: 33 cm. Höjd: 43 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:45)

1243 3287  Barnstolar ett par

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:56)

1243 3521  Barskåp Jordglob, nutida. Höjd: 80

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:02)

1243 3667  Bas Honer. Längd: 98 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:29)

1243 3132  Bestick 39 delar, nysilver, England, i Schatull, bland annat 6 + 6 fiskbestick

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:46)

1243 3071  Bestick 43 delar, Gense, "Focus"

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:04)

1243 3445  Bestick silver, diverse, ca 20 delar, Bruttovikt: 288g.

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:16)

1243 3645  Bestickuppsättning 113 delar, nysilver, bland annat Fiskbestick, England

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:56)

1243 3424  Bläckpenna Mont Blanc, Meisterstück, 14k. Längd: 13,5 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:10)

1243 3299  Blandteknik Japan, 32x22

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:05)

1243 3687  Blandteknik Oidentifierad konstnär. A Wallin, "Blue dot", signerad. Motivet: 16x20

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:37)

1243 3006  Blandteknik på canvas, Anders Albinson, New York, signerad, 2009, ca 98x172 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:32)

1243 3477  Blandteknik / collage Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, GA, komposition, 43x59

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:21)

1243 3408  Blomsterbord Gustaviansk stil, Bemålat. Bredd: 64, djup: 34 cm, höjd: 45 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:33)

1243 3022  Bockbord Bredd: 100 cm, djup: 61 H, 74

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:02)

1243 1475  Bokhylla 1950-tal, mahogny. Bredd: 112, djup: 41 cm, höjd: 164 cm, nyckel

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:07)

1243 3113  Bokhylla Karl Johanstil, mahogny. Bredd: 135, djup: 37 cm, höjd: 135 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:36)

1243 1556  Bokhyllegavlar Ett par, metall. Höjd: 187

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:46)

1243 3664  Bokhylleskåp betsad björk, Bredd: 115 cm. Djup: 27cm. Höjd: 90 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:11)

1243 3220  Bokstöd längd: 38 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:29)

1243 3651  Bonad 140x190, Putti

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:07)

1243 3091  Bordslampa Bergboms, mässing, 1960-tal. Höjd: 54

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:00)

1243 3333  Bordslampa Glas/krom. Höjd: 55

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:21)

1243 3013  Bordslampa jugendstil. Höjd: 44

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:23)

1243 3675  Bordslampa keramik, signerad. Höjd: 65 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:55)

1243 3197  Bordslampa mässing. Höjd: 58 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:05)

1243 3526  Bordslampa nutida, porslin. Höjd: 71cm.

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:30)

1243 3522  Bordslampa Örn. Metall, Höjd: 56

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:04)

1243 3296  Bordslampa Porslin. Höjd: 75cm.

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:59)

1243 3024  Bordslampfot + 3 lampskärmar från Svenskt Tenn Höjd: 32cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:00)

1243 3428  Bordslampfot Orrefors. Höjd: 37

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:30)

1243 3028  Bordslampor Ett par, glasfot. Höjd: 87, nutida

S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:45)

1243 3427  Bordslampor Ett par, Kina. Höjd: 64

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:16)

1243 3309  Bordssurtout nysilver. Höjd: 24 + bricka, nysilver. Diameter: 36

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:23)

1243 3568  Bordstelefon Taxen, replika. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:26)

1243 3672  Bordsur omkring 1900, Junghans, Tyskland, bytt urverk. Höjd: 25

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:10)

1243 3112  Bordsur Tidigt 1900-tal, mahogny. Längd: 24, djup: 14 cm, höjd: 31 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:35)

1243 3336  Braständare Järn. Höjd: 13

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:27)

1243 3630  Brevpressar 2 st. Kosta. Höjd: ca. 7

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:28)

1243 3308  Bricka metall, Orientalisk, diameter: 78

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:25)

1243 1405  Broderi Kina, silke, 1800-tal, 34x60

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:30)

1243 3344  Burk med lock + vas, Upsala Ekeby respektive Gustavsberg. Höjd: 12-15 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:43)

1243 3624  Burkar 4 st, Cloissonné. Höjd: 9-13 cm ca

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:22)

1243 3384  Byrå ek, 6-lådig. Bredd: 70, djup: 40 cm, höjd: cm, höjd: 106

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:08)

1243 3468  Byrå Gustaviansk stil. Bredd: 92, djup: 47 cm, höjd: 79 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:42)

1243 3402  Byrå Sent1800-tal, mahogny. Bredd: 98, djup: 50 cm, höjd: 103 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:20)

1243 3062  Byrå Stenskiva, Intarsia. Bredd: 110. Djup: 49 cm, höjd: 85 cm, nyckel

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:17)

1243 1562  Byrå Teak, 60/70-tal. Bredd: 61. Djup: 52 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:52)

1243 3485  Byrå Teak, Bredd: 82 cm. Djup: 41 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:13)

1243 3489  Champagneglas 6 st, Orrefors. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:19)

1243 3419  Champagneglas 8 st, Anne Nilsson (f. 1953), Sverige. "Clown", Orrefors. Höjd: 26,5 ca

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:04)

1243 3230  Chiffonjé 1800-tal. Bredd: 95. Djup: 53 cm, höjd: 125 cm, nyckel

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:32)

1243 3640  Cigarettändare + sedelklämma, Dupont, Paris, silver, i etui. Vikt: ca 121 g. Cigarettändare Längd: 4cm. Djup: 1cm. Höjd: 4,5cm. Sedelklämm. Längd: 7cm. Djup: 3,5cm.

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:52)

1243 3085  Cigarrskrin silver, Monogram, Importstämplar. Längd: 20,5. Djup: 14 cm, höjd: 9 cm. Vikt: ca 811 g.

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:37)

1243 3686  Collage Oidentifierad konstnär. Komposition. Motivet: 20x29

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:33)

1243 3137  Dalahäst längd: 17 cm, höjd: 18 cm

1243 3484  Dockhus Lundby, med inredning. Längd: 70, höjd: 40 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:12)

1243 3431  Drinkbricka Stelton + tillbehör, mm 6 delar, diameter: 33,5cm.

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:56)

1243 3341  Dubbelkarotter 2 st + 2 brödkorgar bla Wmf. Längd: 26-33

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:35)

1243 3204  Duk + servetter, Linne

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:35)

1243 3360  Dukar 6 st. Linne damast

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:20)

1243 3407  Elementskydd Smide, Träskiva. Längd: 70, djup: 15 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:31)

1243 3668  Elgitarr Sigma. Längd: 98cm.

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:34)

1243 3237  Emaljfat David Andersen, Norge. Diameter: 20,5

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:46)

1243 3539  Emmafåtölj

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:47)

1243 3244  Emmafåtöljer Ett par, 1880-tal

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:56)

1243 3363  Etsning Bruno Ekström (1941-1990), Sverige. "Piano", 26/50. Signerad, daterad -75. Motivet: 25x27

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:49)

1243 3232  Etsning Erik Olsson Sanda (1919-2006), Båtar. Signerad, daterad -69. Motivet: 23x50

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:40)

1243 3689  Etsning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, "Ur olika hål", 1/20. Motivet: 37x50

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:37)

1243 3364  Etsning Richard Årlin (f. 1945), Sverige. "Arkiv", Signerad. Motivet: 12x9

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:45)

1243 2141  Etsning Stig Borglind (1892-1965), Sverige. Heidelberg, signerad. Motivet: 17,5x17,5 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:57)

1243 3104  Etsningar 2 st, Ernst Küsel (1873-1942), Sverige. Getter & skymning, Signerade. Motivet: 20x15

1243 2107  Färglitografi Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Signerad, numrerad 1/99. Motivet: 74x54 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:01)

1243 8394  Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. Gröna Lund. Signerad, daterad 2000, numrerad 260/360, bladets mått: 46x53 cm, oramad

1243 2039  Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. Gröna Lund. Signerad, numrerad 221/360, daterad 2000. Bladets mått: 46x38 cm, oramad

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:18)

1243 2041  Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. Skärgård, HC-upplaga, 6/50, signerad. Motivet: 34x41

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:21)

1243 3621  Färglitografi Björn Lindroth (1931-1999), Sverige. Skärgård. Signerad, numrerad 52/275. Motivet: 32x42 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:49)

1243 2179  Färglitografi Bo Erik Lundqvist (f. 1934), Sverige. HC-upplaga, signerad. Motivet: 40x31

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:37)

1243 2180  Färglitografi Bo Erik Lundqvist (f. 1934), Sverige. HC-upplaga, signerad. Motivet: 40x31

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:38)

1243 3578  Färglitografi Carin Adler (f. 1929), Sverige. Kvällsljus. Signerad, numrerad 43/250. Motivet: 34x46 cm

1243 2115  Färglitografi Carl Fredrik Reuterswärd (1934-2016), Sverige. "Take off". Signerad, numrerad 5/100. Motivet: 41x62

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:48)

1243 2112  Färglitografi Egill Jacobsen (1910-1998), Danmark. Komposition. Signerad, numrerad 16/310. Motivet: 56x44 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:09)

1243 3694  Färglitografi Erik Olson (1901-1986), Sverige. Signerad, daterad 1962. Numrerad. Motivet: 50x35 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:39)

1243 3538  Färglitografi Erkers Marie Persson (f. 1954), Sverige. Dalarna. Signerad, numrerad 152/360. Motivet: 42x60 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:46)

1243 3211  Färglitografi Fernandez Arman (1928-2005), Frankrike. Signerad, numrerad 104/200, bladets mått: 70x50 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:36)

1243 3304  Färglitografi Gösta Gustavson (1931-2008), Sverige. Tantolunden. Signerad, numrerad 256/300. Motivet: 56x44 cm

1243 3536  Färglitografi Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, daterad -81,131/360. Signerad. Motivet: 49x64

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:44)

1243 3077  Färglitografi Gunnar Brusewitz (1924-2004), Sverige. Storlom. Signerad, numrerad 138/450. Motivet: 42x58 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:21)

1243 3079  Färglitografi Gunnar Brusewitz (1924-2004), Sverige. Sträckande änder. Signerad, numrerad 12/350. Motivet: ca 29x38 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:21)

1243 3180  Färglitografi Gunnar von Gegerfelt (f. 1926), Sverige. Signerad, numrerad 53/290, motivet: 27x38 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:05)

1243 2028  Färglitografi Hans Viksten (1926-1987), Sverige. Fågelen. Signerad, daterad 1983, HC 31/40rim: 44x61

1243 3163  Färglitografi Herman Pfeiffer (1874-1960), USA. "Glassbox". Signerad, numrerad 7/80, ca 76x52 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:14)

1243 3004  Färglitografi Jan Andersson, EA-upplaga, 8 /15, signerad, bladets mått: 76x57

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:18)

1243 3535  Färglitografi Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Stockholm. Signerad, numrerad 211/290. Motivet: 39x50 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:43)

1243 3209  Färglitografi Karl Momen (f. 1935), Signerad, numrerad 116/150, daterad -99. Motivet: 42x41 cm, med bok

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:13)

1243 3683  Färglitografi Lars Melander (f. 1939), Sverige. "Vinter", 6/150. Signerad, daterad -91, bladets mått: 60x43 ca

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:30)

1243 3161  Färglitografi Leida Rives, 20/30. Signerad, daterad 1956, komposition. Motivet: 40x35

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:13)

1243 3465  Färglitografi Lena A Linderholm (f. 1947), Sverige. Signerad, numrerad 112/175, bladets mått: 83x59 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:35)

1243 3531  Färglitografi Lena A Linderholm (f. 1947), Sverige. Signerad, numrerad 174/175. Motivet: 23x28 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:36)

1243 3688  Färglitografi Leopold Fare (1926-1996), Sverige. HC-upplaga, 4/36, Signerad. Motivet: 45x57

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:36)

1243 3080  Färglitografi Maria Hillfon (f. 1945), Sverige. Vallmo. Signerad, numrerad 351/380. Motivet: 35x28 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:23)

1243 2194  Färglitografi Max Walter Svanberg (1912-1994), Sverige. Motivet: 65x53 cm. Tryckt signatur, ej numrerad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:31)

1243 2083  Färglitografi Max Walter Svanberg (1912-1994), Sverige. Signerad, daterad 1969,33/250, bladets mått: 60x45

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:33)

1243 3528  Färglitografi Oidentifierad konstnär. Motivet: 100x75

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:32)

1243 2023  Färglitografi Olle Bonniér (1925-2016), Sverige. Signerad EA-upplaga, bladets mått: 56x76 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:09)

1243 3224  Färglitografi Olle Hagedahl, Butik, 56-upplaga, signerad. Motivet: 37x51

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:33)

1243 2137  Färglitografi Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Signerad, PT. Bladets mått: ca 55x66

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:48)

1243 2078  Färglitografi Peter Dahl (f. 1934), Sverige. "Farmors hus". Signerad, numrerad 134/375. Bladets mått: 43x30 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:29)

1243 2077  Färglitografi Peter Dahl (f. 1934), Sverige. Signerad, daterad 1980,15/250. Motivet: 26x42

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:27)

1243 1452  Färglitografi Petter Thoen (f. 1943), Signerad, numrerad 215/350, bladets mått: 32x46 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:03)

1243 2146  Färglitografi Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Signerad, PT. Ett flygplan bland moln. Motivet: 39x49 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:07)

1243 3227  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Fyr. Signerad, numrerad 60/260. Motivet: 31x49 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:37)

1243 2055  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Båthus. Signerad, numrerad 188/310. Motivet: 18x29 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:47)

1243 2065  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Fiskeläge. Signerad, numrerad 259/300. Motivet: 22x32 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:31)

1243 3026  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Gillöga-Storskär. Signerad, numrerad 1/200. Motivet: ca 27x42 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:31)

1243 2158  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 36/300. Motivet: 20x42 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:50)

1243 3223  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Skärgård. Signerad, numrerad 26/260. Motivet: 39x56 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:32)

1243 3078  Färglitografi Stephen Clark (f. 1953), Sverige. Gråtrutar. Signerad, numrerad 44/360. Motivet: 35x54 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:19)

1243 2064  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Signerad, daterad -84, Sydländskt motiv, 62/150. Motivet: 45x61

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:16)

1243 2081  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Signerad, daterad 1981,97/150, Skeppsholmen. Motivet: , 42x56

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:35)

1243 2080  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Signerad, daterad 1981,97/150, Skeppsholmen. Motivet: 42x58

1243 3152  Färglitografi Sven Lidberg (1929-2009), Sverige. "Zum Franziskaner". Signerad, numrerad 121/280. Motivet: 21x11 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:55)

1243 2013  Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Signerad, numrerad 147/350, landskap, 47x67

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:19)

1243 2201  Färglitografi Victor Vasarely (1906-1997), Ungern. EA-upplaga, 24/30, signerad, 65x61, skadat glas

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:28)

1243 2200  Färglitografi Victor Vasarely (1906-1997), Ungern. EA-upplaga, 24/30, signerad. Motivet: 65x64

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:23)

1243 2104  Färglitografi Vytautas Kasiulis (1918-1995), hus. Signerad, numrerad 18/100. Bladets mått: 37x45 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:04)

1243 3540  Färglitografi Wilhelm Wik (1897-1987), Sverige. Signerad, numrerad 89/275. Motivet: 50x45 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:50)

1243 3492  Färglitografier 3 st, Claes Folcker (f. 1940), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerade, Motivet: 40x75 ca

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:21)

1243 3183  Färglitografier 4 st, signerad. Hockeyspelare, 360-upplaga. Motivet: 41x51

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:18)

1243 3056  Färgserigrafi Raul Meel (f. 1941), Estland. Konstnärens handavtryck. Signerad, daterad -89. Löst blad, numrerad 36/60, bladets mått: 67x45 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:03)

1243 3074  Fartygstavlor 2 st, Diorama, Skepp, Wasa & Amerigo Vespucci. Motivet: 12x18

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:10)

1243 3095  Fat + bestick, 3 delar, silver, längd, 9-12. Diameter: 14,5 cm. Vikt: ca 120g.

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:05)

1243 3599  Fat 2 st, Gustavsberg, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Längd: 14,5-23,5

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:48)

1243 3012  Fat 3 st, Kina. Diameter: 31-38

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:21)

1243 3436  Fat Kina, 3 st. Diameter: 27-35

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:07)

1243 3470  Fat med hänklar, nysilver. Vapensköld. 1900-tal, Längd: 28 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:45)

1243 3601  Fat orientaliskt, Glaserad keramik, diameter: 43

1243 3632  Fat på fot, silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget. Diameter: 19. Höjd: 16 cm. Vikt: ca 317g.

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:34)

1243 1224  Fåtölj 1950-tal, vändbara kuddar

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:00)

1243 3553  Fåtöljer ett par, Siesta, Ingmar Relling, Westnofta, Norge

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:02)

1243 3580  Fickur 2 st, bland annat Zenith, silver. Bruttovikt: ca 174 g.

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:40)

1243 3673  Fickur 3 st, bland annat G Richer Mullhyttemo & Sovjet, diameter: 5-5,5

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:11)

1243 3195  Figurin brons, sittande modell. Längd: 9 cm. Höjd: 5 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:42)

1243 3249  Figuriner 2 st, silver, monterade på sten, MGAB, samer, höjd, 5,5-7cm.

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 21:00)

1243 3193  Figuriner 3 st, brons, djur. Höjd: 7-14 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:44)

1243 3192  Figuriner 3 st, brons, hundar. Höjd: 5-10 cm ca

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:39)

1243 3017  Figuriner 3 st, Den Kongelige Porcelainsfabrik / Bing & Grøndahl. Höjd: 8-17

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:56)

1243 3627  Figuriner 3 st. Lladro. Höjd: 12 -24

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:34)

1243 3369  Figuriner 4 st, Bing & Grøndahl. Höjd: 10

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:44)

1243 3194  Figuriner 5 st, katter. Höjd: 2-4 cm ca

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:41)

1243 3307  Figuriner 5 st. Hummel. Höjd: 6 - 18 + 4 st. Tavlor, efter Hummel, 14x10 ca

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:14)

1243 3382  Fiskbestick 6 + 6 + 2 delar, England, i Schatull

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:02)

1243 3243  Flakonger 1 par + skålfat, Kristall. Höjd: 17 längd: 27 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:53)

1243 3378  Flaskschatull med karaffer & glas, Intarsia. Längd: 32cm. Djup: 24cm. Höjd: 24cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 21:02)

1243 3039  Flygelduk Paisleymönster. Längd: 338cm. Djup: 171cm.

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:21)

1243 3257  Fotoramar 4 st. Höjd: 8-20

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:15)

1243 3339  Fotoramar 4 st. Metall. Höjd: 16 längd: 10 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:35)

1243 3347  Fruktservis 5 delar, Jie, Gantofta. Diameter: 20 - 30

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:48)

1243 3648  Fruktservisdelar Upsala-Ekeby. Olika modeller, snarlika. Diameter: 17-25 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:05)

1243 3437  Glas 3 delar, Maja, Orrefors, skålar 2 st + plunta. Höjd: 7-20

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:08)

1243 3491  Glas 8+ 6. Höjd: 11-16 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:20)

1243 3670  Glas på fot 11 st. Orrefors. Höjd: 12

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:55)

1243 3693  Glasservis Pippi, Walter Hickman, Kosta Boda. Ca 40 delar. Cylinderformade glas med luftbubbla. Höjd: 7-17,5 cm

1243 3646  Glasservisdelar 41 delar, Rydberg, bland annat 2 karaffer. Höjd: 6-28

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:58)

1243 3433  Glasservisdelar Helga, 24 delar. Höjd: 11-15

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:03)

1243 3043  Golvlampa "Specs" för Rydéns Concrete. Höjd: 200 ca

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:13)

1243 3541  Golvlampa Bergboms, plast / metall, 1970-tal. Höjd: 135

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:55)

1243 3322  Golvlampa EAE. Höjd: 155, Teak & bjhörk

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:02)

1243 3464  Golvljusstakar Ett par, mässing. Höjd: 61

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:22)

1243 3617  Göteborgsstol mahogny, nutida

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:47)

1243 1062  Gouache C Göran Karlsson (f. 1944), Sverige. Signerad, daterad 85, Komposition, 29x38

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:19)

1243 3425  Gräddkanna + sockerskål + bricka, & sockertång, 4 delar, silver. Längd: 21. Vikt: ca 466g.

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:16)

1243 3084  Gräddkanna silver, AA, Sverige, 1862. Höjd: 10,5cm. Vikt: ca 116g.

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:36)

1243 3376  Grafiska blad 2 st, Fåglar, efter von Wright, 34x27

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:23)

1243 3121  Grafiska blad Parti, bland annat 1700-tal, Lösa blad, olika storlekar

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:09)

1243 3357  Grafiskt blad Marc Chagall (1887-1985), Frankrike (efter). Ur XX siecle. Motivet: 31x24 cm

1243 1144  Grafiskt blad Soldater vid mur. Motivet: 43x55

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:19)

1243 2032  Gravyrer 2 st, efter Martinet, kolorerade, 1800-tal, ca 23x29 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:01)

1243 3552  Gruvlykta Cambrian. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:05)

1243 3045  Gungstol Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. Sadelgjord

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:29)

1243 3326  Hallampa Blyglas. Höjd: 40 ca

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:11)

1243 3547  Hallbyrå Rokokostil, m. Bredd: 32 cm. Djup: 31cm, höjd: 70cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:56)

1243 3519  Halsband med hänge Kalevala, Finland. Höjd: 10

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:30)

1243 3143  Halsband med hängen 2 st, silver, bland annat Stigbert. Längd: 41-47cm. Vikt ca 25 g.

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:15)

1243 3375  Handdukar / servetter 12 st. Linne, 48x70

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:12)

1243 3374  Handdukar / servetter 12 st. Linne, 50x68

1243 3471  Hänge på kedja filigranarbete. Längd: 208cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:47)

1243 3679  Helgonrelik mässing, 1800-tal, St Leopoldi. Höjd: 10,5

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:19)

1243 3172  Herrarmbandsur Certina, 125 års jubileum. Bottens, diameter: 4cm. Total längd m armband 10cm.

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:30)

1243 3171  Herrarmbandsur Tissot PRC 200. Bottens, diameter: 4cm. Total längd m armband 9cm.

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:28)

1243 3174  Herrbetjänt Fratelli Reguitti, Italien, märkt FR Brevettato Made in Italy. Höjd: 105

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:54)

1243 3381  Hörnskåp Gustaviansk stil. Bredd: 88. Djup: 52 cm, höjd: 180 cm, nyckel

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:57)

1243 3044  Hurts / arkivskåp Betsad furu. Bredd: 31, djup: 43 cm, höjd: 73 cm

1243 3177  Jordglob höjd: 64 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:56)

1243 3638  Kaffe / teskedar 6 + 6 st, Silver i etui. Längd: 13-14cm. Vikt: ca 184 g.

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:48)

1243 3020  Kaffe/moccaskeedar silver, 6+ 6 st. Vikt: ca 117 g. Längd: 10-12,5cm.

1243 3587  Kaffe/tegods Gustavsberg, Blå Blom, ca 20 delar, Längd: 8,5-22,5cm. Djup: 8,5-15cm. Höjd: 1,5-16,5.

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:00)

1243 1180  Kaffegods Spode, England, 13 del

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:46)

1243 3634  Kaffekanna silver, CG Hallberg, 1933. Höjd: 24. Vikt: ca 528g.

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:44)

1243 3596  Kaffekoppar + sockerskål. Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Adam, Gustavsberg 1959-1974, benporslin, blåprickig dekor mot vit botten. Höjd: 5,5 cm (kopp). Diameter: 8 cm (kopp). Diameter: 12,5 cm (fat)

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:31)

1243 3187  Kaffekoppar 21 delar, Bavaria

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:27)

1243 1546  Kaffeservis 26 delar, Seltmann Welden, Regina

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:45)

1243 2001  Kaffeservis 3 delar, nysilver

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:18)

1243 3273  Kaffeskedar 11 t, silver. Längd: 12. Vikt ca 183 g.

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:33)

1243 3544  Kakemonos 2 st, Japan. Längd: 125-153 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:55)

1243 3324  Kaktänger 2 st. Silver. Längd: 16cm. Vikt: ca 123g.

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:02)

1243 3323  Kaktänger 5 st. Silver. Längd: 11 - 15cm. Vikt: ca 140 g.

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:00)

1243 3218  Kandelaber + ljusstakar, Ett par+ 1, bland annat Skultuna. Höjd: 22 cm ca

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:30)

1243 3508  Kandelaber Bemålad, metall. Längd: 51 cm, höjd: 23 cm

1243 9403  Kandelabrar ett par, silver. Höjd: 22, Bruttovikt ca 1100 g

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:36)

1243 3144  Kanna Orientalisk, försilvrad koppar. Höjd: 33

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:17)

1243 3571  Kanon Sverige. Längd: 38 cm

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:32)

1243 3169  Käpp Asien, Med stickert, 1900-tal. Längd: 100

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:24)

1243 3421  Karaff Böhmen, Silvermonterad. Höjd: 20

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:06)

1243 3216  Karaff Orrefors. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:23)

1243 3639  Karaffer 4 st, Kristall. Höjd: 20-33

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:50)

1243 3566  Karaffer 4 st. Höjd: 23-37 cm

1243 3556  Karmstol pinnmodell

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:04)

1243 1312  Karmstolar 3 st, Gustaviansk stil

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:36)

1243 3385  Karmstolar ett par, B Fridhagen Bodafors

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:14)

1243 1362  Karmstolar ett par, England

1243 3430  Karmstolar ett par, Gustaviansk stil

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:56)

1243 3612  Karotter med handtag, 3 st. Höganäs. Längd: 24

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:25)

1243 3643  Karotter & formar 9 delar, 1940-/50-tal. Längd: 11,5-34cm. Djup: 11,5-20cm. Häjd: 3-8,5cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:53)

1243 3283  Keramik 4 delar, bla. Höganäs och Nittsjö. Höjd: 5 - 17

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:48)

1243 3242  Klockställ Baccarat, Frankrike. Höjd: 27

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:50)

1243 3611  Klotlampa omkring 1900, frostat glas / koppar. Höjd: ca. 40

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:21)

1243 3527  Kniv Lapin Puukko, Finland. Med inskription "Rovaniemin tori". Längd: 33 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:31)

1243 3092  Kolonnljusstakar Ett par, GAB Guldsmedsaktiebolaget, nysilver. Höjd: 19

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:02)

1243 3542  Konsolbord Gustaviansk stil, bemålad. Bredd: 83cm. Djup: 41cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:51)

1243 3590  Konstglas 3 delar, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Diameter: 22-33, höjd: 20 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:03)

1243 3629  Konstglas 4 st. Frukt, Höjd: 15 - 22 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:25)

1243 3196  Konstglas Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. 5/500, Kosta Boda. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:47)

1243 3371  Konstglas Bertil Vallien Kosta Boda. Höjd: 21

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:58)

1243 3641  Konstglas Kosta Boda, Kjell Engman Ateljé. Höjd: 24,5, ansikte

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:51)

1243 3443  Konstglas Kosta Boda, Vallien, 14 delar. Höjd: 3-23

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:18)

1243 2123  Konstmapp "IX77", Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Nils G Stenqvist (1934-2005), Sverige. Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Litografier, 9 st lösa blad. Signerad, numrerad HC XIII/XV, bladets mått: 63x51 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:12)

1243 2132  Konstmapp Jordi Arkö (f. 1951), Sverige. "Röde Orm", av Frans G Bengtsson med bilder av Jordi Arkö. Band I. Signerade, utgiven av Galerie Aix, Stockholm 1991. Kassettens mått: 47x33 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:27)

1243 2130  Konstmapp Nils Kölare (1930-2007), Sverige. Litografier + bok. Signerad, numrerad EA XIV/XV, 3 st lösa blad, bladets mått: ca 46x37

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:23)

1243 2127  Konstmapp Ursula Schütz (f. 1935), Sverige. Signerad, numrerad 9/100. 4 st lösa blad, bladets mått: ca 42x31 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:13)

1243 1507  Kopp + bägare, silver. Höjd: 6 cm ca, 1934. Vikt: ca 71g. + ca 103 g

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:20)

1243 3352  Koppar 2 delar. Längd: 20-64cm. Djup: 20-35cm. Höjd: 16,5-26cm.

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:55)

1243 3268  Kopparstick 3 st, ca 32x46

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:33)

1243 3255  Korgstol LC-stolen, med dyna klädd i Anakreon, Josef Frank

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:14)

1243 1550  Kruka Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Höjd: 18

1243 3605  Kruka med lock + stekfat Kina. Höjd: 2. Längd: 31 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:57)

1243 3557  Kuverttallrikar 10 st, nysilver. Diameter: 28 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:05)

1243 3462  Lacktavla Kina, 25x89

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:46)

1243 3168  Lampbord Ett par, Bemålade, Bredd: 46cm. Djup: 38 cm, höjd: 42cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:05)

1243 3278  Lampdelar Ljusarmar, diverse

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:41)

1243 3481  Laxbräda Frankrike, mahogny. Längd: 92

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:29)

1243 3390  Likörglas 11 st. Höjd: 10 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:24)

1243 3356  Linneduk broderad, 160x240

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:02)

1243 3340  Linnedukar servetter

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:31)

1243 3206  Linneskåp Funkis, Björk. Bredd: 105, djup: 50 cm, höjd: 171 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:01)

1243 1380  Litografi efter Pablo Picasso. Motivet: 33x44

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:54)

1243 3463  Litografi Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 4/50, ca 64x50 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:47)

1243 1383  Litografi Pablo Picasso (efter). Signerad i tryck, numrerad 75/1000. Bladets mått: 38x28 cm

1243 3461  Litografi Picasso, ej signerad, bladets mått: 32x23

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:47)

1243 3458  Litografi Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Birger Jarl. Motivet: 28x37

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:41)

1243 3159  Litografiska affischer 2 st, Joan Miró (1893-1983), Spanien. Signerad, numrerad 1970/-71, ca 63x55 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:06)

1243 3274  Ljusarmar 8 st. Längd: 19

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:37)

1243 3614  Ljusbåge 50/60-tal. Längd: 48, höjd: 35 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:37)

1243 3603  Ljuskrona Empirestil. Höjd: 65

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:39)

1243 3393  Ljuskrona Maria Teresia. Höjd: 60

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:54)

1243 3676  Ljuskrona med prismor. Höjd: 60 cm

1243 3207  Ljuslykta glas / metall. Höjd: 27

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:32)

1243 3310  Ljuslykta glas mässing. Höjd: 30

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:28)

1243 3052  Ljusplåtar Ett par, mässing, hellström, Nyköping, Dekor med krona & Grip. Höjd: 30

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:41)

1243 3426  Ljusplåtar Ett par, nysilver. Höjd: 26, sign AG

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:18)

1243 3690  Ljusstakar 2 + 2 + 3 st, Tenn. Höjd: 10-19

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:47)

1243 3567  Ljusstakar 2 par, Skultuna. Höjd: 12-17 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:21)

1243 3040  Ljusstakar 3 st, Orrefors. Höjd: 10,5-29

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:34)

1243 3217  Ljusstakar 3 st, Pierre Forsell (1925-2004), Sverige. Tulpan, Skultuna, 1607. Höjd: 19-23 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:25)

1243 3354  Ljusstakar ett par, Karin Å. Höjd: 30

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:56)

1243 3097  Ljusstakar Ett par, Kolonn, nysilver. Höjd: 14

1243 3585  Ljusstakar ett par, mässing, Gusum. Höjd: 8

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:59)

1243 3246  Ljusstakar ett par, metall, Persien. Höjd: 27

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:54)

1243 3661  Ljusstakar Ett par, senbarock, 1700-tal, mässing. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:36)

1243 3128  Ljusstakar Ett par, skultuna, No80, omkring 1900, mässing och trä. Höjd: 20

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:06)

1243 3173  Ljusstake Swarovski. Höjd: 18 med väska

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:22)

1243 3093  Ljusstake USA, silver. Höjd: 7. Vikt ca 133 g.

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:03)

1243 3219  Mahjongspel + Backgammon. Längd: 23,5-28cm. Djup: 18-28cm. Höjd: 11,5-12cm.

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:24)

1243 3574  Målarstege höjd: 137 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:37)

1243 3358  Månbord Gustaviansk stil. Diameter: 127, höjd: 75 + 1 iläggx60

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:18)

1243 3297  Mandolin Levin. Längd: 58cm.

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:00)

1243 3270  Månskensampel 1800-tal, glas och mässing. Höjd: ca. 60

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:33)

1243 2116  Mapp Gösta Gierow (f. 1931), Sverige, Staffan Persson. 4 st lösa blad. Bladets mått: ca 64x50 cm

1243 3379  Matsalsgrupp 5 delar, Gustaviansk stil bordet. Längd: 140, djup: 100 cm, höjd: 75 + 2 st iläggsskivor

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:54)

1243 3383  Matsalsgrupp 7 delar, bordet. Diameter: 115. Höjd: 72 + 2 st iläggsskivor

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:00)

1243 1472  Matsalsgrupp bord+ 4 stolar. Längd: 110, djup: 70 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:15)

1243 3488  Matservis 53 del ca, Hackefors

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:16)

1243 3413  Matservis 59 delar, Arabia

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:50)

1243 3267  Matservis ca. 50 delar, Carrera

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:24)

1243 3033  Matservisdelar 21 delar, Villeroy & Boch, Jugend

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:17)

1243 3037  Matservisdelar 24 delar, Ranka, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsberg, + 2 extra kaffekoppsfat

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:15)

1243 3615  Matservisdelar 26 delar, Ulla Procopé (1921-1968), Finland. Ruija, Arabia

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:38)

1243 3447  Matskedar + slev, silver, 9 delar, Finland. Längd: 20-33. Vikt: ca 470g.

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:18)

1243 3361  Matta Dhurry, "Stockholm", IKEA, 250x350

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:42)

1243 3007  Matta Gabbeh, 208x158

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:44)

1243 3142  Matta Galleri, Orientalisk, 111x345

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:12)

1243 3058  Matta kasthall, "Arkad", 90x430

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:19)

1243 3453  Matta Kina, 185x275

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:27)

1243 3449  Matta orientalisk, 100x148

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:20)

1243 3303  Matta orientalisk, 129x204

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:04)

1243 3452  Matta orientalisk, 167x250

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:24)

1243 1033  Matta orientalisk, 190x300

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:23)

1243 3118  Matta Orientalisk, 200x290

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:42)

1243 3272  Matta orientalisk, 218x315

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:37)

1243 3008  Matta Orientalisk, 230x280

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:49)

1243 3450  Matta orientalisk, 80x125

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:22)

1243 1214  Matta orientalisk, Afghan, 233x255

1243 3063  Matta orientalisk, Afshar, 180x250

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:19)

1243 3570  Matta orientalisk, Bochara, 223x303

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:25)

1243 3451  Matta orientalisk, Galleri, 85x330

1243 3305  Matta orientalisk, Hamdan, 155x275

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:05)

1243 3136  Matta Orientalisk, Kelim, 117x164

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:59)

1243 3133  Matta orientalisk, Kelim, 202x343

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:48)

1243 3302  Matta orientalisk, nutida, 192x294

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:04)

1243 3414  Mattallrikar 7 delar, Quattro Bianco, Rörstrand, design: B Watz, diameter: 27

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:53)

1243 3476  Mezzotinter 2 st, Porträtt, I Smith, bladets mått: 35x25 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:23)

1243 3678  Miniatyrer 3 st, 1 st Elise Arnberg. Höjd: 8-10. Längd: 8-9 cm. Djup: 7,5-8cm.

1243 3637  Mockakoppar 6 st. Silver, Ryssland. Vikt ca 649g.

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:50)

1243 3202  Mockaservis 3 delar, silver. Vikt: ca 490 g.

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:24)

1243 3560  Mortel mässing. Höjd: 20, diameter: 20 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:13)

1243 3616  Nattygsbord Ett par, 1940-/50-tal, mahogny. Bredd: 53, djup: 34 cm, höjd: 53 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:47)

1243 3467  Nattygsbord ett par, Gustaviansk stil. Bredd: 47. Djup: 41 cm, höjd: 70 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:38)

1243 3320  Nattygsbord Ett par, Kerstin Hörlin-Holmquist (1925-1997), Sverige. Triva-serien för NK Nordiska Kompaniet, etiketterad, mahogny. Bredd: 50. Djup: 47 cm, höjd: 55 cm

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:00)

1243 3041  Nattygsbord ett par, mahogny. Bredd: 50, djup: 34 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:18)

1243 3523  Nattygsbord Teak, med låda, Svenska Möbelfabrikerna AB. Bredd: 48, djup: 37 cm, höjd: 52 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:22)

1243 3559  Oljelampa Howell Birmingham

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:13)

1243 3214  Oljemålning Adrian van Arkel (1924-2006), Sverige. Stockholm. Olja på duk, signerad. 40x60

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:26)

1243 3290  Oljemålning Arvid Bergren, Sod 1944. Olja på pannå, 45x37

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:56)

1243 3162  Oljemålning Arvid Nilsson, Fruktstilleben, signerad. Olja på pannå, 47x59

1243 3067  Oljemålning Bertil Wahlberg (f. 1923), Sverige. Barn, Signerad. Olja på duk, 80x63

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:33)

1243 3083  Oljemålning Bertil Widbrant (f. 1914), Sverige. Sträckande änder, Signerad. Olja på duk, 48x60

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:34)

1243 3014  Oljemålning Brita Naess (1901-1965), Sverige. Fransk lantgård. Signerad, daterad 1928. Olja på duk, 24x33 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:19)

1243 3151  Oljemålning Calle Nyland (f. 1907), Sverige. Signerad, daterad 1932, vinterlandskap. Olja på pannå, 22x31

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:54)

1243 3685  Oljemålning Christian Björn Larsen (1931-1993), Sverige. Flickor, signerad. Olja på pannå, 25x65

1243 3234  Oljemålning Einar Palme (1901-1993), Sverige. Stockholm. Olja på duk, signerad. 18x28

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:42)

1243 1103  Oljemålning Elsie Stenström (1919-2003), Sverige. Blommor. Signerad, daterad 1966. Olja på duk, 82x65 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:51)

1243 3065  Oljemålning Folke Karlsson (1907-1984), Sverige. Motiv från söder. Signerad, daterad -72. Olja på pannå, 26x34

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:31)

1243 3289  Oljemålning G Lilliedahl, par på bänk, signerad, 70. Olja på duk, 59x65

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:51)

1243 3532  Oljemålning Gunnar Zetterström (1902-1965), Sverige. Möja. Olja på pannå, signerad. 40x58

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:37)

1243 3226  Oljemålning Gunnar Zetterström (1902-1965), Sverige. Stockholm. Olja på pannå, signerad. 45x60

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:36)

1243 1197  Oljemålning Hans-Erik Eriksson (1921-1997), Sverige. Kust. Olja på pannå, signerad, 41x60

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:10)

1243 3666  Oljemålning Isidor Woxberg (1887-1953), Sverige. Dresden. Signerad, daterad -22. Olja på duk, 31x37

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:20)

1243 3147  Oljemålning Jan Sigfrid Alfons Carlsson (1900-1985), Sverige. Signerad, daterad -49, man. Olja på pannå, 54x44

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:47)

1243 3656  Oljemålning Johan Heijer (1876-1961), Sverige. Blomsterstilleben. Signerad, daterad -47. Olja på duk, 47x39

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:22)

1243 3082  Oljemålning John Haavs Johnson (1915-1968), Sverige. Stilleben, Signerad. Olja på duk, 58x72

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:25)

1243 1404  Oljemålning José Estoardo Barrios Carillo (född 1955), "Utan titel", signerad. Olja på duk, 100x100

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:28)

1243 3064  Oljemålning Karl Vilhelm Anstensen (1913-2001), Norge. Blåsippor, Signerad. Olja på duk, 34x45

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:30)

1243 3105  Oljemålning Kia Wetterström, Pojkar med fiskespö, Signerad, 16x11

1243 1013  Oljemålning Kjell Strandqvist (f. 1944), Sverige. Komposition. Signerad, daterad -82. Olja på duk, 50x55 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:14)

1243 3684  Oljemålning Lars Norrman (1915-1979), Sverige. "Amazonas". Signerad. Olja på pannå, Kvinna, 51x16 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:31)

1243 3650  Oljemålning Lennart Börje Vestberg (f. 1934), Sverige. Stockholm, signerad. Olja på duk, 39x59

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:09)

1243 3165  Oljemålning Martin Säflund (1894-1976), Sverige. Landskap med hässjor, signerad. Olja på pannå, 53x63

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:18)

1243 3153  Oljemålning Mats Hådell (f. 1958), Sverige. Bro, signerad. Olja på duk, 54x64

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:57)

1243 1544  Oljemålning Nisse Zetterberg (1910-1986), Sverige. Kust. Signerad, daterad -30. Olja på pannå, 29x45

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:23)

1243 3066  Oljemålning Oddmar Björklund (1907-1997), Sverige. Damm, Signerad. Olja på duk, 54x45

1243 1412  Oljemålning Oidentifierad Konstnär, Fartygsporträtt, signerad. Olja på duk, 62x99

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:40)

1243 3047  Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal, hundporträtt, papper, 21x15

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:34)

1243 1402  Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal, Signerad Noterman, gårdsscen. Olja på pannå, 33x26

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:16)

1243 3235  Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal, Stadsvy med kanal. Olja på duk, 25x18

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:44)

1243 3124  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Komposition. Olja på duk. Olja på pannå, 40x71 cm

1243 3312  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad S G-et, 1911, Borgholm. Olja på pannå, 24x33

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:34)

1243 3160  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Cesari -58, "Eve le Peche". Olja på duk, 41x33

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:08)

1243 3069  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Feuchet, Kust med fyr. Olja på duk, 19x24

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:53)

1243 3660  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Landskap med figurer. Olja på duk, 43x70

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:33)

1243 3073  Oljemålning R Rosini, blomsterstilleben, signerad. Olja på duk, 24x19

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:09)

1243 3164  Oljemålning Robert Jäckel (1872-1952), Sverige. Midsommar Båven Södermanland. Signerad, daterad 1922. Olja på duk, 34x47

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:15)

1243 3002  Oljemålning Rolf Mellström (1896-1953), Sverige. Signerad, daterad -36. Olja på pannå, Havsörn, 40x59

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:52)

1243 4016  Oljemålning Rolf Mellström (1896-1953), Sverige. Signerad, daterad 1939. Olja på duk, Kråkor, 89x115

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:50)

1243 3125  Oljemålning Signerad HALL, "Lövholmen". Olja på duk, 66x58

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:48)

1243 3537  Oljemålning signerad. Cederholm, Fåglar. Olja på duk, 67x59

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:45)

1243 1149  Oljemålning Sigvard Simonsson, Vinterlandskap med skidåkare. Signerad. Olja på duk, 60x90 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:33)

1243 3036  Oljemålning Sten Ekendahl (1897-1968), Sverige. Kust, 58x95, Signerad. Olja på duk

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:14)

1243 3123  Oljemålning Sven Inge Höglund (1935-2008), Sverige. Signerad, daterad 1967 respektive 1970. Olja på duk, ca 24x24 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:45)

1243 3525  Oljemålning Sven Ivarsson, Kust, signerad. Olja på duk, 100x81

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:39)

1243 3530  Oljemålning Sven Ivarsson, Kust, signerad. Olja på duk, 37x45

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:35)

1243 3081  Oljemålning Tage Hedqvist (1909-1997), Sverige. Signerad, daterad -53, Stad. Olja på duk, 32x40

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:24)

1243 3607  Oljemålning Valerij Chirkov (f. 1943). "Sunshine I can fly". Signerad. Olja på pannå, 76x46

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:03)

1243 1147  Oljemålningar 2 st, + bok, Anna Kalinitchenko Jalpachik (1954-2013), Ukraina/Sverige. Monogramsignatur. Olja på pannå, 16x14,27x21

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:29)

1243 1371  Oljemålningar 2 st, Jan Naliwajko (f. 1938), Sverige. 197. Olja pannå, 22x16 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:41)

1243 3655  Oljemålningar 2 st, Johan Heijer (1876-1961), Sverige. Mansporträtt, Signerade. Olja på pannå, 33x26

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:22)

1243 3298  Orietn matta 154x240

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:01)

1243 3338  Pappkartonger 8 st, Papeleria Fernandez. Längd: 35cm. Djup: 24,5cm. Höjd: 9cm.

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:30)

1243 3295  Parti bijouterier

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:03)

1243 3524  Parti koppar diverse

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:35)

1243 3626  Parti porslin 8 delar, Imaridekor, Japan. Höjd: 9-26 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:23)

1243 3554  Parti silver diverse

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:04)

1243 3021  Parti silver diverse

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:57)

1243 3674  Parti smycken Bijouterier, bland annat silver, i lackask

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:16)

1243 3618  Pianopall längd: 57 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:43)

1243 1551  Picknickväskor + papperskorg, 3 delar, Taffel, friluftsservis, Bernadotte & Bjørn, Sigvard Bernadotte (1907-2002), Sverige

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:32)

1243 3548  Piedestal elefant, keramik. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:57)

1243 3286  Piedestal höjd: 80 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:53)

1243 3285  Piedestal höjd: 81 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:53)

1243 3186  Piedestal med stenskiva. Höjd: 65 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:31)

1243 3185  Piedestal med stenskiva. Höjd: 71 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:30)

1243 3576  Piedestal med stenskivor. Höjd: 66

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:35)

1243 3061  Piedestal Stenskiva, 25. Djup: 25 cm, höjd: 53 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:22)

1243 3213  Plafonder 3 st. Diameter: 30-36

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:29)

1243 3514  Pluntor  + glas, 6 delar. Höjd: 8-22,5

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:01)

1243 3276  Porslin Kina, 7 del

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:39)

1243 3346  Prydnadsurnor ett par, Trä, Porfyrimitation, Signerade, höjd: 23 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:45)

1243 3049  Ragusked Silver London, William Bateman. Längd: 30. Vikt ca 124g.

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:33)

1243 3181  Ram Sekleskiftet, oljetryck med änglar, ramens innermått: 47x35

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:05)

1243 3628  Relieftavlor 2 st, brons. Diameter: 26-31 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:27)

1243 3053  Ring 14k, USA, 6g brutto, med pärla. Ringmått: 16,5mm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:42)

1243 3025  Rökelsekar 2 st. Orientaliska. Höjd: 26-27

S�ldes f�r 11.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:44)

1243 1393  Rökelsekärl 3 st, Glaserat lergods, Kina. Höjd: 10-22

1243 3198  Röllakan Längd: 227cm. Djup: 165cm.

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:11)

1243 3010  Ryamatta 76x128

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:54)

1243 3011  Ryamatta 96x150

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:55)

1243 3145  Salt / pepparströare 2 delar, Skultuna, Sigvard Bernadotte (1907-2002), Sverige. Höjd: 11,5 ca

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:19)

1243 3503  Salt-/pepparkar + senapsburk+ bricka, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsberg. Längd: 18 cm. Höjd: 5 cm ca

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:43)

1243 3438  Saltkar ett par, silver, glasinsats. Längd: 6 cm. Vikt: ca 139g (m glas). Skeda. Vikt: ca 8g.

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:10)

1243 3466  Sängram Gustaviansk stil, 180x200

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:33)

1243 3319  Sängram Kerstin Hörlin-Holmquist (1925-1997), Sverige. Mahogny110x200

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:55)

1243 3411  Scarf Hermes, i originalförpackning, "La Perriere". Längd: 87cm. Bredd: 87cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:52)

1243 3130  Schackspel Bräde + pjäser, metallpjäser. Höjd: 6-8,5

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:32)

1243 3404  Sekretär Intarsia, 1940-tal. Bredd:76. Djup: 42 cm, höjd: 96 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:24)

1243 2074  Serigrafi Pablo Picasso (1881-1973), Spanien. Signatur i tryckplåt, numrerad 371/666. Motivet: 26x19 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:38)

1243 3543  Serveringsvagn Längd: 75cm. Djup: 45cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:53)

1243 3509  Serveringsvagn mahogny, mässing, Längd: 115 cm. Djup: 70 cm, höjd: 83cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:49)

1243 3558  Servis 57 del ca, Chloe, Karl Lagerfeldt, Hutschenreuther

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:06)

1243 3392  Servisdelar 11 delar, Blå Eld + kanna Koka Blå, Rörstrand

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:34)

1243 3275  Servisdelar 32 delar, Vineta, Rörstrand

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:35)

1243 3597  Servisdelar 44 delar, Grön Anna, Rörstrand

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:43)

1243 3642  Servisdelar 5 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Berså, Gustavsberg 1960-1974, stiliserade gröna blad på vit botten, diameter: 5-2. Längd: 15

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:52)

1243 3351  Servisdelar Gustavsberg, Flytande Blått

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 21:03)

1243 3349  Servisdelar Gustavsberg, Flytande blått, 3 delar, Uppläggningsfat 2 st + terrin. Längd: 36-44

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:49)

1243 3170  Sidenmålning Kina, 17x19

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:43)

1243 3359  Sidenschal Inddien, 180x56

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:20)

1243 3448  Silver 4 delar, diverse

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:19)

1243 3260  Sjöskumspipa längd: 12 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:17)

1243 3416  Skål  + fat på fot, 2 delar, kristall och nysilver, Böhmen. Längd: 37, höjd: 7-33 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:57)

1243 3412  Skål Arabia, Hilkka-Liisa Ahola (f. 1920), Finland. Diameter: 29, höjd: 6 cm

1243 1075  Skål Flygsfors, Poul Kedelv. Längd: 30

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:39)

1243 3663  Skål keramik, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand. Längd: 16, höjd: 8 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:06)

1243 3396  Skål Lergods, delvis glaserad, diameter: 45, höjd: 174 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:59)

1243 3212  Skål med lock, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Höjd: 16

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:20)

1243 3636  Skål silver. Diameter: 16,5cm. Vikt: ca 166 g.

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:47)

1243 3191  Skål silver. Höjd: 10 cm. Vikt ca 153 g.

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:38)

1243 3692  Skålar + vas, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Diameter: 12-14 cm, höjd: 10 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:03)

1243 3342  Skålar 19 st, Ingegerd Råman (f. 1943), Sverige. Höjd: 6-12,5cm. Diameter: 7-13cm.

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:36)

1243 3582  Skålar 2 st, Kosta Boda, Anna Ehrner & Bertil Vallien. Diameter: 22-35

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:52)

1243 3179  Skålar 6 st, Krenit, Danmark. Diameter: 12,5

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:19)

1243 3009  Skåp Teak, 50/60-tal, Bredd: 114 cm. Djup: 45 cm. Höjd: 160 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:17)

1243 3240  Skåp / sideboard Indien, Raja. Längd: 150, djup: 45 cm, höjd: 94 cm

S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:48)

1243 3561  Skeppsur + barometer, Pilot. Diameter: 22 cm

1243 3562  Skeppsur + barometer, Taiwan. Diameter: 22 cm. Utan glas.

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:17)

1243 3068  Skiss Carl Kylberg (1878-1952), Sverige. Skissboksblad, (ej signerad, bladets mått: 16x13

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:49)

1243 3175  Skoknekt + skål. Längd: 26, diameter: 21 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:55)

1243 3114  Skrivbord 1800-tal, mahogny, läderskiva. Bredd: 148, djup: 81 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:37)

1243 1438  Skrivbord bemålat. 1800-tal, Bredd: 120. Djup: 65 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:11)

1243 3398  Skrivbord Sent 1800-tal, läderskiva. Bredd: 118, djup: 56 cm, höjd: 77 cm

1243 3050  Skrivmaskin Hermes Baby, 28x28 ca, metallkåpa

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:38)

1243 1054  Skulptur Alabaster, Hund. Längd: 28

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:20)

1243 3284  Skulptur brons, barn med boll. Höjd: 13

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:49)

1243 3325  Skulptur Efter Antiken, Kallbrons. Höjd: 42

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:01)

1243 3564  Skulptur Fågel, glas, Italien. Höjd: 50

1243 3031  Skulptur Falk, Hutschenreuther. Höjd: 31 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:06)

1243 3239  Skulptur Glas, Murano. Höjd: 28

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:52)

1243 3208  Skulptur hand. Patinerad metall. Höjd: 37 cm

S�ldes f�r 8.600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:44)

1243 3550  Skulptur Häst, trä, omkring 1900. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:59)

1243 3583  Skulptur lergods, Duva. Höjd: 32

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:54)

1243 1341  Skulptur Mari Simmulson (1911-2000), UE Upsala-Ekeby. Höjd: 23

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:57)

1243 3279  Skulptur Marmor. Höjd: 20

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:42)

1243 3222  Skulptur Mask, Gips. Höjd: 24

1243 3253  Skulptur Orientalisk, lergods. Höjd: 11

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:07)

1243 3377  Skulptur Porslin, par. Höjd: 35

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:54)

1243 3549  Skulptur terrakotta, Militär, Italien. Höjd: 94

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:58)

1243 1395  Skulptur Trä, Bemålad, Kina. Höjd: 35

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:37)

1243 9382  Skulptur Willi Fischer (1925-2019), Sverige. Fisk. Ego Stengods Lidköping. Märkt EGO Stengods Fischer. Stengods. Höjd: 13 cm

1243 3529  Skulpturer 2 st, barn, Parian, Gustavsberg. Höjd: 22 cm ca

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:39)

1243 3329  Skulpturer 2 st, Dagny Zachrisson. Höjd: 9-19

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:16)

1243 3589  Skulpturer 2 st, Gustavsberg, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. All Världens Barn. Höjd: 11-12

1243 3680  Skulpturer 2 st, Nao, Spanien, Spanien. Höjd: 22-25

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:27)

1243 3131  Skulpturer 2 st, vitsvansad hjort, bemålad gips & porslin. Höjd: 14

1243 3236  Skulpturer 2 st. Höjd: 12-14

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:47)

1243 3388  Skulpturer 2 st. Sten, flodhästar. Längd: 20

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:21)

1243 3417  Skulpturer 3 st, Royal Copenhagen, Barn / par. Höjd: 17-20

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:02)

1243 3418  Skulpturer 3 st, Royal Copenhagen, H C Andersen. Höjd: 9-19

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:06)

1243 3313  Skulpturer 4 delar, malakit. Längd: 4 - 10

1243 3122  Skulpturtavla Axel Wallenberg (1898-1996), Sverige. Gips, signerad. Motivet: 24x30

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:44)

1243 3051  Slädpläd Fårskinn, Forsa Hälsingland, 170x130 ca, Modell äldre

1243 3619  Slagbord Bredd: 30 + 2x 50, djup: 70 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:46)

1243 3493  Snurrpall trä. Modell äldre. Längd: 34cm. Djup: 34cm. Höjd: 64cm.

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:22)

1243 3633  Sockerskål silver, England. Längd: 12, höjd: 11. Vikt: ca 141 g.

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:42)

1243 3203  Sockersuska silver. Höjd: 17. Vikt: ca 190 g.

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:24)

1243 1413  Sockertång mässing, antik. Längd: 11 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:40)

1243 3055  Soffa Karl Johan, mahogny. Längd: 190

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:49)

1243 3245  Soffbord med glaskiva, hylla, Jugend. Diameter: 64, höjd: 63 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:55)

1243 3505  Soffbord teak, Tingströms, Aristokrat, Bredd: 120cm. Djup: 60cm, höjd: 56 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:43)

1243 3658  Spegel Gustaviansk stil, 70x29

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:30)

1243 3507  Spegel höjd: 142 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:47)

1243 3573  Spegel mahogny. Diameter: 38 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:33)

1243 3511  Spegel nutida, Spini, Italien, 136x80

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:51)

1243 3263  Spegel Nyrokoko, 175x80

S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:24)

1243 1249  Spegel Nyrokoko. Reliefmotiv med puttom 61x61

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:34)

1243 3264  Spegel omkring 1900,130x55

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:23)

1243 3455  Spegel Rokokostil, 113x54

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:38)

1243 3469  Spegel Teak, 1950-tal, Lammhults, 96x40

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:44)

1243 3233  Spegelbyrå nyrenässans. Bredd: 110 cm. Djup: 54 cm. Höjd: 250 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:48)

1243 3221  Spegelbyrå sent 1800-tal. Bredd: 105. Djup: 55 cm. Höjd: 190 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:30)

1243 3409  Spelbord rokokostil, omkring sekelskiftet 1900, björk, med glashållare. Bredd: 88. Djup: 44 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:34)

1243 3281  Spelmarksaskar diverse

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:47)

1243 3229  Spelmarksskrin diverse

1243 3231  Spelmarksskrin Motivet

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:42)

1243 3386  Spjälstolar Ett par

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:15)

1243 3569  Stekfat + 5 skålar, England. Diameter: 14 cm, längd: 42 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:24)

1243 3345  Stekfat + 8 tallrikar, Masons Game bird. Längd: 43, diameter: 26 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:44)

1243 3046  Stol Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. Sadelgjord

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:30)

1243 3247  Stolar 4 st, Gustaviansk stil

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:59)

1243 3400  Stolar 4 st, rokokostil

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:18)

1243 3059  Stolar 5 st, Karl Johanstil

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:08)

1243 3403  Stolar Ett par, gustaviansk stil

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:23)

1243 3405  Stolar Ett par, Nyrokoko

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:25)

1243 3262  Stop + fat, 1800-tal. Höjd: 26, diameter: 34 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:21)

1243 3423  Supkoppar 9 + 1 st, silver, Sverige. Höjd: 5-5,5. Vikt ca 280 g.

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:11)

1243 3241  Sybord mahogny, Nyrokoko. Diameter: 45. Höjd: 76 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:50)

1243 1409  Syutensilier Emil Olson, Eskilstuna, 4 delar i etui. Längd: 8,5-17,5cm.

1243 3271  Takarmatur glas. Höjd: 45 ca.

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:34)

1243 3330  Takarmatur Gustaviansk stil. Blå iläggsskål. Höjd: ca 80 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:18)

1243 3138  Takarmatur Hans-Agne Jakobsson (1919-2009), Sverige. Markaryd, mässing och trä. Höjd: 40 ca

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:00)

1243 3139  Takarmatur Månskensampel, omkring 1900. Höjd: 40 ca

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:08)

1243 3199  Takarmatur mässing, glas. Höjd: 55 cm ca

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:12)

1243 1304  Takarmatur mässing. Höjd: 70

1243 3373  Takarmatur mässing. Höjd: 80

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:09)

1243 3546  Takarmatur med prismor. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:55)

1243 3593  Takarmatur metall. Höjd: ca 50

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:17)

1243 3595  Takarmatur nutida. Diameter: 42 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:30)

1243 3134  Takarmatur nysilver, 5. 55. Längd: 59cm. Djup: 59cm. Höjd: 54cm.

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:49)

1243 3594  Takarmatur prismor. Höjd: ca 45

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:14)

1243 1025  Takarmatur Tiffanystil, diameter: 42

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:50)

1243 3090  Takarmaturer Ett par, Metall / Glas, nutida. Höjd: 63

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:59)

1243 3087  Tallrikar  + assietter, 4 + 4 delar, Valencia, Ulla Procopé (1921-1968), Finland. Arabia, Finland. Lanserades 1962. Handmålad dekor i koboltblått mot vit botten. Märkt ARABIA FINLAND UP, diameter: 20-26

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:47)

1243 3205  Tallrikar 12 st, Ryska sagor, diameter: 19 cm

1243 3350  Tallrikar 36+ 9 st, Gustavsberg, Flytande blått. Diameter: 24-25cm.

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:57)

1243 3439  Tallrikar 4 st, Kina. Diameter: 22

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:14)

1243 3201  Tallrikar 4 st, Kina. Diameter: ca 21

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:11)

1243 9582  Tallrikar 4 st, kompaniporslin. Diameter: 25 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:59)

1243 3440  Tallrikar 6 st, Kina. Diameter: 20,5

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:11)

1243 3034  Tallrikar Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. "Princess", Gustavsberg 1939. Svart och grön dekor på flintgods. Diameter: 21-26 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:08)

1243 3116  Tamburmajor Metall, med paraplyställ. Höjd: 200

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:38)

1243 3019  Tårtgafflar 12 st, silver, Etyi. Vikt: ca 170 g. Längd: 13cm.

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:55)

1243 3106  Tavla Reliefmotiv, S: t Erik. Motivet: 22x13

1243 3348  Te / kaffegods 29 delar, Boj, Gefle

1243 3608  Te / kaffeservis 24 delar, Mason´s, England

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:19)

1243 3029  Te / kaffeservis 4 delar, nysilver. Höjd: 10-15

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:01)

1243 3343  Tekanna Jonas Lindholm, Keramik. Höjd: 19

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:42)

1243 3500  Tekanna Rörstrand. Höjd: 14 cm

1243 3502  Tekoppar 2 st, Tahiti och Valencia

1243 3475  Tekoppar 6 st Josefin, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. + 2 extra fat

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:11)

1243 3591  Tekoppar 6 st, + kaffekoppar 5 st, Arabia

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:06)

1243 3480  Termosar 3 st + extra proppar, 1950-tal, bland annat Sissi, Nils Johan respektive Sigvard Bernadotte. Höjd: 21,5-32cm.

1243 3584  Terrin med lock, Frankrike. Längd: 34

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:00)

1243 3355  Terriner med lock, Ett par, Kina. Längd: 23, höjd: 19 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:00)

1243 3277  Teservis 21 delar, Myott, Staffordshire

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:39)

1243 3315  Teservis 28 delar, Sovjetunionen USSR

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:37)

1243 3282  Teservisdelar 17 + 17del, Spode & Grindley, Spodes Italian & Scenes after Constable

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:43)

1243 1520  Teservisdelar 18 delar, Menuett, Arthur Percy (1886-1976), Sverige. Gefle

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:56)

1243 3072  Teservisdelar mm 24 delar, Spalje, Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsberg

1243 3444  Teskedar 13+ 1 delar, silver, Finland. Längd: 12-13. Vikt: ca 138 g.

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:15)

1243 3107  Textiltavlor 2 st, Barbro Löthman, Flickor. Motivet: 15x10

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:39)

1243 3545  Tidningsställ England, Längd: 45 cm. Djup: 33 cm, höjd: 50cm

1243 3110  Tidningsställ mässing. Längd: 40, höjd: 40 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:18)

1243 3510  Toilettebord med spegel+ pall, Laura Ashley, Bredd: 110cm. Djup: 45cm, höjd: 78+ 61 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:50)

1243 2154  Torrnål Franco Leidi (f. 1933), "Social omfamning". Signerad, daterad 1968, numrerad 14/20. Motivet: 24,5x31,5 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 mars 2019 06:13)

1243 3327  Torrnål Hasse Lindroth (f. 1938), Sverige. Slussen med gam, 2010,65x150, bladets mått: 26x40, löst blad

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:13)

1243 3495  Trädgårdsgrupp 3 delar, metall / trä, bemålad, fällbar, diameter: 90, höjd: 63 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:24)

1243 3120  Träsnitt kunisada (1786-1865), Kvinna. Motivet: 71x24

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:09)

1243 3498  Träsnitt Stig Sellén (f. 1924), Sverige. Havskosmos l, 12/15. Motivet: 21x24

1243 2129  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Hästar och ryttare, 2/10. Signerad, -63. Motivet: 20x82

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:15)

1243 2174  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, daterad 77,84/360. Motivet: 34x55

1243 2206  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Slottet. Signerad, daterad 1971,14/360. Motivet: 24x40

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:07)

1243 3399  Tygklädd pall + kuddar. Längd: 123

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:17)

1243 3518  Urna marmor. Höjd: 42

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:29)

1243 3652  Våg i glasmonter, + vikter. Längd: 46, djup: 24 cm, höjd: 47 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:09)

1243 3256  Vägghyllor 2 st, Orientaliska, Lackarbeten. Längd: 24

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:12)

1243 3586  Väggplatta Upsala-Ekeby, Mari Simmulson (1911-2000), Sverige. 19x15

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:58)

1243 3048  Väggskulptur Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad OB -91,24x18

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:32)

1243 3266  Väggur 51x50

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:26)

1243 3288  Väggvitrinskåp Bredd: 75 cm, djup: 25 cm, höjd: 119 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:07)

1243 3517  Väktarur J Bürh Original, mässing. Diameter: 8 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:13)

1243 3563  Vällingklockor 4 st, MMG. Höjd: 18cm. Diameter: 19cm.

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:18)

1243 3420  Vas  + skål, 2 delar, Kosta Boda, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Höjd: 10-29

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:04)

1243 3623  Vas + skål, Cloissonné. Höjd: 14-18 cm ca

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:18)

1243 3129  Vas Kina, porslin. Höjd: 38

1243 3606  Vas Kina. Höjd: 40

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:57)

1243 1417  Vas kristall, Orrefors, graverad dekor. Höjd: 23

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:55)

1243 3649  Vas Made in Italy. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:07)

1243 3023  Vas Meissen + brödkavel. Höjd: 24 längd: 40 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:00)

1243 3474  Vas Orientalisk. Höjd: 44

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:05)

1243 3504  Vas Orrefors. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:43)

1243 3497  Vas Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Ur Karneval, Gustavsberg 1958-1962, fajans med målad dekor av olika fantasifigurer. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:31)

1243 3429  Vas Tapio Wirkkala (1915-1985), Finland. Iittala. Höjd: 16

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:22)

1243 3127  Vas Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Kvinna & Kerub, Kosta. Höjd: 27

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:04)

1243 3038  Vas Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Höjd: 11,5

1243 3070  Vas på ställning Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 20

1243 3167  Vaser 2 st, Italien. Höjd: 31-50 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:05)

1243 3602  Vaser 2 st, Japan. Höjd: 10-21

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:25)

1243 3625  Vaser 5 st, Cloissonné. Höjd: 12-25 cm ca

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:28)

1243 3622  Vaser Ett par, cloissonné. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:15)

1243 3620  Väskor 2 st, "Pan Am"

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:48)

1243 3551  Vettar 2 st, Frankrike. Längd: 26-34 cm ca

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:09)

1243 3328  Vikskärm längd: 4x45 cm, höjd: 140 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:18)

1243 3434  Vinglas 11 st, etsad dekor. Höjd: 18

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:04)

1243 3335  Vinglas 12 st, Wingård, Åke. Höjd: 20

1243 3671  Vinglas 5 st. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:53)

1243 3669  Vinglas 6 st. Graverad dekor. Höjd: 18

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:46)

1243 3635  Vinkanna nysilver / kristall. Höjd: 27

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 20:47)

1243 3441  Vinprovarglas 7 st. Höjd: 17

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:12)

1243 3372  Vitrinskåp 1800-tal, Intarsia. Bredd: 55, djup: 30 cm, höjd: 89 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:54)

1243 3456  Vitrinskåp England, mahogny. Bredd: 140, djup: 46 cm, höjd: 178 cm, nyckel

1243 3089  Vodkakoppar + karaff, Silver / kristall, 9 delar, 3 st silverhållare saknar glas. Höjd: 7-20. Vikt karaff med glas ca 713g. Vikt kopphållare (utan glas): ca 167g.

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 18:58)

1243 3496  Whiskyglas 8 st, Orrefors. Höjd: 8 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:22)

1243 3588  Ytterfoder ett par, Waldemarsudde. Höjd: 19

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:00)

1243 3610  Ytterfoder marmor, 14x14, höjd: 10 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2019 19:23)