Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 9 december 2019 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1296 9130  Adventsljusstakar ett par, mässing. Höjd: ca 54 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:05)

1296 1025  Affisch Håkan Nyberg (1938-2013), Sverige. "Läs Gnistan". Serigrafi, oramad. Bladets mått: 100x70cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:29)

1296 9200  Akvarell Eric Söderquist, "Smögen". Signerad, daterad 1940. Motivet: 35x50 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:48)

1296 8087  Akvarell Evy Låås (1923-1999), Sverige. Fågel i buske. Signerad, daterad -82. Motivet: 27x28 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:12)

1296 9277  Akvarell Margaret Sellmark (f. 1938), Sverige. Hortensia, Signerad, löst, blad. Motivet: 39x30 ca

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:14)

1296 8103  Akvarell Maurice Moberg (f. 1923), Sverige. Landskap med vattendrag. Signerad. Motivet: 76x56 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:10)

1296 9463  Akvarell Oidentifierad konstnär. Signerad. Modell, 1991,56x75 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:17)

1296 8455  Akvarell Olof Walfrid Nilsson (1868-1956), Signerad, Venedig, år 1921,50x33 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:18)

1296 9353  Akvarell Piotr Korolkiewicz, Ryttare. Signerad, daterad 1970. 34x48 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:28)

1296 9031  Akvareller 2 st, Frans Lindström (1874-1954), Sverige. "Kungstensgatan & Jeppes trappa Kungsklippan". Bladets mått: 20,5x16

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:57)

1296 9262  Akvareller 2 st. Kina, ramens innermått: 33x33, ca. Ej signerad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:35)

1296 9131  Akvareller 5 st, Frans Lindström (1874-1954), Sverige. 16x24 cm. Signerad

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:53)

1296 9282  Akvareller Oidentifierad konstnär. 3 st, vinterlandskap, oramade lösa blad. Signerade, bladets mått: 35x50 & 55x40 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:20)

1296 9126  Älghorn 8-taggare. Längd: 90 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:23)

1296 9457  Alrotsfanér ca 45 st, 45x30 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:03)

1296 9473  Amplar 2 st, Grönt glas. Höjd: ca 30 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:30)

1296 9476  Ångmaskin Walesco. Längd: 27 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:33)

1296 9185  Arkivskåp Ek, Modell äldre. Bredd: 50. Djup: 68 cm, höjd: 145 cm, nyckel

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:18)

1296 9108  Armband + ett par örhängen + 1 st brosch. Silver (925), Mexico. 1950- tal, Vikt: 80g. Längd: 20 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:53)

1296 9083  Årsur Kundo. Höjd: 32 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:36)

1296 8351  Årsur modell äldre, defekt. Höjd: 33 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:16)

1296 9117  Babushka 10 delar. Höjd: 1-25cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:42)

1296 8571  Bajonetter ett par. Längd: 55 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:35)

1296 9301  Balja koppar + malmklocka. Längd: 57 cm, djup: 45 cm, höjd: 15-21 cm, diameter: 20 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:15)

1296 8353  Bålskål Gustavsberg, omkring 1900. Diameter: 37, höjd: 19 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:19)

1296 9441  Barskåp nutida. Bredd: 57 cm. Djup: 44 cm. Höjd: 134 cm, nyckel

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:15)

1296 6461  Barstolar 4 st, "Duett 4", Lindau & Lindecrantz (Börje Lindau & Bo Lindecrantz, båda födda 1932)

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:35)

1296 9452  Barstolar 6 st, design: Sandin & Bülow, Plektrum. Höjd: 80-88 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:19)

1296 9431  Bestick Gense Thebe, rostfritt, ca 90 del

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:48)

1296 9191  Bestick silver, udda, 9 delar. Vikt: 310 g

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:59)

1296 8039  Bestick mm 16 delar, silver. Olika modeller och storlekar. Bruttovikt: ca 180g (varav knivar ca 14g)

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:51)

1296 8062  Bestickuppsättning nysilver

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:27)

1296 8108  Blandteknik Armand Rossander (1914-1976), Sverige. Kust. Signerad. Motivet: 26x33 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:21)

1296 9080  Blandteknik Edward Hargitt (1835-1895), Storbritannien. Signerad, daterad 1873. Mixed media, ca 33x51 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:42)

1296 9026  Blandteknik Ossian Elgström (1883-1950), Sverige. Signerad, 116x82cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:08)

1296 9264  Blyerts Gösta von Hennigs (1866-1941), Sverige. Monogramsignerad GvH, Flicka på häst. Motivet: 16x17,5

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:19)

1296 9127  Bokhylla (sockerlådor). Bredd: 67, djup: 26 cm, höjd: 55 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:16)

1296 9260  Bokhylla Bertil Fridhagen (1905-1993), Sverige. "Bonett", Bodafors, 1960/70-tal. Jakaranda (CITES-intyg medföljer). Bredd: 100 cm. Djup: 46 cm. Höjd: 190 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:31)

1296 9167  Bonad Maria Janowska, "Stary Otwock", 1975, ca 70x100 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:09)

1296 8125  Bord design: Philippe Starck (f. 1949), Frankrike. Kartell, Italien. Diameter: 95. Höjd: 74 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:11)

1296 9388  Bord Karl Andersson & Söner, Design, Ulla Christiansson, Trippo. Bredd: 150. Djup: 68 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:05)

1296 9389  Bord Karl Andersson & Söner, Design, Ulla Christiansson, Trippo. Bredd: 150. Djup: 68 cm. Höjd: 72 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:43)

1296 9390  Bord Karl Andersson & Söner, Design, Ulla Christiansson, Trippo. Bredd: 150. Djup: 68 cm. Höjd: 72 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:43)

1296 9391  Bord Karl Andersson & Söner, Design, Ulla Christiansson, Trippo. Bredd: 150. Djup: 68 cm. Höjd: 72 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:47)

1296 8330  Bord med låda, Ek. Bredd: 69, djup: 45 cm, höjd: 62 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:41)

1296 8530  Bord nyrenässans, med stenskiva, senare bemålning. Bredd: 55 cm. Djup: 40 cm. Höjd: 74 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:48)

1296 9405  Bordsdekorationer 2 st, Krabbor, metall. Höjd: 8-9 cm ca

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:33)

1296 9398  Bordsfotogenlampa Elektrifierad. Höjd: 61 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:47)

1296 9220  Bordslampa 1960-tal. Höjd: 33 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:01)

1296 9490  Bordslampa Ett par. Höjd: 41cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:29)

1296 9242  Bordslampa glas och mässing. Höjd: 68cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:04)

1296 9091  Bordslampa mässing, EWÅ. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:10)

1296 9492  Bordslampa mässing. Höjd: 52cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:09)

1296 8336  Bordslampa mässing. Höjd: ca 60 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:52)

1296 9545  Bordslampa Med prismor. Höjd: 46cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:28)

1296 9425  Bordslampa nutida. Höjd: ca 90cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:55)

1296 9181  Bordslampa porslin, Napoli. Höjd: 49 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:14)

1296 9241  Bordslampa Upsala Ekeby. Höjd: 37cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:16)

1296 9164  Bordslampfot höjd: 38 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:03)

1296 9369  Bordslampfot Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:34)

1296 9128  Bordslampfötter ett par, Flygsfors. Höjd: 46 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:06)

1296 9021  Bordslampor Ett par, med skärmar. Höjd: 55cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:09)

1296 9546  Bordstabletter 6+ 2 + ett underlägg, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn. Längd: 41 cm, bredd: 29 cm, diameter: 24 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:48)

1296 8117  Bordsur Georg Nelson, "Howard Miller Clock". Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:32)

1296 8410  Brasskärm Broderad. Höjd: 146cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:57)

1296 9479  Burk med lock, Aquagrönt opalinglas, med mässingsdekor. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:17)

1296 9216  Byrå 1800-tal, Betsad furu. Bredd: 107, djup: 48 cm, höjd: 90 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:32)

1296 9217  Byrå 20-tal, stenskiva. Bredd: 111, djup: 60 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:46)

1296 9142  Byrå bemålad. Bredd: 91, djup: 47 cm, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:41)

1296 9372  Byrå England, Idegran, Bredd: 75 cm. Djup: 28 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:09)

1296 9392  Byrå Gustaviansk stil, omkring 1900. Bredd: 77, djup: 46 cm, höjd: 84 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:11)

1296 9550  Byrå Med stenskiva. Gustaviansk stil. Bredd: 64 cm. Djup: 32 cm, höjd: 63 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:15)

1296 9297  Byrå omkring sekelskiftet 1900, Bemålad. Bredd: 87, djup: 43 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:30)

1296 6092  Byrå Rokokostil, Bredd: 79cm. Djup: 48cm, höjd: 82cm, nyckel

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:14)

1296 9296  Byrå Teak. Bredd: 50, djup: 30 cm, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:18)

1296 9145  Byrå Teak. Bredd: 65, djup: 33 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:31)

1296 9414  Cafébord Stenskiva på gjutjärn, + ett par stolar, Diameter: 60cm. Höjd: 74cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:47)

1296 9417  Cafébord Stenskiva på gjutjärn, + ett par stolar. Diameter: 60cm, höjd: 74cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:56)

1296 9411  Cafébord Stenskiva på gjutjärn. Diameter: 60cm, höjd: 74cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:39)

1296 9412  Cafébord Stenskiva på gjutjärn. Diameter: 60cm, höjd: 74cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:47)

1296 9084  Carborundumetsning James Coignard (1925-2008), Frankrike. Signerad, numrerad 2/60, bladets mått: 101x65 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:32)

1296 9259  Carborundumetsning Oidentifierad konstnär, "New York". Signerad, numrerad 14/125, bladets mått: 72x54 ca, oramat löst blad

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:44)

1296 9290  Carborundumetsningar 3 st, Alain Berck-Vitz (f. 1953), bland annat EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Signerade, oramade lösa blad. Bladets mått: 44x35 & 66x50 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:22)

1296 9171  Chiffonjé 1800-tal. Bredd: 102, djup: 46 cm, höjd: 136 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:17)

1296 9363  Damejeanne handblåst glas. Höjd: 49 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:02)

1296 9496  Docka höjd: 42cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:02)

1296 9150  Dockhus längd: 81 cm, djup: 40 cm, höjd: 66 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:35)

1296 9218  Dragkista 1800-tal, betsad. Bredd: 133, djup: 58 cm, höjd: 115 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:29)

1296 6509  Etsning Åke Johansson, "Efter stormen". Signerad, numrerad 12/50, daterad -75. Motivet: 17x15

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:50)

1296 9267  Etsning Berta Hansson (1910-1994), Sverige. "Mirja". Signerad, numrerad 10/100. Motivet: 20x20 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:50)

1296 9263  Etsning eftertryck, "Hollandiae Comidatus", bladets mått: 78x61, oramat löst blad. Ej signerad

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:49)

1296 8506  Etsning faksimiltryk, efter Zorn, "Svanen". Motivet: 23x18 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:01)

1296 9536  Etsning Folke Gullby (1912-1982), Sverige. Signerad, numrerad 21/65. Motivet: 13x11cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:04)

1296 8085  Etsning John-Erik Franzén (f. 1942), Sverige. "Fylleskog". Signerad, numrerad 7/70, kvinna i säng, 1979-81. Motivet: 24,5x22,5

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:06)

1296 9315  Etsning Mikael Wahrby (f. 1952), Sverige. Signerad, numrerad 12/180, daterad 2005, Burk. Motivet: 31x22 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:11)

1296 9078  Etsning Stig Åsberg (1909-1968), Sverige. Signerad, daterad 1953. Motivet: 24x20 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:23)

1296 9537  Etsning Ulla Fries (f. 1946), Sverige. Signerad, numrerad 19/25. Motivet: 11x9,5cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:01)

1296 8089  Etsningar 2 st, Börje Sandelin (1926-1970), Sverige. Gardin. Signerad, numrerad 16/25, Docka, 21/530, e. Motivet: 16,5x12 ca

1296 9538  Färgetsning Johnny Friedlaender (1912-1992), Signerad, EA-upplaga (Épreuve d’artiste), 70x46cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:03)

1296 9291  Färgetsning Jorgo Krallis (f. 1937). Signerad, numrerad 188/295, "Masken", oramat löst blad, bladets mått: 33x34 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:55)

1296 9288  Färgetsningar 2 st, Nils G Stenqvist (1934-2005), Sverige. Signerad, numrerad 4/30, oramade lösa blad, e, bladets mått: 31x31 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:40)

1296 8223  Färgkrita 2 st, Gösta Liljedahl (1908-1993), Sverige. Mor & barn. Signerade. Motivet: 25x31 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:57)

1296 8432  Färglitografi 2 st, Stockholmskartor, 70x100 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:22)

1296 9229  Färglitografi 5 st, Sigvard Bernadotte (1907-2002), Sverige. 150 upplaga, signerad, bladets mått: 40x26 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:24)

1296 9319  Färglitografi Åke Pallarp (1933-2013), Sverige. Signerad, numrerad 59/175. Motivet: 32x30 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:30)

1296 9320  Färglitografi Anders Fogelin (1933-1982), Sverige. Signerad, numrerad 158/225. Motivet: 56x53 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:26)

1296 6404  Färglitografi Axel Olson (1899-1986), Sverige. Signerad, numrerad 113/290. Motivet: 22x26 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:28)

1296 9304  Färglitografi Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Signerad, numrerad 105/300, med dedikation. Motivet: 31x23 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:23)

1296 9086  Färglitografi Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Signerad, numrerad 178/200. Motivet: 74x54 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:37)

1296 9317  Färglitografi Berndt Wennström (f. 1945), Sverige. Signerad, numrerad 31/240. Motivet: 29x36 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:33)

1296 9196  Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. Signerad, numrerad 127/360, , Picknick i skärgården. Motivet: 35x42 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:33)

1296 9311  Färglitografi Brita Molin (f. 1919), Sverige. Signerad, numrerad 52/260, Ballad. Motivet: 37x31 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:42)

1296 9312  Färglitografi C Göran Karlsson (f. 1944), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 54/99. Bladets mått: 41x30 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:38)

1296 9077  Färglitografi efter Carl Larsson, Utgivet IDUN, 37x54 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:51)

1296 8412  Färglitografi Erik Olsson. Signerad, numrerad 317/360. Motivet: 38x54 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:00)

1296 8081  Färglitografi Fritz Axel From (f. 1925), 1958, Flickor med hopprep. Signerad, numrerad 100/140, daterad 1958, motivet: 40x53 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:41)

1296 9292  Färglitografi Hans Lindberg (f. 1928), Sverige. Flygande kor / Stockholm. Signerad, numrerad 210/360, daterad -85. Oramat löst blad, 48x63 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:31)

1296 8300  Färglitografi Harry Wichmann (1916-1993), Sverige. Fågelmataren. Signerad, numrerad 29/360, daterad -82. Motivet: 55x70 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:17)

1296 9289  Färglitografi Ilkka Pärni (f. 1959), Sverige. Signerad, numrerad 48/250, komposition, -93, oramat löst blad. Bladets mått: 35x33 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:12)

1296 9089  Färglitografi Karl Höglund (f. 1940), Sverige. Signerad, numrerad 132/360. Motivet: 43x60 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:18)

1296 9321  Färglitografi Lars Arvidsson (f. 1950), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 188/200. Bladets mått: 39x51 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:29)

1296 9114  Färglitografi Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Signerad, numrerad 22/310, "dambadet i Mölle". Motivet: 33x44 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:42)

1296 9316  Färglitografi Magdolna Szabo (f. 1958), Sverige. Signerad, numrerad 31/240. Motivet: 24x24 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:28)

1296 9067  Färglitografi Maria Hillfon (f. 1945), Sverige. Signerad, numrerad 305/310. Motivet: 60x44 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:44)

1296 9248  Färglitografi Mårten Andersson (1934-2017), Sverige. Signerad. Motivet: 22x20cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:54)

1296 9095  Färglitografi Mona Huss Walin (f. 1944), Sverige. Signerad, numrerad 139/460. Motivet: 62x50 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:24)

1296 9096  Färglitografi Mona Huss Walin (f. 1944), Sverige. Signerad, numrerad 426/460. Motivet: 64x50 cm

1296 9348  Färglitografi Oidentifierad konstnär. Mysterious night. Signerad, numrerad 55/100. Motivet: 26x26 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:38)

1296 8439  Färglitografi Olle Bonniér (1925-2016), Sverige. Signerad, numrerad 239/260, daterad 73. Motivet: 45x62 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:30)

1296 9256  Färglitografi Olle Kåks (1941-2003), Sverige. Signerad, numrerad 137/250, daterad -79, oramat löst blad, bladets mått: 76x61 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:04)

1296 9287  Färglitografi Per Olov Ultvedt (1927-2006), Sverige. Byggare. Signerad, numrerad 88/200, oramat löst blad, , bladets mått: 50x60 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:10)

1296 8121  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad, numrerad 52/90. Motivet: 53x35 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:48)

1296 9460  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 25/310. Motivet: 41x27cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:51)

1296 9458  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 74/250, skärgård. Motivet: 24x38 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:43)

1296 6516  Färglitografi Staffan Hallström (1914-1976), Sverige. Signerad, numrerad 46/60, strand, bladets mått: 62x87 cm

1296 8416  Färglitografi Stellan Mörner (1896-1979), Sverige. Son . Signerad, numrerad 317/360. Motivet: 45x36 cm

1296 9284  Färglitografier 3 st, Adrian van Arkel (1924-2006), Sverige. Stadsmotiv, bland annat Söder, 260 & 330-upplaga. Signerade, bladets mått: 47x39 & 57x75 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:14)

1296 9285  Färglitografier 3 st, Evy Låås (1923-1999), Sverige. Oramade lösa blad, 45x64 - 67x64. Signerade

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:35)

1296 8176  Färglitografier 4 st. Ay-O, -88, Idrottsbilder. Signerade och numrerade. Motivet: 66x46 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:13)

1296 9279  Färglitografier 6 st, Vide Janson (1924-2007), Sverige. 100-upplaga, monogramsignerade. Bladets mått: 70x48 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:21)

1296 9246  Fat 2 st, Arabia, Gunvor Olin-Grönqvist (1928-2005), Finland. Diameter: 20cm

1296 9503  Fat 2 st, Musselmalet, Royal Copenhagen. Längd: 25-30 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:16)

1296 9507  Fat 3 st, bland annat Stig Lindberg och Stockholmsutsällningen 1897. Diameter: 21cm

1296 9337  Fat 3 st, Kina. Diameter: 22-25 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:41)

1296 8450  Fat 4 st, Kina. Diameter: 15,5-25cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:56)

1296 9501  Fat 6 st, Gustavsberg Carrara. Diameter:

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:46)

1296 9118  Fat 6+ 6+ 6, Rosenthal, Maria. Diameter: 17-25cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:09)

1296 9517  Fat Björn Engö, Norge. Diameter: 18cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:19)

1296 9047  Fat Mari Simmulson (1911-2000), Sverige. Ekeby, flicka, diameter: 23,5

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:13)

1296 9497  Fat Nysilver. Längd: 62cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:05)

1296 9038  Fat silver (830). Vikt: 380g. Diameter: 29cm, gravyr

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:42)

1296 9190  Fat Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Kosta. Längd: 16

1296 9019  Fåtöljer Ett par, nutida

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:39)

1296 9068  Fåtöljer ett par, Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. "Anders"

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:47)

1296 9036  Fickur 18k guld, bruttovikt: 15,9g. Diameter: 26,6mm. Går ej

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:08)

1296 8542  Fickur silver, Frankrike, dekor av ånglok, kronometer. Proveniens: Trafikchefen Leijenhufvud. Diameter: 4,3 cm, bruttovikt: ca 65g, originaletui

1296 1157  Figuriner 3 st. Mumin, lergods. Höjd: 5 ca

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:31)

1296 9034  Fiol med stråke i väska. + notställ & Stämgaffel, Längd: 59 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:13)

1296 9107  Garnityr 1st collier, 1st armband, 2 par örhängen, silver (925), Mexico. 1950-tal, Vikt: 90g

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:36)

1296 9474  Gitarr Akustisk, Levin. Längd: 95 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:38)

1296 9518  Gitarr Nils Forsström. Längd: 100

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:29)

1296 8473  Glas 15 delar, Tapio Wirkkala (1915-1985), Finland, Iittala. 10 st "Ultima Thule", 5 st "Aslak". Höjd: 6-8 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:49)

1296 9510  Glas 3 delar, bland annat, fors. Längd: 17, höjd: 27cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:02)

1296 9124  Glas 5+ 5+ 4 st, Orrefors, Silvia. Höjd: 11-15 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:34)

1296 9341  Glas Ett par, Kosta Boda, design: Renate Stock. Höjd: 15cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:16)

1296 9491  Glasservis 12+ 6 st. Höjd: 7-11cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:56)

1296 9325  Glasservis 14 delar, Kastehelmi, Oiva Toikka (1931-2019), Finland. Iittala, lanserades 1964, Höjd: 5-5,5cm. Diameter: 25cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:45)

1296 8359  Glasservis 24+ 1, slipade. Höjd: 7-34 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:25)

1296 9489  Glasservis 8+ 10+ 10. Höjd: 9 till 19cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:38)

1296 9176  Glasservis Kosta, Diamant, 55 delar. Höjd: 6-11 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:49)

1296 9526  Glasservisdelar 36 delar, Queen, Pukeberg. Höjd: 8-14 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:39)

1296 9442  Globlampa höjd: 45 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:17)

1296 9444  Globlampor 2 st. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:58)

1296 9443  Globlampor 4 st. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:17)

1296 9477  Glöggpanna koppar. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:41)

1296 9500  Glöggryta Koppar. Diameter: 17-23 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:56)

1296 9547  Golvlampa Bergboms. Trä och mässing. Höjd: 146 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:50)

1296 9141  Golvlampa Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Staken. Höjd: 130

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:36)

1296 9022  Golvlampa Hans-Agne Jakobsson (1919-2009), Sverige. Mässing. Höjd: 121cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:32)

1296 9406  Golvlampa höjd: 158 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:23)

1296 9100  Golvlampa höjd: ca 135

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:44)

1296 8546  Golvlampa smide. Höjd: ca 157 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:51)

1296 9419  Golvvas Höganäs. Höjd: 47 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:12)

1296 8710  Golvvas Marian Zawadzki (1912-1978), Sverige. Keramik, Tilgman Keramik. Signerad M. Z. 1965. Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:02)

1296 9318  Grafiska blad 4 st, bland annat Lena Möller, bladets mått: 50x34 ca. Signerad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:36)

1296 9227  Grafiska blad Fåglar, diverse i mapp

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:33)

1296 9103  Hatthylla längd: 100 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:26)

1296 9172  Herrbetjänt Fratelli Reguitti, Italien, märkt FR Brevettato Made in Italy. Höjd: 105

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:38)

1296 9158  Hushållsvåg omkring sekelskiftet 1900. Höjd: 32 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:09)

1296 9043  Ikon Maria, 1900-tal, 23x13 cm

1296 9042  Ikon Ryssland, 1800-tal, 17x12 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:04)

1296 9041  Ikon Ryssland, rizza i silver, 1868,18x15 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:34)

1296 9528  Jaktknivar + sameknivar, 5 st. Längd: 13 - 32

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:42)

1296 9504  Jordglob England, Chad Valley. Höjd: 20cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:08)

1296 9162  Jordglob med belysning. Höjd: ca 45 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:13)

1296 9498  Jultomte höjd: 66 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:47)

1296 9434  Kaffe-/ teservis Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Birka, Gustavsberg 1973-1995, stengods med målad svart dekor, ca 45 del

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:34)

1296 9153  Kaffegods Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Adam, Gustavsberg 1959-1974, benporslin, blåprickig dekor mot vit botten, 11 del + 2 extra fat

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:57)

1296 9362  Kaffekannor 2 st. Mässing, bland annat Skultuna. Höjd: 19- 20

1296 8020  Kaffekoppar 25 delar, Marianne Westman (1928-2017), Sverige. Rörstrand

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:56)

1296 8031  Kaffeservis 27 delar, Tyskland

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:37)

1296 9381  Kaffeservis Arabia, Myrna, 27 del

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:45)

1296 9134  Kaffeservis Totalt: 27 delar, Weimar, Katharina, 11st koppar med fat, + 1 extra fat, 12st assietter, 1st sockerskål, 1st tekanna, 1st mjölkkanna. Höjd: 6-25cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:43)

1296 9062  Kaffeservisdelar Köpenhamn, 26 del

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:05)

1296 9187  Kaffeskedar 4+ 16 st. Längd: 10-12 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:51)

1296 8561  Kakburk 1940-tal. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:20)

1296 9534  Kandelabrar Ett par, nysilver. Höjd: 41cm, gravyr

1296 9386  Kanonkikare Modell 060 i låda. Längd: 25 cm, djup: 15 cm, höjd: 9 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:34)

1296 9109  Käpp med silverkrycka. Längd: 92cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:32)

1296 9407  Karmstol 1960-tal

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:16)

1296 9070  Karmstol Safarimodell

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:47)

1296 6283  Karmstolar Ett par, 20-tal

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:19)

1296 8490  Karmstolar Ett par, bemålade, jugend

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:29)

1296 9123  Karmstolar ett par, Ek

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:28)

1296 8318  Karmstolar ett par, Rokokostil

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:07)

1296 8319  Karmstolar ett par, Rokokostil

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:07)

1296 9222  Karott Nysilver, + 6st drinkskedar. Längd: 17cm. Diameter: 21cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:35)

1296 9344  Karta 2 st. Motivet: 30x36 - 42x50cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:24)

1296 9177  Kåsa + Brevkniv, Johnny Mattsson (1906-1970), Sverige. Höjd: 3. Längd: 26 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:55)

1296 9307  Kedja & örhängen 18k guld. Vikt: 2,9g. Cordell, längd: 46cm, med hänge, vit sten, diameter: 7,8mm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:21)

1296 9308  Kedja med hänge 18k guld. Vikt: 3,8g. Pansar, med kors, vita och grön sten, längd: 50cm, kors, diameter: 18mm.

1296 9387  Kikare på stativ. Längd: 52 cm, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:54)

1296 8573  Knivar 2 st. Orientaliska. Längd: 33-50 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:37)

1296 9203  Koffert metall, omkring 190. Längd: 80 cm

1296 9006  Kohud 200x240 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:05)

1296 8394  Konstverk Sköld, Margareta Sjödin (f. 1942), Sverige. 116x54 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:41)

1296 9487  Koppar med fat 12st Rosenthal. Höjd: 5cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:20)

1296 9466  Kopparbalja diameter: 47 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:09)

1296 9521  Koppargrytor 2 st. Höjd: 17-28 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:58)

1296 9533  Kryddburkar 7 st, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Pyro, Gustavsberg 1929-1955, eldfast gods med brun dekor. Höjd: 17-18 cm ca

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:40)

1296 9210  Kuriosa 6 delar, Asien, metall. Höjd: 10 - 15

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:28)

1296 9339  Kuriosa 6 delar, Kina. Diameter: 9. Höjd: 4 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:40)

1296 8018  Kuriosa 9 delar, silver, bland annat dosor. Vikt: ca 160 g

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:47)

1296 9180  Kuverttallrikar 8 st, Metall. Diameter: 33 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:37)

1296 9102  Lampbord längd: 50 cm, djup: 50 cm, höjd: 48 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:20)

1296 9396  Lavoar med tvättset, Rörstrand, 1880-tal. Bredd: 64. Djup: 39 cm. Höjd: 78 cm

1296 9366  Leksaker 6 delar. Höjd: 17-80 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:39)

1296 8052  Linnedukar 4 st+ servetter

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:36)

1296 9198  Litografisk affisch Picasso, Gallerie Louise Leiris, Paris, 1957, (ej signerad), 70x53 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:10)

1296 9249  Ljushållare Iittala, 4+ 1. Höjd: 6-6,5cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:15)

1296 9193  Ljuskrona mässing. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:02)

1296 9478  Ljuskrona Med prismor. Höjd: 60cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:49)

1296 9522  Ljusstakar 2 par, Gustaviansk stil + Rokokostil. Höjd: 21 - 24 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:36)

1296 9157  Ljusstakar 6 st, mässing. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:46)

1296 9154  Ljusstakar ett par, Boda. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:59)

1296 9349  Ljusstakar Ett par, tomtar. Höjd: 38cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:03)

1296 9512  Ljusstakar Ett par. Glas, Höjd: 20cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:57)

1296 9056  Ljusstakar Ivar Ålenius Björk (1905-1978), Sverige. "Liljan". Ystad metall. Mässing. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:19)

1296 9530  Ljusstake Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:03)

1296 9433  Ljusstake Metall, Älgar. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:19)

1296 9472  Ljusstake Trä, Bemålad. "Blekingestake", Höjd: 85 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:08)

1296 9519  Luta 6 strängar, lagade torrsprickor. Längd: 93 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:12)

1296 8722  Lyktor 3 st, mässing. Höjd: 20-22 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:33)

1296 8350  Malmkrona Karlskrona lampfabrik. Höjd: 78 cm ca

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:16)

1296 8500  Mapp Janus Jahn, "Homeros Odysséen". Med text och träsnitt (8st). Signerad, numrerad 7/25, daterad 1952. Bladets mått: 43x26 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:27)

1296 9266  Matbord med klaffar, bemålad. Bredd: 73-458 cm (73 cm + 2x40 cm+ ilägg 5x61 cm. Djup: 150cm. Höjd: 76 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:38)

1296 8711  Matbord Med två stolar, Gustaviansk stil. Bredd: 110 cm. Djup: 75 cm. Höjd: 74 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:02)

1296 9401  Matsalsgrupp Gustaviansk stil, 9 delar, Bord + 8 stolar. Diameter: 110, höjd: 74 + 2 ilägg x50 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:46)

1296 9428  Matskedar 4 st, silver, bland annat Ryssland. Vikt: 255 g. Längd: 22 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:02)

1296 9238  Matta 259x327 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:22)

1296 8366  Matta Erivan, Sovjetunionen, 142x230 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:38)

1296 9081  Matta Marocko, Berber, 290x200 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:14)

1296 9093  Matta orientalisk, 127x198 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:31)

1296 9525  Matta orientalisk, 133x202 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:38)

1296 9092  Matta orientalisk, 146x204 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:02)

1296 9324  Matta orientalisk, 156x260 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:44)

1296 9495  Matta Orientalisk, 163x233 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:58)

1296 9542  Matta Orientalisk, 190x154cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:24)

1296 9384  Matta orientalisk, 74x105 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:29)

1296 9385  Matta orientalisk, 78x124 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:30)

1296 1127  Matta orientalisk, Ghom, 102x160 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:54)

1296 9140  Matta Orientalisk, Kerman, 152x237cm

1296 9437  Matta orientalisk, Keshan, 350x395 cm

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:50)

1296 9383  Matta orientalisk, Pakistan, 80x115 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:37)

1296 8543  Medaljer diverse, bland annat Fickursfabriken Halda med John Ericsson, några i silver, bruttovikt: 175g

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:36)

1296 9214  Mockaservis 14 delar

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:02)

1296 9106  Mockaskedar silver (925), 5+ 1. Längd: 9-11cm, med etui

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:03)

1296 8470  Nattygsbord design: Kerstin Hörlin-Holmquist (1925-1997), Sverige. Triva-serien för NK Nordiska Kompaniet. Bredd: 53 cm. Djup: 36 cm. Höjd: 63 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:37)

1296 9125  Nattygsbord ett par, Englesson. Bredd: 39, djup: 33 cm, höjd: 63 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:01)

1296 9274  Offsettryck Sture Valentin Nilsson (1924-1990), Sverige. Signerad, numrerad 134/180, daterad -84, Strindberg. Bladets mått: 62x49 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:54)

1296 9299  Oktant I trälåda. Höjd: 42cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:35)

1296 8002  Olja/tempera Stefano Beccari (f. 1944), Sverige, Komposition, 57x78 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:06)

1296 9399  Oljelampor ett par, mässing. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:33)

1296 9076  Oljemålning Aarne Eerto (f. 1906), Finland. Signerad, daterad 66. Olja på pannå, 76x30 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:59)

1296 8551  Oljemålning Åke Nothberg (1891-1973), Sverige. Söder Mälarstrand. Signerad 1948. Olja på pannå, 33x41 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:08)

1296 9294  Oljemålning Albert Pütz. Signerad, Landskap. Olja på duk, 80x100 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:03)

1296 9010  Oljemålning Alessandro Rhodin (1897-1971), Sverige. Signerad. Olja på pannå, Motivet: 26x30cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:14)

1296 9226  Oljemålning Alfred Collin (1880-1944), Signerad, daterad 1923, marin. Olja på pannå, 37x70 cm

1296 8592  Oljemålning Anna Jalpachik (1954-2013), Ukraina/Sverige. Signerad. Olja på duk, 100x80 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:19)

1296 9223  Oljemålning Anshelm Dahl (1897-1964), Sverige. Landskap med hus. Signerad. Olja på duk, 45x65 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:24)

1296 9352  Oljemålning Arne Nilsson (1925-1979), Sverige. Komposition. Ej signerad. Olja på duk, 19x26 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:05)

1296 9090  Oljemålning Astrid Harms-Ringdahl (1912-1984), Signerad, daterad 1969. Olja på duk, 50x60 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:19)

1296 9205  Oljemålning Birger Welander (f. 1916), Sverige. "Uppsala från Håga". Signerad. Olja på pannå, 30x61 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:54)

1296 9050  Oljemålning Birger Welander (f. 1916), Sverige. Fiskeläge. Signerad. Olja på pannå, 27x34 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:38)

1296 9204  Oljemålning Birger Welander (f. 1916), Sverige. Kust. Signerad. Olja på duk, 34x60 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:54)

1296 9183  Oljemålning Birger Welander (f. 1916), Sverige. Stilleben, Signerad. Olja på duk, 34x80 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:39)

1296 9199  Oljemålning Birger Welander (f. 1916), Sverige. Uppsala från slätten, Signerad. Olja på pannå, 40x91 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:58)

1296 9197  Oljemålning Birger Welander (f. 1916), Sverige. Vårvinterlandskap. Signerad. Olja på duk, 46x37 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:44)

1296 9065  Oljemålning Boris Ottenberg (1891-1946), Sverige. Kustmotiv. Signerad, daterad 1924. Olja på pannå, 24x33, oramad

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:29)

1296 9064  Oljemålning Boris Ottenberg (1891-1946), Sverige. Kyrka. Signerad a tergo. Olja på pannå, 20x28, oramad

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:35)

1296 8197  Oljemålning C Dysell, pojke med lamm. Signerad. Olja på duk, 67x58 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:25)

1296 9135  Oljemålning Carl Arvid Bergström-Percy, vintermotiv, signerad. Olja på duk, 56x71 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:53)

1296 8134  Oljemålning Carl Lindström, kustmotiv. Signerad. Olja på duk, 53x90 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:56)

1296 8188  Oljemålning Charlotta Liljefors (f. 1943), Sverige. Sjöfåglar. Signerad, daterad -80. Olja på duk, 27x34 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:34)

1296 9252  Oljemålning Didier Groffier (1912-1979), Belgien. "Rêves en Bleu". Signerad, daterad 1965. Olja på duk, 74x92 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:52)

1296 9133  Oljemålning Edvard Ryff, Landskap. Signerad. Olja på pannå, 19x38 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 december 2019 07:39)

1296 9192  Oljemålning Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. Kustmotiv med eka. Signerad, daterad 1941. Olja på duk, 36x45 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:48)

1296 8013  Oljemålning Einar Forseth (1892-1988), Sverige. Landskap. Olja på duk, signerad. 64x91 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:53)

1296 9224  Oljemålning Ejnar Kohlmann (1888-1968), Finland. Insjö, signerad. Olja på duk, 35x70 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:42)

1296 9120  Oljemålning Ejnar Kohlmann (1888-1968), Finland. Sjölandskap. Signerad. Olja på duk, 33x40 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:10)

1296 9160  Oljemålning Eva Larsson, blåsippor. Signerad. Olja på pannå, 18x23cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:24)

1296 8559  Oljemålning Folke Karlsson (1907-1984), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad 1966. Olja på pannå, 46x55 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:18)

1296 9195  Oljemålning Gertrud Wieselgren (f. 1929), Sverige. "Grekisk Marin". Signerad. Olja på pannå, 39x54 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:11)

1296 9173  Oljemålning Gunilla Dahlgren (f. 1939), Sverige. "Idag har jag så mycket att göra, så jag tror jag gör det i morgon i stället", Signerad. Olja på duk, 23x17 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:40)

1296 9053  Oljemålning Gunilla Dahlgren (f. 1939), Sverige. "Jag älskar kultur! Särskilt buskis och dansbandsmusik. ". Signerad. Olja på duk, 32x23 cm

1296 8266  Oljemålning Gunnar Skånby (1922-2002), Sverige. Hamnen Brantevik. Signerad. Olja på duk, 45x50 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:46)

1296 8246  Oljemålning Gustaf Höglund (1910-1994), Sverige. "Costa Brava kusten", Signerad. Olja på duk, 45x54 cm

1296 1049  Oljemålning Håkan Nyberg (1938-2013), Sverige. "Det spända monumentet". Monogramsignerad -85, olja på duk , 130x100 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:12)

1296 1052  Oljemålning Håkan Nyberg (1938-2013), Sverige. Figurkomposition, ej signerad, olja på duk, 100x81 cm

1296 9230  Oljemålning Hugo Zuhr (1895-1971), Sverige. Kust, signerad. Olja på duk, 39x46 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:07)

1296 8335  Oljemålning John Malm, Stockholm, signerad. Olja på pannå, 32x40 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:51)

1296 8521  Oljemålning Knut Hanqvist (1904-1981), Sverige. Signerad, daterad 1931, villa. Olja på duk, 33x40 cm

1296 9382  Oljemålning Kurt Heinonen (1915-1983), Finland. "Italien". Signerad. Olja på duk, 35x67 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:49)

1296 9003  Oljemålning Lindorm Liljefors (1909-1985), Sverige. Signerad. Olja på pannå, år 1957,45x54cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:49)

1296 9054  Oljemålning Ling Roni, Blomsterstilleben, Signerad. Olja på duk, ca 70x50 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:45)

1296 9420  Oljemålning Manne Hallengren (1875-1951), Sverige. Signerad. Olja på duk, 61x88 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:16)

1296 8321  Oljemålning Marianne Ågren (f. 1943), Sverige. Interiör. Signerad. Olja på duk, 79x87 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:15)

1296 9355  Oljemålning Märta Rudbeck (1882-1933), Sverige. Blomsterstilleben. Signerad. Olja på duk, 41x32 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:04)

1296 8435  Oljemålning Nathan Gutman (1914-1990), Kortspelare, Signerad. Olja på duk, 50x60 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:33)

1296 8245  Oljemålning Nisse Zetterberg (1910-1986), Sverige. Blomsterstilleben. Signerad, daterad -32, duk på pannå, 34x27 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:23)

1296 7033  Oljemålning Oidentifierad konstnär, 1800-tal, läsande man. Ej signerad. Olja på pannå, 21x17 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:01)

1296 8645  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ebb, 1800-tal. Ej signerad. Olja på duk, 40x67 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:12)

1296 9305  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, stadsbild. Olja på duk, 18x23 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:51)

1296 9468  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad. Olja på duk, 17x23cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:51)

1296 1158  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Komposition. Ej signerad. Olja på pannå, 60x50 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:26)

1296 8383  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Kvinna med absint. Ej signerad. Olja på duk, 55x46 cm

1296 9488  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Kvinna. Signerad. Olja på duk, 83x64cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:14)

1296 8041  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Landskap, sent 1800-tal. Ej signerad. Olja på duk, 34x46 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:54)

1296 9112  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad HS. Olja på pannå, 21x25 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:05)

1296 9001  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Parisi, Piazza Navona, Rom. Olja på duk, 19x24 cm

1296 9202  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Montmartre, 1978. Olja på duk, 50x60 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:12)

1296 9409  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Schelenken. Olja på duk, 40x50 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:44)

1296 9462  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Stockholmsmotiv. Olja på duk, 50x60 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:24)

1296 9345  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Ansikte. Olja på duk, 16x11 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:16)

1296 9314  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på duk, 57x68cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:58)

1296 9011  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på plåt, 12x17cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:22)

1296 4001  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Stad. Signerad, daterad -71. Olja på papper, ca 37x50 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:35)

1296 8371  Oljemålning Olle Nordberg (1905-1986), Sverige. "Vita Johanna", Signerad. Olja på pannå, 18x13 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:45)

1296 8370  Oljemålning Olle Nordberg (1905-1986), Sverige. Flicka med hatt. Signerad, daterad -72. Olja på pannå, 20x18

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:46)

1296 6383  Oljemålning Oscar Keen (1867-1949), Sverige. Signerad, daterad 1928. Olja på duk, 48x63cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:32)

1296 8064  Oljemålning Oskar Bergman (1879-1963), Sverige. Signerad, daterad 1939, Gotland. Olja på pannå, 38x51 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:41)

1296 9058  Oljemålning Roger Fällman (f. 1961), Sverige. Skogsglänta. Signerad. Olja på duk, 60x50 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:34)

1296 9094  Oljemålning Wlodzimierz Borowczyk, gatumotiv. Signerad. Olja på duk, 60x72 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:38)

1296 9111  Oljemålningar 2 st, Arthur Percy (1886-1976), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 16x21 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:09)

1296 8368  Oljemålningar 2 st, Olle Nordberg (1905-1986), Sverige. Kvinna & räv. Signerade. Olja på pannå, 12x23 & 18x8 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:42)

1296 8119  Oljemålningar 2 st. Gabriel Strandberg (1885-1966), Sverige. Landskap. Signerade. Olja på pannå, 32x40 + 38x45 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:42)

1296 9310  Örhängen 8K. Vikt: 6,2g. Ett par, med diamanter 24x0,01ct. Diameter: 15,9mm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:15)

1296 8515  Öronlappsfåtölj 1940-tal

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:14)

1296 9361  Pall 1960-tal. Höjd: 49 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:08)

1296 9169  Pall petit pointsklädsel. Längd: 35 cm, djup: 32 cm, höjd: 45 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:54)

1296 9418  Pall Rotting. Höjd: 45 cm, diameter: 40 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:29)

1296 9143  Pallar 3 st. Höjd: 45-61 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:12)

1296 9132  Parti bijouterier

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:06)

1296 9121  Parti bijouterier örhängen och broscher

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:07)

1296 9513  Parti glas Diverse

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:26)

1296 9509  Parti glas Diverse

1296 8358  Parti kuriosa 5 delar. Höjd: 3-12 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:24)

1296 9438  Parti linne

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:23)

1296 9186  Parti silver diverse, 8 del

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:21)

1296 9052  Parti silver vikt: 720g, längd: 13-27cm, gravyr.

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:25)

1296 9122  Parti smycken

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:49)

1296 8534  Piedestal Bemålad. Höjd: 102

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:50)

1296 9213  Piedestal med stenskivor. Höjd: 65 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:52)

1296 9424  Piedestal med stenskivor. Höjd: 66 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:48)

1296 9149  Piedestal med stenskivor. Höjd: 87 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:55)

1296 9359  Piedestal orientalisk. Höjd: 89 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:16)

1296 9119  Pinnstolar 6 st. Spjälor i rygg, kopplade ben

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:30)

1296 9161  Pipor diverse

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:23)

1296 9275  Plåtburkar 5 st. Längd: 17-30 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:06)

1296 9208  Porslin 7 delar, Kina. Höjd: 3 -5 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:57)

1296 9061  Remmare 10 st. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:58)

1296 9486  Remmare 6 st. Höjd: 18,5cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:05)

1296 9044  Reseikoner 5 st, Metall. Höjd: 7-20, olika modeller & åldrar

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:55)

1296 9017  Ring 14K. Vikt: 4,9g. Med grön sten & fem vita stenar, storlek: 18.

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:31)

1296 9016  Ring 18k guld. Vikt: 5,8g. Med gröna stenar, storlek: 17¼.

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:19)

1296 9015  Ring 18k guld. Vikt: 5,8g. Med lila sten, storlek: 18¼.

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:18)

1296 9225  Rökbord Diameter: 67cm

1296 1152  Rökbord mässing, trä. Diameter: 56. Höjd: 63 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:08)

1296 9436  Röllakan 198x295 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:42)

1296 9048  Salladsbestick Totalt 4 st, silver (830). Vikt: 269g. 1st sked. Längd: 17-22cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:43)

1296 8357  Salt/pepparkar + senapskanna, metall. Höjd: 3-8 cm

1296 9207  Saltkar Ett par, silver, glasinsats. Höjd: 4 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:24)

1296 9552  Samlartallrikar 11 st. Arabia, 1987 - 1997,20x20 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:29)

1296 9364  Scooterhjälm André Cardone, mediumstorlek

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:50)

1296 9139  Sekretär Bemålad. Bredd: 52, djup: 30 cm, höjd: 84 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:11)

1296 8612  Sekretär Längd: 85 cm. Djup: 48 cm, höjd: 98 cm

1296 8132  Seltersglas 9 st. Eda Glasbruk. Höjd: 10 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:42)

1296 9404  Serveringsvagn glas och mässing. Längd: 87, djup: 48 cm, höjd: 60-74 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:55)

1296 8648  Serveringsvagn påt, Längd: 65 cm. Djup: 40 cm, höjd: 55cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:21)

1296 8323  Servisdelar Iittala, 16 del

1296 9168  Sideboard glas och mässing. Längd: 100, djup: 30 cm, höjd: 46 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:05)

1296 9403  Sideboard Gustaviansk stil. Längd: 160, djup: 47 cm, höjd: 84 cm, nyckel

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:59)

1296 9099  Sideboard längd: 125 cm, djup: 40 cm, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:30)

1296 9082  Sifon + patroner. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:28)

1296 9527  Skål + vas, glas, Kosta. Höjd: 5 - 22

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:35)

1296 8049  Skål brons, glas, 1800-tal. Diameter: 20 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:19)

1296 8131  Skål Klas Göran Tinbäck (1951-1981), Sverige. Glas. Diameter: 18 cm. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:40)

1296 9272  Skål Näsduksskål, Vivini Murano, Italien. Signerad. Höjd: 15cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:34)

1296 9269  Skål Orrefors, graal, Eva Englund (1937-1998), Sverige. Diameter: 14cm, höjd: 9cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:36)

1296 9273  Skål Snäckform. Längd: 31cm, höjd: 18cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:38)

1296 9243  Skål Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Diameter: 10cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:10)

1296 9511  Skålar 5 st, Fuga, Sven Palmqvist (1906-1984), Sverige. Orrefors. Diameter: 10-19cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:25)

1296 9046  Skedar 9st, förgylld silver. Vikt: 430g. Längd: 15-17cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:33)

1296 9535  Skedar silver, bruttovikt: 230g. 2st skedar, + Såsslev. Längd: 18-36cm, gravyr

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:58)

1296 9465  Skeppsur + barometer, Schatz. Höjd: 88 cm

1296 9147  Skolplansch Orm, 140x128 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:44)

1296 9358  Skomakarlampa diameter: 24 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:07)

1296 9144  Skrivbord Rokokostil, 102, djup: 55 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:45)

1296 9073  Skrivbordslampa Ansorg, Quadra. Höjd: 46 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:18)

1296 9059  Skrivbyrå Alm. Bredd: 89, djup: 47 cm, höjd: 97 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:04)

1296 8414  Skrivpulpet 1800-tal, bemålat. Längd: 113 cm. Djup: 66 cm. Höjd: 96 cm, med nyckel

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:02)

1296 9211  Skulptur + skål, Kina, sten. Höjd: 5 - 8

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:29)

1296 8191  Skulptur brons, efter Bruno Zack, dansös. Höjd: 54 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:30)

1296 8190  Skulptur brons, Efter Juno, dansande kvinna. Höjd: 43 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:29)

1296 9234  Skulptur Dansös. Höjd: 44 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:24)

1296 8671  Skulptur Drakar, Kina. Sten. Höjd: 19cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:05)

1296 9322  Skulptur Gustavsberg, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Höjd: 10 cm

S�ldes f�r 19.000 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:08)

1296 1129  Skulptur Kjell Landfors (f. 1953), Sverige. "Veckodagar". Bokstäver i metalltråd. Signerad Landfors. Ca 60x44 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:32)

1296 8446  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. "Blomsterflicka" ur serien "Skulpturer", Gustavsberg. Målad och delvis glaserad stengodslera. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:34)

1296 9237  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Signerad, Tomte. Höjd: 16cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:29)

1296 8361  Skulptur Pärlhöns, Rörstrand. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:25)

1296 9481  Skulpturer 2 st, Inuitisk konst. Stengods. Höjd: 9-12 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:10)

1296 9408  Skulpturer 3 st, Fåglar/groda, metall. Höjd: 2-11 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:22)

1296 9212  Skulpturer 4 st. Trä, Kina. Höjd: 8 - 22

1296 8138  Skulpturgrupp 4 delar, Jazzband. Höjd: 40 - 55

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:22)

1296 9400  Slaglåspistol längd: 49 cm

1296 9104  Smycken 3 delar, Sterlingsilver, Collier, ett par örhängen + ring. Vikt: ca 27g. Ringstorlek: 18, Filigranarbete

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:42)

1296 9338  Snapsglas 4 st, + 1 Vas Iittala, Tapio Wirkkala (1915-1985), Finland. Höjd: 7-23cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:43)

1296 9347  Snapsglas 6st+ Snapskaraff, tomtar. Höjd: 14-24cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:41)

1296 9018  Snapsglas & karaffer 14st, Holmegaard, julmotiv. Höjd: 5,5cm, & 5st karaffer, höjd: 17cm, & 1st godisskål, höjd: 15cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:36)

1296 9020  Snurrstol 1900-tal

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:43)

1296 9148  Sockerlåda längd: 49 cm, djup: 34 cm, höjd: 33 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:52)

1296 9151  Sockerlådor 2 st. Längd: 67-72 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:21)

1296 9189  Sockerskål + gräddkanna+ bricka, silver. Vikt: 304g. Höjd: 7-8 cm, diameter: 6 cm, 17x13 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:37)

1296 9423  Soffa 1880-tal, Längd: 140 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:01)

1296 9455  Soffbord 2 st, Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Diameter: 60-75. Höjd: 50-57 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:59)

1296 9445  Soffbord Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. För Fritz Hansen, diameter, 110 H. Höjd: 63 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:40)

1296 9332  Soffbord Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Ovalen. Bredd: 120 cm. Djup: 86 cm. Höjd: 61cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:06)

1296 9101  Soffbord diameter: 80 cm, höjd: 45 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:09)

1296 1163  Soffbord glas och mässing. Bredd: 150. Djup: 90 cm. Höjd: 47 cm

1296 9004  Soffbord Pietra Dura, Bredd: 115 cm. Djup: 73cm, höjd: 50cm

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:33)

1296 9484  Solspegel diameter: 48 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:39)

1296 9247  Sparbössa Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gunnar Sträng, Gustavsberg 1972-1984. Målad och delvis glaserad brun stengodslera. Höjd: 15,5 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:38)

1296 9166  Spegel 123x44 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:23)

1296 9551  Spegel 1950-tal, 86x58 cm

1296 9427  Spegel 82x53cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:07)

1296 9480  Spegel Förgylld ram, 93x45cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:02)

1296 9475  Spegel Gustaviansk stil, 1800-tal, bemålad. Höjd: 74 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:52)

1296 9024  Spegel höjd: 104cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:59)

1296 9377  Spelbord Nyrokoko, mahogny, Bredd: 89cm. Djup: 45x2 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:08)

1296 9394  Spritskåp Allmoge, 1700-tal. Bredd: 60, djup: 30 cm, höjd: 61 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:36)

1296 9071  Stålrörsstolar 3 st, Etikettmärkta Cox

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:38)

1296 9351  Stol barockstil, gyllenläder

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:01)

1296 8092  Stol sent 1800-tal

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:35)

1296 9375  Stolar 4 st, Gustaviansk stil

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:25)

1296 8285  Stolar 4 st, J O Carlsson, Vetlanda.

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:38)

1296 9421  Stolar 4 st, Järn

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:49)

1296 9069  Stolar 4 st, Swedish grace, björk

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:17)

1296 9097  Stolar 6 st, 1890-tal

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:05)

1296 8404  Stolar 6 st, Lammhult, Spira

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:52)

1296 9261  Stolar 6 st. Trä / krom. Rotting i rygg och sits, en stol med rottingskada

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:11)

1296 9174  Stolar ett par, Björk

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:05)

1296 8545  Stolar ett par, mahogny, 1800-tal

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:49)

1296 9175  Stolar ett par, Teak

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:50)

1296 8269  Stringhyllor Olika modeller, 5 hyllplan. Bredd: 77cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:51)

1296 9240  Strösockerskål på fot, nysilver. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:48)

1296 9239  Strösockerskålar på fot, nysilver, 2 st. Höjd: 30 cm, ca

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:09)

1296 9378  Sybord mahogny, 1800-tal, Bredd: 60cm. Djup: 46cm, höjd: 72cm, nyckel

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:13)

1296 9482  Syltkrukor 3 st, bland annat Gustavsberg. Höjd: 18-22 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:15)

1296 9115  Taburetter Ett par, Karl Johanstil. Höjd: 50cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:14)

1296 9035  Takarmatur Ateljé Lyktan. Höjd: 35, "Hinken"

1296 9440  Takarmatur Bruno Munari, Falkland. Höjd: 132

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:02)

1296 9350  Takarmatur glas, Carl Fagerlund (f. 1915), Sverige. Bubblan, Orrefors. Diameter: 38 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:20)

1296 9159  Takarmatur glas. Höjd: 31 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:56)

1296 9023  Takarmatur Hans-Agne Jakobsson (1919-2009), Sverige. Ej märkt, mässing. Höjd: 33cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:53)

1296 8139  Takarmatur metall, rödlackerad, ( från verkstad). Diameter: 67 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:42)

1296 9450  Takarmatur PH 5. Diameter: 50 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:40)

1296 9451  Takarmatur PH 5. Diameter: 50 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:17)

1296 9449  Takarmatur PH5. Poul Henningsen, Louis Poulsen, Danmark. Diameter: 50 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:39)

1296 9146  Takarmatur Tiffanystil. Höjd: 35cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:12)

1296 9549  Takarmatur Trä. Höjd: 25cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:16)

1296 9354  Takfotogenlampa höjd: 61 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:23)

1296 9447  Tamburmajor design: Sidse Werner För Fritz Hansen, Danmark. "Coat tree". Formgiven 1971. Höjd: 192

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:27)

1296 9448  Tamburmajor design: Sidse Werner för Fritz Hansen, Danmark. "Coat tree". Formgiven 1971. Höjd: 192 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:34)

1296 9446  Tamburmajor design: Sidse Werner För Fritz Hansen, Danmark. "Coat tree". Formgiven 1971. Höjd: 192 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:06)

1296 9432  Tantalus 2 flaskor. Höjd: 39 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:14)

1296 9459  Terrin bemålad. Längd: 36 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:30)

1296 9483  Teservis 27 delar, Minton, England. Höjd: 6-13,5cm

1296 9422  Teservis England, "Maling", 19 del

1296 8113  Teservisdelar 16 delar, Marianne Westman (1928-2017), Sverige. "Mon "Ami"Rörstrand

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:19)

1296 8699  Tillbringare Ett par, porslin, Rörstrand. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:13)

1296 9529  Tomteservis 9 delar. Höjd: 6-23 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:55)

1296 8650  Trädgårdssoffa längd: 115 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:29)

1296 8100  Träsnitt 3 st, Japan. Bladets mått: 17,5x11,5 /st

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:55)

1296 9281  Träsnitt 5 st, Gösta Backlund (f. 1930), Sverige. "Slättland". Mapp om 5 st snitt. Signerad, numrerad 56/75. Motivet: 29x31 cm

1296 9110  Träsnitt Carl Palme (1879-1960), Motivet: 24x33 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:23)

1296 9232  Träsnitt Japan, Hiroshi Yoshida, "SuzuKawa", Fuji, 25x38 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:30)

1296 9313  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Stockholm. Signerad, numrerad 245/310, daterad 1960. Motivet: 48x33 cm

1296 9268  Tusch 2st Yngve Berg, erotiska motiv. Motivet: 6,5-11cm, 13x18cm

1296 9079  Tusch Gunnar Widholm (1882-1953), Sverige. Signerad, 26x20 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:19)

1296 9045  Tvärflöjt i väska, Boosey Hawkes, London. Längd: 66 cm

1296 9502  Tvärflöjt Made in China. Längd: 70 cm

1296 9516  Underlägg + tilltuggsbricka, teak, 1960-tal, 17x12 cm, 10x3 cm, 26x13 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:05)

1296 9254  Urna porslin, Kina, med trälock. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:56)

1296 9548  Väggarmatur Två-armad. Höjd: 40cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:07)

1296 9137  Väggarmaturer ett par, Funkis. Längd: 25 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:34)

1296 9515  Vägghylla 1800-tal. Bredd: 47, djup: 19 cm, höjd: 57 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:08)

1296 9039  Väggplattor 3 st, Börje Skogh (1923-2006), Sverige. Gustavsberg, Landskapstavlor växter, silverdekor, Hälsingland, Blekinge & Bohuslän, 34x21 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:29)

1296 9454  Väggplattor 3 st, Börje Skogh (1923-2006), Sverige. Gustavsberg, silverdekor, 23x23 cm

1296 9233  Väggrelief mässing, 24x50 cm

1296 9520  Väggrelief Stig Wallgren (1924-2003), Sverige. "För sent att ångra sig?". Signerad. Motivet: 31x41 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:53)

1296 9055  Väggskulptur Gips. Höjd: ca 40 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:40)

1296 9426  Väggur Gustaviansk stil. Höjd: 62 cm

1296 9098  Väggur nutida, batteri. Diameter: 96 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:54)

1296 9007  Väggur Trä. Höjd: 51cm

1296 9336  Vas + skål, Kina. Höjd: 6-19 cm

1296 9245  Vas + Skål, Upsala Ekeby. Höjd: 6-20cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:47)

1296 9235  Vas brons. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:10)

1296 9271  Vas Kina. Höjd: 19cm

1296 9494  Vas Kina. Höjd: 31cm

1296 9553  Vas Överfångsglas, Emile Gallé. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:14)

1296 9374  Vas Rörstrand. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:58)

1296 9303  Vas Rörstrand. Höjd: 31 cm

1296 8040  Vas silver, MGAB, 1957. Vikt: 110g ca. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:53)

1296 9184  Vas Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Pungo, Gustavsberg 1953-1964, stengods. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:54)

1296 9331  Vaser 2 st, Japan. Höjd: 24-32cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:28)

1296 9178  Vaser 2 st, Konstglas. Berit Johansson, Höjd: 21-23 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:18)

1296 8288  Vaser 2 st, Kosta Boda. Anna Erhner & Bertil Vallien, Höjd: 25-34cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:15)

1296 9340  Vaser 3 delar, Kosta Boda, Bertil Vallien & Ulrica Hydman Vallien. Höjd: 16-24cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:56)

1296 9270  Vaser 3 st, får & elefant. Höjd: 12-17cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 20:08)

1296 9429  Vaser 4 st, Kina. Höjd: 12-19cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 21:01)

1296 9155  Vaser 5 st, Reijmyre Glasbruk. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:21)

1296 9074  Väska + portfölj. Längd: 60 cm, höjd: 35 cm, bredd: 20 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 19:33)

1296 9283  Vinglas 9 st. Riedel. Höjd: 26 cm

1296 8617  Vinkanna glas/tenn. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:41)

1296 9456  Vinsil nysilver. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:15)

1296 9300  Vitrinskåp omkring sekelskiftet 1900. Bredd: 115, djup: 43 cm, höjd: 210 cm, nyckel

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:49)

1296 9368  Ytterfoder 2 st, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Höjd: 13-15 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:57)

1296 9493  Ytterfoder 4 st, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Höjd: 13-16 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:16)

1296 9514  Ytterfoder Diameter: 22cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 december 2019 18:42)