Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 27 februari 2023 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1525 1008  Blandteknik Ilon Wikland (f. 1930), Sverige. Pojke. Signerad. Blandteknik, bildmått: 17x15 cm, yttermått inklusive ram: 33x28 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 27 februari 2023 18:48)

1525 1016  Blandteknik Ingeborg Westfelt-Eggertz (1855-1936), Sverige. "Familjeliv i Skagen". Signerad. Färgkrita/pastell, 37x60 cm, blandteknik, yttermått inklusive ram: 45x68 cm

S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 27 februari 2023 20:26)

1525 1007  Collage Robert Brandy (f. 1946), Luxembourg. Komposition. Signerad, daterad -91. Bladets mått: 33x25 cm, yttermått inklusive ram: 55x46 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 27 februari 2023 19:19)

1525 1003  Färglitografi Salvador Dalí (1904-1989), Spanien. Signerad, numrerad 35/250, "Venus de teroir". Färglitografi, bildmått: 76x56 cm, yttermått inklusive ram: 96x74 cm

S�ldes f�r 16.500 kr (Sista budtid är den 27 februari 2023 20:26)

1525 1018  Halsband 18k guld, med briljanter. Längd: 43 cm. Vikt: 97g

S�ldes f�r 37.000 kr (Sista budtid är den 27 februari 2023 19:06)

1525 1028  Karmstolar Ett par, Empire, Baltikum / Ryssland, mahogny

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 27 februari 2023 18:29)

1525 1022  Konsolbord Gustavianskt, marmorerad träskiva, Bredd: 89 cm, djup. 44 cm. Höjd: 82 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 27 februari 2023 20:14)

1525 1034  Matsalsgrupp 8 delar, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Herrgården. Längd: 140 cm, 3 st iläggsskivor om 55 cm Djup: 100 cm. Höjd: 75 cm

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 27 februari 2023 20:22)

1525 1025  Monogrambrosch silver, Wiwen Nilsson (1897-1974), Sverige. 1944. Längd: 10,5 cm. Vikt: 15 g

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 27 februari 2023 18:56)

1525 1002  Oljemålning + bok, Ivar Kamke (1882-1936), Sverige. Signerad, daterad 1908, Studie till "Fiskauktion i Volendam", Olja på duk, 90x79 cm, yttermått inklusive ram: 107x97 cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 27 februari 2023 20:29)

1525 1027  Oljemålning Artur Bianchini (1869-1955), Sverige. Signerad, Tenerife. Olja på pannå, 29x39 cm, yttermått inklusive ram: 39x50 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 27 februari 2023 19:19)

1525 1033  Oljemålning Berta Hansson (1910-1994), Sverige. Sverige. Lekande barn, Monogramsignerad BH. Olja på duk, 64x76 cm, yttermått inklusive ram: 67x80 cm

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 27 februari 2023 18:13)

1525 1026  Oljemålning Louis Sparre (1863-1964), Sverige. Signerad, daterad 1925, landskap. Olja på pannå, 16x22 cm, yttermått inklusive ram: 24x30 cm

S�ldes f�r 11.500 kr (Sista budtid är den 27 februari 2023 18:51)

1525 1004  Oljemålning Robert Brandy (f. 1946), Luxembourg. "Glissements". Signerad, daterad 1987. Olja på duk, 100x120 cm, yttermått inklusive ram: 101x121 cm

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 27 februari 2023 19:37)

1525 1020  Oljemålning Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Komposition med kinesiska tecken. Signerad. Olja på pannå, 33,5x27 cm, yttermått inklusive ram: 47x41 cm

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 27 februari 2023 20:52)

1525 1035  Pall Josef Frank (1885-1967), Österrike. Modell 686, Firma Svenskt Tenn. Mahogny, rött skinn, pärlspik av mässing. Höjd: ca 35 cm

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 27 februari 2023 19:12)

1525 1021  Skrivbord rokokostil, 1800-tal, läderskiva, reliefdekor med rankor. Bredd: 145 cm, djup: 72 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 27 februari 2023 20:47)

1525 1009  Skulptur Constantin Holzer-Defanti (1881-1951). "Sterbender Schwan (Anna Pavlova)" för Rosenthal. Omkring 1920. Porslin. Längd: 30 cm. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 27 februari 2023 19:24)

1525 1017  Stol TeVe-stolen, design: Alf Svensson (1923-1992), Sverige. Studio Ljungs industrier, Bra Bohag, Formgiven 1953

S�ldes f�r 7.400 kr (Sista budtid är den 27 februari 2023 18:18)

1525 1029  Stolar 4 st, Empire, Baltikum / Ryssland, mahogny

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 27 februari 2023 20:17)

1525 1010  Tekanna silver, London, 1811. Senare handtag i trä. Längd: 28 cm. Höjd: 16 cm. Vikt: ca 600 g

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 27 februari 2023 18:45)

1525 3119  Träsnitt Lars Lerin (f. 1954), Sverige. Signerad, numrerad 8/280, daterad 1986. Träsnitt, 34x57 cm, yttermått inklusive ram: 52x75 cm

S�ldes f�r 10.500 kr (Sista budtid är den 27 februari 2023 20:59)