1226 1033 Akryl Eva Rohde, Sverige. ”Good Morning”. Signerad, daterad 2017. Akryl på duk, 55x65 cm. Skänkt till auktionen av stadsbrud Eva Rodhe
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2018 18:00)
1226 1040 Akvarell Lars Lerin (f. 1954), Sverige. "Brygge, Lofoten". Signerad Lars Lerin. Akvarell, bladets mått: 19x29. Skänkt till auktionen av konstnären via stadsbrud Babben Larsson
S�ldes f�r 65.000 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2018 18:00)
1226 1036 Akvarell Max Goldstein - Mago (1925-2008), Sverige. Kostymskiss till musikalen "Sommarnattens leende (A Little Night Music)". Skissen föreställer rollfiguren Madame Armfeldt och denna klänning bars av Zarah Leander i uppsättningen på Folkan i Stockholm. Signerad, daterad Mago 73, akvarell. Motivet: 40,5x29 cm. Skänkt till auktionen av stadsbrud Lill Lindfors
S�ldes f�r 4.500 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2018 18:00)
1226 1002 Blandteknik Ardy Strüwer (f. 1939), Sverige. "French Piano". Signerad, numrerad 76/90. Signerad, daterad a tergo "Ardy Strüver Paris 2002". Mixed media, litografi. Bladets mått: 39x45 cm. Skänkt till auktionen av stadsbrud Alexandra Charles von Hofsten
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2018 18:00)
1226 1001 Blandteknik Birgitte Söndergaard (f. 1957), Sverige. "Nu är jag lugn", motiv med ansikten. Signerad, mixed media. Motivet: 35x29 cm. Skänkt till auktionen av konstnären via stadsbrud Marianne Djudic
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2018 18:00)
1226 1034 Blandteknik Gunilla Pontén (f. 1929), Sverige. "Flirt", collage, signerad Gunilla Pontén. Mixed media collage med tyg och tusch, 51x43 cm. Skänkt till auktionen av konstnären, stadsbrud Gunilla Pontén
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2018 18:00)
1226 1042 Blandteknik Nino Ramsby (f. 1972), Sverige. "Årstabron". Signerad, daterad Nino 2018. Mixed media (fine art print + akvarell), monterad på glas, 30x23 cm. Skänkt till auktionen av konstnären genom stadsbrud Babben Larsson
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2018 18:00)
1226 1041 Blandteknik Nino Ramsby (f. 1972), Sverige. "Hornstull". Signerad, daterad Nino 2018. Mixed media (fine art print + akvarell), monterad på glas, 30x23 cm. Skänkt till auktionen av konstnären genom stadsbrud Babben Larsson
1226 1006 Färglitografi Franco Costa (f. 1934), Italien. "Ready about", segelbåtar. Signerad, numrerad 62/250, färglitografi. Motivet: 80x60 cm. Skänkt till auktionen av stadsbrud Meg Tiveus
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2018 18:00)
1226 1008 Färglitografi Frank Björklund (f. 1960), Sverige. "Ecce Homo", färglitografi. Signerad, numrerad 72/175. Motivet: 54x38,5 cm. Skänkt till auktionen av konstnären och Modern Gallery genom stadsbrud Marianne Djudic
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2018 18:00)
1226 1009 Färglitografi Frank Björklund (f. 1960), Sverige. "Ecce Homo". Färglitografi. Signerad, numrerad 73/175. Motivet: 54x38,5 cm. Skänkt till auktionen av konstnären och Modern Gallery genom stadsbrud Marianne Djudic
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2018 18:00)
1226 1004 Färglitografi Kjell Lönnå (f. 1936), Sverige. Signerad, numrerad 208/300. Färglitografi. Motivet: 33,5x43,5 cm. Skänkt till auktionen av stadsbrud Anna Belfrage
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2018 18:00)
1226 1039 Färglitografi Marie-Louise Ekman (f. 1944), Sverige. "Liggande figurer och skuggor". Signerad, daterad -16, numrerad 59/90. Bladets mått: 52,5x43 cm. Skänkt till auktionen av konstnären genom stadsbrud Cissi Elwin
1226 1005 Färglitografi Teresa Wennberg (f. 1944), Sverige. "Femme". Signerad, numrerad 35/99, färglitografi, bladets mått: 88x61 cm. Skänkt till auktionen av stadsbrud Anna Belfrage
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2018 18:00)
1226 1003 Färglitografi Yrjö Edelmann (1941-2016), Sverige. Paket. Färglitografi. Bladets mått: 63x85 cm. Signerad, numrerad 206/375. Skänkt till auktionen av stadsbrud Alexandra Charles von Hofsten
1226 1023 Halsband Vogue Bijoux, strassprydda pantrar, gildfärgad metall. Diameter: ca 11 cm. Skänkt till auktionen av stadsbrud Ettan Bratt
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2018 18:00)
1226 1015 Handväska Alexander McQueen. Svart skinn med gildfärgade metalldetaljer. Stämpelmärkt "Alexander McQueen" under lock. Etikettmärkt "Made in Italy". Ca 24x22x6 cm. Skänk till auktionen från Ulla Lundevall genom stadsbrud Ettan Bratt
1226 1035 Handväska Emilio Pucci. Märkt "Emilio Pucci made in Italy". Dustbag. Axelrem. Längd: 32 cm. Bredd: 14 cm, höjd: (utan handtag) 22 cm. Skänkt av stadsbrud Eva Swartz Grimaldi
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2018 18:00)
1226 1016 Handväska Hermès, Halzan 31 bag. Caramelfärgat läder med ljusa stickningar. Spänne i palladium. Stämpelmärkt "HERMÈS-PARIS MADE IN FRANCE". Spänne märkt: "HERMÈS". Längd: 31. Höjd: 20 cm. Djup: 10 cm. Skänkt till auktionen av Ulla Lundevall genom stadsbrud Ettan Bratt
S�ldes f�r 26.000 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2018 18:00)
1226 1029 Kavaj Marni. Brodyr mot svart botten. Etikettmärkt "MARNI, Made in Italy". Storlek: ca 40. Amerikansk prisetikett. Skänkt till auktionen av stadsbrud Yvonne Sörensen Björud
S�ldes f�r 2.300 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2018 18:00)
1226 1019 Klänning proveniens Kjerstin Dellert, storlek 38. Klänningen har burits av Kjerstin Dellert när hon agerat konferencier på Confidencen. Skänkt till auktionen av Nils-Åke Häggbom genom stadsbrud Ettan Bratt
S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2018 18:00)
1226 1031 Litografi Makode Linde (f. 1981), Sverige. "Solstickan". Signerad, numrerad 14/120. Motivet: 32x22 cm. Skänkt till auktionen av stadsbrud Lena Adelsohn Liljeroth
S�ldes f�r 6.500 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2018 18:00)
1226 1024 Minkjacka Hans Sanfridsson i Tranås, Saga Mink, grå. Storlek 42-44. Skänkt till auktionen av körsnären genom stadsbrud Ettan Bratt
S�ldes f�r 7.500 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2018 18:00)
1226 1027 Oljemålning Anitha Bondestam, Sverige. "Min Vasarely 1". Signerad, daterad Anitha 2009. Mixed media olja, akryl i relief, 64x107 cm. Skänkt av konstnären, stadsbrud Anitha Bondestam
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2018 18:00)
1226 1025 Oljemålning Astrid Munthe de Wolfe (f. 1926), Sverige. "Juni, Waxholm". Signerad AMdW. Olja på duk, 27x41 cm. Skänkt till auktionen av Elisabeth Douglas genom stadsbrud Ettan Bratt
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2018 18:00)
1226 1028 Oljemålning Erland Cullberg (1931-2012), Sverige. Signerad E Cullberg. Olja på duk, 81x65 cm. Skänkt till auktionen av stadsbrud Marianne Bernadotte
S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2018 18:00)
1226 1032 Oljemålning Henry John Yeend King (1855-1924), Storbritannien. ”A Woodland Glade”. Signerad Yeend King. Olja på pannå, 40x30 cm. Skänkt till auktionen av stadsbrud Susanna Popova med make
1226 1038 Oljemålning Yvonne Sörensen Björud, Sverige. "Blue Lady". Signerad, daterad YSB 2016. Olja på duk, 55x46 cm. Skänkt till auktionen av konstnären, stadsbrud Yvonne Sörensen Björud
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2018 18:00)
1226 1017 Resväska Louis Vuitton. Monogram canvas med bruna skinndetaljer. Adresslapp. Fyra hjul. Märkt Louis Vuitton Paris. Ca 53x38x22 cm, lås märkt Louis Vuitton medföljer. Skänkt till auktionen av Ulla Lundevall genom stadsbrud Ettan Bratt, nyckel
1226 1037 Samlartallrikar Björn Wiinblad (1918-2006), Danmark. 2 st ur Aladdin-serien, Rosenthal, 1970-tal. Originalkartonger, varav en obruten. Diameter: 16 cm. Skänkt till auktionen av stadsbrud Lill Lindfors
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2018 18:00)
1226 1012 Scarf Hermès, "Alphabet Russe". Siden. Märkt "HERMÈS-PARIS", Evgenia Miroschnichenko. 87x87 cm. Skänkt till auktionen av Ulla Lundevall genom stadsbrud Ettan Bratt
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2018 18:00)
1226 1011 Scarf Hermès, "Apparat Des Plaines". Siden. Märkt "HERMÈS-PARIS", Evgenia Miroschnichenko. 87x87 cm. Skänkt till auktionen av Ulla Lundevall genom stadsbrud Ettan Bratt
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2018 18:00)
1226 1013 Scarf HERMÈS. "Aladin". Siden. Märkt "HERMÈS-PARIS". 87x87 cm. Skänkt till auktionen av anonym givare genom stadsbrud Ettan Bratt
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2018 18:00)
1226 1022 Skor + väska. Proveniens Kjerstin Dellert. Skor stlk 40, väskan är handsydd. Skänkt till auktionen av Nils-Åke Häggbom genom stadsbrud Ettan Bratt
1226 1014 Skulptur Carl Fredrik Reuterswärd (1934-2016), Sverige. Utan titel. Brons med förgyllning och patinering. Ed 28/69. 27x66 cm. Skänkt till auktionen av en anonym givare genom stadsbrud Ettan Bratt
S�ldes f�r 20.000 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2018 18:00)
1226 1010 Skulptur Frank Olsson (f. 1954), Sverige. ”Moonlight”. Signerad och daterad Frank -18, numrerad 24/54. Skulptur i brons på stensockel. Höjd: 37 cm (inkl sockel). Skänkt till auktionen av konstnären och Modern Gallery genom stadsbrud Marianne Djudic
S�ldes f�r 9.500 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2018 18:00)
1226 1026 Skulptur Lars Löfgren, Sverige. "Björn Borg". Skulptur i svensk rönn. Höjd: 30 cm (total höjd 59 cm sockel). Skänkt av konstnären genom stadsbrud Anna Belfrage
1226 1030 Skulptur Susanna Arwin (f. 1959), Sverige. Handväska. Brons. Signerad, daterad 2017. Längd: 27 cm. Djup: 10 cm. Höjd: 33 cm. Skänkt till auktionen av stadsbrud Lena Adelsohn Liljeroth
S�ldes f�r 24.000 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2018 18:00)
1226 1021 Vas Japan, cloissonné, nutida, bemålad med stiliserade blommor. Höjd: 25 cm (28 cm inkl sockel). Skänkt till auktionen av Margareta och Bertil Hagman genom stadsbrud Ettan Bratt
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2018 18:00)
1226 1020 Vas Japan, cloissonné. Höjd: 36 cm (41 cm inkl träsockel). Nutida. Skänkt till auktionen av Margareta och Bertil Hagman genom stadsbrud Ettan Bratt
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2018 18:00)
1226 1018 Väska Louis Vuitton. Monogram canvas med bruna skinndetaljer. Adresslapp. Märkt Louis Vuitton Paris. Ca 40x29x14 cm, lås märkt Louis Vuitton medföljer. Skänkt till auktionen av Ulla Lundevall genom stadsbrud Ettan Bratt
S�ldes f�r 15.000 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2018 18:00)