Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 18 oktober 2018 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1226 1033  Akryl Eva Rohde, Sverige. ”Good Morning”. Signerad, daterad 2017. Akryl på duk, 55x65 cm. Skänkt till auktionen av stadsbrud Eva Rodhe

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2018 18:00)

1226 1040  Akvarell Lars Lerin (f. 1954), Sverige. "Brygge, Lofoten". Signerad Lars Lerin. Akvarell, bladets mått: 19x29. Skänkt till auktionen av konstnären via stadsbrud Babben Larsson

S�ldes f�r 65.000 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2018 18:00)

1226 1036  Akvarell Max Goldstein - Mago (1925-2008), Sverige. Kostymskiss till musikalen "Sommarnattens leende (A Little Night Music)". Skissen föreställer rollfiguren Madame Armfeldt och denna klänning bars av Zarah Leander i uppsättningen på Folkan i Stockholm. Signerad, daterad Mago 73, akvarell. Motivet: 40,5x29 cm. Skänkt till auktionen av stadsbrud Lill Lindfors

S�ldes f�r 4.500 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2018 18:00)

1226 1002  Blandteknik Ardy Strüwer (f. 1939), Sverige. "French Piano". Signerad, numrerad 76/90. Signerad, daterad a tergo "Ardy Strüver Paris 2002". Mixed media, litografi. Bladets mått: 39x45 cm. Skänkt till auktionen av stadsbrud Alexandra Charles von Hofsten

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2018 18:00)

1226 1001  Blandteknik Birgitte Söndergaard (f. 1957), Sverige. "Nu är jag lugn", motiv med ansikten. Signerad, mixed media. Motivet: 35x29 cm. Skänkt till auktionen av konstnären via stadsbrud Marianne Djudic

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2018 18:00)

1226 1034  Blandteknik Gunilla Pontén (f. 1929), Sverige. "Flirt", collage, signerad Gunilla Pontén. Mixed media collage med tyg och tusch, 51x43 cm. Skänkt till auktionen av konstnären, stadsbrud Gunilla Pontén

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2018 18:00)

1226 1042  Blandteknik Nino Ramsby (f. 1972), Sverige. "Årstabron". Signerad, daterad Nino 2018. Mixed media (fine art print + akvarell), monterad på glas, 30x23 cm. Skänkt till auktionen av konstnären genom stadsbrud Babben Larsson

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2018 18:00)

1226 1041  Blandteknik Nino Ramsby (f. 1972), Sverige. "Hornstull". Signerad, daterad Nino 2018. Mixed media (fine art print + akvarell), monterad på glas, 30x23 cm. Skänkt till auktionen av konstnären genom stadsbrud Babben Larsson

1226 1006  Färglitografi Franco Costa (f. 1934), Italien. "Ready about", segelbåtar. Signerad, numrerad 62/250, färglitografi. Motivet: 80x60 cm. Skänkt till auktionen av stadsbrud Meg Tiveus

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2018 18:00)

1226 1008  Färglitografi Frank Björklund (f. 1960), Sverige. "Ecce Homo", färglitografi. Signerad, numrerad 72/175. Motivet: 54x38,5 cm. Skänkt till auktionen av konstnären och Modern Gallery genom stadsbrud Marianne Djudic

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2018 18:00)

1226 1009  Färglitografi Frank Björklund (f. 1960), Sverige. "Ecce Homo". Färglitografi. Signerad, numrerad 73/175. Motivet: 54x38,5 cm. Skänkt till auktionen av konstnären och Modern Gallery genom stadsbrud Marianne Djudic

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2018 18:00)

1226 1004  Färglitografi Kjell Lönnå (f. 1936), Sverige. Signerad, numrerad 208/300. Färglitografi. Motivet: 33,5x43,5 cm. Skänkt till auktionen av stadsbrud Anna Belfrage

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2018 18:00)

1226 1039  Färglitografi Marie-Louise Ekman (f. 1944), Sverige. "Liggande figurer och skuggor". Signerad, daterad -16, numrerad 59/90. Bladets mått: 52,5x43 cm. Skänkt till auktionen av konstnären genom stadsbrud Cissi Elwin

1226 1005  Färglitografi Teresa Wennberg (f. 1944), Sverige. "Femme". Signerad, numrerad 35/99, färglitografi, bladets mått: 88x61 cm. Skänkt till auktionen av stadsbrud Anna Belfrage

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2018 18:00)

1226 1003  Färglitografi Yrjö Edelmann (1941-2016), Sverige. Paket. Färglitografi. Bladets mått: 63x85 cm. Signerad, numrerad 206/375. Skänkt till auktionen av stadsbrud Alexandra Charles von Hofsten

1226 1023  Halsband Vogue Bijoux, strassprydda pantrar, gildfärgad metall. Diameter: ca 11 cm. Skänkt till auktionen av stadsbrud Ettan Bratt

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2018 18:00)

1226 1015  Handväska Alexander McQueen. Svart skinn med gildfärgade metalldetaljer. Stämpelmärkt "Alexander McQueen" under lock. Etikettmärkt "Made in Italy". Ca 24x22x6 cm. Skänk till auktionen från Ulla Lundevall genom stadsbrud Ettan Bratt

1226 1035  Handväska Emilio Pucci. Märkt "Emilio Pucci made in Italy". Dustbag. Axelrem. Längd: 32 cm. Bredd: 14 cm, höjd: (utan handtag) 22 cm. Skänkt av stadsbrud Eva Swartz Grimaldi

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2018 18:00)

1226 1016  Handväska Hermès, Halzan 31 bag. Caramelfärgat läder med ljusa stickningar. Spänne i palladium. Stämpelmärkt "HERMÈS-PARIS MADE IN FRANCE". Spänne märkt: "HERMÈS". Längd: 31. Höjd: 20 cm. Djup: 10 cm. Skänkt till auktionen av Ulla Lundevall genom stadsbrud Ettan Bratt

S�ldes f�r 26.000 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2018 18:00)

1226 1029  Kavaj Marni. Brodyr mot svart botten. Etikettmärkt "MARNI, Made in Italy". Storlek: ca 40. Amerikansk prisetikett. Skänkt till auktionen av stadsbrud Yvonne Sörensen Björud

S�ldes f�r 2.300 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2018 18:00)

1226 1019  Klänning proveniens Kjerstin Dellert, storlek 38. Klänningen har burits av Kjerstin Dellert när hon agerat konferencier på Confidencen. Skänkt till auktionen av Nils-Åke Häggbom genom stadsbrud Ettan Bratt

S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2018 18:00)

1226 1031  Litografi Makode Linde (f. 1981), Sverige. "Solstickan". Signerad, numrerad 14/120. Motivet: 32x22 cm. Skänkt till auktionen av stadsbrud Lena Adelsohn Liljeroth

S�ldes f�r 6.500 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2018 18:00)

1226 1024  Minkjacka Hans Sanfridsson i Tranås, Saga Mink, grå. Storlek 42-44. Skänkt till auktionen av körsnären genom stadsbrud Ettan Bratt

S�ldes f�r 7.500 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2018 18:00)

1226 1027  Oljemålning Anitha Bondestam, Sverige. "Min Vasarely 1". Signerad, daterad Anitha 2009. Mixed media olja, akryl i relief, 64x107 cm. Skänkt av konstnären, stadsbrud Anitha Bondestam

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2018 18:00)

1226 1025  Oljemålning Astrid Munthe de Wolfe (f. 1926), Sverige. "Juni, Waxholm". Signerad AMdW. Olja på duk, 27x41 cm. Skänkt till auktionen av Elisabeth Douglas genom stadsbrud Ettan Bratt

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2018 18:00)

1226 1028  Oljemålning Erland Cullberg (1931-2012), Sverige. Signerad E Cullberg. Olja på duk, 81x65 cm. Skänkt till auktionen av stadsbrud Marianne Bernadotte

S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2018 18:00)

1226 1032  Oljemålning Henry John Yeend King (1855-1924), Storbritannien. ”A Woodland Glade”. Signerad Yeend King. Olja på pannå, 40x30 cm. Skänkt till auktionen av stadsbrud Susanna Popova med make

1226 1038  Oljemålning Yvonne Sörensen Björud, Sverige. "Blue Lady". Signerad, daterad YSB 2016. Olja på duk, 55x46 cm. Skänkt till auktionen av konstnären, stadsbrud Yvonne Sörensen Björud

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2018 18:00)

1226 1017  Resväska Louis Vuitton. Monogram canvas med bruna skinndetaljer. Adresslapp. Fyra hjul. Märkt Louis Vuitton Paris. Ca 53x38x22 cm, lås märkt Louis Vuitton medföljer. Skänkt till auktionen av Ulla Lundevall genom stadsbrud Ettan Bratt, nyckel

1226 1037  Samlartallrikar Björn Wiinblad (1918-2006), Danmark. 2 st ur Aladdin-serien, Rosenthal, 1970-tal. Originalkartonger, varav en obruten. Diameter: 16 cm. Skänkt till auktionen av stadsbrud Lill Lindfors

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2018 18:00)

1226 1012  Scarf Hermès, "Alphabet Russe". Siden. Märkt "HERMÈS-PARIS", Evgenia Miroschnichenko. 87x87 cm. Skänkt till auktionen av Ulla Lundevall genom stadsbrud Ettan Bratt

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2018 18:00)

1226 1011  Scarf Hermès, "Apparat Des Plaines". Siden. Märkt "HERMÈS-PARIS", Evgenia Miroschnichenko. 87x87 cm. Skänkt till auktionen av Ulla Lundevall genom stadsbrud Ettan Bratt

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2018 18:00)

1226 1013  Scarf HERMÈS. "Aladin". Siden. Märkt "HERMÈS-PARIS". 87x87 cm. Skänkt till auktionen av anonym givare genom stadsbrud Ettan Bratt

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2018 18:00)

1226 1022  Skor + väska. Proveniens Kjerstin Dellert. Skor stlk 40, väskan är handsydd. Skänkt till auktionen av Nils-Åke Häggbom genom stadsbrud Ettan Bratt

1226 1014  Skulptur Carl Fredrik Reuterswärd (1934-2016), Sverige. Utan titel. Brons med förgyllning och patinering. Ed 28/69. 27x66 cm. Skänkt till auktionen av en anonym givare genom stadsbrud Ettan Bratt

S�ldes f�r 20.000 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2018 18:00)

1226 1010  Skulptur Frank Olsson (f. 1954), Sverige. ”Moonlight”. Signerad och daterad Frank -18, numrerad 24/54. Skulptur i brons på stensockel. Höjd: 37 cm (inkl sockel). Skänkt till auktionen av konstnären och Modern Gallery genom stadsbrud Marianne Djudic

S�ldes f�r 9.500 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2018 18:00)

1226 1026  Skulptur Lars Löfgren, Sverige. "Björn Borg". Skulptur i svensk rönn. Höjd: 30 cm (total höjd 59 cm sockel). Skänkt av konstnären genom stadsbrud Anna Belfrage

1226 1030  Skulptur Susanna Arwin (f. 1959), Sverige. Handväska. Brons. Signerad, daterad 2017. Längd: 27 cm. Djup: 10 cm. Höjd: 33 cm. Skänkt till auktionen av stadsbrud Lena Adelsohn Liljeroth

S�ldes f�r 24.000 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2018 18:00)

1226 1021  Vas Japan, cloissonné, nutida, bemålad med stiliserade blommor. Höjd: 25 cm (28 cm inkl sockel). Skänkt till auktionen av Margareta och Bertil Hagman genom stadsbrud Ettan Bratt

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2018 18:00)

1226 1020  Vas Japan, cloissonné. Höjd: 36 cm (41 cm inkl träsockel). Nutida. Skänkt till auktionen av Margareta och Bertil Hagman genom stadsbrud Ettan Bratt

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2018 18:00)

1226 1018  Väska Louis Vuitton. Monogram canvas med bruna skinndetaljer. Adresslapp. Märkt Louis Vuitton Paris. Ca 40x29x14 cm, lås märkt Louis Vuitton medföljer. Skänkt till auktionen av Ulla Lundevall genom stadsbrud Ettan Bratt

S�ldes f�r 15.000 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2018 18:00)