1574 1020 Bestick silver, Wiwen Nilsson (1897-1974), Sverige, Lund, 68 delar. Med monogram. Längd: 17-21,5 cm. Bruttovikt: 3500g
S�ldes f�r 36.000 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:45)
1574 1015 Blyerts Aleksander Ristmägi (1902-1972), Sverige. Kortspelare. Signerad, daterad -52. Bildmått: 30x42 cm, yttermått inklusive ram: 42x52 cm
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:36)
1574 1008 Byrå rokoko, svängd form med tre draglådor samt svängda ben. Beslag av brons. Bredd: 80 cm. Djup: 47 cm. Höjd: 81 cm, nyckel
S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:38)
1574 1031 Byrå Sengustaviansk, Intarsia, Bredd: 120 cm. Djup: 58 cm. Höjd: 80cm, nyckel
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:16)
1574 1019 Etsning Anders Zorn (1860-1920), Sverige. Lots. Signerad. Bildmått: 17,6x11,8 ca, yttermått inklusive ram: 45x37
S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:24)
1574 9173 Fåtöljer ett par, Alf Svensson (1923-1992), Sverige. "Interiör", 1900-talets mitt. Höjd: ca 58 cm, sitthöjd: ca 44 cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:55)
1574 1023 Fåtöljer ett par, JINDRICH HALABALA, tillskriven. Tjeckien, 1950-tal. Modellen formgiven på 1930-talet, renoverade. Svartbetsad stomme, fast stoppad rygg och sits. Bredd: 63 cm. Djup: 85 cm. Höjd: 76 cm, sitthöjd: ca 34 cm
S�ldes f�r 17.000 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:27)
1574 1013 Konsolbord Sengustavianskt med stenskiva. Bredd: 77 cm. Djup: 44 cm. Höjd: 76 cm
S�ldes f�r 46.000 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:21)
1574 1002 Ljuskrona Gustaviansk stil, för 12 ljus. Höjd: 110 cm. Diameter: 88 cm
S�ldes f�r 16.000 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:41)
1574 1036 Ljuskrona Sengustaviansk, omkring 1800,6 ljusarmar. Diameter: 70 cm. Höjd: 80 cm ca
S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2023 06:43)
1574 1033 Mjölkkanna silver, med handtagi trä, Per Zethelius, 1805. Stockholm. Höjd: 16 cm, Bruttovikt: 335 g
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:05)
1574 1041 Oljemålning Lars Pirak (1932-2008), Sverige. Trolltrumma. Signerad. Olja på duk, 81x70 cm, yttermått inklusive ram: 90x80 cm
S�ldes f�r 12.500 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:08)
1574 1004 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, 1600-/1700-tal, Madonna. Olja på pannå, 73x91 cm, yttermått inklusive ram: 99x116 cm
S�ldes f�r 20.000 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:47)
1574 1006 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, 1700-/1800-tal, Madonna. Olja på duk, 75x63 cm, yttermått inklusive ram: 104x92 cm
S�ldes f�r 15.000 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:48)
1574 1022 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, motiv från Venedig. Olja på duk, 38x48 cm, yttermått inklusive ram: 60x70 cm
S�ldes f�r 10.500 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:53)
1574 1018 Oljemålning Stellan Mörner (1896-1979), Sverige. "I parken". Signerad. Olja på duk, 45x60 cm, yttermått inklusive ram: 55x69 cm
S�ldes f�r 6.800 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:19)
1574 1021 Oljemålning Wladyslaw Chmielinski (1911-1979), Polen. Gamla stan Warsawa. Signerad. Olja på duk, 35x50 cm, yttermått inklusive ram: 48x63 cm
S�ldes f�r 16.500 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:29)
1574 1034 Presenterfat silver. Augsburg, Christians Lúttkens, tidigt 1700-tal, spår av förgyllning. Diameter: 20,5 cm, Vikt: 130 g ca
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:58)
1574 1030 Röllakan AB Märta Måås-Fjetterström. Bruna Heden, Formgiven 1931. Monogramsignerad AB MMF, 208x292 cm
S�ldes f�r 11.500 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:44)
1574 1027 Skulptur Buddha, Thailand, brons på träsockel. Höjd: 48 cm. Ca 25 kg
S�ldes f�r 35.000 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:40)
1574 1025 Skulptur Carl Fredrik Reuterswärd (1934-2016), Sverige. "The golden Handshake", brons. Signerad, numrerad 42/69, stämpel Foundry Mariani Italy. Längd: 66 cm. Djup: 31 cm. Höjd: 24 cm
S�ldes f�r 25.000 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:19)
1574 1017 Skulptur Yayoi Kusama (f. 1929), Japan. "Red Pumpkin, Naoshima". Objekt i gjuten resin. Form av en pumpa i rött och svart. Multipel. Längd: 14 cm. Djup: 14 cm. Höjd: 9. 5 cm. Utgiven av Benesse Holding Inc, Naoshima, Japan. Originaletui medföljer (lådan mäter 17x17x10. 5 cm)
S�ldes f�r 14.000 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:39)
1574 1012 Spegel Empire, Carl Thim (1818-1834), Stockholm, etikettmärkt, 154x78 cm
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:10)
1574 9289 Sprittunna Barock, glas. Längd: 19 cm. Höjd: 12 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:01)
1574 1016 Teckning Tusch, Einar Nerman (1888-1983), Sverige. Signerad, daterad 1927, "Prins William of Sweden ombord M/S Gripsholm". Bildmått: 30x48 cm, yttermått inklusive ram: 43x60 cm
S�ldes f�r 27.500 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:41)