Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 31 januari 2011 17:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

679 8024  Afrikana diverse skulpturer, 1950-tal

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 31 januari 2011 17:58)

679 8031  Barskåp teak, 1950-tal, längd: 65, djup: 36, höjd: 60

S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 31 januari 2011 19:06)

679 8022  Bestick Gense, 1950-tal, 12 + 6 + 6 + 4 + 1

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 31 januari 2011 17:10)

679 8029  Blombord 1950-tal, höjd: 64

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 januari 2011 18:59)

679 8009  Bord 3 st + tidningsställ, 1950-tal

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 31 januari 2011 19:14)

679 8046  Bord Med belysning & fontän, 50-tal, längd: 90, djup: 50, höjd: 60

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 31 januari 2011 18:21)

679 8043  Bord med fontän & belysning, 50-tal, längd: 97, djup: 54, höjd: 52

S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 31 januari 2011 18:20)

679 8010  Bord Med tidningshylla, 1950-tal, längd: 57, djup: 33, höjd: 56

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 januari 2011 17:43)

679 8011  Bord Med tidningshylla, längd: 29, djup: 23, höjd: 59

679 8025  Campingspis + våg + koppar 50-tal, Radius, Lindells & Mepal

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 januari 2011 18:33)

679 8049  Färglitografi  Gram, 1951, 49x37

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 januari 2011 19:48)

679 8036  Fat Mari Simmulson (1911-2000), Stengods, Motiv med flicka, (originaletikett), 45 x 35

S�ldes f�r 4.700 kr (Sista budtid är den 31 januari 2011 17:51)

679 8019  Fåtöljer 1 par, 1950-tal, Swegard

S�ldes f�r 3.700 kr (Sista budtid är den 31 januari 2011 19:22)

679 8040  Fruktknivar 50-tal, I teakpäron

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 januari 2011 17:59)

679 8008  Glassfrys GB Glace, längd: 70, djup: 50, höjd: 105

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 31 januari 2011 19:31)

679 8023  Golvlampa 3-armad, 1950-tal, STA, skadade skärmar

S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 31 januari 2011 17:13)

679 8044  Kaffegods Rörstrand, Mon Amie, 28 del

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 31 januari 2011 18:20)

679 8045  Kaffekoppar 15 del, Rörstrand, Mon Amie

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 31 januari 2011 18:21)

679 8015  Kaffekoppar 6 st, Rörstrand, "Sommar"

S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 31 januari 2011 19:59)

679 8016  Keramik 2 delar, Rörstrand, "Rando"

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 januari 2011 19:01)

679 4504  Kryddburkar 4 st, Rörstrand, Arom, höjd: 9 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 31 januari 2011 17:36)

679 8004  Kryddburkar 5 st, Jie, 1950-tal, höjd: 8

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 31 januari 2011 18:49)

679 8032  Ljusstake 1950-tal, höjd: 23

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 januari 2011 18:04)

679 8050  Matbord 1950-tal, längd: 145, djup: 74, höjd: 73

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 januari 2011 17:46)

679 8037  Matsalsgrupp Matsalsbord + 7 stolar, Børge Mogensen (1914-1972), Karl Andersson, Bra Bohag

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 31 januari 2011 17:57)

679 8041  Mockaservis 15 del. Gustavsberg, Rosalin, benporslin

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 januari 2011 19:25)

679 5052  Oljemålning Karl Granquist (1921-1994), 'gatubild, chevreuse', 1954, utställd Svensk-Franska Konstgalleriet, 40 x 45

S�ldes f�r 3.500 kr (Sista budtid är den 31 januari 2011 19:00)

679 8020  Pastell G. Nordström, -59, danserskor, 30x50

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 januari 2011 17:12)

679 8048  Salt/pepparströare 3 delar, 1950-tal, Pierre Forsell

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 januari 2011 18:34)

679 8026  Serietidning Kalle Anka & Co, 4 april 1953

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 januari 2011 18:38)

679 8012  Servisdelar 4 delar. Picknick, Rörstrand

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 31 januari 2011 17:40)

679 8017  Servisdelar 9 del, Blå eld, Rörstrand, Marianne Westman (f. 1928),

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 31 januari 2011 19:02)

679 8033  Shotglas 12 st, 1950-tal, Färgade

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 31 januari 2011 17:15)

679 8038  Sideboard 50/60-tal, Teak, längd: 200, djup: 46, höjd: 84

S�ldes f�r 6.100 kr (Sista budtid är den 31 januari 2011 17:56)

679 8003  Skål Murano, Italien, 1950-tal, Osignerad, längd: 24

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 januari 2011 18:28)

679 8018  Skålar 3 delar, Rörstrand, Picknick

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 31 januari 2011 19:03)

679 8001  Sminkbord teak, 1950-tal, längd: 111, djup: 35, höjd: 73 + spegel, höjd: 80

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 31 januari 2011 17:28)

679 8042  Takarmatur 50-tal, textilskärm, diameter: 50

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 31 januari 2011 19:58)

679 8039  Takarmatur Ateljé lyktan, 60-tal, längd: 80

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 31 januari 2011 17:55)

679 8035  Takarmatur Luxus, Vittsjö, Dia35

S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 31 januari 2011 17:45)

679 6212  Tekoppar 6 delar, Stig Lindberg, Adam, Gustavsberg 1959-1974, benporslin, blåprickig dekor mot vit botten

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 31 januari 2011 19:11)

679 8047  Teservisdelar 13 del, Rörstrand, Mon Amie

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 31 januari 2011 18:22)

679 8014  Vägghylla 50-tal, höjd: 65

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 31 januari 2011 18:43)