1564 3274 Akvarell Anders Fogelin (1933-1982), Sverige. Komposition. Signerad och daterad -79, Akvarell. Bladets mått: 22x25 cm, yttermått inklusive ram: 40x42 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:22)
1564 3320 Akvarell Erotiskt motiv, yttermått inklusive ram: 20x27 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:50)
1564 3265 Akvarell Evy Låås (1923-1999), Sverige. Interiör. Signerad, akvarell, bildmått 47x59 cm, yttermått inklusive ram: 53x67 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:42)
1564 9052 Akvarell Leif Olausson (1944-2017), Sverige. Signerad, daterad 02, hamn, 23x30 cm, yttermått inklusive ram: 40x46 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:58)
1564 9050 Akvarell M Gisselson. Signerad, daterad 98, "Solnedgång i november", 26x35 cm, yttermått inklusive ram: 42x52 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:54)
1564 3149 Akvarell Nils E Johansson, stilleben. Signerad, akvarell, 38x28 cm, yttermått inklusive ram: 66x49 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:42)
1564 3056 Akvarell Oidentifierad konstnär. Landskap med bro. Signerad, daterad 1865. Akvarell, bildmått: 16x22 cm, yttermått inklusive ram: 24x29 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:19)
1564 3055 Akvarell Signerad Martino, "Of the Isle of wight". Akvarell, bildmått: 17x23 cm, yttermått inklusive ram: 35x41 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:14)
1564 3148 Akvarell Ulla Becker, abstrakt motiv. Signerad och daterad -94,34x45 cm, yttermått inklusive ram: 60x70 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:23)
1564 3272 Akvareller 2 st, Anders Fogelin (1933-1982), Sverige. Komposition. Signerad och daterad -79, Akvarell. Bladets mått: 21x24 cm, yttermått inklusive ram: 40x42 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:53)
1564 3271 Akvareller 2 st, Anders Fogelin (1933-1982), Sverige. Komposition. Signerad och daterad -79, bladets mått: 21x24 cm, yttermått inklusive ram: 40x42 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:18)
1564 3259 Akvareller 2 st, Evy Låås (1923-1999), Sverige. Sommarbuketter. Signerade, akvarell, yttermått inklusive ram: 39x58 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:36)
1564 3264 Akvareller 3 st, Evy Låås (1923-1999), Sverige. Skogsmotiv. Signerade, ca 35x55 cm, yttermått inklusive ram: 45x60 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:30)
1564 3250 Ampel Karl Johanstil. Diameter: 45 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:09)
1564 9449 Änder papier-maché, Venedig. Längd: 33-6 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:52)
1564 3140 Appliquer rokokostil, brons. Höjd: 43 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:06)
1564 3143 Arbetshurts på hjul, 1930-tal. Längd: 90 cm, djup: 40 cm, höjd: 89 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:35)
1564 3067 Armband + halsband, 3 delar, silver. Längd: 20-38, vikt: 81g
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:37)
1564 9443 Årsur höjd: 29 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:32)
1564 3027 Askkopp Sterlingsilver, Borgila, 1942, diameter: 14,5. Höjd: 7 cm, vikt: 275g
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:38)
1564 3013 Barskåp Teak. Bredd: 85 cm, djup: 36 cm, höjd: 60 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:41)
1564 3079 Bestick 16 delar, silver, udda. Längd: 9,5-18, vikt: 330g
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:28)
1564 3276 Blandteknik 7 st, Evy Låås (1923-1999), Sverige. Blyerts och kol. Signerade. Blandteknik, bildmått: 20x27 cm, yttermått inklusive ram: 35x41 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:09)
1564 3052 Blandteknik Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 1958. Blandteknik, bildmått: 64x48 cm, yttermått inklusive ram: 88x65 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:52)
1564 3153 Blyerts Oidentifierad konstnär. Signerad, sittande kvinna, 17x11 cm, yttermått inklusive ram: 33x28 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:04)
1564 3016 Bojan Kina. Saknar lock. Höjd: 19 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:43)
1564 3295 Bord omkring sekelskiftet 1900, Bemålat. Bredd: 70 cm, djup: 48 cm, höjd: 70 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:14)
1564 3229 Bordsdekorationer 4 st, Tuppar, metall. Höjd: 25 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:31)
1564 3230 Bordsdekorationer 5 st, tuppar och fasaner, metall. Höjd: 13-25 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:24)
1564 3054 Bordslampa + 4 skärmar, O&C. Höjd: 48 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:30)
1564 3081 Bordslampfot opalinglas. Höjd: 83 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:20)
1564 3236 Bordslampfötter Ett par, mässing. Höjd: 45 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:57)
1564 9011 Bordslampor 2 st, BSSweden, design: Olle Andersson (f. 1939), Sverige. Höjd: 36-49 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:07)
1564 9406 Bordslampor Ett par, Antika, omarbetade lockurnor, polykrom dekor. Höjd: 56 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:03)
1564 9055 Bordslampor ett par, mässing, "Donau". Höjd: 63 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:58)
1564 3269 Bordslampor ett par, mässing, Bergboms. Höjd: 75 ca
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:39)
1564 3041 Bordslampor Ett par, Vitmetall. Höjd: 45 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:28)
1564 9536 Brosch 18k guld. Med 3 pärlor. Vikt: 3,9 g. Längd: 5,5 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:42)
1564 9200 Broscher 2 st, silver, bland annat niello. Längd: 5,5-8 cm, bruttovikt: 20g
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:11)
1564 3248 Byrå Bemålad. Bredd: 97 cm, djup: 55 cm, höjd: 76 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:52)
1564 8420 Byrå Gustaviansk stil, 1800-tal, intarsia, huggen stenskiva. Bredd: 92 cm. Djup: 46 cm. Höjd: 84 cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:54)
1564 9263 Byrå med stenskiva, intarsia, Haupt stil. Bredd: 96 cm. Djup: 55 cm, höjd: 83 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:43)
1564 1023 Byrå Senbarock. Bredd: 107 cm. Djup: 62 cm. Höjd: 80 cm, nyckel
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:16)
1564 9485 Byrå stenskiva, intarsia. Bredd: 80 cm, djup: 44 cm, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:08)
1564 3004 Byrå Tallboy, 1890-tal, Intarsia. Bredd: 79 cm. Djup: 50 cm. Höjd: 152 cm, nyckel
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:49)
1564 3151 Carborundumetsning Alain Berck-Vitz (f. 1953), Signerad, numrerad 1/15, bladets mått: 58x45 cm, yttermått inklusive ram: 62x50 cm
1564 3074 Champagneglas Clown, Anne Nilsson (f. 1953), Sverige. Orrefors, målad polykrom dekor. Höjd: 26,5 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:03)
1564 9375 Champagnekylare + tillbringare, Glas. Höjd: 15-26 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:36)
1564 3099 Chiffonjé valnöt/valnötsrot, 1890-tal. Bredd: 76 cm. Djup: 52 cm. Höjd: 147 cm, nyckel
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:26)
1564 3131 Cigarettetui silver, Finland, 8,5x8,5. Vikt: 100 gr ca
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:03)
1564 3080 Collage Carin Cassel (1902-1982), Sverige. Komposition. Signerad, daterad -61. Pannå, yttermått inklusive ram: 61x51 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:23)
1564 3095 Collier + clips, Japan. Längd: 50 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:55)
1564 3125 Dekorelement mässing. Höjd: 15 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:59)
1564 3114 Docka Äldre modell. Längd: 35 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:21)
1564 3213 Dörrkläpp Regalskeppet Vasa. Höjd: 18,5 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:44)
1564 3096 Dosa 1800-tal, mässing, Carl XIV Johan, diameter: 7,5
1564 3293 Emmafåtölj Omklädd, bemålad
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:40)
1564 6112 Etsningar 3 st, Marianne Lundblad (f. 1930), Sverige. Signerade, renar, numrerade 1/7, yttermått inklusive ram: 26x32 - 32x26 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:38)
1564 3287 Färgetsning Jorgo Krallis (f. 1937), "Kites". Signerad, numrerad 20/90. Bildmått: 20x29 cm, yttermått inklusive ram: 43x48 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:46)
1564 3301 Färglitografi "Honni soit qui mal y voit!", Björkram. Färglitografi, bildmått: 37x46 cm, yttermått inklusive ram: 59x66 cm. Ej signerad
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:57)
1564 9178 Färglitografi 6 st, efter von Wright, Fåglar, yttermått inklusive ram: 46x36 cm. Ej signerad
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:11)
1564 3260 Färglitografi Anders Fogelin (1933-1982), Sverige. Procession, PT upplaga. Signerad och daterad -74,42x50 cm, färglitografi, yttermått inklusive ram: 62x66 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:50)
1564 3253 Färglitografi Anders Fogelin (1933-1982), Sverige. Vid Bosporen, PT. Signerad och daterad -75,43x55 cm, yttermått inklusive ram: 59x69 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:55)
1564 3170 Färglitografi Astri Bergman-Taube (1898-1980), Sverige. Signerad, numrerad 239/260. Färglitografi. Bladets mått: 48x65 cm, yttermått inklusive ram: 55x2
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:59)
1564 3266 Färglitografi Evy Låås (1923-1999), Sverige. HC upplaga. Signerad, färglitografi, numrerad 5/25, Bladets mått: 56x59 cm, yttermått inklusive ram: 80x81 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:16)
1564 3171 Färglitografi Gunnar Brusewitz (1924-2004), Sverige. Signerad HC, Grävling på väg hem. Färglitografi. Bladets mått: 26x41 cm, yttermått inklusive ram: 48x65 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:04)
1564 3142 Färglitografi Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Signerad, färglitografi, numrerad 5/30,27x50 cm, yttermått inklusive ram: 41x65 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:39)
1564 8004 Färglitografi Lennart Jirlow (1936-2020), Sverige. I bersån. Signerad, numrerad 82/280. Färglitografi, bildmått: 46x55 cm, yttermått inklusive ram: 53x60 cm
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:56)
1564 3240 Färglitografi Lennart Jirlow (1936-2020), Sverige. Signerad, numrerad 11/180, "Målarens trädgård". Färglitografi. Bladets mått: 29x56, oramad
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:17)
1564 3214 Färglitografi Nils Kölare (1930-2007), Sverige. Signerad, numrerad 62/135. Färglitografi. Bladets mått: 46x37 cm, yttermått inklusive ram:
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:46)
1564 9086 Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad PT. Färglitografi, bildmått: 77-55 cm, yttermått inklusive ram: 92x70 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:45)
1564 9017 Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad, numrerad 8/375. Färglitografi, bildmått: 58x41 cm, yttermått inklusive ram: 80x64 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:24)
1564 3160 Färglitografi Peter Jeffrey Matthew (f. 1942), England. Signerad, numrerad 66/85, daterad 73. Färglitografi, bildmått: 70x49 cm, yttermått inklusive ram: 103x72 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:27)
1564 3104 Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerad, numrerad 280/320. Färglitografi, bildmått: 19x26 cm, yttermått inklusive ram: 33x40 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:46)
1564 3029 Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. "Pelarvinter vid Svansbryggan". Signerad, numrerad 109/350. Färglitografi, bildmått: 37x28 cm, yttermått inklusive ram: 56x47 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:59)
1564 9432 Färglitografi Verner Molin (1907-1980), Sverige. Signerad, numrerad 99/150 cm, yttermått inklusive ram: 31x42 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:00)
1564 3224 Fat + vas, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Ur Karneval, Gustavsberg 1958-1962, fajans med målad dekor av olika fantasifigurer, 30,5x20,5, höjd: 15 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:07)
1564 9543 Fat 2 st, Kina. Diameter: 17-21 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:48)
1564 3225 Fat 3 st, Gustavsberg, bland annat Domino, 9x9-15,5x15,5
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:14)
1564 3231 Fat glas, dekor med löv. Diameter: 28 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:14)
1564 9177 Fat glas, Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Sea Glasbruk, signerat. Diameter: 37 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:06)
1564 3317 Fat Japan. Diameter: 47 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:55)
1564 3078 Fat silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1923, Graverad botten, diameter: 25. Vikt: 275g ca
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:15)
1564 3223 Fat Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Ur Karneval, Gustavsberg 1958-1962, fajans med målad dekor av olika fantasifigurer, 15,5x15,5
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:27)
1564 3245 Fåtölj Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. "Oskar", etikettmärkt, + lösa karmskydd & intyg
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:49)
1564 3166 Fåtölj modell ”3543 Oxford”, Stjernmöbler för Firma Svenskt Tenn. Textil "Aralia" av Josef Frank för Firma Svenskt Tenn
S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:58)
1564 9399 Fåtöljer Ett par, 2000-tal
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:23)
1564 3006 Fåtöljer ett par, Chesterfield
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:29)
1564 3294 Fåtöljer Ett par, Löstagbar klädsel, (ej original)
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:48)
1564 3187 Fickur silver (800). Diameter: 8 cm, Bruttovikt: 280 g ca
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:12)
1564 9293 Figurin Royal Copenhagen, Gåsapiga. Höjd: 18 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:42)
1564 9284 Figuriner porslin, 5 st. 18-1900-tal. Höjd: 12-17 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:26)
1564 3150 Fiol + 3 st, stråkar, i väska + tillbehör + överdrag
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:49)
1564 3117 Fiskfat Göteborg. Längd: 52 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:17)
1564 3106 Fotografier 2 st, Kabinettalbum
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:39)
1564 3092 Fotoram Dubbel, Gustaviansk stil, mässing. 22x25 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:05)
1564 3033 Frukostkopp Spode, "The Spoode blue room. Längd: 18-22 cm, höjd: 4-9 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:52)
1564 3329 Gardinlängder 1950-tal, 3 st, 2 st 145x270 + 1 st 145x235 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:08)
1564 3139 Glas 14 st, "Niva", Tapio Wirkkala (1915-1985), Finland. Iittala. Klart formblåst glas. Höjd: 8 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:20)
1564 9381 Glasservisdelar ca 30 delar, Kosta, "Books", höjd: 13-19 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:53)
1564 3278 Golvlampa Fagerhult, krom / plastskärm. Höjd: 135 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:39)
1564 3115 Golvlampa Teak, 1950-60-tal. Höjd: 152 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:05)
1564 3167 Golvlampor Ett par, Asea, mässing. Höjd: 160 cm ca
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:05)
1564 9400 Gouache Oidentifierad konstnär. Flamingo. Signerad och daterad -55. Ca 28x20 cm, yttermått inklusive ram: 44x30 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:26)
1564 9016 Gräddkanna silver, 1828. Höjd: 11 cm, vikt: 75g
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:21)
1564 3093 Grafiska blad Ett par, Helena och Paris, efter Ryland. Bildmått: 36x31 cm, yttermått inklusive ram: 50x42 cm. Ej signerad. Ej signerad
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:23)
1564 3066 Halsband 18k vitguld. Längd: 41 cm, vikt: 3,9g ca
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:08)
1564 3065 Halsband med hänge 18k vitguld, hänge med briljanter och rubiner. Längd: 37 cm. Vikt: 10g ca
S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:04)
1564 3328 Handdukar 6 st, 65x50 + handdukar 6 st 70x50 + duk 150x150 ca ofållad
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:03)
1564 9344 Hänge 18k guld, med briljanter. Höjd: 3 cm, vikt: 2,1g
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:28)
1564 3226 Hänkelvas Majolika, Mettlach, Tyskland, dekor av bladverk. Höjd: 43 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:18)
1564 3176 Hörnskåp 1800-tal, senare bemålat. Bredd: 83 cm, cm. Djup: 57 cm, höjd: 193 cm, nyckel
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:26)
1564 3255 Jardinierer ett par, Keramik. Längd: 27 cm, höjd: 16 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:15)
1564 3297 Kaffekoppar 2 st, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Tahiti, Gustavsberg 1971, benporslin med screentryckt polykrom dekor
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:07)
1564 9168 Kaffepanna Koppar. Längd: 41 cm, höjd: 40 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:53)
1564 9457 Kaffeservis 3 delar, silver, 1922. Höjd: 10-20 cm. Vikt: ca 900g
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:05)
1564 9408 Kaffeservis 3 delar, silver, Gustaf Möllenborg, 1895/96. Höjd: 8-27 cm, vikt: 1670 g
S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:32)
1564 3083 Kaffeservis 8 delar, Meissen, + 1 extra fat, koppar, diameter: 6. 5 cm. Höjd: 5 cm, kanna, höjd: 16 cm, sockerskål, höjd: 7 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:33)
1564 9110 Kakemono Japan. Längd: 170 cm. Bredd: 88 cm, oramad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:47)
1564 9482 Kamferkista relief. Bredd: 73 cm. Djup: 35 cm, höjd: 38 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:54)
1564 3123 Kandelaber Kristall, Nachtmann. Höjd: 28 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:30)
1564 9397 Kanna med lock, Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Rörstrand, stengods. Höjd: 21 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:00)
1564 3318 Kannor 2 st, Porslin. Höjd: 18-20 ca
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:51)
1564 3227 Karmstol Läder, 1970-tal
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:37)
1564 8108 Karmstolar 4 st, rokokostil, Med Josef Frank tyg: Catleya
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:42)
1564 9116 Karmstolar ett par, Gemla
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:27)
1564 9364 Karmstolar ett par, Gustaviansk stil
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:55)
1564 8272 Karmstolar ett par, Louis XV-stil
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:38)
1564 9472 Karotter 6 st, Corning Ware, USA. Längd: 26-30 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:33)
1564 3026 Keramik 3 delar, glaserad, Portugal. Längd: 24-42 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:54)
1564 3141 Klaffbord 1880-tal, diameter: 100, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:57)
1564 3113 Klocka Orientalisk, motiv av drakar, brons. Höjd: 26 cm
S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:52)
1564 3332 Kökshanddukar 5+ 5+ 6 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:12)
1564 3331 Kökshanddukar 6+ 6+ 12
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:17)
1564 3111 Koppar med fat, 6 st. Colosseum, Wedgwood. Höjd: 2-6 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:55)
1564 3076 Koppar med fat Arabia, Anja Jaatinen Winquist, porslin, Blå glasyr med blommor. Höjd: 8 cm
1564 9139 Kopparkittel på ben. Diameter: 45 cm. Höjd: 39 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:16)
1564 3285 Kopparstick "Pope Clement the Ninth", bladets mått: 49x35 cm, yttermått inklusive ram: 61x47 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:25)
1564 9487 Kudde Ateljesydd, 45x55 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:05)
1564 3042 Kuverttallrikar 12 st, tenn, Stockholm, "Hopp", diameter: 32 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:01)
1564 3108 Lackask Kina, 24x16 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:52)
1564 3043 Lampbord Ett par, Idegran, England. Bredd: 55 cm, djup: 39 cm, höjd: 64 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:20)
1564 3045 Lås 6 st, metall. Längd: 12-25 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:47)
1564 9043 Litografi efter Pablo Picasso, ej signerad, 40x33 cm, yttermått inklusive ram: 61x47 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:24)
1564 3062 Litografi Oscar Reutersvärd (1915-2002), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 15/125 cm, yttermått inklusive ram: 62x45 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:38)
1564 9494 Litografi Ulf Wahlberg (f. 1938), Sverige. Signerad, numrerad 146/290 78, daterad mm: 21x24cm, yttermått inklusive ram: 52x42cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:41)
1564 8400 Ljuskrona empirestil. Höjd: ca 50 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:25)
1564 9233 Ljuskrona med prismor. Höjd: 50 ca
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:08)
1564 9378 Ljusstakar 10 st, Göran Wärff (1933-2022), Sverige. Tulpan. Höjd: 11-14 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:48)
1564 3208 Ljusstakar 3 st, Festivo, Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Iittala, 1900-talets andra hälft (formgivna 1967), pressglas. Höjd: 12-31 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:47)
1564 9367 Ljusstakar 5 st, Göran Wärff (1933-2022), Sverige. Sunflower. Höjd: 8-10,5
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:27)
1564 9374 Ljusstakar Ett par, 1800-tal, mässing. Höjd: 15 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:36)
1564 3201 Ljusstakar Ett par, jugendstil, Glaserat porslin. Höjd: 20 cm
1564 9056 Ljusstakar ett par, mässing. Höjd: 24 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:00)
1564 3316 Ljusstakar ett par, Porslin, Kina. Höjd: 13 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:54)
1564 9351 Ljusstakar Ett par, silver, T Eldh, Göteborg, 1969. Höjd: 8 cm, fylld fot. Vikt: 255g brutto
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:58)
1564 9349 Ljusstakar Ett par, silver, TESI Tenn & Silver AB, (r9)m, höjd: 15 cm, fylld fot. Vikt: 390g brutto
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:56)
1564 3184 Ljusstake Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Tomte. Höjd: 18 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:40)
1564 3313 Lockurna Kina. Höjd: 37 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:06)
1564 3312 Lockurnor ett par, Kina. Höjd: 22 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:25)
1564 3018 Luktflaskor 4 st, Kina. Höjd: 6-7,5
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 21:00)
1564 3110 Mahjongspel längd: 28x15 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:05)
1564 3192 Manschettknappar 1 par + frackknappar 1 par, Pärlemo, o 1920
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:20)
1564 3036 Mat / kaffeservis "Dresden", Gustavsberg
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:31)
1564 3037 Mat / kaffeservis 28 delar, Koka Blå, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, porslin, dekor med blå rand på vit botten
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:20)
1564 3156 Matbord Kromunderrede, nutida. Bredd: 180 cm, djup: 90 cm, höjd: 76 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:09)
1564 3008 Matsalsgrupp Teak, 5 delar. Längd: 125+ 2x45, djup: 84 cm, höjd: 72 cm
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:59)
1564 3002 Matservis Gustafsberg, Röd Fasan, ca 56 delar, 11 mattallrikar, 7 djupa tallrikar, 11 förrättstallrikar, 12 assietter, 7 fat, 2 såsskålar, uppläggningsfat
S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:35)
1564 3073 Matservisdelar 18 delar, Adams, "Scenic", bland annat terrin
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:04)
1564 3228 Matservisdelar 47 delar, Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. "Viking", Rörstrand, stengods, 12 mattallrikar, 12 djupa tallrikar, 12 förrättstallrikar, 11 assietter
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:53)
1564 9144 Matservisdelar 55 del ca, Spoode, "Country lane"
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:23)
1564 9276 Matta Afghan, 187x250 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:11)
1564 3063 Matta Andy Warhol efter, "Marilyn", Tuftad, Inköpt på utställningen på Louisiana Danmark, 88x80 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:42)
1564 8361 Matta Kina, 300x430
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:42)
1564 3163 Matta orientalisk, 103x147 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:50)
1564 9328 Matta orientalisk, 128x206 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:53)
1564 9341 Matta orientalisk, 141x208 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:19)
1564 3204 Matta Orientalisk, 180x236 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:42)
1564 3022 Matta Orientalisk, 73x97 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:46)
1564 9497 Matta orientalisk, Afghan, 155x197 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:53)
1564 3200 Matta Orientalisk, Afghan, 174x208 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:14)
1564 3194 Matta Orientalisk, Bochara, 99x150 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:27)
1564 3191 Matta Orientalisk, Galleri, 77x250 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:18)
1564 3196 Matta Orientalisk, galleri, 80x335 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:39)
1564 3119 Matta Orientalisk, motiv av drakar, 60x96 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:38)
1564 9342 Matta Tibetansk stil, 171x245 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:21)
1564 3305 Mockakoppar 13 delar
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:23)
1564 3155 Mortel Gjutjärn, Signerad HF, Hälleforsnäs Bruk, 1800-tal, diameter: 26, höjd: 25 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:39)
1564 6106 Nätrelief Marianne Lundblad (f. 1930), Sverige. Signerad, höna, metall, oramad, 60x62 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:45)
1564 6118 Nätreliefer 4 st, Marianne Lundblad (f. 1930), Sverige. Ej signerade, metall, djur, oramade, 55x40 ca
1564 9124 Nattygsbord England, mahogny. Bredd: 58 cm, djup: 47 cm, höjd: 70 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:51)
1564 3188 Notställ Höj - och sänkbart, 95 - 160 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:55)
1564 9044 Offset-lito Jan Stenmark (f. 1949), Sverige. "Ångern". Bildmått: 24x19 cm, yttermått inklusive ram: 42x32 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:28)
1564 3190 Offsetlitografi Oidentifierad konstnär. Triptyk, yttermått inklusive ram: 100x70 (x3)
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:59)
1564 3249 Oljemålning 1700-/1800-tal, Madonna. Ej signerad. Olja på duk, 60x42 cm, yttermått inklusive ram: 70x52 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:13)
1564 8099 Oljemålning Abraham Hulk Junior (1851-1922), landskap med figur på bro. Signerad. Olja på duk, 60x40 cm, yttermått inklusive ram: 87x67 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:19)
1564 3050 Oljemålning Eivin Granath (1914-1993), Sverige. Örebro Slott. Signerad, daterad 1991. Olja på duk, 45x52 cm, yttermått inklusive ram: 53x60
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:23)
1564 3275 Oljemålning Evy Låås (1923-1999), Sverige. Rosor. Signerad. Olja på pannå, 45x37 cm, yttermått inklusive ram: 514x43 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:05)
1564 9274 Oljemålning Gösta Wesström (1888-1981), Sverige. Sjölandskap, monogramsignerad och daterad -36. Olja på pannå, 43x47 cm, yttermått inklusive ram: 54x59 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:05)
1564 3186 Oljemålning Karsten Keiseraas (f. 1912), Norge. Fiskare. Signerad. Olja på duk, ej ramad, 60x73 cm, yttermått inklusive ram:
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:57)
1564 9049 Oljemålning Kerstin Ljunggren, Signerad, Stora Hult. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 39x43 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:52)
1564 6090 Oljemålning Marianne Lundblad (f. 1930), Sverige. Signerad, Innergårdsdörrar, oramad. Olja på duk, 51x86 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:23)
1564 9434 Oljemålning Ninni Wallin. Signerad, daterad 98, stilleben. Olja på duk, 42x47, oramad
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:07)
1564 9436 Oljemålning Ninni Wallin. Signerad, daterad 99. Olja på duk, 61x46, oramad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:12)
1564 3237 Oljemålning Oddmar Björklund (1907-1997), Sverige. Stilleben, Signerad. Olja på duk, 27x34 cm, yttermått inklusive ram: 29x37 cm
1564 3288 Oljemålning Oidentifierad Konstnär, Stilleben, Signerad. Bildmått: 61x76, yttermått inklusive ram: 71x84 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:53)
1564 9046 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, "Konstrea", Liljevalchs. Olja på pannå, 40x40, oramad
1564 3039 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Månskenslandskap, kust. Ej signerad. Olja på duk, 50x69 cm, yttermått inklusive ram: 70x91 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:15)
1564 9318 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad FH -98, åkerlandskap med jordbrukare. Olja på duk, 49x61 cm, yttermått inklusive ram: 66x80 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:38)
1564 3177 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Carlos D, modell. Olja på duk, 79x64 cm, yttermått inklusive ram: 85x70 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:58)
1564 3061 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, komposition. Olja på pannå, 86x50 cm, yttermått inklusive ram: 94x58 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:10)
1564 3121 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på duk, 18x29 cm, yttermått inklusive ram: 29x39 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:58)
1564 9425 Oljemålning Olle Nordberg (1905-1986), Sverige. Gårdar. Signerad. Olja på duk, 53x80 cm, yttermått inklusive ram: 63x90 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:40)
1564 3251 Oljemålning Rune Hagman (f. 1914), Sverige. Solrosor. Signerad. Olja på duk, 95x56 cm, yttermått inklusive ram: 119x80 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:09)
1564 9319 Oljemålning Severin Nilson (1846-1918), Sverige. Landskap med figurer. Signerad. Olja på duk, 40x69 cm, yttermått inklusive ram: 54x84 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:40)
1564 9537 Oljemålning Sigvald Simensen (1845-1920), Norge. Fiskebåtar, Signerad. Olja på duk, 30x114 cm, yttermått inklusive ram: 40x127 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:42)
1564 3082 Oljemålning Sixten Lundbohm (1895-1982), Sverige. Sydländsk gård. Signerad. Olja på duk, 60x80 cm, yttermått inklusive ram: 75x96 cm
S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:18)
1564 3169 Oljemålning Ulla Wale (1914-2008), Sverige. Prästkragar. Signerad. Olja på duk, 53x64 cm, yttermått inklusive ram: 56x68 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:27)
1564 3105 Oljemålning Uno Vallman (1913-2004), Sverige. Signerad, daterad 1973. Olja på duk, 54x65 cm, yttermått inklusive ram: 63x71 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:13)
1564 3282 Oljemålningar 2 st, Jan Rhodin (f. 1938), Sverige. Blomster, oramade. Signerade, duk, 45x35 - 35x45 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:40)
1564 3047 Oljemålningar 2 st, Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Kust & by. Signerade. Olja på pannå, 11x18 cm, yttermått inklusive ram: 21x29 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:32)
1564 6100 Oljemålningar 2 st, Marianne Lundblad (f. 1930), Sverige. Signerade, höns, oramade. Olja på duk, 29x29 - 33x39 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:35)
1564 6093 Oljemålningar 2 st, Marianne Lundblad (f. 1930), Sverige. Signerade, Landskap med får, duk, yttermått inklusive ram: 40x46 - 47x56 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:27)
1564 6079 Oljemålningar 3 st, Marianne Lundblad (f. 1930), Sverige. Signerade, brygga & pollare. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 72x102 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:29)
1564 6089 Oljemålningar 3 st, Marianne Lundblad (f. 1930), Sverige. Signerade, Fönster & innergård, duk, yttermått inklusive ram: 56x44 cm
1564 6071 Oljemålningar Marianne Lundblad (f. 1930), Sverige. Landskap med får. Signerade. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 30x30 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:40)
1564 3257 Pallar 2 st. Höjd: 47-64 cm
1564 3094 Pärlhalsband 2 st, Silverlås. Längd: 58-65 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:34)
1564 9404 Parti keramik 6 delar, Kina, /Japan, 4 skålar, 1 kanna, ett fat
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:48)
1564 3085 Parti linne Dukar & Servetter, diverse
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:34)
1564 3134 Parti silver diverse, 9 delar. Vikt: 400 gr ca
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:54)
1564 3049 Pastell Bertil Wahlberg (1923-1980), Sverige. Figurer. Signerad. Bildmått: 22x32 cm, yttermått inklusive ram: 35x43 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:23)
1564 3262 Pastell Evy Låås (1923-1999), Sverige. Rumsinteriör. Signerad, bildmått 46x63 cm, yttermått inklusive ram: 52x70 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:36)
1564 3263 Pastell Evy Låås (1923-1999), Sverige. Sommarfönster. Signerad, bildmått: 49x60 cm, yttermått inklusive ram: 55x67 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:13)
1564 3127 Pennor 2 st, Cross, 10 k Gold filled, etui medföljer. Längd: 13 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:41)
1564 3239 Pennor 2 st, Mont Blanc + 2 st tändare Dupont. Längd: ca 15 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:06)
1564 9029 Plånböcker 2 st, Gucci/Louis Vuitton
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:34)
1564 9460 Pochette Hermès, 42x42 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:11)
1564 3325 Porslin 5 delar, Orientaliskt. Höjd: 5-12 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:26)
1564 3326 Porslin 6 delar, diverse Orientaliskt
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:14)
1564 3090 Potpurriurna Bemålad. Höjd: 33 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:34)
1564 9421 Poudreuse 1800-tal. Bredd: 70 cm. Djup: 47 cm. Höjd: 83 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:33)
1564 9278 Prydnadsägg Kina. Höjd: 23 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:20)
1564 3064 Punschkoppar 7 st, silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1978. Höjd: 5 cm. Vikt: 230g ca
1564 3068 Ringar + örhängen + armband, 7 delar, silver, ringar med stenar. Vikt: 94g brutto, ringmått: 15,75-17,5
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:59)
1564 3007 Rökbord orientalisk stil. Bredd: 52 cm, djup: 52 cm, höjd: 52 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:10)
1564 3005 Sängram Järn, omkring sekelskiftet 1900. Bredd: 90 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:05)
1564 9248 Schatull sengustaviansk stil, mahogny. Längd: 50 cm, djup: 33 cm, höjd: 74 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:46)
1564 9475 Sekretär England, Idegran. Bredd: 74 cm, djup: 77 cm, höjd: 100 cm, nyckel
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:45)
1564 9019 Serveringsvagn fällbar, jakarandaimitation. Längd: 65 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:41)
1564 3327 Servisdelar 18 delar, Lomonosov, bland annat "Cobalt net", Ryssland, Sovjetunionen
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:34)
1564 9377 Servisdelar Svaneholm, Linnea, ca 70 del
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:53)
1564 3088 Sideboard med lådor och hylla. Längd: 153 cm, djup: 35 cm, höjd: 74 cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:47)
1564 9483 Sideboard med klaffar på hjul, mahogny. Längd: 101 + 2x24. Djup: 40 cm, höjd: 60 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 21:00)
1564 3321 Skål + 2 vaser, Kina. Diameter: 27 cm, höjd: 11-29 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:35)
1564 3199 Skål Josef Ekberg (1877-1945), Sverige. Gustavsberg, diameter: 28. Höjd: 8,5 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:55)
1564 9541 Skål Kina, 1900-tal, emalj. Höjd: 13 cm, höjd: 6 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:47)
1564 3032 Skål Kina, Blåvitt kompaniporslin. Diameter: 17 cm, höjd: 3 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:08)
1564 9379 Skål Kosta Boda, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. "Satelit". Diameter: 25,5 cm, höjd: 11 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:56)
1564 3021 Skål Ulla Winblad, Alingsås keramik, stengods. Diameter: 20 cm, höjd: 14 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:32)
1564 3220 Skål på fot Kosta Boda. Diameter: 35 cm, höjd: 21 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:44)
1564 9188 Skål på fot Mässing / koppar, 1800-tal. Längd: 46 cm, höjd: 23 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:45)
1564 3015 Skålar 2 st, Kina. Diameter: 18-20 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:43)
1564 9394 Skålar 3 st varav en med lock, stapelbara, Kina. Höjd: 18 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:37)
1564 3324 Skålar 4 st, Kina. Diameter: 11-20 cm
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:34)
1564 8110 Skänk Valnöt, 1890-tal. Bredd: 160 cm. Djup: 53 cm, höjd: 117 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:51)
1564 3168 Skåp 1700-tal, valnötsfaner, intarsia. Bredd: 107 cm. Djup: 50 cm, höjd: 192 cm, nyckel
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:00)
1564 3009 Skåp Allmoge, omkring 1800, bemålat. Bredd: 114 cm, djup: 48 cm, höjd: 200 ca
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:24)
1564 3310 Skeppsur Schatz. Diameter: 18 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:34)
1564 3173 Skrin 2 st. Längd: 40-44 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:01)
1564 8287 Skrivbord England. Bredd: 138 cm. Djup: 77 cm, höjd: 78 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:06)
1564 3197 Skrivbord Jugend, Bemålat. Bredd: 140 cm. Djup: 60 cm, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:34)
1564 3299 Skrivbord nyrokoko. Bredd: 107 cm, djup: 62 cm, höjd: 76 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:30)
1564 3308 Skulptur efter antiken, gips, bemålad. Höjd: 47 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:18)
1564 9283 Skulptur Glas, Kosta, Göran Wärff (1933-2022), Sverige. 1977. Höjd: 20 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:25)
1564 3206 Skulptur Glas, Oiva Toikka (1931-2019), Finland. Fågel, Iittala. Längd: 13,5 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:41)
1564 3031 Skulptur Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Groda, Signerad, silverfärgad zink. Höjd: 3 cm, Vikt: 77,5 g
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:49)
1564 3207 Skulptur Jussi Riihimäki, Fågel. Längd: 20 cm. Höjd: 15 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:46)
1564 3246 Skulptur Konstglas, Oiva Toikka (1931-2019). Signerad, Finland. Iittala, "Green Ibis". Höjd: 16 cm, Längd: 20 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:34)
1564 3311 Skulptur Lladro. Höjd: 46 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:26)
1564 6065 Skulptur Marianne Lundblad (f. 1930), Sverige. Får. Signerad. Gips. Längd: 27 cm. Höjd: 16 cm
1564 6016 Skulptur Marianne Lundblad (f. 1930), Sverige. Fårhuvud. Ej signerad. Gips. Längd: 21 cm. Höjd: 14 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:18)
1564 6015 Skulptur Marianne Lundblad (f. 1930), Sverige. Liggande kalv. Signerad. Lergods, träsockel. Längd: 16 cm. Djup: 10 cm, höjd: 6,5 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:17)
1564 3019 Skulptur Max Milo, kvinna. Signerad. Signerad Milo, JB Deposee, Paris, brons. Höjd: 53 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:11)
1564 3306 Skulptur Meissen, Erich Oehme, II-sortering, Hästhuvud, porslin på träsockel. Höjd: 23 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:28)
1564 9291 Skulptur Royal Copenhagen, Isbjörn. Längd: 26 cm, höjd: 16 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:38)
1564 9290 Skulptur Royal Copenhagen, Tjur. Längd: 40 cm, höjd: 22 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:37)
1564 3126 Skulpturer 2 st, Lladro. Höjd: 24-33 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:47)
1564 9261 Skulpturer 3 st, Kina. Höjd: 40 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:30)
1564 6066 Skulpturer 3 st, Marianne Lundblad (f. 1930), Sverige. Ej signerade, gips. Längd: 11-19, höjd: 7-10 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:29)
1564 8396 Skulpturer 9 st, Lladro, Spanien. Höjd: 16-35 cm
1564 3135 Sockerskål + gräddkanna, silver, Aime, 1976. Höjd: 3,5-7, vikt: 260 gr ca
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:43)
1564 3178 Solspegel diameter: 72 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:08)
1564 3132 Soppslev silver, med trähandtag, Nylander, 1822. Längd: 44 cm, Bruttovikt: 170 g ca
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:11)
1564 3234 Spegel 1800-talets mitt, 80x105 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:41)
1564 3280 Spegel 1960-tal, Teak, 113x37 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:14)
1564 3161 Spegel oval, 76x56 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:38)
1564 3118 Spegel Rokokostil + 1 par lampetter, nutida, 118x53 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:40)
1564 3235 Spegellampetter Ett par, Gustaviansk stil, nutida. Höjd: 38 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:49)
1564 3124 Spritkök Svea Sport No 106. Höjd: ca 20 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:26)
1564 9137 Starkvinsglas 7 st, 2+ 2+ 2+ 1,1700-/1800-tal. Höjd: 10 ca
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:12)
1564 3221 Starkvinsglas Skruf, Ingegerd Råman (f. 1943), Sverige. Höjd: ca 14 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:25)
1564 3011 Stol Rokoko
1564 9210 Stolar 4 s, 1960-tal, stoppning med motiv av katter
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:35)
1564 3144 Stolar 4 st, Carl Malmsten Själavad, Karl Andersson & Söner, furu
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:34)
1564 3146 Stolar Ett par, krom / rottingrygg/sits, "Made in Italy"
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:50)
1564 3243 Sybord nyrenässans, valnöt och mahogny. Bredd: 62 cm. Djup: 42 cm, höjd: 74 cm, nyckel
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:02)
1564 8305 Sybord omkring 1900, Björk. Bredd: 55 cm. Djup: 44 cm. Höjd: 75 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:57)
1564 3091 Taburett rokokostil, förgylld. Höjd: 45 cm, längd: 31 cm, djup: 41 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:28)
1564 3189 Tågset trä, 11 delar. Längd: ca 22 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:15)
1564 3060 Takarmatur Bumlingen. Anders Pehrson, Ateljé Lyktan, Åhus, diameter: 40 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:59)
1564 9282 Takarmatur diameter: 45 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:24)
1564 9015 Takarmatur Flos, Romeo Moon. Diameter: 33 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:19)
1564 3158 Takarmatur Jugend. Diameter: 43 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:42)
1564 3172 Takarmatur mer prismor. Höjd: 25 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:55)
1564 9253 Takarmatur Prismor. Höjd: ca 40 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:52)
1564 3336 Takfotogenlampa fd Fotogen, Bemålad, prismor. Höjd: 98 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:22)
1564 3209 Tallrikar 14 st, glas. Diameter: 19 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:33)
1564 3216 Tallrikar 6 st, Kina, 1991. Diameter: 21,5 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:57)
1564 3304 Tallrikar 9 delar, Krasse, Gustavsberg, flytande blått. Diameter: 20-25 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:10)
1564 3309 Tavelram 1800-tal, ramens innermått: 61x83 cm, yttermått inklusive ram: 72x94 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:42)
1564 6125 Teckningar 15 st, Marianne Lundblad (f. 1930), Sverige. Signerade, oramade, 30x35 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:44)
1564 9111 Tekanna + gräddkanna, Upsala - Ekeby, "Juno", stengods, Art Déco, Diameter: 16-23 cm. Höjd: 9-13 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:05)
1564 3028 Tekoppar + kaffekopp och kanna, Rörstrand, omkring 1900. 10 + 2 delar
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:08)
1564 3133 Terrin med fat Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. "Blå dekor", Gustafsberg, benporslin, Längd: 31 cm. Höjd: 20 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:32)
1564 3323 Terriner 2 st, porslin. Diameter: 19-26 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:50)
1564 3116 Textil Ester Hoffsten Lindwall, 1930-tal. Handarbetets vänner, Signerad, 70x63 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:49)
1564 3086 Textiltavla Maria & barnet, yttermått inklusive ram: 54x41 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:21)
1564 9132 Textiltavla Wibeke Beck-Friis (1916-2008), Sverige. Hönsgård. Signerad, yttermått inklusive ram: 143x100 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:04)
1564 3122 Toby-jug Burlington, England. Höjd: 26 cm
1564 3145 Toilettebord 1960-tal, teak. Bredd: 90 cm, djup: 40 cm, höjd: 108 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:34)
1564 3012 Trädgårdsbord + 1 par stolar, Fällbart. Diameter: 100 cm, höjd: 67 cm
1564 9576 Tusch Gunnar Brusewitz (1924-2004), Sverige. Båthus Flatholmen. Signerad, daterad -77. Bildmått: 23x31 cm, yttermått inklusive ram: 37x46 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:51)
1564 8138 Uppläggningsfat 7 delar, handmålat porslin, tota. Längd: med 85 cm, bredd: 64 cm
1564 8038 Urna med lock Kina, porslin med blomsterdekor. Diameter: 30 cm, höjd: 45 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:19)
1564 3277 Väggpendyl 1890-tal, Ek. Höjd: ca 80 cm. Längd: ca 55 cm
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:20)
1564 9361 Väggpendyl Empirestil, 70x50 ca
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:52)
1564 9317 Väggplattor 4 st, Parian, Royal Copenhagen. Diameter: 13,5 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:42)
1564 1007 Väggur Senempire. Bredd: 70 cm. Höjd: 88 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:00)
1564 3219 Vas + Skål, Erik Höglund/Pukeberg. Höjd: 18-23 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:19)
1564 9447 Vas Edvin Öhrström (1906-1994), Sverige. Orrefors, etsad dekor. Diameter: 19 cm. Höjd: 19 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:44)
1564 3058 Vas Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Chamotte, Rörstrand. Höjd: 19 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:05)
1564 3283 Vas Kosta Boda, Anna Ehrner (f. 1948), Sverige. Höjd: 23 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:11)
1564 3307 Vas Opalinglas, Dekor med fågel. Höjd: 26 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:29)
1564 3210 Vaser 2 st, "Crocus", Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Iittala. Höjd: 15-22 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:53)
1564 3212 Vaser 2 st, Tapio Wirkkala & Alvar Aalto, Iittala. Höjd: 16-21 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:59)
1564 9013 Vaser 3 st, Glas. Gullaskrufs glasbruk, Percy, Höjd: 24-62 cm
1564 3298 Vaser 3 st, Kina. Höjd: 15-22 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:54)
1564 3222 Vaser 3 st, Rörstrand, Suzanne Öhlén. Höjd: 14,5 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:46)
1564 3319 Vaser ett par, Kina. Höjd: 31 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:23)
1564 3075 Vinglas 6 st, Böhmen. Höjd: 21 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:19)
1564 3147 Vitrinskåp mahogny, överdel med infälld spegel. Bredd: 78 cm, djup: 32 cm, höjd: 132 cm, nyckel
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:05)
1564 9477 Vitrinskåp rokokostil. Bredd: 126 cm. Djup: 47 cm, höjd: 206 cm, nyckel
1564 9468 Ytterfoder 5 st, Linné, Gustavsberg. Höjd: 14 cm. Diameter: 16 cm