Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 18 september 2023 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1564 3274  Akvarell Anders Fogelin (1933-1982), Sverige. Komposition. Signerad och daterad -79, Akvarell. Bladets mått: 22x25 cm, yttermått inklusive ram: 40x42 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:22)

1564 3320  Akvarell Erotiskt motiv, yttermått inklusive ram: 20x27 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:50)

1564 3265  Akvarell Evy Låås (1923-1999), Sverige. Interiör. Signerad, akvarell, bildmått 47x59 cm, yttermått inklusive ram: 53x67 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:42)

1564 9052  Akvarell Leif Olausson (1944-2017), Sverige. Signerad, daterad 02, hamn, 23x30 cm, yttermått inklusive ram: 40x46 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:58)

1564 9050  Akvarell M Gisselson. Signerad, daterad 98, "Solnedgång i november", 26x35 cm, yttermått inklusive ram: 42x52 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:54)

1564 3149  Akvarell Nils E Johansson, stilleben. Signerad, akvarell, 38x28 cm, yttermått inklusive ram: 66x49 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:42)

1564 3056  Akvarell Oidentifierad konstnär. Landskap med bro. Signerad, daterad 1865. Akvarell, bildmått: 16x22 cm, yttermått inklusive ram: 24x29 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:19)

1564 3055  Akvarell Signerad Martino, "Of the Isle of wight". Akvarell, bildmått: 17x23 cm, yttermått inklusive ram: 35x41 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:14)

1564 3148  Akvarell Ulla Becker, abstrakt motiv. Signerad och daterad -94,34x45 cm, yttermått inklusive ram: 60x70 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:23)

1564 3272  Akvareller 2 st, Anders Fogelin (1933-1982), Sverige. Komposition. Signerad och daterad -79, Akvarell. Bladets mått: 21x24 cm, yttermått inklusive ram: 40x42 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:53)

1564 3271  Akvareller 2 st, Anders Fogelin (1933-1982), Sverige. Komposition. Signerad och daterad -79, bladets mått: 21x24 cm, yttermått inklusive ram: 40x42 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:18)

1564 3259  Akvareller 2 st, Evy Låås (1923-1999), Sverige. Sommarbuketter. Signerade, akvarell, yttermått inklusive ram: 39x58 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:36)

1564 3264  Akvareller 3 st, Evy Låås (1923-1999), Sverige. Skogsmotiv. Signerade, ca 35x55 cm, yttermått inklusive ram: 45x60 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:30)

1564 3250  Ampel Karl Johanstil. Diameter: 45 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:09)

1564 9449  Änder papier-maché, Venedig. Längd: 33-6 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:52)

1564 3140  Appliquer rokokostil, brons. Höjd: 43 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:06)

1564 3143  Arbetshurts på hjul, 1930-tal. Längd: 90 cm, djup: 40 cm, höjd: 89 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:35)

1564 3067  Armband + halsband, 3 delar, silver. Längd: 20-38, vikt: 81g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:37)

1564 9443  Årsur höjd: 29 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:32)

1564 3027  Askkopp Sterlingsilver, Borgila, 1942, diameter: 14,5. Höjd: 7 cm, vikt: 275g

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:38)

1564 3013  Barskåp Teak. Bredd: 85 cm, djup: 36 cm, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:41)

1564 3079  Bestick 16 delar, silver, udda. Längd: 9,5-18, vikt: 330g

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:28)

1564 3276  Blandteknik 7 st, Evy Låås (1923-1999), Sverige. Blyerts och kol. Signerade. Blandteknik, bildmått: 20x27 cm, yttermått inklusive ram: 35x41 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:09)

1564 3052  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 1958. Blandteknik, bildmått: 64x48 cm, yttermått inklusive ram: 88x65 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:52)

1564 3153  Blyerts Oidentifierad konstnär. Signerad, sittande kvinna, 17x11 cm, yttermått inklusive ram: 33x28 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:04)

1564 3016  Bojan Kina. Saknar lock. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:43)

1564 3295  Bord omkring sekelskiftet 1900, Bemålat. Bredd: 70 cm, djup: 48 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:14)

1564 3229  Bordsdekorationer 4 st, Tuppar, metall. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:31)

1564 3230  Bordsdekorationer 5 st, tuppar och fasaner, metall. Höjd: 13-25 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:24)

1564 3054  Bordslampa + 4 skärmar, O&C. Höjd: 48 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:30)

1564 3081  Bordslampfot opalinglas. Höjd: 83 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:20)

1564 3236  Bordslampfötter Ett par, mässing. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:57)

1564 9011  Bordslampor 2 st, BSSweden, design: Olle Andersson (f. 1939), Sverige. Höjd: 36-49 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:07)

1564 9406  Bordslampor Ett par, Antika, omarbetade lockurnor, polykrom dekor. Höjd: 56 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:03)

1564 9055  Bordslampor ett par, mässing, "Donau". Höjd: 63 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:58)

1564 3269  Bordslampor ett par, mässing, Bergboms. Höjd: 75 ca

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:39)

1564 3041  Bordslampor Ett par, Vitmetall. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:28)

1564 9536  Brosch 18k guld. Med 3 pärlor. Vikt: 3,9 g. Längd: 5,5 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:42)

1564 9200  Broscher 2 st, silver, bland annat niello. Längd: 5,5-8 cm, bruttovikt: 20g

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:11)

1564 3248  Byrå Bemålad. Bredd: 97 cm, djup: 55 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:52)

1564 8420  Byrå Gustaviansk stil, 1800-tal, intarsia, huggen stenskiva. Bredd: 92 cm. Djup: 46 cm. Höjd: 84 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:54)

1564 9263  Byrå med stenskiva, intarsia, Haupt stil. Bredd: 96 cm. Djup: 55 cm, höjd: 83 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:43)

1564 1023  Byrå Senbarock. Bredd: 107 cm. Djup: 62 cm. Höjd: 80 cm, nyckel

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:16)

1564 9485  Byrå stenskiva, intarsia. Bredd: 80 cm, djup: 44 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:08)

1564 3004  Byrå Tallboy, 1890-tal, Intarsia. Bredd: 79 cm. Djup: 50 cm. Höjd: 152 cm, nyckel

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:49)

1564 3151  Carborundumetsning Alain Berck-Vitz (f. 1953), Signerad, numrerad 1/15, bladets mått: 58x45 cm, yttermått inklusive ram: 62x50 cm

1564 3074  Champagneglas Clown, Anne Nilsson (f. 1953), Sverige. Orrefors, målad polykrom dekor. Höjd: 26,5 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:03)

1564 9375  Champagnekylare + tillbringare, Glas. Höjd: 15-26 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:36)

1564 3099  Chiffonjé valnöt/valnötsrot, 1890-tal. Bredd: 76 cm. Djup: 52 cm. Höjd: 147 cm, nyckel

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:26)

1564 3131  Cigarettetui silver, Finland, 8,5x8,5. Vikt: 100 gr ca

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:03)

1564 3080  Collage Carin Cassel (1902-1982), Sverige. Komposition. Signerad, daterad -61. Pannå, yttermått inklusive ram: 61x51 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:23)

1564 3095  Collier + clips, Japan. Längd: 50 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:55)

1564 3125  Dekorelement mässing. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:59)

1564 3114  Docka Äldre modell. Längd: 35 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:21)

1564 3213  Dörrkläpp Regalskeppet Vasa. Höjd: 18,5 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:44)

1564 3096  Dosa 1800-tal, mässing, Carl XIV Johan, diameter: 7,5

1564 3293  Emmafåtölj Omklädd, bemålad

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:40)

1564 6112  Etsningar 3 st, Marianne Lundblad (f. 1930), Sverige. Signerade, renar, numrerade 1/7, yttermått inklusive ram: 26x32 - 32x26 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:38)

1564 3287  Färgetsning Jorgo Krallis (f. 1937), "Kites". Signerad, numrerad 20/90. Bildmått: 20x29 cm, yttermått inklusive ram: 43x48 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:46)

1564 3301  Färglitografi "Honni soit qui mal y voit!", Björkram. Färglitografi, bildmått: 37x46 cm, yttermått inklusive ram: 59x66 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:57)

1564 9178  Färglitografi 6 st, efter von Wright, Fåglar, yttermått inklusive ram: 46x36 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:11)

1564 3260  Färglitografi Anders Fogelin (1933-1982), Sverige. Procession, PT upplaga. Signerad och daterad -74,42x50 cm, färglitografi, yttermått inklusive ram: 62x66 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:50)

1564 3253  Färglitografi Anders Fogelin (1933-1982), Sverige. Vid Bosporen, PT. Signerad och daterad -75,43x55 cm, yttermått inklusive ram: 59x69 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:55)

1564 3170  Färglitografi Astri Bergman-Taube (1898-1980), Sverige. Signerad, numrerad 239/260. Färglitografi. Bladets mått: 48x65 cm, yttermått inklusive ram: 55x2

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:59)

1564 3266  Färglitografi Evy Låås (1923-1999), Sverige. HC upplaga. Signerad, färglitografi, numrerad 5/25, Bladets mått: 56x59 cm, yttermått inklusive ram: 80x81 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:16)

1564 3171  Färglitografi Gunnar Brusewitz (1924-2004), Sverige. Signerad HC, Grävling på väg hem. Färglitografi. Bladets mått: 26x41 cm, yttermått inklusive ram: 48x65 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:04)

1564 3142  Färglitografi Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Signerad, färglitografi, numrerad 5/30,27x50 cm, yttermått inklusive ram: 41x65 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:39)

1564 8004  Färglitografi Lennart Jirlow (1936-2020), Sverige. I bersån. Signerad, numrerad 82/280. Färglitografi, bildmått: 46x55 cm, yttermått inklusive ram: 53x60 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:56)

1564 3240  Färglitografi Lennart Jirlow (1936-2020), Sverige. Signerad, numrerad 11/180, "Målarens trädgård". Färglitografi. Bladets mått: 29x56, oramad

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:17)

1564 3214  Färglitografi Nils Kölare (1930-2007), Sverige. Signerad, numrerad 62/135. Färglitografi. Bladets mått: 46x37 cm, yttermått inklusive ram:

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:46)

1564 9086  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad PT. Färglitografi, bildmått: 77-55 cm, yttermått inklusive ram: 92x70 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:45)

1564 9017  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad, numrerad 8/375. Färglitografi, bildmått: 58x41 cm, yttermått inklusive ram: 80x64 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:24)

1564 3160  Färglitografi Peter Jeffrey Matthew (f. 1942), England. Signerad, numrerad 66/85, daterad 73. Färglitografi, bildmått: 70x49 cm, yttermått inklusive ram: 103x72 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:27)

1564 3104  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerad, numrerad 280/320. Färglitografi, bildmått: 19x26 cm, yttermått inklusive ram: 33x40 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:46)

1564 3029  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. "Pelarvinter vid Svansbryggan". Signerad, numrerad 109/350. Färglitografi, bildmått: 37x28 cm, yttermått inklusive ram: 56x47 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:59)

1564 9432  Färglitografi Verner Molin (1907-1980), Sverige. Signerad, numrerad 99/150 cm, yttermått inklusive ram: 31x42 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:00)

1564 3224  Fat + vas, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Ur Karneval, Gustavsberg 1958-1962, fajans med målad dekor av olika fantasifigurer, 30,5x20,5, höjd: 15 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:07)

1564 9543  Fat 2 st, Kina. Diameter: 17-21 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:48)

1564 3225  Fat 3 st, Gustavsberg, bland annat Domino, 9x9-15,5x15,5

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:14)

1564 3231  Fat glas, dekor med löv. Diameter: 28 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:14)

1564 9177  Fat glas, Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Sea Glasbruk, signerat. Diameter: 37 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:06)

1564 3317  Fat Japan. Diameter: 47 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:55)

1564 3078  Fat silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1923, Graverad botten, diameter: 25. Vikt: 275g ca

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:15)

1564 3223  Fat Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Ur Karneval, Gustavsberg 1958-1962, fajans med målad dekor av olika fantasifigurer, 15,5x15,5

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:27)

1564 3245  Fåtölj Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. "Oskar", etikettmärkt, + lösa karmskydd & intyg

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:49)

1564 3166  Fåtölj modell ”3543 Oxford”, Stjernmöbler för Firma Svenskt Tenn. Textil "Aralia" av Josef Frank för Firma Svenskt Tenn

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:58)

1564 9399  Fåtöljer Ett par, 2000-tal

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:23)

1564 3006  Fåtöljer ett par, Chesterfield

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:29)

1564 3294  Fåtöljer Ett par, Löstagbar klädsel, (ej original)

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:48)

1564 3187  Fickur silver (800). Diameter: 8 cm, Bruttovikt: 280 g ca

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:12)

1564 9293  Figurin Royal Copenhagen, Gåsapiga. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:42)

1564 9284  Figuriner porslin, 5 st. 18-1900-tal. Höjd: 12-17 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:26)

1564 3150  Fiol + 3 st, stråkar, i väska + tillbehör + överdrag

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:49)

1564 3117  Fiskfat Göteborg. Längd: 52 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:17)

1564 3106  Fotografier 2 st, Kabinettalbum

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:39)

1564 3092  Fotoram Dubbel, Gustaviansk stil, mässing. 22x25 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:05)

1564 3033  Frukostkopp Spode, "The Spoode blue room. Längd: 18-22 cm, höjd: 4-9 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:52)

1564 3329  Gardinlängder 1950-tal, 3 st, 2 st 145x270 + 1 st 145x235 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:08)

1564 3139  Glas 14 st, "Niva", Tapio Wirkkala (1915-1985), Finland. Iittala. Klart formblåst glas. Höjd: 8 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:20)

1564 9381  Glasservisdelar ca 30 delar, Kosta, "Books", höjd: 13-19 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:53)

1564 3278  Golvlampa Fagerhult, krom / plastskärm. Höjd: 135 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:39)

1564 3115  Golvlampa Teak, 1950-60-tal. Höjd: 152 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:05)

1564 3167  Golvlampor Ett par, Asea, mässing. Höjd: 160 cm ca

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:05)

1564 9400  Gouache Oidentifierad konstnär. Flamingo. Signerad och daterad -55. Ca 28x20 cm, yttermått inklusive ram: 44x30 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:26)

1564 9016  Gräddkanna silver, 1828. Höjd: 11 cm, vikt: 75g

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:21)

1564 3093  Grafiska blad Ett par, Helena och Paris, efter Ryland. Bildmått: 36x31 cm, yttermått inklusive ram: 50x42 cm. Ej signerad. Ej signerad

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:23)

1564 3066  Halsband 18k vitguld. Längd: 41 cm, vikt: 3,9g ca

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:08)

1564 3065  Halsband med hänge 18k vitguld, hänge med briljanter och rubiner. Längd: 37 cm. Vikt: 10g ca

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:04)

1564 3328  Handdukar 6 st, 65x50 + handdukar 6 st 70x50 + duk 150x150 ca ofållad

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:03)

1564 9344  Hänge 18k guld, med briljanter. Höjd: 3 cm, vikt: 2,1g

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:28)

1564 3226  Hänkelvas Majolika, Mettlach, Tyskland, dekor av bladverk. Höjd: 43 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:18)

1564 3176  Hörnskåp 1800-tal, senare bemålat. Bredd: 83 cm, cm. Djup: 57 cm, höjd: 193 cm, nyckel

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:26)

1564 3255  Jardinierer ett par, Keramik. Längd: 27 cm, höjd: 16 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:15)

1564 3297  Kaffekoppar 2 st, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Tahiti, Gustavsberg 1971, benporslin med screentryckt polykrom dekor

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:07)

1564 9168  Kaffepanna Koppar. Längd: 41 cm, höjd: 40 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:53)

1564 9457  Kaffeservis 3 delar, silver, 1922. Höjd: 10-20 cm. Vikt: ca 900g

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:05)

1564 9408  Kaffeservis 3 delar, silver, Gustaf Möllenborg, 1895/96. Höjd: 8-27 cm, vikt: 1670 g

S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:32)

1564 3083  Kaffeservis 8 delar, Meissen, + 1 extra fat, koppar, diameter: 6. 5 cm. Höjd: 5 cm, kanna, höjd: 16 cm, sockerskål, höjd: 7 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:33)

1564 9110  Kakemono Japan. Längd: 170 cm. Bredd: 88 cm, oramad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:47)

1564 9482  Kamferkista relief. Bredd: 73 cm. Djup: 35 cm, höjd: 38 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:54)

1564 3123  Kandelaber Kristall, Nachtmann. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:30)

1564 9397  Kanna med lock, Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Rörstrand, stengods. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:00)

1564 3318  Kannor 2 st, Porslin. Höjd: 18-20 ca

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:51)

1564 3227  Karmstol Läder, 1970-tal

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:37)

1564 8108  Karmstolar 4 st, rokokostil, Med Josef Frank tyg: Catleya

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:42)

1564 9116  Karmstolar ett par, Gemla

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:27)

1564 9364  Karmstolar ett par, Gustaviansk stil

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:55)

1564 8272  Karmstolar ett par, Louis XV-stil

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:38)

1564 9472  Karotter 6 st, Corning Ware, USA. Längd: 26-30 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:33)

1564 3026  Keramik 3 delar, glaserad, Portugal. Längd: 24-42 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:54)

1564 3141  Klaffbord 1880-tal, diameter: 100, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:57)

1564 3113  Klocka Orientalisk, motiv av drakar, brons. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:52)

1564 3332  Kökshanddukar 5+ 5+ 6 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:12)

1564 3331  Kökshanddukar 6+ 6+ 12

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:17)

1564 3111  Koppar med fat, 6 st. Colosseum, Wedgwood. Höjd: 2-6 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:55)

1564 3076  Koppar med fat Arabia, Anja Jaatinen Winquist, porslin, Blå glasyr med blommor. Höjd: 8 cm

1564 9139  Kopparkittel på ben. Diameter: 45 cm. Höjd: 39 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:16)

1564 3285  Kopparstick "Pope Clement the Ninth", bladets mått: 49x35 cm, yttermått inklusive ram: 61x47 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:25)

1564 9487  Kudde Ateljesydd, 45x55 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:05)

1564 3042  Kuverttallrikar 12 st, tenn, Stockholm, "Hopp", diameter: 32 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:01)

1564 3108  Lackask Kina, 24x16 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:52)

1564 3043  Lampbord Ett par, Idegran, England. Bredd: 55 cm, djup: 39 cm, höjd: 64 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:20)

1564 3045  Lås 6 st, metall. Längd: 12-25 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:47)

1564 9043  Litografi efter Pablo Picasso, ej signerad, 40x33 cm, yttermått inklusive ram: 61x47 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:24)

1564 3062  Litografi Oscar Reutersvärd (1915-2002), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 15/125 cm, yttermått inklusive ram: 62x45 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:38)

1564 9494  Litografi Ulf Wahlberg (f. 1938), Sverige. Signerad, numrerad 146/290 78, daterad mm: 21x24cm, yttermått inklusive ram: 52x42cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:41)

1564 8400  Ljuskrona empirestil. Höjd: ca 50 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:25)

1564 9233  Ljuskrona med prismor. Höjd: 50 ca

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:08)

1564 9378  Ljusstakar 10 st, Göran Wärff (1933-2022), Sverige. Tulpan. Höjd: 11-14 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:48)

1564 3208  Ljusstakar 3 st, Festivo, Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Iittala, 1900-talets andra hälft (formgivna 1967), pressglas. Höjd: 12-31 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:47)

1564 9367  Ljusstakar 5 st, Göran Wärff (1933-2022), Sverige. Sunflower. Höjd: 8-10,5

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:27)

1564 9374  Ljusstakar Ett par, 1800-tal, mässing. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:36)

1564 3201  Ljusstakar Ett par, jugendstil, Glaserat porslin. Höjd: 20 cm

1564 9056  Ljusstakar ett par, mässing. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:00)

1564 3316  Ljusstakar ett par, Porslin, Kina. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:54)

1564 9351  Ljusstakar Ett par, silver, T Eldh, Göteborg, 1969. Höjd: 8 cm, fylld fot. Vikt: 255g brutto

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:58)

1564 9349  Ljusstakar Ett par, silver, TESI Tenn & Silver AB, (r9)m, höjd: 15 cm, fylld fot. Vikt: 390g brutto

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:56)

1564 3184  Ljusstake Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Tomte. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:40)

1564 3313  Lockurna Kina. Höjd: 37 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:06)

1564 3312  Lockurnor ett par, Kina. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:25)

1564 3018  Luktflaskor 4 st, Kina. Höjd: 6-7,5

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 21:00)

1564 3110  Mahjongspel längd: 28x15 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:05)

1564 3192  Manschettknappar 1 par + frackknappar 1 par, Pärlemo, o 1920

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:20)

1564 3036  Mat / kaffeservis "Dresden", Gustavsberg

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:31)

1564 3037  Mat / kaffeservis 28 delar, Koka Blå, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, porslin, dekor med blå rand på vit botten

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:20)

1564 3156  Matbord Kromunderrede, nutida. Bredd: 180 cm, djup: 90 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:09)

1564 3008  Matsalsgrupp Teak, 5 delar. Längd: 125+ 2x45, djup: 84 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:59)

1564 3002  Matservis Gustafsberg, Röd Fasan, ca 56 delar, 11 mattallrikar, 7 djupa tallrikar, 11 förrättstallrikar, 12 assietter, 7 fat, 2 såsskålar, uppläggningsfat

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:35)

1564 3073  Matservisdelar 18 delar, Adams, "Scenic", bland annat terrin

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:04)

1564 3228  Matservisdelar 47 delar, Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. "Viking", Rörstrand, stengods, 12 mattallrikar, 12 djupa tallrikar, 12 förrättstallrikar, 11 assietter

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:53)

1564 9144  Matservisdelar 55 del ca, Spoode, "Country lane"

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:23)

1564 9276  Matta Afghan, 187x250 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:11)

1564 3063  Matta Andy Warhol efter, "Marilyn", Tuftad, Inköpt på utställningen på Louisiana Danmark, 88x80 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:42)

1564 8361  Matta Kina, 300x430

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:42)

1564 3163  Matta orientalisk, 103x147 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:50)

1564 9328  Matta orientalisk, 128x206 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:53)

1564 9341  Matta orientalisk, 141x208 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:19)

1564 3204  Matta Orientalisk, 180x236 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:42)

1564 3022  Matta Orientalisk, 73x97 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:46)

1564 9497  Matta orientalisk, Afghan, 155x197 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:53)

1564 3200  Matta Orientalisk, Afghan, 174x208 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:14)

1564 3194  Matta Orientalisk, Bochara, 99x150 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:27)

1564 3191  Matta Orientalisk, Galleri, 77x250 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:18)

1564 3196  Matta Orientalisk, galleri, 80x335 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:39)

1564 3119  Matta Orientalisk, motiv av drakar, 60x96 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:38)

1564 9342  Matta Tibetansk stil, 171x245 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:21)

1564 3305  Mockakoppar 13 delar

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:23)

1564 3155  Mortel Gjutjärn, Signerad HF, Hälleforsnäs Bruk, 1800-tal, diameter: 26, höjd: 25 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:39)

1564 6106  Nätrelief Marianne Lundblad (f. 1930), Sverige. Signerad, höna, metall, oramad, 60x62 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:45)

1564 6118  Nätreliefer 4 st, Marianne Lundblad (f. 1930), Sverige. Ej signerade, metall, djur, oramade, 55x40 ca

1564 9124  Nattygsbord England, mahogny. Bredd: 58 cm, djup: 47 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:51)

1564 3188  Notställ Höj - och sänkbart, 95 - 160 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:55)

1564 9044  Offset-lito Jan Stenmark (f. 1949), Sverige. "Ångern". Bildmått: 24x19 cm, yttermått inklusive ram: 42x32 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:28)

1564 3190  Offsetlitografi Oidentifierad konstnär. Triptyk, yttermått inklusive ram: 100x70 (x3)

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:59)

1564 3249  Oljemålning 1700-/1800-tal, Madonna. Ej signerad. Olja på duk, 60x42 cm, yttermått inklusive ram: 70x52 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:13)

1564 8099  Oljemålning Abraham Hulk Junior (1851-1922), landskap med figur på bro. Signerad. Olja på duk, 60x40 cm, yttermått inklusive ram: 87x67 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:19)

1564 3050  Oljemålning Eivin Granath (1914-1993), Sverige. Örebro Slott. Signerad, daterad 1991. Olja på duk, 45x52 cm, yttermått inklusive ram: 53x60

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:23)

1564 3275  Oljemålning Evy Låås (1923-1999), Sverige. Rosor. Signerad. Olja på pannå, 45x37 cm, yttermått inklusive ram: 514x43 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:05)

1564 9274  Oljemålning Gösta Wesström (1888-1981), Sverige. Sjölandskap, monogramsignerad och daterad -36. Olja på pannå, 43x47 cm, yttermått inklusive ram: 54x59 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:05)

1564 3186  Oljemålning Karsten Keiseraas (f. 1912), Norge. Fiskare. Signerad. Olja på duk, ej ramad, 60x73 cm, yttermått inklusive ram:

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:57)

1564 9049  Oljemålning Kerstin Ljunggren, Signerad, Stora Hult. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 39x43 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:52)

1564 6090  Oljemålning Marianne Lundblad (f. 1930), Sverige. Signerad, Innergårdsdörrar, oramad. Olja på duk, 51x86 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:23)

1564 9434  Oljemålning Ninni Wallin. Signerad, daterad 98, stilleben. Olja på duk, 42x47, oramad

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:07)

1564 9436  Oljemålning Ninni Wallin. Signerad, daterad 99. Olja på duk, 61x46, oramad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:12)

1564 3237  Oljemålning Oddmar Björklund (1907-1997), Sverige. Stilleben, Signerad. Olja på duk, 27x34 cm, yttermått inklusive ram: 29x37 cm

1564 3288  Oljemålning Oidentifierad Konstnär, Stilleben, Signerad. Bildmått: 61x76, yttermått inklusive ram: 71x84 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:53)

1564 9046  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, "Konstrea", Liljevalchs. Olja på pannå, 40x40, oramad

1564 3039  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Månskenslandskap, kust. Ej signerad. Olja på duk, 50x69 cm, yttermått inklusive ram: 70x91 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:15)

1564 9318  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad FH -98, åkerlandskap med jordbrukare. Olja på duk, 49x61 cm, yttermått inklusive ram: 66x80 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:38)

1564 3177  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Carlos D, modell. Olja på duk, 79x64 cm, yttermått inklusive ram: 85x70 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:58)

1564 3061  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, komposition. Olja på pannå, 86x50 cm, yttermått inklusive ram: 94x58 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:10)

1564 3121  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på duk, 18x29 cm, yttermått inklusive ram: 29x39 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:58)

1564 9425  Oljemålning Olle Nordberg (1905-1986), Sverige. Gårdar. Signerad. Olja på duk, 53x80 cm, yttermått inklusive ram: 63x90 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:40)

1564 3251  Oljemålning Rune Hagman (f. 1914), Sverige. Solrosor. Signerad. Olja på duk, 95x56 cm, yttermått inklusive ram: 119x80 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:09)

1564 9319  Oljemålning Severin Nilson (1846-1918), Sverige. Landskap med figurer. Signerad. Olja på duk, 40x69 cm, yttermått inklusive ram: 54x84 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:40)

1564 9537  Oljemålning Sigvald Simensen (1845-1920), Norge. Fiskebåtar, Signerad. Olja på duk, 30x114 cm, yttermått inklusive ram: 40x127 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:42)

1564 3082  Oljemålning Sixten Lundbohm (1895-1982), Sverige. Sydländsk gård. Signerad. Olja på duk, 60x80 cm, yttermått inklusive ram: 75x96 cm

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:18)

1564 3169  Oljemålning Ulla Wale (1914-2008), Sverige. Prästkragar. Signerad. Olja på duk, 53x64 cm, yttermått inklusive ram: 56x68 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:27)

1564 3105  Oljemålning Uno Vallman (1913-2004), Sverige. Signerad, daterad 1973. Olja på duk, 54x65 cm, yttermått inklusive ram: 63x71 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:13)

1564 3282  Oljemålningar 2 st, Jan Rhodin (f. 1938), Sverige. Blomster, oramade. Signerade, duk, 45x35 - 35x45 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:40)

1564 3047  Oljemålningar 2 st, Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Kust & by. Signerade. Olja på pannå, 11x18 cm, yttermått inklusive ram: 21x29 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:32)

1564 6100  Oljemålningar 2 st, Marianne Lundblad (f. 1930), Sverige. Signerade, höns, oramade. Olja på duk, 29x29 - 33x39 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:35)

1564 6093  Oljemålningar 2 st, Marianne Lundblad (f. 1930), Sverige. Signerade, Landskap med får, duk, yttermått inklusive ram: 40x46 - 47x56 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:27)

1564 6079  Oljemålningar 3 st, Marianne Lundblad (f. 1930), Sverige. Signerade, brygga & pollare. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 72x102 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:29)

1564 6089  Oljemålningar 3 st, Marianne Lundblad (f. 1930), Sverige. Signerade, Fönster & innergård, duk, yttermått inklusive ram: 56x44 cm

1564 6071  Oljemålningar Marianne Lundblad (f. 1930), Sverige. Landskap med får. Signerade. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 30x30 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:40)

1564 3257  Pallar 2 st. Höjd: 47-64 cm

1564 3094  Pärlhalsband 2 st, Silverlås. Längd: 58-65 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:34)

1564 9404  Parti keramik 6 delar, Kina, /Japan, 4 skålar, 1 kanna, ett fat

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:48)

1564 3085  Parti linne Dukar & Servetter, diverse

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:34)

1564 3134  Parti silver diverse, 9 delar. Vikt: 400 gr ca

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:54)

1564 3049  Pastell Bertil Wahlberg (1923-1980), Sverige. Figurer. Signerad. Bildmått: 22x32 cm, yttermått inklusive ram: 35x43 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:23)

1564 3262  Pastell Evy Låås (1923-1999), Sverige. Rumsinteriör. Signerad, bildmått 46x63 cm, yttermått inklusive ram: 52x70 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:36)

1564 3263  Pastell Evy Låås (1923-1999), Sverige. Sommarfönster. Signerad, bildmått: 49x60 cm, yttermått inklusive ram: 55x67 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:13)

1564 3127  Pennor 2 st, Cross, 10 k Gold filled, etui medföljer. Längd: 13 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:41)

1564 3239  Pennor 2 st, Mont Blanc + 2 st tändare Dupont. Längd: ca 15 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:06)

1564 9029  Plånböcker 2 st, Gucci/Louis Vuitton

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:34)

1564 9460  Pochette Hermès, 42x42 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:11)

1564 3325  Porslin 5 delar, Orientaliskt. Höjd: 5-12 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:26)

1564 3326  Porslin 6 delar, diverse Orientaliskt

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:14)

1564 3090  Potpurriurna Bemålad. Höjd: 33 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:34)

1564 9421  Poudreuse 1800-tal. Bredd: 70 cm. Djup: 47 cm. Höjd: 83 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:33)

1564 9278  Prydnadsägg Kina. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:20)

1564 3064  Punschkoppar 7 st, silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1978. Höjd: 5 cm. Vikt: 230g ca

1564 3068  Ringar + örhängen + armband, 7 delar, silver, ringar med stenar. Vikt: 94g brutto, ringmått: 15,75-17,5

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:59)

1564 3007  Rökbord orientalisk stil. Bredd: 52 cm, djup: 52 cm, höjd: 52 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:10)

1564 3005  Sängram Järn, omkring sekelskiftet 1900. Bredd: 90 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:05)

1564 9248  Schatull sengustaviansk stil, mahogny. Längd: 50 cm, djup: 33 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:46)

1564 9475  Sekretär England, Idegran. Bredd: 74 cm, djup: 77 cm, höjd: 100 cm, nyckel

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:45)

1564 9019  Serveringsvagn fällbar, jakarandaimitation. Längd: 65 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:41)

1564 3327  Servisdelar 18 delar, Lomonosov, bland annat "Cobalt net", Ryssland, Sovjetunionen

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:34)

1564 9377  Servisdelar Svaneholm, Linnea, ca 70 del

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:53)

1564 3088  Sideboard med lådor och hylla. Längd: 153 cm, djup: 35 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:47)

1564 9483  Sideboard med klaffar på hjul, mahogny. Längd: 101 + 2x24. Djup: 40 cm, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 21:00)

1564 3321  Skål + 2 vaser, Kina. Diameter: 27 cm, höjd: 11-29 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:35)

1564 3199  Skål Josef Ekberg (1877-1945), Sverige. Gustavsberg, diameter: 28. Höjd: 8,5 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:55)

1564 9541  Skål Kina, 1900-tal, emalj. Höjd: 13 cm, höjd: 6 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:47)

1564 3032  Skål Kina, Blåvitt kompaniporslin. Diameter: 17 cm, höjd: 3 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:08)

1564 9379  Skål Kosta Boda, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. "Satelit". Diameter: 25,5 cm, höjd: 11 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:56)

1564 3021  Skål Ulla Winblad, Alingsås keramik, stengods. Diameter: 20 cm, höjd: 14 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:32)

1564 3220  Skål på fot Kosta Boda. Diameter: 35 cm, höjd: 21 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:44)

1564 9188  Skål på fot Mässing / koppar, 1800-tal. Längd: 46 cm, höjd: 23 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:45)

1564 3015  Skålar 2 st, Kina. Diameter: 18-20 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:43)

1564 9394  Skålar 3 st varav en med lock, stapelbara, Kina. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:37)

1564 3324  Skålar 4 st, Kina. Diameter: 11-20 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:34)

1564 8110  Skänk Valnöt, 1890-tal. Bredd: 160 cm. Djup: 53 cm, höjd: 117 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:51)

1564 3168  Skåp 1700-tal, valnötsfaner, intarsia. Bredd: 107 cm. Djup: 50 cm, höjd: 192 cm, nyckel

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:00)

1564 3009  Skåp Allmoge, omkring 1800, bemålat. Bredd: 114 cm, djup: 48 cm, höjd: 200 ca

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:24)

1564 3310  Skeppsur Schatz. Diameter: 18 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:34)

1564 3173  Skrin 2 st. Längd: 40-44 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:01)

1564 8287  Skrivbord England. Bredd: 138 cm. Djup: 77 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:06)

1564 3197  Skrivbord Jugend, Bemålat. Bredd: 140 cm. Djup: 60 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:34)

1564 3299  Skrivbord nyrokoko. Bredd: 107 cm, djup: 62 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:30)

1564 3308  Skulptur efter antiken, gips, bemålad. Höjd: 47 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:18)

1564 9283  Skulptur Glas, Kosta, Göran Wärff (1933-2022), Sverige. 1977. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:25)

1564 3206  Skulptur Glas, Oiva Toikka (1931-2019), Finland. Fågel, Iittala. Längd: 13,5 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:41)

1564 3031  Skulptur Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Groda, Signerad, silverfärgad zink. Höjd: 3 cm, Vikt: 77,5 g

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:49)

1564 3207  Skulptur Jussi Riihimäki, Fågel. Längd: 20 cm. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:46)

1564 3246  Skulptur Konstglas, Oiva Toikka (1931-2019). Signerad, Finland. Iittala, "Green Ibis". Höjd: 16 cm, Längd: 20 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:34)

1564 3311  Skulptur Lladro. Höjd: 46 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:26)

1564 6065  Skulptur Marianne Lundblad (f. 1930), Sverige. Får. Signerad. Gips. Längd: 27 cm. Höjd: 16 cm

1564 6016  Skulptur Marianne Lundblad (f. 1930), Sverige. Fårhuvud. Ej signerad. Gips. Längd: 21 cm. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:18)

1564 6015  Skulptur Marianne Lundblad (f. 1930), Sverige. Liggande kalv. Signerad. Lergods, träsockel. Längd: 16 cm. Djup: 10 cm, höjd: 6,5 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:17)

1564 3019  Skulptur Max Milo, kvinna. Signerad. Signerad Milo, JB Deposee, Paris, brons. Höjd: 53 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:11)

1564 3306  Skulptur Meissen, Erich Oehme, II-sortering, Hästhuvud, porslin på träsockel. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:28)

1564 9291  Skulptur Royal Copenhagen, Isbjörn. Längd: 26 cm, höjd: 16 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:38)

1564 9290  Skulptur Royal Copenhagen, Tjur. Längd: 40 cm, höjd: 22 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:37)

1564 3126  Skulpturer 2 st, Lladro. Höjd: 24-33 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:47)

1564 9261  Skulpturer 3 st, Kina. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:30)

1564 6066  Skulpturer 3 st, Marianne Lundblad (f. 1930), Sverige. Ej signerade, gips. Längd: 11-19, höjd: 7-10 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:29)

1564 8396  Skulpturer 9 st, Lladro, Spanien. Höjd: 16-35 cm

1564 3135  Sockerskål + gräddkanna, silver, Aime, 1976. Höjd: 3,5-7, vikt: 260 gr ca

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:43)

1564 3178  Solspegel diameter: 72 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:08)

1564 3132  Soppslev silver, med trähandtag, Nylander, 1822. Längd: 44 cm, Bruttovikt: 170 g ca

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:11)

1564 3234  Spegel 1800-talets mitt, 80x105 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:41)

1564 3280  Spegel 1960-tal, Teak, 113x37 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:14)

1564 3161  Spegel oval, 76x56 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:38)

1564 3118  Spegel Rokokostil + 1 par lampetter, nutida, 118x53 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:40)

1564 3235  Spegellampetter Ett par, Gustaviansk stil, nutida. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:49)

1564 3124  Spritkök Svea Sport No 106. Höjd: ca 20 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:26)

1564 9137  Starkvinsglas 7 st, 2+ 2+ 2+ 1,1700-/1800-tal. Höjd: 10 ca

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:12)

1564 3221  Starkvinsglas Skruf, Ingegerd Råman (f. 1943), Sverige. Höjd: ca 14 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:25)

1564 3011  Stol Rokoko

1564 9210  Stolar 4 s, 1960-tal, stoppning med motiv av katter

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:35)

1564 3144  Stolar 4 st, Carl Malmsten Själavad, Karl Andersson & Söner, furu

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:34)

1564 3146  Stolar Ett par, krom / rottingrygg/sits, "Made in Italy"

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:50)

1564 3243  Sybord nyrenässans, valnöt och mahogny. Bredd: 62 cm. Djup: 42 cm, höjd: 74 cm, nyckel

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:02)

1564 8305  Sybord omkring 1900, Björk. Bredd: 55 cm. Djup: 44 cm. Höjd: 75 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:57)

1564 3091  Taburett rokokostil, förgylld. Höjd: 45 cm, längd: 31 cm, djup: 41 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:28)

1564 3189  Tågset trä, 11 delar. Längd: ca 22 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:15)

1564 3060  Takarmatur Bumlingen. Anders Pehrson, Ateljé Lyktan, Åhus, diameter: 40 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:59)

1564 9282  Takarmatur diameter: 45 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:24)

1564 9015  Takarmatur Flos, Romeo Moon. Diameter: 33 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:19)

1564 3158  Takarmatur Jugend. Diameter: 43 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:42)

1564 3172  Takarmatur mer prismor. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:55)

1564 9253  Takarmatur Prismor. Höjd: ca 40 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:52)

1564 3336  Takfotogenlampa fd Fotogen, Bemålad, prismor. Höjd: 98 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:22)

1564 3209  Tallrikar 14 st, glas. Diameter: 19 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:33)

1564 3216  Tallrikar 6 st, Kina, 1991. Diameter: 21,5 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:57)

1564 3304  Tallrikar 9 delar, Krasse, Gustavsberg, flytande blått. Diameter: 20-25 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:10)

1564 3309  Tavelram 1800-tal, ramens innermått: 61x83 cm, yttermått inklusive ram: 72x94 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:42)

1564 6125  Teckningar 15 st, Marianne Lundblad (f. 1930), Sverige. Signerade, oramade, 30x35 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:44)

1564 9111  Tekanna + gräddkanna, Upsala - Ekeby, "Juno", stengods, Art Déco, Diameter: 16-23 cm. Höjd: 9-13 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:05)

1564 3028  Tekoppar + kaffekopp och kanna, Rörstrand, omkring 1900. 10 + 2 delar

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:08)

1564 3133  Terrin med fat Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. "Blå dekor", Gustafsberg, benporslin, Längd: 31 cm. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:32)

1564 3323  Terriner 2 st, porslin. Diameter: 19-26 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:50)

1564 3116  Textil Ester Hoffsten Lindwall, 1930-tal. Handarbetets vänner, Signerad, 70x63 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:49)

1564 3086  Textiltavla Maria & barnet, yttermått inklusive ram: 54x41 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:21)

1564 9132  Textiltavla Wibeke Beck-Friis (1916-2008), Sverige. Hönsgård. Signerad, yttermått inklusive ram: 143x100 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:04)

1564 3122  Toby-jug Burlington, England. Höjd: 26 cm

1564 3145  Toilettebord 1960-tal, teak. Bredd: 90 cm, djup: 40 cm, höjd: 108 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:34)

1564 3012  Trädgårdsbord + 1 par stolar, Fällbart. Diameter: 100 cm, höjd: 67 cm

1564 9576  Tusch Gunnar Brusewitz (1924-2004), Sverige. Båthus Flatholmen. Signerad, daterad -77. Bildmått: 23x31 cm, yttermått inklusive ram: 37x46 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:51)

1564 8138  Uppläggningsfat 7 delar, handmålat porslin, tota. Längd: med 85 cm, bredd: 64 cm

1564 8038  Urna med lock Kina, porslin med blomsterdekor. Diameter: 30 cm, höjd: 45 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:19)

1564 3277  Väggpendyl 1890-tal, Ek. Höjd: ca 80 cm. Längd: ca 55 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:20)

1564 9361  Väggpendyl Empirestil, 70x50 ca

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:52)

1564 9317  Väggplattor 4 st, Parian, Royal Copenhagen. Diameter: 13,5 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:42)

1564 1007  Väggur Senempire. Bredd: 70 cm. Höjd: 88 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:00)

1564 3219  Vas + Skål, Erik Höglund/Pukeberg. Höjd: 18-23 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:19)

1564 9447  Vas Edvin Öhrström (1906-1994), Sverige. Orrefors, etsad dekor. Diameter: 19 cm. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:44)

1564 3058  Vas Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Chamotte, Rörstrand. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:05)

1564 3283  Vas Kosta Boda, Anna Ehrner (f. 1948), Sverige. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:11)

1564 3307  Vas Opalinglas, Dekor med fågel. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:29)

1564 3210  Vaser 2 st, "Crocus", Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Iittala. Höjd: 15-22 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:53)

1564 3212  Vaser 2 st, Tapio Wirkkala & Alvar Aalto, Iittala. Höjd: 16-21 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:59)

1564 9013  Vaser 3 st, Glas. Gullaskrufs glasbruk, Percy, Höjd: 24-62 cm

1564 3298  Vaser 3 st, Kina. Höjd: 15-22 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:54)

1564 3222  Vaser 3 st, Rörstrand, Suzanne Öhlén. Höjd: 14,5 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:46)

1564 3319  Vaser ett par, Kina. Höjd: 31 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 20:23)

1564 3075  Vinglas 6 st, Böhmen. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 19:19)

1564 3147  Vitrinskåp mahogny, överdel med infälld spegel. Bredd: 78 cm, djup: 32 cm, höjd: 132 cm, nyckel

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 september 2023 18:05)

1564 9477  Vitrinskåp rokokostil. Bredd: 126 cm. Djup: 47 cm, höjd: 206 cm, nyckel

1564 9468  Ytterfoder 5 st, Linné, Gustavsberg. Höjd: 14 cm. Diameter: 16 cm