Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 25 november 2019 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1291 6186  Adventsljusstakar ett par, mässing. Höjd: 52 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:28)

1291 6195  Akvarell Anneli Löfqvist (f. 1939), Sverige. "Mave". Signerad, 33x24 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:53)

1291 6526  Akvarell Bisse Thofelt (1939-2010), Sverige. "Lilla huset i dalen". Monogramsignerad -85. Motivet: 25x20 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:44)

1291 6510  Akvarell Göte Halvarsson (f. 1927), Sverige. Rådjur, Signerad, 19x31 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:48)

1291 6547  Akvarell Håkan Thorsén (f. 1928), Sverige. "Vårvinter", Signerad, -81. Motivet: 25x35 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:27)

1291 6548  Akvarell Rolf Erling Nygren (f. 1925), Sverige. Vinterfjäll, Signerad. Motivet: 30x38 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:54)

1291 6480  Akvarell Thage Nordholm (1927-1990), Sverige. Komposition. Signerad. Motivet: 24x26 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:01)

1291 6108  Akvareller 2 st, Blommor, 1800-tal, 17x14,21x16 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:11)

1291 4448  Allmoge 4 delar, kärl & skäkteträn. Längd: 47-65

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:48)

1291 6545  Appliquer Förgyllt. Höjd: 27cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:49)

1291 6163  Armband silver, med pärla och stenar. Längd: 19 cm, bruttovikt: 16 g

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:49)

1291 6164  Armbandsur Eiger de lux, 18k guld, boettens. Diameter: 3 cm, total längd: ca 17 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:05)

1291 6126  Armbandsur Herrur, Atira. 18k guld, bruttovikt: 27,7g. Diameter: 34mm, manuell, datum, läderband, boettnr: 5017

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:36)

1291 4137  Armbandsur Lassale, quartz, modelnr: 5A54-5089, serienr: 403440. Diameter: 31x23mm, viklås, med etui

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:45)

1291 6301  Assietter 10 st, Oiva Toikka (f. 1931), Kastehelmi, Iittala, Finland. Diameter: 17 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:39)

1291 6236  Assietter 13 st. Royal Tuscan, England. Diameter: 21 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:42)

1291 6249  Assietter 9 st. Vinranka, Gefle. Diameter: 19 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:23)

1291 6544  Bägare 3 delar, silver. Vikt: 180g. Höjd: 4,5-10cm, gravyr

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:31)

1291 4042  Blandteknik Curt Viberg (1908-1969), Sverige. Hamnmotiv, "Teutonia Hamburg". Signerad, 1952. Motivet: 23x29 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:19)

1291 6532  Blandteknik Fred Andersson (1921-1990), Sverige. Landskap. Signerad. Motivet: 23x30 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:55)

1291 6345  Blandteknik Mike Milnes, "Warming up". Signerad, daterad 70. Motivet: 35x45cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:25)

1291 6529  Blandteknik Nisse Zetterberg (1910-1986), Sverige. "Oslo 30/3 -73". Signerad. Motivet: 30x20 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:53)

1291 6237  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Signerad Hubert Z, Djurstilleben. Motivet: 70x50 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:56)

1291 6468  Blandteknik Vadim Markin (f. 1960), "Just one look". Signerad. Motivet: 39x49cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:05)

1291 6451  Blomsterbord Rotting, trissor. Bredd: 75. Djup: 31 cm, höjd: 63 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:05)

1291 6536  Blyerts Ebba Hedqvist (1909-2001), Sverige. Modellstudie. Signerad. Motivet: 29x17 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:12)

1291 4211  Bokhylla Bredd: 112 cm. Djup: 30 cm. Höjd: 111 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:46)

1291 6448  Bokhylleskåp Jugend, Bemålat. Bredd: 116, djup: 34 cm, höjd: 171 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:35)

1291 6202  Bokskåp nyrenässans, Bredd: 117 cm. Djup: 64 cm. Höjd: 246cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:23)

1291 6069  Bonad Gårdsfest, 70x160 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:11)

1291 6443  Bord 1890-tal. Bredd: 70, djup: 45 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:43)

1291 6049  Bord fällbart. Höjd: 55cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:27)

1291 6591  Bord med glasskiva, Thailand. Bredd: 135 cm. Djup: 68 cm. Höjd: 49 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:54)

1291 6188  Bord med glasskiva. Diameter: 90, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:26)

1291 6445  Bord med låda, 1890-tal, valnöt. Bredd: 59, djup: 41 cm, höjd: 66 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:21)

1291 6483  Bord runt. Diameter: 97, höjd, 72 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:53)

1291 6277  Bordsdekorationer 2 par, fåglar, metall. Höjd: 10 - 22

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:10)

1291 6337  Bordslampa 60/70-tal, furu. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:09)

1291 6428  Bordslampa Ateljé Lyktan Åhus, med skärm. Höjd: 55cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:17)

1291 6261  Bordslampa figur, porslin. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:17)

1291 6036  Bordslampa jugendstil. Höjd: 32 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:12)

1291 6557  Bordslampa Luxo 1001. Höjd: ca 85 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:32)

1291 6460  Bordslampa omkring sekelskiftet 1900. Höjd: 61 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:43)

1291 6552  Bordslampa Valenti, Hebi, design: Isao Hosoe. Längd: 140cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:43)

1291 6506  Bordslampfot Kina, fd Perukstock. Höjd: 53 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:11)

1291 6070  Bordslampor ett par, Kina. Höjd: 56 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:29)

1291 6180  Bordslampor ett par, Kina. Höjd: ca 28 cm

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:26)

1291 6339  Bordspendyl trä och mässing. Höjd: 52cm, saknar nyckel

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:04)

1291 6127  Bordsspegel nysilver. Höjd: 33 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:18)

1291 6061  Bordsuppsats glas, sent 1800-tal. Höjd: 39 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:54)

1291 6361  Brasskärm höjd: 100cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:49)

1291 4150  Bricka Eva Siwertz, bemålad plåt, 48x59cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:13)

1291 6169  Brickbord Bredd: 64cm. Djup: 51 cm. Höjd: 50cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:38)

1291 6072  Brickor 3 st, Trä, bemålade. Längd: 25-53 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:11)

1291 6363  Byrå Bemålad. Bredd: 83 cm. Djup: 41 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:15)

1291 6343  Byrå rokokostil. Bredd: 63, djup: 37 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:40)

1291 6291  Champagneglas + vinglas, 11 + 16, vissa med monogram. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:34)

1291 2233  Collier 14K. Vikt: 13,2g. Med briljantslipad diamant, 1xca0,03ct, och syntetisk Opal, längd: 42cm, bredd: 1,5mm, djup

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:22)

1291 6422  Crèmekoppar 3 st, Royal Copenhagen, Blå Blomst. Höjd: 9 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:30)

1291 6260  Dekorelement + gardinhållare, parti diverse

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:41)

1291 6137  Dekorelement Ett par, Lejon, trä / Koppar. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:32)

1291 4463  Dockhus 2 delar, diverse, äldre.

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:09)

1291 6426  Duk & servetter 2st dukar, 135x180cm, respektive, 190x130cm, 16st servetter, 1st duk, 230x110cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:37)

1291 6410  Eldset 3 delar. Höjd: 77 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:18)

1291 5081  Emaljmålning Ole Hammeleff (1913-1989), Danmark. Monogramsignerad 1974, ca 17x40 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:21)

1291 6438  Emmafåtölj

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:15)

1291 6304  Etsning 3 st, Raphael pinx. Ej signerad. Motivet: 18x22cm, 30x26cm, 24x37cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:29)

1291 6117  Etsning Alberto Giacometti (1901-1966), Schweiz. Derrière le Miroir, 10 ans dédition, no 92-93,1956,1000-upplaga, kryssad plåt. Ej signerad. Motivet: 30,8x5,6 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:58)

1291 6349  Etsning Arne Carlson, ET, hustak. Signerad. Motivet: 49x41cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:02)

1291 6511  Etsning Auguste Renoir (1841-1919), Frankrike. Chapeau epinglé. Signerad i plåten. Motivet: 11,5x8 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:40)

1291 6156  Etsning Eduard Wiiralt (1898-1954), Estland, Man. Signerad i plåt 1937. Motivet: 42x27 cm

S�ldes f�r 7.800 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:29)

1291 6326  Etsning Göran Brunius (1911-2005), Sverige. Signerad, numrerad 164/260, Kungsfiskare. Motivet: 30x27,5

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:15)

1291 6515  Etsning Hamngren, Anamorfotisk konstruktion. Signerad, numrerad 11/65, daterad 1973, bladets mått: 62x85, oramat löst blad

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:57)

1291 6314  Etsning Hasse Lindroth (f. 1938), Sverige. Rivningar på Stadsgården, daterad -75, Signerad, numrerad 44/75. Motivet: 22x31

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:54)

1291 6489  Etsning Hasse Lindroth (f. 1938), Sverige. Söder Mälarstrand, Stockholm. Signerad, numrerad 187/200, ca 37x32 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:56)

1291 6321  Etsning Helge Zandén (1886-1972), Sverige. "Parti från Stora Stöten", Falu gruva. Signerad. Motivet: 24x26 ca

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:21)

1291 6116  Etsning Joan Miró (1893-1983), Spanien. Ur Derrière le Miroir, 10 ans dédition no 92-93,1956. Kryssad plåt, 1000-upplaga. Ej signerad. Motivet: 15x12,5

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:02)

1291 6224  Etsning Kolorerad, fåglar. Ej signerad. Motivet: 34x27 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:03)

1291 4117  Etsning Marianne Clouzot, Amor. Signerad ej numrerad. Motivet: 13x7

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:05)

1291 6347  Etsning Marjatta Nuoreva (f. 1944), Finland. "Cyklisten". Signerad, daterad 75. Motivet: 22x24cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:20)

1291 5059  Etsning Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Interiör, 2/5. Signerad, -53. Motivet: 19x29 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:41)

1291 6118  Etsning Stig Borglind (1892-1965), Sverige. "Nötskrika", 15-upplaga, handkolorerad. Signerad. Motivet: 23,5x16,5

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:32)

1291 6323  Färgetsning Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 3/25, , daterad 1968, ramens innermått: 62x46 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:53)

1291 6310  Färgetsning Goetz. Signerad, numrerad 34/50. Motivet: 35x43 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:47)

1291 4358  Färglitografi 2 st, James Coignard (1925-2008), Frankrike. Signerad, numrerad 18/75, respektive 14/75. Motivet: 31x41cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:04)

1291 4107  Färglitografi Albin Amelin (1902-1975), Sverige. Fiskare, ej numrerad. Signerad. Motivet: 79x59 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:21)

1291 4112  Färglitografi Albin Amelin (1902-1975), Sverige. Man. Signerad, ej numrerad. Motivet: 76x60 ca

1291 6403  Färglitografi Anders Fogelin (1933-1982), Sverige. Signerad, numrerad 14/20, daterad 1980. Motivet: 18x30 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:53)

1291 6397  Färglitografi Ardy Strüwer (f. 1939), Sverige. Signerad, numrerad 196/300. Motivet: 49x39 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:57)

1291 6046  Färglitografi Bengt Fransson (f. 1935), Sverige. Signerad, numrerad 244/260. Motivet: 40x50 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:02)

1291 6149  Färglitografi Berndt Wennström (f. 1945), Sverige. Figurer. Signerad, numrerad 258/260, daterad -86. Motivet: 45x39 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 21:02)

1291 6478  Färglitografi Carin Adler (f. 1929), Sverige. Af Chapman. Signerad, numrerad 117/250. Motivet: 31x39 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:11)

1291 6491  Färglitografi Conny Berglund, Skeppsholmsbron. Signerad, numrerad 36/90. Motivet: 39x55 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:36)

1291 6485  Färglitografi Einar Jolin (1890-1976), Sverige. EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Signerad, numrerad 1/20. Motivet: 44x55 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:10)

1291 6400  Färglitografi Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. Riddarholmsbron. Signerad, numrerad 157/300. Motivet: 47x56 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:27)

1291 6050  Färglitografi Erland Cullberg (1931-2012), Sverige. Signerad, numrerad 67/110. Motivet: 81x61 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:35)

1291 6394  Färglitografi Esaias Thorén (1901-1981), Sverige. Signerad, numrerad 342/360, daterad 1980. Motivet: 36x45 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:31)

1291 4614  Färglitografi Esaias Thorén (1901-1981), Sverige. Signerad, numrerad 91/250, daterad 1974. Motivet: 48x60 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:53)

1291 6325  Färglitografi Gunnar Brusewitz (1924-2004), Sverige. Signerad, numrerad 183/250, Fåglar i buske. Motivet: 19x28 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:03)

1291 6521  Färglitografi Joan Miró (1893-1983), Spanien. "Mavena", ej signerad, ej numrerad, bladets mått: 32x25 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 21:08)

1291 6413  Färglitografi Johannes Olsson (f. 1945), Sverige. Pennfiskar. Signerad, numrerad 86/190. Motivet: 70x49 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:54)

1291 6396  Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. Signerad, numrerad 366/385, daterad 1984. Motivet: 40x53 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:36)

1291 6348  Färglitografi Lars-Olof Gynning (1920-2003), Sverige. Trapets. Signerad, numrerad 8/150. Motivet: 57x45cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:06)

1291 6120  Färglitografi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Signerad, numrerad 14/35, daterad 1988, bladets mått: 56x39 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:13)

1291 6119  Färglitografi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Signerad, numrerad 39/75, daterad 1971. Motivet: 24x30 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:16)

1291 6045  Färglitografi Mats Hådell (f. 1958), Sverige. EA-upplaga (Épreuve d’artiste), "Blidösund". Signerad. Motivet: 40x48 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:38)

1291 6316  Färglitografi Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 136/400. I tryckplåt, ansikte. Motivet: 33x26 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:25)

1291 6192  Färglitografi Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 30/250. Motivet: 23x19 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:03)

1291 4067  Färglitografi Oswaldo Guayasamin (1919-1999), Ecuador. Signerad, EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Motivet: 48x33 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:03)

1291 6317  Färglitografi Peter Borotinskij (f. 1948), Sverige. "Rågvakten". Signerad, numrerad 15/198, daterad -90. Motivet: 38x46 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:44)

1291 6115  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad, numrerad 17/150, "Den sista färgliton", bladets mått: 50x39 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:50)

1291 6303  Färglitografi Signerad. Signerad, numrerad 287/500. Motivet: 61x48cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:02)

1291 6346  Färglitografi Sven Lidberg (1929-2009), Sverige. Snögubbe. Signerad, numrerad 19/360. Motivet: 37x28cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:25)

1291 2071  Färglitografi Théo Tobiasse (f. 1927), HC . Signerad, numrerad 30/35. Motivet: 50x66 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:54)

1291 6058  Färglitografi Ulf Trotzig (1925-2013), Sverige. Signerad, numrerad 99/165, komposition. Motivet: 53x40 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:44)

1291 6300  Färglitografi Ulf Wahlberg (f. 1938), Sverige. Signerad, numrerad 77/295. Motivet: 41x54cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:14)

1291 6223  Färglitografi Wilhelm Wik (1897-1987), Sverige. Signerad, numrerad 5/275. Motivet: 50x45 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:06)

1291 6390  Färglitografier 2 st, Berndt-Rune Jäverbrant (f. 1941), Sverige. Signerad, numrerad 360-upplaga, daterad 1989. Motivet: 33x45 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:48)

1291 6355  Färglitografier 2 st, Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerad och numrerade. Motivet: 33x25,43x34cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:33)

1291 6490  Färglitografier 2 st, Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Landskap, 100-upplaga, 42x55 cm. Signerad

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:45)

1291 6172  Färglitografier 217 st, Nordens flora ll, Lindman. Bladets mått: 24x17 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:54)

1291 6402  Färglitografier 3 st, Bengt Böckman (1926-2014), Sverige. Signerad, numrerad 199-upplaga. Motivet: 55x40 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:44)

1291 6318  Färglitografier 3 st, i mapp, Folke Eriksson, Gösta Nygren, Arvid Vallinder, från Nässjö, 1960. Signerade. Motivet: 31x43 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:34)

1291 6009  Färglitografier 4 st, Max Knutsson. Signerad, numrerad 225-upplaga. Motivet: 27x41 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:43)

1291 6171  Färglitografier 92 st, Svenska fåglar, von Wright, 190-1929, bladets mått: 27x37 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:05)

1291 6398  Färglitografier Göran Hahne (f. 1943), Sverige. Signerad, numrerad 360-upplaga. Motivet: 54x35 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:13)

1291 6003  Fat + assietter, 8 delar, Ilmenau, Tyskland. Diameter: 19-30 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:57)

1291 6028  Fat + skålar, Monica Backström (f. 1939), Sverige. Kosta Boda. Diameter: 11-39 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:54)

1291 4310  Fat 2 st, Léger och Wiinblad. Längd: 18-24

1291 6102  Fat 2 st, Musselmalet. Längd: 26 cm, diameter: 26 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:19)

1291 6014  Fat 3 st, Florens, Italien. Diameter: 24-34cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:15)

1291 6573  Fat 6 st, Kina, diameter: 8-13. Längd: 15 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:13)

1291 5012  Fat Arabia, Gunvor Olin Grönqvist, stengods. Diameter: 33,5cm, Arabia, Finland

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:06)

1291 4286  Fat Argenta, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Gustavsberg. Diameter: 17cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:00)

1291 6458  Fat Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Ur Karneval, Gustavsberg 1958-1962, fajans med målad dekor av olika fantasifigurer, 20x20 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:24)

1291 6578  Fat Upsala-Ekeby, Mari Simmulson (1911-2000), Sverige. 113/200, "Städernas försäkringsbolag", 32x32 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:58)

1291 4320  Fat Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Kosta. Längd: 16

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:34)

1291 6364  Fåtölj 1970-tal

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:32)

1291 6365  Fåtölj 50/60-tal

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:55)

1291 4302  Fåtölj Directoire

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:22)

1291 6216  Fåtölj Funkis

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:51)

1291 6370  Fåtölj nyrokokostil

1291 6368  Fåtöljer Ett par, 30-tal

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:08)

1291 6226  Fåtöljer Ett par, Chesterfield

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:33)

1291 6436  Fåtöljer ett par, design: Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Hemmakväll

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:57)

1291 6302  Fåtöljer Ett par, galon / krom. Höjd: 73 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:51)

1291 6225  Fåtöljer Ett par, Rokokostil

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:05)

1291 6561  Fickur 2 st, omkring 1900, silver / koppar / emalj. Diameter: 3,5-5 cm. Vikt: 115 g

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:01)

1291 6098  Figuriner 2 st, Bing & Grøndahl, Rosenthal. Höjd: 8-12 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:02)

1291 4397  Flakonger 2 st, Kosta & Orrefors, Signerade. Höjd: 6-10

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:11)

1291 6421  Fruktassietter  + fat på fot, 11 + 1 delar, Rörstrand, omkring 1900, dekor i relief, diameter: 20-23 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:07)

1291 6558  Gipsrelief Sven Lundqvist (f. 1918), Sverige. Hästar, 13x18 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:38)

1291 6353  Glas Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Orrefors. II-sortering. Höjd: 13cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:04)

1291 4583  Glasservis 52 delar, Elisabeth, Ingeborg Lundin (1921-1992), Sverige. Orrefors. Höjd: 6-20 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:10)

1291 6044  Glasservis 67 delar, Orrefors, Karolina. Höjd: 12,5-15cm

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:24)

1291 6165  Glasservisdelar Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Modell Helena, Orrefors. 23 delar (5+ 6+ 7+ 5). Höjd: 11-23 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:28)

1291 6194  Glasskulpturer 14 st, För WWF, bland annat Paul Hoff, Kosta Boda. Höjd: 6-18 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:28)

1291 6052  Golvlampa 1950-tal. Höjd: ca 130cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:31)

1291 6308  Golvlampa Börje Claes, Norlett Elit, mässing. Höjd: 144 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:08)

1291 6074  Golvlampa höjd: 163 cm ca

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:14)

1291 6341  Golvlampa mässing, nutida. Höjd: ca 150 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:48)

1291 6292  Golvlampor Ett par, trä, mässing, nutida. Höjd: 155

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:33)

1291 6269  Golvljusstakar Trä. Höjd: 67,5cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:32)

1291 6006  Golvur Mora. Höjd: 204 cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:38)

1291 6053  Golvurna orientalisk. Höjd: 75cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:28)

1291 6584  Golvvas Söholm, Danmark, glaserad stengodslera. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:37)

1291 6497  Grafiska blad 14 st, efter von Wright, Fåglar, 39x29 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:42)

1291 4616  Grafiska blad 8 st, Stockholmsmotiv. Tryckt signatur. Ramade. Bladets mått: 20x15 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:51)

1291 6251  Gravyrer 2 st. Slottsbacken och Mynttorget. Motivet: 18x32 cm

1291 6501  Hallbyrå med stenskiva, Bredd: 40cm. Djup: 29 cm, höjd: 71cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:06)

1291 6112  Hallbyrå rokokostil, med stenskiva, Bredd: 65 cm. Djup: 32 cm, höjd: 72cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:37)

1291 6439  Hängskåp längd: 65 cm, djup: 27 cm, höjd: 67 cm, nyckel

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:04)

1291 6379  Hatthylla längd: 95 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:23)

1291 6113  Ikon Ryssland, 1900-tal, Den heliga Katarina och präst, tempera, pannå, 26x21

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:36)

1291 4573  Ishink Kosta, Line, med två istänger. Diameter: 15. Höjd: 14cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:50)

1291 6391  Kaffegods Bing & Grøndahl, 24 del

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:26)

1291 6414  Kaffegods Gustavsberg, Blå Blom, 12 delar

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:28)

1291 6057  Kaffekoppar 5 st, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Berså, Gustavsberg 1960-1974, stiliserade gröna blad på vit botten

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:09)

1291 6409  Kaffeservis 28 delar, Rosenthal, Sanssouci

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:15)

1291 4348  Kaffeservis 3 delar, silver 830/1000. Vikt: 360g. Fat, gräddkanna & sockerskål, Höjd: 1-8 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:27)

1291 6148  Kaffeservis 33 delar, Blå Blom, Gustavsberg. Reliefdekor i underglasyrblått mot vit botten

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:23)

1291 6101  Kakfat Meissen. Höjd: 15. Diameter: 18 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:51)

1291 6017  Kaktång Vikt: 48,7g. Längd: 16,5cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:30)

1291 6073  Kamelsadel längd: 55 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:54)

1291 6128  Kanna + skål. Tomtar. Höjd: 15-36 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:23)

1291 6258  Karaff + kanna, Kosta Boda, / Älghults Glasbruk. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:30)

1291 6029  Karaffer Ett par, Kristall. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:20)

1291 6038  Karmstol Jugend, Ek

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:22)

1291 6220  Karmstol Louis XV-stil, Rotting

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:44)

1291 6474  Karmstolar ett par

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:49)

1291 6005  Karmstolar Ett par, Gustaviansk stil, 1800-tal

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:30)

1291 6155  Karotter Ett par, nysilver, Mappin & Webb, Dia 20 cm. Längd: 25 cm, djup: 21 cm, höjd: 9 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:31)

1291 6313  Karta Irland, Tidigt 1900-tal. Motivet: 29x36 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:16)

1291 7015  Karta Nordeuropa. Motivet: 36x49 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:27)

1291 6440  Kista på benställning. Bredd: 55, djup: 45 cm, höjd: 71 cm, nyckel

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:38)

1291 6433  Konstglas 3 delar, Bertil/UH Vallien. Höjd: 7-27 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:04)

1291 6206  Konstglas 5 delar, Frukt och Grönt, Kosta Boda. Längd: 12-20 cm ca

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:58)

1291 6135  Kopp Sten. Höjd: 6 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:19)

1291 6362  Kopparbalja på benställning. Diameter: 65cm, höjd: 53cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:28)

1291 6284  Kristallkrona tidigt 1900-tal. Höjd: 91cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:52)

1291 6154  Kuverttallrikar 18 st, nysilver, diameter: 28 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:51)

1291 5034  Läkarskåp metall / glas. Bredd: 60. Djup: 35 cm, höjd: 170 cm, glashyllor

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:56)

1291 6374  Lampbord Ett par, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Bok, Bredd: 55cm. Djup: 43cm, höjd: 49cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:59)

1291 6375  Lampbord Ett par, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Bok, Bredd: 55cm. Djup: 43cm. Höjd: 49cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:07)

1291 6360  Lampbord ett par, rokokostil. Bredd: 69 cm. Djup: 48 cm, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:23)

1291 6122  Lampbord Teak. Diameter: 58, höjd: 43 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:02)

1291 4206  Landskapstavlor 2 st, Heinz Erret (1920-2003), Sverige. Gustavsberg, silverdekor, Hälsingland & Norrbotten, 33x21 ca

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:39)

1291 6077  Laxbräda "Scandia present". Längd: 90 cm

1291 6182  Litografi 2 st, Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. 220 upplaga. Signerad. Motivet: 46x62 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:40)

1291 6449  Litografi Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 2101/225. Motivet: 36x27 cm

1291 6386  Litografi Philip von Schantz (1928-1998). Signerad, numrerad 183/310, daterad 1957. Stilleben. Motivet: 33x40 cm

1291 6235  Litografisk affisch Marc Chagall (1887-1985), Frankrike. Paris l' Opéra. Utförd av Charles Sorlier. Ej signerad. Motivet: 62x97,5 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:42)

1291 4084  Ljuskrona empirestil, 1900-tal. Diameter: 48cm. Höjd: 96cm.

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:52)

1291 4322  Ljusstakar 2 par, mässing. Höjd: 10-13 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:35)

1291 6298  Ljusstakar 2 par, Skultuna, mässing. Höjd: 15-28 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:08)

1291 4415  Ljusstakar 3 st, mässing. Höjd: 19-27cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:41)

1291 6589  Ljusstakar Ett par, England, omkring 1900, Silver on Copper. Höjd: 30 ca, bruttovikt: ca 1600 g

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:03)

1291 6230  Ljusstakar Ett par, mässing. Höjd: 28cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:44)

1291 6278  Ljusstakar Ett par, nysilver, nyrokoko. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:01)

1291 6040  Ljusstakar ett par, silver, 1956. Höjd: 20 cm, Vikt: ca 290 g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:43)

1291 6270  Ljusstakar ett par, silver, Finland. Höjd: 10 cm, Vikt: ca 300 g

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:42)

1291 6272  Ljusstakar ett par, silver, Finland. Höjd: 7,5, Vikt: ca 200 g

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:34)

1291 6373  Ljusstake + skedar, 3 delar, silver, bland annat Sterling. Längd: 13-16. Höjd: 19 cm, bruttovikt: 345 g

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:52)

1291 6466  Ljusstake 10-armad. Höjd: 33cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:15)

1291 6124  Ljusstake Metall, Putto. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:42)

1291 6060  Ljusstake Trä. Längd: 62 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:24)

1291 6100  Lockurna Bo Fajans. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:55)

1291 4425  Lockurnor Ett par, Delffs, höjd: 28cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:58)

1291 6146  Lockurnor Ett par, Royal Copenhagen, Blå Blomst. Höjd: 29 cm, djup: ca 10 cm, längd: ca 11 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:42)

1291 6200  Målarstege höjd: 160 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:09)

1291 6031  Mandolin i väska. Höjd: 60 cm, bredd: 19 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:58)

1291 6329  Mapp med grafiska blad, 4 st, Gösta Gierow (f. 1931), Sverige. Acke Oldenburg (1923-2005), Sverige. Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Nils G Stenqvist (1934-2005), Sverige. Bladets mått: 80x60 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:59)

1291 6330  Mapp med grafiska blad, 4 st, Gösta Gierow (f. 1931), Sverige. Acke Oldenburg (1923-2005), Sverige. Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Nils G Stenqvist (1934-2005), Sverige. Bladets mått: 80x60 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:17)

1291 6331  Mapp med grafiska blad, 4 st, Gösta Gierow (f. 1931), Sverige. Acke Oldenburg (1923-2005), Sverige. Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Nils G Stenqvist (1934-2005), Sverige. Bladets mått: 80x60 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:49)

1291 6332  Mapp med grafiska blad, 4 st, Gösta Gierow (f. 1931), Sverige. Acke Oldenburg (1923-2005), Sverige. Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Nils G Stenqvist (1934-2005), Sverige. Bladets mått: 80x60 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:48)

1291 6333  Mapp med grafiska blad, 4 st, Gösta Gierow (f. 1931), Sverige. Acke Oldenburg (1923-2005), Sverige. Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Nils G Stenqvist (1934-2005), Sverige. Bladets mått: 80x60 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:49)

1291 6334  Mapp med grafiska blad, 4 st, Gösta Gierow (f. 1931), Sverige. Acke Oldenburg (1923-2005), Sverige. Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Nils G Stenqvist (1934-2005), Sverige. Bladets mått: 80x60 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:23)

1291 6103  Matsalsgrupp 7 delar, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Herrgård, bord+ 6 stolar+ 2 st iläggsskivor, Längd: 139 cm. Djup: 100 cm, höjd: 74 cm + 2x55 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:34)

1291 4059  Matservis 35 delar, Hagtorn, Gustavsberg

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:58)

1291 6245  Matservis 45 delar, Karlskrona

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:12)

1291 6537  Matservis Hackefors, 54 del

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:09)

1291 6295  Matservisdelar Ca 29 delar, Marianne Westman (1928-2017), Sverige. Maya, Rörstrand

1291 5043  Matta 131x203

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:57)

1291 6012  Matta Ingegerd Silow (1916-2005), Sverige. 209x140cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:21)

1291 6151  Matta Kina, Galleri, blå, 77x300 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:21)

1291 6152  Matta Kina, Galleri, gul, IKEA, 76x226 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:43)

1291 6498  Matta Kina, med drake, 93x153 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:49)

1291 6010  Matta Orientalisk 265x190cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:19)

1291 6288  Matta orientalisk, 130x207 cm

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:51)

1291 6143  Matta orientalisk, 203x310

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:14)

1291 6085  Matta orientalisk, 81x127 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:26)

1291 6287  Matta orientalisk, 88x150 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:32)

1291 6407  Matta orientalisk, 92x145 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:53)

1291 6080  Matta orientalisk, Afghan, 168x225 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:32)

1291 6286  Matta orientalisk, Figural, 140x215 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:55)

1291 6227  Matta orientalisk, Galleri, 81x325 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:24)

1291 4134  Matta Orientalisk, Galleri, Semiantik, 110x430

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:34)

1291 6499  Matta orientalisk, Ghom, 102x160 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:56)

1291 6082  Matta orientalisk, Ghom, 58x82 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:13)

1291 6500  Matta orientalisk, med silkeinslag, Figural, 74x122 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:11)

1291 6081  Matta orientalisk, Saff, 63x173 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:31)

1291 6507  Matta Orientalisk, Silke, 46x68 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:10)

1291 6084  Matta orientalisk, Zendjan, 130x207 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:53)

1291 6157  Mattallrikar + assietter, 35 delar, "Chateau", Langenthal, tre storlekar, 4 + 8 + 23 delar. Diameter: 19-27 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:57)

1291 6153  Minkpäls

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:11)

1291 6328  Minkpäls storlek: 40. Längd: 135, skadat och slitet foder

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:40)

1291 6495  Minnesglas Remmare, Friherre Gerhard von Plotho, Generalmajor, 1889. Höjd: 19,5 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:01)

1291 4248  Mockakoppar 6 st. Rosenthal, Maria

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:25)

1291 6376  Nattygsbord Ett par, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Bredd: 50cm. Djup: 35cm, höjd: 48 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:31)

1291 6423  Nattygsbord Ett par, Teak, Bredd: 41cm. Djup: 53cm. Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:22)

1291 4474  Oljemålning 1800-tal, J H Hilton, "Petergate York". Signerad. Olja på duk, oramad, 46x82 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:36)

1291 6309  Oljemålning A Lemon, vid taffeln. Signerad, daterad 37. Olja på duk, 45x37 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:09)

1291 6540  Oljemålning Adrian van Arkel (1924-2006), Sverige. Fransk by. Signerad. Olja på duk, 19x23 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:35)

1291 6191  Oljemålning Adrian van Arkel (1924-2006), Sverige. Skeppsholmsbron, signerad. Olja på pannå, 20x66 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:44)

1291 4603  Oljemålning Alicia Boyle (1908-1997), Irland. "White Bryony", studie, 1944. Signerad. Olja på pannå, 76x50 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:36)

1291 6196  Oljemålning B Holm. Signerad, daterad 86, Fartygsporträtt, Othem fd Myrsten, slite. Olja på duk, 43x98 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:04)

1291 4152  Oljemålning Benno Arzt (f. 1941), Sverige. "Promenad". Signerad, daterad 2002. Olja på pannå, 23x44 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:20)

1291 4151  Oljemålning Benno Arzt (f. 1941), Sverige. Signerad, daterad -06, "Cykeltur i lingonskogen. Olja på duk, 50xc50, oramad

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:20)

1291 6534  Oljemålning Bert Jonsson, "Frostmorgon". Signerad, daterad -74. Olja på duk, 36x70 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:27)

1291 6032  Oljemålning Bertil Wahlberg (f. 1923), Sverige. Fiskare. Signerad. Olja på pannå, 33x70 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:48)

1291 4266  Oljemålning Bruno Hoppe, tillskriven, "Frieri i köket". Olja på duk, 35x23 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:45)

1291 6257  Oljemålning Burnet, Moulin Rouge, Signerad. Olja på duk, 18x23 cm

1291 6519  Oljemålning Carl Delden (f. 1906), Sverige. "Trädgårdsmöbeln". Signerad. Olja på pannå, 34x39 cm

1291 4040  Oljemålning Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. Saltsjöbanan. Signerad. Olja på duk, 22x27 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:11)

1291 4591  Oljemålning Edmund Fischer, Fisken lossas. Signerad. Olja på duk, 29x38 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:33)

1291 2042  Oljemålning Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. Sydländsk kustby. Signerad, daterad -45. Olja på duk på pannå, 43x31 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:45)

1291 6543  Oljemålning Einar Palme (1901-1993), Sverige. "Stockholmsvy i dis". Signerad, duk på pannå, 17x42 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:49)

1291 1510  Oljemålning Elise Goebeler (1847-1913), Tyskland. Flickporträtt. Signerad. Olja på duk. Olja på pappannå, 34x26 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:54)

1291 6189  Oljemålning Emil Hellbom (1895-1969), Sverige. Gamla Stan, Stockholm. Signerad. Olja på pannå, 33x25 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:29)

1291 4609  Oljemålning Erik Byström (1902-1988), Sverige. Stillben. Signerad. Olja på pannå, 40x32 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:41)

1291 6042  Oljemålning Fartygsporträtt, "Baltic". Ej signerad. Olja på duk, 35x62 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:55)

1291 4165  Oljemålning Godtköpshandeln på Hornsgatan 31, Stockholm. Signerad G Holter 1882. Olja på duk, 22,5x30cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:35)

1291 4529  Oljemålning Göran Brunius (1911-2005), Sverige. Kust. Signerad. Olja på duk, 50x100 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:55)

1291 4523  Oljemålning Göran Brunius (1911-2005), Sverige. Landskap. Signerad. Olja på duk, 65x81 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:50)

1291 6530  Oljemålning Gunnar Johnsson (1917-2007), komposition. Signerad. Olja på duk, 38x46 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:52)

1291 6486  Oljemålning H Nilsson, Bohuslän. Signerad. Olja på duk, 45x64 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:38)

1291 6067  Oljemålning H Törnvist, Fartyg. Olja på duk, signerad. 41x60 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:52)

1291 6114  Oljemålning Hjalmar Strååt (1885-1971), Sverige. Sickla Gård. Olja på pannå, signerad. 27x37 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:14)

1291 6476  Oljemålning Holger Dahl. Signerad. Olja på duk, 45x34 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:07)

1291 6290  Oljemålning Ingrid Jövinger (1894-1976), Signerad, daterad 1948, Fiskare. Olja på duk, 82x64 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:45)

1291 6265  Oljemålning Istvan Bognár, af Chapman, Signerad. Olja på duk, 30x40 ca

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:08)

1291 6263  Oljemålning Istvan Bognár, Djurgårdsfärja. Signerad. Olja på duk, 29x39 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:59)

1291 6252  Oljemålning J Berntsson, Hästar, Signerad, 1991. Olja på duk, 45x55 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:05)

1291 6246  Oljemålning J Berntsson, Hästar. Signerad. 1991, Olja på duk, 80x60 ca

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:25)

1291 4111  Oljemålning J de Groot, Kustmotiv med fiskebåtar. Signerad. Olja på duk, 51x61 cm

1291 6232  Oljemålning Johan Arvall (f. 1944), Sverige. Fågel, Signerad. Olja på duk, 58x89

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:06)

1291 6167  Oljemålning Kerstin Lundberg-Stenman (1926-2007), Sverige. Komposition. Signerad, daterad 1968. Olja på pannå, 60x50 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:49)

1291 6158  Oljemålning Knut Norman (1896-1977), Sverige. Hässjor & Väderkvarn. Signerad. Olja på pannå, 32x40 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:50)

1291 4602  Oljemålning Lars Boethius (1903-1968), Sverige. Kust. Signerad. Olja på pannå, 37x44 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:34)

1291 6524  Oljemålning Lars Wellton (1918-1992), Sverige. "Islossning, Öland". Signerad. Olja på pannå, 31x40 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:57)

1291 6525  Oljemålning Martin Lindberg (f. 1923), Sverige. "I Skogskanten", Monogramsignerad, duk på pannå. Motivet: 23x38 cm

1291 6508  Oljemålning Maurice Moberg (f. 1923), Sverige. Kust. Signerad. Olja på duk, 30x47 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:57)

1291 6593  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ägg. Ej signerad. Olja på pannå, 18x13 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:56)

1291 6094  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Landskap. Signerad Sandberg -38. Olja på pannå, 32x30 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:30)

1291 6271  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Marin. Ej signerad. Olja på pannå, 25x31 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:40)

1291 6268  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogransignerad, Hus i landskap. Olja på duk, 30x40 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:42)

1291 6231  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Rådjur på strand, Signerad. Olja på duk, 89x120 cm

1291 6250  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Grazyn, Gamla Krakow. Olja på duk, 90x71 cm

1291 6068  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Fartyg. Olja på duk, 50x61 cm

1291 6385  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på duk, 53x63cm

1291 4615  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Stilleben. Olja på pannå, 55x65 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:49)

1291 4212  Oljemålning Olle Droppen Eriksson (f. 1939), Sverige. "Vårmorgon". Olja på duk, 91x72 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:48)

1291 6512  Oljemålning Olle Lindgren (1930-2018), Sverige. Drakflyg, monogramsignerad, -72. Olja på pannå, 22x24 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:42)

1291 6021  Oljemålning Oscar Törnå (1842-1894). Ekeby, 1885,117x80. Signerad. Olja på duk

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:16)

1291 6093  Oljemålning Pekkila Möllerswärd (1894-1975), Sverige. Uppsala. Signerad, daterad 1939. Olja på pannå, 33x43 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:12)

1291 9006  Oljemålning Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Mytologiskt motiv. Signerad. Olja på pannå, 45x54 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:02)

1291 6479  Oljemålning Ryno Frieberg (f. 1920), Sverige. Stilleben. Signerad, 2011. Olja på duk, 40x32 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:34)

1291 6201  Oljemålning Sidney Lévine, Stadsmotiv, signerad. 2013. Olja på duk, 34x41 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:05)

1291 6294  Oljemålning Signerad. Olja på duk, 1994,23x29cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:34)

1291 6306  Oljemålning Signerad. Olja på pannå, 22x28,5cm

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:05)

1291 4046  Oljemålning Stig Månsson (f. 1912), Sverige. Kvinna. Signerad, daterad 1963. Olja på duk, 53x38 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:21)

1291 6078  Oljemålning Uwe Bachmann, marin, signerad. Olja på duk, 59x80 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:24)

1291 4491  Oljemålningar 2 st, Carl Julius, Kustmotiv, Signerad. Olja på duk, 37x46 & 50x60 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:23)

1291 4604  Oljemålningar 2 st, Eva Schillberg (1881-1967), Sverige. Sydländskt motiv. Olja på pannå, signerad. 26x36 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:37)

1291 6217  Oljemålningar 2 st, Gösta Gustavson (1931-2008), Sverige. Bland annat motiv från Stadsgården. Signerad. 1967,1968. Olja på pannå, 15x20,11x16 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:33)

1291 4596  Oljemålningar 2 st, Lars Boethius (1903-1968), Sverige. Lanskap. Signerad. Olja på pannå, 15x20 cm respektive 18x22 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:33)

1291 6267  Oljemålningar 2 st, Oidentifierad konstnär. Stilleben. Ej signerad. Olja på duk, 30x40 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:41)

1291 6259  Oljemålningar 3 st, Walter du Halde (f. 1919), Sverige. Flickor. Signerade. Olja på duk, 24x19 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:07)

1291 6211  Örhängen + hänge, 3 delar, silver. Vikt: 7 g

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:39)

1291 6342  Öronlappsfåtölj Plysch

1291 6197  Pallar ett par, Furu. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:44)

1291 6144  Pärlcollier Silverlås. Längd: 47 cm

1291 6023  Parti koppar 3 st. Höjd: 17-30cm

1291 6088  Parti kuriosa Lackarbete, Ryssland, 7 delar. Höjd: 8-22 cm

1291 6187  Parti vykort ca 600 st, bland annat 1900-1950-tal

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:01)

1291 6542  Pastell Gösta Larsson, Hötorget. Signerad, daterad -60,34x25 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:53)

1291 6531  Pastell Gunnar Johnsson (1917-2007), "Samtal", Signerad. Motivet: 21x38 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:33)

1291 4606  Pastell Stig Månsson (f. 1912), Sverige. Gitarrspelare. Signerad 1959. 67x48 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:38)

1291 6198  Pelarbord Bemålat. Bredd: 60. Djup: 60 cm, höjd: 71 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:03)

1291 6105  Pelarbord Längd: 67cm. Djup: 48cm. Höjd: 76 cm

1291 6221  Pelarbord Nyrokoko. Diameter: 50, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:44)

1291 6142  Pennor 4 st, Cross, Ballograf och Sheaffer, Sterlingsilver respektive 10k doublé. Längd: 13-13,5 cm, Vikt: ca 300 g

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:53)

1291 4099  Penselvaser Ett par, trä, reliefdekor. Höjd: 33,5 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:06)

1291 6056  Piedestal Gjutjärn. Längd: 58 cm. Djup: 32 cm. Höjd: 96 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:49)

1291 6427  Piedestal Med stenskiva. Höjd: 64cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:53)

1291 6441  Piedestal med stenskivor. Höjd: 86 cm

1291 6280  Pinnstolar 6 st. Björk. Höjd: 82 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:43)

1291 6212  Pins 10 st, Ryssland. Höjd: 6 cm, bredd: 2-6 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:52)

1291 6336  Plafond blyinfattad. Diameter: 41 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:26)

1291 4219  Plafond Diameter: 35cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:57)

1291 4499  Plafond Plafo. Diameter: 57 cm ca

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:38)

1291 6071  Plåtburkar 5 st. Längd: 17-30 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:48)

1291 6254  Pluntor 4 st. Höjd: 15 - 20, bland annat Rejmyre

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:37)

1291 6492  Porslinsmålning Stig Fyring (1934-2015), Sverige. "Provident Brixton", Porsgrund, 517/1000,2001,38x38,5

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:27)

1291 6472  Pottskåp med stenskiva, omkring sekelskiftet 1900. Bredd: 38, djup: 33 cm, höjd: 79 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:46)

1291 6311  Prydnadsurna porslin, cloissonné. Signerad Luigo, France. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:32)

1291 6247  Remmare 10 st. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:06)

1291 6335  Remmare 15 st. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:44)

1291 4542  Ring 14k guld. Vikt: 5g. Med rosa/svart sten, storlek: 16½, bucklig

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:16)

1291 6442  Rökbord Funkis. Bredd: 60, djup: 60 cm, höjd: 58 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:43)

1291 6380  Röllakan Anna Johanna Ångström, signerad. Å, 160x235 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:48)

1291 6381  Röllakan Anna Johanna Ångström, signerad. Å, 164x234 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:35)

1291 4103  Röllakan nutida, 176x225

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:46)

1291 6241  Rotskål signerad, 1771. Diameter: 28 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:01)

1291 4361  Salongsbord 2 delar, Thailand. Diameter: 77cm. Höjd: 76cm

1291 6222  Satsbord 3 delar, Barockstil, 42x30. Höjd: 53-56,5 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:24)

1291 6104  Satsbord 3 delar, Rokokostil, 53x36 cm. Höjd: 49-53,5 cm

1291 6107  Sekretär Furu, Bredd: 98 cm. Djup: 46 cm. Höjd: 100 cm, nyckel

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:08)

1291 4284  Sekretär mahogny. Bredd: 91 cm. Djup: 48 cm, höjd: 106 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:41)

1291 6520  Serigrafi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. "Rosor". Signerad, daterad 1971,87/110. Motivet: 31x24 ca

1291 6065  Serveringsvagn mahogny, Längd: 75 cm. Djup: 41 cm, höjd: 59cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:17)

1291 6502  Serveringsvagn mahogny, med lös bricka, Längd: 74cm. Djup: 41 cm, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:32)

1291 6024  Servisdelar 18 delar, Venus, Gustavsberg

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:16)

1291 6106  Servisdelar 46 delar, Hackefors

1291 6055  Sextant Husun, England, i låda. Längd: 26 cm. Djup: 28 cm, höjd: 14 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:18)

1291 6372  Sideboard Intarsia. Längd: 149 cm. Djup: 49 cm. Höjd: 85 cm, nyckel

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:02)

1291 4339  Sidentavlor 4 st, 14x28,34x50 ca

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:54)

1291 6199  Silverbestick Totalt: 4 st. Vikt: 192,6g. 3 st, Gammal fransk, efterrättsskedar. Längd: 16cm, 1st gaffel. Längd: 18,5cm

1291 6412  Skål + assietter, 1 + 14 delar, Oiva Toikka (1931-2019), Finland. Kastehelmi, Iittala, Finland. Diameter: 15-17 cm, höjd: 7 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:13)

1291 4519  Skål  + dosa, Tenn, diameter: 2. Längd: 17, höjd: 10 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:51)

1291 4385  Skål + fat, Orrefors, Edward Hald (1883-1980), Sverige. Skål signerad. Diameter: 21-22,5. Höjd: 11

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:36)

1291 4394  Skål Edward Hald (1883-1980), Sverige. Graal, Orrefors. 1985, diameter: 16, höjd: 8 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:06)

1291 4395  Skål Edward Hald (1883-1980), Sverige. Orrefors, II-sortering, ej signerad. Längd: 11, höjd: 5,5 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:07)

1291 4568  Skål Eva Englund (1937-1998), Sverige. Graal, Orrefors. Nr 2960-79. Diameter: 19,5. Höjd: 13,5cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:43)

1291 6299  Skål Ingegerd Råman (f. 1943), Sverige. Skruf. Diameter: 23, höjd: 14 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:25)

1291 6243  Skål keramik. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:42)

1291 4403  Skål Orrefors, design: Ingeborg Lundin (1921-1992), Sverige. Längd: 23cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:20)

1291 4409  Skål Orrefors, Nils Landberg (1907-1991), Sverige. Höjd: 7cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:28)

1291 4502  Skål Unik. Diameter: 46

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:44)

1291 6002  Skål Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden, Dekor med blå fisk, diameter: 10,5, höjd: 5,5 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:40)

1291 6580  Skål med lock Kina, metallhänklar. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:32)

1291 6571  Skålar  + dosa, 5 delar, Kina, diameter: 8-9. Höjd: 2,5-6 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:09)

1291 6048  Skålar 2 st, bland annat Gustavsberg. Diameter: 14-20,5cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:27)

1291 4402  Skålar 2 st, bland annat Murano. Höjd: 6-9cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:19)

1291 6099  Skålar 2 st, silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1929,1934. Diameter: 18 cm ca, vikt: 900 g

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:01)

1291 6579  Skålar 4 st, Kina, sten. Höjd: 5, diameter: 6 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:22)

1291 4565  Skålar 4 st, Orrefors, Eva Englund (1937-1998), Sverige. Diameter: 8-7cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:31)

1291 4201  Skänk Bemålad, 1800-tal. Bredd: 107, djup: 40 cm, höjd: 140 cm, nyckel

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:35)

1291 8245  Skåp 1800-tal, bemålat. Bredd: 150cm. Djup: 62 cm. Höjd: 212cm

1291 6447  Skåp 1880-tal, Valnöt/Mahogny. Bredd: 92, djup: 46 cm, höjd: 196 cm, nyckel

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:18)

1291 6264  Skedar silver, 12+ 6 st, Vikt ca: 680 g. Längd: 11-18,5 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:36)

1291 4209  Skrivbord Chippendalestil. Bredd: 147 cm. Djup: 75 cm. Höjd: 48 cm, med stol, nyckel

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:40)

1291 6037  Skrivbordsstol omkring sekelskiftet 1900

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:53)

1291 6253  Skrivbordsuppsats 5 delar, Meissen, porslin

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:18)

1291 6418  Skrivbyrå 1800-tal, Björk. Bredd: 88, djup: 45 cm, höjd: 90 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:09)

1291 6054  Skrivschatull 1800-tal, mahogny, spricka. Längd: 46 cm. Djup: 28 cm, höjd: 17 cm

1291 6307  Skrivskåp valnöt, med vitrinöverdel, Italien. Nutida, Bredd: 100. Djup: 45 cm, höjd: 210 cm, nyckel

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:50)

1291 6585  Skulptur Åke Lagerborg, Sverige. Metall. Diameter: 17 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:29)

1291 6096  Skulptur Eric Ståhl (1918-1999), Sverige. Gips, bemålad. Signerad. Höjd: 32 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:54)

1291 6551  Skulptur Georg Ganmar (1916-1976), Sverige. Brons, Kvinna med korg, 1950,17/50. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:48)

1291 6090  Skulptur glas, Obelisk, Lindshammar. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:59)

1291 6062  Skulptur Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand. Höjd: 16 cm

1291 4388  Skulptur Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Säl, Rörstrand. Längd: 16, höjd: 12 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:43)

1291 6001  Skulptur Kjell Landfors (f. 1953), Sverige. "Veckodagar". Bokstäver i metalltråd. Signerad Landfors. Ca 60x44 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:26)

1291 6567  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Amalia ur serien ABC-flickor, Gustavsberg 1958-1973. Målad och delvis glaserad brun stengodslera. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:22)

1291 6145  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Katt ur Lilla Zoo, Gustavsberg 1956-1978. Målad och delvis glaserad brun stengodsmassa. Längd: 12 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:21)

1291 6587  Skulptur Oidentifierad konstnär. Brons, Figurer, träsockel. Höjd: 14,5

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:36)

1291 6562  Skulptur Oidentifierad konstnär. Huvud. Sandsten. Längd: 8,5 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:38)

1291 6141  Skulptur Parian, Gustavsberg, Jesus. Höjd: 29 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:30)

1291 4096  Skulptur Paul Hoff (f. 1945), Sverige. Snöripa, Gustavsberg. Längd: 17, höjd: 14 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:31)

1291 6583  Skulptur Tomte, modell äldre, keramik. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:01)

1291 6588  Skulptur Willy Gordon (1918-2003), Sverige. Terrakotta. Signerad, -60, Fågel. Höjd: 20,5

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:10)

1291 6434  Skulpturer 2 st, Änder, Keramik. Längd: 24 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:50)

1291 6431  Skulpturer 2 st, Keramik, Lökar, Leena Axelsson (f. 1944), Sverige. Höjd: 6-8 cm

1291 6256  Skulpturer 2 st, Lladro. Höjd: 24-25

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:18)

1291 6467  Skulpturer 2 st. Längd: 9-20cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:32)

1291 6432  Skulpturer 3 st, Kosta Boda, Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Höjd: ca 20 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:04)

1291 6465  Skulpturer 5 st, Kalle Anka. Höjd: 6-15cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:45)

1291 6041  Sockerskål + Mjölkkanna, silver, Rey Urban (1929-2015), Sverige. 1961. Höjd: 3-4,5 Vikt: ca 140 g

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:49)

1291 6175  Soffa 2-sits Baker tyg. Längd: 175

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:43)

1291 6176  Soffa 3-sits, Bakertyg. Längd: 210

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:42)

1291 6435  Soffa design: Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Hemmakväll. Längd: 160

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:20)

1291 6371  Soffa nyrokokostil. Längd: 130cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:18)

1291 6378  Soffbord Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Ovalen. Bredd: 120 cm. Djup: 86 cm. Höjd: 61cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:26)

1291 6174  Soffbord Hunters table, mahogny. Bredd: 152. Djup: 41+ 2x24, höjd: 55 cm

1291 6173  Soffbord Idegran. Bredd: 84, djup: 56 cm, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:58)

1291 6471  Soffbord mässing. Bredd: 119, djup: 59 cm, höjd: 49 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:59)

1291 6007  Soffbord med kopparskiva, marint motiv, Bredd: 135 cm. Djup: 75cm, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:47)

1291 6229  Soffbord med stenskiva, Rokokostil, Bredd: 120 cm. Djup: 60 cm, höjd: 57 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:44)

1291 6359  Soffbord Rokokostil. Bredd: 130 cm. Djup: 80 cm, höjd: 55 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:29)

1291 6473  Soffbord Teak, med utdragsskivor. Bredd: 140, djup: 65 cm, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:40)

1291 6411  Soffbord trä och metall. Nutida, inköpt på Walles & Walles. Bredd: 79cm. Djup: 79 cm. Höjd: 74cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:37)

1291 4547  Soffbord Trä, metall, Bredd: 120 cm. Djup: 120cm, höjd: 46 cm

1291 6238  Soppterrin Villeroy & Boch. Längd: 34 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:13)

1291 6097  Sparrisfat längd: 29 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:30)

1291 6282  Spegel 1920 tal, förgylld ram. Höjd: 129cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:09)

1291 6076  Spegel 67x55 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:14)

1291 6075  Spegel 67x56 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:01)

1291 6111  Spegel 85x57 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:54)

1291 6214  Spegel bronserad ram. Höjd: 81cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:30)

1291 6207  Spegel Christer Sjögren (1926-2008), Sverige. Glas. Diameter: 22

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:32)

1291 6095  Spegel diameter: 53 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:28)

1291 6429  Spegel Förgylld ram, 53x45cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:51)

1291 6358  Spegel Förgylld ram, 84x58cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:57)

1291 4081  Spegel Nyrokoko + konsol. Höjd: 42 + 170

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:41)

1291 4072  Spegel rokokostil, 142x52 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:31)

1291 4082  Spegel rokokostil, 1900-tal, 100x45 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:44)

1291 6340  Spegel Tennram, 20-tal, 68x40 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:15)

1291 6033  Spegellampetter ett par, Venetianska. Höjd: 33 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:42)

1291 4085  Spegelskänk omkring 1900, furu. Bredd: 100, djup: 47 cm, höjd: 170 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:54)

1291 6177  Spelbord senempire. Bredd: 89. Djup: 2x44 cm, höjd: 76 cm

1291 6160  Starkvinsglas  + vinglas, 2 + 6 + 2 st, 1800 & 1900-tal. Höjd: 11 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:54)

1291 4055  Stekfat Blåvitt Kompaniporslin, 38x29 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:52)

1291 4056  Stekfat Blåvitt kompaniporslin, 46x37 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:53)

1291 6233  Stol design: Carina Hägg, för Weils café. Höjd: 78 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:01)

1291 5074  Stolar 4 st, Myrstrand / Engström, 1962, Bodafors, omklädda

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:01)

1291 6008  Stolar 6 st, 1880-tal

1291 6218  Stolar 6 st, Karl Johan

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:43)

1291 6293  Stolar 6 st. Nyrokoko. Höjd: 95 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:36)

1291 6066  Stolar Ett par, bemålade

1291 6086  Stolar Ett par, bemålade, 1800-tal

1291 6178  Stolar ett par, Gyllenläder

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:03)

1291 6408  Stringhylla 3 hyllplan. Bredd: 80 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:10)

1291 6505  Syltkruka Anders Dolk, Bältarbo Hedemora, glaserad. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:53)

1291 6452  Taburett Rokokostil. Längd: 61 cm, djup: 41 cm, höjd: 50 cm

1291 5025  Takarmatur Dansk design, etikett, metall. Djup: 47

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:23)

1291 6204  Takarmatur Flos. Diameter: 34 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:32)

1291 6464  Takarmatur Italien, 1970-tal. Bemålad plåt. Inköpt på NK. Höjd: 53 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:56)

1291 6494  Takarmatur Josef Frank. Diameter: 40 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:47)

1291 6193  Takarmatur Med prismor. Höjd: 91cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:04)

1291 4515  Takarmatur omkring 1900, glaskupa. Höjd: 30 ca

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:43)

1291 6132  Takarmatur PH-lampa, diameter: 40 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:59)

1291 6133  Takarmatur PH-lampa, diameter: 50 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:54)

1291 6013  Takarmatur Tiffanystil. Diameter: 36 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:31)

1291 4620  Takarmaturer ett par, med prismor. Diameter: 42 cm

1291 6035  Takarmaturer ett par, Orientalisk stil. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:59)

1291 6185  Taljor 2 st, Ek. Höjd: 36 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:01)

1291 6559  Tallrikar + brickor, 10 delar. Längd: 51 cm

1291 6550  Tallrikar 5 st, Thomas, Jaktmotiv. Diameter: 27 cm

1291 6450  Tallrikar Rörstrand, Vinga, 8+ 6 st. Diameter: ca 24 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:25)

1291 6136  Tamburmajor Bemålad. Höjd: 190

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:47)

1291 6266  Tegods 10 delar. Helmer Ringström (1916-2010), Sverige. Gefle. 3 modeller

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:54)

1291 4456  Tekök England, 1800-tal, tenn. Höjd: 42cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:08)

1291 6089  Tekoppar 3 st, Royal Copenhagen, Musselmalet. Höjd: 6 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:17)

1291 4324  Terrin bemålad. Längd: 36 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:49)

1291 6276  Terrin Kina. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:23)

1291 6415  Terrin Rörstrand, omkring 1900. Längd: 26, höjd: 15 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:12)

1291 6190  Teservis 22 delar, Bing & Grøndahl, Empire. Höjd: 5-17cm

1291 6110  Tomtar 3 st, Lergods. Höjd: 24- 45 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:45)

1291 4419  Träskulpturer höjd: 27-29cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:49)

1291 6406  Träsnitt Gunilla Wik (f. 1936), Sverige. Trandans. Signerad, numrerad 11/20. Motivet: 29x20 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:14)

1291 6555  Väggarmaturer Ett par, Fabian, Fagerhult. Längd: 19 cm, djup: 12 cm, bredd: 11 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:01)

1291 6453  Väggbord med stenskivor. Bredd: 78. Djup: 27 cm, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:56)

1291 6417  Vägghyllor 3 st, furu. Bredd: 100-150

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:03)

1291 6027  Väggpendyl Rokokostil. Höjd: 65 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:45)

1291 6549  Väggplatta Åke Lagerborg, Sverige. "Kommande ur". Trä och metall. Signerad, daterad 1978. Diameter: 16 cm

1291 6576  Väggplattor 3 st, Börje Skogh (1923-2006), Sverige. Gustavsberg, silverdekor, 23x23 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:57)

1291 6405  Väggrelief trä, bemålad, 32x190

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:40)

1291 6487  Väggsköldar 2 st, metall, Sundsvall & Västmanland. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:10)

1291 6131  Väggur Gustaviansk stil, bemålad. Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:08)

1291 6130  Väggur Gustaviansk stil. Höjd: 81 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:41)

1291 6338  Väggur Gustaviansk stil. Holmia, Stockholm, Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:45)

1291 6140  Väggur Sent 1800-tal. Höjd: 105, Valnöt

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:20)

1291 6209  Vagnslyktor Ett par, mässing. Höjd: 47 cm

1291 6572  Vas  + skål + fat, 3 delar, Kina, Dia 12-16. Höjd: 5-14,5

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:51)

1291 6210  Vas + skål, Ulrica Hydman Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 8-20 cm

1291 6138  Vas Alabaster. Höjd: 26 cm

1291 5077  Vas Anna-Lisa Thomson (1905-1952), Sverige. Ekeby. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:10)

1291 6297  Vas Friedl Holzer-Kjellberg (1905-1993), Finland. Arabia. Signerad. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:38)

1291 6179  Vas Ingrid Atterberg (1920-2008), Sverige. Grafika, Upsala-Ekeby. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:26)

1291 6457  Vas Kina, nutida. Höjd: 38cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:11)

1291 6388  Vas Kosta Boda, Anna Ehrner (f. 1948), Sverige. Signerad, Nr: 49317. Höjd: 21cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:16)

1291 4447  Vas Kosta, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Signerad. Höjd: 31cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:47)

1291 6493  Vas Kristall. Höjd: 31 cm

1291 6582  Vas Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Varieté, Gustavsberg 1956-1962. Målad och glaserad vit stengodslera. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:16)

1291 4023  Vas Rörstrand, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Höjd: 15cm, stengods, signering, R271

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:50)

1291 4391  Vas Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsbergs Studio. Signerad med Studiohanden. Höjd: 15,5

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:54)

1291 5008  Vas Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Upsala Ekeby. Modell 340. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:16)

1291 6581  Vaser + fat, 3 delar. Royal Copenhagen respektive Bing & Grøndahl, Danmark. Höjd: 2-19 cm. Diameter: 5-10 cm

1291 6087  Vaser + fat, 4 delar, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Höjd: 7-17 cm

1291 2029  Vaser 2 st, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden. Höjd: 12,5-13 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:08)

1291 2406  Vaser Ett par, cloissonné, tidigt 1900-tal. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:13)

1291 6047  Vaser Ett par, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Höjd: 16,5cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:46)

1291 4428  Vinglas + Kanna, Böhmen, 6 delar. Höjd: 21-28cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:11)

1291 6018  Vinglas 6 st, dekor med franska liljan. Höjd: 19cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:04)

1291 6123  Vinkanna Nysilver / kristall, Tidigt 1900-tal. Höjd: 33 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:24)

1291 4148  Vitrinskåp Längd: 102 cm. Djup: 35 cm. Höjd: 206 cm

1291 6366  Vitrinskåp mahogny. Bredd: 66 cm. Djup: 30 cm, höjd: 155 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:47)

1291 6504  Ytterfoder Jugend, Brabant, Sarreguemines, Frankrike. Höjd: 26 Dia: 40 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:54)