Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 29 oktober 2018 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1214 2379  Afrikana 5 delar, Trä. Höjd: 12-45

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:38)

1214 1382  Akvarell Agneta Wrangel (1917-2006), Sverige. Läsande orientalisk man, 38x30

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:18)

1214 4089  Akvarell Hasse Lindroth (f. 1938), Sverige. Kanholmen, signerad. -70,18x39

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:23)

1214 4692  Akvarell Ingegerd Beskow (1887-1978), Sverige. Stadshuvud. Motivet: 29x46, Signerad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:42)

1214 2157  Akvarell Kina, Landskap, 57x94

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:54)

1214 4331  Akvarell Kowalsky, 1847, soldater, 21x34

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:06)

1214 4144  Akvarell Oidentifierad konstnär. Fartyg, Kopia, 57x68

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:00)

1214 4163  Akvarell Ulla Nordenfelt (f. 1926), Sverige. Blomsterstilleben, signerad. 29x26 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:48)

1214 4217  Akvareller 2 st, Harry Wichmann (1916-1993), Sverige. 20x35 cm respektive 21x32 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:56)

1214 4330  Akvareller/blandtekniker 1 album med gardinskisser

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:49)

1214 4370  Ampel Nyrokoko. Diameter: 61

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:09)

1214 4047  Ångmaskin Wilesco. Längd: 35, djup: 29 cm, höjd: 31 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:39)

1214 4407  Appliquer ett par, + ljusstake + skulpturer 3 del

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:33)

1214 4251  Appliquer ett par, Empirestil. Höjd: 31

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:29)

1214 4492  Appliquer Ett par, Prismor. Höjd: 40

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:18)

1214 4250  Askfat 4 st, nysilver

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:28)

1214 4211  Assietter 12 st, "Gunnar", Gunnar Wennberg, Gustavsberg. Diameter: 17

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:35)

1214 2486  Assietter 12 st, Rörstrand, Blå med guldfärgad dekor, diameter: 21

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:48)

1214 2515  Assietter 12 st, Rosenthal, diameter: 20

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:04)

1214 4675  Bägare 3 st, silver. Höjd: 6-13 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:52)

1214 4725  Bägare silver, 1907, graverad, jugend. Vikt: 320 g, höjd: 21 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:44)

1214 4627  Båglampa Heals Mini Lounge. Höjd: 177 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:47)

1214 4045  Bajonetter 6 st, olika ålder. Längd: 48-66

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:35)

1214 4487  Bålskål GAB Guldsmedsaktiebolaget, nysilver, diameter: 27, höjd: 22 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:17)

1214 4637  Barnsäng Tidigt 1900-tal, Bemålad, med "AeroSleep"madrass, 75x140

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:17)

1214 4332  Barnvagn modell äldre

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:08)

1214 4680  Bestick silver, 9+ 10+ 12, teskedar/smörgåsgafflar

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:01)

1214 4619  Bestickuppsättning diverse, nysilver

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:32)

1214 4620  Bestickuppsättning nysilver, diverse

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:31)

1214 4358  Bijouterier parti diverse, bland annat silver

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:44)

1214 4260  Bläckhorn England, 1800-tal. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:45)

1214 2149  Bläckhorn Sent 1800-tal, mässing. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:50)

1214 4008  Blad ur en bok, F W Holz, komplett

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 november 2018 07:22)

1214 4661  Blandteknik 1800-tal. Motivet: 27x18

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:35)

1214 4215  Blandteknik 2 st, Oidentifierad konstnär, Signerade, Kompositioner, 25x31 respektive 35x27

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:06)

1214 4457  Blandteknik Matti Haupt (1912-1999), Finland. Modell, Signerad, 23x23 ca

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:40)

1214 4118  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Signerad. Erotiskt motiv, 64x49 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:42)

1214 4230  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Söder, Stockholm. Motivet: 22x15

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:20)

1214 4450  Blandteknik Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Flicka & farbror, 36x26

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:02)

1214 4460  Blandteknik Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Flicka & Romare. Motivet: 25x31

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:47)

1214 4328  Blomsterbord Koppar. Längd: 82, djup: 22 cm, höjd: 48 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:24)

1214 4599  Blyerts Helge Scherlund, hundar, signerad. 1929, skada, 46x36

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:05)

1214 4591  Bockbord Furu. Längd: 120, djup: 98 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:59)

1214 4655  Bokhylla Ek. Längd: 80, djup: 27 cm, höjd: 135 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:22)

1214 4526  Bokhylla med vitrin. Längd: 150. Djup: 26 cm, höjd: 100 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:29)

1214 4114  Bokhylleskåp Björk. Längd: 120. Djup: 25 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:36)

1214 4183  Bokhylleskåp Jugend, Ek. Längd: 100, djup: 30 cm, höjd: 157 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:24)

1214 4643  Bokskåp med skjutdörrar i glas. Längd: 265, djup: 51 cm, höjd: 177 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:10)

1214 4297  Bokskåp Sent 1800-tal, mahogny. Längd: 92, djup: 46 cm, höjd: 190 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:41)

1214 4388  Bokverk 2 band, Parisutställningen 1889

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:23)

1214 4438  Bokverk 2 band. Suecia Antiqua et Hodierna, Erik Dahlbergh, Wahlström & Widstrand

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:23)

1214 4197  Bokverk 2 st, helfranska band, Sveriges rikes la 1734 & Ordonnance du roy 1749

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:37)

1214 4650  Bokverk 4 band, Svenska slott och herresäten, helfranska band

1214 4282  Bonad Efter C Detti, Jaktmotiv, 170x205

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:03)

1214 2425  Bönesnurra + burk, Asien. Höjd: 8-28

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:35)

1214 4070  Bordsdekorationer Ett par. Höjd: ca 10 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:19)

1214 4689  Bordsfotogenlampa höjd: 40 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:19)

1214 4179  Bordsfotogenlampor 3 st, målade. Höjd: 17 ca

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:08)

1214 4259  Bordslampa Snäcka, omkring sekelskiftet 1900. Höjd: 17

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:43)

1214 4630  Bordslampa Strindbergsmodell, glaskupa / smide. Höjd: 34

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:56)

1214 4193  Bordslampfot Porslin, Kina. Höjd: 29, ej monterad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:31)

1214 4469  Bordslampfot Royal Copenhagen. Höjd: 51 cm

1214 4099  Bordslampfot Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsberg. Höjd: 27

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:46)

1214 4107  Bordslampor 3 st. Höjd: 40 ca

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:56)

1214 4481  Bordslampor Ett par, Porslin, Italien (lockurnor). Höjd: 35

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:07)

1214 4522  Bordslyster Gustaviansk stil. Höjd: 37

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:09)

1214 4685  Bordslystrar Gustaviansk stil. Höjd: 46 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:13)

1214 4722  Bordsur 1800-tal. Höjd: 11

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:24)

1214 2441  Bordsur omkring 1900, Sten. Längd: 39, höjd: 47 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:48)

1214 4574  Bordsur Porslin. Höjd: 18

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:42)

1214 4720  Borstset silver, i etui, 1882

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:21)

1214 4523  Brevkniv mässing, Jugend. Längd: 26

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:09)

1214 4382  Brevschatull Orientaliskt. Längd: 29, djup: 19 cm, höjd: 27 cm

1214 4203  Bricka Eugen Trost, Gefle. Signerad 1960. Mönster: Meisse, bladets mått: 50x35 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:59)

1214 4652  Bricka med handtag, nysilver, A G Dufva. Längd: 66

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:22)

1214 4427  Bricka nysilver, England, Längd: 51

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:32)

1214 4022  Brickbord Ett par, för stekfat, ett fat saknas, ett fat lagat. Längd: 47, djup: 40 cm, höjd: 55 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:18)

1214 4444  Bulkruka Skultuna, mässing. Höjd: 18

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:56)

1214 4385  Burk + skrin, intarsia. Höjd: 4-13

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:19)

1214 4546  Byrå 1880-tal. Längd: 104, djup: 55 cm, höjd: 84 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:23)

1214 4484  Byrå England, Idegran. Längd: 47, djup: 38 cm, höjd: 84 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:24)

1214 2125  Byrå Gustaviansk stil. Längd: 100, djup: 45 cm, höjd: 90 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:12)

1214 2309  Byrå Intarsia, Stenskiva. Längd: 81, djup: 45 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:49)

1214 4094  Byrå Längd: 65. Djup: 40 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:33)

1214 4423  Byrå längd: 95 cm, djup: 47 cm, höjd: 112 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:26)

1214 4710  Byrå omkring 1900, bemålad. Längd: 92, djup: 56 h, 106

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:43)

1214 4598  Byrå rokokostil, intarsia. Längd: 108, djup: 41 cm, höjd: 71 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:08)

1214 4582  Byrå Rokokostil. Längd: 52, djup: 27 cm, höjd: 66 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:50)

1214 2082  Byrå Stenskiva, Intarsia. Längd: 79, djup: 44 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:34)

1214 4569  Byrå Teak. Längd: 60. Djup: 33 cm. Höjd: 100 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:34)

1214 4580  Byrå Teak. Längd: 80, djup: 35 cm, höjd: 67 cm

1214 4257  Coasters ett par, brons. Diameter: 18

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:47)

1214 4543  Coupeglas + likörglas, 7+ 6. Höjd: 8-10

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:13)

1214 4649  Däcksstol med bricka

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:20)

1214 4711  Däckstol ej dyna

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:46)

1214 4709  Damarbetsbord Bemålat, omkring 1900. Längd: 86, djup: 49 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:39)

1214 4272  Dekorelement 3 delar, 38x32

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:53)

1214 4556  Dekorelement Riksvapen, Metall, 70x75 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:30)

1214 4216  Dockmöbler 10 delar, Bjärk, tidigt 1900-tal

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:59)

1214 4166  Dockvagn Emmaljunga. Längd: 48 cm. Djup: 22 cm, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:01)

1214 4046  Dödsmask Karl XII, brons, på ställning. Längd: 18

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:36)

1214 2516  Dosor 2 st, mässing, emalj. Längd: 7,5 Dia: 6

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:06)

1214 4326  Elgitarr Élite. Längd: 103

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:19)

1214 4504  Emaljmålning Signerad S Gip, Björk, 50x50

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:36)

1214 4121  Emaljskylt 41x30

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:12)

1214 4605  Emmafåtöljer Ett par, Rokokostil

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:14)

1214 4318  Etagebord med låda, björk. Längd: 47, djup: 33 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:26)

1214 4641  Etagehylla bemålad. Längd: 119. Djup: 45 cm, höjd: 134 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:17)

1214 4038  Etsning Berta Hansson (1910-1994), Sverige. 38/95, figurer. Motivet: 20x25

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:27)

1214 2146  Etsning Cal Larsson, "Carl G Laurin". Motivet: 11x15

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:45)

1214 4660  Etsning Gustaf Magnusson (1890-1957), Sverige. "Första gången". Signerad, daterad 1914. Motivet: 15x7,5 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:33)

1214 4091  Etsning Hasse Lindroth (f. 1938), Sverige. "Folkungagatan", HC-upplaga. Motivet: 22x29

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:26)

1214 4341  Etsning kolorerad, Fernand Toussaint, 44x55

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:31)

1214 4662  Etsning Lagrand, Signerad, 16/50, flicka med hund, 14,5x21

1214 3157  Etsning Lena Cronqvist (f. 1938), 7/35, Signerad. Motivet: 26,5x24

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:21)

1214 4651  Fällbord Alrot, 1800-tal. Längd: 43, djup: 44 cm, höjd: 71 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:16)

1214 4290  Färgetsning Pierre Dmitrienko (1925-1974), Frankrike. Signerad, daterad 1967, numrerad 19/50. Motivet: 39x29 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:21)

1214 4116  Färgkrita Adrian George, "The red mask", 56x69

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:40)

1214 3095  Färglitografi 3 st, Nisse Zetterberg (1910-1986), Sverige. HC-upplaga, 35 upplaga. Motivet: 12-27-35x28-31-34

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:30)

1214 2327  Färglitografi 4 st, Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. 11x16 - 21x17

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:07)

1214 3117  Färglitografi Alvar Sunol (f. 1935), Sverige. Signerad, daterad 26/75. Motivet: 47x67 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:41)

1214 4329  Färglitografi Björn Pettersson, sjömärke. Signerad, numrerad 5/10. Motivet: 62x59 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:42)

1214 3078  Färglitografi Bo Hultén (f. 1945), Sverige. "Mutatio Imagionis". Signerad, daterad -78, numrerad 360/375. Motiv: ca 41x35cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:09)

1214 4078  Färglitografi Brita Molin (f. 1919), Sverige. "Shitana Lavaland". Signerad, numrerad 10/30. Motivet: 38x47 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:00)

1214 3111  Färglitografi Bruno Karlsson (f. 1927), Sverige. Signerad, daterad 1983, numrerad 9/250, Stockholms Slott. Motivet: 30x43 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:01)

1214 4313  Färglitografi efter Pablo Picasso, La petite corrida. Motivet: 30x24

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:25)

1214 3100  Färglitografi Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. Motivet: 35x41

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:33)

1214 4130  Färglitografi Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. Torg. Signerad, numrerad 138/360, bladets mått: 63x72 cm, oramad

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:38)

1214 4112  Färglitografi Evert Taube, HC-upplaga, Sommarvind. Motivet: 27x32

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:32)

1214 4087  Färglitografi Gunnar von Gegerfelt (f. 1926), Sverige. Signerad, numrerad 10/550. Motivet: 38x55 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:15)

1214 4086  Färglitografi Hans Hamngren (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 199/500. Motivet: 39x44 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:12)

1214 4090  Färglitografi Hasse Lindroth (f. 1938), Sverige. Mälarvarvet. Signerad, numrerad 4/95. Motivet: 21x29 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:24)

1214 4030  Färglitografi Herbert Gentry (1919-2003), Sverige. Signerad, numrerad 79/200, Plexi, 19x10 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:04)

1214 4207  Färglitografi Jörgen Fogelquist (1927-2005), Hamnen. Signerad, numrerad 6/160. Motivet: 47x66 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:26)

1214 4292  Färglitografi Josep Baqués (f. 1931), Spanien. Stilleben. Signerad, numrerad 184/250, bladets mått: 37x53 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:25)

1214 4288  Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. Motivet: 20x28

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:18)

1214 4296  Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. Signerad, daterad 1982, numrerad 302/385, signerad. Motivet: 42x55 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:35)

1214 3077  Färglitografi Lennart Olausson (f. 1944), Sverige. Glad gris. Signerad, daterad -90, numrerad 198/210, bladets mått: 55x76 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:03)

1214 3034  Färglitografi Lionel Koechlin (f. 1948), Frankrike. Signerad, numrerad 95/100. Motivet: 43x30 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:48)

1214 4062  Färglitografi Maja Braun (f. 1953), Sverige. Rulltrappa. Signerad, numrerad 186/210. Motivet: 72x54

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:52)

1214 3091  Färglitografi Nisse Zetterberg (1910-1986), Sverige. "Äppelblom och säkerhetsnål". Signerad, daterad 1982, numrerad 51/325. Motivet: 37x29 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:03)

1214 3166  Färglitografi Olle Nyman (1909-1999), Sverige. Signerad, numrerad 5/300, daterad -80. Motivet: 49x61 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:44)

1214 4559  Färglitografi Oscar Reutersvärd (1915-2002), Sverige. Omöjlig komposition. Signerad, numrerad 122/230. Löst blad, bladets mått: 50x37 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:25)

1214 3066  Färglitografi Peter Dahl (f. 1934), Sverige. Signerad. Motivet: 29x42

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:11)

1214 3180  Färglitografi Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Signerad, daterad 1968, numrerad 4/16. Motivet: 62x47 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:52)

1214 3075  Färglitografi Pierre Olofsson (1921-1996), Sverige. Signerad, numrerad 8/50. Motivet: 43x59

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 21:02)

1214 4085  Färglitografi Roland Kempe (1907-1991), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 79/125. Motivet: 32x46 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:11)

1214 3131  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Gubbar. Signerad, numrerad 1/250. Motivet: 28x20 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:47)

1214 4154  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Stockholm. Signerad, numrerad 197/390. Motivet: 40x49 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:28)

1214 3160  Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Dansbanan i Tumba. Signerad, numrerad 49/360. Motivet: 54x64 cm

1214 4167  Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Signerad, numrerad 145/360. Motivet: 34x54 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:02)

1214 4236  Färglitografi Théo Tobiasse (f. 1927), "Lóiseau Porphete". Signerad, numrerad 177/199. Motivet: 77x54 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:54)

1214 4134  Färglitografi Ulf Greder (f. 1949), Sverige. Boulespelare. Signerad, numrerad 99/360, bladets mått: 63x73 cm, oramad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:42)

1214 4138  Färglitografi Ulf Greder (f. 1949), Sverige. Jour de fete. Signerad, numrerad 251/360, bladets mått: 100x85 cm, oramad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:46)

1214 4139  Färglitografi Ulf Greder (f. 1949), Sverige. Musikanter. Signerad, numrerad 349/360. Bladets mått: 104x88 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:48)

1214 4140  Färglitografi Ulf Greder (f. 1949), Sverige. Place st Claire. Signerad, numrerad 329/360. Bladets mått: 85x100 cm, oramad

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:49)

1214 4135  Färglitografi Ulf Greder (f. 1949), Sverige. Restaurangen. Signerad, numrerad 306/360, bladets mått: 63x71 cm, oramad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:43)

1214 4137  Färglitografi Ulf Greder (f. 1949), Sverige. The White Swan. Signerad, numrerad 23/360. Bladets mått: 102x86 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:45)

1214 4464  Färglitografier 2 st, Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. 360-upplaga, signerad. Motivet: 20x30 ca

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:49)

1214 4686  Fat Björn Wiinblad (1918-2006), Danmark. Nymölle. Diameter: 35

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:14)

1214 2150  Fat Imaridekor, Japan, omkring 1900. Längd: 23

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:51)

1214 4221  Fat Kina, nutida. Diameter: 54

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:06)

1214 4097  Fåtölj

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:34)

1214 4528  Fåtölj 1950-tal, mahogny

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:59)

1214 4618  Fåtölj 1950-tal, mahogny

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:29)

1214 4408  Fåtölj Götemöbel 70-tal

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:35)

1214 4409  Fåtölj grön sammet

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:42)

1214 4647  Fåtölj Karin, design: Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige.

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:13)

1214 2477  Figurin Flicka, F G Doughty, Royal Worcester. Höjd: 20,5

1214 2479  Figurin Royal Copenhagen, Fåglar. Höjd: 14 ca

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:37)

1214 4162  Figuriner 2 st, Lisa Larson och Paul Hoff, Gustavsberg. Höjd: 5-12

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:41)

1214 4520  Figuriner 2 st, Nao, Spanien. Höjd: 18-20

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:56)

1214 4391  Figuriner 4 st, Bing & Grøndahl. Höjd: 7-18

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:21)

1214 2478  Figuriner 6 st, porslin, bland annat B&G, djur. Höjd: 7-17

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:36)

1214 2476  Figuriner Ett par, Royal Dux. Höjd: 22-23 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:35)

1214 2303  Figuriner Porslin, Rörstrand. Höjd: 12-25

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:41)

1214 4458  Fiol i väska. Längd: 60 ca

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:44)

1214 4507  Fiol i väska + stråke. Fiolens längd: 59 cm, stråkens längd: 73 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:39)

1214 4632  Fiol med stråke modell äldre. Höjd: ca 62cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:58)

1214 4119  Fiskbestick 12+ 12, nysilver

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:10)

1214 4401  Fiskservis England, Johnson Bros, England, 14 del

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:34)

1214 4317  Fotogenlampsrör diverse, glas

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:26)

1214 4122  Frimärken + förstadagsbrev, diverse

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:13)

1214 4025  Frimärksalbum 2 st, Schaubek, Ryssland / Sovjet

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:08)

1214 4563  Fruktfat + assietter, 6+ 1. Diameter: 20-36

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:28)

1214 4656  Gardiner 4 st, Baker, Stensöta, 120x240

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:26)

1214 4029  Glas 3 delar, bland annat ostkupa. Höjd: ca 15-20

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:54)

1214 4120  Glas 5 st, etsad dekor. Höjd: 11 ca

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:14)

1214 4158  Glas 6 st. Höjd: 6,5

1214 4371  Glas Rött, 7+ 6+ 1

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:17)

1214 4048  Glasservis 10 + 8 + 12, Kristall, Boda. Höjd: 10-19, bland annat Rödvinsglas

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:53)

1214 4314  Glasservis 35 del ca, Karlberg, olika tillverkare. Höjd: 7-16

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:23)

1214 4541  Glasservis 38 delar, Orrefors. Höjd: 11-16

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:11)

1214 4405  Glasservisdelar 8 + 6 delar, glas / tenn, Hadeland, Norge. Höjd: 9 - 13

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:31)

1214 4553  Glögglas 10 st, Tomtemotiv. Höjd: 6

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:19)

1214 4039  Gnistskydd till kakelugn. Längd: 46

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:26)

1214 4040  Golvlampa "Skarabé", Ateljé Lyktan, Åhus. 1900-talets andra hälft. Lackerad metall med ställbara reflektorspeglar. Höjd: 128 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:46)

1214 4324  Golvlampa 1950-tal. Höjd: 100

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:13)

1214 4466  Golvlampa 2-ljusarmar. Höjd: ca 153 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:54)

1214 4431  Golvlampa Ateljé Lyktan. Höjd: 133 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:39)

1214 4624  Golvlampa Belid, mässing. Höjd: 130 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:47)

1214 4143  Golvlampa höjd. Höjd: 155 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:03)

1214 4467  Golvlampa mässing. Höjd: 151 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:55)

1214 4532  Golvlampa teak och mässing. Höjd: 126 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:58)

1214 4531  Golvlampa teak och mässing. Höjd: 127 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:57)

1214 4635  Golvlampfot mässing / skinn, 1950-tal. Höjd: 146 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:00)

1214 4176  Golvlampor Ett par, mässing. Höjd: 114 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:03)

1214 4219  Golvvas Kina. Höjd: 58, nutida

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:03)

1214 4642  Gräddkanna silver, Nils Wendelius, Uppsala 1836. Höjd: 11. Vikt: 100 g

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:25)

1214 4291  Grafiska blad 2 st, Jakt motiv. Motivet: 21x28

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:24)

1214 4727  Grafiska blad 4 st, Fågelmotiv, von Wright. Motivet: 30x20

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:28)

1214 4061  Grafiskt blad Från Kongl: Djurgården, ramens innermått: 18x25

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:51)

1214 4601  Gravyr Stockholm, Panorama. Motivet: 32x102

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:07)

1214 4411  Grogglas 7+ 5 st. Höjd: 13-17

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:42)

1214 4688  Gryta Emaljerad, Jens Quistgaard med rotting/Teak. Längd: längd: 32 cm, höjd: 18 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:16)

1214 4479  Hänkelvas antik, metall. Höjd: 44 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:00)

1214 4713  Herrbetjänt golfklubbor. Höjd: 130 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:59)

1214 4602  Hörnhylla nutida. Höjd: 187

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:08)

1214 4067  Hushållsvåg höjd: 36 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:14)

1214 4013  Jardiniere omkring 1900, graverad, nysilver. Glasinsats. Längd: 44

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:36)

1214 4073  Jobstryck 50x126

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:29)

1214 4397  Jordglob höjd: 55 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:24)

1214 4041  Julljusstakar 3 st, Luma, 7-armade. Längd: 45 cm, höjd: 32 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:48)

1214 4701  Julporslin 22 delar, kaffekoppar mm, "Noël", Royal Grafton

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:17)

1214 4102  Julservis 32 delar, Aina Stenberg, "tomtejul", Rörstrand, djupa, diameter: 16-21 cm, flata, diameter: 17/24,5/26 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:50)

1214 4668  Kaffe-/ teservis Bing & Grøndahl, ca 40 del

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:45)

1214 4021  Kaffekoppar 3 st, modell äldre

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:14)

1214 4625  Kaffeservis 24 delar, Royal Albert

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:46)

1214 4103  Kaffeservis 5 delar, Royal Holland

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:52)

1214 4424  Kaffeservis Tuscan, England, 40 del

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:29)

1214 4420  Kaffeservisdelar 26 delar, Blå Blomst, Royal Copenhagen. Blomsterdekor i underglasyrblått

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:50)

1214 4293  Kaffeservisdelar ca. 20 delar, Tyskland

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:27)

1214 4059  Kamelväskor 2 st, 90x100 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:41)

1214 4615  Kandelabrar Ett par, mässing och sten. Höjd: 40

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:25)

1214 4557  Kandelabrar Ett par, tenn. Höjd: 29

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:23)

1214 4665  Kanna + 2 glas, Silverdekor. Höjd: 8-19

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:44)

1214 2289  Kanna  + ströare, 5 + 1 delar, Måsen, Bing & Grøndahl. Höjd: 7-22

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:29)

1214 4570  Kanna Württembergische Metallwarenfabrik WMF, jugend nysilver. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:42)

1214 4198  Karaff Orrefors. Höjd: 26

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:15)

1214 4377  Karaffer 5 st, Kristall. Höjd: 15-34

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:15)

1214 4587  Karmstol + 2 stolar, teak, 1950-tal, bland annat Bodafors

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:54)

1214 4266  Karmstol Barocktyp

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:50)

1214 2171  Karmstolar + stolar, 2+ 3, Karl Johanstil, mahogny

1214 4395  Karmstolar 6 st. Nesto, Windsorstil

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:36)

1214 4115  Karmstolar Barockstil

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:38)

1214 4488  Karmstolar Ett par, bemålade

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:07)

1214 4300  Karmstolar Ett par, Rokokostil

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:52)

1214 2388  Karmstolar Ett par, sent 1800-tal

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:05)

1214 4696  Karta Färgetsning, "Kopparbergs, Säters, Näsgårds, Wäster Bergslagens fögderier", Hermelin, År 1800. Motivet: 60x61

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:55)

1214 4338  Karta Kopparstick kolorerat, Christianopolis, 1658, bladets mått: 32x38

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:22)

1214 4074  Kista Bemålad. Längd: 79, djup: 50 cm, höjd: 46 cm

1214 4294  Klaffbord Bemålad, Allmoge. Längd: 90+ 2x25, djup: 60 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:32)

1214 2480  Knalle brons, Borås. Höjd: 17

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:38)

1214 4538  Kökspall 1950-tal. Höjd: 59 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:09)

1214 4199  Konstglas 3 delar, Hald/Vallien. Höjd: 5,5-17

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:16)

1214 4410  Konstglas 3 delar. Höjd: 12-22

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:35)

1214 4588  Kristall 12 delar, omkring 1900

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:04)

1214 4023  Kuriosa 6 delar, Kina. Höjd: 10 längd: 16-25

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:27)

1214 4729  Kuverttallrikar 12 st. Thomas, Tyskland. Diameter: 27

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:49)

1214 4548  Lampbord Ett par, mahogny. Längd: 60, djup: 38 cm, höjd: 48 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:17)

1214 4474  Lampbord Ett par, mahogny. Längd: 60, djup: 40 cm, höjd: 52 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:58)

1214 2059  Lampbord Ett par. Längd: 42, djup: 34. Cm, höjd: 47 cm, intarsia / mässing

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:36)

1214 4367  Lampbord ett par. Längd: 60, djup: 35 cm, höjd: 57 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:06)

1214 4436  Lanterna Nautica, Saknar insats, mässing. Höjd: 30

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:53)

1214 4063  Lejaur höjd: 64 cm

1214 4110  Likörglas 7 st. Höjd: 8,5

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:22)

1214 4109  Linneskåp längd: 100 cm, djup: 46 cm, höjd: 136 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:57)

1214 4501  Linneskåp mahogny. Längd: 111. Djup: 45 cm, höjd: 156 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:29)

1214 4697  Litografi  + etsning, 2 st, Falun, bland annat koppargruvan. Motivet: 20x28 & 22x35

1214 3178  Litografi 2 st, Roland Svensson (1910-2003), Sverige. PT, 13x11

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:09)

1214 3037  Litografi Peter Dahl (f. 1934), Sverige. ET. Motivet: 23x19

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:25)

1214 4182  Litografier 11 st, Arvid Knöppel (1892-1970), Sverige. Djur, signerad. Oramade

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:19)

1214 4181  Litografier 11 st, Arvid Knöppel (1892-1970), Sverige. Oramade sign. Djur

1214 4325  Ljuskrona empirestil. Höjd: 60

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:14)

1214 4376  Ljuskrona Hagamodell. Höjd: ca 70

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:15)

1214 4486  Ljuskrona Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:09)

1214 4606  Ljuskrona Höjd: 65 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:09)

1214 4724  Ljuskrona Rokokostil. Höjd: 55

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:43)

1214 4379  Ljusstakar + kandelabrar, 2 par, nysilver. Höjd: 17-40

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:16)

1214 4562  Ljusstakar + skål, bland annat Arabia. Höjd: 11-30

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:27)

1214 4151  Ljusstakar 3 par, bland annat Gusum. Höjd: 12-23

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:16)

1214 4343  Ljusstakar Ett par Empirestil. Höjd: 23

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:26)

1214 4706  Ljusstakar Ett par, 1800-tal, mässing. Höjd: 15,5

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:33)

1214 4564  Ljusstakar Ett par, Björk, mässing. Höjd: 26

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:28)

1214 4473  Ljusstakar Ett par, Murano, glas. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:03)

1214 4571  Ljusstakar Ett par, nysilver. Höjd: 19

1214 4279  Ljusstakar ett par, Skultuna, Pierre Forsell (1925-2004), Sverige. Höjd: 21 ca

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 21:04)

1214 4393  Ljusstakar ett par, Sterling, Tyskland. Höjd: 16

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:22)

1214 4434  Ljusstake köpt på Konstfack 2015. Längd: 39 cm, höjd: 33 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:52)

1214 4204  Ljusstake Skatelöv, trä, bemålad. Höjd: 41 cm. Längd: 70 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:01)

1214 4462  Ljusstake smide, sk tuppstake. Nutida. Höjd: 56 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:54)

1214 4209  Lockurna Kina, nutida. Höjd: 21

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:32)

1214 4165  Lyktor 14 st, olika färger. Höjd: 12

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:49)

1214 2159  Malmkrona Höjd: 45 ca

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:51)

1214 2342  Månbord 1890-tal, bemålad. Diameter: 101, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:23)

1214 4310  Mandolinbanjo Levin, 1925. Längd: 60

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:20)

1214 4004  Mapp med diverse fotografier, ca 32 st

1214 4002  Mapp med gravyrer, 1600/1800-tal, 85 st ca, porträtt

1214 4007  Mapp med teckningar och skisser, 35 st ca

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:54)

1214 4006  Mapp med teckningar och skisser, ca 35 st

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:54)

1214 4005  Mapp med teckningar och skisser, ca 35 st, 1800-tal

1214 3097  Mapp med etsningar James Coignard (1925-2008), Frankrike. Loeuvre Gravé. Mått: ca 22-35x20-46cm, Map. Längd: ca 40cm, djup: ca 51cm, höjd: ca 3cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:01)

1214 4693  Mask Mexico, trä / bemålad, Inköpt på 40-talet. Höjd: 42 b, 44

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:44)

1214 2266  Matbord barockstil. Längd: 182. Djup: 90 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:25)

1214 4644  Matbord design: Börge Mogensen För Karl Andersson & söner, Öresund, Teak. Diameter: 145, höjd: 73 + 2 st iläggsskivor

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:11)

1214 4491  Matbord mahogny. Längd: 134, djup: 79 cm, höjd: 74 cm

1214 4535  Matsalsgrupp 5 delar, mahogny, bord+ 4 stolar+ 2 st iläggsskivor. Diameter: 110, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:00)

1214 2322  Matsalsgrupp Gustaviansk stil, 5 delar, + 3 ilägg. Diameter: 111, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:07)

1214 4687  Matservis 135del ca, Thomas, Bavaria, för NK

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:18)

1214 4100  Matservis 52 del

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:39)

1214 2028  Matservis 54 delar, KPM

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:53)

1214 4101  Matservis 55 delar, KPM

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:49)

1214 4540  Matservis 60 delar, Thomas, Bavaria

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:10)

1214 4042  Matservisdelar 13 delar, Villeroy & Boch, "Amapola", 10 st mattallrikar. Diameter: 26,5 cm

1214 4554  Matservisdelar 21 delar, Arctica, Arabia

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:21)

1214 4502  Matservisdelar 25 delar, Koka Blå, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, porslin, dekor med blå rand på vit botten. 7 mattalrikar (dia: 24 cm), 7 djupa tallrikar (dia 20,5 cm), 6 assietter (dia 19 cm)

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:27)

1214 4674  Matservisdelar Gefle, Vinranka, ca 30 del

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:51)

1214 4441  Matta 243x160

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:45)

1214 2400  Matta Gabbeh, persisk, 385x295

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:21)

1214 4057  Matta kelim, 197x300

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:40)

1214 1413  Matta kelim, Semiantik, 135x120

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:04)

1214 4418  Matta Orientalisk, 1257x183

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:47)

1214 4058  Matta orientalisk, 129x133

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:41)

1214 4375  Matta Orientalisk, 129x191

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:14)

1214 4733  Matta orientalisk, 135x197

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:11)

1214 4413  Matta Orientalisk, 160x205

1214 4018  Matta Orientalisk, 190x247

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:05)

1214 1422  Matta orientalisk, Najafabad, 335x254

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:09)

1214 2240  Matta orientalisk, Pakistan, 125x187

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:09)

1214 4616  Matta Orientalisk, Pakistansk Bochara, 250x300

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:10)

1214 4567  Matta Röllakan, 255x280

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:32)

1214 4043  Matta Röllakan, Ingegerd Silow (1916-2005), Sverige. 136x200, Märkt IS

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:30)

1214 4044  Matta Röllakan, Ingegerd Silow (1916-2005), Sverige. 162x240, Märkt IS

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:31)

1214 4016  Minkpäls Pastell Mink, Saga Mink, Körsnär Nobel, storlek: 40 ca

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:46)

1214 4071  Minnessked silver, 1976. Längd: 22

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:20)

1214 4669  Mockakoppar  + dosa med lock, 9 st, dosa B&G

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:47)

1214 4208  Mockakoppar 12 st, Gustavsberg

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:31)

1214 4210  Mockakoppar 12 st, Württemberg

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:33)

1214 4510  Modellskepp England. Längd: 87, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:42)

1214 4511  Modellskepp längd: 103 cm, höjd: 97 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:46)

1214 4513  Modellskepp längd: 104 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:48)

1214 4512  Modellskepp Segelskuta, nutida. Längd: 85, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:47)

1214 2329  Mortel Malm. Höjd: 13

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:16)

1214 4417  Mugg + fat, Nils Thorsson, Fajance. Diameter: 25, höjd: 11 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:46)

1214 4527  Nattygsbord Ett par, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Längd: 39, djup: 59 cm, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:52)

1214 4177  Nattygsbord Ett par. Längd: 45, djup: 37 cm, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:03)

1214 4320  Oljemålning Anna Kalinitchenko Jalpachik (1954-2013), Ukraina/Sverige. Segelfartyg på stormigt hav, signerad. Olja på duk, 50x65, oramad

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:28)

1214 4333  Oljemålning Bo von Schwerin (1881-1940), Skärgård. Olja på pannå, 26x34

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:07)

1214 4231  Oljemålning Carl Delden (f. 1906), Sverige. Ekor på strand, Signerad. Olja på duk, 15x21

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:20)

1214 1323  Oljemålning Carl Gustaf Wallström (1831-1904), Sverige. Marin, signerad. Olja på duk, 60x100 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:21)

1214 4584  Oljemålning CL Wenz, signerad. -32, Stad. Olja på duk, 75x60

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:51)

1214 4009  Oljemålning Edith Gert (1906-1983), Sverige. Stilleben. Olja på duk, 66x99

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:29)

1214 4304  Oljemålning Ejnar Kohlmann (1888-1968), Finland. Tjäder, 60x80, Signerad. Olja på duk

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:08)

1214 4239  Oljemålning Erik Cedervall (1923-2013), Sverige. "Gröna hus och träd, Hagalund", Signerad. Olja på duk, 33x40

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:56)

1214 4429  Oljemålning Folke Persson (1905-1964), Sverige. Fjällandskap. Signerad, daterad 1929. Olja på pannå, 41x66 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:40)

1214 4430  Oljemålning Folke Persson (1905-1964), Sverige. Industri, signerad. Olja på duk, 100x118 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:37)

1214 4500  Oljemålning Frithiof Berglund (1905-1973), Sverige. Hustak, signerad. - 47. Olja på duk, 37x45

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:26)

1214 4128  Oljemålning Göran Johansson, "Grönskärs fyr". Signerad, daterad 2004, olja på väv, 37x25 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:31)

1214 4322  Oljemålning Guennadi Kalinitchenko, Stockholmsmotiv, Monogramsignerad, daterad -87. Olja på duk, 50x62 cm, oramad

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:31)

1214 2099  Oljemålning Gunnar Persson (1908-1975), Sverige. Interiör med figur & vas, Signerad. Olja på duk, 54x45

1214 4285  Oljemålning H Richter. Signerad och daterad Chexbres 1965. Olja på duk, 60x60 cm

1214 1066  Oljemålning Hans Ekegardh, tillskriven, Stilleben. Olja på duk, 35x26 cm

1214 4608  Oljemålning Helge Scherlund, 1948, signerad. Kornhamnstorg. Olja på pannå, 60x50

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:10)

1214 4613  Oljemålning Helge Scherlund, Slussen. Signerad, daterad 1949. Olja på pannå, 32x40 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:16)

1214 4352  Oljemålning Hugo Carlberg (1880-1943), Sverige. Landskap, signerad. Olja på duk, 50x53 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:39)

1214 4449  Oljemålning Ivan Constantin, Skärgård, Signerad. Olja på pannå, 43x63 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:01)

1214 4455  Oljemålning John Carlson, 1940, motiv från Lappland. Olja på pannå, 46x54

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:20)

1214 4447  Oljemålning Jürgen von Konow (1915-1959), Sverige. "Sommarmorgon", Signerad. Olja på pannå, 32x40

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 21:04)

1214 4346  Oljemålning Karin Ax, Ekor. Olja på pannå, 27x34

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:33)

1214 4611  Oljemålning Kondrup, Rosor, signerad. Olja på duk, 68x42

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:13)

1214 4719  Oljemålning Lars Tärning (f. 1945), Sverige. Västerbron, signerad, -90. Olja på pannå, 32x24

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:10)

1214 9145  Oljemålning Lotty Bretzner (1885-1973), Sverige. Signerad Kuylenstierna -33, stilleben. Olja på duk, 60x48

1214 4049  Oljemålning Martha Rydell-Lindström (1878-1956), Sverige. Kopia 1929, efter Elias Martin "Bellman". Olja på pannå, 28x23

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:06)

1214 4446  Oljemålning Mats Hådell (f. 1958), Sverige. Landskap, Signerad. Olja på duk, 63x68

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:58)

1214 2180  Oljemålning Mauritz Lind, romantiskt motiv, signerad, -21. Olja på duk, 35x55

1214 4416  Oljemålning monogramsignerad, träd. Olja på duk, 79x86

1214 4323  Oljemålning Oidentifierad konstnär, segelfartyg. Olja på pannå, 33x41, oramad

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:36)

1214 4319  Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal, Signerad, alpsjö, 49x64

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:31)

1214 4113  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Blomsterstilleben. Olja på duk, 66x53 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:34)

1214 4227  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, komposition. Olja på pannå, 43x65

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:15)

1214 4172  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Figurer. Olja på duk, 51x30 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:49)

1214 4037  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Fiskare, 26x50

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:23)

1214 4302  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Kopia, porträtt. Olja på duk, 92x72

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:06)

1214 4463  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Landskap. Signerad Zeime, daterad 1975. Olja på duk, 58x72 cm

1214 4244  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Peru, signerad. Olja på duk, 120x49

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:14)

1214 4340  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Porträtt. Olja på duk, 68x54

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:38)

1214 4027  Oljemålning Olle Blomberg (1909-1996), Sverige. Fors. Signerad, daterad -63. Olja på duk, 87x69 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:17)

1214 2221  Oljemålning Per Månsson, Stilleben med svampar, signerad. Olja på duk, 59x72 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:28)

1214 4361  Oljemålning Per Pedersen, segelfartyg, osignerad. Olja på duk, 39x78

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:53)

1214 1178  Oljemålning René Vauquelin (f. 1854), Frankrike. Signerad. Kust motiv Frankrike. Olja på duk, 32x40

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:27)

1214 4278  Oljemålning Sam Acking, 1884, Hästporträtt. Olja på duk, 31x40

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:58)

1214 2274  Oljemålning Seth Roland Martin (1886-1925), Sverige. Berguv & hare, Signerad -14. Olja på duk, 78x113

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:50)

1214 2239  Oljemålning Stig Kjellin (f. 1914), Sverige. Klädhängerskan i Malaga. Olja på duk, signerad. 88x115

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:54)

1214 4315  Oljemålning Vera Frisén (1910-1990), Sverige. Landskap, signerad. Olja på pannå, 24x31

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:23)

1214 4505  Oljemålningar 3 st, Oidentifierad konstnär. Signerad. Blommor. Olja på duk och pannå, 22x33,25x20

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:38)

1214 2273  Örhängen Ett par, 18k med pärlor

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:48)

1214 4380  Ostkupa längd: 20 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:21)

1214 4623  Pallar 2 st, Conform, fårskinn. Längd: 50 cm. Djup: 40 cm, höjd: 40 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:48)

1214 4622  Pallar Ett par, David design. Höjd: 45

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:41)

1214 4076  Papperskorg + fotoram. Höjd: 20-22 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:53)

1214 4677  Parti Nysilver, bland annat dubbelkarott

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:55)

1214 4053  Parti bestick silver, diverse

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:23)

1214 4453  Parti kina 7 delar, bland annat cloissonné

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:12)

1214 4666  Parti kristall

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:44)

1214 4477  Parti linnedukar diverse

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:59)

1214 4673  Parti porslin Kina

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:04)

1214 4684  Parti silver 16 del

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:13)

1214 4050  Parti silver 9 delar

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:18)

1214 4682  Parti silver diverse

1214 4284  Pastell Börje Hedlund (1909-2005), Sverige. 1948, Modell, 40x31

1214 4280  Pastell Börje Hedlund (1909-2005), Sverige. Signerad, 40x32

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:03)

1214 4452  Pastell Carl Brandt, 1906, Fjällsjö, Signerad, 32x48

1214 4169  Pastell Fartyg, signerad. Brundt, -98,48x63

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:08)

1214 4721  Pennor 3 st. Mont Blanc

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:23)

1214 4658  Piedestal höjd: 100 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:29)

1214 4386  Piedestal Jugend. Höjd: 110

1214 4336  Piedestal omkring sekelskiftet 1900. Höjd: 100

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:12)

1214 4465  Pinnstolar 4 st, Hagafors

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:51)

1214 2352  Plafond Glas, med prismor. Höjd: 55, diameter: 46 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:05)

1214 4212  Porslin 3 delar, Kina / Japan, diameter: 8,5-17,5

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:39)

1214 4020  Porslin 6 delar, Kina, Blåvitt. Höjd: 3-24

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:16)

1214 4327  Porslinstavla Bing & Grøndahl, Danmark. Efter Poul Fischer, torgmotiv. Tryck på porslinsplatta. Numrerad 1085/1750. 20,5x35 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:18)

1214 4534  Porslinstavla Kina, 25x38

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:13)

1214 1346  Pottskåp Rokokostil. Längd: 60, djup: 39 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:28)

1214 2416  Pottskåp sengustaviansk stil. Längd: 41. Djup: 31 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:27)

1214 4384  Punschkoppar 9 st, silver. Höjd: 5

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:18)

1214 4095  Rakbord längd: 49 cm, djup: 34 cm, höjd: 66 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:33)

1214 4232  Ram Tidigt 1900-tal, Tryck med flicka, ramens innermått: 32x26

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:28)

1214 4223  Relief Kaiser Wilhelm I, sekelskifte 1900. Gips. Diameter: 48 cm. Ramad, 67x67 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:39)

1214 4732  Remmare 12 st. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:21)

1214 2241  Ring 18k med diamanter. Storlek: ca 17

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:35)

1214 4268  Rökbord mässing, mahogny. Diameter: 61, höjd: 63 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:52)

1214 4482  Röllakan Gitt Grännsjö Carlsson, signerad. GG, 136x200

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:01)

1214 4659  Salongsbord Karl Johan, med lådor, mahogny. Längd: 90+ 2x25, djup: 70 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:26)

1214 2183  Salongsbord nyrenässans, valnöt. Längd: 86. Djup: - 86 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:57)

1214 4295  Salongsbord rokokostil. Längd: 95, djup: 67 cm, höjd: 82 cm

1214 4051  Salt/pepparkar silver. Höjd: 3 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:19)

1214 4718  Saltkar Ett par, 1800-tal, vitmetall (ej stämplar), med hänklar. Längd: 8, höjd: 6-9 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:17)

1214 4265  Satsbord 3 delar, kakelplattor

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:49)

1214 2356  Satsbord 3 delar, kakelplattor. Mått: ca 56x38,5cm (största bordet), höjd: ca 50-56cm

1214 4017  Schatull på beställning 1800-tal, mahogny, Lock med spegel. Längd: 49, djup: 32 cm, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:04)

1214 4440  Sekretär Björk. Längd: 87, djup: 45 cm, höjd: 90 ca

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:38)

1214 4550  Seltersglas 7 st, Skansenglas. Höjd: 7

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:17)

1214 3121  Serigrafi Pierre Olofsson (1921-1996), Sverige. "Rock n Roll". Signerad, numrerad 12/21. Motivet: 42x53 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:18)

1214 4451  Serveringsvagn 1940-tal. Längd: 68. Djup: 45 cm, höjd: 63 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:05)

1214 4185  Servisdelar 13 delar, Måsen, Bing & Grøndahl, skapad 1895 av Fanny Garde (1855-1928)

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:27)

1214 4157  Servisdelar 28 delar, Hagtron, Gustavsberg

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:30)

1214 4055  Servisdelar 34 delar, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Grå Ränder, Gustavsberg

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:34)

1214 4010  Servisdelar 7 delar, 2 koppar med fat + 3 koppar + 2 skålar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Berså, Gustavsberg 1960-1974, stiliserade gröna blad på vit botten

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:59)

1214 4439  Sideboard Gustaviansk stil. Längd: 164, djup: 42 cm, höjd: 81 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:16)

1214 4485  Sideboard Teak. Längd: 80, djup: 35 cm, höjd: 55 cm

1214 4191  Skål  + bonbonjär, pressglas, turkost, Tidigt 1900-tal. Längd: 20, höjd: 8-14 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:08)

1214 4126  Skål Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg. Diameter: 7, höjd: 10 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:29)

1214 4445  Skål Mari Simmulson (1911-2000), Sverige. Upsala-Ekeby. Höjd: 6,5

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:57)

1214 1197  Skål Orrefors, Simon Gate (1883-1945), Sverige. Diameter: 24, höjd: 21 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:52)

1214 4264  Skål Tenn. Diameter: 12, höjd: 6 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:48)

1214 4402  Skålar + pokaler, silver, 5 delar. Höjd: 4-8,5

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:29)

1214 4560  Skålar + vas, 2+ 1 delar. Höjd: 14-21

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:26)

1214 4069  Skålar + vas, 3+ 1 delar, bland annat orrefors. Höjd: 7-13

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:17)

1214 4195  Skålar 2 st, Kina, diameter: 10, nutida

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:40)

1214 4508  Skålar 2 st, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsberg. Diameter: 16-25

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:40)

1214 4672  Skålfat + stekfat, Kina. Längd: 37-38

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:49)

1214 4703  Skålfat Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg. Diameter: 28

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:21)

1214 4105  Skänk Bemålad, 1880-tal. Längd: 105, djup: 51 cm, höjd: 107 cm

1214 1403  Skåp 1700-/1800-tal, bemålat. Längd: 106. Djup: 43 cm, höjd: 132 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:45)

1214 4108  Skåp Ek. Längd: 108, djup: 38 cm, höjd: 163 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:56)

1214 2182  Skåp med vitrin, Jugend. Längd: 107, djup: 49 cm, höjd: 186 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:57)

1214 4708  Skedar + gafflar, 6 + 6 delar, silver, Svensk Spets, CG Hallberg, 1935. Längd: 18

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:37)

1214 2414  Skedar 6+ 10, Rosenholm. Längd: 11 ca

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:26)

1214 4299  Skiva till byrå Sten. Längd: 90, djup: 51 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:45)

1214 4249  Skrin mahogny, 1800-tal. Längd: 42, djup: 28 cm, höjd: 10 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:24)

1214 4301  Skrivbord England, mahogny, läderskiva. Längd: 128. Djup: 69 cm, höjd: 71 cm, nyckel

1214 4515  Skrivbord England. Längd: 140. Djup: 77 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:50)

1214 4495  Skrivbord med uppsats. Längd: 100 cm. Djup: 57 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:17)

1214 4389  Skrivbord nyrenässans, Valnöt. Längd: 150. Djup: 89 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:20)

1214 4106  Skrivbordslampa Luxo

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:52)

1214 4518  Skrivbordsstol England, Skinn

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:54)

1214 4579  Skrivbyrå England. Längd: 60, djup: 40 cm, höjd: 86 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:55)

1214 4681  Skrivställ silver, Böhmiskt glas, 1800-tal. Längd: 12. Höjd: 8,5 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:03)

1214 4218  Skulptur "Venus de milo", Sten / marmorsockel. Höjd: 69

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:06)

1214 4566  Skulptur Afrikanska, Österrike, Wzengrubei. Höjd: 14,5 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:31)

1214 4437  Skulptur Björn Nyberg, Häst, Järn, Signerad. Höjd: 16

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:56)

1214 4552  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Lejon, Gustavsberg. Höjd: 12

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:20)

1214 2018  Skulptur Man. Höjd: 17, Brons / järnsockel

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:58)

1214 4222  Skulpturer 2 st, Hästar, Metall, Kina. Höjd: 33, nutida

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:05)

1214 2380  Skulpturer 2 st, Indien, Metall, modell äldre. Höjd: 10-16

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:53)

1214 2103  Skulpturer 2 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg, Gunnar Sträng & Tomtenisse. Höjd: 6-15,5

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:04)

1214 4026  Skulpturer 3 st, Monica Backström (f. 1939), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 12-25

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:12)

1214 4262  Skulpturer 9 st, Svenskt Glas, För WWF, Utrotningshotade djur. 1973-1981, Höjd: 4-19

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:47)

1214 4196  Skulpturer ett par, Kina, nutida. Höjd: 25

1214 4171  Slagbord Teak. Längd: 35+ 2x61. Djup: 87 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:45)

1214 4707  Smörgåsbestick 6 + 6 delar, silver. Längd: 14-17

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:35)

1214 4475  Snurrpall Ek. Höjd: 54 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:07)

1214 4628  Sockerlådor 4 st, trä. Längd: 44. Djup: 37 cm, höjd: 27 cm

1214 4604  Soffbord nutida, Engelsk modell, Höj / sänkbart. Längd: 131, djup: 82 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:08)

1214 2158  Soppslevar 2 st, silver, stämplar 1897 och 1876. Vikt: ca 190g (brutto). Längd: ca 40cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:20)

1214 4161  Spegel + ljusstakar+ vas+ skål, Sven Jonson (1902-1981), Sverige. Gustavsberg, 24x24. Höjd: 4-15 ca

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:40)

1214 4273  Spegel 1890-tal, 69x42

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:55)

1214 1350  Spegel bronserad, nyrokoko. Höjd: 117 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:42)

1214 4600  Spegel Gustaviansk stil, Dekor med rosett, 85x62

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:07)

1214 2526  Spegel Gustaviansk stil, slipat glas, 81x53

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:28)

1214 4442  Spegel Hans-Agne Jakobsson (1919-2009), Sverige. Markaryd, signerad. Lisa L -55,49x39

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:55)

1214 2494  Spegel intarsia, "Dyrkan", Komponerad av G Gewall, 54x42

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:00)

1214 4578  Spegel Jugend, 50x39

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:45)

1214 4159  Spegel Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg, 29x24

1214 4164  Spegel mahogny, 41x30

1214 4443  Spegel ram i björk, 70x80 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:13)

1214 2108  Spegel rokokostil, 103x45

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:04)

1214 4234  Spegel Sent 1800-tal, Maskaroner, 40x28

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:33)

1214 4483  Spegel Teak, 123x45

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:11)

1214 4425  Spegel Teak, 82x47 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:29)

1214 2512  Spegelplatå metall, 36x29 ca, på tassar

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:51)

1214 4286  Spelbord mahogny, Nyrokoko. Längd: 89, djup: 43 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:14)

1214 4596  Spelbord Nyrokoko. Längd: 89, djup: 43 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:06)

1214 4603  Spets brons till lans. Längd: 15,5

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:10)

1214 4639  Spiselhundar Ett par, England. Höjd: 15

1214 4274  Starkvinsglas 13 st, Orrefors. Höjd: 13

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:54)

1214 4671  Stekfat 2 st, Kina, omkring 1800. Längd: 27-29

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:48)

1214 4235  Stereo Bang & Olufsen, + högtalare, "Beo Sound Ouverture", No2631. Höjd: 36

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:44)

1214 4629  Stol Arper Catifa, Snurrmodell, Design: Alberto Lievore, Jeanette Altherr, Manel Molina

1214 4247  Stol Barockstil, Gyllenläder

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:24)

1214 2428  Stol Gustaviansk stil

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:38)

1214 4679  Stol Thonet

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:59)

1214 4366  Stolar 4 st + salongsbord, mahogny. Längd: 105, djup: 67 cm, höjd: 71 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:04)

1214 4545  Stolar 4 st, Gustaviansk stil

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:21)

1214 4335  Stolar 4 st. 1920-tal, mahogny, skinn, renoveringsobjekt

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:10)

1214 4372  Stolar Ett par, björk

1214 4432  Stolar Ett par, Chiavari, Colombo Sanguineti, Italien, flätad sits. Höjd: 106

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:42)

1214 4347  Stolar Ett par, Gustaviansk stil

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:36)

1214 2255  Stolar Ett par, mahogny

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:48)

1214 4175  Stolar Ett par, Teak

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:03)

1214 4676  Stormlyktor ett par, mässing med glaskupa. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:54)

1214 4536  Stringbord Teak. Längd: 53. Djup: 45 cm, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:02)

1214 4653  Sybord Gustaviansk stil, Intarsia. Längd: 55, djup: 38 cm, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:24)

1214 4657  Sybord Karl Johan. Längd: 62, djup: 43 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:24)

1214 4248  Sybord omkring sekelskiftet 1900. Längd: 56 cm. Djup: 41 cm. Höjd: 74 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:27)

1214 4156  Takarmatur 1950-tal. Höjd: 60 ca

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:30)

1214 4011  Takarmatur Ateljé Lyktan, Åhus. Bumlingen. Diameter: 40 cm

1214 2442  Takarmatur Gustaviansk stil, med iläggsskål. Diameter: ca 37 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:48)

1214 2106  Takarmatur med prismor, diameter: 40

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:08)

1214 2199  Takarmatur metall, 1970-tal. Claus Bonderud och Torsten Thorup. Modell 1021. Diameter: 65

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:54)

1214 4478  Takarmatur Prismor. Höjd: 40

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:00)

1214 4476  Takarmatur Prismor. Höjd: 45

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:02)

1214 4187  Takarmaturer 2 st, plast. Diameter: 24

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:54)

1214 4514  Takfotogenlampa glas / metall. Höjd: 66

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:49)

1214 4374  Taklampskärm PH-lampa, design: Poul Henningsen, Louis Poulsen. Diameter: 50 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:13)

1214 4205  Tallrik Meissen, II-sortering, diameter: 24,5

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:14)

1214 4225  Tallrikar 2 st, Kina, diameter: 21

1214 4383  Tallrikar 7+ 1, Arabia, Kosmos. Diameter: 26-33

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:17)

1214 4575  Tändare diverse

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:44)

1214 4032  Tårtgafflar 12 st. Silver. Längd: 13,5 cm, i etui

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:07)

1214 4289  Tavla Stockholmsmotiv, 26x40 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:19)

1214 4283  Teckning Tusch, Signerad De Keyser, porträtt av Carl XV, 25x18

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:21)

1214 4160  Tekoppar 12 st, Bavaria

1214 4200  Tekoppar 6 st, Josefine, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg

1214 4542  Tekoppar 8 delar, Rosenthal

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:12)

1214 4403  Telefon väggmodell. Höjd: 58

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:30)

1214 4308  Tenntallrikar 18 st, olika, 6 + 9 + 2 + 1,1900-tal, diameter: 20-29

1214 4252  Terrin Gustavsberg, 1800-tal. Längd: 34

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:37)

1214 4470  Teservis 25 del ca, Rörstrand

1214 4277  Teservis 25 delar, Blanche, Rörstrand

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:56)

1214 4454  Tidningsställ 1960-tal, teak och mässing. Längd: 42,5 cm. Djup: 22 cm, höjd: 40 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:20)

1214 2493  Toastrack nysilver. Längd: ca 45cm, djup: ca 6cm, höjd: ca 8-12cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:56)

1214 4309  Tobaksburk Järn. Höjd: 20

1214 4414  Toilettebord Björk, 20-tal. Längd: 116, djup: 50 cm, höjd: 170 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:35)

1214 4702  Tomteservisdelar 6 + 6 + 5 delar, bland annat Rolf Berg

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:19)

1214 4621  Trädgårdsbord Gjutjärn med stenskiva. Diameter: 63, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:38)

1214 4590  Trädgårdsgrupp 5 delar. Diameter: 66, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:55)

1214 4381  Trädgårdsurnor Ett par, betong. Höjd: 36

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:15)

1214 4213  Träskulptur Axel Ericsson, 1943, Smålands Husarer. Höjd: 29

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:52)

1214 4276  Träsnitt 2 st, Japan, 36x24

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:57)

1214 4714  Träsnitt 2 st, Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. 1974, Signerade -74, lösa blad, bladets mått: 48x63 ca

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:45)

1214 4700  Träsnitt Japan, Bärare, bladets mått: 23x34,5

1214 3094  Träsnitt Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Signerad, daterad 1959. Motivet: 27x34 cm

1214 4083  Träsnitt Ragnar Johansson (1913-1997), Sverige. Man, 57/60. Motivet: 65x26

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:08)

1214 4237  Träsnitt Sven Ljungberg 6 st, samramade, ca 7x6

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:49)

1214 4717  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige, Riddarholmen, med dedikation, Signerad -75. Motivet: 32x57

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:51)

1214 4337  Tryckplåt Evert Taube, 28x20

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:13)

1214 4698  Tusch Oscar Andersson(1877-1906), Man i bar, Monogramsignerad, 38x19

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:58)

1214 4398  Vägglampa smide. Längd: 31 cm, höjd: 21-88 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:24)

1214 4396  Vägglampa Teak. Längd: 29 cm, höjd: 37 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:24)

1214 4516  Väggskulptur Ryssland, Steninläggningar, Djävul, 40x22

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:56)

1214 4712  Väggur omkring 1900,51x50 ca

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:44)

1214 4555  Väggur omkring 1900. Höjd: 65 ca

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:21)

1214 2313  Väggur Sent 1800-tal. Höjd: 100

1214 4597  Vapen antikt, brons, möjligen Medelhavet. Längd: 45

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:11)

1214 4152  Vas + assietter, 7+ 1, Percy, Gefle. Höjd: 18

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:20)

1214 4153  Vas + fat, Björn Wiinblad (1918-2006), Danmark. Rosenthal. Höjd: 15 längd: 18 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:21)

1214 4634  Vas Anna-Lisa Thomson (1905-1952), Sverige. Upsala-Ekeby. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:59)

1214 4124  Vas Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 28

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:23)

1214 4577  Vas Druva, Rörstrand. Höjd: 34

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:44)

1214 4690  Vas Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Boda. Höjd: 20

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:21)

1214 4305  Vas Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. "Runa". Höjd: 37, Upsala-Ekeby

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:15)

1214 4551  Vas Iittala, Finland. Glas. Höjd: 22,5 cm

1214 4633  Vas Orrefors, Palmquist. Höjd: 24,5

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:58)

1214 4435  Vas plast, nutida. Längd: 25, höjd: 25 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:52)

1214 4549  Vas Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Höjd: 19

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:27)

1214 4123  Vaser + skål, Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Höjd: 8-30

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:21)

1214 2333  Vaser Ett par, glas. Höjd: 90

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:18)

1214 4390  Vaser Ett par, Majolika, Rörstrand. Höjd: 27

1214 4064  Vävnad Märtha Gahn, "Jag längtar färg", 18,5x13,5

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:55)

1214 4468  Vinglas 12 st, Orrefors. Prelude, design: Nils Landberg (1907-1991). Höjd: 16,5 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:55)

1214 2474  Vinkanna Asien. Höjd: 17,5 ca

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:05)

1214 4111  Vinkylare höjd: 34 cm

1214 4731  Visitkortshållare höjd: 78 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:18)

1214 4184  Vitrinskåp längd: 85 cm, djup: 40 cm, höjd: 160 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:25)

1214 2386  Vitrinskåp nyrokoko. Längd: 75. Djup: 38 cm, höjd: 169 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:04)

1214 4544  Vitvinsglas 8 st. Höjd: 21

1214 4189  Vykort 1 album + 1 låda, ca 550 st

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:43)

1214 4704  Ytterfoder 2 st, Hackefors. Höjd: 12-16

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:22)

1214 4572  Ytterfoder 2 st, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Vinda, Gustavsberg. Höjd: 13

1214 4670  Ytterfoder 4+ 1 st, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Diameter: 14-26 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:47)

1214 4506  Ytterfoder 6+ 2, Fyrklövern. Höjd: 9-13

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:39)

1214 4373  Ytterfoder Konstmassa. Diameter: 60. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:15)

1214 4412  Ytterfoder Koppar. Diameter: 30-40, höjd: 28 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:37)