Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 30 april 2018 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1180 6046  Afrikana trä. Höjd: 122 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:29)

1180 6415  Akvarell Börje Sandelin (1926-1970), Sverige. "Byrån", motivet: 21x26

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:39)

1180 9357  Akvarell Oidentifierad konstnär, Rysk konstnär, motiv från Istanbul, 32x22

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:24)

1180 9355  Akvarell Oidentifierad konstnär, signerad, Flickporträtt, 19x15

S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:34)

1180 9131  Akvarell signerad. Kustmotiv, 78x56 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:21)

1180 9370  Akvareller Oidentifierad konstnär, bland annat Ulriksdal, daterade 1870 respektive 1895. 10x16 respektive 18x11 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:31)

1180 9429  Ampel prismor, 1800-tal. Diameter: 30 ca

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:04)

1180 6072  Appliquer Ett par, rokokostil, höjd: 31 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:35)

1180 9472  Appliquer ett par, Rokokostil. Höjd: 36

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:57)

1180 9616  Arbetsbord Bruno Mathsson/Piet Hein. Längd: 140, djup: 70 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:42)

1180 9155  Armband + brosch, 14 k, 14,6 gr

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:58)

1180 9681  Armband 18k, med stenar, 5,5g brutto

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:39)

1180 9091  Armband läder och silver (925), Attling

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:17)

1180 9003  Armband silver, 1941

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:26)

1180 9229  Armlänk + hattnål, 18k.

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:21)

1180 7090  Bägare silver, 1795, Rummert. Höjd: 10 cm, vikt: 49 g

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:54)

1180 7186  Bägare silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1947. Höjd: 11 cm. Vikt: 91g

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:13)

1180 9657  Bägare på klofötter nysilver, GAB Guldsmedsaktiebolaget. Höjd: 16, Svenska regenter

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:56)

1180 9409  Bankett Empirestil, omkring sekelskiftet 1900. Längd: 42

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:41)

1180 9386  Barstol "Snaps", Johanson design. Höjd: 78 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:55)

1180 9405  Bergère med rottingrygg

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:37)

1180 9406  Bergère Rokokostil

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:45)

1180 9395  Bergèrer ett par, Louis XV-stil

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:21)

1180 9333  Bestick 21 delar, silver

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:36)

1180 9566  Bestick silver, 23 del

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:30)

1180 9570  Besticksuppsättning ca 160 andelar, Rostfritt. Gense, Thebe, Folke Arström (1907-1997), Sverige

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:24)

1180 9401  Bestickuppsättning 78 delar, nysilver

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:43)

1180 6346  Bestickuppsättning nysilver, ca 90 delar

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:03)

1180 9399  Bidé 1800-tal. Längd: 54, djup: 36 cm, höjd: 43 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:24)

1180 9206  Blandteknik Anders Karlsson, monogramsignerad, 1937, "bilen" 33x39

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:44)

1180 9185  Blandteknik Anders Karlsson, monogramsignerad, påskrift a tergo, 1937, "Söndag" mm: 46x35

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:18)

1180 9530  Blandteknik Jan Speth, 113x127

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:37)

1180 9249  Blandteknik Mara Contardo (f. 1957), Sverige. "Vägen till himmelen II", 2011, duk, 100x120

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:46)

1180 9251  Blandteknik Mara Contardo (f. 1957), Sverige. Signerad, daterad 2008, pannå, 123x120

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:48)

1180 9124  Blandteknik Marika Lang (f. 1961), Sverige. ”Orionteatern”, 38x28 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:48)

1180 9067  Blomlådor 4 st. Zink. Längd: 53

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:03)

1180 9068  Blomlådor 4 st. Zink. Längd: 53

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:05)

1180 9494  Blyerts Karl Dahlkvist, monogramsignatur, -22 Roma, motivet: 24x33

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:37)

1180 9379  Bok "Olof Rudbeck dy:s Svenska Fåglar", i kassett

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:48)

1180 9408  Bokhylleskåp mahogny, intarsia. Längd: 130, djup: 31 cm, höjd: 140 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:38)

1180 9354  Bokverk Suecia Antiqua et Hodierna, Erik Dahlbergh, Wahlström & Widstrand. Komplett

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:09)

1180 9432  Bonad Broderad, Kina, 187x60

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:18)

1180 9662  Bordsdekorationer 2 st, tuppar. Höjd: 22

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:11)

1180 9361  Bordsfotogenlampa mässing och glas. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:22)

1180 9420  Bordslampa Art Nouveau-stil

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:54)

1180 9450  Bordslampa Frankrike, Porslin

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:29)

1180 9427  Bordslampa Metall

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:05)

1180 9690  Bordslampa Metall, barockstil

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:18)

1180 9656  Bordslampa porslin, Limoges

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:55)

1180 9368  Bordslampa trä och mässing. Höjd: 08 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:29)

1180 6029  Bordslampa på kolonn konstmaterial. Höjd: 180 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:19)

1180 9592  Bordslampfötter Ett par, Porslin, bemålade

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:26)

1180 9428  Bordslampor ett par, Alabaster. Höjd: 20

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:06)

1180 9448  Bordspendyl förgylld brons, 1800-tal. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:27)

1180 9424  Bordsur 1800-tal. Höjd: 41

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:02)

1180 6247  Bordsur omkring 1900, höjd: 23 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:02)

1180 9443  Bricka Trä med 2 karaffer, omkring 1900. Längd: 43

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:23)

1180 9147  Brickbord 76x42

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:55)

1180 9040  Brickor 3 st + 4 bordstabletter, Firma Svenskt Tenn, bland annat Josef Frank

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:26)

1180 9340  Brosch 18 k med pärla. Vikt: 2,7 g

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:50)

1180 9010  Brosch Silver och emalj, fjäril. Längd: 3 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:38)

1180 6457  Brosch Silver och stålgranater

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:35)

1180 9007  Broscher 2 st, silver. Camé och emalj

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:33)

1180 9471  Burk med lock, Porslin. Höjd: 16

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:54)

1180 9277  Byrå Bemålad. Längd: 90, djup: 48 cm, höjd: 82 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:29)

1180 9637  Byrå Furu. Längd: ca 91. Djup: ca 47 cm. Höjd: ca 102 cm, nyckel

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:29)

1180 9692  Byrå med marmorskiva. Längd: 102, djup: 50 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:57)

1180 5446  Byrå Rokokostil, längd: 88 cm, djup: 47 cm, höjd: 83 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:09)

1180 8051  Byrå sengustaviansk stil, med stenskiva, längd: 87 cm, djup: 42 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:37)

1180 9021  Caméer 10 st, 1800-/1900-tal, (lösa). Höjd: 2,5-5

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:49)

1180 9534  Cigarettetui silver, med monogram. Längd: 10

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:34)

1180 9371  Collage signerad "W BF", filt, interiör med hund, 26x40 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:35)

1180 9063  Dantestolar Ett par, lädersits

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:35)

1180 9396  Dessertbestick 12gafflar + 12 knivar + 6 kaffeskedar, silver, Rosenholm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:20)

1180 9050  Dockor 6 st. Höjd: 9-15

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:40)

1180 9489  Dubbelkarott nysilver. Längd: 28

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:11)

1180 9653  Eldset mässing

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:23)

1180 9515  Etsning Oidentifierad konstnär, Sign -74, EA-upplaga, motivet: 49x39

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:47)

1180 9635  Etsning Sallberg, 1918, "Från Kungsholmsbron", 61/100, motivet: 32x24,5

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:25)

1180 9500  Etsning Ulf Johansson (1912-1978), Sverige. Stadsmotiv vid kajen, -42, motivet: 8x11

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:57)

1180 9538  Fällbord Louis XV-stil, intarsia. Längd: 83, djup: 60 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:41)

1180 9125  Färgetsning Henri Fourday, 56x45

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:49)

1180 6296  Färgetsning Karl Gustaf KG Nilson (f. 1942), Sverige. Adagio. Signerad, numrerad 8/60. Motivet: 34x49 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:04)

1180 9391  Färggravyr Stockholm, Karl XIIIs torg, motivet: 14x22 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:10)

1180 9380  Färggravyrer 2 st. Hästar med ryttare, England, 1865. Ramens innermått: 11x16

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:47)

1180 9509  Färglitografi Åke Westin (f. 1939), Sverige. "Trumpetaren". Signerad, numrerad 138/260, bladets mått: 11x10 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:20)

1180 6060  Färglitografi Albin Amelin (1902-1975), Sverige. Flottare. Signerad, numrerad 95 /310. Motivet: 55x70 ca

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:36)

1180 6059  Färglitografi Albin Amelin (1902-1975), Sverige. Gubbe. Signerad, numrerad 77/250, motivet: 64x52 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:34)

1180 9557  Färglitografi Albin Amelin (1902-1975), Sverige. Väverska. Signerad, numrerad 246/310, motivet: 52x44

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:16)

1180 6017  Färglitografi Axel Olson (1899-1986), Signerad, numrerad 250/260, motivet: 47x43 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:02)

1180 9233  Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Signerad, numrerad 256/275, motivet: 38x52

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:26)

1180 9234  Färglitografi Berndt Wennström (f. 1945), Sverige. Signerad, numrerad 75/260, motivet: 40x33

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:28)

1180 9556  Färglitografi efter Heinrich Hansen, Fredriksborgs Slott, motivet: 37x51

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:08)

1180 9622  Färglitografi Esaias Thorén (1901-1981), Sverige. Signerad, daterad -73. Signerad, numrerad 11/750, motivet: 42x50 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:51)

1180 9114  Färglitografi Gustav Arne (f. 1925), Sverige. Signerad, numrerad 37/350, motivet: 56x39 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:27)

1180 9510  Färglitografi Hans Arnold (1925-2010), Sverige. "I stora hemska skogen". Signerad, numrerad 299/360, motivet: 30x47 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:25)

1180 9563  Färglitografi Harry Wichmann (1916-1993), Sverige. Saltsjön. Signerad, daterad -63, numrerad 216/300, motivet: 30x69 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:25)

1180 6308  Färglitografi Jan Naliwajko (f. 1938), Sverige. Signerad, numrerad 239/260, bladets mått: 70x60 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:26)

1180 6307  Färglitografi Karl Gustaf KG Nilson (f. 1942), Sverige. Signerad, daterad 1988, numrerad 24/100, motivet: 38x38 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:28)

1180 9559  Färglitografi Lars Norrman (1915-1979), Sverige. "Marika" ur Svenska Brudar, motivet: 88x61

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:19)

1180 6051  Färglitografi Lennart Jirlow (f. 1936), Sverige. Signerad, numrerad 447/480, bladets mått: 48x64 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:02)

1180 6488  Färglitografi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Signerad, daterad 1965, numrerad 253/280, motivet: 27x45 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:56)

1180 9560  Färglitografi Lisa Netz (f. 1936), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 12/220, motivet: 58x57

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:20)

1180 9373  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 17/250, motivet: 32x40 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:39)

1180 9621  Färglitografi Mårten Andersson (1934-2017), Sverige. Man i eka. Signerad, numrerad 336/1400, motivet: 38x46

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:50)

1180 9215  Färglitografi Max Walter Svanberg (1912-1994), Sverige. Signerad, daterad 1957,32/50, motivet: 49x42

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:59)

1180 9497  Färglitografi Nina Tryggvadottir (1913-1968), Island. Signerad, daterad -51, bladets mått: 20x23

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:48)

1180 9627  Färglitografi Oidentifierad konstnär, signerad, Figur, motivet: 71x42

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:57)

1180 8031  Färglitografi Pierre Olofsson (1921-1996), Sverige. Komposition, signerad, numrerad 24/46, bladets mått: 62x45

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:27)

1180 8021  Färglitografi Pierre Olofsson (1921-1996), Sverige. Komposition, signerad, numrerad 253/260, motivet: 15,5x62 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:20)

1180 5159  Färglitografi Pierre Olofsson (1921-1996), Sverige. Signerad, numrerad 7/40. Motivet: 43x30 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:27)

1180 9564  Färglitografi Pontus Ljunberg, I trädgården. Signerad, daterad -77, numrerad 293/360, motivet: 42x52

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:26)

1180 9348  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Storkyrkan. Signerad, numrerad 337/360, motivet: 51x24

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:02)

1180 9492  Färglitografi René Guilleminot (1900-1975), numrerad 67/200, tryckt signatur, motivet: 38x46 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:33)

1180 9244  Färglitografi Salvador Dalí (1904-1989), Spanien. Onumrerad, motivet: 25x18

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:37)

1180 6165  Färglitografi Uno Vallman (1913-2004), Sverige. Slussen. Signerad, numrerad 149/290, motivet: 55x70 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:03)

1180 9648  Färglitografier i Mapp, Gunnar Brusewitz (1924-2004), Sverige. "Fem Däggdjur", lösa blad, 350-upplaga, bladets mått: 42x53 ca

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:00)

1180 9029  Fat 11 st, silver, Turkiet. Diameter: 7

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:34)

1180 9672  Fat 2 st, Flytande blått, Gustavsberg. Längd: 39

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:27)

1180 5333  Fat Keramik, efter Kandinsky. Diameter: 32 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:53)

1180 9482  Fat Kina. Diameter: 40

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:05)

1180 9128  Fåtölj + fotpall, Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. Lamino, Swedese. Skiktlimmat och formpressat trä, fårskinn. Brännmärkt Swedese

S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:24)

1180 9025  Fåtölj 1940-tal

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:45)

1180 9062  Fåtöljer Ett par

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:15)

1180 9158  Fickur 14 k, 99 gr brutto

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:09)

1180 9156  Fickur 14 k, bruttovikt: 89 g

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:06)

1180 9157  Fickur 18 k, 95 gr brutto

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:07)

1180 9422  Figurgrupp Royal Copenhagen, Piga med getter. Höjd: 23

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:59)

1180 9314  Figurin Hummel. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:19)

1180 9313  Figurin Hummel. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:19)

1180 9320  Figurin Royal Copenhagen, piga med ko. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:24)

1180 9316  Figurin Royal Copenhagen, Pojke med hund. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:20)

1180 9423  Figuriner 2 st, Bing & Grøndahl, 12-18

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:01)

1180 9436  Figuriner 2 st, Royal Copenhagen, Piga med ko + rådjurskid. Höjd: 9-15

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:17)

1180 9362  Figuriner 4 st, Rörstrand, djur.

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:33)

1180 9363  Figuriner 4 st, Royal Copenhagen, djur

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:29)

1180 9057  Figuriner 5 st. Goebel. Höjd: 9 - 13

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:58)

1180 6354  Figuriner 6 st, Hummel, höjd: 8-11,5

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:33)

1180 9315  Figuriner Hummel, 2 st. Höjd: 13-15 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:20)

1180 9319  Figuringrupp Royal Copenhagen, Dräng med ko. Höjd: 23

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:23)

1180 9083  Filbunkeskålar 11 st, glas. Diameter: 13-15 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:38)

1180 9568  Fiskbestick nysilver, 24 del

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:32)

1180 9587  Fiskgryta Koppar. Längd: 54

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:11)

1180 9140  Flaggor 2 st, Finland, Bomull, 177x77

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:45)

1180 9141  Flaggor 2 st, Sverige 3 m, Syntet, + skåne, Bomull

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:46)

1180 9624  Flintlåspistol Modell äldre. Längd: 16

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:54)

1180 9618  Fotografi Anders Laurén, Skärgård. Signerad, daterad -84, numrerad 74/150. Motivet: 25x59

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:54)

1180 9650  Fotografi Leif-Erik Nygårds (f. 1939), Sverige. "Duke Ellington", signerad a tergo Fotograferad New York, 1967

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:12)

1180 9072  Fotpallar Ett par, Barockstil, 1800-tal

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:05)

1180 6343  Fruktservis Orrefors, Eden, 11+ 1 del

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:53)

1180 9605  Gardiner 2 st, Lucienne Day

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:54)

1180 9593  Glas 5 + 5 delar, G III. Höjd: 16

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:30)

1180 9099  Glasmålningar 2 st, 51x36 cm respektive 56x37 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:02)

1180 6341  Glasservisdelar ca 40 del

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:52)

1180 9389  Golvlampa Uplight

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:08)

1180 9612  Golvlampa Uplight

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:35)

1180 9584  Golvur "1813"

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:07)

1180 9451  Golvvaser ett par, Kina, Imaridekor. Höjd: 36 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:30)

1180 9300  Gouache Erik Ewald (1903-1971), Sverige. Sign E Ewald, "Fiskmånglerskan", 63x43 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:01)

1180 9664  Gouache Kurt Jungstedt (1894-1963), Sverige. "Tennkanna & äpplen", Paris -53. 55x69

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:58)

1180 9532  Gräddkanna silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1896. Höjd: 13 cm, vikt: 155 g

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:06)

1180 7034  Gräddkanna silver, Stockholm 1856, höjd: 16 cm, vikt: 210 g

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:24)

1180 6559  Grafiskt blad Ardy Strüwer (f. 1939), Sverige. 55x76

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:12)

1180 9512  Grafiskt blad efter Fernand Léger. Tryckt signatur ej sign. Löst blad, bladets mått: 64x50

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:36)

1180 9351  Grötskål med lock, tenn, 1800-tal. Höjd: 15

1180 9009  Halsband  + armband, 3 st, bland annat silv. R

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:37)

1180 6458  Halsband + broscher, 3 delar, Silver / Hematit. . R

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:35)

1180 9153  Halsband 18 k med pärlor, 16 gr

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:56)

1180 9002  Halsband cloissonné, silverlås. Längd: 58 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:23)

1180 9035  Halsband Granater. Längd: ca 38

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:50)

1180 7188  Halsband silver, Längd: 45 cm. Vikt: 49g

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:17)

1180 9012  Halsband silver, Längd: 65. M

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:40)

1180 9680  Halsband med hänge 18k, 6g ca, kristall

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:36)

1180 9001  Hängsmycke Silver & Safir. R

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:22)

1180 7192  Hängsmycke silver, Karl Laine, Finland, 1977

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:34)

1180 9066  Herrbetjänt Fratelli Reguitti, Italien, märkt FR Brevettato Made in Italy, Italien

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:56)

1180 9604  Herrbetjänt höjd: 103 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:53)

1180 9327  Hörnhängskåp skuren dekor. Höjd: 102 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:29)

1180 6382  Hörnskåp Louis XVI-stil, Intarsia, längd: 66 cm, djup: 42 cm, höjd: 88 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:43)

1180 9529  Ikon Ryssland, 27x22

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:18)

1180 9528  Ikon Ryssland, rizza i mässing, 27x23

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:17)

1180 9526  Ikon Ryssland, rizza i mässing, 31x26 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:16)

1180 9374  Ingenjörsring 18k. Vikt: 7,2g ca

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:43)

1180 7006  Kaffekanna George II, 1758, silver, London, Thomas Shipman & Charles Ward. Vikt: 900g, höjd: 25 cm

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:36)

1180 9684  Kaffekoppar 10 st, Booths, "Real old Willow"

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:44)

1180 9086  Kaffekoppar 8 st med fat, "Cafe au lait". Diameter: 8 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:07)

1180 9250  Kaffeservis 27 delar, Rosenthal, skadat lock

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:47)

1180 7185  Kaffeservis 3 delar, silver, CG Hallberg, 1930. Höjd: 9-23 cm, vikt: 85. . G

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:12)

1180 7149  Kaffeservis 3 delar, silver, Norge. Höjd: 9-25 cm. Vikt: 902 g

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:55)

1180 7170  Kaffeskedar + dessertgafflar, 12 + 6 delar, silver, Finland. Vikt: 196 g

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:06)

1180 9535  Kaffeskedar + Gafflar, 6+ 6+ 6+ 6+ 6+ 6+ 1

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:35)

1180 7183  Kaffeskedar 12 st + 2 st efterrättsgafflar, silver. Vikt: 139g

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:00)

1180 7181  Kaffeskedar 6 st + sockertång, silver, Samearbete. Vikt: 98 g

1180 6035  Kaffeskedar silver, 1878. I etui, vikt: 109 g

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:54)

1180 7163  Kaffeskedar silver, 6+ 6 st. I etui, vikt: 131g

1180 9194  Kandelabrar Ett par, nysilver. Höjd: 27

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:35)

1180 9253  Kanna Kosta Kjell Engman. Höjd: 35

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:51)

1180 9641  Kanna silver. Höjd: 28

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:43)

1180 9651  Käpp med silverkrycka. Längd: 87 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:29)

1180 9394  Käppar 3 st. Silverbeslag

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:17)

1180 9458  Kapsylöppnare "Ducky" Paris. Höjd: 8

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:39)

1180 9659  Karaff Kristall, omkring 1900. Silverfot, etsad dekor. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:07)

1180 9665  Kärl Asien, Metall. Längd: 27. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:09)

1180 9146  Karmstol 1970-tal

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:55)

1180 9412  Karmstol Empirestil

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:50)

1180 9630  Karmstolar ett par, Rokokostil, 1800-tal

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:13)

1180 6431  Keramik 5 delar, bland annat Ekeby & Rörstrand, höjd: 11-21

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:31)

1180 9452  Kina 3 delar, bla, skålfat. Diameter: 34 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:33)

1180 9481  Kina 4 delar, Porslin

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:05)

1180 9577  Kista 1800-tal. Längd: 80, djup: 48 cm, höjd: 34 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:55)

1180 9693  Kista ek, 1800-tal. Längd: 106. Djup: 50 cm, höjd: 56 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:58)

1180 9397  Kista med lådor, mahogny. Längd: 146, djup: 68 cm, höjd: 85 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:22)

1180 9541  Kista på benställning. Längd: 75, djup: 52 cm, höjd: 52 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:44)

1180 9081  Klaffbord bemålad. Längd: 99 cm, djup: 97 cm (48+ 2x25cm), höjd: 76 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:36)

1180 9478  Koppar + fat 5 delar, 1800-tal

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:02)

1180 9474  Koppar 4 st, Kina

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:58)

1180 9464  Koppar med fat, 2 st, bland annat Berlin, 1800-tal

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:47)

1180 9219  Korgstolar Ett par

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:02)

1180 9542  Kornischer 2+ 1 st, omkring sekelskiftet 1900. Längd: 134-143

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:45)

1180 9143  Korsvimpel England. Längd: 475

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:50)

1180 9574  Kryddburksservis Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Pyro, Gustavsberg 1929-1955, eldfast gods med brun dekor, 19 delar

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:38)

1180 9601  Kuverttallrikar 5 st, Tenn, Firma Svenskt Tenn. Diameter: 27

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:25)

1180 9318  Lampbord med låda, idegran, England. Längd: 52. Djup: 38 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:21)

1180 9286  Lampbord med låda, mahogny, England, 47x47. Höjd: 64

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:39)

1180 9205  Lampetter ett par + bordständare, m. M

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:43)

1180 9603  Lampetter ett par, Pierre Forsell (1925-2004), Sverige. "Reflex", Skultuna. Mässing. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:51)

1180 9248  Likörservis 15 delar, Sandviksglas, Gate

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:44)

1180 9495  Litografi Erik Wessel-Fougstedt (1915-1990), Sverige. Kyrka, motivet: 23x42

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:40)

1180 9493  Litografi L America, Kvinna, 47x58

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:35)

1180 6313  Litografi Peter Dahl (f. 1934), Sverige. Man, Signerad, löst blad, 43x29

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:48)

1180 9507  Litografier i mapp 7 st, Picasso, Tryckt signatur, 500-upplaga, lösa blad, bladets mått: 28x38

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:18)

1180 9491  Litografier i mapp Picasso, 6 st lösa blad, 1000-upplaga, ej signerad, bladets mått: 28x38

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:36)

1180 6377  Ljuskrona Empirestil, höjd: ca 90

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:32)

1180 9041  Ljuskrona höjd: ca 70

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:10)

1180 6257  Ljuskrona nysilver, Graverad "Från Regementskamraterna 1927", höjd: ca 55

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:24)

1180 9117  Ljuskrona Prismor. Höjd: ca 55

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:18)

1180 6318  Ljuslykta Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Stengods, märkt "nr. 642 2010", höjd: 18 cm, trälåda medföljer

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:58)

1180 6125  Ljuslyktor 4 st, för värmeljus, konstglas. Höjd: 9 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:01)

1180 9475  Ljusstakar 2 par, mässing. Höjd: ca 22

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 21:00)

1180 9101  Ljusstakar 2 st, metall. Höjd: 60 cm. England, inköpta på London W8

1180 9266  Ljusstakar 4 st. Nysilver. Höjd: 28

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:06)

1180 9196  Ljusstakar Ett par, barockstil, nysilver. Höjd: 18

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:36)

1180 9305  Ljusstakar ett par, efter Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. 1970, tenn. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:10)

1180 9658  Ljusstakar Ett par, Empire, silver, 1845, Carl Nyström, Stockholm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:58)

1180 9446  Ljusstakar ett par, England, Silver on copper. Höjd: 28

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:25)

1180 7091  Ljusstakar Ett par, silver, Finland. Höjd: 7,5 cm, bruttovikt: 189 g

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:55)

1180 7044  Ljusstakar ett par, silver, MGAB, 1964. Höjd: 19 cm, bruttovikt: 616 g

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:29)

1180 6160  Ljusstake + skål + kopp, 3 delar, silver, Löfman. Höjd: 5,5-12,5 cm, bruttovikt: 381 g (varav ljusstake 231 g brutto)

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:51)

1180 7092  Ljusstake silver, Anna-Greta Eker, 1963, Åbo. För 3 ljus. Längd: 22 cm, höjd: 14 cm, vikt: 187g

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:59)

1180 7122  Ljusstake sterlingsilver. Höjd: 14,5 cm, bruttovikt: 322 g

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:23)

1180 9465  Lockurna Orientalisk. Höjd: ca 30

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:47)

1180 6349  Malmkrona höjd: ca 60

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:13)

1180 6511  Malmkrona mässing. Höjd: ca 45 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:21)

1180 9337  Manschettknappar 18 k, med lamadur. Vikt: 9 g

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:45)

1180 9372  Manschettknappar Ett par, silver och emalj, 1949

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:39)

1180 9013  Manschettknappar Ett par, silver och karneol

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:40)

1180 9005  Manschettknappar Ett par. Silver och agat

1180 9617  Matbord Fritz Hansen. Längd: 120, djup: 80 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:46)

1180 9285  Matbord Gustaviansk stil. Diameter: 110, höjd: 74 + 2 st iläggsskivor

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:35)

1180 9228  Matsalsgrupp 5 delar, mahogny, + 3 ilägg

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:21)

1180 5567  Matsalsgrupp 7 delar, ek. Bord+ 6 st stolar med skinnklädsel)

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:10)

1180 9554  Matsalsstolar 6 st, Gustaviansk stil, 4 stolar + 2 karmstolar

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:14)

1180 9059  Matservis 45 delar, Hagtorn, Gustavsberg

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:06)

1180 9193  Matservis ca. 45 delar, KPM

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:34)

1180 9687  Matssalsbord Tidigt 1900-tal, pelarfot, mahogny, diameter: 120, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:49)

1180 9392  Matta Bochara, 120x198

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:17)

1180 9049  Matta Ersari, N Afghanistan, omkring 1900. Ca 233x347 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:42)

1180 6408  Matta Galleri, Kelim Mir, 107x380

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:22)

1180 9159  Matta Handtuftad, Rund. Diameter: 197

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:00)

1180 6126  Matta Kelim Belutch, 238x64

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:15)

1180 6485  Matta orientalisk, 102x200

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:54)

1180 9230  Matta orientalisk, 104x173

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:21)

1180 9173  Matta orientalisk, 108x160

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:58)

1180 9026  Matta orientalisk, 122x186

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:33)

1180 9170  Matta orientalisk, 125x210

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:52)

1180 9160  Matta orientalisk, 131x197

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:38)

1180 9172  Matta orientalisk, 137x207

S�ldes f�r 16.500 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:00)

1180 6263  Matta orientalisk, 140x205

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:06)

1180 9171  Matta orientalisk, 153x193

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:53)

1180 9174  Matta orientalisk, 162x210

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:59)

1180 9594  Matta Orientalisk, 203x292

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:04)

1180 9165  Matta orientalisk, 214x300

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:41)

1180 9365  Matta orientalisk, Bochara, 225x300

1180 9162  Matta orientalisk, galleri, 103x285

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:37)

1180 6489  Matta orientalisk, Galleri, 97x292

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 21:01)

1180 9367  Matta orientalisk, Galleri, Hamadan, 105x400

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:29)

1180 9167  Matta orientalisk, Kasghai, 155x242

1180 9102  Matta orientalisk, Persisk, 180x289 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:49)

1180 9168  Matta orientalisk, Sarouk, 130x210

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:51)

1180 6301  Mattallrikar 15 st, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Coq, Gustavsberg 1966-1985, ugnssäker, brun med vita kanter, olika storlekar, diameter: 24-27,5 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:20)

1180 9671  Mattallrikar 8 st, Napoleon, Belgien, Boch Fg, diameter: 24

1180 9129  Minkpäls Saga Mink

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:19)

1180 9673  Minnesporslin 5 delar, vaser & koppar. Höjd: 8-19, (1897-1903)

1180 9670  Mockakoppar 12 st, Lidköping, Einar Forseth (1892-1988), Sverige

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:24)

1180 7076  Mockaskedar 12 st, silver, Tyskland, delvis förgyllda. Längd: 11,5 cm, vikt: 100g

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:43)

1180 9149  Monterbord ett par. Längd: 60, djup: 46 cm, höjd: 67 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:54)

1180 9061  Mortel med stöt. Höjd: 14

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:11)

1180 9241  Necessär skinn, med inredning. Längd: 22

1180 9272  Nysilver parti diverse, bland annat karotter

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:10)

1180 9633  Olja på papper Monica Lorentzon (f. 1940), Sverige. Clowner, Löst blad, bladets mått: 70x100

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:16)

1180 9523  Oljemålning 1800-tal, Sign Sandberg, Kvinna med psalmbok, 94x60

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:15)

1180 9199  Oljemålning Åke Wickström (f. 1927), Sverige. Brudpar. Olja på duk, 41x33

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:38)

1180 9265  Oljemålning Åke Wickström (f. 1927), Sverige. Flicka. Signerad. Olja på pannå, 40x32 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:03)

1180 9279  Oljemålning Åke Wickström (f. 1927), Sverige. Hus i vinterskrud, signerad. Olja på duk, 64x90 cm

1180 9186  Oljemålning Åke Wickström (f. 1927), Sverige. Signerad, daterad 67, barn. Olja på pannå, 49x68

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:21)

1180 9260  Oljemålning Åke Wickström (f. 1927), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 49x21 cm

1180 6080  Oljemålning Akke Hugh Malmeström (1894-1968), Sverige. "Pärlfiskarbåtar Lido Venezia", Sign -49,48x59

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:59)

1180 9275  Oljemålning Anders Karlsson, studie. Signerad, daterad 1941. Olja på duk, 98x65 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:22)

1180 6094  Oljemålning Anders Koskull (tillskriven), Skiss, Barn på kälke, 36x48

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:27)

1180 9522  Oljemålning Bale Heim, Mor med barn, 66x55, -64

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:11)

1180 9223  Oljemålning Bär signatur, kvinna med åsna. Olja på duk, 50x60

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:26)

1180 9271  Oljemålning Bengt Olov Abrahamsson (1924-1989), Sverige. "Frukost i det gröna", signerad. Olja på duk, 44x36 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:13)

1180 9236  Oljemålning Bengt Olov Abrahamsson (1924-1989), Sverige. "Rådhuset, Mariefred". Signerad. Olja på duk, 39x39 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:29)

1180 9214  Oljemålning Bengt Olov Abrahamsson (1924-1989), Sverige. "söndag Vid Mälaren". Olja på duk, 46x37

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:57)

1180 9179  Oljemålning Bengt Olov Abrahamsson (1924-1989), Sverige. Signerad, daterad 1967, Söder mälarstrand, 46x70

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:12)

1180 9182  Oljemålning Bengt Olov Abrahamsson (1924-1989), Sverige. Signerad, daterad 67, "Stadshuset, Peronne". Olja på duk, 65x59

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:19)

1180 9052  Oljemålning Birger Lundqvist (1910-1952), Sverige. Blomsterstilleben. Olja på pannå, 45x36

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:58)

1180 9304  Oljemålning Carl J Alexandersson (1897-1941), Sverige. Tre män, 87x115

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:06)

1180 6256  Oljemålning Doreen Vaithilingam. Signerad, daterad -65,130x120 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:15)

1180 9615  Oljemålning E Wagner, Stuttgart, blomsterstilleben, 52x40

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:42)

1180 9611  Oljemålning Eddie Tjeno Ericsson (f. 1946), Sverige. Tidsporträtt, 1997. 54x65 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:27)

1180 6089  Oljemålning Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. -57, Gatumotiv. Olja på pannå, 48x35

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:49)

1180 8037  Oljemålning Elisabeth Ryhre (f. 1948), Sverige. Kvinna, signerad. Olja på pannå, 62x48 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:36)

1180 9501  Oljemålning Emil Lindblad, Hus i skymning, 27x42

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:59)

1180 9075  Oljemålning Erik Ekroth (1883-1954), Sverige. Kanslihuset Mynttorget, Stockholm. Olja på pannå, 16x22 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:13)

1180 6441  Oljemålning Evy Låås (1923-1999), Sverige. Hundar på strand, 21x31

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:19)

1180 6082  Oljemålning Frans Berg (1892-1949), Sverige. Kvinna, 64x74

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:12)

1180 9112  Oljemålning Frans Timén (1883-1968), Sverige. "Stranden, grådag". Signerad, daterad -57. Olja på duk, 45x67 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:23)

1180 9502  Oljemålning Gerda Jungberg (1884-1956), Sverige. Torekov 1926. 35x18 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:02)

1180 9107  Oljemålning Gösta Sundvall (1900-1957), Sverige. Signerad, daterad 1954. Olja på pannå, 27x34

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:19)

1180 9053  Oljemålning Gunnar Zetterström (1902-1965), Sverige. "Svartlöga". Olja på pannå, 30x40 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:59)

1180 6417  Oljemålning Gunnar Zetterström (1902-1965), Sverige. 1951, eka vid brygga, 46x55

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:46)

1180 9220  Oljemålning Harry Wichmann (1916-1993), Sverige. "på Café-Florens". Olja på duk, 31x40

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:03)

1180 9108  Oljemålning Hilding Rösiö (1902-1985), Sverige. "Man från Swaziland". Olja på duk, 41x33 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:16)

1180 9521  Oljemålning Hjalmar Arleman (1880-1956), Sverige. Landskap med figurer och häst, 40x48

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:07)

1180 9247  Oljemålning Ian Donivzko. Signerad, daterad 1906, Klostermotiv. Olja på duk, 77x133

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:42)

1180 9054  Oljemålning Ida Scoppa (f. 1865), Sverige. Blomsterstilleben. Olja på duk, 55x60 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:00)

1180 9109  Oljemålning Ivan Bergdahl (f. 1929), Sverige. "Dalsberget, Nordingrå". Olja på pannå, 21x61 cm

1180 9360  Oljemålning Ivan Boulanger, signerad, Landskap, 31x45

1180 9269  Oljemålning Ivan Hoflund (1887-1948), Sverige. Ölandsmotiv. Signerad, daterad 1934. Olja på duk, 35x50 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:09)

1180 9207  Oljemålning Ivan Hoflund (1887-1948), Sverige. Signerad, daterad 1936, hamnmotiv. Olja på duk, 33x47

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:45)

1180 9209  Oljemålning Ivan Hoflund (1887-1948), Sverige. Signerad, Kastell. Olja på duk, 52x36

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:47)

1180 9115  Oljemålning Jocke Åkerblom (1906-1972), Sverige. "Kustby i Ångermanland". Signerad, daterad Nordingrå 1946. Olja på duk, 64x82 cm. Utställd på separatutställning i Konstnärshuset 1950

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:28)

1180 9256  Oljemålning Johannes Ravn (1922-1991), Norge. Tranor, 23x32

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:57)

1180 9116  Oljemålning John Hedberg (1895-1957), Sverige. Signerad och daterad Paris 1936. Olja på duk, 37x44 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:31)

1180 9614  Oljemålning Karl Gustaf Höglund, 1941, Självporträtt, 82x60

1180 9213  Oljemålning Mara Contardo (f. 1957), Sverige. Komposition. Olja på pannå, 61x61 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:55)

1180 9189  Oljemålning Mara Contardo (f. 1957), Sverige. Signerad, daterad -09. Olja på pannå, 122x62 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:26)

1180 9498  Oljemålning Maria Blanck (f. 1958), Sverige. Lupiner, 37x45

1180 6319  Oljemålning Oidentifierad konstnär, "Utsikt från Frösö kyrka". Monogramsignerad "F S-N, 1873". Har enligt medföljande intyg tidigare tillhört Bengt Norins samling, Frösön. Olja på duk, 37x73 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:00)

1180 9307  Oljemålning Oidentifierad konstnär, Flodlandskap, duk. 45x53 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:14)

1180 9527  Oljemålning Oidentifierad konstnär, Interiör med figurer. Olja på pannå, 32x29 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:17)

1180 9377  Oljemålning Oidentifierad konstnär, landskap med hus, signerad, 8x14

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:45)

1180 9297  Oljemålning Oidentifierad konstnär, O, 1900, kvinna vid svandamm, 29x22

1180 9508  Oljemålning Oidentifierad konstnär, sign 1923, Stilleben, 27x33

1180 9543  Oljemålning Oidentifierad konstnär, Signerad Dahlström, 40x51

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:53)

1180 9675  Oljemålning Oidentifierad konstnär, signerad Gran, Timmerslädar, 49x68

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:04)

1180 6027  Oljemålning Oidentifierad konstnär, Signerad, Flicka, 45x36

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:02)

1180 9183  Oljemålning Oidentifierad konstnär, signerad. Olja på duk, 44x54

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:18)

1180 9608  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Fartygsporträtt. Olja på pannå, 47x60 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:10)

1180 9525  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Kvinna i landskap, omkring 1900. Olja på pannå, 18x32

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:33)

1180 9666  Oljemålning Olavi Laine (f. 1922), Skomakare. Olja på duk, 91x72 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:15)

1180 9195  Oljemålning Olle Lindgren, Monogramsignerad. Signerad, daterad 77, Midsommardans. Olja på duk, 40x40

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:33)

1180 9242  Oljemålning Olle Lindgren, Signerad, 1977, Midsommardans. Olja på duk, 44x44

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:38)

1180 6132  Oljemålning Otto Lindberg (1880-1955), Sverige. 1932, Skymning, 44x59

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:25)

1180 9255  Oljemålning på papper, Christian Björn Larsen (1931-1993), Sverige. Par. Olja på pannå, 42x39

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:52)

1180 8053  Oljemålning Pelle Åberg (1909-1964), Sverige. Damen med de röda Handskarna. Olja på pannå, 55x45

S�ldes f�r 9.400 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:07)

1180 9187  Oljemålning Ragnar Swahn (1882-1964), Sverige. Månskenslandskap. Olja på pannå, 62x75

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:23)

1180 6130  Oljemålning Rolf Mellström (1896-1953), Sverige. "Grund strand", Björkskär, 1945. Olja på pannå, 23x33

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:26)

1180 9302  Oljemålning Sign A Källström, Man, 97x64

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:03)

1180 9270  Oljemålning signerad "M Smetana", barn. Olja på duk, 73x59 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:11)

1180 6138  Oljemålning Signerad A Kramolin, Damporträtt. 1800-tal, 31x26

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:25)

1180 9298  Oljemålning Sten Ahlberg (f. 1952), Sverige. "Från min värld", signerad. Olja på duk, 53x63 cm

1180 9284  Oljemålning Sten Ahlberg (f. 1952), Sverige. "Genom mina tankar mot ljuset", signerad. Olja på duk, 33x41 cm

1180 9291  Oljemålning Sten Ahlberg (f. 1952), Sverige. "Gryning", signerad. Olja på duk, 41x33 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:45)

1180 9293  Oljemålning Sten Ahlberg (f. 1952), Sverige. "Kvällsbris", signerad. Olja på duk, 38x46 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:51)

1180 9288  Oljemålning Sten Ahlberg (f. 1952), Sverige. "Snäcklandskap", signerad. Olja på duk, 38x46 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:41)

1180 9287  Oljemålning Sten Ahlberg (f. 1952), Sverige. "Vid havet", signerad. Olja på duk, 38x46 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:40)

1180 9294  Oljemålning Sten Ahlberg (f. 1952), Sverige. Utan titel, signerad. Olja på duk, 23x33 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:53)

1180 9289  Oljemålning Sten Ahlberg (f. 1952), Sverige. Utan titel, signerad. Olja på duk, 37x45

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:44)

1180 9299  Oljemålning Sten Ahlberg (f. 1952), Sverige. Utan titel, signerad. Olja på duk, 46x54 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:01)

1180 9292  Oljemålning Sten Ahlberg (f. 1952), Sverige. Utan titel, signerad. Olja på duk, 46x55 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:48)

1180 9296  Oljemålning Sten Ahlberg (f. 1952), Sverige. Utan titel, signerad. Olja på duk, 50x60 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:56)

1180 9295  Oljemålning Sten Ahlberg (f. 1952), Sverige. Utan titel, signerad. Olja på duk, 60x72 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:55)

1180 9216  Oljemålning Stig Jonzon (1913-1987), Sverige. Signerad, daterad 1950, Motiv från Paris, Duk, 45x54

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:00)

1180 9226  Oljemålning Stig Jonzon (1913-1987), Sverige. Signerad, daterad 1957, Öland med Slottsruinen. Olja på duk, 52x72

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:15)

1180 9204  Oljemålning Stig Jonzon (1913-1987), Sverige. Signerad, daterad 1985, "skolgränd Eksjö". Olja på duk, 43x33

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:42)

1180 9238  Oljemålning Stig Jonzon (1913-1987), Sverige. Skutor, signerad. Olja på pannå, 21x26 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:32)

1180 9120  Oljemålning Stilleben, 60x90

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:17)

1180 6113  Oljemålning Sven-Arne Höken Hökenström (f. 1947), Sverige. Maskerad, 55x46

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:44)

1180 9607  Oljemålning Tibor Koos (1923-1999), Sverige. Signerad, daterad 1979. 65x100 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:06)

1180 9094  Oljemålning Torsten Hult, "Strand", Höganäs. Signerad "T Hult". Olja på duk, 61x51

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:30)

1180 9239  Oljemålning Torsten Rydén (f. 1910), Sverige. Osignerad, "Blå stol. Olja på pannå, 36x37 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:33)

1180 6427  Oljemålning Ture Lundborg, Gungstol, 1963,78x69

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:25)

1180 6233  Oljemålning Ulla Carlson Hedin, interiör med sommarblomster, 72x60

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:25)

1180 8062  Oljemålning Yngve Bäck (1904-1990), Finland. Flicka på gärdesgård. Signerad, daterad 1943. Olja på duk, 98x79 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:43)

1180 6133  Oljemålningar 2 st, Hans-Erik Eriksson (1921-1997), Sverige. Fiskeläge, pannå, 40x60

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:26)

1180 9376  Oljemålningar 2 st. Porträtt, 1800-tal, 11x8

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:43)

1180 9154  Örhängen 1 par + brosch, silver, Georg Jensen

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:58)

1180 9011  Örhängen 4 par, 1950-tal

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:39)

1180 9015  Örhängen Ett par, Ametister, silverkrokar

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:43)

1180 9016  Örhängen Ett par, Silver / saltvattenspärlor & kvartssten. R

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:44)

1180 9576  Ostkupa + skål, Kristall

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:55)

1180 6219  Paraplyställ Järn, Nutida, höjd: 53 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:53)

1180 9225  Parfymflakong kristall, Baccarat. Höjd: 14

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:16)

1180 9024  Parti bijouterier diverse

1180 9480  Parti kina 7 del

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:05)

1180 9477  Parti kina Porslin, 12, del

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:02)

1180 9483  Parti kuriosa

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:06)

1180 9023  Parti kuriosa diverse

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:53)

1180 9019  Parti smycken 1800-/1900-tal, silver

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:51)

1180 9018  Parti smycken 4 delar, 1800-/1900-tal, silver

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:48)

1180 9082  Parti spetsar diverse

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:35)

1180 9084  Parti tenn bland annat Firma Svenskt Tenn

1180 9222  Pastell Ove Lagström. Signerad, daterad 1948, komposition, 57x48 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:12)

1180 9437  Penselvaser 4 st. Kina. Höjd: 10 ca

1180 9691  Pepparkvarn + bägare, silver. Höjd: 6-8,5

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:49)

1180 9418  Piedestal sten. Höjd: 60

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:48)

1180 9276  Plafond prismor. Diameter: 50

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:28)

1180 9282  Plafond prismor. Diameter: 53

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:37)

1180 6052  Porslin 5 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Spisa Ribb, Gustavsberg 1955-1974, brun och svart streck- och kantdekor, + 2 extra fat

1180 9224  Porslin 8 delar, Royal Copenhagen, Musselmalet och Blå Blomst. Höjd: 18. Diameter: 28 cm

S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:13)

1180 9421  Porslin fat med mera. Musselmalet, Royal Copenhagen, Bing & Grøndahl

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:51)

1180 9430  Prydnadshundar 1 par + 1 par pennställ, Hundar. Höjd: 12-13

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:09)

1180 9254  Prydnadsurna Dresden. Höjd: 34

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:53)

1180 9268  Punschkoppar 12 st. Silver

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:07)

1180 9476  Punschkoppar 8 st, silver

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:59)

1180 9142  Rederiflagga Sverige, Johnson Line AB, ca 1980. Märkt M/S Bahia Blanca, 250x120 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:48)

1180 9434  Reliefer ett par. Diameter: 20 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:16)

1180 9034  Ring 18 k, med briljanter, 7,2 gr

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:47)

1180 7109  Ring silver, Georg Jensen, Danmark. Vikt: 30g

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:26)

1180 9339  Ringar 2 st, 18 k, 1 med slipad dekor. Vikt: 7,6 g

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:48)

1180 9338  Ringar 2 st, 18 k. Vikt: 7,8 g

1180 9033  Ringar 3 st, 18 k, 3,9 gr

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:46)

1180 9032  Ringar 4 st, 18 k, 9,4 gr

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:44)

1180 9585  Rockblad & linfästen 16 st, Allmoge, modell Äldre

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:09)

1180 9145  Rökbord med kopparskiva. Diameter: 57 cm, höjd: 63 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:43)

1180 9046  Röllakan Signerad ILS, 140x200 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:25)

1180 9037  Sabel E Svalling. Längd: 112

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:59)

1180 9039  Sabel E Svalling. Längd: 113

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:00)

1180 9036  Sabel E Svalling. Längd: 113

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:58)

1180 9038  Sabel E Svallling. Längd: 113

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:59)

1180 9416  Salongsbord sengustaviansk stil. Längd: 65. Djup: 42 cm, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:47)

1180 9589  Salt / pepparkar 2 delar, silver, Danmark och Sverige, bland annat Josefin Davidsson. Vikt: 106g

1180 9027  Salt/pepparkar + senapskanna, silver, 3 delar

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:33)

1180 9468  Saltkar ett par, med glasskålar. Längd: 8,5

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:51)

1180 7123  Saltströare silver, ett par, England. Höjd: 10 cm, vikt: 118 g

1180 9212  Samovar nysilver, förgylld. Höjd: 28

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:55)

1180 7059  Såsskål silver, Möllenborg, 1849. Invändigt förgylld. Diameter: 20 cm, vikt: 596 g

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:43)

1180 9579  Schatull 1800-tal. Längd: 41, djup: 27 cm, höjd: 30 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:57)

1180 6063  Seltersglas 7 st, Kosta, Diamant, höjd: 9 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:20)

1180 9071  Serigrafi Mårten Andersson (1934-2017), Sverige. PT, "Kuben", motivet: 85x105, oramad

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:02)

1180 9385  Serveringsutensilier 3 st, nysilver

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:53)

1180 9322  Serveringsvagn glas / metall. Längd: 50. Djup: 27 cm, höjd: 65 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:25)

1180 9065  Serveringsvagn metall / glas. Längd: 63, djup: 35 cm, höjd: 68 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:46)

1180 9069  Servisdelar 22 delar, Polen

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:18)

1180 9047  Servisdelar Gustavsberg, Venus/flora, 19 del

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:40)

1180 9343  Silver 5 delar, silver, bland annat brevkniv, Georg Jensen

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:53)

1180 9264  Skål + vas, Upsala-Ekeby, Mari Simmulson (1911-2000), Sverige. Diameter: 22, höjd: 18 cm

1180 6493  Skål Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Gustavsbergs Studio. Diameter: 9. Höjd: 6 cm

1180 9439  Skål Kina, 1800-tal. Längd: 28

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:21)

1180 9441  Skål Kina, Famille Rose, diameter, 35, höjd: 11 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:22)

1180 9317  Skål med fåglar, Royal Copenhagen. Längd: 23 cm, h 15 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:25)

1180 9326  Skål på fot, glas, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta Boda, Studio Edition. Diameter: 11,5 cm. Höjd: 10 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:32)

1180 6396  Skål Rörstrand, Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Diameter: 14. Höjd: 7 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:58)

1180 7021  Skål silver, sent 1800-tal, Sign IS. Invändigt förgylld, importstämplar. Diameter: 20 cm, höjd: 8 cm, vikt: 477 g

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:03)

1180 9090  Skål Studioglas Strömbergshyttan, signerad SG Strömbergshyttan. Höjd: 10 cm. Diameter: 14 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:16)

1180 9645  Skål Upsala-Ekeby, Mari Simmulson (1911-2000), Sverige. Diameter: 21

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:51)

1180 9449  Skålar + fat, 8 delar, Kina, 18/1800-tal. Höjd: ca 5

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:35)

1180 9137  Skålar 2 st, Orrefors, diameter, 11-15,5

1180 9341  Skålar 2 st. Bägare, silver. Höjd: 4 - 7

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:49)

1180 9426  Skålar med lock, 2 st, Kina, 1800-tal. Diameter: 18-19 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:03)

1180 9321  Skålfat 2 st, Björn Wiinblad (1918-2006), Danmark. Rosenthal. Diameter: 30x30 respektive 32x25 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:30)

1180 9643  Skålfat Rörstrand, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige.

1180 7040  Sked silver, H Linell, Östhammar 1824. Längd: 21,5 cm. Vikt: 54 g

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:21)

1180 6281  Skedar 12 st, silver, 1832. Längd: 17,5 cm, vikt: ca 550 gr

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:32)

1180 9028  Skrin silver. Längd: 14

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:33)

1180 9402  Skrivbord Nyrokoko. Längd: 123. Djup: 73 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:26)

1180 9353  Skrivbordslampa metall, 1930-tal. Höjd: 36

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:09)

1180 9578  Skrivschatull 1800-tal. Längd: 43. Djup: 32 cm, höjd: 14-23

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:56)

1180 6340  Skulptur "Reveil", efter Philips, brons, nutida, höjd: 43 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:51)

1180 6338  Skulptur "Stående kvinna", efter Pitta Luga, brons, nutida, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:49)

1180 6399  Skulptur brons, Man, höjd: inkl sockel, 27

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:00)

1180 6434  Skulptur Ester Henning (1887-1985), Sverige. Kvinna, terrakotta, höjd: 26 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:34)

1180 9310  Skulptur glas och metall, ansikte. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:13)

1180 9331  Skulptur glas, Carlos R Pebaque, Gullaskrufs glasbruk. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:37)

1180 9552  Skulptur Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Kosta, Skenat, Konstglas, på sockel. Höjd: 14

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:07)

1180 9628  Skulptur Kosta Boda, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Båt. Längd: 17

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:16)

1180 9306  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Ivan ur All världens barn. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:11)

1180 9237  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Katt, Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio), Gustavsberg

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:31)

1180 9208  Skulptur metall, kvinna. Höjd: 30

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:45)

1180 9074  Skulptur Putto, komposit. Höjd: 63

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:10)

1180 9444  Skulptur Rörstrand, druvor. Höjd: 17

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:27)

1180 9463  Skulptur Rosenthal, Kanin. Längd: 15 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:49)

1180 9459  Skulptur Royal Copenhagen, Hund. Höjd: 20

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:38)

1180 9625  Skulptur Skarabé, Egypten. Längd: 14

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:55)

1180 9138  Skulptur Trä, Stämplad, Don Quijote. Höjd: 22

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:41)

1180 9329  Skulptur i glas Gullaskrufs glasbruk, Carlos R Pebaque. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:35)

1180 9485  Skulpturer 2 st, Orientaliska. Höjd: 8-20

1180 9484  Skulpturer 2 st. Hästar, läder. Höjd: 27 längd: 36 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:06)

1180 7069  Skyslev silver, 1872, delvis förgylld, stämplad GC, träskaft. Längd: 24 cm, bruttovikt: 23 g

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:03)

1180 9597  Slagbord Furu. Längd: 16+ 2x 65. Djup: 120 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:12)

1180 6021  Smörgårsbestick + mockaskedar, 36 delar, silver, Rosenholm, Jacob Ängman, 12 + 12 + 12 delar. Längd: 10,5 - 16 cm, bruttovikt: 808g (varav knivar 422 g brutto)

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:27)

1180 9022  Smyckedelar parti div

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:50)

1180 9031  Smycken 4 delar, 9-14 k. Vikt: ca 13 gr

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:42)

1180 9347  Smycken 5 delar, silver

1180 9393  Snapsglas på fot 10 + 4 + 4 st, Slipade. Höjd: 11,5-14

1180 7137  Sockerskål silver, Johan Boye (1832-45), Stockholm. Höjd: 25 cm. Vikt: 555 g

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:56)

1180 7002  Sockerströare silver, 1848. Längd: 23 cm, bruttovikt: 28 g

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:00)

1180 9470  Sockerströare silver, England. Höjd: 22

1180 9419  Soffa Dunplymåer. Längd: 190

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:03)

1180 9411  Soffa Empirestil, mahogny. Längd: 135

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:45)

1180 9599  Soffa Nutida. Längd: 150

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:24)

1180 9600  Soffa Nutida. Längd: 200

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:34)

1180 6189  Soffbord 1960-tal, ek / mahogny, längd: 152 cm, djup: 57 cm, höjd: 52 cm

1180 9123  Soffbord glas, Ambo, Zanotta, design: Enzo Mari (f. 1932), Italien. Längd: 110, djup: 72 cm, höjd: 25-40

S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:40)

1180 9283  Soffbord med klaffar, läderskiva, England. Längd: 106, djup: 54 cm, höjd: 55 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:33)

1180 9417  Soffbord med stengodsplattor, signerad. Längd: 156, djup: 70 cm, höjd: 40 cm

1180 9184  Soffbord nyrokokostil, onyxskiva. Längd: 90 d, 48, höjd: 52 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:18)

1180 9280  Spegel förgylld, 190x90

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:31)

1180 9536  Spegel Karl Johan. Höjd: 112

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:39)

1180 9595  Spegel rokokostil, metallram. Höjd: 90

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:04)

1180 9281  Spegelbyrå vitmålad. Längd: 80. Djup: 43 cm, höjd: 188 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:31)

1180 9133  Stegpall Metall

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:47)

1180 9210  Stekgryta + kaffepanna, Kockums. Längd: 40

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:52)

1180 8057  Stickert För flygvapenofficer, M/1930-52, längd: 34 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:24)

1180 9352  Stol Nils Strinning (1917-2006), Sverige. "Sevilla". Klarlackerad, betsad och bemålad bok, tillverkad av Baltsar von Platen, stol nr 3, höjd ca 91, sitthöjd 45 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:04)

1180 9414  Stol Rokoko

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:46)

1180 9683  Stolar 2 par, Karl Johan

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:44)

1180 9540  Stolar 2 st, ( 1 rokoko, 1 senare)

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:43)

1180 6353  Stolar 4 st

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:28)

1180 9104  Stolar 4 st, Karl Johan, björk

1180 9369  Stolar 4 st. "Spring", Crassevig, design: Ludovica & Roberto Palomba, Italien

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:32)

1180 6140  Stolar 6 st, Läder, Italien, Cidue

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:00)

1180 9602  Stolar 7 st, Läder

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:29)

1180 9404  Stolar 9 st, nyrenässans

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:38)

1180 9403  Stolar ett par, Barockstil

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:32)

1180 9381  Stolar Ett par, Karl Johan

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:50)

1180 9660  Stolar ett par, Rokokostil

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:07)

1180 9278  Stolar Ett par, rokokostil, bemålade

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:30)

1180 7032  Strösockerskål silver, Adolf Zethelius, Stockholm 1811. Höjd: 20 cm. Vikt: 486 g

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:11)

1180 7073  Strösockersked silver, 1785. Längd: 20 cm, vikt: 46g

1180 9454  Supkoppar 2 st, silver. Höjd: 4,5

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:35)

1180 9533  Supsked silver, 1800-tal. Längd: 18

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:30)

1180 9356  Syltkrukor 2 st, blåvita. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:18)

1180 9058  Syltkrukor 3 st. Höganäs / Raus. Höjd: 14 - 27

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:59)

1180 9646  Tallrik Rörstrand, design: Alf Wallander (1862-1914), Sverige. Diameter: 26

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:52)

1180 9590  Tallrikar 12 st, Rosenthal, Bemålade, Dia 27

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:28)

1180 9580  Tamburmajor höjd: 179 cm, metall

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:57)

1180 9546  Teckning Tusch, Kina, 24x28

1180 9586  Tenn 3 delar, Stop + fat. Höjd: 13-20 Dia: 30

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:10)

1180 9388  Teservis 20 delar, Myott, England

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:11)

1180 9638  Toilettebord Nyrokoko. Längd: 125. Djup: 64 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:32)

1180 6379  Toilettebord Teak, längd: 80 cm, djup: 44 cm, höjd: 71 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:35)

1180 6295  Torrnålsgravyr Börje Sandelin (1926-1970), Sverige. Signerad, numrerad 2/25, motivet: 24,5x16 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:02)

1180 6294  Torrnålsgravyr Lasse Söderberg (f. 1941), Sverige. Signerad, daterad 1983, numrerad 24/75, motivet: 25x15,5 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:01)

1180 9217  Trädgårdsmöbel bord + 4 karmstolar, bordet: . Diameter: 100 cm, höjd: 67 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:00)

1180 9073  Trädgårdssoffa gjutjärnsgavlar. Längd: 95

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:08)

1180 9344  Trädgårdssoffa Metall, sits av träribbor. Längd: 102

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:55)

1180 9686  Trädgårdsstol "Fiber", fällbar

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:47)

1180 9202  Trädgårdsurnor Ett par, gjutjärn. Höjd: 24

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:47)

1180 9503  Träsnitt 2 st, Maja Fjaestad (1873-1961), Sverige. Björkhänge & blåsippor, motivet: 15x18 ca

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:04)

1180 9488  Träsnitt 4 st, Japan, 35x24 - 47x16

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:09)

1180 6348  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. 1958,174/310, motivet: 38x55

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:11)

1180 9572  Trattgrammofon Ek

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:35)

1180 9505  Tusch Elias Erdtman (1862-1945), Sverige. Motiv från Rhein, 1893, motivet: 10x17

1180 6103  Tusch Iwar Donner (1884-1964), Sverige. "Bretagnska fiskare", 1923, motivet: 17x24

1180 9201  Underlägg 6 st. Porslin, Björn Wiinblad (1918-2006), Danmark. Diameter: 15

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:39)

1180 9667  Vågar 3 st, modell äldre. Höjd: 15-37

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:18)

1180 9644  Väggarmatur Hans-Agne Jakobsson (1919-2009), Sverige. Mässing. Höjd: ca 35

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:49)

1180 9642  Väggarmatur mässing

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:47)

1180 9537  Väggpendyl Ek. Höjd: ca 90

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:40)

1180 9077  Väggpendyl Gustaviansk stil. Höjd: 64

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:45)

1180 6515  Väggpendyl Mässing/plåt

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:23)

1180 9076  Väggpendyl Rokokostil. Höjd: 58

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:43)

1180 9655  Väggrelief Naile Wafin (f. 1920), Arabia. Blomster, 21x39 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:55)

1180 9048  Väggskulptur Arne Jones (1914-1976), Sverige. "Blossom", aluminium, 18x12 cm

1180 9678  Väggur Union-Stjärnsund, Hedemora, mahogny. Höjd: 63

1180 9323  Vas + 4 tallrikar, Björn Wiinblad (1918-2006), Danmark. Rosenthal. Porslin. Höjd: 22 cm, diameter: 29 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:26)

1180 9669  Vas  + buljongkoppar, 3 delar, Herend. Höjd: 11-16

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:22)

1180 6392  Vas + skål, 2 delar, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand, höjd: 6-16 Dia: 17

1180 9235  Vas  + skålar, 3 delar, Rörstrand, Gunnar Nylund / Stålhane. Höjd: 3 - 26

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:25)

1180 9335  Vas Astrid Gate (f. 1956), Sverige. Johansfors Glasbruk, Special Edition. Signerad, numrerad 49/299. Höjd: 25

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:41)

1180 9359  Vas design: Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Savoy, Iittala, klarglas. Höjd: 16 cm

1180 9334  Vas glas, Astrid Gate (f. 1956), Sverige. Johansfors Glasbruk, Limited Edition. Signerad, numrerad 45/50. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:39)

1180 9330  Vas Gullaskrufs glasbruk, Carlos R Pebaque. Signerad, daterad 2010. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:36)

1180 9309  Vas Hackefors, handmålad dekor. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:18)

1180 9410  Vas Kosta, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Höjd: 20

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:43)

1180 9473  Vas Kristall. Höjd: 35

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 21:13)

1180 9118  Vas Soapstone. Höjd: 24

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:18)

1180 9679  Vas Sven Wejsfelt (1930-2009), Sverige. "Sahara", Gustavsberg, glaserad stengodslera. Höjd: 20

1180 9308  Vas Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:17)

1180 9364  Vaser 2 st + fat. Rörstrand + Royal Copenhagen

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:37)

1180 9591  Vaser 3 st, Porslin, bemålade. Höjd: 25-27 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:24)

1180 9303  Vaser Ett par, Kina, Nutida. Höjd: 30 cm

1180 9383  Vinglas 12 st, sk Rydbergsglas. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:51)

1180 9382  Vinkanna glas med silvermontering. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:49)

1180 5566  Vitrinskåp Ek, Längd: 150 cm. Djup: 49 cm, höjd: 226 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:57)

1180 6456  Vitrinskåp England. Längd: 165 cm. Djup: 42 cm, höjd: 195 ca

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:05)

1180 9555  Vitrinskåp Gustaviansk stil. Längd: 110. Djup: 44 cm, höjd: 178 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:18)

1180 6284  Vitrinskåp längd: 103 cm, djup: 34 cm, höjd: 185 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:24)

1180 9119  Vykort 1 album + en kartong, ca 350 st

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 19:20)

1180 9547  Ytterfoder 4 st (2 + 2 st), Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Höjd: 13-15,5

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:01)

1180 6514  Ytterfoder ett par, mässing. Diameter: 24, höjd: 18 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 18:23)

1180 9197  Ytterfoder Ett par, nutida. Höjd: 14

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:37)

1180 9549  Ytterfoder på sockel, Porslin, nutida. Höjd: 18,5 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 april 2018 20:06)